„VOORUIT!" TWEEDE BLAD 5 No. 49. 20 Oct. 1915 Plaatselijk Nieuws. HIDOEUIAMIS- De in de Seref. Kerk al- hier gehouden Oogst Collecte heeft opge bracht f467.— De dochter van J. Born had een on beduidend wondje aan haar hand, waardoor bloedvergiftiging ontstond. De timmermansleerling N. van den Nieuwendijk, had Maandag het ongeluk al spelende te vallen en zijn arm te breken. De dochter van M. de Groot had bij het bieten afsnijden het ongeluk een stuk van baar vinger te snijden. Naar men verneemt worden door den heer J. van der Koogh de nog voorradige Suikerpeen gekocht voor f 19,00 per 1000 Kilogram. Maandag viel het zoontje van C. Jon- gejan in de haven, door toegeschoten hulp werd het kind nog intijds gered. Te IJmuiden zijn binnengekomen de vischsloepen Albatros, sch. Joh de Waard, en Theodora Emmerentia, sch. A. Jongejan met een besomming van f 2630 en f 1850. SoMMELSDIJK- De arbeider H. L. had verleden week het ongeluk te struikelen, waardoor hij zijn polsen zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. In het huis gemerkt B. 89b- doet zich weder een geval van besmettelijke ziekte, diphtheritus voor. Aan A. Hollaar, alhier is door den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie vergunning verleend tot het schia- ten van ganzen, op gronden van L. Gous- waart te Middelharnis, gelegen onder Stel lendam. HERRINGEN- De heer J. M. Cense, onder wijzer aan de Openbare Lagere School al hier komt voor op de voordracht onder No 3 voor onderwijzer te Cappelle op den IJsol. De heer C. Witvliet Gemeente secretaris alhier heeft tegen 1 December a.s. eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Onze vroegere dorpsgenoot de heer C. Heyblom legde met gunstig gevolg het staats examen af voor machinist. Onder dezo Gemeente brandde verleden week in de Polder Dicderik door onbekende ootzaak een klamp rijs af. Tot waarnemend Gemeente-secretaris enz. alhier is aangesteld de heer A. Mun ters Jr. van hier. Wegens het naar beneden storten van suikerbieten aan den hoop op de kade go raakto do dochter van P. Bestman onderde bieten bedolven on moest zij door toegescho ten hulp uit haar benarde positie gered worden. STELLENDAM- De vorige week kwam op een vinger Yan I. Grootenboer een klein puistje. Door het jeuken krabtozfj dit puistje open. De hand en de arm zwollen kort daarop erg op, terwijl het meisje veel pijn leed. Ten slotte moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De doktor constateerde toen bloedvergiftiging. Zondag 21 October a.s. zal in de Ned. Hervormde Kerk alhier dankdag worden gohouden voor den landbouw en de vissche- rij. Alsdan zal een oogstcollecte worden gehouden. De Afdeeling Goederoede en Ovorflak- kee van het Nederl. Bijbelgenootschap zal op Donderdag 21 October a. s. des namid dags ha'.f drie in de Consistoriekamer der Nod. Herv. Keik alhier een algemeene ver gadering houden. Maandag had de timmermansleerling N. van den Nieuwendijk, leerling der Am bachtsschool het ongeluk by het springen over een paaltje, zyn arm te breken. GüEDEREEDE- Tengevolge van 't op hol slaan der paarden had de bouwknecht C. Rameijs 't ongeluk van een wagen te val len, waardoor een been aan de heup ont wricbt en het gelaat bloedend verwond werd. De gemeente-geneeskundige van hier en uit de naburige gemeenten Ouddorp en Stellendam zijn te hulp geroepen, om het ontwrichte been in 't gelid te trekken. