in den Hoofdelyken Omslag en de Honden belasting nog niet hebben voldaan, zullen dezen aanslag nog kunnen voldoen, op 9 October a.s. ten kantore van den Ontvan ger. By niet voldoening zal tot vervolging moeten worden overgegaan. De heer K. C. Kievit alhier, benoemd tot onderw'jzer aan aan de O. L. School te Beesd, heeft deze benoeming aangenomen en heeft reeds Maandag zjjn betrekkisg aanvaard. GOEDEREEDE. Tengevolge van 't ruwe weer had schip; er Th. Grinwis, bevarende de blazerschuit O. D. 15, 't ongeluk, dat een zwaard midden door werd gebroken. Voor G. een gevoelige schade Aan het havenhoofd onder deze ge meente is ten huize van W. G. een geval van de besmettelijke ziekte „febris typhoï- dea" geconstateerd. Woensdagvoorm. 11.30 uur zal in de Gemeentelijke Bewaarschool alhier de ge legenheid worden opengesteld tot kostelooze vaccinatie. Ten huize van P. T. alhier ontstond een schoorsteenbrand, welke, spoedig outdekt, bijtijds door de inwoners werd gebluscht. By de beoefening der zeevisschery had schipper W. Groenendijk, bevarende de bla zerschuit G. O. 20, 't ongeluk, een visch- tuig geheel te verliezen. Een schade van ongeveer f 200.— Het aantal sollicitanten voor de va- ceerende betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School is tot 19 gestegen. Alhier is een schip, geladen met Ruahr- kolen, gearriveerd. De kolen worden gelost tot den prijs van f 1,60 den H.L. Tengevolge van de z. g. heig zijn al hier onder de graskalveren reeds een twee tal gevallen met doodelijken afloop gecon stateerd. Alhier had schipper J. 't Mannetje, bevarende de blazerschuit G. O. 27 wegens 't onstuimige weder 't ongeluk een zwaard door te breken, wat een gevoelige schade post is. NIEUWE TONGE- Aan h9t hulptelegraaf en telephoonkantoor zijn gedurende, de maand September j 1. behandeld 115 tele grammen 859 telefoongesprekken en 23 te- lephoonoproepberichten. Totaal behandeld 1097 berichten. De heer A. Maurik onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, komt voor op de voordracht voor gelijke betrekking te Boskoop. De heer Stoutjesdijk onderwijzer te Sommelsdijk staat alleen op de voordracht voor 1 onderwijzer aan de O. L. School alhier. OUDE TONGE- De Burgemeester der ge meente Oude Tonge zal voor de ingezetenen te spreken zijn des Woensdags van n.m. 12'/a tot 2 uur en des Vrijdags van v.m. 11 12 uur. Het huis van den heer de Mooi aan de Kerkring is onderhands verkocht aan den heer M. Mijs alhier. —De heer Meijer Cohen heeft zich albierge- ▼estigd als vleeschhouwer bij W. Wesdorp. F. Fluit alhier had het ongeluk met hout te hakken, zijn hand zoodanig te be- zeeren, dat hij zijn werkzaamheden heeft moeten staken. Op 1 October was het 25 jaar geleden dat de heer J. Overbeeke werd aangesteld als weger aan de weegbrug No. 1. OOLTGENSPLAAT- Donderdag-avond zul len op de bekende Ronaboot in de haven alhier schitterende Bioscoop-voorstelliDgen worden gegeven. Op het doek zal worden vertoond „Bet Beleg van Calai3", De wraak van een ingeneur" enz. Zü, die vorige voorstellingen hebben bij gewoond zullen thans niet verzuimen weer aanwezig te zijn, temeer daar 't programma geheel nieuwe stukken vermeldt. Zie verder de in ons blad voorkomende advertentie. Militairen hebben toegang tegen vermin derde prijs. DEN BOMMEL- Tot gemeentegeneesheer alhier is benoemd de heer Dr. S. P. Nicolaï van Borculo. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten het salaris van den Bur gemeester-Secretaris met 200 gulden te ver- hoogen. Aan belanghebbenden wordt meege deeld, dat met 1 November weer gelegen heid wordt gegeven tot het ontvangen van herhaüngsonderwijs. Zy die hunne kinderen daaraan wenschen te doen deelnemen moe ten zich tusschen 1 en 15 October aanmel den ten gemeentehuize. Wijl vele personen nalatig zijn in het betalen hunner Hoofdelijken Omslag, hon denbelasting en schoolgeld zal de gemeen- te-ontvanger, op verzoek van B. en W.alle belastingschuldigen vervolgen. De laatste termijn van den H. O. is op 1 October verval len. Ter vermijding van rervolglngskosten wordt aangeraden nog ten spoedigste aan zijne verplichtingen te voldoen. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De prijs van het tarwebrood en witbrood is in deze ge meente één cent per kilo afgeslagen. Donderdag jl. had ten huize van den plaatselijken geneesheer alhier weder eene breukoperatie plaats door H.H. dokters Cleijndert uit Middelharnis, Gnirrep alhier en Reinoud van Haga van den Bommel. Dit is in dit jaar reeds de vierde operatie van dien aard in deze gemeente, welke allen met een goeden uitslag bekroond werden. In deze gemeente doet zich een geval van besmettelijke ziekte (diphtheritiaj voor bij een kind uit Middelharnis, dat hier bij familie gelogeerd is. Zaterdag arriveerde de nieuwe motor van beurtschipper C. J. Goumare alhier. Ofschoon nog niet geheel afgewerkt, zooals verven en andere zaken, kan de motor toch dienst doen en er werd dan ook terstond met inladen een begin gemaakt en vertrok het vaartuig den volgenden dag naar Rot terdam. Zaterdagnamiddag jl. stond een span paarden van den landbouwer A. v. d. T. met een geladen wagen suikerbieten een oogen- blik onbeheerd op de Kaai. Daarvan maakten de paarden gebruik en gingen aan den haal. Het eene paard sloeg in een oogenblik de strengen stuk. Door spoedig toegeschoten hulp gelukte het de paarden te grijpen en tot staan te brengen, waardoor erger voor komen werd. Zondagavond jl. ontstond er bij S. alhier brand, doordien de vlam van het gasstel in een pan sloeg en er niemand bij tegenwoordig was. Een voorbijganger ont dekte den brand, en maakte alarm en met vereende krachten mocht het gelukken den brand met emmers water te blusschen. De veldarbeider M. A. alhier bad de vorige week het ongeluk met een riek in zijn voet te steken, waardoor hij eenige dagen zijn arbeid niet kon verrichten. Bjj sommige melkverkooperi alhier is de prijs van de melk met twee centea per Liter opgeslagen en alzoo gebracht op 10 cents. Toen Maandagnamiddag eenige pee dragers op de Kaai een leegen wagen vooruit duwden zonder dien te besturen, zwenkten de voorwielen en liep de wagen op een schip, waarop hy achterover in de Kaai sloeg. Met eenige schrammen aan het schip en wat schade aan den wagen liep dit ongeval zonder verdere ongelukken af. DE OORLOG. 4 October 1918. De politieke toestand op den Balkan heeft zijn hoogtepunt bereikt. Zooals reeds twee weken geleden waarschijnlijk was, zou Bulgarije zich scharen aan de zijde dei- Centrale Mogendheden, doch door de suc cessen der geallieerden en de mobilisatie van Griekenland zal de Bulgaarscho regee ring voor het oogenblik wel afgeschrikt zijn geworden. Maar nu, nu de successen der geallieerden hebben opgehouden zal waar schijnlijk niets meer te veranderen zijn aan de keuze der Bulgaarsche regeering. Doch de oorlogsverklaring van Bulgarije aan de Entente is nu verhaast. Rusland heeft een ultimatum naar Sofia gezonden, waarop binnen 24 uur antwooid verwacht wordt. „De vertegenwoordiger van Rusland, dat met Bulgarije verbonden is door de onver gankelijke herinnering aan de bevrijding van dit land van het Turksche juk, kan door zijn tegenwoordigheid de toebereidselen voor een broedermoordenden aanval op een Slavisch volk en bondgenoot niet saction- neeren zegt de Russische nota en verlaat daarom met het geheele personeel van de legatie en de consulaten binneD 24 uur Bulgarije, tenzij Bulgarije openlijk breekt met de vijanden de