C. DE RUIJTER. deuren, ramen en kozijnen, Tandarts REGERSBURG, Uitverkoop Dames-, Kinder- en Keuvelhoeden M. DE GAST Zn., Sommelsdyk. voorwaarden kan de Commissie niet afwij ken. De Commissie is voornemens by de ver- deeling der kunstmeststoffen gebruik te maken van de bemiddeling van de hande laren, teneinde deze in de gelegenheid te stellen hunne zaken zooveel mogelyk op de gewone wijze voort te zetten. De Com missie zal daartoe de pry'zen der artikelen zoowel voor handelaars als voor verbruikers moeten vaststellen. Aangezien de zekerheid moet worden gege ven, dat de kunstmest door de landbouwer als meststof op hun land worden gebruikt, kan aan de handelaren niet worden toege staan voorradeD te houden. De landbouwers zullen schriftelijk hunne bestellingen moeten opgeven aan de gewone bandelaren; in deze bestellingen wordt tevens een verklaring opgenomen, dat het artikel bestemd is om op het land te worden uitgezaaid en dat het niet na den gebruikelyken tyd van uitstroo- iing in voorraad zal worden gehouden. Er moet nog eene andere moeilijkheid worden overwonnen en wel deze, dat de Commissie moet zorg dragen, dat de aange voerde meststoffen ook werkelijk door de landbouwers worden in ontvangst genomen en betaald. Als waarborg voor de nakoming van deze en andere verplichtingen verlangt de Com missie, van de landbouwers eene zakelijke zekerheid. Bedoelde zekerheid kan worden gegeven in geld of in een bankgarantie en blijft verbonden totdat ten genoege der Commissie gebleken zal zy'n dat de afgele verde artikeleu werkelijk zijn uitgestrooid. Vóórdat tot levering wordt overgegaan, moet de volledige betaling van de af te leveren hoeveelheid geschieden. Het blijkt uit het bovenstaande, dat er aan het verkrijgen van kunstmest veel be zwaren verbonden zyn, doch de Commissie vertrouwt op de medewerking der landbou wers, zonder welke het niet mogelyk zal zyn het gewenscbte resultaat te bereiken De Commissie noodigt hen uit om, zoo spoedig mogelyk, doch uiterlijk vóór 1 Sep tember, hunne bestellingen schriftelijk op te geven. Daartoe worden binnenkort door de Commissie formulier-contracten verspreid, met daarby behoorende bestelkaarten (voor elke soort kunstmest van andere kleur), die, na invulling en onderteekening door de landbouwers, als volgt moeten worden verzonden: de contracten: door alle landbouwers aan de Kunstmest-Commissie te 's-Gravenhage en de bestelkaarten; door iederen land bouwer aan zijnen gewonen leverancier. De Commissie geeft later door tusschen- komst van den handel telkenmale bericht, wanneer tot geheele of gedeeltelijke atleve ring van het bestelde kan worden overge gaan. Het is het voornemen der Commissie om niet meer kunstmest naar Nederland te laten komen dan de bestellingen bedragen. Bestellingen, die na 1 September worden ingezonden, zullen niet voor uitvoering in aanmerking kunnen komen, zoolang de voor dien datum binnengekomen bestellingen niet ten voile kunnen worden uitgevoerd. Voor zoover thans te beoordeelen, zullen kalizouten iets duurder, zwavelzure ammo niak, superfosfaat en vooral chilisalpeter aanzienlijk duurder zijn dan in andere jaren. Thomasslakkenmeel zal waarschijnlijk slechts in geringe hoeveelheden beschikbaar komen. Chilisalpeter zal hoogstwaarschijn lijk bij den boer geleverd minstens f 18 per 100 Kg. kosten, zwavelzure ammoniak zeker niet minder dan f 24 amoniaksuper ongeveer f 13.80 en superfosfaet minstens f 5.50, basis 14 De Kunstmest-Commissie. Gr. KRUSEMAN, Voorzitter der Vereem'ging van koo- pers van Kunstmest en veevoeder onder algemeene handelsvoorwaar- Jhr. H. FEITH, Directeur der N.V. Kunstmeststoffen fabriek v/h. Van Hoorn, Luitjens Kamminga. A. P. VAN DER KOLFF, Voorzitter van de Vereeniging van Fabrikanten van en Handelaren in Kunstmeststoffen en Voederstoffen. A. G. KRÖLLER, firma Wm H. Muller Co. Mr. J. T. LINTHORST HOMAN, Voorzitter van het Nederlandsch Landbouw-Comité. E. B. LÖHNIS, Inspecteur van den Landbouw. H. LOHNIS, Directeur der N.V. G. J. Krol Go. 