99 )fficiëel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD I6d® Jaargang. Woensdag 17 November 1915. No. 1 DE WIJDE, WIJDE WERELD Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DB JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 'h-GBA VEXIHGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. AAN HET WERK. Het bestuur van de vrijzinnige concen tratie heeft in de afgeloopen week ver gaderd en betreffende de Statenverkiezing eenstemmig de wenschelijkheid uitge sproken, dat alle vrijzinnigen krachtig samen zullen werken. Wij hadden geen ander besluit verwacht. De hervormin gen; waarvoor wij in 1913 streden, lig gen thans in wetsontwerpen voor ons. Zullen deze ooit het Staatsblad bereiken, dan zullen de vrijzinnigen er eendrachtig voor moeten strijden. In- en buiten het parlement. Buiten het parlement door krachtige propaganda onder de kiezers. Die propaganda zal zich moeten richten op versterking der linkerzijde, op ver zwakking van de tegenstanders. De cle- ricale meerderheid en de Eerste Kamer, moet zoo eenigszins mogelijk, tot min derheid worden gemaakt en in elk geval moet de rechterzijde verzwakt uit den strijd komen. Men kan er op aan, dat rechts er alles op zetten zal om die ver zwakking te voorkomen. Zij zal alles in het werk stellen om bij de Statenverkiezin gen van 1915 haar zetels te behouden en er nog bij te winnen. Het kan niet anders, of in deze zoo buitengewone tijden, heeft de Regeering meerdere maat regelen moeten nemen, die ontstemming hebben gewekt. De tegenstander zal niet nalaten zulke fortuintjes te benutten. Wij moeten ons dan ook voorbereiden op een zeer heftigen verkiezingsstrijd. Juist daarom moet de voorbereiding zoo goed mogelijk zijn en moet het winter seizoen benut worden voor ijverige pro paganda. Ziet men dat op Flakkee? Wij vernemen er tot dusverre helaas weinig van. De vrijzinnige centrale laat nog niets *van zich hooren. Moet het er weer op uit loopen, dat den geheelen winter niets wordt gedaan? Onze partijgenooten moeten die vragen stellen aan zichzelve en aan de plaatse lijke kiesvereenigingen. Met lakschheid komt men er zeker niet. Aanpakken is de boodschap en wij hopen dan ook spoedig te kunnen mededeelen, dat de viijzinnige organisatie's niet voornemens zijn dit seizoen een politieken winter slaap te houden! De belastingontwerpen. (De tabaksaccyns). Er is wel geen belasting, die bij de verkiezingen zoo herhaaldelijk is uitge speeld als de belasting op de tabak. Zoo wel minister Kolkman als minister de Meester hebben de dure pijp tabak tegen zich zien uitspelen. Zal minister Treub gelukkiger zijn De enorme lasten, die door den wereldoorlog op de schatkist worden gelegd, maken, dat men een be- lastingontwerp anders bekijkt dan in normale omstandigheden. De aflossing der 275 millioenleening, op welke wel licht spoedig een nieuwe volgt, de on derwijshervorming, het tekort op de staatsbegrooting eischen millioenen. De 61 millioen, die minister Treub noodig acht, kunnen onmogelijk geheel uit di rectie heffingen gevonden worden. Het groote voordeel van Treub's ontwerpen is zeer zeker, dat hij in den nood der schatkist voorziet zonder tot tariefsver- hooging over te gaan. Hoe weinig sym pathiek een tabaksbelasting is, men zal ze wellicht aanvaarden als deel van het groote complex. Tabak behoort niet tot de noodzakelijke levensbehoeften, het is geen onontbeerlijk genotmiddel. Minister Treub heeft voor hij zijn ontwerp sa menstelde, het advies ingewonnen vaft een commissie van advies, bestaande uit deskundigen, gekozen uit alle cate gorieën van belanghebbenden. In over eenstemming met het advies dezer con- missie wordt voorgesteld een tabaksac cyns te heffen in den vorm van een banderollen-of zegelbelasting op het fa brikaat. Van alle tot verbruik bereide tabaksigaren, sigaretten, rooktabak, pruimtabak en snuif zal de belasting moeten worden betaald. De accyns zal 10 ter honderd van den kleinhandels prijs bedragen. De belasting moet wor den betaald voor den fabrikant. Als be wijs, dat de accyns betaald is, wordt FEUILLETON door ELIZABETH WETHERELL. GeAothorlseerde orerdruk ran het gelijknamig boek, rer- schenen bij de Firma D. BOLLE te Botterdam. 