Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD 15de Jaargang. Woensdag 13 October 1915. No. 48 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generanl, 'g-GBAYENIIlGK. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Ifllddelharnls. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertent ie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Maximumprijzen. Toen de wereldoorlog uitbrak, vaar digde minister Treub oumiddellijk, toen een zeer sterke prijsstijging van tal van levensbehoeften intrad, het besluit uit, dat maximumprijzen zouden worden.ge- steld. Dit had dadelijk ten gevolge, dat een prijsdaling plaats vond, waardoor verschillende artikelen onder het bezoek der massa werden gehouden. De regee ring is tot nu toe er mee voortgegaan maximumprijzen te stellen, niet alleen voor den groothandel, d^ch ook voor den detailhandel. Tegen dit stelsel heb ben zich vooral in de laatste weken, meer dere stemmen verheven. Uit den kring der middenstanders is de drang geko men de maximumprijzen voor den detail handel af te schaffen. Wij zouden dit een jeer gevaarlijke proef vinden. Niemand zal wel een onverdeeld bewonderaar van het stelsel van maximumprijzen zijn, zelfs de minister niet. Doch het is naast uit voerverboden heteenige middel om prijs- >pdrijving tegen te gaan Vast dient ech ter te staan, dat de maximumprijzen Dok worden gehandhaafd. Het holpt niets )f de minister al prijslijsten vaststeïd, ds de burgemeesters niet alles doen om ie maximumprijzen te handhaven. Daar- ïan ontbreekt maar al te veel. Meerdere burgemeesters bekommeren zich al heel •veinig om de handhaving der gestelde prijzen en vooral te platten lande vraagt ie verkooper vaak meer dan hem is ver oorloofd: Op den voorgrond diene daarom bij oandhaving van het stelsel van maximum prijzen te staan, dat zij ton streneste moeten worden gehandhaafd. Het publiek <an daartoe ten Krachtigste medewerken. Als men alle klachten omtrent niet-na- eving der maximumprijzen ter kennis fan den burgemeester brengt, is deze verplicht krachtens de reeds uitgevaar- ligde ministeriëele circulaires te onder hoeken of de verkooper fraude pleegde. Dngelukkig is de medewerking van het publiek zeer gering. Men laat veel te FEUILLETON. DE WIJDE, WIJDE WERELD ELIZABETH WETHERELL. H) Zij raaakle den kapitein nogmaals wakker, lie bet dan nu ook met haar eens was om op te staan; maar met het grootste ongeduld zag m, hoe by eene lamp aanstak en zich op zjjn uiter ste gemak aankleedde, alsof hij niets anders Ie ioen had, dan tegen acht uur voor het ontbjjl gereed te zyn. Ach! Ga toch naar Ellen toe! zeide zij, Diet in staat zich langer te bedwingen. Ge kunt uw haar later immers wel borstelen. Zjj zal oergens tyd toe hebben. O. wacht toch niet langer I Waar denkt ge toch aan? Waar denkt gjj aan? zei de kapitein.Het is nog tjjds genoeg. Wees maar gerust; ge maakt u maar zenuwachtig. Ik zal terstond gaan. Mevrouw Montgomery schreide bijna van on geduld en doodeljjken angst over heigeen Ellen gevoelen zou. als het haar medegedeeld werd. Maar haar echtgenoot ging bedaard voort met zich klaar te maken, heigeen inderdaad vrjj lang duurdedaarop nam hjj de lamp en ging veel na klachten over prijsopdrijving ter kennis van den burgemeester te brengen. Nu is dat op het platteland verklaar baar. In een kleine plaats kennen alle menschen elkaar en ieder ziet er tegen op zijn buurman, den kruidenier, met wien hij dagelijks in aanraking komt, bij den burgemeester aan te klagen. En toch zal het er toe moeten komen, dat de koopers