Een schrijven van H.H. Ged. Staten om trent wijziging in de heffing van het haven geld. Een adres van de bewoners van het Zandpad, inhoudend het verzoek om aan den ondragelyken toestand, waarin het Zandpad verkeert, zoo spoedig mogelijk verandering te brengen. De voorzitter zegt, dat B. en W. reeds dikwijls hebben getracht hiervoor een goede oplossing te vinden, doch dit is nog niet gelakt en hij zou zeer dankbaar zijn, indien er een gevonden kon worden. Het ligt in de bedoeling om op de volgende begrooting gelden uit te trekken voor den aankoop van een sproeiwagen die dan een paar keer per dag de stoffige weg kan besproeien. Er zijn nog andere manieren en wel het aanleggen van een steenen weg en het aanbrengen van steenslag doch deze zijn te kostbaar en daar kunnen we niet aan denken, B. en W. vinden thans de beste oplossing een sproeiwagen. In ieder geval kan de raad hiervoor van B. en W. een nader voorstel verwachten. De beer Schilperoord zegt, waarom niet gezorgd voor voldoende afwatering van de greppels aan den kant van de boomen, nu de lijnbaan is gemeente-eigendom, kan toch een rioleering worden aaDgelegd door den weg naar de lijnbaan. De heer v. d. Koogh zegt dat B. en W. nog altijd zoeken naar een middel om het zandpad in goeden toestand te krijgen, en kele jaren geleden heeft hij zelf een uit voerig rapport over die kwestie in elkaai gezet, doch nimmer heeft hij er meer van gehoord. Hij gelooft dat sproeien overbo dig i3 in ieder geval is dit een tijdelijke verbetering doch het moet komen tot ver harding van den weg en wel met keislag en daarna besproeien met teer, dan is de zaak geheel in orde. Hij voor zich zou gaar ne zien dat B. en W. aan de wegencom missie van de Algemeene Nederlandsche Wielrijdersbond een verzoek zou richten, om den weg eens te willen opnemen en B. en W. van raad te dienen. Ook vond hij het glad verkeerd om de greppels te laten graven onder de boomen, had alles wat 6chuin laten afloopen naar den lijnbaan, dan zouden de greppels niet gegraven behoe ven te worden en de last van het stil staand water in de greppels vermeden zijn. De voorzitter zegt dat hij de zaak nog eens nader in de vergadering van B. en W. onder de oogen zal zien, en dat hij daarna met een voorstel in den raad zal komen. De heer Zeedijk zegt dat in het request niet alleen sprake is van de stofplaag maar ook van de modderplaag bij regen. De stof die op den weg ligt is zoo fijn dat bij de eerste de beste regenbui, er een pap komt te liggen op de grintlaag en dat dan de weg niet te bewandelen is. Hij gelooft dan ook dat een sproeiwagen niet betgewenschte middel zal zijn, om de bewoners van het Zandpad van de plaag af te helpen. Hierna werd een voorstel behandeld van B. en W. om de f 25.00 die vrij zijn ge komen als belooning aan den Heer Groene- ▼eld de Kater toe te kennen aan de beide klerken ter Secretarie ieder voor de helft. Hierna kwam aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van de 8 nieuw ge-, kozen gemeenteraadsleden, de heeren J. C. Born, J. Zaaijer en S. Zeedijk. De Voorzit ter deelde mede, dat het 4de nieuw geko zen raadslid, de lieer J. H. Zeedijk zijn be noeming niet heeft aangenomen. De vergadering werd even geschorscht en de heeren Schilperoord, Zeedijk en Bra- ber werden verzocht de geloofsbrieven na te zien, welke door hen in orde werden bevonden bij monde van den heer Schilpen- oord werd geadviseerd genoemde heeren toe te laten. Het volgende punt was de uitloting van aandeelen In gemeenteleeningen. Ie. Leening voor de begraafplaats, aan deel no. 3, waarmede deze leening is betaald. 2e. Leening van 1 September 1908 groot f11400, aandeel no. 4, groot f500.