'sKunstmeathandel. B. H. MEIBORG, Voorzitter van den Veenkolonialen Boerenbond. W. NIJKAMP H.Gzn., Directeur van het Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouw- Comité. Voorzitter. Th. J. MANSHOLT, Rijkslandbouwleeraar in Algeraeenen Dienst by de Directie van den Land bouw. Secretaris. ook wel langen tjjd weg geweest, en mjj dunkt, dat wjj toch alfjjd zeer gelukkig waren. Maar, Ellen, hij meent nu, en de dokter ook, dat het voor mijne gezondheid zeer dienstig zou zijn, wanneer ik met hem meeging. Meent hjj dat, ma? En denkt ge te gaan? Ik vrees, dat ik wel zal moeten, lieve kind. Gij zult mij toch niet verlaten malief? De smeekende, met verbaasdheid, schrik en droefheid vermengde blik, waarmee Ellen deze woorden uitsprak, benam hare moeder alle kracht om te antwoorden. Dit was ook niet noodig- Haar dochtertje verstond maar al te goed het stilzwijgend antwoord van haar oog. Met een luiden gil sloeg zy hare armen om den hals harer moeder, verborg haar gelaat aan hare borst en barstte in een hevigen vloed van tranen uit, die voor een oogenblik ziel en lichaam scheen te zullen vaneenscheuren. Me vrouw Montgomery boog zich over haar heen, in weerwil van den moed en de kalmte, waartoe zij zich zelve gedwongen had, en terwijl ze haar omhelsde, gaf zij aan haar bittere droefheid toe, waaraan zij voor eenige oogenblikken niet minder hartstochtelijkeuitinggafdan Ellenzelve. Zij had er, belaas! maar al le veel reden toe. Zij wist, dat de kans, ooit terug te keeren.om het kind. dat baar het naast aan het hart lag, voor toekomstige onheilen en levensgevaren te behoeden, al zeer gering was. In het eerst had zy volstrekt geweigerd, Ellen te verlaten, toen haar echtgenoot haar dit voorstelde. De geneesheer verzekerde haar echter, dat zij zon NEDERLANDSCHE ANTI-OORLOG RAAD Vredesorganisatie in Zweden. Vanuit Zweden zyn nadere berichten ont vangen omtrent de organisatie welke aldaar in aansluiting aan de Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede is totstandge komen. Terwyl reeds vroeger de namen zyn ge noemd van de officieele leiders der liberale en socialistische party, van de parlements leden ook tot de conservatieve party behoo- rend, van de vertegenwoordigers van kunst en wetenschap, van de vooraanstaande per sonen uit de vrouwenbeweging en uit de vredesbeweging, welke deel uitmaken van dit Comité, ka» thans nog hieraan worden toegevoegd, dat als Voorzitter optreedt Ba ron Th. Adelswiird, Oud-Minister van Finan cien, Voorzitter der Zweedsche Groep der Interparlementaire Unie, alaSecretaresAnna Bugge Wicksell. Het Manifest van de Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede werd niet al leen verzonden aan een groot aantal ver- eenigingen en personen, maar ook op groote schaal in de Zweedsche pers geopenbaard, in vele bladen met een inteekenbiljet om uit te knippen. Het gevolg i3 geweest, dat reeds nu meer dan 11000 personen en 150 organisaties hun instemming hebben betuigd terwyl vanzelfsprekend aansluiting van ver- eenigingen in grooten getale niet in de zo mermaanden, maar eerst in het najaar te verwachten is. Op de ongeveer 300 vrouwen meetings, welke op 27 Juni in aansluiting aan het Internationaal Vrouwencongres wer den gehouden, werden eveneens exemplaren van het manifest verspreid, evenals in eeD groot aantal andere volksvergaderingen. Overal