„VOORUIT!" TWEEDE BLAD 5 No. 50. 27 Oct. 1915 Officiëele Mededeelingen. Schietoefeningen. Eiland Voorne. Schietoefeningen met springprojectielen zullen genouden worden van 25 October t/m 15 November a.s. op het eiland Voorne. Onveilig is een sector beschreven met een straal van 4500 M. van uit mijlpaal 7, op ongeveer: 51° 64',6 N.b. en 0° 49',9 W.l. en begrensd door de richtingen Z. en WtZ. (79°), omvattende o.m. het N.lijk gedeelte van het Rak van Scheelhoek en het Z.lyk gedeelte van het Noordergat. Op de dagen, dat gevuurd wordt zullen van de torens van Hellevoetsluis en Brielle roode vlaggen waaien. (Zie Ned. krt. No. 202.) Tydelyk lager peil. Kanaal van Zuid-Bevoland. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend dat bet kanaal door Zuid- Beveland van 27 October tot en met 1 Nov. a.s. zal worden afgelaten tot 9 d.M.-N.A.P., waardoor de diepte in het kanaal wordt verminderd van 05 tot 53 d.M. (Zie Gids Ned. kust, 1918, blz. 37.) Diepte in eenigo vaarwaters beO. de Zeegaten van Goeroe en uan de Hoek van Holland. Volgens mededeeling van den Waterstaat werden in de maand September 1915 de navolgende minste diepten gevonden in de onderstaande vaarwaters Dordtsche kil: 50 d.M., btf den Z.lyken ingang. Spui: 27 d.M. bij Oud-Beijerland. Berengat27 d.M. Brielsche Maas: 82 d.M., bij het Domein plaatje. Botlek30 d.M. Noordgeul64 d.M. Nieuwe Maas van Rotterdam tot aan de Noord52 d.M. Noord34 d.M. Oude Maas: 27 d.M. beZ. Greote Lindt, 25 d.M. by het Berengat, 83 d.M. tegen over het Kaasgat. (Zie B.a.Z. No. 117/1080-1915; Gids Ned. kust, 1918, blz. 64, 69, 70, 76.) Plaatselijk Nieuws. hengsten „Andreas II" van de Gebr. Vis van Heemst onder deze gemeente, en „Nepos" van de Hengstenvereeniging „Sommelsdyk" alhier goedgekeurd. - Zondag 31 October, 's morgens 10 uur zal voor de Vryz. Herv. optreden, Ds. J. L. N. Zillinger Molenaar, van Dordrecht, in de l van den heer van Leeuwen, aan de Langeweg alhier. HERRINGEN- Onze dorpsgenoot, Andries van Rumpt is geplaatst bij het korps Mar- rechaussees te voet. - Van den landbouwer L. Warnaer onder deze gemeente is een paard gestorven, dat onder politietoezicht is begraven geworden. Alhier schynen meer paarden aan ziekte te lijden. - Voor het herhalingsonderwys alhier hebben zich 9 jongens en 4 meisjes aan gemeld. - Door de algemeene ledenvergadering van de afd. het „Groene Kruis" alhier is de heer A. Munters Jr. met algemeene stem men tot bestuurslid herkozen. - Het kohier No. 3 der Personele Belas ting over het belastingjaar 1915 is aan den Ryks Ontvanger te Middelharnis ter invor dering ter hand gesteld. VERSLAG van het verhandelde in de algemeene ledenvergadering vandeaf- deeling van het Groene Kruis voor Rerkiyigen en Omstreken op Vrijdag 22 October l.l. des avonds te 6% uur, in de openbare school. Voorzitter de heer D. van Weel. Tegenwoordig 29 leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna begint de Voorzitter alvorens de verdere punten der agenda te behandelen een bespreking te houden over hetgeen het Bestuur reeds gedaan heeft om de noodige gelden bijeen te krygen tot instandhouding der wijkverpleging By de ophaling der con tributie konden de leden, door uitnoodiging van het Bestuur, hun contributie's met min stens 50 °/o verhoogen wat evenwel een fiasco is gebleken daar slechts ruim f20,— is verhoogd, te weinig om bet te kort voor den dienst 1910 te dekken. Nogmaals ver zoekt hij de leden, dit punt n.l. de instand houding der wijkverpleging goed in over weging te nemen daar onze gomeente reeds zooveel goede diensten van de zuster heeft genoten. Wordt de rekening over het afgeloopen jaar in handen gesteld van de heerenC. J. Kardux en G. H. Eelderink. Na onderzoek wordt deze by acclamatie goedgekeurd. In ontvang opf 381,37 In uitgaaf opf 397,30! MIDDELHARNIS- Zondagavond werd de politie er op attent gemaakt dat een per soon zich op den weg by het station bevond, die blijkbaar zooveel aan Bachus geofferd had, dat by zich als razend aan stelde. Deze persoon werd aangetroffen, totaal van