„VOORUIT!" TWEEDE BLAD 5 No. 41. 25 Aug. 1915 Plaatselijk Nieuws. IIIDDELIIAIiNIS. Onze vroegere dorpsge" root, de heer P. Deys, opzichter-teekenaar te tVinterswü'k, is als zoodanig benoemd aan ie Gemeente te Deventer. Door den heer G. de Gast, Mz. alhier 3 een postduif gevangen, gemerkt No. 846 L U. 1915 B. - Maandag viel een paard in de van 'allandtpolder onder de werkzaamheden in en greppel waar het dood werd uitgehaald. Te IJmuiden zijn binnen gekomen de ischsloepen Albatros sch. J. de Waard 'heodora Emerentia sch. A. Jongejan Paul Iruger sch. L. Koster met een besomming an f 1800, f 1700 en I 1680. - Dinsdag viel het 4-jarig zoontje van Dubbeld al spelende in de kaai. Door toa- eschoten hulp werd het spoedig op het roge gebracht. De bioscope uitvoering in de voormalige onaboot Alhambra Piottante op Zaterdag in de kaai alhier werd door 480 personen jzocht terwijl er gewoonlijk maar 870 srsonen plaats kunnen vinden. De catechisatie in deNed.Herv.Kerk Uien tijdelijk worden gehouden des Donder- igs voorm. 9—10 van 10—11 en nam. van -3 uur. Dinsdagavond by aankomst der Middel- irnische boot ontstond tusschen een paar iar aanwezigen een vechtpartij. Ze werden >or de politie en eeDige burgers gescheiden. Onze vroegere dorpsgenoot de heer C. Vermeer is bij Kon. besluit van 28 dezer noemd tot officier machinist Se klasse bij marine Stoomvaartdienst. SOSIMELSDIJK. Door van een voer te lien, had M. G. het ongeluk zich zoo ern- g te bezeeren, dat geneeskundige hulp •odzakeiyk was. Doordat een met twee paarden bespan- n wagen van deu heer T. de Gast moest wijken voor een anderen wagen, kwam dit een volle sloot met water terecht. Mot ri moeite kon men paarden en wagen uit sloot halen. Het ongeval liep zonder per- jnlijke ongelukken af. - De heer A. A. M., rijdende op een omtlots, kwam op den boek van den Bin- aweg-Langeweg in botsing met den wiel Ier L. v. d. W. van Middelharnis. Dit >rval liep gelukkig goed af. Op dezelfde ate kwam een andero flotsrljder J.B. in iraking met een voertuig, waarbij eenige ade aan de fiets werd toegebracht. )p die plaats is uitkijken aanbevolen. - Alhier is onder deze gemeente een zen bol aangespoeld, en ter gemeente- retarie godeponoerd. - Vrijdag moest van J. K. alhier een 'jken uit nood worden geslacht. Het csch is voor de consumptie goedgekeurd. MESLAND- Door bet detachement Ge- troepen alhier is een toonoolclub opge- %|t. - De heer P. H. van Alphon vroeger lerwyzer aan de Openbare school alhier aaide deze week de acte Duitsch. F.RKIXGCN- Door den Gemeenteraad zijn Vrijdag de geloofsbrieven der gekozen Jsleden der heeren Van Kempen en izer onderzocht, en tot hunne toelating oten. - De Raad der Gomeento heeft de Reke over het dienstjaar 1914 voorloopig gesteld, welke rekening thans gedurende dagen op de Gemeente secretarie voor ieder ter visie ligt. Jl. Zaterdag wilde J. C. Kalle met een ten bespannen met een paard en geladen eenige zakken korenkaf van den oprit J. M. afrijden, met het gevolg dat hij n een paal der aldaar staande heining waardoor hij kwam te vallen. In be- teloozen toestand werd de man huis- rts gedragen. Door den Raad is opnieuw vastgesteld verhoog.i begrafenisrecht hetwelk tor Ikeurlng zal worden opgezonden. Naar men verneemt zal nog dit jaar nieuwe begraafplaats worden geopend. rELLENPAM- Door A. de Jager is Zondag ivischt een reddinggordel gemerkt S.S. palyce, Londen. Naar aanleiding eener klacht uit Enge- dat de Hollandsche garnalen te veel zuur bevatten is een bericht Ingekomen den RijkBlandbouwconsulent