„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. I. 17 Nov. 1915 Lijst fan eenige vischsoorten met daarvoor aangenomen maximumprijzen. Plaatselijk Mieuws. 1 Gemengd Nieuws. Grootlutnilelpryzen. Kleine schelvis f 9.— per 50 K.G. Wijting7.50 50 Kleine gul 12 - 50 Kleine poon en pieter man f 8.— per 50 K.G. Horsmakreel 6.— 50 Kleine schol 12.- 50 Grossiersprijzen. Kleine schelvisch f 0.22 per K.G. Wijting0.19 Kleine gul0.28 Kleine poon en pieterman 0.20 Horsmakreel0.16 Kleine schol0.28 Kleinhandelpryzen. Kleine schelvisch f 0.30 per K.G. Wilting0.27 Kleine gul0.36 Kleine poon en pieterman 0.28 Horsmakreel0.2* Kleine schol0.36 We herinneren onze abonné's er aan, dat de grondbelasting en de personeele belas ting over dit jaar geheel en de inkomsten belasting v;.or de helft voor het einde dezer maand moeten zijn betaald. Doet men dit niet dan krijgt men kosten. MIDDELHARNIS De vereeniging „Kunst genot" biedt haar leden op 23 December a.a. aan een concert- en cabaretavond van het Leidsche Studenten-orkest „M. G. C." met medewerking van den cbanqonnierMr. Jules en een neger-duo. Naar wy vernemen, zal de cursus voor volwassenen in bemestingsleer op een tijd worden gegeven, dat deelnemers van andere plaatsen gebruik kunnen maken van de tram. Er zullen ongeveer 20 personen kunnen worden toegelaten. Verder verwijzen wij naar de adverientie in dit blad. Nader vernemen wij nog dat bij het ensemble van het mandoline-gezelschap „Polymelodia" van Vlaardingen, dat op Donderdag 25 dezer een concert zal geven in de concertzaal van den heer K. Meijer alhier, de volgende bezetting medemerkt: eerste mandolinentweede mandolinen, man- dola, guitaren, fluit, viool en violoncel, totaal 16 personen. Voor verdere bijzonderheden, betreffende de uitvoering verwijzen we naar de adver tentie, voorkomende in dit blad en naar de biljetten. De heer Van Waarde, conducteur der posterijen alhier, is tijdelijk overgeplaatst naar Rotterdam. Bij den heer J. D. de Graaf doet zich onder het vee, een soort ziekte voor, over eenkomstig tuberculoze ook bach genaamd. Reeds zijn 2 tweejarige ossen afgemaakt. Door de gladheid had schipper S. de Waard, heden morgen het ongeluk in de kaai te vallen. Spoedig bereikte hij zwem mend de boot, en wist zich op het droge te brengen. ZoDdag herdacht de heer A. Koudijzer, de oudste ingezetenen dezer gemeente, zijn 98ste geboortendag. Tegen R. Smit is proces-verbaal opge maakt wegens het rijden met een kar over de klinkerstraten terzijde van de Voorstraat. SOMMELSDLIK- De Heer Adr-Joppe Dzn. alhier, slaagde heden voor het examen voor het diploma Engelsche Handelscorres pondentie, gehouden vanwege de Vereeni ging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam. Zondag 21 November a. s, 's morgens 10 ure, zal voor de Vrijzinnig Hervormden optreden, Ds. C. E. Hooijkaas, Predikant te Rotterdam, in de zaal van den heerS. van Leeuwen, aan de Langeweg alhier. Aan de O. L. S. alhier hebben zich voor de betrekking van onderwijzer 8 solli citanten aangemeld. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. M. alhier, wegens het doen veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld aan J.r.d.N. alhier. Deze winter zullen de catechiaatien in de Ned. Herv, Kerk worden gehouden als volgt. Jongens van 12—16 jaar op Dinsdag avond van 6 tot 7 uur. Op Donderdag v.m. van 10—12 uur schoolkinderen, n.m. van 6—7 uur meisjes van 12—16 en van 7—8 uur meisjes boven de 16 jaar, van 8-9 uur jongens boven de 16 jaar en gehuwden. Een afschrift van het kohier van het schoolgeld voor iet lager onderwijs over het 4e kwartaal 1915, ligt gedurende 5 maanden van 15 November 1914 toten met 14 April 1916 ter gemeente secretarie voor een iedbr ter lezing. DIRKSLAND- De vorige week slaagden te Rotterdam de heeren D. Brulnsel en M. Bioosbooft alhier voor de acte der vrije-en ordeoefning der gymnastiek en Dinsdag slaagde mejuffr. J. Penning. HERRINGEN- De stemming ter verkiezing van een ouderling en diaken wegens aftre ding dor heeren G. H. Eelderink en Johs. Kalle is wegens onvoltalligheid der verga dering niet doorgegaan. Den jongenheer K. Eelderink alhier, slaagde