zijn bovenkleoding ontdaan. Te gen alle pogingen door de politie gedaan, om hem zyn kloeding aan te trekken, vor- zotte hij zich, hij werd overgebracht naar het arrestanten lokaal, waar bleek dat het een zekere B. de B. uit Dirksland was. De heer A. Reevers, klerk ter Secre tarie alhier, is benoemd tot correspondent der Intercommunicalo Arbeidsbemiddeling. De besmettelijke ziekte diphteritus ten huize van den heer D. Byleveld is als ge weken beschouwd. Vrijdagmiddag 21/» uur zal alhier een openbare vergadering van den gemeenteraad worden gehouden. Te Vlaardingen is binnengekomen de vischsloep .Voorlichter" sch. J. de Korte, met 10 last haring. Door het mijnengevaar is de reis door hem onderbroken. Woensdagavond 6 ure zal in de Ned. Herv. Kerk verhuring van zitplaatsen plaats hebben. In de ledenvergadering van de afdee ling het „Groene Kruis" werd tot bestuurslid gekozen, de heer U. J. Mya. en tot afge vaardigde naar de Algemeene Vergadering, de heer P. A. van Buuren StrilllELSDIJK- Deze week is in deze ge meente weer regeeringsspek verkrijgbaar gesteld. Tot tydeiyk onderwijzer aan de Open bare Lagere School te Apeldoorn en Haaften is benoemd onze dorpsgenoot de heer H. Pen. De in het huis gemerkt B 89b geheeracht hebbende besmettelijke ziekte diphtheritis, Is geweken verklaard. Tegen Iz. R. te Middelharnis is door den gemeente-veldwachter proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. Aan de Cbr. School alhier is tot volon- tair-onderwyzer benoemd de heer H. J. Jager van Hof van Delft. Op de gehouden hengstenkeuring op Donderdag 21 October jl. te Dirksland zijn de Nadeelig saldo f 15,93s Wordt door den Secretaris de heer A. Munters Jr. verslag uitgebracht over de ver richtingen en toestand der afdeeliug over het afgeloopen jaar. Wordt aan den eerevoorzitter de Heer Dr. C. van Gelder gevraagd of deze weder bereid is de vergadering van bet Hoofdbe stuur te Rotterdam by te wonen. Deze, daar toe bereid wordt vry mandaat verleend tot bet uitbrengen van zyn stom in die verga dering. Is aan de orde het kiezen van een bestuurs lid. Aftredend de heer A. Munters Jr Uit do gehouden stemming met briefjes blijkt dat zyn uitgebracht 28 stemmen, waarvan de heor Munters verkreeg 27 stemmen, ter wijl 1 stem van onwaarde werd verklaard De Heer Munters alzoo met algemeene stem men benoemd zijnde, verklaart zyne herbe noeming aan te nemen. Komt in behandeling de bogrooting voor den dienst 1916 welke door don secretaris wordt voorgelezen. Hieruit blijkt dat, de ont vangsten worden geraamd op f 296 de uit gaven op f 424,431/2- Alzoo een tekort van f 128,431/2- De Voorzitter en daarna ook de heer Dr. C. van Gelder wijzen er op dat het er voor hel volgende jaar niet rooskleurig bijstaat, indien geen subsidie wordt verleend. Toch koesteren beiden de hoop dat van de een of andere zyde nog wel ünantieele steun zal worden verleend. Door het Bestuur is dan ook een adres gericht aan de Provinciale Staten om subsidie terwijl ook nog bij het Hoofdbestuur daarop zal worden aangedron gen. In elk geval hoopt men de noodige gelden wel bijeen te krijgen, daar men het er over eens is dat do wijkverpleging in stand moet blijven. Bij acclamatie wordt de begrooting goed gekeurd en besloten een afwachtende hou ding aan te nemen in verband met de aan gevraagde subsidie's. Niets meer te behandelen zynde wordt de vergadering door den Voorzitter besloten. STELLENDAM- De 12 jarige J. van S. alhier had het ongeluk met zijn vjngor tusschen ten pletmacbine te geraken, waardoor hy den vinger zoodanig verwondde, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. By de aanbesteding van een ijzeren bek van de nieuwe onderwyzerswoning waren ingeleverd 2 biljetten, nl. één door den smid De Goede voor f20b en één door D. Birkhoff, beiden alhier f 269,25. Het werk is aan den laagste inschrijver gegund. In de Maandag gehouden vergadering van de Afdeeling Stellendam van het Groene Kruis zyn tot bestuursleden herkozen de beeren Ds. Hoogendyk en P. D. Holleman. Voor het herhalingsonderwys