elke ongeloofde prijsopdrij ving ter kennis van den burgemeester brengen, zal deze een afdoend toezicht kunnen houden. De Middenstand vraagt hij monde van den heer Meeuwsen, afschaffing van de maximumprijzen voor den kleinhandel. Wij hopen van harte, dat de Regeering aan dezen middenstands-wensch geen gehoor zal geven. Wij vreezen, dat de kleinhandel, als zij vrij is in de prijsbe paling, al zal deze dan verband houden met den maximumprijs voor den groot handel, allerminst de verbruikers zal ontzien. Nu de winter voor de deur staat, schrikken wij terug voor elke proefne ming, die het gevaar met zich brengt, dat prysverhooging er uit kan voort komen. Wij meenen, dat de Regeering slechts één weg openstaat: Zij handhave het stelsel van maximumprijzen voor groot- en kleinhandel en zorge voor stipte naleving. Dat moet de gedragslijn zijn voor den komenden winter. Wij zouden willen, dat de Regeering elke week de prijzen vaststelde om zooveel mogelijk te voorkomen, dat zij te hoog of te laag worden gesteld. Voorts moet zorg worden gedragen dat tusschen den maximumprijs voor groot- en kleinhandel het velschil groot genoeg is om den winkelier een behoorlijke winst te waarborgen. Gelukt het, het prijzenstelsel zoo te regelen, dan zien wij er een krachtig middel in om prijsopdrijving tegen te gaan. NEDERLANDSCHE ANTI-00RL0G RAAD. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad ont ving naar aanleiding van het aan de Re geering gerichteadres „dat de NederlaDdsche Regeering het initiatief neme tot het bijeen roepen van een Conferentie, bepaaldelijk in eindelijk heen. Hjj had eigenlijk met opzet ge talmd, daar hij het afscheid zoo kort mogelijk wenschte te maken; en toen hij de deur der kamer van zyn dochtertje opendeed, waren de gele lichtstrepen in het oosten reeds duidelijk zichtbaar. Hy vond haar nog in denzelfden ge malen slaap en met dezelfde uitdrukking van kalmte en vrede over haar gansche gelaat en gestalte verspreid, als toen hare moeder haar verlaten had. Zelfs hy werd er door getroffen; en dat gebeurde anders niet licht; hy hui verde om hel woord te spreken, dat de liefe lijke uitdrukking zoo wreed zou verbannen. Hel moest evenwel gezegd worden, hel toene mende licht waarschuwde hem, dat hy niet moebt dralen: het was echter met schroom cn op een bjjna stamelenden toon,dat hy: „Ellen riep. Zij bewoog zich in haar slaap, cn nogmaals werd haar gelaal met een nevel overlogen. - Ellen! Ellen! Zij sprong overeind en was dadelijk klaar wakker; de uitdrukking van vrede was nu van haar gelaat verdwenen. Zy staarde haarvader in het eerst met stomme verbazing aan. maar weldra veranderde deze in onbeschrijfelijke wanhoop. Hij zag, dal zy volkomen begreep, waarom hy haar was komen roepen, en dal hy volstekl niet noodig had, zich door pijnlijke verklaringen geweld aan te doen. Komaan, Ellen, zeide hy; wees een lief kind en kleed u gauw aan. Er is geen tjjd te verliezen; want het rijtuig zal weldra voor de het belang van een vrede, van bijzondere vertegenwoordigers van onzijdige machten, welke tot het einde van den oorlog zitting houdt en ten doel heeft bemiddeling voor te bereiden en te zijner tijd in te leiden", het volgend schrijven van den Pauselijken Prelaat, Mgr. Dr. Alexander Giesswein, oud lid van de Kamer, president der Hongaar- sche Yredesvereeniging, te Budapest. „Het is een heerlijke, waarlijk mensche- lijke, ja meer dan menscheljjke, ik zou haast zeggen goddelijke gedachte geweest, die op den jaardag van den wereldoorlog in de buitengewone vergadering van den