I Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD 154e Jaargang. Woensdag H Augustus 1915. No. 39 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kauier Staten-Generaal, VGBAVEItlUGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te middelharnlg. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiön aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Otficiëele Mededeelingen. GEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Mld- del'iarnie brengen ter openbare kennis, dat de Reke> ning van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, over bet dienstjaar 1914, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van den 10 Augustus 1916 tot en met den 23 Augustus aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Middelharnis, den 9 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretnris De Burgemeester, NIJGH ULBO J. M1J8. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Onze dorpsgenoot de heer Jacq Hartogs Dz. heeft met goed ge volg examen afgelegd voor Vaandrig en zal binnenkort als zoodanig zijn aanstelling krygen. De Heer W. H. Harteveld vroeger volontair op de secretarie alhier, thans ambtenaar ter secretarie te Leerdam is bij Kon. Besluit vau 9 dezer benoemd tet bur gemeester van de gemeente Ulrum. Tegen A. P. uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens dronken schap. - Te Vlaardingen is binnengekomen de vischsloep „Voorlichter", sch. J. de Korte, met 10 last baring. Van de gebroeders Gideon word een koe uit nood geslacht. Het vleesch dat voor de consumptie werd afgekourd, is onder politietoezicht begraven. Vrijdag keerden de kinderen uit het geref. weeshuis, die eenige weken bij hunne familie hadden doorgebracht, weer met de Middelharnische boot terug. - De arbeider P. de Korto sneed bij het tarwe snijden z\jn pink zoogoed als af. De dienstbode van den heer J. Kern, Mej. C. v. d. Doel, had het ongeluk een hoe veelheid kokend water over haar voet te krijgen en daardoor ernstige brandwonden te bekomen. - Zondag a.s. des namiddags 2 ure, zaï Ds. Bruining, in de Herv. Kerk alhier zijn afscheid prediken. - Te IJmuiden is binnengekomen de vischsloep Paul Kruger, sch. L. Koster, met een besomming van f 960.- - Woensdag werd alhier door eenige personen een eekhoorn gevangen. Bij den heer Stoekenbroek is hü in bewaring ge nomen. Openbare Raadsvergadering op Maandag 9 Augustus 1916 n.m. gi/2 uur. Aanwezig de voorzitter en 8 leden. Afwezig de Heeren C. KolffSr., J.Zaaüer en D. Slis. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen waren: Een schrijven van H.H. Gedep. Staten waarbij mededeeling werd gedaan dat het kohier van den H. Omslag was goedgekeurd Een schrijven van de Landarbeideraver- eenigiDg, waarbij dank werd betuigd voor het afstaan van een gemeentelokaal. Twee ontslagaanvragen als lid van de bewaarschoolcommissie van de dame9 Boom atna v. d. Rovaart en v. d. Broek Bosboom welk ontslag eervol werd verleend. Een schrijven van de Commissie van Beheer der Gasfabriek, waarbij zij verzoeken met het oog op de kritieke toestand, om een meer algemeene machtiging om telken male die maatregelen te treffen, zooals de moeilijke omstandigheden die eischen. De bedoeling in dit schrijven is de gasprijs te verhoogen indien gevaar dreigt dat binnen 8 maanden de kolenvoorraad uitgeput zou zijn en wel zoodanig dat de burgers tot de grootste zuinigheid zullen moeten be sluiten. De voorzitter zegt: In de tegenwoordige omstandigheden is de kolenvoorziening uiterst moeilijk doch voor alles moeten we zorgen dat we in de naaste toekomst licht ..De gasfabriek streeft er naar altijd een zoo groot mogel'yke kolenvoorraad te hebben, en er is thans ook nog voorraad voor meer dan 3 maanden, doch mocht de kolenaanvoer gedeeltelijk ophouden, dan moet tot bezuiniging worden overgegaan. En wanneer de kolenvoorraad dan zoo danig is verminderd dat er geen voorraad meer is voor 8 maanden, dan zou de prijs van het gas veranderd moeten worden en wel ongeveer zoo, dat de helft van het ge bruikte gas in de maanden van het vorig jaar, zou geleverd worden tegen denzelfden prijs, doch voor hot meerder gebruik zou belang rijk meer moeten worden betaald. De prijs kan nu nog niet door de gascommissie worden vastgesteld omdat zij niet wisten, hoe de kolenaanvoer plaats had, doch dit is zeker, hoe minder aanvoer, hoe duurder het meerdere gas dat verbruikt wordt boven de genoemde belft, zal moeten worden. De ver bruikers moeten met betrachting van de meeste zuinigheid de winter door zien te komen. De heer J. J. Slis zegt In haar schrijven van 15 Maart stelde de Gascommissie met