I ■5 K te zeggen viel, slechts een ding stond vast dat de onderhandelingen zoo gevoerd wor den, als het geval is tusschen staten die zich als goede vrienden gevoelen. In het .Zuid-Oosten trekken de Duitschers zeer snel op, in elk geval blijkt het, dat de opmarsch in het Noorden niet zoo snel gaat. Volgens het Russisch communiqué slaagde de vyand aan den Naref erin, op 1 Augustus na dagen lang te hebben ge vochten op den rechteroever over te gaan. By de samenvloeiing van de Pisa en de Naref in den omtrek van Rosham, concen treerde de vijand zeer belangrijke troepen machten, die op 1 Augustus voortgingen aanvallen te doen op het spoorweggedeelte ten Z. aan het station Ostrolenka tot aan het dorp Kabylin. Het gevecht hier had een uiterst bloedig en hardnekkig karakter. Ook tusscben Weichsel en Boeg worden de gevechten bloedig voortgezet. In de richting van Ljoebartof (aan ien spoorweg Lublin- Sjedlez) by Markoesjoef tot aan de Bystritza, en aan de beide oevers van de Wepry en aan den straatweg van Trawnik naar Wlo- dawa, waar de aanvallen van den vyand op 1 Augustus afgeslagen werden. Vervol gens meldt de Russische Generale staf: Links van den Boeg bezetten onze troepen het nieuwe front noordelijk van Cholm, zonder dat de vyand het belette. Ook maakt het Peterburgsche communi qué melding van geen belangryke wijzigin gen welke de toestand in de streek van Mitau en Baousk ondergaan had. Dit houdt echter geen verband met de mededeeling in het Berlynsche communiqué, waarin gemeld wordt, dat Mitau door de Duitsche troepen genomen werd. AJgemeene Vergadering van do Centrale Vereeniging van Flakkeesche Iandbouw- vereenigingen op Woensdag 4 Aug. 1915 in de concertzaal van het Hotel Meyer te Middelharnis. Na opening door den Voorzitter, den Heer Jac. v. d. Koogb, zegt deze: Door de oorlogs toestanden is de vergadering niet op tijd gehouden, doch daar zal de vergadering wel accoord mee gaan. Na een welkom aan de burgemeesters de Heeren U. J. Mijs en J. Bouman, en de vertegenwoordiger van het Ned. Landbouw Comité den Heer C. G. J. A. v. Genderen Stort, die straks zal aantoonen hoe moeilijk de toestand is, waarin de Neder- landsche landbouw verkeert en welke groote werkzaamheden dit jaar door het bestuur zijn verricht. Hierop werden de notulen ge lezen van de vorige vergadering. Enkele ingekomen stukken worden voor gelezen over landbouwverloven en regee- ringsmaatregelen genomen met betrekking tot de landbouw. Het jaarverslag over 1914/15 luidt: M. H.! Het boekjaar waarvan wij hieronder ver slag geven is het belangrijkste en tevens het moeilijkste dat in het 18-jarig tijdvak van baar bestaan is voorgekomen, terwijl 66n lichtzijde in dit voor Europa en voor ons vaderland bewogen tijdstip mag worden geconstateerd dat het gevoel van saamhoo- righeid ODder den Flakkeeschen landbouwer méér en beter dan ooit te voren gezien werd. Immers het aantal Afdeelingen steeg tot .15 en dat der gewone leden tot 926- De uit breiding van het Hoofdbestuur met 3 leden kwam ons onder deze omstandigheden zeer te stade, waar zy veelmalen verplicht was maatregelen te beramen en beslissingen te nemen die van het grootste belang waren zoo voor den enkelen persoon wien het gold als voor het geheele bedrijf, volgen wij de werkzaamheden op de ry dan moeten wy in de eerste plaats releveeren onzejaarvei- gadering op 8 Juli 1914 te Ooltgensplaat gehouden waar een beslissing werd genomen over een opslagplaats waarvan het gemis zich nimmer ernstiger deed gevoelen dan in dit voorjaar, toen geen of in lange niet aan de behoefte voldoende hoeveelheid kunstmest ter onzer beschikking werd ge steld. Na afloop dier vergadering werd een rijtoer gemaakt waarvoor 't bestuur dier Afdeeling alle eer toekomt. Toen enkele weken later door den grooten oorlog