N.A. O. R. tot uiting kwam. Ja, aan een permanente Conferentie, samengesteld uit bijzondere vertegenwoordigers van onzijdige machten, om een snellere overeenkomst tusschen de oorlogvoerende volken mogelijk te maken, heeft de menschheid groote be hoefte. Ik zeg de menschheid heeft daaraan be hoefte; niet dit of dat volk, niet deze of gene oorlogvoerende macht; ik van mijn kant kan van mijn nationaal standpunt uit met vol vertrouwen de toekomst tegemoet zien en my over de overwinningsberichten verheugen, - en dat een tegenstander van zyn kant dit ook doet, zal ik hem zeker niet trachten te beletten, maar als tnensch moet de oorlog my zoowel als hem tot diepe droefheid stemmen. Als staatsburger voel ik noch zie ik verslapping van het oorlogsenthousiasme en protesteer er tegen, dat myne woorden in dien zin uitgelegd zouden worden, maar als menseh moet ieder wel denkende en voelende vol afgrij zen voor den oorlog vervuld zyn. Want de gebeurtenissen van dit laatste jaar leiden volgens myn meening tot een overwinning der onzen, volgens de meening van den tegenstander echter tot de zege der zijnen en hoe zeer ook de gebeurtenissen tot nu toe mij in het gelijk stellen, on ook al zouden zij de tegenpartij gelijk geven, noch in het eene noch in het andere geval geeft het een positief resultaat; wel een positief resultaat is echter, dat de mensch heid en de menschelykheid, iederen dag grootere verliezen te boeken hebben en dat. langzamerhand alle gevoel voor ethiek en zedelijkheid ten onder zal gaan. Dit is niet alleen de zienswijze van monnikken en priesters, neen, dit treurige feit werd mij door militairen van hoogen rang bevestigd en naar de mate de oorlog langer voort duurt moet met geleidelijk toenemende snel heid steeds de waarde der zedelyke goede ren afnemen. De familiebanden worden ver broken, het rechtsbewustzijn gaat steeds deur zyn; cn ge begrijpt, dat uwe moeder u verlangt te zien. Ellen gehoorzaamde hem terstond en begon bare kousen en laarsen aan te trekken. Komaan, dat gaat goed! Als ge zoo voort gaat, zult ge spoedig klaar zyn. Go zult met Mevrouw Dunscombe vertrekken; ik heb baar verzocht, u tot Thirlwall onder haar bescherming te nemenzy is de vrouw van kapitein Duns combe, dien ge onlangs hier gezien hebt, zoo als ge weet; cn hare dochter gaat ook mee;ge zult dus goed gezelschap hebben. Maak nu spoe dig voort; ik verwacht het rijtuig iederoogen- blik. Ik meende u vroeger te wekken, maar ik heb mij verslapen. En haar vader verliet haar, na haar bemoe digend toegeknikt te hebben. Hoe hield zy zich? vroeg Mevrouw Montgo mery, toen hij terugkwam. Als een kleine heldin. Zij sprak geen woord en stortte geen enkele traan. Ik had gedacht dat zy in luide klachten zou uitgebarsten zyn; maar zy bezit denzelfden geest die u vroeger placht te bezielen, en dien ge soratyds nog bezit. Zy gedroeg zich bewonderenswaardig. Mevrouw Montgomery slaakte een diepen zucht. Zy begreep vry wat beter dan haar echtge noot, wat Ellen gevoelde, eu zy verstond dan ook beter dan hy. wat die uiterlijke leekencn van bedaardheid beduidden; de gevolgtrekkin gen, die zy uit Ellens stilzwijgen en hare kalmte by die mededeeling maakte, verschilden verba zend van de zyne. Zy wachtle nu angstig en byna meer verloren, de fijnheid van geest stompt af, ja, men zou bijna geneigd zijn te vragen of er van geest nog wel sprake kan zijn? Onder dergelyke omstandigheden is het zeer zeker wenschelijk, dat er een lichaam bestaat, dat in het gelukkig geval verkeert, dat bij zijn leden de mensch niet geheel in nationaal