VOORUIT! TWEEDE BLAD DIJK. Verlof <6 Zn. IBANK. iEEL [E lelharnis IDDAGMAAL lie" [ELSDIJK 5TJWEN. .HARNIS IEDEN A 3dijk. fantoor. 24 Nov. 1915 No. 2. Plaatselijk Nieuws. Polymelodia. Gemengd Nieuws. 5 GAARDEN, ikeliers Igoedkoop liddelharnis), |s een heerlijk blijft verder van alle soor- iKEN, vooral kende koude deren Zondag r voor alle ikt. end. HERFST- Hooge en U. MID EN 1BOZEN: „ATIEF BESSEN. IEESTER EN IPLAN- SNTUIN, FAM- I en SIER- ler tot het .EN TOT OEN kh TUINEN 99 - en Buiten- nknoten. n Gebouwen' theekbanken. ppij „de Sala- oerende Goe- »n en Bank- 99 MIDDELHARNIS- Van wage de dikke mist kwam de boot bier Maandagavond om half elf pas aan. Dinsdag had Aa. Verburg bij haar werk zaamheden in de suikerpeeön het ongeluk dat eenige bevroren peeen op haar rug vie len waardoor zij zoo pijnlijk werd getroffen dat zij haar werk moest neerleggen. Het vleesch van eenuitnoodgeslachte os van J. G. Born werd voor de consumptie afgekeurd. Mej. W. J. v. d. Meer legde de vorige week met gunstig gevolg examen af in de vrije- en ordeoefeningen. Het contract dat verschillende gemeen ten destijds hebben aangegaaD om den grintweg Middelharnis—Ooltgensplaat, met een zijtak naar Oude Tonge, welke weg de gemeenten Den Bommel, Stad aan 't Haring vliet, Ooltgensplaat, Oude Tonge en Middel harnis, gezamenlijk zouden onderhouden, zal met 28 April 1916 zijn vervallen. Men zegt alleen de gemeente Middelharnis trekt daar voordeel van; dat mag wel zijn, alleen Stad aan 't Haringvliet, die honderden gul dens per jaar ontvangt van Middelharnissche landbouwers. De suikerpeencampagne is thans zoo goed ais afgeloopen, ruim 9.000.000 kilogram peen zal zijn aangevoerd. Maandag werd een trekhond van C. Jordaan met een voer pulp overreden en gedood. Het lijkt ons niet meer noodig, onze in- en omwoners Dog verder op te wekken het concert bü te wonen dat bovengenoemd ge zelschap aanstaande Donderdag geeft in de concertzaal van den Heer K. J. Meijer al hier, dank zij het goede weer en de wegen, verwachten we zelfs veel publiek van het eiland. De vereeniging, die zich voorstelt ook dit seizoen een reeks concerten te geven, trad vorig seizoen op: o.a. te Rotterdam, Brielle, Vlaardingen, Heenvliet en Geervliet. Omtrent het optreden te Brielle schreef de N. Br Courant o.m.„Ciao.datbeteakent tot wederziens, was het laatste nummer van hun programma; Ciao, dat zijn ook onze woordbn, we hopen, dat het gezelschap spoedig terugkome, ze kunnen ook dan ze ker weer op eene volle zaal rekenen." Er is BAL na. Donderdag 25 dezer om 4 uur's mid dags zal in de zaal van den Heer Brink man een vergadering worden gehouden van zeelieden. Den vergadering is uitgeschreven door de Nederlandsche Zeemans Vereeniging „Volharding". Binnen eenige dagen zal de Coöpera tieve Varkensslagerij op den Westdyk alhier weer worden geopend. Nu de prijzen der varkens zooveel lager zijn geworden zullen wij hopen dat de sla gers de prijzen ook wel wat lager zullen stellen. gensplaat en van beide laatstgenoemde ge meenten naar Oude Tonge dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan de gemeenteradeu van Middelharnis, den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge door tusschenkomst van B en W. de vraag hebben doen voorleggen, of door hen al dan niet opheffing van de gemeenschappelijke regeling van 1857 wordt verlangd; dat uit de ontvangen antwoordden is gebleken, dat de Taden der gemeenten den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge ge noegen nemen met het opzeggingsbesluit van den gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet, doch dat de gemeenteraad van Middelharnis geen aanleiding heeftgevonden om zich over de wenschelijkheid der ophef fing van de gemeenschappelijke regeling uit te spreken, zoolang geen overeenstemming is verkregen omtrent de voorwaarden, waar onder de opheffing zou kunnen geschieden; dat, nadat het gemeentebestuur van Stad aan 't Haringvliet door Gedeputeerde Staten was uitgenoodigd om zich met de vier an dere gemeentebesturen te verstaan omtrent de opheffiing van de gemeenschappelijke regeling zou kunnen plaats hebben, de gemeentebesturen van Stad aan 't Haring vliet, den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge aan Gedeputeerde Staten hebben medegedeeld, dat geen overeenstemming met B. en W. van Middelharnis omtrent de opheffing van de gemeenschappelijke regeliog is kunnen verkregen worden dat Gedeputeerde Staten, er niet in ge slaagd zijnde, dit geschil in