verschillende streken in staat van beleg, andere in staat van oorlog werden verklaard brak voor den landbouw een angstige tyd aan en veroorzaakte dit zeer groote zorg voor ons. In de eerste plaats werd een onderzoek ingesteld of door de mobilisatie en de opvordering van paarden voor 't leger maatregelen dienden te worden genomen om aan de behoefte aan werkvolk en trekkracht op andere wijze te voorzien. Vervolgens werd onze hulp ingeroepen om den stroo (oogst) uitvoer uit de stelling Hollandsch Diep (Middelharnis) naar de stelling Hellevoetsluis (Sommelsdyk en 't overige eiland) mogelijk te maken. Immers landbouwers te Sommelsdyk mochten hun halmgewas (op Middelharnische) gronden geteeld niet uit die gemeente vervoeren. Deze bemiddeling had 't gewenschte succes. Dan werden door ons pogingen aangewend om het Steuncomité hulp te bieden: ook dit pogen had een hoewel matig resul taat. Voorts werd mede door ons optreden de ingekrompen tramdienst in zijn vroege- ren vorm hersteld, terwyl een tot deh suiker- fabrikantenbond gericht verzoek om de be palingen van hun contract toe te passen als in vorige jaren geen resultaat opleverde, dat toen de crisis eenigermate voorbij was de fabrieken toch afbetaalden wat geleverd wa3 stemde tot dankbaarheid en komt hun daarvoor dezerzijds een woord van dank toe. Vervolgens werd door ons een adres tot de Regeering gericht om den uitvoer van Schokkers toe te laten op welk verzoek een afwijzende beschikking volgde. Niettemin mogen wy er op wyzen dat wat in het door ons verzonden verzoek werd beweerd, zoo wel wat betreft den vermoedelyken voor raad als de waarde voor binnenlan Jscb ver bruik later bevestigd is geworden. Voorts werden door ons pogingen aange wend om voor alle Afdeelingen van den bond Chili Salpeter aan te koopen. Dit mis lukte omdat onze leverancier zijn waar aan gehouden zag door de Engelsche Regeering., Ook werd de wijze waarop kunstmestfabri- kanten en handelaren den landbouw trach- ted te exploiteeren door ons onder het oog gezien waarvan het gevolg is geweest dat een commissie welke belast werd met een onderzoek op welke wyze in het vervolg dergelijke handelingen kunnen wordeD voor komen, terwyl voor dit eiland den Voor zitter en Secretaris dezer organisatie in die commissie hebben zitting genomen. Een adres aan de Regeering om hoofden van landbouwbedrijven me6r en uitgebreider ver loven te verleenen, had het gewenschte ge volg. Dat het viseeren der daarop betrekkfng hebbende stukken grooten arbeid teweeg bracht behoeft niet nader te worden uiteen gezet, terwyl verloven inzake hooibouw meer plaatselijk kunnen worden beredderd. De door ons ingestelde enquete naar de voorraden aardappelen en erwten bad tot gevolg dat de Regeering den uitvoer zy 't onder beperkende bepalingen toeliet, waar na door ons den export daarvan werd ter band genomen. Den uitslag daarvan kan in dit verslag nog niet worden vermeld. 't Behoeft wel geen nadere toelichting dat behalve den grooten arbeid aan al het bovenstaande verbonden ook finantieele offers gebracht zyn moeten worden, zoodat door deze omstandigheden onze kas vry wel uitgeput is. De samenwerking van het be stuur mag met blijdschap worden vermeld evenals de medewerking van de meeste Afdeelings-Secretarissen. Wy besluiten met de hoop dat geen oorlog onze akkers zal vertreden en dat wy met de oude spreuk .Eendracht maakt macht" zullen kunnen voortgaan om al wat ons bedrijf of de uit oefening daarvan belemmert te verwijderen. De rekening 1914/15 wordt voorgeiezen en goedgekeurd in ontvang zynde f180.— en in uitgaaf f 177.54, zoodat er een batig slot is van f2,46. De begrooting 1915 is in totale ontvang f180.— en uitgaaf 175.