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. School alhier zijn geplaatst de dames: lo. M. van Ileijst te Vlaardingen, 2o A. M. Cransberg te 's Gravenhage, 3o J. L. An8chütz te Haarlem en 4oJ.J. Koning te Tilburg. Tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren F. den Eerzamen F.zn, A. den Hartog, T. Lodder C zn, en G. de Ronde G.zn. Door de blazerschuit GO 6, bevaren door schipper P. Tanis is de Nederlandsche onderzeeboot No. 2, welke op de zandbank „Ooster" aan den grond was geraakt, geas sisteerd en in goed vaarwater gebracht. OUDE TüNGE- Ter Secretarie ligt ter in zage een verzoek met bijlagen tot het op richten eener slagerij van M. M. Cohen; Ter algemeene kennis is gebracht, dat de straten en pleinen tot nader aanzegging niet mogen worden geschuurd. Op de weekmarkt waren aangevoerd 60 stuks hoornvee. De handel was levendig. Alhier is de melk verhoogd met 2 cent per liter. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Een vroeg frisch bad. Donderdag jl. zou M. D. een meisje van 18 jaar, des morgens om half zeven, bij hoog water voor haar moeder in de kaai andijvie spoelen. Door de gladheid van de peeslik gleed zij, op haar knieën zittende, uit en schoot voorover in de kaai. J. P. N., die zich in de nabijheid bevond, kon baar nog juist grijpen en op het droge helpen. Door het mooie droge weer kunnen de landbouwers zware vrachten peeën rijden, maar de wagens moeten het ontgelden. Zoo zakte een wagen van W. v. D. met peeën en een van P. v. E. met pulp geladen in elkaar, doordien bü beiden de as brak. Niet alleen veroorzaakte dit oponthoud, maar ook een aanzienlijke schadepost. De heer G. Keijzer alhier is aangesteld als correspondent voor de Intercommunale arbeidsbemiddeling te Rotterdam. De welbekende kleedersfirma KATTEN BURG Co. (thans Mij. tot Exploitatie v. d. Goederenhandel enz.) heeft de opening van haar nieuw magazijn „NEDERLAND" te 's-Gravenhage, willen begroeten met een niet banale aankondiging, en zij is daarin geslaagd. Niet milder dan de volgende krachten op het gebied van letterkunde: too- neel en beeldende kunst hebben hunne me dewerking verleend aandesamenstellingvan een boekwerk, genaamd: „KLEEDING EN DE MAN": Louis Couperus, Top Naeff, M. J. Brusse, Jhr. Jan Feith, J. H. Speenhoff, Henri Dekking, Alb. van Waasdijk, El-Kaha, P. v. d. Hem, Willy Sluiter en J. B. P. Kerk hof. De menschen met de pen schreven en de menschen met het teekonstift teekenden; de eenen vertelden in beschouwenden of humoristischen of geschiedkundigen vorm do modes, en de anderen toekenden die mo des en namen ook wel guitig de schrijvers en de andere teekenaars tot hun onderwerp, om aan te wijzen hoe zij niet moeten ge kleed gaan. Uit die letter- eu teekenkundige bijdragen is een kostelijk geheel ontstaan, wel zoo wat een unicum in onzen boeken schat en zoo nationaal mogelijk. NEDERLANDSCHE ANTI-OORLOG RAAD. De Ned. Anti-Oorlog Raad ontving dezer dagen een brief van een Hongaar uit Bu dapest, die, na zijn volle sympathie betuigd te hebben met het streven van den Raad, eenige merkwaardige mededelingen doet over de gezindheid van het Hongaarsche volk jegens zijn vijanden. „Hoe weinig haat or b\j onze bevolking bestaat", schrijft deze, „jegens de tegenwoordige vijanden, die zich nog voor korten tijd in onze oprechte sym pathie verheugden, blijkt wol uit het feit, dat veel vreemdelingen nu na 18 maanden oorlog ongestoord hun vak blijven uitoefe nen en zonder in het minst voor hun vei ligheid beangst te zijn advertenties met vol ledige adresopgave plaatsen". Uit een bijge voegde courant, de Pester Lloyd, bleek inderdaad, dat dit geenszins overdreven is. Verscheidene Engelschen, Franschen, ja, zelfs Italianen bieden zich aan voor het geven van lessen in hun moedertaal. Dat dit nu in het „vijandelijk land" mogelijk is, pleit zeker voor een welwillende gezind heid jegens hen. De schrijver ziet hierin dan ook een schitterend bewijs voor de verdraagzaamheid in zijn land, en zoekt de verklaring hiervoor in het feit, dat men overal doordrongen is van de meening, dat men niet tegen de volken, maar tegen de regeeringen strijdt. De brief wordt besloten met den wensch, dat deze meening zooveel mogelijk bekend gemaakt zal worden in de hoop, dat zij zal bijdragen dien kunstmatig aangewakkerden haat te verminderen. DE OORLOG. 