Slavische zaak en van Rusland." Dit laatste zal wel vermoe delijk de oorlogsverklaring tengevolge heb ben, welke dan, bij het afdrukken van dit overzicht, reeds bekend kan zijn. Doch indien Bulgarije Serviö zou aanval len, dan zal Griekenland ongetwijfeld - men denke aan de redevoering van Venizelos de zijde der Entente kiezen en waarschijnlijk Roemenië eveneens. Voorts zullen er te Saloniki Fransche en Engelsche troepen geland worden ter versterking van het Servische leger. Door den Griekschen Consul werd een brief van den Franschen gezant te Athene aan den Minister-president ge publiceerd benevens h9t antwoord. Daaruit blijkt, dat Griekenland protesteert tegen het trekken van vreemde troepen over Griekscb grondgebied. üit het antwoord van Venizelos kunnen wy echter niet op maken of de Grieksche regeering zich tegen deze landing verzet of alleen protesteert. Dit zal spoedig moeten blijken. In ieder geval schijnt de uitbarsting van den Balkan oorlog thans zoo goed als zeker. Noch in het Westen, noch in het Oosten zyn de laatste dagen belangrijke gevechten geleverd. Op het westelijk Oorlogstooneel zyn de aanvallen langzamerhand op het einde en treedt de oude toestand weer in Het is natuurlijk niet te zeggeD, dat een doorbraak van de geallieerden onmogelijk is, maar het zal heel wat offers moeten kosten om zooals men nu gezien heeft ge beurt een doorbraak in een linie die nu reeds acht maanden lang versterkt zyn, niet zoo heel gemakkelijk. Op het Oostelijk Oorlogstooneel is even min nieuws. Het schijnt, dat de Duitschers nu toch ten slotte niet verder kunnen en zich tot het defensief zullen bepalen. Hier uit blijkt dus weer dat een tweede pogiDg na die bij Wilna om het Russische leger te „verpletteren" door omsingeling wederom mislukt is. Van de aanvallen der Russen ten Westen van Wileika verneemt men weinig of geen bijzonderheden en voorhands weet men dus niet of deze aanvallen succes heb ben. Een gevaar voor het Russische leger op het oogenblik schijnt thans uitgesloten. Het Duitsche evenals het Oestenrijksche legerbericht meldt van het Oostelijk Oorlogs tooneel niets bijzonders. De Italianen doen nu en dan nog eens aanvallen, doch zooals uit de rapporten der Oostenrijkers blijkt hebben deze geen succes. Wordt een of andere positie door Italia nen veroverd dan beet het in het leger bericht uit Weenen dat deze „natuurlijk als altijd door onze dappere troepen is her overd." Ook op het Dardanellenfront en op het Servische oorlogstooneel gebeuren geen bijzondere gebeurtenissen. 5 October. De correspondentie tusschen de Griek schen minister-president Venizelos en den Franschen gezant over het plan, om troepen der geallieerden te Saloniki te landen, welke Servié hulp zouden verleenen is met veel belangstelling gevolgd. De regeexing van Griekenland heeft geantwoord, dat zij neu traal is in den oorlog en dus een daad als bovenbedoelde niet zou kunnen goedkeuren. Griekenland protesteert derhalve tegen een landing van vreemde troepen op Griekscb grondgebied. Volgens de Temps zou de lan ding der Fransch-Ëngelsche troepen by Salo niki zeer spoedig te verwachten zijn, ter wyl de Frankfurter Ztg. meldde, dat gene raai Sir Jan Hamilton reeds met zijn staf te Saloniki zou zyn aangekomen en daar enboven een deel van de staf van het Fran sche Dardanellenleger. Indien dit alles waar is en Griekenland den officieren niet heelt geïnterneerd, dau ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat Griekenland slechts voor den schyn prote steert. De feiten, welke in de naaste toe komst zullen gebeuren, zullen ons wel opheldering brengen in de thans nogduistere toestanden. De Temps stelt echter thans nog de vraag: Kan Griekenland neutraal blyven in een oorlog