te Londen, dat met 26 Augustus a.s. zendingen garna len, die meer dan een half procent boor- zuur bevatten, bij aankomst te Londen zul len worden aangehouden. GOEDEREEDE. By de beoefening der zee visschery had schipper A. Bakelaar, beva rende de blazezerschuit O D 6 't ongeluk met de kor in een wrak vast te raken, waar door het geheele vischtuig verloren ging. Een schadepost van f 200,—. Met ingang van 20 dezer is ten huize van den heer J. van Dam aan het haven hoofd alhier een publiek telefoonstation in dienst gesteld, dat onder N°. 6 aan het tele graafkantoor is aangesloten. Voor het wegruimen van overblijfselen van een wrak met bijkomende werken, aan wezig in het Bokkegat (Goereesche Zeegat) was laagste inschrijver de heer W. A. van den Tak te Rotterdam ad. f 7900, NIEUWE TONGE- Door deGemeente-politie is procesverbaal opgemaakt tegen L. H. al hier, wegens overtreding van art. 461 Wet boek van Strafrecht Vrijdag 10 September a.s. zal in den polder Klinkerland, onder de gemeenten Nieuwe Tonge, Herkingen en Melissant, schouw worden gehouden over alle zijlen, dyk- en wegslooten en over alles wat by de keur is bepaald. OUDE TOiVGE- Doordat by in botsing kwam met twee paarden, gespannen voor een wagen, had de fietsrijder E. T. 't ongeluk, dat de flets in elkaar getrapt werd. Hij zelf kwam met den schrik vrij. OuLTGENSPLAAT- Maandag 23 Augustus j.l. ongeveer 6 uur namiddags werd alhier eene vliegmachine waargenomen, die inde richtiDg Oost-West vloog. Naar de kleuren der vleugels te oordeeleu, was het een Ne- derlandsch vliegtuig. DEN BOMMEL- Het woonhuis, de vorige week alhier geveild, is bü den afslag op heden afgemynd door den heer P. Huyer voor 1660 gulden. Maandag namiddag, omstreeks half vfif, kwam een vliegmachine over het dorp en verdween in Noordwestelijke richting. Zondag jl. werd door Ds. Emmen al hier meegedeeld, dat bij een beroep bad ontvangen naar de gemeente Durgerdam. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De heer C. Arenaman alhier is benoemd tot Gezworen van den polder Oude Stad in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer J. Koert Mz. tot dijkgraaf. By de aanbesteding door Burg. en Wetb. van de uitbaggering der haven was laagsto inschrijver J. van Rossum alhier, voor de som van f 240,-, aan wien het werk gegund is. Voor de betrekking van gemeenteop- zicbter alhier kunnen sollicitanten zich tot 81 dezer aanmelden ten gemeentebuize, al waar inlichtingen te bekomen zijn. Door de gemeente politie alhier is pro ces verbaal opgemaakt tegen J. K. wegens het rijdeu bij avond zonder licht. In deze gemeente doet zich weder eon geval van bloedvergiftiging voor. J. H. had een wondje aan een viDger, dat hij open krabde waardoor bloedvergiftiging ontstond en hij genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen. In het huis, plaatselijk gemerkt A. 16 waar zich oen geval van typhus heeft voor gedaan, is de ziekte geweken verklaard; de lijder is hersteld Maandagavond tegon 6 uren vloog over deze gemeente een vliegmachine. De motor maakte zulk oen geweld, dat verscheidene menschen het in huis hoorden en naar bui ten kwamen. Het toestel zette zijn koers in Noordwestelijke richtiDg voorten was spoe dig uit het gezicht verdwenen. DE OORLOG. 