— Punt 6 van de agenda was De vaststelling van de plaats waar de vol gende Zomervergadering zal worden gehou den. De vereeniging Dirksland zou er prys op stellen om 't volgend jaar aldaar de ver gadering te hebben. Geen andere dorpsvereenigiDg gaf zich hiervan op zoodat het volgend jaar in Dirks land de algemeene vergadering zal worden gehouden. Alsnu is aan de orde punt 7 van de agenda. Benoeming van een lid van de commissie van Waakzaamheid. De voorzitter zegt dat de regeering bezig is die maatregelen te treffen, orn het mond en klauwzeer krachtig te bestrijden en nu heeft de regeering gevraagd aan de Holland- sche Maatschappij van Landbouw ora eenige personen aan te wyzen, die eonhoofdcom- mité van Waakzaamheid zullen vormen en nu heeft het Dag. Bestuur gemeend als lid voor de vereeniging voor ce stellen de heer P. van Schouwen van Oude Tonge, omdat hij is een man die zich beweegt op het gebied van veefokkerij, en hy bereid gevonden ia de benoeming aan te nemen. By acclamatie woTdt de heer P. v. Schou- en als zoodanig benoemd. Punt 8 van de agenda. Besprekingen gaf veel. Het allereerst bracht de voorzitter ter sprake een stukje in het Landbouw weekblad van 31 Juli jl. over de aankoop van tarwe door de regeering en hij verzocht den heer C. Warnaer uit Dirksland hiervan eenige mededeelingen te doen. De heer War naer deelde mede, dat de regeering den landbouwers opriep om hun tarwe aan de regeering te verkoopen voor den prys van f 310 per last van 2400 K.G. dat is dus per 100 K.G. f 12,92, doch die tarwe moet franco geleverd worden in Rotterdam, dan gaat er nog af voor vracht f 0,40 we houden dus over per 100 K.G. f 12,50, nu gaat er nog af voor zakken f 0,45, zoodat wanneer we het goed uitrekenen we krijgen per H.L. van 75 K.G. nog geen f 9,00. Dat is te wei nig. De regeering vraagt zooveel graan als groeit op 13000 H.A. land, er wordt geteeld in ons land tarwe op 65000 H.A. dus de regeering vraagt i/ö vaD de geheele tarwe oogst. Hy kan de vergadering mededeelen dat het Dag. Bestuur dit punt nog niet on der de oogen heeft gezien, doch dit is zeker een termijn tot 7 Aug. a. s. is veel te kort om zulk een belangrijke beslissing te nemen, 't is wel waar de regeering moet het ant woord hebben met het oog op den aankoop van Amerikaansche tarwe. Nu kan hij me dedeelen dat de provincie Groningen bot weg geweigerd heeft om aan de regeering tarwe te leveren, en ook reeds zyn hier stemmen opgegaan om het niet te doen, dit is wel gemakkelijk, doch dan moet er toch een reden voor zijn waarom niet op het voorstel wordt ingegaan, en er zijn le den die ik er over sprak, die als hun mee ning te kennen gaven dat de prys te gering is. Tarwepryzen zyn veel hooger geweest dat i3 waar, maai het gaat toch niet aan om zoo direct maar te zeggen, we doen het niet. De Heer Schilperoord. De maatregelen van de regeering zijn niet goed, de tarwe mag niet worden uitgevoerd, dus ze blijft in ons land, laat de regeering nu de land bouwers vry laten om zelf hunne prijzente maken. De voorzitter zegt, dat de regeering de tarwe wil hebben om trustvorming tegen te gaan van meelfabrikanten en handelaren. De Heer van Genderen Stort, zegt naar aanleiding van het artikel„Een ding is zeker. De uitvoer is verboden van tarwe, doch de regeering moet zorgen dat ze tarwe heeft voor het leveren van regeeringsbrood, de tarwe kost thans aan de regeering f 14 00 per 100 K.G. en van het regeeringsbrood is de tarweprys slechts f 9.00 de 100 KG. Nu doet zich hierbij een zeer merkwaardig ver schijnsel voor en wel dat in den Haag het broodverbruik is toegenomen met 20 en in Amsterdam met 25 °/0, dus in 2 steden tezamen wat een bevolking van ruim het t/6 deel der natie is. Zooveel meer brood wordt thans gebruikt dan in normale omstan digheden, dat het thans voor de regeering niet mogelijk is om precies te bepalen hoe veel tarwe ze noodig heeft voor