Cbolm. De tegenstander poogde op verschil lende punten in voorbereide posities opnieuw tegenstand te bieden. Hy werd overal af geslagen. Ten N.W. van Iwangorod sloe gen de op den oostelijken-oeyer van den Weichsel vooruitgedrongen Duitscbe strijd krachten hevige aanvallen af, De Russen leden zware verliezen. In Oost-Galiciö is de toestand onveranderd. Italiaansah oorlogstooneel. De Italiaansche infanterie-aanvaiien in het gebied van Görz werden gisteren ge heel afgebroken. Tegen onze stellingen aan den rand van bet plateau verbruikte de vij andelijke artillerie zooals voorbeen groote hoeveelheden ammunitie In het Karinthie- sche grensgebied kwam het tot verschillende hevige gevechten. Drie Italiaansche batal jons vielen na een hevige artillerie-voorbe reiding de stellingen van onze troepen op den kleinen Pal aan. Het gelukte den vijand in een vooruitge schoven loopgraaf binnen te dringen, doch hij werd na een hevig gevecht onder zware verliezen wederom volkomen teruggeslagen. Evenzoo werd een voorwaartsche beweging van Italiaansche troepen bij den Lodinut- pas ten N.W. van Paularo in de directe nabijheid door artillerie en handgranaten- aanvallen afgeslagen. Aan den grensrand ten Z. van Malbor- getb ontruimde een van onze vooruitge schoven afdeelingen een observatiepost van vijandelijke strijdkrachten. In Tirol beschoot de Italiaansche artil lerie vruchteloos het plateau van Volgaryo en Lavarone. Een aanval van zwakkere vijandelijke strijdkrachten in het gebied van Monte Crispalo werd bloedig afgeslagen. Gcëlectriseerd. Zaterdagmorgen zou een inwoner der Ge meente Philippine, G. Bonte genaamd, een en ander aan de grens overryken. Hy raakto daarbij niet den arm den draad aan, waar door een electrische stroom geleid wordt. De stroom ging hem door het lichaam wat den dood tengevolge had. BERLIJN. Het „Svenkadagbladed" ver neemt uit Petersburg dat wegens de naby Riga plaats vindende oorlogsoperatie beslo ten is de fabrieken en magazijnen aldaar te ontruimen. De regeering verleent de werklieden en zakenmenschen vry vervoer en financieele ondersteuning. Byna alle groote ondernemingen te Riga waren bezig met leveranties voor leger en vloot. Orde van den Duitsche Keieer aan het volk: BERLIJN. Aan bet Duitsche volk. Een jaar is verloopen sedert ik het Duit sche volk onder de wapens moest roepen. Een ongehoord bloedige tijd kwam over Europa en de wereld. Voor God en de schiedeDis is myn geweten rein. Ik heb den oorlog niet gewild. Na de voorberei dingen van een 10-tal jaren geloofde het verbood der machten wien Duitschland te groot was geworden, het oogenblik geko men om het in de gerechte zaak, trouw rot zün Oostenryksch-Hongaarsche bondgenoot staand ryk te deerooedigen, uf hen in een overmachtige worsteling te treffen. Tallooze slagvelden in de meest vorschillende deelen van Europa en zeegevechten op de kusten ver weg en dicht by, getuigen den Duitschen toorn wat krijgskunst vermag. Geen schending van volkenrechtelijke overeenkomsten door onze vijanden was in staat de economische grondvesten van ons oorlogvoeren te doen sidderen. Staat en gemeente, economie, industrie, en handel, wetenschap en techniek wodijverden den oorlogsnood te lenigen. Alle krachten wer den aangewend om te zorgen voor de broe deren in het veld, en de bevolking spande thuis eveneens alle krachten in om het ge meenschappelijk gevaar af te weren. Mot innige dankbaarheid gedenkt heden als altyd het vaderland zijn strijders die met helden moed den vijand het hoofd bieden. Met die gewond on ziek terug keeren en die voor altijd in vreemde aarde of op den bodem der zee van de gevechten uitrusten, met moeders en vaders, weduwen en weezen ondervind ik den smart om de geliefden die voor het vaderland sterven. De inwendige sterkte en de eigen natio- nalen wil in den geest van den schepper van bet ryk waarborgen de overwinning, de dijk die