„VOORUIT!" TWEEDE BLAD 5 No. 46 29 Sept. 1915 Offieiëele Mededeelingen. LANDSTORM. Opkomst in werkelijken dienst der Jaarklasse 1914. De BURGEMEESTER van MIDDKLHARNIS lirengt ter openbare kennis, dat de in de registers voor den landstorm ingeschrevenen der jaarklasse 1914 bij dezen worden opgeroepen om op den dag, liet uur en de plaats hieronder vernield, aanwezig Ie zijn, ten einde bij het legei in werkelijken dienst te worden gesteld. Op Vrijdag 1 October te Rotterdam in het Alge meen Verkooplolokaa'Goudsche Singel 33, de Xe Infanterie brigade, des voormiddags 9 nur 3e Regiment Vesting Artillerie, des nam. 1 nur 4e Regiment Vesting-Artillerie, des nam. 3 uur le Regiment Vesting-Ariillerie, des nam. 4 uur Op Zaterdag 2 October te 's Gravenhage in het ge bouw van den Roomsch Katholieken Volksbond, Stille Veerkade 37. Brigade Grenadiers en Jagers,des voorm. 9 uur 11e Infanterie brigade, des vooriniddugs 11 uur IVe Infanterie brigade, des namiddags 1 uur Regiment Genietroepen, des namiddags 3 uur. Etappe-Autodienst, des namiddags 3 uur. Alle niet-Israëlieten. Up Maandag 4 October 1 uur nam. te's Gravenhage m het gebouw van den Roomsch Katholieken Volks bond, Stille Veerkade 37, alle Israëlieten. Ook do vrijwilligers van den landstorm der nan- geduide jaarklasse eu behoorende tot landetormaf- deelingen, voor zoover deze vrijwilligers zonder de aangegane verbintenis landstormplicbtig zouden zijn, zijn in deze oproeping begrepen; de door ben aan gegane vrijwillige verbintenis zal vMr den vastge- stelden datum van opkomst worden verbroken. Aan eiken lamlstormplicblige, die ingevolge deze oproeping in werkelijken dienst moet komen, zal, voor zoover diens adres ter gemeente-secretarie be kend is, nader een brief van oproeping worden be zorgd uitgereikt of toegezonden. Aan de oproeping behoeven NIET of VOOR- I.ÜOPIQ NIET te voldoen: 'i. zij, die gediend hebben bij de zeemacht, bet korps mariniers en de rnarine-reserve duaronder be grepen, bij bet leger hier te lande, bet reserve-per soneel bij de landmacht bieronder begrepen, bij de gouvernemenb-miariiie in Nederlandsch-Indië of bij de kolonialo troepen; b. zij, dio gevestigd zijn elders don in Nederland, Daitschland of België: zij, die vun opkomst uitdrukkelijk zijn vrijge steld, als dlenonde op particuliere stoonivnnrtuigcn, welke wegens mobilisatie van de vloot ter beschik king zijn van liet Departement; als zijnde werkzaum ln particuliere fabrieken ten behoeve van den aan maak van munitie, dan wel al* behoorende lot een der groepen van personen, in dienst van den Staat, een provincie of gemconte enz.; I*(J, die landstorinpliclitig zijn geworden ten ge volg.- van een bun «Ih mUitieplicbtige verleende vrijslelling wegens kostwinnerschap of wegens per soonlijke onmisbaarheid, voor zoover de vrijstelling niet ls gevolgd door vrijstelling wegens broederdienst; r. zij, die behooren tot het hulppersoneel voor ziekenverzorging,deel uitmakende van een trnnsport- colonne der verconiging tot vrijwilligo hulp „bet Nederlandache Rood» Kruis", ot vnn een andere erkende bij die verecniging aangesloten veroeniging tot verzorging van zieke of gewonde militairen; z(J, die als geestelijke, bedienaar van den gods dienst of student in de godgeleerdheid, ent., ontslag van den dienstplicht bobben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist; y. zij. van wie bij den keuringsroad is gebleken, dat zij kleiner zijn dan 1.55 M.; h. zij, die ingevolge verdrag ruet een vreemden Staat ontslag run den dienstplicht bij den landstorm hebben govrnagd, doch op wier annvmag om ontslag nog niet Is bc-dist. i. zij, die ter beschikking van de Regeering zijn gesteld, dan wel krachten* artikel 367 of 442 Bur- 5orl(jk Wetboek in een tuchtschool of Rijksopvoe- ingsgeslicbt zjjn geplnat-t. De landslormplii htige, die vermeent te verkeeren in een der hlervoren onder ah omschreven geval len, welko aanspraak geven op vrijstelling of voor- loopige vrijstelling van opkomst, kan zich desge- wens.'ht om inlichting vervoegen ter gemeente-secre tarin op een