28 Augustus. Italië beeft thans ook aan Turkije den oorlog verklaard. Dit feit zal ongetwijfeld groot gewicht leggen in do wankele schaal der Balkanstaten. De oorlogsverklaring is des te belangrijker omdat juist nu Galiciö het zwakste front van de actie der centra- len tegen Rusland is, een interventie van de Balkanstaten, Griekenland en Roemenie ten gunste van de Entente van beslissende invloed zou kunnen zijn op de gebeurtenis sen in het Oosten. Als reden voor de oorlogsverklaring heeft Italië aangegeven dat Turkije de opstand in Lybie heeft gesteund en aan de Italianen in Syrië verhinderd van daar te vertrekken. Volgens de Duitsche bladen zou Italië door Engeland, die door het onthouden van kolen- toevoer geprest zijn tot deze oorlogsverkla ring. De Duitsche pers weigert algemeen de aanleiding voor deze oorlogsverklaring zoo- als Italië die aangeeft als serieuste nemen. Inderdaad zal wel niemand eraan twijfelen of overwegingen vaD meer algemeene poli tieke aard zullen de ware aanleiding zijn geweest en daarvan geldt dan wel in de eerste plaats de gewijzigde houding vaD Griekenland die misschien weldra de ont scheping van grootere troepenmachten tegen Turkije op de Balkan mogelijk zal maken. Dat Venizoles in de Grieksche kamer een groote meerderheid zou behaten deden de verkiezingen reeds verwachten. Thans wordt uit Athene geseind dat Venizelos niet alleen de kabinetsformatie heeft voltooid - hetgeen van Duitsche zijde in twijfel werd getrokken - maar dat ook volledige over eenstemming tusschen hem en den Koning is verkregen. Het torpedeeren van de „Arabic" blijft zooals te verwachten was een punt van be spreking uitmaken zoowel voor de autori teiten als voor de bladen in Amerika. De bekende eisch tot afbreking der diplomatieke betrekkingen met Duitschland doet zich wederom booren. Hiertegen verzet zich ex- president Roosevelt die in de New Yorksche pers de volgende verklaring heeft laten publiceeren waarin hij de hoop uits: reekt dat de regeering niet tot een dergelijke stap zal overgaan. De nota van den president aan Duitsch land in Februari jl. was een uitstekende nota, wanneer men zich er maar aan had gehouden, zegt de oud-president, maariedere volgende nota was niets anders dan zwak heid en schroomheid van onze zijde. Het in den grond boren van de „Lusa tania" en de „Arabic" de aanvallen op de „Gulflicht,> en de „Falaba" en dergelijke incidenten zyn het aanmatigend antwoord dat door deze zwakheid werd geïnspireerd. Duitschland zal zich weinig bekommeren om afbreking der diplomatieke betrekkin gen, want de tijd, dat woorden tot die natie gericht moesten worden, is lang voorbij en het is onbegrijpelijk van Ame- rikaansche burgers, die de erfgenamen van de tradities van Washington en Lincoln be weren te zy'n, dat de vertegenwoordigers van onze regeering niet inzien dat de tyd voor daden is gekomen. Wat thans is ge beurd is een nieuw betreurenswaardig be- wys van de wijsheid van ons volk, toen het dertien maanden geleden er niet op aan drong, dat een begin zou worden gemaakt met actieve militaire toebereidselen. Ook de Tribune wyst er op, dat Amerika gedaan heeft wat het kon, met nota's en verklaringen, nu moet er 'anders gehan deld worden, spoedig, zonder vrees en vast beraden. De Wereld verklaart: De betrekkingen tot Duitschland zijn in een toestand van crisis geraakt, welke van de Vereenigde Staten koele beredeneering en kalm naden ken vereischen. De betrekkingen zijn intusschen te ern stiger omdat Duitschland geen verlangen toont ze te verbeteren, tenzij ten koste van de rechten, de eer en de souvereiniteit van Amerika. Het departement van Buitenlaodsche za ken te Washington deelt mee, dat den Amerikaanschen gezant te Berlijn Gerard, waarschijnlijk zal worden opgedragen om het in den grond boren van den Arabic onder de aandacht te brengen der Duitsche regeeriog en een verklaring te vragen. 