- Wegens eervol ontslag van de dames Boomsma en v. d. Broek, als leden van de bewaarschoolcommissie moest inde vacatu res worden voorzien en werden benoemd de damesTimmers—M\js en Cleyndert - v. d. Schalk. De aftredende leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim de heeren A.W. Nügb, G. v. Eek en J. Snijder wer den herkozen. Na eenige stemmingen werden de heeren J. J. Slis, J. v. d. Koogh enT. Schilperoord benoemd tot het nazien der gemeente-reke ning over 1914. Voor het nazien der rekening van 1014 van het Burgerlijk Armbestuur en b6t Wees huis werden gekozen de heeren Schilper oord, Zeedijk en Braber. Bij de rondvraag vroeg de HeerVroegin- deweij den voorzitter om inlichtingen over de bouwwijze van de schuur van D. de Haas aan het Gedempte Spui omdat de bouwwijze anders was dan toegestaan was. De voor zitter deelde mede, dat B. en W. met de ambachtslui daar over hadden geconfereerd en dat gebleken was dat de bouwwijze niet anders bad kunnen geschieden als thans heeft plaats gehad. Hierna werd de vergadering gesloten. SOMMELSDIJK- Toen het zoontje van B. K. alhier bij een jongen op diens schouders stond om peren te plukken, had hij het ongeluk te vallen en een arm te breken. Verleden week lag van B, V. een var ken, dat lijdende was aan vlekziekte, dood in het hok. Dinsdag viel de landarbeider S. K. van een voer vlas, doordat een wiel van de wa gen liep, waardoor K. daaraf viel en twee ribben en inwendig gekneusd werd. De heer Johs. van der Baan uit deze gemeente is benoemd tot politieagent 8de klasse te Rotterdam. In plaats vaD Ds. Steenbeek uit Dirks- land hoopt Zondagavond 6 uur in de Ned. Herv. Kerk op te treden, Ds. Van de Waal, van Ovezande. De wagemakersknecht I. v. d. B. kreeg een pongerboom op zijn voet, waardoor dit lichaamsdeel ernstig verwond werd en ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Zondag 15 Augustus a.s. voormiddags 10 ure. zal voor de Vrijz. Herv. op Goede reede en Overflakkee optreden, Ds. W. van der Scheer, van Tiel, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langeweg alhier. DIRKSLAND- Zaterdagavond waren twee meisjes langs de Ring aan het fietsen. Een er van P. Hameete had het ongeluk met fiets en al in de Kerkgracht terecht te komen. Met een bemodderd pakje kon ze huiswaarts gaan. Door J. Baart werd alhier van een gemet 50 roeden ruim 39 mud tarwe gedorscht. Zeker wel een zeer groot beschot. HERRINGEN- In deze gemeente is een tweede geval van mond- en klauwzeer ge constateerd en wel bij den Heer D. v. Weel. 25 stuks jundvee en 20 schapen zijn alge- maakt. Treffend sterfgeval. Dinsdagavond j.l. zakte mej. J. v. d. V. alhier plotseling op 3traat ineen. Inmiddels ingeroepen genees kundige hulp kon slechts den dood consta- teeren. STELLENDAM- Zondagmorgen had een tweejarig dochtertje van Dr. Mulder het on geluk in de diepe bermsloot te vallen. Het kind werd gered door den Yisscher R. van de Ree. Het kohier der Personeele Belasting No. 3 over het dienstjaar 1915 is ter in vordering aan den heer Ontvanger ter band gesteld. GOEDEREEDE- Door de zeevisschers alhier worden tijdens de uitoefening van hun be drijf voortdurend drijvende mijnen waar genomen. In de omgeving van de zandbank „Hinder" is van Regeeringswege eene mijn vernietigd. A. s. Donderdag voorm. 