tusschen Serviërs en Bulgaren? Ter wijl de Grieksche eilanden den Franschen en ËDgedschen tot basis dienen by bun operaties tegen de Turken, kan Griekenland zich immers niet verontrusten wanneer het diezelfde Eogelschen en Franschen door Saloniki ziet trekken om den aanval der Bulgaren te beantwoorden. Het Russisch ultimatum aan Bulgarije is eerst Maandagmiddag overhandigd ge worden. De „Morning Post" vernam uit Rome, dat dit ultimatum daar warm werd toegejuicht En men wees erop, dat Bulgarije weer geïsoleerd is, en dat het over zeer weinig ammunitie zal beschikken, aangezien Italië onlangs geweigerd heeft meer voorraden te zenden. Gemengd Nieuws. Reuter seinde Zondag uit AtheneInlich tingen van betrouwbare zyde bevestigen, dat bet samentrekken der Bulgaarsche troepen begonnen is. Men schat hun aantal in bet geheel op 350.000 maD. De zesde en zeveDde divisie zyn samengetrokken te Koelaen Bje- logradsjik, aan de Servische grens. De mo bilisatie van de artillerie, die uitgesteld was wegens gebrek aan paarden, verloopt thans normaal. De bijzondere correspondent van de Times te Saloniki berichtte den len dezer over de uitgelaten blijdschap der Jong Turken bij de mobilisatie van Bulgarije. Zjj bebbeD geestdriftige vergaderingen gehouden onder voorzitterschap van En ver pasja, die gezegd zou hebben dat, nu de medewerking van Bulgarije verkregen was, de Turkscb-Duit- sche hegemonie van de Oostzee tot aan de Perzische Golf verzekerd was. In de eerste vergadering van de Turksche Kamer heeft de onder voorzitter een rede voeriDg gehouden, waarin hij zeide, dat bet scheen, alsof do gebeurtenissen de vroegere voorspelling van Halil bei, den voorzitter, zullen bevestigen, nl. dat de Dardanellen het graf van de entente-mogendheden zullen worden. De universiteit te Sofia is in verband met de mobilisatie gesloten. Zaterdag zyn groote militaire optochten door Londen gehouden ter aanmoediging van de werving. Zesduizend mau troepen, van alle wapens, hebben bijna vijftig mij len straat doorgemarcheerd en op verschil lende plaatsen zyn toespraken gehouden om tot dienstneming op te wekken. Er ia heel wat volk op de been geweest en vol gens de Engelsche bladen heeft de betoo ging een diepen indruk gemaakt. Kolonel Hart, de bevelvoerende officier, te Birmingham, heeft by een dergelijke betooging daar ter atede een dagorder uit gevaardigd, waarin uit naam van Lord Kitchener een dringend beroep op de Jonge mannen wordt gedaante vraag naar man schappen zoo staat er in is thans dringender dan ooit, ter aanvulling van de reserves die zoo noodig zyn aan het front. De vermindering van de werving in den laatsten tijd heeft groote teleurstelling ge baard. Het Engelsche ministerie van munitie heeft bekend gemaakt, dat er ingevolge besluit van 1 dezer weer 264 inrichtingen aangewezen zyn, waar ingevolge de oor- logs-munitie-wet ODder staatstoezicht muni tie gemaakt zal worden. In het geheel val len er nu 979 zulke inrichtingen onder de bepalingen der wet. In de moerasstreek. Een Duitsch soldaat, die reeds menige aardige schets vau het oorlogsterrein in het Berliner Tagoblatt heeft geschreven, geeft in dat blad de volgende schildering vau het oostelyk oorlogsterrein De wind bruist door de vlierboschjes; donkere wolken trekken langs den hemel. Tallooze raven zitten op de heide, stappen over de paardelyken of zitten als gehurkt op de graven der gesneuvelden. Gisteren toen wy Kobrin bezetten, was het nog zomer. Op het station stonden spoorwagens met tarwe en vischblikjes in brand. Russische granaten huilden boven de overwegen van bet spoor, sloegen met luiden knal in de zandwegen en overdekten ons met zand. Men kan ver het land in zien. Alles vlakte, tusschen biezen en elzenhout