werkdag tussohen 9 en 12 unr voor middags. Zij, die voornemens zijn zich in de Xederlandsche koloniën te vestigen en daarvan tijdig een deugdelijk bewijsstuk aan bet Dennrtement tan Oorlog inzen den. zullen door den Minister van Oorlog voorloopig worden vrijgesteld van de verplichting om aan de oproeping te voldoen. Ann de oproeping mogen VOORLOOPIG NIET voldoen lo. zij, die verbljjf houden in een gemeente, waar een der ziekten, vermeld in de wet, houdende voor zieningen tegen besmettelijke ziekten, epidemisch heerschende is verklaard; 2o. *U. die verblijf houden in een getln, waar een der onder lo. bedoelde ziekten heersebt of waar een dier ziekten beeft gebeersebt en bet gevaar voor besmetting nog niet is geweken. Doet een geval zich voor, als hlervoren bedoeld onder lo. en 2o„ dan behoort <le landstormpHobUge daarvan onverwijld kennis te geven ter gemeento. secretarie. VERVOER. De landstormpllchtige, die, ten einde aan deze oproeping to voldoen, gebruik moet maken van spoor, tram of stoomboot, dan wel op zijn reis naar de plaats van opkomst van ëén of meer veren moet gebruik maken, kan, om voor rijksrekening te worden vervoerd, op den laatsten werkdag voor bet vertrek, zicli vervoegen ter gemeente-secretarie. Als dan zal hem inlichting oangaande de reis kunnen worden gegeven en desgewenscht een daggeld van f 0,26 worden uitbetaald indien hij daarop recht heeft. ZIEKTE. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, dient de landstormplichtige hiervan zoodra doenlijk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige verklaring tergemeente- see.retarie te doen blijken. DESERTIE. Hij, «11e zonder geldige reden aan deze oproeping voor den werkelijken dienst niet vol doet, stelt er zich aan bloot als deserteur te worden behandeld. KOSTWINNERSCHAP. Indien ten gevolge van het verblijf In werkelijken dienst van den opgeroe pen landstormnlichtige voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ont- hreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of wnarin bij als pleegkind is opgenomen, dan wel nnn personen, die hem in den eersten of den tweeden grand van bloed- of aanverwantschap bestaan, dan kunnen belanghebbenden zich wenden tot den Bur gemeester met een ongeregeld door den landstorm plichtige mede-ondertéekend verzoekschrift tot het ontvangen eener geldelijke vergoeding. Middelbamis, 24 September 1915. De Burgemeester voornoemd, ITLBO J. MUS. MILITIE. Onderzoek betreffende voor geoefendheid. De Burgemeester der gemeente MIDDELHARNÏS maakt bekend, dat op Dinsdag 16 November a s. zal aanvangen het onderzoek tot bet verwerven van het bewijs betreffende bet voldoen aan de eiscben van voorgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militiewet. Het bezit van dut bewijs geeft in geval van toe wijzing aan de Infantarie, de Vesting-Artillerie ol' de Genietroepen aanspraak op een twee maanden korteren eerste-oefeningstijdvoorts geeft bet bewijs aanspraak op inlijving bij het korps en in het gar nizoen ter keuze van den dienstplichtige, voor zoo ver bij voor zoodanige inlijving geschikt is en deze niet de belangen van den dienst is overeen te bren gen. Bedoelde eiscben zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 17 Juni 1912 (Staatsblad no. 188). Inlich tingen omtrent deze eiscben zijn te verkrijgen ter secretarie dezer gemeente. Het onderzoek zal, zoo noodig, op twee of meer dagen, volgende op genoemden datum, worden voort gezet. Het wordt gehouden in de volgende garnizoens plaatsen Amsterdam, Den Helder, 's-Gravenbage, Gorinchem, Bergen op Zoom, Venlo, Arnhem, Kam pen, Leeuwardeu, Assen en Utrecht. Aan bet onderzoek kunnen deelnemen alle mili- tieplichtigen, die bestemd zjjn oni voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden in gelijfd. De militieplichtigen, die aan het onderzoek wen- schen deel te nemen, moeten zich vóór 24 October a.s. aanmelden bij den Burgemeester der gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven. Zij moeten bij de aanmelding opgeven in welke gemeente zij aan bet onderzoek wenschen deel