te Rotterdam voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. Wegens het struikelen had de smids leerling W. alhier het ongeluk met zijn handen aan een gloeiend bandijzer te slaan, waardoor zijn hand ernstige brandwonden opliep en hij zijn werkzaamheden gedurende eenigen tijd niet kon ver ichten. Bij het opdraaien van een zeil van het vaartuig van R. had een der kinderen het ongeluk tusschen een der kamraden der lier te geraken, waardoor drie vingers ern stig werden gekwetsuurd. De schipper moest met zijn schip blijven liggen in de haven om geneeskundige hulp in te roepen. Tegen a.s. Vrijdag, des voormiddags te 10 uur is een openbare gemeenteraads vergadering belegd, STELLENDAM. Een hokje, dat de bieten wegers op de peekaai hebben gezet om een weinig beschut te zijn tegen het slechte weer, is Donderdag afgebrand. In de vorige week zijn alhier door de garnalen visschers aangebracht 14200 Kilo garnalen. Daarvan werden 30 manden naar Engeland verzonden. De rest werd geleverd aan de pellerijen tegen 12 cent per kilo. Onze vroegere dorpsgenoot de Heer A. Human, thans agent van politie te Gouda, is benoemd tot gemeente-veldwachter te Gouderak. De Heer C. A. Vogel trof het ongeluk, dat Maandag 2 eenjarige vaarzen van hem stierven. Zaterdag geraakte de reddingsboot van Hellevoetsluis met den plotseling opkomen den storm ten Oosten van de haven van Stellendam aan lager wal. Door de stoom boot Sphinx werd het vaartuigje vlot ge sleept. Niettegenstaande het sleGhte weer, gingen Zaterdag toch verscheidene visschers de haven uit. Allen moesten echter zonder vangst terugkeeren. Zelfs moesten de blazers SL. 7, 1 en 39 het geheele vischtuig en SL. 25 één kor achterlaten. Op het Zuider-Pampus is een gasboei gelegd, wat van onze visschers van zeer groot belang is. Schipper C. Zeedjj k. S. L. 30 had Woens dag het ongeluk zijn anker met ketting te verspelen. Zaterdag moest hij bij zijn po- ginnen om het verlorene te borgen nog een anker met tros achterlaten. Dinsdag had hij het geluk het eerste anker terug te vinden. Door de Besturen van den polder De Generale Dijkage van Stellendam en den Woutrinapolder is adhaesie betuigd aan het door de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen gerichte adres aan de Directie van de R. T. M. Toen schipper P. van Dam Zaterdag de haven binnenkwam, sloeg zijn 16-jarige zoon J. S. van Dam overboord. Deze wist de zwaardklamp vast te grijpen, waarna hij door zijn vader en zijn broer binnen boord kon worden getrokken. De Raad van Beroep te Rotterdam deed heden uitspraak in het geschil tusschen den Heer A. de Jager, garnalenhandelaar alhier en de Rijksverzekeringsbank over het al of niet verzekeringsplichtig zijn dergar- nalenpelsters (thuispelsters) ingevolge de Ongevallenwet 1901. De heer de Jager werd in het gelijk gesteld, als zünde het thuis pellen geen bedrijf bedoeld in genoemde wet. Er is een begin gemaakt met het uit baggeren van het Noord-Pampus. De vaar geul is dezen zomer belangrijk zeewaarts geschoven. De suikerpeen op de kaai ruimen hier zeer slecht op, tengevolge van gebrek aan werkkrachten. Slechts een viertal dragers voor de geheele kaai is natuurlijk totaal onvoldoende. Reeds heeft men dragers laten komen van Goedereede. De oorzaak ligt voor een deel ook al weer bü de mobilisatie, daar de jongere dragers in dienst staan. GOEDEREEDE- Het herhalingsonderwijs te dezer plaatse wordt slechts door een 7 tal jongens gevolgd. Bij het suikerbieten dragen had T. S. alhier 't ongeluk, hals over kop in de haven te vallen. Spoedig wist hij zich weder op 't droge te helpen. Tot onderwijzeres aan deO. L. School is benoemd Mej. A. M. Cransberg te 's-Gra- venhage. Van den landbouwer C. A. Vogel al hier zijn 2 éénjarige vaarzen gestorven. Alzoo een gevoelig verlies! OUDDORP- De alhier gehouden Uniecol lecte heeft f 300 opgebracht. In de Ned. Herv. Kerk is f 122,50 gecollecteerd voor Mej. Meinsma, dochter van een vroegeren predikant. In plaats van een der onderwijzers van de Cbr. School die bij den landstorm onder de wapenen is geroepen, zal een onderwijzeres worden benoemd. Daar de garnalenvangst niet loonend is, wordt er door de visschers veel naar sardijn gevischt. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat door Jb. Hoek, van den kouden grond alhier, een valk is geschoten, die dagelgks in een kooi is te bezichtigen. Dinsdagmorgen is alhier by de Paarde- plaat een mijn aangespoeld. NIEUWE TONG E-Zaterdagmorgen geraakte de dienstmeid E. B. alhier, bij het water scheppen uit de Kerkgracht door een ruk wind kopje onder te water. Zy wist zich evenwel spoedig op het drooge te brengen zoodat zy er met den schrik en een nat pak af kwam. Zondag vm. heeft de in de Ned. Herv. Kerk alhier, gehouden Oogstcollecte de som van f 260,17 opgebracht. Door het Bestuur van den polder Bat- tenoord onder deze gemeente is ter open bare kennis gebracht dat alle toedrachten van dien polder, vóór den 1 October 1916 moeten zijn uitgediept tot op den zandbo dem, en verstoken zooals deze zijn uitge bakend. OUDE TONGE. Op Donderdag 25 Nov. e.k- zal voor het Dep. Oude Tonge van bet „Nut" optreden de heer J. Paardekoper uit Leeu warden, om een „volkszangavondtegeven. Bedoelde zanger zal dien avond een heeie serie mooie liedjes ten gehoore brengen met eenvoudige wijsjes, waarvan hij hoopt, dat het aanwezige publiek zal genieten. Zijne bedoeling is, dat de „man uit het volk" dien avond zal leeren, hoe mooie eenvoudige liedjes zijn, wanneer ze begrepen en ge waardeerd worden. Vandaar de naan „volks zangavond." 't Spreekt vanzelf, dat het Nutbestuur hoopt, dien avond een zaal vol volk naar den zanger te hooren luisteren en dat daarom de toegangsprijs zeer laag zal worden gesteld. De uitvoering zal wor- gegeven in de groote zaal van den heer Geluk. Op jl. Vrijdag is by de Mej. Wed. Lambert schouwbrand geweest, wat door eenige emmers water is gebluscht. Verder liep het ongeluk gunstig af. Op de weekmarkt waren aangevoerd i 20 stuks hoornvee. De handel was ta melijk. OOLTGENSPLAAT- Evenals verleden jaar worden ook thans weder per inteekenlijst gelden ingezameld, om de leerlingen der Ned. Herv. Zondagschool alhier een Kerst feest te bereiden. Door den Raad der gemeente is be noemd tot hoofd der openbare gemeentelij ke bewaarschool mejuffrouw J. K. A. Ha melink te Rotteidam. Voor deze betrekking hadden zich 18 sollicitanten aangemeld, Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente alhier zijn Donderdag 11 Nov. j.l. herkozen tot leden van het kiescollege de heeren: L. Dorsman Jz. C. van Noordt, J. Pieterse en Arie van Rossum, die allen hunne benoeming hebben aange nomen. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente maken bekend, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente en die der openbare gemeentelijke bewaarschool voor het dienstjaar 1916, van den 12 Nov. tot den dag der behandeling in den Raad voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. DEN BOMMEL- Binnenkort zal hier een lezing worden gehouden over tuberculoze en hare bestrijding, welke lezing zal ver duidelijkt worden door lichtbeelden. De ty'd zal nader worden bekend gemaakt, als ook de naam van den spreker. De nieuwe regeling op de Hondenbe lasting is goedgekeurd, vanaf 1 Jan. 1916 zai de belasting voor een losloopenden hond bedragen /2.50 en voor kettinghond ƒ1.—. De rioleringswerken alhier zyn aan genomen door de heerenM. A. v. d. Sluys, smidswerk voor 112.50; M. Mooijaart, tim merwerk voor ƒ72.25 en J. Wolfert metsel werk voor voor ƒ562.50. Het werk is aan deze inschrijvers gegund. De Groene Kruisafdeeling alhier heeft in beginsel besloten tot het in het leven roepen van een cursus voor kraamvrouwen- verpleging en zuigelingen verzorging. Bij genoegzame deelneming zal getracht wor 5 den, deze zaak tot stand te brengen. Zij die wenschen deel te nemen kunnen zich opgeven. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De collecte voor de evangelisatie op Voorn» en Putten, gehouden in de Nederl. Herv. kerk alhier op Zondag 7Novemberj l. heeft opgebracht de som van achttien gulden twintig cent. Ty'dens het stormweer van j.l. Zater dag, zijn wegens het hooge water de vloei planken aan de kaai alhier geplaatst. Wel stonden alle hoopen suikerbieten in het water, toch zjjn er geen bieten in de kaai gespoeld en is er alzoo, zooals men vreesde, geen schade aangericht. Bij Koninklijk besluit van 28 October 1916 no. 35 is de gemeenschappelijke rege ling van het onderhoud van den grintweg Middeiharnis Ooltgensplaat met een zijtak naar Oude Tonge, opgeheven. Naar de Temps in Parijsche regeerings- kringen verneemt, zal Kitchener het opper bevel over de Engelsch-Fransche strijdkrach ten in het Naburige Oosten op zich nemen. Of hij den titel „minister van oorlog" zal behouden is bijzaak. Hoofzaak is, dat de op Gallipoli, in Servié en Aziatisch Turkije verloren gegane tyd door eenheid van leiding worde ingehaald. Het zal dan ook blijken of Kitchener's leiding St.. Petersburg en Rome er toe brengt, in het Naburige Oosten metterdaad aan den stry'd deel te nemen. Het Parijsche prysgerecht heeft het Deen- sche stoomschip Solveig, dat iu de Middel- landsche Zee is aangehouden en opgebracht, prijs verklaard, omdat het schip aan Duit- schers zou toebehooren. De leiders van de Globe hebben volgens de Daily Mail thans, eindelijk, onvoor waardelyk het bericht van het Persbureau omtrent Kitchener als juist aanvaard en de regeering zal nu order geven het beslag op het blad op te heffen en de verschijning weder toestaan. De gezanten van Engeland, Rusland en Frankrjjk en de zaakgelastigde van Japan te Peking hebben Donderdag den Chinee- schen minister van buitenlandsche zaken bezocht ten einde antwoord te krijgen op den raad van de bondgenooten waarbij Italië zich heeft aangesloten in verband met de beweging tot herstel van de mo narchie in China. De minister heeft geant woord, dat de Chineesche regeering niet van plan was de voorgestelde verandering te overhaasten en dat er geen wezenlijk verschil bestond tusschen het inzicht van de regeering en de bevriende mogendheden. Hij herhaalde de reeds gedane mededeeling, dat de regeeriDg in staat was de orde te handhaven. Men verwacht, dat er voor het volgend jaar geen verandering in den staatsvorm zal plaats hebben. Ierland is Vrijdag door een hevigen storm geteisterd behalve Dublin hebben verschei dene steden aan de kust schade geleden en er zijn heel wat schepen verloren gegaan. Een gedeelte van Dublin is overstroomd, te Kingstown is de oostelijke pier bescha digd men schat de schade op vijfduizend pond. In de haven van Kingstown zijn veel kleine vaartuigen stukgeslagen. De stedelijke gasfabriek kwam onderwater te staan, zoo dat de stad van licht beroofd was. Boven dien ontstond er te Kingstown in den storm nacht een hevige brand. Aan de Iersche kust bij Wicklow is een Grieksch schip, de Trifylia, van 1336 ton vergaan. Twee mail booten hebben Vrijdag de reis tusschen Kingstown en Holyhead niet kunnen doen, wat in de geschiedenis van de stoomboot maatschappij nog nimmer is voorgekomen. De telegrafische gemeenschap van Dublin met Londen en Limerick is van Vrijdag tot Zondagavond gestoord geweest. Te Rosslare zyn acht schepen, waaronder drie schoe ners en vier treilers uit Brixham, op de kust geworpen. Te Fishguard zyn zeven vaartuigen vergaan. De storm van Vrijdag, die volgde op 50 uur regen aan één stuk, is de hevigste geweest, dien men daar sedert de opening van de havens .heeft meege maakt. De grenswacht te Broekheurne (Lonne- ker) heeft gisteren 9 paarden in beslagge nomen. De vervoerders wisten te ontkomen. Met de stoomtram is Maandagmiddag uit Hoogvliet iu de Rosestraat te Rotterdam aan gebracht het lijk van C. N., wonende te Nieu- wenhoorn, in dienst van de Vereenigde Zuivelbereiders aan den Persoonsdam Het is naar de algemeene begraafplaats Crooswijk overgebracht. De man is onder Hoogvliet onder den tram geraakt en onder het vervoer naar hier overleden. De Col di Lana. In de Vossische Zeitung schrijft een goede kenner van de Dolomieten: De Col di Lana i3 een ongeveer 2500 M. hooge berg, van kegelvorm en met. zeer steile, gladde hellingen. Vele geologen hou den het voor een uitgebluschten vulkaan en inderdaad vertoont de top een krater- vormige inzinking. De Col di Lana beheerscht het geheele Cordevole-dal, van den Pordoi-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5