staan plassen die als zwart lak zyn. Zoodra men den weg verlaat is men reeds in het moeras. De weg is soms over honderd meter lengte vernield. Zoo wilden do Russen ons tegenhouden. Ouze genie is echter reeds aan het werk, do bruggen zijn ook al begaanbaar. Achter de Muchawiec komen wy in groote bosschen. Het ruikt naar Iyken. Overal liggen doode paarden langs den weg, dichtopeen- gedroHgen wachten vluchtelingen met hun karren tot wy voorby zyn. Velen zyn uit de buurt van Przemysl, vele Duitsche boeren uit de streek van Cholm. De Russen hebben ze laten loopen. Nu trekken ze terug door het verwoeste, platgebrande land. De kinde ren zitten op de wagens, de vrouwen loopen achteraan en dry ven de koe of twee schapen voort. Meer hebben zij niet gered. Als z|j na een moeilijke reis terugkomon, zullen ze inplaats van huis en Bchuur een platge brande plek vinden. De winter zal ze als een nieuwe vyand overvallen en honger en kou lijden zal hun lot zyn. Het bosch wordt dunner, heide wordt afgewisseld door moeras. De voor ons op rukkende cavalerle-divisies hebben scher mutselingen met Tsjerkessen en Kozakken. Men moet voorzichtig zijn in deze moerassen, want eer men er erg in hoeft is men er met zyn paard tot aan den buik in weg gozonken. De taaie modder houdt ros en ruiter vast en bereidt hun een vreeselijk graf. Steeds verder gaat het. W(j komen aan een dorp waar de weg over het spoor loopt. De berken kragen gele vlekken, 's nachts inoet men zich dichter in zijn deken wik kelen. Al3 men 's morgens dan rillend van koude ontwaakt, ia men geheel doorweekt door den dauw. De zon staat bleek en krachteloos aan den hemel. Een geelvink piept melancholiek op een telegraafpaal. Herfstdraden zweven door de lucht. Het is najaar geworden. WEENEN (Officieel) Russisch Oorlogstoo neel. De dag van gisteren is zonder gebeurte nissen verloopen. De toestand is onveran derd. Italiaansch Oorlogstooneel. Op bet Tirolcr front betoonden de Italianen hevige activiteit, die op de hoogvlakte van Vielgereuth en La Fraun;tot voortdurende groote gevechten leidde. In het Tonalenge- bied werd een na hevige artillerie gisteren avond ingezette aanval van den vijand op den Alpinotop bloedig afgeslagen. Op de hoogevlakte van Vielgereuth stonden onzo stellingen op de Plaut (ten Noorden van de Larionaberg) in den vroegen morgen onder het snelvuur van zware en middelmatig geschut. Des voormiddags ging van de ge reedstaande vijandelijke infanterie een zwakke afdeeling tot een vruchteloozen aanval over. Des avonds hernieuwde de te genstander zyn aanval met sterke hoofd zakelijk uit Bersagheu en Alpini troepen sa mengestelde strijdmachten en kwam tot dicht bij onze bindernissen. In den nachl gelukte het hun een steunpunt te velde te nemen. Onze troepen wierpen hun na hard nekkige, tot in de morgenuren durende ge vechten er uit. Zoo bleven alle stellingen in ons bezit. Op de hoogvlakte van La Fraun drong ons artillerievuur reeds vooruitruk kende infanterie tot den terugtocht onder zware verliezen. Ook in de streek van Büchen- stein werd het optrekken van sterke afdee- lingen gemakkelijk verijdeld. Het Kopenhaagsche blad Polltiken zegt in een hoofdartikel, waarvan Wolff ons re sumé seint, dat de laatste poging der ge allieerden om op het Westelijke frontdoor do linies der Duitschers been te breken het lot van de vier daaraan voorafgegane schijnt te zullen deelen, nl. na een korte poos van voortgaan ineen te zakken. De poging had slechts kunnen slagen als de geallieerden slag op slag alle vijandelijke linies hadden kun nen forceeren. Het ziet er echter naar uit alsof Joffre noch genoeg munitie, noch ge noeg reserves had, om datdoel tebereikeo.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 6