hetregee- ringbrood in ons land. En hy gelooft dat het de bedoeling van de regeering is om de landbouwers in de gelegenheid te stellen thans hun tarwe aan de regeering te ver koopen voor denzelfden prijs als de regeering het kan koopen in Amerika. De Heer Overdorp vraagt of het bestuur zeker weet of de regeering niet meer wil geven. De Heer A. A. Mys zegt dat bij de vraag van den heer Overdorp ook gedaan zou hebben. Wanneer het zoo is als de beer van Gen deren Stort heeft gezegd en geschreven is in het Landbouw weekblad van 31 Juli jl. dan lykt het hem onmogelijk voor de boeren om thans reeds te beslissen. Het slechte weer in de laatste dagen, de lage prys die thans geboden wordt maken het onmogelijk thans een zoo snelle beslissing te nemen. Niet dat de verbouwers niet willen, doch ze kunnen het niet doen, de regeering vraagt immers een last van 2400 Kg., wie weet nu al hoe zwaar zijn tarwe zal zyn by het dorschen, immers niemand, Zeer zeker ont raadt hy eiken boer om op het regeerings- voorstel in te gaan. De hoer Timmers zegt dat vorig jaar ook door het vaststellen van den maximumprijs in de kaart is gespeeld van den groothan del en toen de boeren eenmaal hadden ge leverd liep de prys op van f0,12 tot fO,15 en zelfs nog hooger. De heer van Genderen Stort beantwoordt hierop de verschillende sprekers, waarna door den heer Overdorp wordt gezegd, dat hy tot een andere conclusie is gekomen en wel deze, laat de regeering al de tarwe in Amerika koopen en wy niets opgeven boe meer tarwe er in oos land voorradig is hoe beter, dan gaan de prijzen ook niet zoo schrikkelijk omhoog. De Voorzitter zegt dat hij van meening is dat aan de regeeriDg moet worden be kend gemaakt dat de landbouwers op de thans opgegeven voorwaarden onmogelijk tarwe zullen kunnen leveren, omdat on zekerheid heerscht omtrent de kwaliteit en de te o)gsten hoeveelheid, echter gaat het toch ook niet aan om net als Groningen botweg de regeering een weigering te be richten, en hij voor zich zou gaarne met de regeering nog een3 confereeren om betero conditiën te verkrijgen. De heer Lodder zegt dat by voor zich de prys van f 9,— te laag vond on dat een prijs van f 10,- per H.L. van 75 K.G. moet gegeven worden om met winst tarwe te kunnen verbouwen. De Voorzitter zegt dat thans hetnatuur- gewieht van een H.L. tarwe, dat door de regeering op 80 K.G. is gesteld te hoog is, in ieder geval kan thans niet worden uit gemaakt hoe zwaar de te oogsten tarwe zal zijn, cn dat waar vorig jaar do prys van de tarwe f 0,123 was in het begin en later de prys is opgeloopen tot f 0,16 f 0,17 per K.G. het nu niet aangaat goedkooper te leveren, terneer niet omdat de Amerikaan sche oogst volgens mededeelingen thans beneden het middelmatige is. Hy gelooft dat wanneer de regeering eens goed over een en ander werd ingelicht er ook door de regeering andere voorstellen zouden worden gedaan. De Heer A. A. Mys is het eens met den voorzitter en zegt dat z. i. uit de vergade ring wel is gebleken dat de Flakkeesche landbouwers bereid zyn hun tarwe af te staan aan de regeering, doch eerst na nader overleg en tegen een billijken prys. Na nog eenige discussién stelt de voor zitter voor om een schrijven te richten tot den minister, waarin bericht wordt, dat de landbouwers wel bereid zouden zyn om met de regeering in onderhandeling te treden, doch op andere conditiën als vermeld in de toelichting. Thans brengt de voorzitter ter sprake de Kunstmestgeschiedenis. Wat een tobberij is dat in dit jaar geweest en het zal in dit najaar nog erger worden. Er is een commis sie benoemd die voor kunstmestvoorziening zou zorgen echter die geschiedenis is zoo ingewikkeld dat niemand er een touw aan kan vast maken. Er is een schrijven inge komen waarin woidt medegedeeld dat, er hoogstwaarschijnlijk