„VOORUIT!" TWEEDE BLAD 5 No. 43. 8 Sept. 1915 Rijksinkomstenbelasting. Daar 't voorkomt, <lnt tegen don opge- legden aanslag in deze belasting lichtvaar dig wordt gereclameerd, zy men indachtig, dat, indien de volgons do uitspraak in hoog ste instantie verschuldigde belasting het bedrag te boven gaat, dat volgens reclamant had moeten worden geheven, de aanslag, hü wijze van straf verhoogd wordt met vijf en twintig ten honderd van het verschil. Het indienen van ongemotiveerde be zwaarschriften kan dus aanleiding geven tot verhooging van den bestaanden aanslag. Plaatselijk Nieuws. MIDDELIIARNIS- Te IJmuiden zyn binnen gekomen de vischsloepen „Albatros", sch. J. de Waard, en „Theodora Emmerentia", sell. A. Jongejan, en „Paul Kruger", sch. L. Koster, met een besomming van ƒ1950, f 1680 en f 1700. Naar men verneemt zijn de vorige week uit de bergplaats van J. Knöps aan den Steenenweg 3 zakken haver, eigendom van D. Vroegindewey alhier, vermist. De gemeenterekening over het jaar 1916 ligt vanaf 1 September tot de daarvoor te houden vergadering op de secretarie voor een ieder ter inzage. Door den Heer Jan Mys is met goed gevolg het overgangs-examen afgelegd voor de 5de klasse Gymnasium te Leiden. De vorige week werd het hondje van den heer C. Kolff door den tram overreden en gedood. Op Donderdag 9 September, des na middags 21/2 ure, zal de raad ter vergadering bijeen komen; punten van de agenda zyn: beêediging nieuwe raadsleden en benoeming van een Wethouder. Door het mobilisatie-muziekcorps van Hellevoetsluis wordt hedenavond 8 Sept. in de tent alhier een concert gegeven. By genoegzame deelneming zal a.s. winter alhier een cursus worden gehouden in tuinbouw- en groetenteelt, onder leiding van den heer L. C. Schoenmaker, chef van den Centralen proeftuin. We ontvingen onderstaande Marktnotecring voor Engelscho Kolen op 6 September 1915. Stoomkolen Northumberland Gezeefde f 16.80 id. Ongezeefde 14.40 id. Smalls 13.- Durham Cokeskolen 16.— Yorkshire Gezeefde f 15.60 tot 16.- id. Ongezeefde 14.40 id. Rough Smalls 1826 South Yorkshire Hards Derbyshire Hards I South Yorksche Nuts geen uitvoer-con- sent verkrijgbaar. Schotsche Gezeefde16.— id. Treble Nuts. 17.50 ld. Double Nuts. 16.26 id. Single Nuts. „16.— Gaskolen. Durham speciale soorten (Londonderry- Wearmouth) uitverkocht Durham gewone soorten, naar gelang van kwaliteit f 16.- h f 15.50. South Yorkshire Gasnuts geen uitvoer-consent verkrijgbaar. West Yorkshire naar gelang van kwaliteit f 16 50 b f 16.- S0M.1IKLSDI.IK- De heerStoutjesdyk,onder wijzer aan de O. L. S. alhier, slaagde de vorige week voor de hoofdakte. De kohieren No. 2 en 8 B. over het dienstjaar 1916zjjn invorderbaar verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te vol doen. Tegen L. W. V. te Rotterdam en J, V. alhier ia proces verbaal opgemaakt wegens het ryden zonder licht in deze gemeente. Tegen inwisseling van de oude, behoo- ren de nieuwe broodkaarten ten gemeente huize te worden afgehaald op 21 September a.s. nm. van 6—7 uur. Mits zy zich voor lBSeptember aanmelden, kunnen zy, die nog geen broodkaart hebben aangevraagd, die bekomen voor het tyd- vak, 22 Sept. tot en met 19 Oct. Procea-verbaal is opgemaakt tegen J. C. de V. te Oude-Tonge, wegens het met te groote snelheid rijden op een ry wiel alhier. Van den landbouwer L.B. kantelde 1.1. Vrydag een hooggeladen voertuig op do Voorstraat om. Gelukkig kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Zondag 12 September 's morgens 10 uur, zal voor de Vrijz. Herv. optreden Ds. P. Eldering, van Rotterdam, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langen- weg alhier. DIRKSLAND- De onlangs alhier opgerichte tooneelclub 0. S. C. heeft, nog voor zy haar eerste uitvoering kon geven, opgehouden te bestaan. Oorzaak? Het vertrek van al haar leden. HERRINGEN- Verleden week bad de klom penmaker A. M. het ongeluk bij het slijpen van zyn gereedschappen dat een mes daarbij uitgleed en zoodanig in zyn vingers terecht kwam dal hy niet in staat was zijn werk te hervatten en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Heer P. J. Oosterbeek, hoofd der school alhier komt voor No. 3 op de voor dracht van hoofd der school te Papendrecbt. Bij het stoeien van kinderen kwam