9.30 uur zullen de landstormplichtigen dezer gemeente van de jaarklasse 1915 te Dirksland gekeurd worden. De ingezetene J. v. D. alhier zag zich genoodzaakt, zijn mestvarken wegens ziekte te slachten. Voor y. D. een belangrijke schadepost. De prijs van 't varkensvleesch is alhier wegens 't voorloopig niet meer verkrijgbaar stellen van Regeeringswege met 10 cent per pond verhoogd. In de Ned. Herv. Kerk alhier is ten bate van de christelijke militaire tehuizen f 14.725 gecollecteerd. Het kohier No. 3 van de Personeele Belasting is invorderbaar verklaard enden heer Ontvanger ter invordering ter band gesteld. OUDDORP- Alhier worden poginnen in het werk gesteld om dezen winter een tuin- bouwcursus te geven. Aanmelding kan ge schieden op het gemeente Secretarie en bij de H. H. Jan Boaland Dijkstelweg en T. Hameeteman raadslid alhier. Vereischteleef tijd 16 jaar en ouder. Zoons van kleine landbouwers en arbeiders maakt van deze gelegenheid gebruik. Reeds hebben zich 15 leerlingen aangemeld ook van Goedereede kan hieraan deel genomen worden. Dat gaat Vooruit. Alhier wordt reeds de eerste houten Villa gebouwd by het Strand die dienst moet doen voor de Zo mermaanden. Volgend jaar worden er nog 8 gebouwd. a. s. Donderdag v. m. 10,15 zal de Land stormkeuring voor deze gemeente te Dirks land worden gehouden. Onze dordsgenoot G. v. Zuijen thans Onderwijzer te Gouderak Is geslaagd voor Hoofdacte. De rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1914 beloop in ontvangsten f 20971,50i/i in uitgaaf f 20701,85'/, alzoo een batig saldo van f 269,75. NIEUWE TONGE- Zondagmorgen om vijf ure gelukte het onze gemeenteveldwachter de 46-jarige H. M. H. en de 38-jarige H. N. op heeterdaad te betrappen wegens dief stal van peren in den tuin van den land bouwer P. van Alphen alhier. Op het gehucht Battenoord onder deze gemeente is met ingang van 10 dezer een publiek telephoon-stfttion geopend, aange sloten aan het hulp-telefoonkantoor alhier, onder no 11. STAD AAN 'T HARINGVLIET-Kon men de vorige week berichten, dat de landbouwer C. B. een stuk uien had verkocht tegen negenhonderd gulden per gemet, thans kan men melden, dat de landbouwer J. K. al hier een stuk verkocht heeft tegen duizend gulden per gemet. De collecte in de Ned. Herv. Kerk al hier ten behoeve van noodlijdende kerken en personen heeft opgebracht de som van f 8,85. Op Dinsdag 17 Augustus a.s. zal ter plaatse aanwijziging geschieden voor de aanbesteding der uitbaggering van de haven alhier. Toen de vrouw van M. v. D. alhier Maandag jl. een emmer water uit de breek wilde scheppen, brak de stoep plotseling af en kwam zij met emmer en al te water. Aangezien de kreek daar ter plaatse nog al diep en bovendien zeer modderig is, had men veel moeite, eer men haar op het droge had gebracht. DE OORLOG. 9 Augustus 1915. Alhoewel tot op hedenmiddag nog niets bekend geworden is omtrent den buit der krijgsgevangenen door de Duitscheis te War schau gemaakt, blijkt uit de officieele be richten dat de strijd op den recbtervleugel nog steeds voortduurt en de Duitache troe pen onafgebroken hun succesvol oprukken voortzetten. Ten Zuiden van Wyszkof be reikten de Dultsche troepen de Bug en be zetten zij Serock, aan de monding van de Bug. De centrale oirsingelingstroepen verover den van Novo Georgievak de vestingwerken van Zegrzee. Bij Warschau maakten zy zich meester, aldus het officieele Duitsche leger bericht, van den Oostenlyken oever van den Weichsel. Het schijnt volgens dit Berlynsche communiqué, dat de vyand hardnekkigen tegenstand biedt. Tusschen de Weichsel en de Bug heeft de linkervleugel van het leger van Generaal Veldmaarschalk von Mackensen den vijand in Noordelijke richting naar de Wierpz te ruggeworpen. De Russen erkennen wel in hun stafbericht, dat er op bovengemelde gevechtsterreinen krachtige aanvallen door de Duitschers ondernomen werden, doch ontkennen de successen, die de Duitschers berichten behaald te hebben. Het Russische stafbericht concludeert n.l. dat er geeD be- belangrijke wijzigingen ingetreden waren. Hedennacht omstreeks tien minuten over twaalf