voelen behoeft op te gaan, maar een algemeen menscheljjke wijze van den ken behouden kan. Ik beschouw dit zelfs van nationaal standpunt uit als een voor deel, omdat, wanneer het menschelijke ver dwijnt, ook de nationale gedachte in gevaar gebracht wordt. Al weet men ook nog niet met. juistheid op welke wijze deze permanente Conferen tie werken zal, deze vraag zal iederen dag dichter by een oplossing komen wanneer de Conferentie maar eenmaal bijeengeko men is. De hoofdzaak is een overeenstemming over de oorlogsdoeleinden tot stand te bren gen. Het hoogste doel van alle oorlogvoe renden zou moeten zijn, rechtvaardige ver houdingen tusschen de staten onderling in het leven te roepen. Als ik my niet vergis, is de tegenwoordige oorlog ontstaan door den bewusten of onbewusten drang, grootere economische eenheden te scheppen. Deze drang beantwoordt aan de richtiDg van onze economische en sociale ontwikkeling, brengt met zich mee, dat men voor het volkenverkeer en handelsbetrekkingen groo tere vryheid verschaft en alle hinderpalen, die zich voordoen, uit den weg ruimt. Zeer dikwyls staan zekere privaatbelangen, die men voor nationale interessen uitgeeft, ter wijl ze dit niet zijn, dit noodzakelijk en edel streven ten algemeene nutte in den weg. In de eerste plaats zal dus door de per manente Conferentie gestreefd moeten wor den naar een dusdanige overeenstemming, want zoodra deze tot stand gekomen is, houdt de oorlog op. Natuurlijk moet by alle gemeenschappelijk samengaaD, eenieder op zichzelf een zeker deel van zyn particu- lieie belangen opgeveven; evenals in de maatschappelijke samenle vi n g ieder individu een deel van zyn persoonlijke belaDgen op de nationale gemeenschap overbrengt, maar daarvoor in ruil ontvangt die oneindig grootere gave, de veiligheid van leven en goed en de groote kracht van gemeenschap pelijke samenwerking, zoo zal dit ook ge schieden by een aaneensluiting der volken en staten tot grootere eenheid. De oorlog ia uitgebroken omdat de yoI- ken van Europa uit zich zelf niet tot dit inzicht gekomen zyn, aangezien hier zoo met schrik op liare komst, die niet zoo spoedig plaats had, als zy had verwacht. Het was eene groote verlichting voor Ellen, toen haar vader met praten ophield en haar aan haar zelve overliet; want zy gevoelde, dat zy zich niet zoo vlug zou kunnen aankleeden, wanneer hij daar stond en naar haar keek, en zyn wensen, dat zy zich haasten zou met het- §een zy te doen had, kon niet grooler zyn dan e hare. Zij was heel spoedig gekleed, maar schroomde, naar de kamer harer moeder te gaan, terwjjl haar vader daar nog was. Om tijd te winnen, maakte zy zich geheel gereed, uitgenomen haar hoed en hare handschoenen; daarop leunde zjj tegen het ledikant aan en wachtte met den uitersten angst, of zy den voetstap haars vaders uit de kamer hoorde komen en naar beneden gaan. Tedere minuut vermeerderde haar angst, en bet arme kind gevoelde, dat zy zich byna niet langer kon bedwingen. Het had nog geen vjjf uur geslagen, toen zy een rjjtuig hoorde aan komen, dat voor de deur stilhield, en nu hoorde zy haar vader de deur opendoen eD naar buiten gaan. Zonder een oogenblik langer te wachten, opende zy hare deur en snelde naar de kamer, die hy verlaten had. Mevrouw Montgomery lag nog te bed; want haar echtgenoot had er op aangedrongen, dat zy niet zou opstaan. Zy sprak geen woord, maar breidde hare armen uit om haar dochtertje te ont vangen, en met een kreet van onbeschrijfelijke aandoening sprong Ellen

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 1