is het Manifest zeer gunstig ontvan gen. Het Secretariaat van den ,Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" (Theresiastraat 51, 'sGra- venhage) ontving in de afgeloopen weken van 10-24 Juli bericht van aansluiting van 18 vereenigingen, zoodat het totaal aantal aangesloten vereenigingen thans bedraagt 1028. Ouder de nieuw toegetredene bevindt zich één vereeniging welke zich uitstrekt over het geheele land, n.l. de vereeniging van Ned. Instrumentfabrikanten. De provincie Noord BrabaDt is ditmaal goed vertegenwoordigdR. K. Patroonsbond te Dongen, SigarenmakersvereenigingBBroe derlyke Hulp" te 's Hertogenbosch en de vereeniging tot Bescherming van Zuigelin gen te Breda. In Leiden is thans toegetreden het „Leid- sche Volkshuis," waardoor bet aantal aan gesloten vereenigingen aldaar thans 22 be draagt. lang zou duren of deze ontzettende episode zou spoedig geëindigd zyn. Daartoe was trouwens wel rede. De Duitsche troepen hadden binnen zeei korten tijd een groot deel van België bezet en binnen enkele we ken waren zij tot dicht by Parys genaderd. Elk oogenblik werd bet bericht verwacht dat de Duitschers Parys zouden binnentrek ken. Eensklaps echter in de helft van Sep tember begon de Fransche opperbevelhebber generaal Joffre het offensief eu drong den 15den September de Duitschers tot de Aisne terug. Op het Oostelijk front waren de Russen tot in Oost Pruisen tot dicht by Konings bergen door gedrongen, doch werden door een meesterlijken zet van Von Hindenburg tot den terugtocht naar Russisch Polen ge dwongen, waarbij ongeveer 100.000 Russen als gevangenen in de handen der Duitschers overbleven. Den 9den October moest na een bombardement Antwerpen zich oveigeven. Het Belgische bezettingsleger bleef echter zoo goed als intact en kon zich tot achter den Yser terugtrekken, waar sinds den 11 den October den meest bloedigen veldslag die de geschiedenis kent, nog steeds voort duurt. De linie op het W. front strekt zich sinds dien tijd uit van de zee tot aan de Vogezen. De oorlogvoerende partijen mocht het sinds dien niet gelukken een noemens waardige verandering van het front teweeg te brengen. Wel gelukte het hier en daar een of andere stelling te nemen die bloedige offers kostte doch de toestand bleef daardoor ongewijzigd. Voor een groot deel is de oor zaak hiervan te vinden dat de strijd op dit front geworden is een positieoorlog. Veld slagen in den ouden trant worden niet ge leverd, men strijdt tegen den onzichtbaren vyand die zich in holen en loopgraven heeft ingegraven. Hoe anders ging het op het O. front. Daar werden veldslagen geleverd, ves tingen veroverd, werden de gevangenen bij honderd duizenden tegelijk gemaakt. Hoe versch ligt ons niet in het geheugen de terug tocht der Russen uit Galicië herovering van Przemysl en Lemberg waarbij de Russen menige veer moesten laten. Na een jaar strydens zyn de verbonden Duitschers en Oostenrijkers dicht tot Polensch aloude hoofdstad Warchau genaderd en alles wyst er op dat de Russen spoedig deze plaats zullen moeten ontruimen en zich op nieuwe verdedigingslinies moeten terugtrekken. Wjj laten in het midden of dit zooals van Rus sische zyde wordt beweerd uitsluitend ge schiedt om strategische redenen. In den loop van dit noodlottig oorlogs jaar mengde zich nog een 5-tal groote mo gendheden in den krijgeen daarvan,Turkije schaarde zich aan de zyde der Centrale mo gendheden, de andere twee, JapaD en Italië aan de zijde der Tripple Entente. Japan bepaalde zich er toe mede te werken tot de verovering van Kioutsjou in het verre Oosten en eenige schepen af te staan om de „Emden" een Duitsche kruiser die de Indische Oceaan en de Stille