zij reeds vooruit opgericht hadden en die wy nu nog oens te verdedigen zouden hebben waren reeds in 1870 verkregen en hebben den grooten stormvloed van de wereldgeschiedenis getrotseord, de weerga- looze bewijzen van persoonlijke deugd en de nationale levenskracht. Niet veroveriogslust heeft ons, zooals ik reeds voor een jaar verkondigde, in den oorlog gedreven. Toen in de Augustus dagen alle krachtige mannen naar de wapenen snelden en de troepen uitrukten tot een verdedigingsge vecht, voelde iedere Duitscher op den wereld- bol dat bij heldhaftig voorbeeld van den KyKsdag van de hooge goederen der natie, woralfn "vrijheid gevoegd moesten iSS hJ ®r met ons moe8t 8flbe,Jren h f i vreemde overmacht gelukte over bet lot van ons volk en Europa te bevrydep, dat hebben de knevelarijen van myn geliefde provmcieOost-Pruisengetoond Door het bewustzijn van den opgedrongen strijd werd een wonder verkregen, de poli tieke meenigsstrüd verstomde, tegenstryders begonnen zich met elkander te verstaan heden zeggen„God was met ons". De vyandelyker legers die zich vermaten in weinige maanden Berlijn binnen te rukken, zijn met geweld verslagen en naar hetW. en O. teruggedrongen. Met heldhaftige daden houden wy het zonder wankelen uit tot de vrede komt, een vrede die ons de nood- zakelyke militaire, politieke en economische zekerheden van de toekomst bieden en die voorwaarde vervult tot onbeperkt uitbreiden van onze scheppende kracht in het land en op de vrye zee. Zoo zullen wij den grooten strijd voor Duitschlaud8 recht en vrijheid boe lang hy ook duren mag in eere volhouden en voor God, die onze wapenen verder zal zegenen den overwinning waardig. BERLIJN. Gedurende het eerste oorlogs jaar namen wij meer dan 1 millioen 670 man gevangen, veroverden 7 tot 8000 stukken geschut 2 tot 3000 machinegeweren en bezetten 180,000 vierkante meters vijandelijk gebied. Blijkens de Engelsche verlieslysten van 25 en 26 Juli zyn 13 officieren gesneuveld, 15 gewond. Bovendien worden dd. 15 en 16 Juli 1487 manschappen als gedood, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot is 1 officier gedood, 1 gewond, 47 manschappen gedood, gewond of vermist. De correspondent te Luxemburg van de Tyd meldt d.d. 30 Juli, dat in verloop van 10 dagen 140.000 man door Luxemburg naar Frankryk en Belgis zijn getransporteerd. Het waren geen frissche reserve-soldaten, doch hoofdzakelijk manschappen, die, naar hun uiterlijk te oordeelen, de ontberingen en ellende in den oorlog in Rusland hadden beleefd. Een lichtgewondDuitsch soldaat, die weder naar het front ging, vertelde, dat hy reeds driemalen zulk een tocht van 't oosten naar 't westen had meegemaakt. De corr.vond, dat de uitrusting der soldaten er erbarme lijk uitzag. Het Parijsche persagentschap Pournier meldt, dat de Paus tegen eind September, of uiterlijk in de eerste dagen Yan October, een groot consistorie zal bijeengeroepen waaraan hy tot deelneming alle Italiaansche leden zal uitnoodigen. De bedoeling is een uitgebreide vredesbeweging op touw te zet ten. De directeur der Deutsche Bank over den oorlog. De heer Arthur von Zwinner, de directeur der Deutsche Bank, bespreekt in een artikel in het Bank Arcbiv de financieele maat regelen der oorlogvoerende landen De dagelijk8che oorlogskosten, zoo betoogt de heer von Zwinner in het bedoelde artikel bedragen M. 250 millioen, zyn de M. 90 mil liard in een jaar. Deze som vertegenwoor digd zevenmaal het bedrag van de Engel sche nationale schuld, achtmaal deaanleg- kosten van het geheele Duitsche spoorweg stelsel. De jaarlijkache interest Vereiacht een som, die de oorlogsschatting van Frankryk in 1871 van 5 milliard francs overtreft. En de likwidatie der schulden zal hoogc eischen opviel, hem aanhield. President Poincaré heeft op het gezamen lijke voorstel van den Franhchen minister van buitenlandsche zaken en dien van oor log het grootkruis van