18 October 1916, Ook Frankrijk heeft thans Bulgarije den oorlog verklaard. Hiermede hebben alle Mogendheden van do Quadruple Entente dezelfde stap tegenover Bulgarije gedaan, behalve Italië. Daaruit zou dus blijken, dat zooals geruchten ons reeds meldden, Italië zich niet zou aansluiten by een expeditie op den Balkan. Wat deze expeditie zelf betreft't schijnt dat de verbonden Fransch- EDgelsche troepen thans op het Buigaarsch oorlogstooneel zijn aangekomen en zelfs zouden zy ln samenwerking met de Serviërs de stad Strumnitza (op Buigaarsch gebied) hebben bezet. Zoo dit waar is (het bericht is nog niet van Servische zjjde bevestigd) dan raag men gelooven, dat de Duitschers en Oostenrijkers een haide noot te kra ken krijgen aan Servië, want indien de Bulgaarsche troepen mochten worden terug geworpen, dan zal het verbonden leger van Duitschland en Oostenxijk.HongaTije verplicht zijn hun nieuwen bontgenoot te hulp te komen. Ook de Duitschers en Oos tenrijkers zelf schieten niet erg hard op in Servië. Het heet wel dat zij voortdurend vooruitgaan, doch zy zyn ternauwernood nog 15 K.M. van Belgrado af, terwijl deze stad al ruim een week in hun handen is. Dit wyst dus op een krachtig verzet der Serviërs. Doch met dit al kunnen de Ser viërs het tenslotte toch niet uithouden te genover de overmacht, zoodat de hulp van de geallieerde troepen op het Servisch- Duitsch-0o8tenryksche front zijn aangeko men en dan zal een groote slag moeten uitmaken wie het winnen zal. Of zal b9t hier ook een loopgraven stryd worden Zoo de Duitsch-Oostenrijksch-Hongaarsche troepen hun doel, d. w. z. de verbinding door Servië met Bulgarije en Turkije niet bereiken kunnen, dan zal dit tenslotte wel kunnen gebeuren, doch voorloopig behoeft men daar geen vrees voor te koesteren. Op bet Oostelijk front doen de Russen echter op verschillende plaatsen aanvallen en zooals uit het laatste stafbericht blijkt niet zonder succes. Bij het dorp Oestie, aan den Westelijken oever van het Bogoënskoje- meer is het Duitsche front door de Russen ingedrukt. Ook op andere plaatsen doen de Russen, zooals uit het Duitsche legerbericht van heden blykt, aanvallen en de Duitschers kunnen dus niet te veel troepen van het Oostelijk, noch van het Westelijk front weghalen om dienst te doen op den Balkan. Daardoor zal het dus komen dat de actie op het Servisch oorlogstooneel niet zoo vlug gaat als eerst gemeld word. Wat de stryd op het Westelijk front zelf betreft, de commu- niquées worden hoe langer hoe eentoniger, doch er is op het geheele front toch eon heviger strijd als voor het Fransch-Engel- sche offensief op 25 of 26 September jl. In Engeland gaan thans verscheidene stemmen op tot het invoeren van den dienst plicht. Zoo werd Zondag te Burmingham een vergadering gehouden onder leiding van een plaatselijk arbeidscommissie. Op die vergadering werd een motie aangenomen waarin o. m. verklaard werd, dat, indien het laatste beroep op het volk om het be staansrecht van het vrywilligerssysteem aan te toonen, mislukte, het voor de vakvereeni gingen onmogelijk zou zijn zich verder te verzetten tegen dienstplicht. Niet alleen over het invoeren van dienst plicht doen in Engeland geruchten de ronde, doch ook over het aftreden van Sir Edward Grey als Minister van Buitenlandsche Zaken. Het Dagblad de Tyd heeft zelfs reeds uit Londen bericht, dat naar haar correspondent uit betrouwbare bron verneemt, Sir Edward Grey zijn ontslag reeds aangeboden heeft. Dit zou dan naar aanleiding van dezelfde kwestie zijn als warom Delcassé bedankt heeft. 