P. Nieuwlander daarbij zoodanig te vallen, dat deze een vrij ernstige beenkneuzing opliep. Het herkozen raadslid, de Heer J. van Kempen is jl. Dinsdag als zoodanig beëdigd. By publicatie is bekend gemaakt dat a.s. Vrydag 10 September schouw zal worden gedreven door het Bestuur van den Polder Klinkerland over alle in dien polder gele gen werken. Tegen a.s. Vrydag des voormiddags te IOI/2 uur is eene openbare Geraeenteraads, vergadering belegd. Het kohier No. 2 der Personeele Be lasting is invorderbaar verklaard en aan den Ryks Ontvanger te Middelharnis ter invor dering ter hand gesteld, waarvan alkondi- ging is geschiedt. Gedurende 14 dagen te beginnen vanaf 8 September ligt de Gemeente begrooting voor den dienst 1916 ter gemeente secretarie ter visie. Vergadering van den Gemeenteraad van Eerkingen op 7 September j.l. voorm. 10 uur. Aanwezig 3 leden de Heeren Jb. v. d. Velde, L. van der Velde en J. van Kempen. De Voorzitter deelt mede dat de vergade ring onvoltallig is en niet beraadslaagd noch besluiten kunnen worden genomen, waarom tot het le punt de agenda „beeëdi- ging der raadsleden" kan worden overge gaan. De Heer van Kempen, tegenwoordig, legt daarop in banden van den Voorzitter die bij de wet voorgeschreven eeden af. Vervolgens wordt door den Voorzitter namens B. en W. den Raad de Begrooting der Gemeente dienst 1916 aangeboden. Aan gezien het aantal raadsleden in dien tus- schentyd tot drie beperkt is gebleven, gaan de leden tot nadere byeenroeping uiteen, nad3t mededeeling is gedaan dat de begroo ting in Ontvang en Uitgaaf beloopt f 14035.08'/j. STELLENDAM. Gedurende de maand Augus tus werden aan het postkantoor alhier be handeld 122 binnen- en 44 buitenlandsche telegrammen, 184 telephonische gesprekken en 6 oproepberichten. Voor de dienstplichtigen by den Land storm der jaarklassen 1914 on 1913 zal door den keuringsraad voor deze gemeente zitting worden gehouden te Dirksland op Maandag 20 September a.s. des namiddags ls/4 uur. Door Schipper P. van Dam werd Maan dag by hot visschen vastgeslagen in een wrak naar hy dacht. Een paar broers, ook schippers, werden te hulp geroepen en toen bleek, dat het vischtuig niet in een wrak vastzat, doch dat men een anker te pakken bad. Het werd gevischt en by den Heer strandvonder te Hellevoetsluis aangebracht. Zaterdagavond liepen vele menschen hun woning uit, angstig pratend en vragend, waar de brand kon zyn.Eenigen liependen dijk uit daar het in de richting van den Nieuwen Weg moestzijn.En wat bleek nu? Dat men daar in den laten avond nog een varken aan 't branden was, dat ziek was geworden. Om erger te voorkomen, had men hot beest maar direct geslacht. Dinsdagmorgen tusschen 9 ou 10 uur werden met verschillende booten alhier aan de haven geland een groote troep grenadiers die voorafgegaan door horenblazers en tam boer, ter oefening naar Ouddorp trokken. Een en ander bracht natuurlijk velen op de been. De vorige week viel van J. Moyses alhier een paard in een greppel. Het dier kwam op den rug te liggen, en kon dus niet overeind komen. By zyn poginnen daartoe, sloeg het dier met de voorpoolen heel de borst open. waar het vreeselijke wonden kreeg. Door den eigenaar werd het paard thuis gehaald, waarna natuurlijk de hulp van den veearts werd ingeroepen. Vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam op Dinsdag 7 September, 8 nam. S'fo uur Aanwezig alle leden Voorzitter de Burge meester. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen, en onveranderd goed gekeurd. Do heer Keijzer, die de vorige vergadering niet aanwezig was, toen de gratificatie van Zoon ter sprake kwam, vraagt den voor zitter of hy die zaak nog niet even zou willen toelichten. De voorzitter antwoordt, dat die zaak is afgehandeld. Do heer Keij- zer weet dit, doch zou toch gaarne verne men, wat den voorzitter er toe heeft gebracht deze gratificatie, die toch op de Begrooting stond, niet uit te betalen, temeer, daar dit bedrag jaarlijks aan Zoon werd betaald. De voorzitter antwoordt, dat Zoon anders altijd om deze gratificatie heeft gevraagd, wat hy nu niet heeft gedaan. De heer Keijzer vindt het gok, dat Zoon daarom zou moeten vragen, en zegt er meteen by, dat het vreemd was, dat de raad daarvoor een nieuw be sluit