„VOORUIT!" TWEEDE BLAD 5 No. 44. 15 Sept. 1915 Plaatselijk Nieuws. MIDDEI.IIABN1S. Tegen Chr. Mans is proces- verbaal opgemaakt wegens het rijden met een rijwiel zonder te zijn voorzien van een lichtgevenden lantaarn na een half uur na Zonsondergang. Zaterdagmorgen verbrandde een aan' M. de Haas toebehoorende klamp strooaan den Langeweg alhier. Mejuff. Matze werd door een wesp in haar hand gestoken waardoor bloedvergifti ging ontstond. Door J. y. d. "Waal is een postduif ge vangen gemerkt 58 14 Middelkerke. De suikerbieten campagne zal dit jaar alhier een aanvang nemen met ingang van 23 Sept. In de tramhaven ligt steeds scheeps- ruimte voor Puttershoek te wachten. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, maakte in zijn vergadering van 13September jl. voor de vacuture van Ds. Bruining het volgende tweetal op: 1. Ds. P. Kruyt van Gouderak; 2. Ds. G.Lans van Ooltensplaat. Wy maken onze lezers attent op de kaart van Nederland, welke wij hun als premie aanbieden. Voor nadere bijzonder heden versvijzen wij u naar do Advertentie voorkomende in ons Blad. De kaart is te zien in den Flakkeeschon Boekhandel en u zult verrast zijn dat wy u zoo een kaart voor zulk een prijs kunnen aanbieden. Een onzer abonne's den heer M. Hartogs Dzq. te Rotterdam heoft het genoegen ge had tusschenpersoon te zijn geweest, van een correspondentie van een vader, wonende in hot door de Duitschers bezette gedeelte van Belgie en een zoon oud 17 jaar vrij williger bij liet 4' linieregement aan het Belgische front. De ouders, die zeer gefor tuneerd zijn dachten niet anders of hun zoon was reeds gesneuveld. De jonge held schrijft Het Belgisch front, 30 Augustus 1915. Geachte Heer. 't Is inet waar genoegon dat ik uw kaart ontvangen heb, die Gij my geschreven hebt, om mij de groetenissen over to brengen van mijn vader en familie, die Gü tot Oudeoarde gezien hadt. Ja, sinds 4 maanden was ik zonder het minste nieuws van hen, dus Hoor Gy begrijpt de voldoening die my Uw kaart toebracht. Indien Gij nog naar Belgie terug gaat, ja als't u belieft gaat naar mijn vader en zegt Hem, dat ik, zijn zoontje nog in goede gezondheid ben voor het oogenblik, en nog vol moed, nevens myne wapenbroe ders strijd, en inood hebben zal tot don laasten dag dat ik zal leven, iudion ik voor mijn geliefde Vaderland vallen moet. Wy strijden hier hardnekkig, en zullen ons laatste stukje van onze Belgisch grond niet laten onthoeren, door den duitschon logerdwang. Beste Bedankingen en groetenissen. DONAT SPIERS. Vrijwilliger -lo linie Regiment. Ie Legerdivisie. 2e Belgisch front. Gaarne voldeden we aan het verzoek van don Heer Hartogs en houden ons aanbe volen voor meerdere toezendingen. SOMHELSDWH- Door den Raad dezer Ge meente zijn do heeren J. Timmerman Mz. en W. van Beek herbenoemd als Wethouder. De heer T. Buurveld, fairbankweger op de fairbank no 2 alhier heeft zijn ont slag als zoodanig aangevraagd. Tot onderwijzeres aan de bijzondere Lagere School te Rozenburg is benoemd mej. M. van dor Veer alhier. Tegen J. H. B. wonendo te Dirksland is door de Rijkspolitie procesverbaal opge maakt wegens het rijden zonder licht. De landbouwer J. de Gr. kwam tot de ontdekking dat zijn 1'/, jarige vaars dood in den stal lag. In verband met het feit, dat de werk zaamheden ter uitvoering van art. 369 der Invaliditeitswet nagenoeg zijn afgeloopen, is de aanwijzing van den heer I. Geelhoed voor deze Gemeente ingetrokken en in diens plaats aangewezen, de heer A. Reevers, ambtenaar ter Gemeente-Secretarie te Mid- delharnis. DIRKSLAND- De tweede inzameling voor liet Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft in de gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen opgebracht netto f 499,50, waar van in Dirksland f 379,60, Melissant f 102 en Herkingen f 18. Zondagmiddag brandde door onbekende oorzaak de hofstede van den heer Joh. Rood- zant Joh.z. af. Het huis bleef behouden. Het mocht den bewoners gelukken de paar den, die op stal stonden, nog juist in veilig heid te brengen. Onze motorspuit, die spoedig water gaf, moest ook weer spoedig ophouden te wer ken door het vuil, dat in de machine kwam. Toen men haar verplaatste in helder water, na natuurlijk eerst schoongemaakt te zijn, heeft zij uren aaneen doorgewerkt. HEMLYGEY. Door den Gemeenteraad is vastgesteld de begrooting 1916 en goedge keurd de rekening 1917 van het algemeen Armbestuur alhier. De Heer P. J. Oosterbeek, Hoofd der school, alhier is in gelijke betrekking be noemd te Papendrecht, welke benoeming door- hem is aangenomen. Verslag van het verhandelde in de Open bare Gemeenteraadsvergadering van1 Vrijdag, den 10 September 1915 voor- middags te ÏO1!