19 October. Volgens de correspondent van de „Jour nal de Genève" is er werkelijk een geschil geweest tusschen Viviani en Delcassé, dat aanleiding heeft gegeven tot het aftreden van den Franschen Minister van Buiten landsche zaken. Wijl door het aftreden van den minister president de algemeeme politieke toestand in Griekenland gewijzigd was, achtte Deville de Fransche gezant to Athene, het geraden bevel te geven tot staking der verdere lan ding. De aansprakelijkheid voor dit bevel nam hy geheel en al op zich. Delcassé keurde het optreden van den gezant goed, maar Viviani die gedurende eenige dagen tydelyk aan het hoofd van het ministerie van Buitenlandsche Zaken stond, gaf een tegenbevel tot voortzetting der landing. Dit gaf aanleiding tot een geschil van meeniug tusschen Viviani en Delcassé. Ook in Griekenland moet de de Regeering niet rotsvast zyn, althans uit Milaan wordt aan eeu Engelsch blad gemeld, dat berich ten uit Athene van geruchten spraken om- trfent de beide Grieksche ministers Goenaiis en Tbeotoki8, beide Duitschgezinde leden vaD het Kabinet. Dezen zouden zeer aan invloed winnen, terwijl Zaimis zou dreigen af te treden. Vervolgens is het Engeland waar een schommeling in de ministeries wordt waar genomen. Een Reuter-telegram meldde, dat Carson zyn ontslag heeft aangenomen naar aanleiding van de aangelegenheden op het Balkanschiereiland en niet wegens de dienst plichtkwestie. Tevens werd gemeld, dat minister Asquith ongesteld is en eenige da gen rust zal moeten nemen. De Italiaansche regeering heeft verklaard, dat de oorlogstoestand tusschen Italië en Bulgarije is ingetreden daar Bulgarije de vijandelijk beden tegen Servië is begonnen en voorloopig met de tegenstanders van Italië de geallieerden bestrijden. De nieuwe strydverwikkelingen zyn dus reeds weer in vollen gang en het is niet te verwonderen, dat er in de Engelsche zeer gewezen wordt op den buitengewonen ernst van den toestand. Het zal zeer zeker tot de militaire plannen voor den Balkan der geallieerden behooren, dat er troepen der geallieerden zyn geland te Enos aan de Maritzna. Juist op de grens van Bulga rije en Turkye. Het vredesverdrag van Bukarest waarbij de tegenwoordige grenzen van Griekenland worden vastgesteld is opge steld in verband met Grieksch Servisch ver drag. Indien Griekenland zich houdt aan dit verdrag, zoo zegt de Times bestaat er kans dat dat land by het verdrag van Bukarest gewonnen gebied nog ziet uitge breid, doch waqneer het volhard bij zyn trouwbreuk tegen Servië zou het alles kun nen verliezen wat het by den vrede van Bukarest werd toegewezen. Thans is de toestand op het Servische front nog in wording zoodat de berichten erover everizeer nog verward zyn. Het is waarschijnlijk volgens de Engelsche berich ten dat de Serviërs zullen genoodzaakt zyn voor de Oostenryksch-Duitsche strijdmacht terug te trekken op sterke strategische po sities en door te wachten op de hulp der geallieerden. Men weet niet hoe groot de legers zyn welke Duitschland en Oostenrijk aan de fronten in Frankrijk en Rusland kunnen omtrekken, evenmin met welke strijdmacht de geallieerden Servië zullen komen helpen. En dan zal men wellicht ook meer gaan zoeken van de houding van Griekenland en Roemenië wier neutraliteit tegen dien tyd weer zooveel meer précair zal zyn geworden. De strijd op het Westelijke front is zeer onbelangrijk