hebben zich slechts 7 jongens aangemeld. Meisjes hebben zich niet aangegeven. Algemeen gaat hier het praatje, dat met November a.s. ieder persoon van zyn varken 10% van de waarde aan het Rijk zal hebben te betalen. Sommige menschen haasten zich daarom hun varken vóór Nov. te slachten. Niet kwaad was het als de redactie van Vooruit de menschen eens inlichtte of ge rust stelde. (Wy kunnen mededeelen dat het versprei de gerucht onwaar is. Red. V.) GOEDEREEDE. De herhalingcursus gedu rende de wintermaanden zal alhier aanvan gen den llden November. Het onderwijs aan jongens wordt gegeven op Dinsdag, Donder dag en Vrydag, aan meisjes op Maandag, Dinsdag en Donderdag en 't onderwijs in de Nuttige Handwerken Woensdagnamid dags 1—4 uur. De melkprijs is door enkele melkver- koopers te dezer plaatse verhoogd met 2 cent den Liter. De besmettelijke ziekte „febris typhoï- ten huize van W. Gioenendijk is ge weken verklaard. De woning is ontsmet en het kenteeken verwijderd. De jongeheer G. den Eerzamen alhier slaagde voor de akte vrye- en ordeoefeningen. 22 October. Hed9n kwam de vereeni- ging „Aurora" voor de eerste maal bijeen, om te hooren naar hetgeen aan voordracht en zang te genieten zou worden gegeven, door een daartoe overgekomen gezelschap, den heer de Vong de dames Koedam en mej. Stijois. Al spoedig bleek, dat niemand over zijn opkomst ter vergadering spijt behoefde te gevoelen. Integendeelwat ten gehoore werd ge bracht, was vooral ook door de wyze waarop het werd uitgevoerd, een aandachtig gehoor ten zeerste waard. 't Ware te veel. alles op te noemen, wat we hoorden. Noemen we uit het ryk voor ziene programma slechts: „Jopie met de peren" „Berceuse" en „Pierrotliedje",'teene al aardiger van inhoud dan 't andere, alle meesterlijk voorgedragen en gezongen. Nog vele andere stukjes waren te noemen, we zeggen er alleen van, dat ze allen mee werkten om den avoDd zeer gezellig te maken en de hoorenden naar een weerzien van de uitvoerenden te doen verlangen. Met een dansje, afgewisseld door de laat ste voordrachtnummers van het programma werd de vergadering gesloten. NIEUWE TONGE. Vrydag jl. had in het cafó van den heer J. van Paasschen alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een woon- en pakhuis voor den heer Jb. Verolme. Ingeschreven werd door: J. van Rixoort voor f 3657. 1. lichtgas f 0,105 per M3. 2. kookgas f 0,09 per M3. 3. motorgas f 0,08 per M3. 4. muntgas f 0,01 per M3 hooger. De Rijksontvanger P. Oomen zal het belastingkantoor alhier 1 November a.s. overnemen. OüLTGENSPLAAT- Onze afdeeling van het Groene Kruis hield Dinsdag, 26 October j.l. des avonds te half zeven eene leden ver gadering in de zaal van Van Kempen. De vergadering was slecht bezocht: van de 357 leden waren slechts 20 tegenwoordig. Uit hel behandelde vermelden wy hetvol- J. Doisman 8650. Jan Spee 3647. A. Gaaker 3040. M. Mooyaard 3000. J. de Later 3562. S. Kanters 3549. C. Snyders 8545,25 A. v. d. Doel 8545. Job. Mosselman 3540. M. van Driel 3538. Gebr. Ie Comte 3525. I. J. van den Broek „3515. Jan Holleman 8482. Iman Mosselman 3450. D. v. d. Rooyen 3435. P. Snyders 3420. J. A. Rober 3307. C. A. Th. Lambert 3285. Het werk werd niet gegund. Maandagmiddag om half twee werd zonder klokgelui, in alle stilte, het stoffelijk overschot van Ds. M. J. Wontink, gevolgd door eene groote schare belangstellenden ter aarde besteld. Aan 't graf werd het woord gevoerd door den Emeritus Ds. Brui ning uil Utrecht; do zoon van den overle dene Ds. J. Wenlink, bedankte de aanwezi- zigen voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Maandag jl. zyn alhier voor het eerst weder drie geslachte regeeringsvarkens aan gekomen. Uit de Legerplaats by Zeist zyn alhier 4 geinteraeerde Belgische Soldaten aange komen, om in de chichoreifabriek te werken. OUDE TONGE- Het huis en schuur van den heer J. de Later is onderhands verkocht aan den heer C. Lambert alhier. Deze week zullen de slagers alhier weer varkens ontvangen door tusschen komst der regeering. Verleden week had Meyer Cohen het ongeluk