te nemen. Zij, die niet verblijf honden in de gemeente, waar zij aan bet onderzoek wenscben deel te nemen, moe ten bovendien te kennen geven, of zij gedurende bet onderzoek voor Rijksrekening legering en voeding wenscben te genieten. Aan de militieplichtigen, die zich voor bet onder zoek aanmelden, wordt, voor zooveel zij ter inlijving bestemd zjjn, later bericht gezonden van de plaats (localtteitj, waar en van het uur, waarop zij zich voor deelneming aan het onderzoek moeten ver voegen. Ook zij kunnen zich andermaal opgeven, die dit jaar bij het onderzoek in Juli niet zijn geslaagd. Mldtlelharnis, 27 September 1915. De Burgemeester voornoemd, ÜLBO J. MIJS. Plaatselijk Nieuws. IIIDDELIIAHN'IS-De laatste zitdag voorden Hoofdelyken Omslag zal gehouden worden op Vrijdag, 1 October 1915. Bij niet voldoening zal onmiddelljjk tot vervolging worden overgegaan. - De kort geleden aangestelde vaste pol derwerker van den Oudelandschen polder v. d. Kroon, beeft als zoodanig zijn ontslag aangevraagd. - De heer Stoekeubroek, machinist bü het Stoomgemaal alhier, die 28 Sept. een lichamelijk onderzoek moest ondergaan voor weder in dienst treding als sergant-majoor torpedomaker, is daarbij geschikt verklaard, ec zal zich 1 Oct. a.s. in werkelijken dienst bü de Koninklijke Marine begeven. - Het dochtertje van J. Schellius had het ongeluk van een wagen to vallen en een been te breken. - De huisvrouw van L. Driesse had een onbeduidend wondje aan haar hand, wat door bloedvergiftiging zoodanig opzwol, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. - Mej. S. J. Beversluis uit deze gemeente ia benoemd tot otidurwüzeres aan de Chr. school te Sommelsdük. - De hoeren H. C. Vegtel en Mr. Valkman vergezeld van den Referendaris Mr. Dr, Baron Croutz, bezochten de vorige week enkele gemeenten op hot eiland, om bü de gemeente-ontvangers kasopneming te doen - Terwyl een span paarden van den heer J. v. d. Koogh een oogenblik onbeheerd op de kaai stond, gingen zü aan don haal. Zij werden spoedig aan den bavendijk totslaan gebracht. - Te IJmuiden is binnen gekomen de vi8chsloop Paul Kruger sch. L. Koster met een besomming van f 2800. - Door de regeering is uitgenoodigd zit ting te nemen als lid van de commissie tot beschikbaarstelling van levensmiddelen voor orwten ert booncn. onze vroegere dorps genoot de Heer W. J. E. H. M. de Jong, Lid van de 2e Kamer S. G. In dezelfde commissie zullen met hem zitting nemen de Heeren Dr. W. H. Nolens Lid van de 2e Kamer S. G., H. Polak, Lid van de le Kamer S. G. en de heerA. Neeb Rijkslandbouwieeraar te Rotterdam. - Dinsdagmiddag word het kiod van C. van Eek in den Ring met een kar03, bestuurd door Mej. van Loon, overreden. Do kleine brak hierbü een arm, en Dr. Olefjndert moest geneeskundige hulp verleenen. - Naar aanleiding van het, bericht in de dagbladen, dat door Ds. P. KruijtteGouclerak bet beroep als predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier zou zijn aangenomen, kunnen we raededeelen, dat dit berichtje onwaar is. Door den Kerkeraad is een tweetal op gemaakt, bestaande uit de heeren Ds. Kruijt uit Gouderak en Ds. Lans uitOoltgensplaat, meer niet, en deze voordracht is volgons de oude kerkelyke wetten aan den Am bachtsheer gezonden, die de te beroepen predikant aangeeft. Doze voordracht is nog niet van den Amhachtsheer terugontvan gen, en eerst als dit geschied is, wordt het beroep uitgebracht. SUMMELSDIJK- Aan belangstellenden wordt bekend gemaakt, dat Maandag 4 October de Nuts Bibliotheek weer geopend wordt. Liefhebbers van lectuur kunnen iederen Maandag van 6 tot 7 uur boeken ter lezing ontvangen, in het beneden-iocaal van Den Doele. Woensdagmorgen omstreeks ll^uur brak er brand uit in de schuur van den land bouwer J. Nipius. De belendende schuur van P. Kievit vatte ook dadelyk vlam. Vier van de zes huizen, tegenover de schuur van Nipius staande, brandden ook geheel uit. De inboedels dier huizen werden volgens onzen zegsman gered. Veel koren, hooi, zoomede twee jonge paarden en een varken verbrand den. Ongeveer 12i/4 uur werd door despui ten water gegeven en weerde men zich ter dege om den brand meester te worden. 