moest nemen. Dat was in het geheel niet noodig; hy vindt het vreemd. Volgt de beëediging van het herkozen lid Holleman en van van de gekozen leden Roon en Kievit. Op de vraag van den voor zitter of zy den eed of de belofte wenschen af te leggen, geven alle drie de leden de voorkeur aan de belofte, die dus door allen wordt afgelegd. Daarna feliciteert de voor zitter de nieuwe leden, daarby de hoop uit sprekende, dat zij hun krachten zullen ge ven in het belang van de gemeente. De heer Holleman spreekt daarna een woord van dank. Aan de ordeBenoeming van een wet houder, vacature Holleman. Bij le stemming worden uitgebracht op den heer Js. Nagte- gaal 3 en op den heer Holleman 3 stemmen 1 blanco. By herstemming krijgen deze heeren respectievelijk 3 en 4 stemmen, zoo dat gekozen is de heer Holleman. Gevraagd of hy zyne benoeming aanneemt, zegt de gekozene dit op zyn beraad te willen hou den voor den tyd, die de wet daarvoor toe staat. Hy wil tegelijk de heeren, die op hem stemden, danken voor het in hem gestelde vertrouwen en den Voorzitter voor zijne felicitatie. Wordt vervolgens aangeboden de begroo ting, dienst 1916. Deze beloopt in ontvangst f 25315,785 en in uitgaaf f 25448,985. Sluit dus met een nadeelig Blot van 1' 132,25. Wordt benoemd een Commissie tot onder zoek der Begrooting. Worden benoemd de Heeren Keijzer en Kievit, Wordt benoemd een Commissie voor re clames Hoofdelyken Omslag, bestaande uit de Heeren Holleman, Keizer en den Voor zitter. De Heer Meyer wordt benoemd tot plaatsvervangend lid. Een besluit van de vorige vergadering betreffende het oproepen van inschrijvers voor het aansteken der straatlantarens wordt ingetrokken. Een nieuw besluit wordt genomen, om sollicitanten op te roepen tegen een vaste belooning n.l. 2>/2 ct. per lantaren en per keer. Tot tijdelijk aansteker wordt aangesteld P. Kievit. Op verzoek van den Heer Keijzer worden de lantarens die 's nachts doorbranden, reeds van af heden aangestoken. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. GOEDEREEDE- In deze streek is het tarwe- beschot dit jaar meer dan middelmatig. Alhier werd zelfs een beschot van 39 HL. per gemet bereikt. Van den werkman R. alhier is een varken met een waaide van ongeveer f 150 aan vlekziekte gestorven. Voor R. een gevoelig verlies! Voor deze gemeente zal de keuring der landstorraplichtigen, jaarklasso 1914 en 1913 plaats hebben te Dirksland op Maan dag, 20 September a.s. des voorm. 9 uur. NIEl'WETONGE- Aan het hulptelegraaf- en telephoonkantoor zyn gedurende de maand Augustus jl. behandeld 108 telegram men, 428 telephoongesprekken en 11 tele- phoon oproepberichten. Totaal behandeld 547 belichten. Donderdag 16 Sept. a.s. zal in den pol der Battenoord onder deze gemeente,schouw worden gehouden ovei de dijk- en wegsloo- ten en over alles wat by de keur is bepaald. De Begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeete', voor het dienstjaar 1916 ligt van den 8 dezer tot den dag der behandeling in den Raad, ter gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing en is tegen betaling der kosten, algemeen ver krijgbaar gesteld. Ook in deze gemeemte komen ver schillende gevallen van vlekziekte onder de varkens voor, tot heden hoort m6n nog niet van sterfgevallen. In do op Dinsdag jl. gehouden open bare raadsvergadering zijn de herkozene raadsleden de heeren K. Prince en M. Vrees wijk als zoodanig beëedigd. By Koninklijk Besluit is het maximum der vergunningen tot den verkoop van ster- kendiank in het klein voor deze gemeente bepaald op 4. Door den Raad dezer gemeente is met algemeene stemmen besloten om aan den Kerkgracbt, over eene lengte van onge veer 52 M. eene bescboeing van gewapend Beton te plaatsen. OUDE TONGE- In de 7 dezer gehouden raadsvergadering zyn de nieuwgekozen en herkozen raadsleden beëedigt, verder werd de gemeenterekening dienstjaar 1914 voor- loopig vastgesteld, terwijl de begrooting dienstjaar 1916 werd aangeboden. Op de Vrydag jl. gehouden Paarden markt waren 27 Paarden aangevoerd. De handel was vrij levendig, er werden hooge prijzen besteed. De benoeming van den Heer M,Witte- koek als tusschenpersoon I. W. (art. 369) is wegensbeëindiging der werkzaamheden door den Minister van Financiën