een wondje aan zyn hand tekry- gjn, waarvan de dokter later bloedvergif tiging constateerde. Ter openbare kennis is gebracht, dat met ingang van 1 November a.s. de zen zyn als volgt: De begrooting der inkomsten en uitgaven voor het jaar 1916 werd zoowel in ontvang als in uitgaaf vastgesteld op eene som van f 987,57s. Tot leden der Commissie tot het nazien der Rekening over 1915 werden door den Voorzitter benoemd de heeren C. Braber Kz., A. van Rossum en P. Stassen, die zich hunne benoeming lieten welgevallen. De stemming ter verkiezing van bestuurs leden wegens het periodiek aftreden van de heeren W. Ras, Joh. Bol en P. den Bra ber Lz. had tot uitslag, dat de twee eerst- genoemden werden herkozen, terwijl in plaats van den heer P. den Braber, die zich niet weder verkiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. van Rossum, die, evenals de her- kozenen, de benoeming aannam. De vergadering besloot geen afgevaar digde te zenden naar de Algemeene Verga dering der Zuidhollandsche vereeniging „Het Groene Kruis", te houden te Rotterdam op den 27 dezer. Heden (26 Oct.) Had op den Molendijk alhier een droevig ongeluk plaats. Het circa zevenjarig zoontje van den heer R. Kiewiet dat op een met suikerbieten beladen wagen meereed, viel daar af, met het allertreurigst gevolg, dat een der wielen over het ventje heen ging en het kind op de plaats dood bleef. Door de slagers dezer gemeente wordt met ingang van 26 October iegeeringsvar- kensvleesch verkocht, tegen de volgende prijzen: vet spek 50 cent per Va K.G. carbonnade 52% magere lappen 57'/2 doorregen 52'/a vette 50 gerookt vet spek 55 reuzel 50 worst 52 Vi n n n n mager spek 55 - Door den burgemeester dezer gemeente is bekend gemaakt, dat met ingang van 1 November a.s. wegens de prysverhooging der steenkolen de gaspryzen zyn als volgt: lichtgas 10% per M3. kookgas 9 motorgas 8 muntgas lO'/a Raadeverslag van de vergadering van de gemeente Den Bommel op 21 October. Afwezig de heer B. Jongeling. Na de opening der vergadering worden de 2 notulen der vorige vergaderingen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Een dankbetuiging van den heer A. Stolk wegens salarisverhooging. b. Idem van den landbouwonderwijzer J. van Leeuwen. Een bericht van Dr. P. S. Nicolai te Bor- culo, dat hy zyn benoeming tot Gemeente geneesheer aanneemt. d. Goedkeuring Ged. Staten verhuring woonhuis L. de Jong. Procesverbaal van de laatst gehouden kasopname. Gemeentebegrooting 1916. Deze wordt post voor post voorgelezen en na slechts weinig bespreking vastgesteld op gewone ontvangsten f 25175,94 en gewone uitgaven f25175,94, buitengewone ontvang sten f 3503 03, en buitengewone uitgaven f 8500; saldo f3,03. De heeren danken voor de uitvoerige duidelijke memorie van toe lichting, die ieder lid ontvangen heeft, waar door hier thans alle posten duidelijk zijn, en tot geen discussie aanleiding geven. De heeren wyzen er allen op, met het oog op de groote kasgeldleening en de vele te verhalen posten, om den ontvanger aan te sporen, toch met kracht de vervolging ter hand te nemen.. Begrooting burgerlijk armbestuur. Ook deze begrooting wordt post voor post voorgelezen en toegelicht, en vastgesteld op gewone ontvangsten f 4503,32s en gewone uitgaven op f 4503,32s. Herhalingsonderwys. De Voorz. deelt mee, dat zich S jongens en 4 meisjes aan de le O. School, en 6 jongens en 3 meisjes aan de 2e O. S. heb ben aangemeld Zonder discusie en zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, het herhalingsonderwys aan beide scholen te geven, en de heer Bisschop als onderwij zer voor de jongens en Mej Roodzant als onderwijzeres voor de meisjes aan de le O. School; de heer Stolk voor de jon gens en Mej. Van Beek voor de meisjes aan de 2e. School aan te wyzen. Salarieéring: de Voorz. leest een verzoek voor van den heer A. Stolk, hoofd der school te Zuidzijde om salarisverhooging wegens het bezit zijner landbouwacte. Besloten wordt met algemeene stemmen, het verzoek af le

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 6