16) Ik ben hier vreemd, zeide Anne ik wensch- te wel, dat ge mij behulpzaam waart, en ik ben verzekerd, dat ge het doen wilt. Ik heb daar een lief, aardig meisje boven, voor wie ik gaarne eenig avondeten had, zij is een lief kind, en zjj is onder de hoede van trotsclie menschen hier in de theezaal, die denken, dat het te veel moeite is. om naar haar om te zien en zij hebben haar een avondmaal naar boven gezonden, groot genoeg voor een musch, en dat voor een kind, dat bijna van honger sterft vanmorgen liep zij haar ontbijt mis door hunne onvriendelijke behandeling. Vraag nu aan een der knechts, of hjj mij iels lekkers voor haar wil geven, wilt ge? dan zjjt ge eene beste meid. s JacobI zei de meid op een (luisterenden toon tegen een der knechts, die door de zaal liep. Ik verlang, dat ge mij nu terstond een lekker avondmaaltje van kuikens en oesters, en eenige poffertjes haalt, het is voor ccne op de verpakking der fabrikaten een zegel geplakt. Sigaren kunnen daarvan stuksgewijs worden voorzien. Ieder, die tabak verbouwt, er handel in drijft of voor den verkoop in het klein in zijn winkel heeft, moet een bedrijfsvergun- ning hebben. Voor die vergunning moet een recht van een gulden per jaar worden betaald. Boven elke lokaliteit, waarvoor een ver gunning is verleend, wordt een opschrift met het woordtabaksvergunning aan gebracht. Lokalen, waarin tabak in het klein wordt verkocht, mogen niet in gemeen schap staan met of grenzen aan een pand, waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend. De tabaksbelasting zal ongetwijfeld schade brengen aaD de inlandsche tabaks nijverheid. Otn daaraan eenigszins te gemoet te komen, zal van geïmporteerde sigaren 20, van de ingevoerde sigaretten 30 o/0 van de waarde worden geheven. Op gekorven tabak, snuif en alle andere gefabriceerde tabak komt een invoer recht van f 30 per 100 K.G. Door het verbod van huisindustrie in de tabaks nijverheid verwacht minister Treub, al thans tijdelijk een buitengewone werk loosheid. Daarom zal worden voorgesteld deze arbeiders uit de staatskas te hulp te komen. Hoeveel zal nu de belasting opbrengen 1 De minister rekent ons aldus voor Het verbruik van sigaren, sigaretten en tabak, en de som, die daaraan per jaar door de verbruikers wordt be steed, kan als volgt worden geraamd Sigaren400 millioen stuks met een gemiddel den kleinhandelsprijs van 3 cent per stuk f 42.000.000 Sigarettenvan binnen- landsch fabrikaat, 200 millioen stuks met een ge middelden kleinhandels prijs van cent per stuk 1.500.000 Sigarettenvan buiten- landsch fabrikaat, 300 millioen stuks met gemid delden kleinhandelsprijs jongejuffrouw boven. Doe het zoo schieljjk, ais ge kunt. Ik zou mij zeer gelukkig achten, zelfs het onmogelijke voor u te doen, Juffrouw Custers is zelf aan tafel. Zeer goed, dat is niets, zij zal denken dat het voor iemand boven is, en zoo is het ook. Ja, maar het is het werk van Hein, om de menschen boven te bedienen, ik zou terstond een veeg uit de pan krijgen. Vraag het dan aan Hein! Wjj zijt ge langzaam! Nu, als ge het niet doet, Jacob,dan spreek ik nooit meer een woord tegen 11 Tot morgen? Dat zou ik niet kunnen uithouden Het zal gebeuren, Juffrouw Johanna, oogcnblikkoljjk. Inmiddels vertelde Anne aan hare nieuwe vriendin alles, wat zy van Ellen en hare be zwaren wist, en dit wekte zoozeer de belang stelling van Johanna op, dat zy mee naar boven wilde gaan om haar te zien; en toen Jacob binnen weinige minuten met een blaadje met lekkernijen terugkeerde, begaven de beide meis jes zich naarde kamer van Mevrouw Dunscoinbe. Ellen had zich id dien tusschentijd op den grond uitgestrekt, met het hoofd op liet kussen, dat haar tot peluw diende, maar zjj sliep zoo vast als ooit. Zie dat nu eens aanl zeide Anne, daar ligt zjj op den grond, dat is goed om haar van koude te doen sterven I Dat urine kind I Zjj is doodmoede, en Mevrouw Dunscombe liet van 1 cent per stuk 3.000.000 haar vanavond van de stoomboot loopen; in plaats van zelf te gaan; ik verzeker u, dat ikwenschte, dat het rijtuig gebroken was, alleen om die menschen. Ik ben blij, dat ik een goed avondmaal voor haar heb, daar moet ik voor bedanken, Johauna. Weet ge, wat ik doen zal? Ik zal een kopje lekkere warme thee voor haar