der minne te doen bijleggen, het ingevolge artikel 70 der Grondwet in verband met art. 147 der Pro vinciale Wet aan Ons ter beslissing hebben voorgedragen Overwegende dat een regeling als de bo vengemelde gegrond is op het gemeen schappelijk belangder betrokken gemeenten, dat, by gebreke van voorschriften omtrent de opheffing of wijziging van die regeling, niet aanneembaar is, dat de regeling naar de bedoeling der betrokken gemeenten, ook zou blijven gelden, indien de omstandighe den zoodanig veranderden, dat een of meer der partijen niet alleen geenerleibelang meer bij de regeling zoude hebben, maar integen deel schade zou worden berokkend dat naar door den raad van de gemeente Stad aan 't Haringvliet voldoende is aan getoond, bovenvermelde gemeenschappelijke regeling in strijd is met haar belang en hare opheffing door den raad dier gemeente uitdrukkelijk uil dien hoofde verlangd wordt, terwyl de raden der gemeenten Ooltgens plaat, Oude Tonge en den Bommel de bil lijkheid daarvan erkennen en met opzeg ging van gemelde regeling genoegen nemen dat zij dan ook behoort te worden op- geneven. Deze week zullen van hier de eerste regeerings-uien worden verzonden naar Rot terdam. Zwolle en Utrecht en wel in totaal 1610 mud. Naar wij vernemen zal Donderdag 2 December a. s. in de concertzaal van den heer Meijer voor de leden van het Nutsde- partement optreden, de heer W. C. van de Volkere te Rotterdam, met het onderwerp „demonstratieproeven, met vloeibare lucht' Deze lezing is ook toegankelijk, voor niet- nutsloden, tegen betaling van 10 cent. Waar ons van andere plaatsen ter oore kwam, dat de voordracht van den heer van de Volkere, hoewel streng wetenschappelijk, zeer populair en onderhoudend is, twijfelen wij niet aan een druk bezoek, speciaal van niet-nutsleden. SOMMELSDIJK Door H. H. Ged. Staten is de gemeente-begrooting dienst 1916, goed gekeurd. Groene Kruis alhier om subsidie voor de in standhouding der wijkverpleging. Tot voorzitter, vice-voorzitter, secreta ris en penningmeester van de afd. het Groene Kruis alhier zyn herkozen respec tievelijk de heeren D. van Weel, C. van der Velde, A. Munters Jr. en A. W. Korvink, die allen hunne herbenoeming hebben aan genomen. Door den Raad dezer gemeente is met algemeene stemmen tot gemeente-secretaris alhier benoemd de heer A. Munters Jr. van hier, die met ingang van 1 December a.s. definitief in functie zal treden. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim is benoemd de heer M. van Vliet benoemd hoofd der school alhier. Op de fairbank alhier zyn deze bieten campagne ruim 6i/2 millioen K G. suiker bieten gewogen. Met ingang van 1 Dec. a.s. is tot tijde- delijk hoofd der herhalingsschool benoemd de heer Abr. van Overbeeke. De oogstcollecte alhier in de Ned. Herv. Kerk en langs de huizen heeft opge bracht de som van f 100,08. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk alhier zyn respectievelijk herkozen de heeren G. H. Eelderink en Joh. Kallede eerste heeft zijne benoeming aangenomen, terwyl de laatste die in beraad houdt. Ver vallen-verklaring van een gemeenschap pelijke regeling van het beheer en on derhoud van een grintweg. Het Stbld. no. 443 bevat een Kon. besluit van den 28sten October, waarbij wordt be slist 1°. dat de in 1857 door de gemeenteraden van Ooltgensplaat, Oude Tonge, Middelhar nis, Stad aan 't Haringvliet en den Bommel getroffen gemeenschappelijke regeling van het beheer en onderhoud van een grintweg tusschen genoemde gemeenten vervalt, zes maanden na dagteekening van dit besluit; 2A dat de raden van genoemde gemeenten binnen vier maanden na dagteekening van dit besluit, met inachtneming van het be paalde by' art. 121 der Gemeentewet, de ge volgen van het vervallen van die regeling nader moet regelen, zullende die nadere re geling, zoo zy niet biDnen genoemden ter mijn tot stand is gekomen, geschieden by Kon. besluit. Dit besluit, genomen in afwijking van het advies van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State, be rust op de volgende overwegingen Overwegende, dat de raad der gemeente Stad aan 't Haringvliet by besluit van 13 December 1913 heeft besloten tot opzegging aan de vier na te noemen gemeenten, met ingang van 1 Januari 1915, van de op 15 December 1857 door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurde gemeen schappelijke regeling tusschen die gemeente 0D de gemeenten Ooltgensplaat, Oude Tonge Middelharnis en den Bommel omtrent het beheer en het onderhoud van den grintweg loopende van Middelharnis langs Stad aan 't Haringvliet over den Bommel naarOolt- Terwijl de vrouw van O. T. afwezig was, is er uit haar huis een bedrag van f 15. ontvreemd. Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer D. Bjjleveld, handelaar in groen ten en fruit te Middelharnis verguDning verleend tot eene inrichting voor water voorziening ten dienste van zijn warenhuis. DIKKSLAND- De vorige week slaagde te Rotterdam voor de acte der vrije- en or deoefeningen der gymnastiek de heer A. van Loo alhier. Ds. J. Kraay predikant te Hasselt heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. MELISSANT. Op Dinsdag 30 Nov. a.s. zal door het Bestuur van den polder Oud-Melis sant schouw worden gedreven over alle in dien polder gelegen dijk-weg-en scheiding slooten. Belanghebbenden zullen dus hebben te zorgen dat deze dan in orde zyn. De heer K. Kostelijk, hulpprediker te Uithuizen, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. HERRINGEN. Bu' het vervoeren van kal vers met de hittekar had Joh. B. het onge luk dat zijn hit schrok en met wagen en hit in de sloot terecht kwam, waardoor aanmerkelijke schade aan het tuigage werd veroorzaakt. Ongelukken kwamen echter niet voor. Door Gedeputeerde Staten is een af wijzend advies uitgebracht aan de Provinci ale Staten op het adres van de afd. van het Verslag van het verhandelde in de openbare Gemeenteraadsvergadering van Herkingen op Vrijdag 19 November 1915 voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden, behalve A. Mans. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering door den Secretaris voorgelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ie. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van A. van Overbeeke alhier berichtende aanneming zyner benoe ming tot tijdelijk hoofd der herhalings school. b. Idem van den Heer M. van Vliet hoofd der school dat hy zyne benoeming aan neemt en 1 Januari a.s. in functie denkt te treden. Wordt besloten de datum van in functie treding te bepalen op 1 Januari a.s. c. Een besluit van Ged. Staten waarby de Gemeente-rekening dienst 1914 met eenige opmerkingen is vastgesteld meteen batig saldo van f 1128.19. d. Een adres van de Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen op dit eiland gericht aan de Directie der Rot. Tramweg Mij. over tramklachten met verzoek aan dit adres by Ged. Staten adhaesie te willen betuigen. Namens den Raad is door B. en W. reeds adhaesie aan dit adres betuigd. 2e. Benoeming Gemeente-Secretaris. Ingekomen zyn zes sollicitatie's waaruit door B. en W. eene aanbeveling is opge maakt bestaande uit de Heeren No. 1. A. MuDters Jr. alhier. No. 2. G. C. Voorsluis, amb ter secr. te Kinderdijk. Met algemeene stemmen wordt de heer Munters benoemd met ingang van den le December a.s., die ter vergadering als waar nemend secretaris tegenwoordig op de vraag van den Voorzitter die benoeming aanneemt, waarop hij in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden aflegt, en wordt nog besloten in 't vervolg de be trekking van secretaris en ontvanger te combineeren. Voorzitter en Raad filiciteeren den be noemde, die onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen als burger en als ambtenaar dat vertrouwen zal trachten waardig te zyn met dank aan den Voorzitter voor zyne medewerking in deze. 3. Een schrijven van den heerP. J. Oos terbeek ontslag verzoekend als lid der Com missie tot wering van Schoolverzuim hetwelk hem wordt verleend, waarop volgt benoe ming van een lid in die commissie. B. en W. bevelen aan: No. 1. M. van Vliet. No. 2. A. van Overbeeke. Met algemeene stemmen wordt van Vliet benoemd. 4. Wordt eveneens met algemeene stem men tot hoofd der herhalingsschool benoemd de heer M. van Vliet. 5. Wordt goedgevooden in de Gemeente- Begrooting dienst 1915 een wijziging aan te brengen in verband met de aanstelling van den heer Munters tot tijdelijk Ambte naar ter Secretarie. Niets meer te behandelen zynde, sluit de Voorzitter de vergadering. STELLENDAM- De vorige week werden hier aangebracht 12500 Kilo garnalen, welke bijna alle aan de pellerijen alhier werden afgeleverd. Alleen de helft der vangst van 20 November, werd naar het buitenland verzonden. Voor deze werd van f 6 tot f9 per mand gemaakt. Met ingang van half November werd aan de visschers door de garnalen hande laars alhier een verhooging toegestaan van 2 ct. per Kilo, zoodat de pelleryen nu 14ct. per kilo betalen. Een paard van den