-} uur- Afwezig de Heer Mans. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der beide vorige vergaderingen ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Legt de Heer Keyzer, herbenoemd tot lid van den Gemeenteraad in handen van den Voorzitter de bij de Gemeentewet voorge schreven eeden af, waarop de Voorzitter hem met zijne herbenoeming feliciteert, de belangen der Gemeente bij vernieuwing aanbevelende. Wordt overgegaan tot het nazien der rekening en bescheiden over 1914 van het Algemeen Armbestuur waarop B. enW.de vergadering tijdens het onderzoek verlaten en de Heer Lokker als oudste lid het pre sidium der vergadering overneemt. Na on derzoek dier rekening. B, en W. keeren in middels ter vergadeiing terug, wordt deze goedgekeurd in Ontvang op f 1764.55'/j Uitgaaf op 1 763.78 Sluitend met een goed slot vaiTf 1000.77 Wordt vastgesteld de begrooting van dat Armbestuur voor den dienst van 1916 in ontvang en uitgaaf geraamd op f 1300. Een schrijven van den Heer P. J. Ooster beek, hoofd der school alhier, wegens zyne benoeming te Papendrecht, eervol ontslag uit die betrekking verzoekende tegen 1 No vember a. s. De Voorzitter stelt voor dit verzoek tot ontslag met het oog op de benoeming van een nieuwen titularis en de oproeping van sollicitanten tot een volgende vergadering aan te houden waartoe wordt besloten. Een verzoek om vergunning van den met selaar L. van der Velde om op het eind der St. Elizabethstraat een gedeelte sloot te rio- leeren. Dit wordt toegestaan onder voor waarde dat de rioleering door hem wordt onderhouden en dat de gemeente daarbij een zinkput mag maken voor afwatering in het daaraangrenzend riool. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. STELLENDAM- Vóór het Noordeigat, nabij de zandbank „Hinder" is door schipper A. Moerkerko, bevarende de blazerschuit SL. 36, gevischt een roodgeverfde zwemgordel, gemerkt: Travear, L. T. (Lowestoft) 280. De Bogrooting van de Inkomsten- en Uitgaven der Gemeente voor het dientjaar 1916 ligt ter Gemeente secretarie voor een ieder ter iuzage en is tegen betaling ver krijgbaar gesteld. Vrijdag sloeg een paard van landbou wer M. van Seters Lz., dat bestuurd werd door L. Bilkes, even buiten het dorp op hol. By do viaclimeelfabriek gingen paard, wagen en bestuurder den hoogen dyk af. Do voerman werd bewusteloos opgenomen en heeft zijn been zoo bezeerd, dat by dagen achtereen het bed zal moeten houden. Hei voertuig was heelemaal stuk. Het paard bekwam geen kwetsuren. Een lantaren paal was in 4 ef 5 stukken gereden. De vorige week had de 8-jaiige M. van Dam bij het spelen in roeibooteu hot onge luk in de haven terecht te komen. Een oudei broertje, dat in de nabijheid was, wist den drenkeling op den wal te krijgen. Een huis en erf toebehoorende aan D. Braber en staande aan den Achterweg, dat bij opbod was vei kocht voor f1060, werd voor f 1061 afgemijnd door A. de Jager alhier, die tevens hoogste bieder was. De heer P. D. Holleman, die op de laatste laatste vergadering was gekozen tot wethouder, hoeft deze benoeming aange nomen. De heer Goossen, le. onderwijzer aan de O. L. School alhier, is benoemd (ot hoofd der Openbare School te *s Heer Abtskerke by Goes. De Gereformeerde gemeente alhier heeft beroepen, Ds. Bumé te Stedum. Heden nacht is over onze gemeente, naar men zegt oen Zeppelin hoen gekomen. De Zeppelin zelf was niet te zien, maarte hooren zeer goed, daar de machines een groot leven maakten. OUDDURP. Tot Wethouder dezer gemeente is benoemd J. Mastenbroek en heeft deze benoeming aangenomen. De heer J. Westhoeve is door den Ge meenteraad met algemeene stemmen be noemd tot Secretaris en Penningmeester van het Algemeen Armbestuur alhier. Maandagavond omstreeks 11 uur werd boven deze