het legioen van eer aan Sir Robert Borden geschonken. De Vereeniging van Deensche textielfa brikanten heeft, naar uit Kopenhagen aan de Times gemeldt wordt, bekend gemaakt dat de cyfers, verstrekt door het Ameri- kaansche departement van handel betref fende den uitvoer van ruwe katoen van Amerika naar Denemarken gedurende de jaren 1913, 1914 en 1915 geheel onjuist zyn In bet rapport is gezegddat Denemarkens ka toen verbruik 100 balen was gedurend 1913-14 welk cijfer in de oorlogs-periode tot 35,257 ge- Het feit is, zegt de Deenscbe vereeniging, dat de invoer van katoen in Denemarken grooter was gedurende 1913 dan in 1914 en ongeveer normaal in de verstreken helft van 1915. De oorzaak van het toenemen van den invoer uit Amerika is, dat Dene marken sedert het begin van den oorlog verplicht is geweest rechtstreeks katoen van Amerika te koopen, terwijl het in nor male omstandigheden zijn katoen hoofdza kelijk in Duitschland koopt. De bewering, dat het normale katoenverbruik in Dene marken slechts 100 balen is, wijst op ge brek aan kennis van de katoenindustrie en in het bijzonder van Deensche zaken. Ret beslag leggen op leven en eigendom. „Er zullen in den herfst zware oorlogsbe lastingen zyn. Niemand zal bezwaar maken tegen zijn aandeel in de oorlogslasten, in dien dit aaDdeel rechtvaardig is, maar de natie als geheel heeft recht te eischen, dat er belasting zal worden geheven van oor logswinsten. De lieden, die zonder blikken of blozen aan den oorlog hebben verdiend, kunnen geen recht laten gelden op bet be houd vau wat zij uit den nood der natie hebben gehaald. De geheele rykdom der na tie moet in den nationalen oorlogsoven worden geworpen, en alle oorlogswinsten, boven een billijk percentage, moesten aan gewend worden om den oorlog te betalen. Indien aan dezen elementairen rechtregel wordt voldaan, zal het volk, dat geen oor logswinsten heeft gemaakt en oorlogsver liezen heeft geleden, niet het gevoel hebben, dat het eigenlyk geëxploiteerd wordt. De arbeiders zullen voortgaan met opgewekt heid te werken, in de wetenschap, dat zij daarmee de natiehelpen den oorlog winnen, en niet slechts helpen om winsten op te stapelen voor schrokkige winstjagers. Wanneer ik flinke, jonge soldaten in het hospitaal zie, strompelend op óén been, kom ik in de verleiding de geldswaarde van een been uit te rekenen. Hoeveel zoudt ge willen hebben om een dokter het recht te geven u een been af te zetten Doet ge het voor duizend pond Vraagt ge wellicht hon derdduizend pond? Wat my betreft, al het geld van de wereld zou niet voldoende zyn om my er toe te biengen vry willig een arm, een been, of zelfs maar een oog af te staan. Deze soldaten hebben bun been, of hun arm; atollen aan de scherpzinnigheid der finan- ol hun 0<>8 "int verkocht. Zü gavenze vrij mi'llie, la lenrl 117^1 I. ciers. Do zwakke staten staan, zoo meent de heer von Zwinner voor een staatsban kroet. Na de financieele toestand der zwakkere staten nader te hebben besproken, maakt de schryver een interessante vergelyking tusschen Duitschland en Engeland. Ondanks hot feit, zoo zegt hij, dat Duitschland een vyfde deel der oorlogskosten heeft te dragen, verkeert het in een sterker positie dan zijn vijanden. Dit is te danken aan de maatre gelen, die Engeland heeft genomen om den buitenlandschen handel van Duitschland te beletten, hetgeen het geld binnenslands houdt. Ook de noteering der oorlogsleeningen, die in Duitschland nog steeds boven den koers van uitgifte worden verhandeld, geeft, volgens de heer van Swinner blijk van Duitschland's financieele kracht. Daaren tegen zullen de enorme schulden van Enge land aan Amerika, ter zake van oorlogs materiaal en voedingsmiddelen, allo milli- oenen van Mc. Kema weldra verslinden De Engelsche minister zal dus nieuwe maat regelen moeten bedenken. De heer von Swinner spreekt ten slotte de verwaching uit, dat do nieuwe