landbouwer H.v. S. alhier, dat in een greppel geraakte, ver wondde zich daarbij zoo ernstig, dat de hulp van den veearts moest worden inge roepen. GflEDEREEDE. De heden gehouden tweede vergadering van „Auroia" moest worden gevuld zonder medewerking van vreemde sprekers. Eenige leden kweten zich van die taak door het houden van eenige voordrachten, waaronder zeker wel het meest uitmuntten „Puntdicht op Snap, mijn trouwe her dershond" en „Het schoonste" een gedicht waarin bewonderaars van den oorlog, met name SvenHedin en de „VossiseheZeitung" worden terechtgezet. In de pauzen werden eenige trio's door piano, viool en fluit ten gehoore gebracht en zong een joDge dame, introduces, eenige vroolyke liedjes, welk een en ander zeer in den smaak viel en een aangename afwis seling gaf. Met een dansje werd de gezellige bijeen komst besloten. OUDDORP. Het 6-jarig zoontje van L. Mas tenbroek zou Maandag voor een wagen uit den weg gaan en had het ongeluk op de bevroren grond te vallen en een beentje te breken. Dinsdagavond werden de bewoners opgeschrikt door het luiden der brandklok. Er bleek brand in de Chicoreifabriek „Ceres" te zyn, wat echter spoedig gebluscht was. NIEUWE TONGE- Door de Besturen van de polders Klinkerland, Battenoord en Dui- venwaard is adhaesie betuigd aan het door de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen op dit eiland gerichte adres aan de Directie van de R. T. M. Door de Gemeente politie is proces verbaal opgemaakt wegens straatschenderij tegen M. F; H. K; J. v. B; J. N; T. F;en J. v. B. allen wonende alhier. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier werd de vorige week nog aaDgevuld met ruim f 34, zoodat hy in het geheel heeft opgebracht de som van f 295. Door Kerkvoogden en Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, wordt met een inteekenlijst rondgegaan, om gelden by een te brengen tot het bouwen van een nieuwe pastorie. Op het gehucht Battenoord Wijk B. No 9, bewoond door J. v. W. onder deze gemeente komt een geval van besmettelyke ziekte Roodvonk voor. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De oogstcol lecte, gehouden den 14en November j.l. in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft opgebracht de som van f 132.— Donderdag j. 1. was D. M. alhier bezig met het schoonmaken van planken aan de kaai. Door de gladheid van den kant gleed hy uit en viel kopje onder in de kaai. Daar het hoog water was, gelukte het hem de beschoeiing vast te grijpen, waardoor hy zich op het droge kon werken. Woensdag 24 November 1915 zal des namiddags te 1 ure de aanwyzing plaats hebben van de straatvernieuwing alhier, terwyl op Woensdag 1 December a. s. even eens des namiddags te 1 ure de aanbeste ding zal plaats hebben. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente alhier zyn tot Notabe len herkozen de heeren Jacb. Abramse, M. J. van den Boogert en Johs. Huizer Kz. Eene lange reis voor weinig geld. De passagiers van de stoomboot den Bommel voor deze gemeente kwamen in den nacht van Maandag op Dinsdag te 3 ure hier aan wegens den mist was de boot omhoog ge varen en moest men geduldig wachten tot ze weer vlot was. Van den kerkeraadbjj de Gereformeerde kerk alhier zyn aan de beurt van aftreding de heer A. van Girineke als ouderling, de heer W. van Sprang als diaken. Ingevolge art. 20 der Politie Verorde ning zal schouw gedreven worden over wateringen, toedrachten, slooten, enz. voor den polder Nieuwe Stad op Donderdag 25 November a.s., voor den polder Oude Stad op Dinsdag 30 November a.s. en voor den Lieve Vrouwepolder op Donderdag 2 De cember a.s. J.l. Donderdagavond werd door den heer Huygens in de zaal van G. Smits al hier eene bioscoop-voorstelling gegeven. Even na de pauze wilde het toestel niet meer werken en kon de voorstelling geen voortgang meer hebbon. De Joden en den oorlog. Men schrijft ons: Max Nordau die wegens den oorlog nog al- tyd te Madrid vertoeft, heeft in het Menoral Journal, dat te Nieuw-York verschijnt, een artikel geschreven, waarin hij zich tot alle Joden wendt, en in het bizonder tot de Amerikaansche. Nordau verwacht van de Amerikaansche Joden de actie, die hij dringend noodig acht, om by het komende vredescongres georga niseerd voor de belangen van hetJoodsche volk op te treden. Hij zegt: Honderddui zenden van het Joodsche volk koesteren de vage, maar niettemin vaste verwachting, dat bij het eind van dezon oorlog het lot

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5