afwijking van het be paalde in Art 14 van de Gemeenschappe lijke regeling, eene wijziging van den gas prijs voor, welk voorstel op haar verzoek, ter wille van de uniformiteit, onveranderd werd aanvaard, niettegenstaande meerderen met m\j van oordeel waren dat de voorge stelde maatregel, waarmede f 2800,— werd ingehaald op de f 7000,— verlies opsteen- kolon, niet afdoende en eene verhooging van 2 cents rationeeler zou zijn. Toen duchtte de Gascommissie daarvan daling van bet gasverbruik. Nu verrast de Gascommissie ons met de onaangename mededeeling dat zü de vrees voor een onvoldoenden kolen voorraad niet denkbeeldig beschouwt, en wil zij als eenige afdoende maatregel eene beperking van het gasverbruik. Maar de Gascomm. gaat nu heel wat verder eD wil, met afwijking van de bepaling in Art. 14, waarbij de gasprijs vóór 1 Augustus wordt vastgesteld, eene „meer algemeene", men zou haast zeggen „onbeperkte" mach tiging, om „telkenmale die maatregelen te treffen, zooals de omstandigheden die zullen vereischenl" Dit, mijnheer de Voorzitter, gaat mü te ver. Nu zegt de Gascomm. wel dat deze maat regelen niet zullen genomen worden voordat de aanwezige voorraad voor minder dan 3 maanden toereikend zal zyn, dat eventueele wijzigingen in den gasprijs of de leverings voorwaarden ter kennis van de gasverbrui- kers zullen worden gebracht, en wil zij wel de desbetreffende besluiten telkensonmiddel- lyk aan de Gemeenteraden mededeelen, maar ik zie allerminst de noodzakelijkheid in om zulk eene ver strekkende machtiging als de Gascomm. vraagt, te verleenen. Immers zoodra die dreigende toestand intreedt heeft de Gascomm. 3 maanden tyd om zich opnieuw tot de Gemeenteraden te wenden, en inmid dels den door de Gascommgenoemden maat - regel toe te passen om de gasverbruikers op rantsoen te zetten. Verder dan deze maatregel wensch ik echter geenszins te gaan. Naar mijne mee ning mogen de Gemeenteraden het heil niet uit handen geven en zal ik dan ook mijne stem niet aan zoodanige meer algemeene machtiging geven. De voorzitter zegt, dat hij het met den Heer Slis niet eens is, de vorige verhooging van den gasprijs met f 0.01 per Ms. vond zijn oorzaak in het duurder worden van de steenkolen, terwijl het van die maatregelen waarvoor nu machtiging wordt gevraagd, nog lang niet zeker is, dat ze in werking zullen treden en alles is maar voorgesteld om in geval van noodzaak te kunnen in grijpen om zuinigheid te betrachten, willen de verbruikers meer dan de toegestane h0%, goed, dat kunnen ze, doch dan betalen ze er meer voor. Hoeveel de verhooging zal zy'n, laat zich niet zeggen en deze hangt ook af van den aanvoer en prijs van de kolen. Is de aanvoer weinig of niets dan moet natuurlijk de allergrootste zuinigheid wor den betracht en toegepast ook. Het kan noodig zijn, dat de maatregelen in eens in toepassing gebracht moeten wor den en daarom is het beter de gascommis sie een blanco machtiging te geven, want dan kan ze handelen als het noodig is en daarna aan de gemeenten mededeeling doen van hunne spoedeischend genomen besluiten De Heer v. d. Koogh: Kan ook zijn stem aan het voorstel zooals het daar ligt niet geven. De gascommissie zegt in haar schrijven „de voorraad die thans te Middelharnis aanwezig is, zal naar de verwachting strekken tot in November, ter wijl ook de vooruitzichten voor geregelden aanvoer iets beter zijn geworden. Waarom dan nu met het verzoek te komen om die maatregelen te nemen, 't is toch ge zwaar al zyn de kolen iets duurder dan thans, om ze te krijgen en we kunnen toch de inwoners niet van gas verstoken laten en hoe moet het gaan met de bedrijven die van gaskracht gebruik maken, deze kunnen toch stellig niet bezuinigen op bet door hen te gebruiken gas. Nu komt het my voor, dat een zoo onbeperkte volmacht aan de gas commissie te ver gaat, laat ze, als ze die maatregelen wil nemen dit den raad vragen, dan kunnen we beoordeelen of de voorge stelde maatregelen juist zyn, en dan zal de raad wanneer de voorstellen gegrond zijn niet weigeren om ze te bekrachtigen doch zeer zeker zal de gascommissie rekening moeten houden met de verbruikers van krachtgas dat zy voor hun bedryf noodig hebben. Ook kau ik niet meegaan met het voor stel om de muntgasmeters weg te nemen uit die perceelen, die thans er geen meer zouden kunnen krijgen, doch die er nu reeds een hebben, dit is een verkregen recht en het gaat thans niet aan die menschen op kosten te jagen voor aanleg en aanschaf. De voorzitter komt het voor dat het voor stel niet ton volle wordt begrepen. De maat regelen die de gascommissie wenscht, zyn niet om ze direct in