Duitsche oorlogsleening die in September zal worden uitgegeven, een succes zal blyken. De correspondent te Stockholm van Ber- lingske Tidende verzekert - Reuter seint het uit Kopenhagen over - dat het handels verkeer van Zweden op Duitschland op het oogenblik zoo groot is, dat alle stoomvaart lynen volkomen in beslag genomen zijn. Zevenhonderd geladen wagons wachten op verscheping te Malmö en honderdvijftig te Sassnitz en het ziet. er uit of de moeilijk heden nog toe zullen nemen. Sedert 26 Juli zijn te Weenen groote voorraden steenkool uit het kolenbekken van Dombrowa, in Russisch Polen, aange komen. Het bedrijf in de kolenmynen is daar in vollen gang, en deze kunnen dage- lyks 1200 wagons kolen leveren. De Fransche vlieger Gilbert, die te Ander- matt (Zwitserland) is geïnterneerd, heeft ge- «acht naar Frankryk te ontvluchten. Hij jZ'cb a's vrouw vermomd en was vlak 1 -.-.«cc. „u .oioiaau Oil willig voor hun land. Uitnemend. Welk recht hebben wy, om geld by elkaar te schra pen Wy behouden onze ledematen ten koste van hen, die hun ledematen hebben verlo ren Liever dan het gevaar te loopenden oorlog te verliezen, heeft de natie bet recht zoowel kapitaal als leven op te eischen. Het vraagt den een zyn leven, den ander zyn geld te offeren Is geld een hooger goed dan leven Waarom zouden de offers aan leven onbeperkt, de offers aan geld beperkt zyn 7" Dit zyn cenigezinsneden uiteen pakkend artikel, dat onlangs in het weekblad „Lon don Opinion" is gepubliceerd, en met in stemming door de redactie van „The Eco nomist", in het nummer van 31 Juli, wordt aangehaald. „Lord Northeliffe en zyn vrien den, zoo zegt de redactie, mogen de logica van deze redeneering niet inzien. Maar de lagere klassen zullen het wel inzien, en zy hebben de groote meerderheid. Zelfs toen ze geen stomrecht hadden, hebben Pitt en de heerschende klassen het niet gewaagd in den stryd tegen Napoleon den gedwon gen dienstplicht in te voeren. Zy begrepen zeer goed, dat het militarisme van vandaag, voor morgen het socialisme en voor over morgen de revoiutie beteekeude." Het blad heeft reeds sinds het begin van den oorlog betoogd, dat een conflict tusschen de gewapende machten van staten beduidt het beslag leggen opleven, arbeid en eigen dom. „Maar indien de idee van dwang", zoo vei volgt bet blad, „op den arbeid wordt toegepast, welke wensch door zekere mi nisterie en politici openlyk wordt uitgespro ken, laten zy zich dan even bedenken. In dien de arbeidende klasse op haar arbeid beslag ziet gelegd op verzoek van Lord Northeliffe, mag, en zal waarschünlijk die arbeidende klasse al haar krachten aanwen den tegen zyn (lord Northeliffe's) eigendom en dat van zyn ryke helpers." Reeds zyn er teekenen aan te wyzen, dat deze geest bestaat, meent de redactie. En ze waarschuwt de regeering om vooral niet den waan te koesteren, alsof de meening, inde pers weergegeven, slechts de meening van particuliere persoon zou zyn. De correspondent van de Daily Mail meldt uit Athene, dat hy van particuliere zyde te Dede Agatej byzonderheden vei nomen heeft van het verdachte gebruik, dat er van de Porto Lagosbaai, ten Westen van Dede Agatsj als een Duitsch duikboot-station ge maakt is. Yan elf wagons petroleum, die er onlangs in Turkye aankwamen, was er een naar Xanthi gezonden, vanwaar kisten pe troleum naar verschillende punten aan de kust van de Porto Lagosbaai verstuurd werden. De Parysche avondbladen van Zondag be vatten een aan de Boekarester Universul ontleend telegram van keizer Wilhelm aan zyn zuster, de koningin van Griekenland. Het telegram luidt: Myn vernietigend zwaard heeft de Russen verslagen. Zy zullen zes maanden noodig hebben om zich te her stellen. Binnenkort zal ik nieuwe over winningen aankondigen, bevochten door myn dappere soldaten, die zich onover- winnelyk b9toond hebben in een stryd tegen by kans de geheele wereld. Het oorlogsdrama