geen of zeer weinig phosphorzuurhoudende kunstmest kon wor den verkregeD doch we moeten voor 1 Sep tember a.s. reeds opgeven hoeveel en onder bindende voorwaarden, o. a. zouden kosten Chilisalpeter f 22.00, Zwavelzure Ammo niak f 28.50 en Superphosphaat f7.00 per 100 Kg. terwijl nog bepaald wordt dat van 15 April 1916 alles zal moeten zyn opgebruikt. Hoe kan dat nu, wie kan weten welk weer we krygen in het voorjaar 1916. Ik voor mij zou in overweging geven de kunstmest commissie op te dragen beter conditiën te beding6D voor en aleer zy tot contract maken overging. De Heer Donkersloot had aan het bestuur een schryven ingezonden, waarin hy vroeg of het bestuur zich wilde wenden tot het Ministerie van Oorlog om te trachten ge daan te krygen dat de landstormplichtigen in Ooltgensplaat zouden worden geoefend. Het bestuur kon zich hiermede vereenigen. Hierna gaf de Voorzitter het woord aan den Heer van Genderen Stort, die het on derwerp had „De regeeringsmaatregelen gedurende het afgeloopen jaar voor den handel in land bouwproducten getroffen en de plannen van het Nederlandsch Laudbouw-Comité in ver band met bovenstaand onderwerp". Spreker zeide dat bij een paar weken geleden met den voorzitter een telefonisch gesprek had gehad, waarin hem gevraagd was of hy niet een persoon kon aanwijzen die bereid zou zyn om over hetgeannon ceerde onderwerp een lezing te houden. Nu hy kon er geen viDden.'doch na een paar dagen sprak hy den Heer v. d. Koogh en toen kwam de vraag voor den dagWil U het zelf doen. Wat hij gaarne heeft gedaan. Komende tot zyn onderwerp: zegt bi). In het begin was alleen de uitvoer verboden van een Yiertal artikelen op het gebied van den landbouw, waaronder hooi en stroo, want er kon niet meer worden verboden zonder dat een nieuwe wet was gemaakt eu deze verscheen dan ook en wel op 3 Augustus 1914 waarbij de uitvoer werd ver boden van tal van artikelen op landbouw gebied. Zoo werd de uitvoer van suikerbieten verboden, en nu zaten de boeren in Zee land en Noordbrabant met hun bieten, hier voor werd concessie verleend om die te mo gen uitvoeren en nu kon by zeggen dat nimmer zooveel suikerbieten over degreo3 zyn gegaan als juist in het jaar dat de uitvoer verboden was. De uitvoer van hooi en stroo al direct verboden en nu is het wel merkwaardig dat in dit jaar zooveel ovor de grenzen is gegaan, dat de geheele spaar pot van hooi op is en er nog concenien zyn gegeven van meerdere hoeveelheden hoor als er zelfs aanwezig wurca. Spreker zegt dat hü hier Diet staat om op de regeering cri- tiek ia afkeurenden zin uit te oefenen, want wat de regeering heeft gedaan heeft zy ge daan met het oog op het algemeen belang en we moeten niet uit het oog verliezen dat de regeering geplaatst is geweest voor de allergrootste moeilijkheden. Niet dat de landbouwers dil jaar een slecht jaar heb ben, in het geheel Diet, het was voor velen zelfs schitterend, maar toch hadden de land bouwers naar billijkheid meer kunnen en moeten verdienen en bovendien na dit jaar zullen wel jaren volgen, die o zoo matig zullen zyn, temeer omdat arbeidskrachten moeilijk te krijgen '/.uilen zijn en het gold duur zal zyn, terwyl de producten niet in prijs zullen stijgen. Spreker critiseerde hierna de houding van de roggekwestie in Groningen en met voor beelden lichtte hij toe, tot wolke toestanden men in het Noorden van ons land gokomen was. ook de airdappelkwostie werd zeer uitvoerig door hem besproken t-n do kwestio met de consenten .tot uitvoer, die zooveel ellende teweeg had gebracht, werd door spreker zeer uitvoerig behandeld. Hierna behandelde spreker uitvoerig de voorzienig in het volgend jaar van kunst meststoffen en wekte hy allen op om Coö peratief zich aan te sluiten teneinde by het Centraal Bureau de benoodigde kunstmest