Zuidzee voor de schepen der geallieerden onveilig maakte te bemachtigen. Italië sinds begin Juni in den oorlog, strijdt hoofdzakelijk tot op dit oogenblik tegen De Oostenrijkers, terwyl de strijd tegen de Tur ken voor het grootste deel door de Engelsch- Fransche vloot wordt gevoeld die zonder merkbare vorderingen aan de Dardanellen opereeren. Op zee zyn ook zeer weinig zee slagen geleverd, hadden tusschen de vijan delijke vloten geen belangrijke ontmoetin gen plaats. Het grootste deel van den zee oorlog werd door duikbooten gevoerd en dan nog wel tegen handelsschepen. Alles tezamen genomen komen wy tot de conclusie dat zoowel de legers als de vloten der oorlogvoerende partijen intact zyn ge bleven, terwyl de posities te land door de strijdenden ingenomen niet veel verschilt met het begin van den oorlog. Alleen in Zuid-Afrika valt door een volkomen over gaven van Duitsch-Zuid-West de oorlog als geëindigd beschouwd te worden. Het ziet er dus naar uit als of vooreerst aan dezen bloedigen kry'g geen einde komt. Laten wy hopen dat wy voor 1916 de vrede mogen beleven en dat de vriendschap tusschen de oorlogvoerende na dien voor goed moge worden hersteld. Advertentiën. GEVESTIGD A". 1847. WIJNHAVEN No. 69 - - - ROTTERDAM. Buitenlandsch Overzicht van 1 Aug. 1915. Nu het een jaar geleden is dat de oorlog ontbrandde heeft het zijn nut een terugblik te werpen. Algemeen werd verondersteld toen in Augs. van het vorige jaar deze bloe dige krijg een aanvang nam dat het niet der verandering van klimaat niet lang meer kon levenkapitein Montgomery trachtte haar te overtuigen, dat het beter was, zich aan eene tydelyke scheiding le onderwerpen, dan hard nekkig voor eenige maanden bjj haar kind le wil len blyven om het daarna voor altijd te moeten verlaten. Hjj kon haar bovendien verzekereu,1 dat Ellen het gedurende de afwezigheid harer moeder, ten huize van zijne zuster zeer goed zou hebben. Eindelijk gaf zjj toe. Slechts dóór den nood gedrongen, had zij den moed gekregen, haar dochtertje met de zaak hekend te maken. Zij had gemeend, op de droefheid van Ellen genoegzaam voorbereid le zyn. doch de natuur was haar Ie sterk, en zij omhelsden elkander hartstochtelijk, terwijl hare tranen bij stroomen vloeiden. Hel luide snikken van Ellen bracht haar ten laatste weder tot bedarenzy zag, dal hel voor beiden noodzakelijk was, aan deze hevige ont roering een einde Ie maken; en zoo kreeg zij opeens hare zelfbeheersching terug. Ellen, Ellen, luister eens naar mjj, zeide zjj. Dat is niet goed, mjjn kind. Bedenk, beste meid, wie Hjj is, die ons deze droefheid toezendt en ofschoon wij bedroefd mogen zijn, zoo mogen wjj niet morren. Dat weet ik wel, beste ma, snikte Ellen, maar het val! loch hard. Mijn kind, zeide zij na eenige oogenblik ken, tracht u zelve le beheerschen. Ik vrees, dat ge mij zieker zult maken. Ellen, als ge dat niet doet; waarlijk, dat vrees ik. Effecten, Coupons, Beleeningen, Assurantiën. |MT- Het van ouds bekende Adres voor de levering van met of zonder bijlevering van het bout, tegen CONCUBREERENDE PRIJZEN: B. KORNET, Snellemanstraat 73 ROTTERDAM. Laan van Meerdervoort 180, Den Haag, zal voortaan den EERSTEN DONDER DAG van iedere maand in het Hotel MEIJER te consuReeren zijn voor alle mondziekten en kunsttanden enz. van 12 tol 5 uur. MODEMAGAZIJ N TRECHTER DIRKSLAND. van alle voorradige tegen uiterst Inge prjjzen. Beleefd aanbevelend, A. VAN DER SCHENK. Effecten-, Kassiers-, Assurantie-, en Administratie kantoor. Telegram-adresII EO AST8QMllf,LBI»IJK. BEZORGEN den In- en Verkoop van EITecten op alle Binnen- en Buiten- tandsche Beurzen. KOOPEN en Verkoopen alle Coupons, Cheques en vreemde Banknoten. SLUITEN