nadert nu zijn einde. Myn beste groeten aan Tino (den koning van Griekenland.) w. g. Wilhelm. PARIJS (Kölnische Zeitung). De Temps verneemt uit diplomatieke bronnen dat de Turksch-Bulgaarsche onder handelingen tot een welwillende neutraliteit van Bulgarije, tot het einde van den oorlog zal leiden. Russisch oorlogstooneel. WEENEN. By Maszew tegenover den mond van de Radomka behaalden onze verbonde nen Maandag nieuwe successen. Ten W. van Ivangorod hebben de Zevenburgsche regi menten de vijand acht etagevormige met beton aangelegde steunpunten met de bajo net ontrukt. Vier van deze bevestigingen werden alleen door bet grootendeels uit Roemeene bestaande infanterie-regiment nr. 50 veroverd. De halve cirkel op Ivangorod wordt al nauwer en nauwer omgetrokken. Wy namen 15 officieren, meer dan 2300 man gevangen en maakten 29 stukken ge schut waaronder 21 zware, verder 11 machi- geweren, 1 groot pionierspark, veel amunitie en oorlogsmateriaal buit. Onze dappere Zevenburgsche regimenten kunnen deze dag tot de schoonste van hun eervolle geschiedenis rekenen. Pal ten Oos ten van de Weichsel nam een van onze divisies stormenderhand het station Novo Alexandria en een paar daarby gelegen posities. By Korow drongen Duitsche troepen nadat zy twee vyandelyke linies genomen hadden in de derde door. Verder Oostelyk tot de Wieprz behoudt de vyand nog zyn stellingen. Tusschen de Wieprz aan de Boeg wordt de vervolging voortgezet. Tusschen Sokal en Krylow aan de Boeg voortgetrokken troepen rukken in de richting van Wladimir en Wolwitski vooruit. In Oost-Galiciö is de toestand onver anderd. Italtaansch oorlogstooneel. Aan het Tyroolsche front werd een vyan delyke afdeeling in bet Lebrodal ten Westen van Bevzecco overvallen en onder groote verliezen teruggeworpen. In de Jubikarin verdreven onze patrouilles observatieposten, die zich aan de hoogte ten N.W. vanMon- dino genesteld hadden. In bet Karinthische grensgebied is niets byzonders voorgevallen. In het kustgebied heerscht in een Noorde- ïyken sector meest rust. Aan de hoogvlakte duurt het artillerie gevecht voort. Tegen onze stellingen ten Oosten van Polarzo ge voerde sterke Italiaansche aanvallen werden door een tegenaanval die onze infanterie tot aan de oorspronkelyke stelling uitvoer den, volkomen teruggeslagen. De Italianen leden zware verliezen. Verdere versterkingen die om een nieuwe poging te wagen verzameld moesten worden, werden door onze artillerie overvallen en verstrooid. Gedurende deze gevechten ston den de andere posities van de hoogvlakte onder sterk artillerievuur. Aan de Karinthische grens poogde de vyand onder bescherming van een dichten nevel een stormaanval tegen de Cellonkopfel. ten Oosten van Plöcken. De poging is totaal mislukt. Overigens is aan dit front niets byzonders voorgevallen. In het gebied van de Monte-Cristallo had eene ontmoeting plaats tusschen een officiers patrouille en een ongeveer 60 man sterke vyandelyke afdeeling. De vyand verloor by deze schermutseling 29 man. Russisch Oorlogstooneel. WEENEN. De gevechten tusschen Weich sel en Boeg duurden ook gisteren den ge heelendag in onverminderde hevigheid voort en leidden weer tot nieuwe successen. Aan het geheele front opgedrongen, by Lenezna en ten N. W. van Cholm zyn wij opnieuw doorgebroken. De vyand week hedenmorgen by een overval uit hardnekkig verdedigde li- nien, opnieuw in Noordelyke richting terug. Onze troepen vervolgen den vyand. Lenezna is ingenomen. Ten Westen van Iwangorad vastgenestelde Russen trokken onder den invloed van de op den lsten Augustus behaalde overwin ning hun front grootendeels tegen den ves tinggordel terug. Ten N. W. van Iwangorad hebben de Duitscbers een breede strook van de woudzöne welke voor den Weichsel ligt onder succesvolle gevechten overschre den. In Oost-Galiciö is den toestand onver anderd.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 7