werd Cadzand opgeschrikt dooreen hevige ontploffing. Het bleek, dat in de nabijheid van een sleepboot, welke in dienst is by de Nederlandsche marine, een bom gevallen was welke ontploft was. Eenige minuten later viel achter bet gebouw van den sluismeester bij de Wielingen in de nabijheid van de haven een tweede bom die waarschijnlijk voordat zy den grond bereikte ontplofte. De stukken vlogen door de ruiten in het gebouw van den sluismeester en door de deuren van de loods en troffen den romp van een reddingboot, welke in de loods opgeborgen was. De sluismeester bekwam een lichtelyke verwonding. In de omgeving van de haven zyn vele ruiten der buizen gesprongen. Eenige oogenblikken later vielen nog twee bommen op een wei land op ongeveer 150 meter van de haven, die groote gaten in den grond sloegen. De bommen werden geworpen door een vlieg machine, die zich op zeer groote hoogte bevond, en waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld. De machine kwam uit Zuidelijke richting en verdween weer in dezelfde richting. Onmiddellijk openden de Duitschers van uit Knocke het vuur in Zuidelijke richting, doch het vliegtuig was reeds verdwenen. Langen tijd daarna werd nog met zoeklichten gewerkt. Dit bericht werd ook hedenmiddag door den marinestaf bevestigd en deelde ook mede dat geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. By een te verwachten onderzoek, dat wel ingesteld zal worden, zal wellicht aaD den dag komen, van welke nationaliteit vliegmachine was. De Turksche vloot leed Maandagmorgen een hevig verlies, doordat volgons een officieel bericht uit Konstantinopel het Turk sche linieschip „Barbaros Hairedin" door een vyandelijkeD duikboot (waarschijnlijk wel een Engelsche onderzeeër) getorpedeerd en gezonken is. Een groot gedeelte der bemanning is gered, aldus dit officieele be richt. De „Barbaros Hairedin" had een water verplaatsing van 10.060 ton. Het schip was gebouwd in 1891 en bewapend met zes ka nonnen van 28^2 c.M. acht van 10'/2 c-M. acht 151/2 pondera en verder voorzien van twee torpedolanceerbuizen. De „Barbaross" was in 1910 door Duitschland aan Turkije verkocht. Voor dien tyd droeg het schip den naam van „KurfürstFriedrich Wilhelm". Een niet minder belangrijk bericht komt uit Konstantinopel, dat er melding van maakt dat de vyand in den nacht van 7 Augus tus onder bescherming van het geschut van zijn vloot in den omtrek van Karatchali, in bet Noorden van de golf van Saros en verder op twee plaatsen ten Noorden van Ariburnu nieuwe troepen geland heeft. Wij, verdreven, aldus het officieele bericht, den by Karatchali gelanden vijand geheel. Het liet ©ngeveer twintig gesneuvelden ach ter. Van het Westelijk front komt het be richt uit Parys, dat Soissons beschoten werd en van het Italiaansche front wordt offi cieel uit Rome gemeld, dat de Italianen in Tonale-zone de Oostenrijkers verjoegen, die zich ten Zuid Oosten van de piek van Br- cavalle verschanst hadden. Verder rukten de Italianen met succes op in de Sexten vallei in Cadora. De week begint dus met levendige acties op alle oorlogstooneelen en met successen zoowel Yoor de Centrale mogendheden als Yoor de geallieerden. 