halen, zei de dienstmeid, die op het zien van Ellens bleek gezichtje getroffen was. Ik dank u, zeide Anne, ge zjjt eene beste meid. Deze is zoo koud als jjs. Terwijl de dienstmeid heenging 0111 thee te halen, hoog Anne zich over de kleine slaapster heen. Jongejuffrouw Ellen! zeide zjj, jongejuf frouw Ellen wordt wakker, mijne lieve! sta op, ik heb daar uw avondeten I koml dan zult ge u beter gevoelen, daarna kunt ge weer zoo lang slapen, als ge verkiest. Ellen rees langzaam overeind en deed hare oogen open. Waar ben ik vroeg zij, verwilderd rond ziende. Hier, beste meid, zeide Anne, wordt wakker en eet wat, dat zal u goed doen. Ellen stond zuchtende op en kwam hij het vuur. Ge zijt doodmoe, niet waar? vroeg Anne. Dat juist niet, zeide Ellen Dat hindert mjj niet zoozeer, maar ik heb zulk een pijn in de becnen en ook in hel hoofd. Dat spjjt injj waarljjk! zeide Anne, maar uwe hoofdpijn zal wel beier worden, als ge wat eet, dat kan ik u verzekeren. Kijk eens hier, Tabak: 9.500.000 K. G. met een gemiddelden kleinhandelsprijs van f 0,80 per K.G 7.600.000 Totaal 54.100.000 In het meest ongunstige geval, zoo meent minister Treub, nl. indien na de invoering der wet de consumptie zooda nig zou verminderen, dat de gezamen lijke verbruikers niet meer voor tabaks genot besteden dan thans, zou derhalve de opbrengst van den accijns bedragen 10% van f54.100.000 f5.410.000. Re kening houdende met den normalen aanwas der bevolking, meent de minis ter de opbrengst binnen enkele jaren op 6 millioen te mogen stellen. De 6 millioen zullen uit de zakken der verbruikers moeten komen. De mi nister zegt dat duidelijk opblz. 2 zijner Memorie van Toelichting. Hij heeft n.l. den voorgestelden vorm van tabakbelas ting gekozen, opdat „zekerheid besta, dat hij van wiende belasting geheven wordt, deze op de verbruikers kunnen verhalen." De belasting wordt van het bewerkte artikel geheven, opdat de handel in ruwe tabak geen zoodanige belemmering zal ondervinden, dat gevaar voor verplaat sing onzer tabaksmarkt is te duchten. Ziedaar in hoofdtrekken de voorgestelde belasting. Sympathiek zal wel niemand haar vinden en zij heeft alleen kans dan aangenomen te worden, als de kamer meent, dat Nood wet breekt en bij de enorme behoeften der schatkist geen en kele bron van inkomsten onaangeroerd kan blijven! Een derde wandelweg. Er zijn nog geen twee jaren verloopen, toen er voor het eerst iets uitlekte aangaan de de plannen van den A. N. W.B. ter be vordering van het wandeltoerisme. En geen half jaar daarna kon reeds wor den aangekondigd„De wandelweg van Amsterdam Arnhem is geopend." Het druk gebruik, dat ervan gemaakt werd, bewees dat onze landgenooten wande len willen en wandelen kunnen. Groot was de waardeering, die den Boud ten deel viel en hem aanmoedigde dit mooie ik heb wat lekkere kuikens en oesters voor u gehaald en die poffertjes zal ik op het vuur voor u warmen, en daar komt uwe thee. Ik ben u ten hoogste verplicht, Johanna, en ik zal u met het hoogste vermaak bedienen, als gij eenmaal de bruid zijt. Nu, jongejuffrouw Ellen, ga nu op dien lagen stoel zitten, dan zal ik u uitkleeden Ellen bedankte haar en deed, zooals haar gezegd werd. Anne zette een anderen stoel naast haar neer, waarop zij liet blaadje met haar avondeten plaatste en maakte hare poffertjes en thee gereed. Toen zjj tot haar genoegen zag, dat Ellen begon Ie elen, trok zij haar de schoe nen uil. ging bij haar zitten, legde Ellens voeten in haar school, wreef ze met hare handen en warmde ze by het vuur, zeggende, dat er niets beters was om de pijn uit de beenen te verdrij ven, dan wrijven en verwarmen. Met behulp van het avondmaal, het vuur en Anne, gevoelde Ellen zich spoedig beter. Zij dankte laatstge noemde met tranen in de oogen voor hare vriendelijkheid. Nu, spreek daar maar niet over, zeide Anne; ik werd nooit om mijne vriendelijkheid geroemd, dat weet ik wel; maar men moet somtijds in zijn leven vriendelijk zijn, als men ten minste niet geheel van steen is, zoonis ik geloof dat sommige menschon zyn. Wordt ge nu al wat beter? O, veel beter, zeido Ellen. Ach I kon ik nu maar naar bed gaan! Dat zult ge, zeide Anne. Ik weel, waar

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 1