l'rolongatien en Beleeningen op Effecten. NEMEN gelden a deposito. INCASSEERING op Binnen- en Buitenland. BEZORGEN gelden onder Hypothecair verband op Landerijen en Gehouwen. CORRESPONDENTEN van diverse in Nederland gevestigde Hypotheekbanken. AGENTSCHAP der Nederlandsche Brand-Assurantie Maatschappij „de Sala mander" te Amsterdam, tegen Brandschade van Gebouwen en Roerende Goe deren, met vaste zeer billijke premien. SLUITEN Verzekeringen per post op: Geldswaardige Papieren en Bank biljetten en per stoomboot of schip op alle Roerende Goederen. SLUITEN verschillende Levensverzekerings-contracten. Ellen had vele gebreken, maar te midden van die alle was liefde jegens hare moeder hel sterkste gevoel, dat in haar hart woonde. Dit was nu dan ook machtig genoeg, om op haar in te werken, zooals, buiten dat, niets op haar gewerkt zou hebben- Zjj wendde al hare zelf beheersching. die zjj somtjjds in groote mate bezat, aan en herkreeg hare kalmte. Heeds lang le voren had de meid het theegoed binnengebracht. Geen van beiden hadden er loen echter acht op geslagen; doch het geraas van den kleinen ketel, die op het vuur stond, (rok nu bjj toeval Ellens aandacht, en eensklaps herinnerde zjj zich. dat hare moeder nog geen thee had gehad. Het was de gewone bezigheid van Ellen, voor hare moeder thee le zeilen. Zjj beschouwde dit als eene gewichtige zaak, en hel was voor haar een der genoeglijkste bezig heden gedurende den dag. Wanneer zjj een weinig kokend water op de thee opgeschonken had, vas zjj gewoon, hem naast hel vuur te zetten, terwjjl zjj een half sneetje brood rooster de. Met welk eene zorg roosterde Ellen dat brood! Hel moesl niet te dik olie dun gesneden zijn liet vuur moest, zooveel mogelijk, helder branden, en zjj hield het aan eene vork, juist ver genoeg van de kolen om het lekker bruin te krijgen, zonder het te laten verbranden. Wan neer dit naar genoegen gedaan was (en als het eerste stukje niet goed uitviel, nam ze een ander), dan vulde zij den kleinen trekpot met kokend water en maakte een kopje thee klaar. Zij wist precies, hoeveel melk en suiker hare moeder wilde hebben, en deed het er zorgvuldig in; vervolgens bracht zjj de thee en het gerooste brood op een klein blaadje bjj bare moeder en hield het haar dikwjjls voor, terwjjl zjj al. Dit alles deed Ellen met een jj'er. waartoe alleen de liefde in slaat stelt, en ofschoon dezelfde bezigheid eiken avond van het jaar terugkwam, zoo verveelde dit haar toch niet- liet strekte haar tot een waar genoegen; zjj smaakte de grootste voldoening, wanneer zjj zag. dal het weinige, dat hare moeder eten kon. zoo lekker mogelyk voor haar was klaar gemaakt.Zjj wist, dat hare handen het smakelijker maakten dit placht hare moeder haar dikwjjls le verzekeren. Op dezen avond hadden andere gedachten die gewichtige bezigheden geheel uit het gemoed van de arme Ellen verdrongen. Thans evenwel, nu haar oog op den kleinen ketel viel. herinnerde zij zich, dal hare moeder nog geen Ihee had gehad on er wel naar zon verlangen zy sloop zachtjes van de sofa en ging ze als naar ge woonte zeilen. Terwjjl ze hiermee echter bezig was, begon ze ook te bedenken, hoe korten tjjd zjj dit nog maar zou doen. hoe spoedig haar genoeglijk theeschenken gedaan zou zijn, en het droevige denkbeeld van scheiding bestormde haar reeds vóór den tjjd. Die gedachten waren te bitter voor de arme Ellen; de tranen bene velden haar gezicht zoozeer, dal zjj niet kon zien. wal zij deed; en zjj had nog maar even het sneetje brood aan de vork omgekeerd, toen zy geheel door hartzeer overmeesterd werd; zij kon niet meer. Wordt vervolgd.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 2