10 Augustus. Niettegenstaande de politieke berichten schaars zijn, blijkt het wel uit de commu nique's dat op alle fronten zóó hardnekkig gevocbien wordt als waarschijnlijk in dezen oorlog nog niet is voorgekomen. Op bet Westelijk front is door de Engelschen een klein succes behaald. Het rapport van Gene raal Frensch meldde n.l. dat gisterenochtend na een geslaagde artillerie beschieting, waarbij de Franschen op den Britschen linkervleugel krachtig met de Engelschen samenwerkten, de loopgraven te Hooge aan vielen, welke op 80 Juli door de Duitschers genomen waren. Deze loopgraven werden alle teruggenomen en de Engelschen maak ten verdere vorderingen ten Noorden en ten Westen van Hooge, zoodat thans 1200 Meter loopgravenfront aan den vijand ont nomen is, zoo vervolgde French's rapport. Ook het Berlynsche stafbericht bevestigd dit rapport van den Engelschen Generaal en bericht dat de Engelsche strijdmachten zich in het bezit van het Westelijk deel van Hooge stelden. Het Fransche legerbericht maakt melding van vele Duitsche aanvallen en bericht hier bij dat deze allen werden afgeslagen. Uit het Duitsche communiqué blijkt dit vol komen juist te zyn, daar hierin wel ge sproken wordt van aanvallen doch niet van veroverd gebied. Ook maakt het officieele Fransche legerbericht van hedenmiddag 3 uur melding van een Fransch eskader van 82 vliegtuigen dat het staiton en de fabriek Saarbrücken door het werpen van 164 bom men bombardeerde. WaarschynH/k moest een Fransche vlieger door het vuur van de Duitschers op Zwitsersch gebied uitwyken. Dit zou men kuunen opmaken uit het Duit sche legerbericht, hetwelk geen melding maakt van dit luchtbombardement doch wel van de gedwongen daling van een vijan delijk vliegtuig by Pfirz. Ook op het Oostelijk ooriogstooneol wordt de Duitsche offensieve beweging met alle kracht voortgezet. Thans weer doorbraken de troepen van het leger van Generaal von Scholz gisterennamiddag de fortenlinie Yan Lomsja, namen stormenderhand fort no. 4 en hadden bij het aanbreken van den dag de vestingEn is bet succes der Duit schers op dit front weer met één vermeer derd door het nemen van de vesting Lomsja. Ten Zuiden van Lomsja werd de straat weg naar Ostrow al vechtende overschre den. Ostrow wordt nog door den tegenstan der behouden. Van Bolany ten Westen van Brok tot de monding van den Bug hebben onze troepen deze linie bereikt. Vanaf 7 Augustus werden hier 23 officieren en 10.100 man gevangen genomen. Ten Oosten van Warschau is het leger van Prins Leopold van Beieren tot dicht aan den straatweg Stanislawow Nowominsk genaderd. Vervolgens meldt de Generale Staf uit St. Petersburg nog over een zeegevecht in de Golf van Riga: Den Ssten Augustus deed een Duitsche vloot, bestaande uit negen pantserschepeo, twaalf kruisers en een groot aantal torpedo booten hardnekkige aanvallen op den ingang van den Golf van Riga. De aanvallen wer den afgeslagen. Onze watervliegtuigen wier pen bommen en werkten zoodoende mede tot het succes. Door onze mynen werden een kruiser en twee torpedobooten beschadigd. Uit a\ deze belangrijke oorlogsfeiten kan men concludeeren dat feitelijk nu eerst In het begin van het tweeee oorlogsjaar, in den workelijken zin des woords oorlog gevoerd wordt. HET KIND. Een schel roepen kloQk door de stilte van een donkeren laten Decemberavond. Dokter Wilders stond op van zijn schrijf tafel, en opende het venster. - Wie i3 daar? riep hy naar beneden. - Ik ben het, Lize, antwoordde een vrou welijke stem waarin angst en ongeduld te hooren was. Ons kind is zwaar ziek. Kom als 't je belieft, dadelijk. Een Tijtuig wacht. - Ik kom oogenbliklcelyk. Het venster werd diebtgeworpen. De ge neesheer nam haastig zyn overjas, hoed en stok, stak eenige instrumenten bij zich on snelde de trap af. Spoedig reed hy naast zyne vrouw, van wie by gescheiden leefde, door de stille straten. Ze gaf hem op zyn vra gen vluchtig en nu en dan met sidderende stem antwoord. Daarna zaten ze zwijgend naast elkan der, beiden gekweld door denzelfden angst, door hetzelfde verdriet, want beiden hadden zy hun kind van ganscher harte lief. Eindelijk had men het doel bereikt,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 6