werking te laten tre den, doch alleen voorgesteld om op een oogenblik dat de noodzakelijkheid blijkt, in te voeren, doch eerst moet de kolenvoor raad zoo gering zijn dat er niet genoeg is voor 3 maanden. Wat de muntgasmeter betreft, deze zijn ingericht zoodanig dat een zekere hoeveelheid gas wordt doorgelaten na inwerping van een 21/, centstuk, en die kunnen niet worden vermaakt, dus het moet op kwitantie worden bijbetaald. In ieder geval geloof ik dat wanneer de raad het voorstel van de gascommissie niet aanneemt, deze voor een groot deel van haar verantwoordelijkheid af is, buitengewone omstandigheden eischen buitengewone maat regelen en om de handen vry te hebben en onmiddellyk te kunnen ingrijpen dient het voorstel te worden aangenomen. De gasfabriek heeft een contract afge sloten voor levering tot Maart 1916 en wel te leveren iedere maand i/,2 van bet contracteerde, doch indien de aanvoer min der is, dan was te voorzien, kan de kolen- leverancier zooveel minder leveren. De heer Yroegindeweij zegt dat als hij het goed gehoord heeft, dan zou het voorstel uitgaan van den directeur, doch dit is niet zoo, de gascommissie doet dit en hij zou voorstellen het maar aan te nemen, omdat men vertrouwen moet heb ben in de mannen van de gascommissie. De Voorzitter zegt. Wanneer de toestand intreedt dat de kolenaanvoer ophoud, dan moeten we handelen en dan moeten we zien te zorgen dat de kolenvoorraad die anders genoeg is voor 3 maanden dan groot genoeg blijkt om de gemeenten 6 maanden van gas te voorzien, by uiterst zuinig ge bruik, maar dan moet de raad ook het voor stel van de gascommissie aannemen, omdat zy dan onmiddellyk ik kan grypen als het noodig is. De Heer v. d. Koogh zegt, dat als we het voorstel aannemen, we voor het feit staan dat we de medezeggenschap uit han den geven en dat bij bem niet voorzit de bedoeling om tegen te werken, maar dat hij niet wenscht dat de raad het recht uit handen geeft om de gascommissie machti ging te geven om besluiten te nemen. De Voorzitter zegt, dat de bedoeling der gascommissie alleen is onmiddellijk te kun nen ingrypen als het noodig is, met ver bruikers van industriegas zal wel rekening worden gehouden, doch't is beter geruimen tyd minder gas, dan na een korten tijd geen gas meer. Wanneer de gascommissie meent dat prysverhooging plaats moet vinden dan moet zy dit kunnen doen. De Heer J. J. Slis zegt een onoverkomelijk bezwaar te hebben tegen inwilliging van het verzoek van de Commissie van Beheer, „om haar een meer algemeene machtiging „te willen verleenen tot het telkenmale „treffen der maatregelen, zooals de omstan- „digheden die zullen vereischen", en stelt voor die alinea te doen vervalleD, en ook de volgende alinea aldus te wyzigen datzy luidt: „terwyl de goedkeuring van de des- „betreflende besluiten telkens onmiddellyk „van de Gemeenteraden zal worden ge vraagd, waarbij met de belangen der ver bruikers van krachtgas zooveel mogelijk „rekening zal worden gehouden". Aldus gewijzigd, wordt het voorstel van de Commissie vBeheer met algemeene stemmen aangenomen. De Heer Schilperoord zegt dat de gascom missie de noodmaatregel niet zal invoeren als er nog kolenvoorraad genoeg is voor 3 maanden en als ze in werking is getreden en de kolenaanvoer wordt meer normaal, dan zal de gascommissie onmiddellijk de noodmaatregel buiten werking stellen. De Heer v. d. Koogh zegt dat muntgas juist in arbeiderswoningen wordt gebruikt en dat als men in den winter by de arbeiders en visschers na afloop van een maand als de muntgasmeter wordt geleegd, komt met een kwitantie van f 2.50 voor bijbetaling van het meerdere, dan kunnen die menschen dit eenvoudig niet betalen, en dan zou de gasfabriek onmiddellyk de meter maar weg kunnen halen, omdat zy niet voldaan heb ben, dit gaat niet aan, men moet zoo niet optreden, geef die menschen de gelegenheid om het geld dat bybetaald moet worden in gedeelten te betalen. De Heer Schilperoord zegt, dat in de win terperiode de arbeiders en visschers minder kookgas gebruiken, want dan hebben die menschen de kachel staan en koken ze op de kachel en niet op de gasconforen, dusz. i. is er geen bezwaar tegen invoering van de maatregelen der gascommissie. Nog ingekomen waren: De winst- en verliesrekening der bouw- vereeniging „Onderlinge Samenwerking". Een scbryven van H.H. Gedep. Staten waarbij werd medegedeeld dat Mej. Slis moest worden aangeslagen als forens. Een mededeeling van H.H. Ged. Staten inhoudende bericht dat f 310 was toegestaan voor bet veranderen van de schoolramen in de Openbare school.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 9