ingetrokken. OOLTGENSPLAAT- Maandag 6 September jl. zijn de in deze gemeente ingekwartierde militairen in loodsen ondergebracht. Woensdagavond 1 September 11. van 7 10 uur gaven het muziekgezelschap „Uitspanning door Inspanning" en het mi litair muziekcorps een concert in eene tent op de Voorstraat. Ondanks het ongunstige weer, werd met aandacht geluisterd naar de verschillende muzieknummers. DEN BOMMEL. Naar wy uit goeden bron vernemen heeft Ds. Emmen het beroep naar Durgerdam aangenomen. Ook in deze gemeente komen gevallen van vlekziekte onder de varkens voor. Aan het telefoonkantoor alhier z:jn over de maand Augustus 110 telegrammen behandeld. Bovendien werden 225 gesprek ken gevoerd en 14 oproepingen uitgereikt. Naar wij vernemen heeft de heer W. Reinout van Haga eervol ontslag aange vraagd als Gemeente-geneesheer van den Bommel met ingaDg van 1 Nov. a.s. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Door den Raad dezer gemeente is benoemd tot Wet houder de heer L. Braber JLz. Op het telefoonkantoor alhier zijn de vorige maand behandeld 76 tegrammen, 136 gesprekken en 9 telefoon-oproepberichten. De heer C. Michielsen alhier is door den Raad benoemd tot gemeenteopzichter. De gemeentebegroting 1916 is den Raad aaugeboden in ontvang en uitgaaf op f24641,73; zij ligt ter gemeente-secretarie ter visie tot de behandeling in den Raad. OE OORLOG. 6 September. Het is nog niet lang geleden, dat de Duitsche gezant in Amerika, graaf Berns- torff verklaard heeft, namens zyn regee ring, dat er met ingang van den 19den Au gustus een verandering in den duikbooten oorlog zou komen en dat de schepen niet dan na waarschuwing getorpedeerd zouden wordenDe spanning over het Arabic incident in Amerika was weder geheel weg en men dacht niet anders, dan dat een op lossing zou komen in het duikbooten-vraag- stuk. Het blijkt echter dat er in het geheel nog geen verandering in den onderzeeoor log gekomen is, want Zondag is wederom een passagiersschip met 6 a 700 menschen aan boord getorpedeerd n.l. de „Hesperian". Ook dit torpedeeren geschiedde zonder waar schuwing en het ligt niet aan den duik boot-commandant, dat alle opvarenden ge red zyn, doch slechts door het flinke op treden van den kapitein. Men beeft nog getracht de Hesperian naar Queenstown op te sleepen, doch een nader telegram meldt ons, dat het schip Maandagmorgen omstreeks zes uur zonk. De Londensche bladen noemen het tor pedeeren van de Hesperian een zware trouw breuk jegens Amerika. Zy wyzen er op dat er geen sprake van kan zyn, dat de com mandant van de duikboot geen kennis droeg van het nieuwe stelsel dat graaf Bernstorff aan do Amerikaansche regeering heeft ont vouwd. Niettemin is nauwelijks de inkt droog van het memorandum of de wereld wordt geschokt door een nieuwe wandaad van oen duikboot, even schandelijk en ge weldig als het torpedeeren van de Lusitania en de Arabic. De New-Yorkscbe „Tribune" zegt dat het feit, dat geen menschenlevens verloren gin gen de betreurenswaardige tegenstelling niet uitwischt tusschen het wettelooze optreden van den commandant van de duikboot en de jongste beloften zyner regeering. De „New York Times" zegt: het is moeilijk in den aanval iets anders te zien dan een schending van de beloften der Berlynsche regeering. Wolff seint uit Berlijn omtrent het tor pedeeren van de Hasperian, dat 't gewenscht zal zijn uitvoerige rapporten af te wachten onder welke omstandigheden het torpedee ren van het passagiersschip geschied is. Wanneer men het laatste Duitsche leger- bericht leest, zal het opvallen, dat dit in verhouding met de communique's van den laatsten tijd, zeer kort is en daarmede hou den naar het schijnt de gebeurtenissen gelijken tred, d.w.z. veel belangrijks is er niet te melden. Van geen der streken op het Oostelijk Oorlogstooneel wordt vooruitgang gemeld. Alleen bij den legergroep van generaal-veld- maarschalk von Mackeusen wordt gezegd, dat de aanval vooruit gaat. Deze voortgang zal echter wel niet veel te beteekenen hebben, want anders zou er wel by gemeld worden tot hoever de aan val vooruit gaat en welke plaatsen bezet zijn. Ook het Oostenrfiksche legerbericht geeft ons geen nieuws. Het meldt alleen, dat bet

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5