24 Augustus. Niet minder verrassend als de Russissche berichten die eenige dagen geleden melding maakten van het terugtrekken van de vloot in de Golf van Riga voor een overmachtig Duitsch eskader (waarvan van Duitsche zijde aanvankelijk hoegenaamd geen melding was gemaakt,) is het offlcieele Russische bericht dat thans meldt dat de vijandelijke vloot de Golf vaD Riga weer verlaten heeft nadat 2 Duitsche kruisers en 8 torpedobooten wa ren getorpedeerd of buiten gevecht gesteld terwyl een dreadnought in de Oostzee (door de Engelschen?) is getorpedeerd. Dit is dus vermoedelijk weer eens een belangrijk suc ces terwijl er tevens nog een ander licht punt voor do Russen valt op te merken hun hardnekkig standhouden met groote troepenmachten vóór Brest Litowsk waar door doopmarsch van von Mackeusen, voor loopig althans gestuit is en de toestand in de slreek van Brest naar de Russen op hun gewonen, flegmatische wijze melden onveranderd is gebleven. De Lokal Anzeiger meldt uit Polen dat de hardnekkige gevechten welke reeds da gen lang om Brest—Litowsk meer en meer de gedaante van een geweldigen veldslag over de geheele linie aannemen de Russen houden met belangrijke krachten stand waardoor opdringen der Centrale vertraagd is. Het blijkt dat de Russen de insluiting Brest-Litowsk zoo lang mogeiy'k willen tegenhouden. Hiermede wordt dus van Duitsche zijde bekend dat men op een waarschijnlijk niet verwachtte tegenstand is gestut. Dat dit standhouden der Russen ook in het Noordelyker deel van het front van invloed is zou men kunnen afleiden uit het bericht uit het Russische communiqué dat ook door de stand der Russische troepen nagenoeg onveranderd is. Daartegenover staat echter het nieuwe succes der Duit- schersDe verovering van Ossowice terwijl ook Tykosin werd genomen. De inperialistische rede van von Bethmann Hollweg in den Rijksdag heeft na ook te verwachten was in de neutrale pers heel wat onrust gebaard. Daarentegen staan echter teekenen die er op schijnen te wijzen dat Duitschland toch niet zoo „Sieges Sicher" ia als deze juichende Rijksdagzitting zou doen vermoeden. De Correspondent van de Telegraaf te Genève seint aan zyn blad dat vóór de Rijksdagzitting te Berlyn voor de opening van den Rijksdag de rijkskanselier een geheime conferentie heeft gehouden met ministers, politieke leiders en invloedrijke personen, om aan te sporen tot bezadigheid. Bassermann en Tirpitz waren afwezig. De Minister van Financiën zette uiteen, dat een vermeerdering na de uitgifte van schatkistbiljetten door de Reichsbank een volledig failliet zal ten gevolge hebben, dat het daarom noodig is een eervolle vrede voor te bereiden. De Kanselier gaf den raad de oorlogzuch tige neigingen en de expansie-politiek tegen te gaan en vredesvoorwaarden voor te be reiden, die voor den Vierbond aannemelijk zouden zijn. Een diepen indruk moet het rapport van Dernbuig over de stemming in Amerika en andere neutrale staten hebben gemaakt. De Rijkskanselier verklaarde tenslotte, dat wanneer de meerderheid van den Rijksdag een onverzoenlyke houding zou aannemen hij zyn ontslag zou moeten nemen. Wat hier van zij, zeker is dit de rede van den Rijkskanselier in de Rijksdag was zoo chauvinistisch dat hij, als de correspondent juist was ingelicht geheel moeten zyn of een dubbelhartige rol spelen. Gemengd Nieuws. ENSCHEDE. In gevolge een opdracht der Kamer van Koophandel en fabrieken alhier zyn H. ter Kuile Jzn, voorzitter en B. J. Ter