gemeente een luchtschip waar genomen. Gemeenteraadsvergadering te Ouddorp, Aanwezig alle leden. Opening der Vergadering door den Voorz. de Burgemeester. Aan de orde beöediging van het herko zen raadslid J. C. Lodder en het nieuw ge kozen lid de Burgemeester. De eerste legt in handen van den Voorz. de daartoe voorgeschreven eed af, en de laatste in die van den Wethouder KI. Voogd. Hierua werden zy door de aanwezige Raadsleden geluk gewenscht met hunne benoeming de heer T. Hameeteman achte zich, alvorens hy de Burgemeester met zijn waardigheid als Raadslid te feliciteeren, gedrongen, om deze in herinnering te bren gen dat hy (de Burgemeester) bezweken was door den drang zyner party en dat hy tbans niet meer zooals hij zich tegenover hem vroeger had uitgelaten boven de par tijen zou kunnen staan. De Voorz. meende nu, dat het heden de tijd niet was om daarop in te gaan, maar volstond met te zeggen, dat hetgeen hem was opgelegd be reidwillig heeft aanvaard. Thans aan de orde benoeming van een Wethouder wegens aftreden van de heer Kr. Voogd. Uitgebracht werden op den heer J. Mas tenbroek 4 stemmen, T. Hameeteman 1 stem, J. C. Lodder' 1 stem, terwijl 1 biljet blanco was ingeleverd. Op de vraag van den Voorz. aan den heer Mastenbroek of deze de benoeming aan nam werd door hem gezegd dat deze 24 uren in beraad wilde nemen. Ingekomen schrijven van den Opzichter der kustYerlichting aan hbt Westhoofd al hier, over de nog altyd hangende kwestie of de Gemeente-geneesheer al of niet ver plicht is zijn ingeroepen hulp bij eventueele ziekte gevallen aan de bewoners van Oud- dorps Westerhoofd te vervullen. Na lange besprekingen daarover komt men op voor stel van den heer J. C. Lodder tot besluit om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomen verzoek van de vereeniging voor Tuinbouw-Onderwys om aan die ver eeniging f 25 subsidie te verleenen tot dek king van de kosten voor eene hier te hou den Tuinbouwcursus. Tevens wordt aan den Raad dezer gemeente verzocht de daarvan noodige locoliteit te verschaffen. Zonder be zwaar wordt op een en ander goed gunstig beschikt. Na de rondvraag maakt de Heer J. C. Lodder de Voorz. attent op de ongeregel- matige gang van het torenuurwerk en vraagt of daar niet beter voor gezorgd kan worden. De Voorz. zal aan klacht de noodige aandacht schenken. Niets meer aan de orde zijnde werd deze openbare vergadering gesloten. NIEUWE TUNGE- Van de verloting te Oude Tonge heeft de arbeider C. B. alhier een U/2 jarige zwarte merrie geloot, welke hij verkocht voor f 380, en de molenaar C. P. lootte een li/2 jarige vaars. De rekening der gemeente over het dienstjaar 1914 is van HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd terug ontvangen. Door de Rijkspolitie is tegen S. A. al- bier proces-verbaal opgemaakt wegens het ryden op een rijwiel zonder licht. OUDE-TONGE- In het ziekenhuis te Roer mond is overleden de heer A. Scheepers. In deze gemeente doet zich een geval van bloedvergiftiging voor. H. de Leeuw bad bet ongeluk zyn hand open te baken met prikkeldraad waardoor bloedvergifti ging ontstond en bij genoodzaakt was ge neeskundige hulp in te roepen. Inplaals van den heer M. Wittekoek is thans de heer D. Verwey als tusschen persoon Invaliditeitswet aangewezen. Voor de gemeente Oude- en Nieuwe-Tonge is nu wegens de weinige werkzaamheden één tusschenpersoon. OOLTGENSPLAAT- In een der loodsen, waarin de militairen alhier gehuisvest zyn, is een geval van besmettelijke ziekte (rood vonk) geconstateerd. De andere in die loods verblijf houdende militairen, zyn onmid dellijk overgebracht naar de door hen aan deu Steigerdyk opgeslagen tenten, waar zy nu zullen verblijven, tot do loods geheel ontsmet zal zijn. DEN DOMMEL- Door don raad dezer ge meente is met algemeene stemmen besloten aan den heer van Leeuwen eenetractements- verhooging toe te staan van 50 gulden, voor 't bezit der landbouwacte en als leider van den landbouwcursus alhier. De vorige week sloeg het paard van den molenaar V. alhier ophol. Door het om slaan van den wngen werd eenige schade veroorzaakt. Persoonlijke ongelukken kwa men er niet by voor. Raadsvergadering op 7 September. Afwezig de heeren Mijs en Van Weel deze laatste wegens ongesteldheid. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van H.H. Ged. Staten, houdende goedkeuring en ver gunning voor de verbouwing van het raad huis. Het nieuw gekozen raadslid, de heer Borgdorff wordt geïnstalleerd en beöedigds (de heer van Weel was afwezig). Daarna wordt tot benoeming van een wethouder overgegaan, en wordt als zoodanig herko zen de heer J. C. Borgdorff. In de instructie van den gemeente-onvan- ger zyn enkele kleine veranderingen aan gebracht. De instructie wordt niet voorge lezen, maar wel aan de raadsleden ter lezing worden gegeven. Thans komt aan de orde: vacature ge meente-geneesheer. De voorz. deelt mee, dat Dr. Haga tegen 1 November ontslag heeft gevraagd. Hij is echter bereid te blijven, tot zyn opvolger in functie is getreden. Er is een oproeping voor sollicitanten geplaatst, terwijl de termijn van aanmelding den 25sten dezer gesloten wordt. Hierna deelt de voorz. mee, dat het huur contract van L. de Jeng afloopt op 31 Dec. a.s. Na eenige discusie wordt besloten, aan de Jong te blijven verhuren voor de tijd van 1 jaar, voor f 2,25 per week. Mocbt de ge meente het achterste gedeelte zelf in ge bruik moeten nemen voor barak dan zal ge durende dien tijd de huurder vry zijn van betalen. Door de gezondheidscommissie was be zwaar gemaakt tegen den afvoer van me nagewater by de woningen, gemerkt A 95 tot en met A 100. Daar door den eigenaar reeds eenige verbetering is aangebracht wordt besloten, deze zaak voorloopig te laten rusten. De volgende punten der Agenda worden behandeld met gesloten deuren. STAD AAN T HARINGVLIET- Het zoontje van M. Arensman alhier, een knaapje van acht jaar, geraakte Zaterdagavond al spe lende in de kaai te water. Daar het hoog water was, kon het kiDd gelukkig doorK. Vroegindewey worden gered. De gemeenterekening, dienst 1914, is door H.H. Gedeputeerde Staten goedgekeurd terugontvangen. De collecte, in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden den 5den September j.l. op Voorne en Putten, heeft opgebracht de som van elf gulden. Op Maandag 20 September a.s. zal hier een aanvang gemaakt worden met't rooien van suikerbieten voor de fabriek te Put tershoek. Als een bewijs, dat het den landbouw goed gaat, kan dienen, dat de landbouwer L. Br. alhier een stuk ajuin heeft, waarop gemiddeld ruim drie honderd en vijftig mud ajuiu per gemet gegroeid is. Eén gemet was er4jij, waarvan men drie honderd en ze ventig mud plukte, waarvoor men vyf gul den per mud bood. Dit zou aldus een op brengst zijn van f1850,per gemet; dat is tweemaal de waarde van het land. Gemengd Nieuws. Spoorwegongeluk. Men seint ons uit Assen Dinsdagmiddag is de trein van Assen naar Stadskanaal tusschen Gasselte en Gas- selter-Nyveen ontspoord. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. In de laatste wagon bevond zich de Directeur Generaal der Staatsspoorwegen met gezelschap op inspectiereis. De trein kwam met zeer groote vertraging te Stadskanaal aan. LONDEN. By het bezoek van een vlieg machine Maandagmiddag aan de kust bij Kent werden nog 3 andere slachtoffers ge maakt. Totaal zijn dus 7 personen gewond, één man en 6 vrouwen, waarvan 2 vrouwen ernstig. LONDEN. (Officieel). Een Zeppelin bezocht Dinsdagnacht de oostkust van Engeland en wierp bommen. Het luchtgeschut werd in werking gesteld zoolang men het luchtschip kon waarnemen. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur I Vergun my s.v.p. een klein plaatsje in Uw geöerd blad. Waarvoor mijn hartelyken dank. 't Gebeurde ('t geen ik U ga meedeelen) in een lief'lyk plaatsje op ons eiland, z.g.n. Stellendam, waar wel meer vreemde en rare dingen gebeuren I By een boer in bovengenoemde gemeente waren dezen zomer een ploegje arbeiders aan 't werk, waarvan één op zekeren dag een ongeval kreeg bij zijn werkzaamheden. De man, eeD vader van een talryk gezin, heeft 7 weken zonder verdiensten geloopen. Dat kon niet langer zoo blijven; daarom klopte hij aan by z'n boer om bijstand, z'n uitbetaling volgens de Ongevallenwet be paald. Maar wat antwoordde onze dierbare landbouwer: „Ik ben niet bij de Ongevallen verzekering aangesloten, dus je krijgt niets 1"

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5