de laatste dagen. Er werd in het Fransch communiqué slechts meldiDg gemaakt van granaataanvallen der Duit schers in het Bois en Hacho, terwijl o. a. in Champagne gevechten met bommen en springgranaten ten O. van Navarin plaats hadden. Op het Oostelijk oorlogstooneel is enkele de actie aan het front van Riga aan de rivier de A. in de richting naar Mitta zeer levendig. Voorts werden door de Rus sen eenige dorpen bezet. Gemengd Nieuws. In de Van Ostadestraat in Den Haag heeft Maandagmorgen een man, die sedert geruimen tijd gescheiden van zyn vrouw leefde en haar reeds meermalen had be dreigd, met een revolverschot in de borst geraakt, waardoor de long werd getroffen. De man heeft daarna, door drie schoten op zich zelf te lossen, een einde aan zijn leven gemaakt. De zwaar verwonde vrouw is naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Nader meldt men hieromtrent: De ruim 50-jarige gepensionneerde Indi sche militair S., schoenmaker van beroep, leefde herhaaldelijk in onmin met zyn vrouw die volgens de buren een slecht leven by hem had, vooral als hij zich by tyden aan misbrnik van sterkendrank overgaf. Ruim een half jaar geleden had de vrouw de echtelijke woning verlaten, zy voorzag nu door uit werken en uit wasschen te gaan in haar onderhoud. Herhaaldelijk had de man getracht zyn vrouw te bewegen, weer bij hem terug te komen, sonas onder bedrei ging, dat bij haar anders zou doodschieten. De vrouw had naar aanleiding daarvan eenigen tyd geleden een klacht by de politie gedaan, waarop den man op het politiebu reau een oud pi9tool werd afgenomen. Maandagochtend omstreeks halftien ver voegde de man zich aan een bovenwoning aan de Van Ostadestraat tegenover de Jan- de-Baenstraat, schuin tegenover een bene denhuis, waar by ongeveer een jaar geleden had gewoond. Hii wist n.l., dat zyn vrouw des Maandags by de bewoonster van de tweede verdieping van bedoeld bovenhuis de wasch deed en vroeg nu, of zyn vrouw een briefje wilde onderteekenen, dat hy by zich had. Tegelijkertijd liep bij naar de verdieping, waar zyn vrouw in de keuken aan het wasschen wash\j drong er weer bij haar op aan, dat zy tot hem zou terug- keeren. Toen de vrouw bleef weigeren, loste hij een revolverschot op haar en doodde vervolgens zich zelf. Het gebeurde veroorzaakte in de volks buurt, waar man en vrouw geruuueu tijd hadden gewoond, groote verslagenheid. De Armeensche gruwelen. Men deelt bet volgende mede aan de N. R. Ct. Vrienden van de Deutsche Orient-Mission in Duitschland hebben van de zendelingen in Noordwest-Perziö eenige brieven ontvan gen, waaraan het volgende is ontleend: We hebben zeer droevige tijdingen over Salmast, Kboi, Tabris en Sandsjboelak ont vangen. Ik kan niet alles beschrijven't zal u 't meest interesseeren over Oermia te hooren. Juist gisteren heb ik van den Duitsch- Amerikaanschen dominee Pf. een langen brief uit Oermia ontvangen. Hij schrijft dd. 22 Juli '15: „Vyftieuduizend menschen heb ben bescherming gevonden in de zendings gebouwen, waar de zendelingen hen met brood verzorgden, ieder één plat brood per dag... Ziekten braken uit. Het sterftecijfer steeg tot 50 per dag. In de Christelijke dorpen doodden de Koerden bijna iederen man, dien zij in handen konden krijgen. Zal ik schrijven hoe men boven aan de hoofdstraat voor de stadspoort een galg heeft opgericht en vele onschuldige Syriërs heeft opgehangen en andere, die men eerst langen tyd in de gevangenis had opgesloten, doodgeschoten werden? Ik zal van die gru welen maar zwijgen God heeft alles in Zijn boek geschreven Behalve vele an dere Armenische soldaten hebben ze er

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5