Kuile, lid dier Kamer, naar Engeland vertrokken om in samenwerking met Joost van Vollenhoven, bestuurslid van de N. O. T. met de Engelsche ^autoriteiten overleg te plegen, betreffende geregelde aanvoer van grondstoffen voor de texiel fabrieken. WEENEN. Officieel. Communiqué. Van den Groote GeDeralen staf. Bij de ten wes ten van de beneden Pulwa en de beneden Razna naar het noorden leidenden spoor weg is een zeer hevig gevecht aan den gang. De vyand verdedigt hardnekkig iedere duim breed gronds. Hy werd echter op verschil lende plaatsen langs het geheele front ver slagen, waarbij vele gevangenen werden gemaakt. Bijzonder krachtig treden onze dappere Zevenburgsche regimenten by de ten noorden van de Razna gelegen dorpen Cola en Suchedol. Het 54ste regiment infan terie nam stormenderhand een door de Rus sische grenadiers verdedigde versterkingen nam daarbij de uit zeven officieren en 900 man bestaande bezetting gevangen. Zeven machinegeweren werden hierby buitge maakt. Voor Brest-Litowsk niets nieuws. Ten oosten van Wlodawa kwamen de Duitsche troepenoverde meren Zone vooruit. In de streek van Wladimir Welinsk heb ben wy onze voor-stellingen tot by Turyjsk en oostelijk van Lubon vooruitgeschoven. De Russen werden teruggedreven. In Oost Galicie heerscht rust. Italiaansch oorlogstooneel. Ook gisteren hebben onze troepen ver schillende aanvallen van de Italianen tegen de hoogvlakte van Doberdo afgeslagen. Op verschillende plaatsen kwam het weer tot een gevecht van man tegen man. Her haaldelijk trachtte de vyand thans stelsel matig tot dicht by onze verdedigingslinie te komen. Het bruggenhoofd van Tolmyn werd in de namiddag onder zwaar artillerievuur ge nomen. Daarop deed «e vijandelijke infan terie weder tot in den nacht vergeefsche aanvallen, en leed zware verliezen. Op alle overige fronten niets bijzonders. Het vuur der zware artillerie op onze Tiroolsche versterkingen hield van tijd tot tyd op. Heden is een kwart jaar verloopen sedert de oorlogsverklaring, van onze vroegere bondgenooten. Het ontelbaar aantal aan vallen van het Italiaansche leger heeft ner gens tot een resultaat geleid. Wel kwamen zy den vijand op geweldige offers te staan. Onze troepen behouden nog steeds hunne stellingen overal dicht by de grens. WEENEN. Russisch oorlogstooneel. De ten Westen van Brest Litowks tegenstand biedende vijand werd gistereD in destreek van Wercbowice en Rasna opnieuw ver slagen en tot wijken gedrongen. Het aantal der door bet leger van aartshei tog Jozef Ferdinand gedurende de laatste gevechten binnengebrachte gevangenen bedraagt 4 officieren en 1300 man. N. 0. van Wlodawa hebben onze verbondenen de tegenstanders opnieuw teruggedrongen en terrein gewon nen. Oostenrijkseh-Hongaarsche en Duitsche ruitery van het leger van den feldzeug- meister Puhallo trokkeu in vervolging van den vyand Kowol binnen en rukten verder naar het Noordwesten vooruit. In Oost-Galicië heerscht rust. Italiaansch Oorlogstooneel. Van den Zui- deiyken vleugel van het front op het Kust gebied bestreed gisteren onze zware artillerie de vyandelijke aan de Scobba-monding, verder werd een Italiaansche strandbatterij bij Ulametta in een puinhoop veranderd. Vijandelijke infanterie die zich tegenover onze positie tot do hoogte ten Oosten van Monfalcone gesteld had ontruimde hunne loopgraven al vluchtende voor onze artille rie. Ten Oosten van Polazzo sloegen onze troe pen twee zwakkere vyandelijke voorwaart- 8che bewegingen van Martlno en 8 vlak by

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5