geleverd te krygen. Ook word nog de distri butie van de Main ter sprake gebracht waar na de spreker allen opwekte om samen te werken en plannen te maken en maatregelen te nemen voor de toekomst, die in het be lang zijn van den landbouwer iu het alge meen. Hierna verkreeg do burgemeester van Middelharnis, de Heer Ulbo J. My3 even het woord. Hij zeido met het oog op de tegen woordige omstandigheden mot belangstelling de vergadering te hebben bijgewoond, dat hu thans in terzake kundige kring gehoord heeft dat de zoo moeilijke maatregelen door de regeering genomen door de Flakkeesche burgemeesters naar hun beste weten waren uitgevoerd en dat bij gehoord had dat niet de boeren, doch de handel was, die veel er toe had bijgedragen de pryzen die de consumen ten hadden te betalen voor hunne waren, op te drijven. Hierna sloot de voorzitter de vergadering na aan den Heer v. Genderen Stort zijn dank te hebben gebracht voor de gehouden rede, en de burgemeesters U. J. Mys en JBouman dank te hebben gezegd voor bunne tegen woordigheid. Gemengd Nieuws. Russisch oorlogstooneel. WEENEN. Het leger van aartshertog „Ferdinand" nam gisterennamiddag bezit van Lublin. Onze linkervleugel overschreed in de vervolging de Bystriza. Duitsche troe pen drongen stroomafwaarts van den Wiepre vooruit en naderden ten Z. van de Btad Cholm. De tegen lende punten in v tegenstand te b geslagen. Ten 3) gen de op den •Weichsel vooruit krachten hevige leden zware verl toestand onverac Italiaansah ooi De Italiaanscb het gebied van heel afgebroken, den rand van he andelyke ar tiller, hoeveelheden ain sche grensgebied i hevige gevechten jons vielen na ee reiding de stellins den kleinen Pal a Het gelukte der schoven loopgraal hij werd na een 1: verliezen wederom Evenzoo werd eer van Italiaansche pas ten N.W. va nabijheid door arl aanvallen afgeslag Aan den grens) geth ontruimde e schoven afdeelinge vijandelijke strydk In Tirol bescbo lerie vruchteloos h en Lavarone. Een vijandelijke strydl van MonteCrispalo Geèï Zaterdagmorgen meente Philippine, en ander aan de gn daarby met den ar door een electrise De stroom ging he den dood tengevolj BERLIJN. Het J neemt uit Petersbu Riga plaats vinden ten is de fabriekel te ontruimen. De werklieden en zake en flnancieele on> groote onderneming met leveranties voc Orde van den Duitse BERLIJN. Aan h< Een jaai is verlot sche volk onder de Een ongehoord blo Europa en de werel schiedenis is myn den oorlog niet ge dingen van een 1( verbond der machte groot was geworde men om het in de f zyn Oostenrüksch-H staand ryk te deem overmachtige worsti slagvelden in de me; van Europa en zeeg: ver weg en dicht bij, toorn wat krjjgskun! Geen schending overeenkomsten doe in staat de cconom ons oorlogvoeren t< en gemeente, econora wetenschap en tecli oorlogsnood te lenig» den aangewend om deren in het veld, ei thuis eveneens alle 1 meenschappelijk gov innige dankbaarheid g hot vaderland zijn st moed den vijand het gewond on ziek teri altijd in vreemde as der zee van de gov moeders en vaders, ondervind ik don si die voor het vaderlai De inwendige sterk nalen wil in den ge van het ryk waarbo de dijk die zij reeds voi en die wij nu nog eens hebben waren reeds hebben den grooten wereldgeschiedenis ge looze bewijzen van r de nationale levenskr Niet veroveringslusl reeds voor een jaar oorlog gedreven. Toen in de Augustu mannen naar dé wa troepen uitrukten to: vecht, voelde iedere Du s* heldhafti Ryksdag van de hoog hun leven en hun vrij! worden Wat er met indien het een vreemi over het lot van on bevrijden, dat hebben mijn geliefde provincie Door het bewustzijn v strijd werd een wondi tieke meenigsstrijd vers begonnen zich met ell 'eacbten.Degeesl van vervulde iedereen. V<

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 6