't Gevaar voor de boleudeode huizen was dan ook dank zij de windrichting en de massa's water, door de spuiten in het vuur geworpen, spoedig bezworen. Woensdagmorgen ongeveer twaalf uur had J. Katiestaart alhier bij het verleenen van hulp bÜ den plaats hebbenden brand het ongeluk zijn pols zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Bij den heer L. Pen, landbouwonder- wyzer alhier, hebben zich reeds alleen uit deze gemeente een twintigtal jongelieden aangemeld, om aan een landbouwcursus deel te nemen. Tot onderwyzeres aan de Chr. School alhier is benoemd Mej. S. Beversluis van Middelharnis. Tegen Donderdag 80 September a.s., 's nam. 31/2 ure is eene openbare vergadering van den Raad dezer gemeente belegd. Gedurende de afgeloopen week werden enkele gemeeDten op Flakkee bezocht door de leden van de Ged. Staten, Mr. Valkman eu H. C. Vegtel, vergezeld van den Referen daris Mr. Dr. Baron Creutz, teneinde by de gemeente-ontvangers Kasopneming te doen. AaD de weegbrug No. 2 hebben zich voor de betrekking van weger 9 sollicitan ten aangemeld. Op Donderdag den 7 October a.s., des nam. te 2 uren, zal de gelegenheid openge steld zyn tot kostelooze In- en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van den geneesheer S. Knöps aan melden. Dezer dagen lag van den landbouwer Jb. de Graaff weder oen i/2 jarige vaars dood in den stal. IIKItkliNGEiV- De levering van petroleum ten dienste der GemeeDte voor den a.s. winter is gegund aan D. do Bruine voor 10 cent per liter. Door het Gemeentebestuur worden sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van hoofd der school, alhier. Door den landbouwer W. Mys alhier zyn de eerste suikerbieten op de kaai aan gevoerd. Reeds zyn een paar scheepsla dingen met bieten naar de fabriek vertrok ken. STELLENDAM- De heer K. C. Kievit alhier is benoemd tot tijdelijk onderwyzer aan de 0. L. School te Beesd, Gelderland. Op Vrijdag 1 October a.s. zal des mor gens te 9 uur gelegenheid zyn in het ge meentehuis alhier tot kostelooze inenting eu herinenting. Naar uien ons mededeelt worden po gingen aangewend een motordienst te laten loopen van Stellendam naar Rottordam, vooral met het oog op het vervoer der gar nalen. De pryzen van het brood zyn in deze gemeente verlaagd, zoodat de prijzen du zijn tarwebrood 15, gebuild tarwebrood 17 et. en wittebrood 22 ct. alles per kilo. Dinsdagavond kwam de tram van Middelharnis met een uur vertraging aan. Het was reeds kwart voor negen. Velen dachten aan een ongeluk. En geen wonder 1 We vernamen, dat veedrukle de oorzaak was, dat reizigers een uur later thuis waren. Vergadering vin den Road der Gemeente Stellendam op Maandag 27 September 's avonds 6ty, uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Bur gemeester. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schryven van den Heer P. D Holle- man, inhoudende dat liy zyn benoeming tot Wethouder aanneemt.. Een missive van Heeren Ged. Staten, waarin de medcdeeling, dat met betrekking tot een aan hun college gericht adres, inzakeover- name door de Provincie van den grintweg Sommelsdyk-Ouddorp, na ingewonnen advies der betrokken gemeentebesturen, niet gunstig kan worden geadviseerd. Een schryven van Heeren Ged. Staten, inhoudende de goedkeuring op een raads besluit. Een schrijven van den Heer G. Goossen, onderwyzer aan de O. L. School alhier, waar bij deze met ingang van 1 December a. s. eervol ontslag aanvraagt uit deze betrekking. B. en W. stellen voor, het ontslag te ver leenen tegen 1 Januari a. s. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Een schryven van de Gebroeders Braber, daarbij verzoekende ontheffing van haven geld, daar zij, gemobiliseerd, hun vaartuig aan de kant hebben moeten leggen. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. Na enkele besprekingen wordt dit voor stel in stemming gebracht en met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Een vooistel van den Heer Kejjzer om de Gebr. Braber te laten betalen voor den tijd, dat zij hun vaartuig hebben gebruikt wordt met algemeene stemmen aangeno men. B. en W. znllen onderzoeken, hoe groot dit tijdvak is geweest. Wordt voorlezing gedaan van de mede- deeling, dat aan den Burgemeester is toe gekend een verlof vanaf 29 September tot 16 October. Begrooting Armbestuur en gemeentebe- grooting. Beide begrootingen zijn in handen gesteld eener commissie, Damens welke de Heer Keyzer verslag uitbrengt. De begrooting Armbestuur wordt vervol gens in uitgaaf en ontvaDg vastgesteld op f 871,50. De Gemeentebegrooting wordt met 6 te gen 1 stemmen vastgesteld f 21326,73 in ontvang en uitgaaf (gewoon), f 4000,— in ontvang en f 4122,25^ in uitgaaf (buiten gewoon, alzoo een nadeelig slot in buiten gewoon van f 122,255. Volgt de benoeming van een tydelyk lan taarnopsteker. Sollicitanten zijnP. Kieviet en S. van den Hoek. Worden uitgebracht 7 stemmen, waarvan 1 blanco. Vaü de ove rige krygt Kievit 5 stemmen en v. d. Hoek 1 stem, zoodat Kievit is benoemd. Op verzoek van den heer Biemond leest de Secretaiis de instructie voor den lan taarnopsteker voor. De Voorzitter leest vervolgens voor een adres van ingezetenen dezer Gemeente waarbij dezen verzoeken, dat de raad een gunstige beslissing zal nemen inzake gas verlichting. Naar aanleiding van dit adres doet de Voorzitter verslag van de gehouden gecombineerde vergadering van de gemeen teraden van Goedereede en Stellendam, waarbij de Voorzitter zyn spijt uitdrukt, dat zoo weinigen der leden vau den raad deze gewichtige vergadering konden bywo- nen. Alleen de heer Holleman was aanwe zig. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat de aanwezige adviseur, de Heer Blok huis, zyn honorarium, f 50 per gemeente, le gering achtte. Hij meende, dat dit f250 per gemeente moest zijn. Gaat het plan echter niet door, dan zou de heer Blokhuis met f50 per gemeente tevreden zyn. De openbare vergadering wordt even ge sloten. Daarna de vergadering weder geopend zynde, wordt met algem9ene stemmen be sloten de f250 toe te staan. De heer Holleman vraagt den Voorzitter, waarom geen advertentie is geplaatst met betrekking tot de aanvrage van ligplaats voor suikerbieten op de kaai. De Voorzitter antwoordt, dat de aanvra gers toch wel op de hoogte zijn, en dat het kosten voor de gemeente uitspaart. De heer Nagtegaal vraagt, of de lantaren, die onlangs werd stuk gereden, niet moet worden hersteld, en waar die zal moeten staan, daar de tegenwoordige plaats geen geschikte was. Men is van meening, dat de beste standplaats zal zijn aan de glooiing van den dyk. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de zaak in orde zullen maken. Niels meer aan de orde zynde, wordt de vergadering gesloten. DUDE TONGE. Aan den Heer J. M. van Wijhe is wegens vertrek naar elders eervol ontslag verleend als ambtenaar ter Secreta rie onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. De eerste schepen met. suikerbieten zyn alhier vertrokken. In de plaats van den Heer J. M. van Wyhe is den Heer D. v. d. Mcide thans volontair door B. en W. tot ambtenaar be noemd. Vorige v\ eek had M. Breur het ongeluk te vallen eu zyn arm te breken. Dinsdag j.l. is door de vergadering van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim tot. secretaris benoemd de Heer Meyer. OOLTGEXSPLAAT- In deze gemeente doet zich een geval van roodvonk en een van dyphtheritus voor. Voor enkele weken is door eenigo on derofficieren der bezetting alhier opgericht eene Tooneelvereenigiug onder den naam S E. B, O. L. T. U. S. Woensdag en Donder dag j 1 gaf deze vereeniging met mede werking van het Militaire Muziekcorps haie eerste uitvoering in de Cantine alhier. Met voldoening mag zij op die uitvoering terug zien ze is in alle opzichten uitstekend ge slaagd. De alleraardigste voordrachten, die opgevoerd werden, werden alle heel good, sommigen zelfs uitmuntend vertolkt, zoodat alle opvoorenden een welverdiend applaus oogstten. Niet tuinder bijval verwierf het muziekcorps, dat een vijftal nummers op

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5