I Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD. ■■PP-- - -- 15de Jaargang. Woensdag 4 Augustus 1915. No. 38 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-tieneraal, 'a.GBAVËlMU&GE. Prijs der Advertentiënvan 1 —6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars'en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te middelharnis. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Een mislukt stelsel. De Nederlanderhet blad van Mr. Lohinan, voert sinds weken strijd tegen de politiek van den heer Kuyper. Deze laatste heeft op de beschouwingen van de Nederlander wijselijk gezwegen. Het eenig bescheid, dat de btandaard gaf, was een driestar, waarin roerend ge klaagd werd over het gemis aan „broe derliefde" hij den heer Lohraan. Louter uit „broederliefde" zweeg de heer Kuyper de rake artikelen van de „Nederlander" dood, zooals men dat van de „Standaard" gewoon is. De heer Kuyper is nu voor zijn doofheid „buitenaf". Als hij terug komt, zal hij misschien driestarren schrij ven over de artikelen van de „Neder lander", zonder dat de Standaardlezer V ook maar eenigszins vermoeden kan, dat I de heer Kuyper fulmineert tegen de pNederlander". Tegen dien tijd zijn immers die artikelen van mr. Lohman reeds lang vergeten. In deze artikelen I schetst „de Nederlander", het stelsel, dat de heer Kuyper heeft probeeren door te voeren in onze politiek, als volgt: „Het stelsel der Grondwet is, dat i de Kamerleden vrij en zelfstandig zijn in hun oordeel, maar om de vier jaren aan herkiezing zich moeten onderwer pen. Gedurende dat tijdperk moeten de kiezers hen vertrouwen. Dit werkt I repressief. Daartegenover staat het stelsel hier te lande het eerst door dr. Kuyper ingevoerdde kiezers moeten niet hun „vertrouwen" stellen in hun afgevaar digden, opdat ze niet „langer worden gefopt". Daarom moeten ze aan de partij gehouden worden, welke partij haar vertrouwen want vertrouwen is nu eenmaal onmisbaar in plaats van aan haar afgevaardigden, schenkt aan haar leider, welke dan toezicht heeft uit te oefenen op „de club" en, zoo dit mogelijk is, ook op het Kabinet. Dat werkt preventief en scherp tevens, omdat de „leider" steeds het Damocles- zwaard onder zijn bereik heeft. FEUILLETON. DE WIJDE, WIJDE WERELD ELIZABETH WETHERELL. "«•"orlwrdl••wnln.k t.b h,t «lljkn.mlr bock, t MMIM b|J rfc Firn* D BOLLE to Rotterdam. EERSTE DEEL. EERSTE HOOFDSTUK. Het nieuws wordt bekend. Wat was het toch, ma, dat pa u Tanochtend van dat proces vertelde? Dat Van ik u niet zeggen. Ellen; maar krijg dien doek eeos en doe hem mij om. '4)t ge koud, ma, en dat in deze warme Hkamer? L een beetjeZiezoo, dat zal mij goed loen. Laat mij nu met rust, beate meid. en stoor ny met. Er was niemand anders in de kamer Ellen, ildus aan rich zelve overgelaten, nam bare toe rlucht tot het raam en zocht zich daar le ver- naken. Het uitzicht naar huiten beloofde echter li re&end.e. en dit maakt do straat h„ i w pr °P *e '®en was, somber en duister. 0G'l?angers plasten door het water, de paar- 'en eo ry tuigen waadden door hel slyk. De Zoolang dit stelsel o.i. met den aard onzer staatsinstellingen in strijd behouden wordt, zal ook de tegen woordige politieke misstand behouden blijven. Het lijdt ceen twijfel dat dr. Kuyper dit nooit zal erkennen. Evenmin dat hij de Leider zal blijven. Niet alleen, omdat hij zich in vele opzichten ver dienstelijk gemaakt heeft, en de partij steeds behoefte zal voelen hem baai- dankbaarheid te betuigen voor het vele goede, dat hij ontegenzeggelijk voor haar en ook voor velen buiten zijn partij verricht heeftmaar ook omdat net onmogelijk zal zijn hem te ver vangen, daar niet licht iemand te vin den zal zijn, die èn zoovele aanspraken op erkentelijkheid kan doen gelden, én in zich de eigenaardige (goede en ook minder goede) eigenschappen ver- eenigt, voor het uitoefeneu van een leiderschap als door dr. Kuyper ge schapen is, onmisbaar. Willen de kiezers hun gekozenen niet meer vertrouwen, dan moet niet het vertrouwen op een alleenheerseher worden overgebracht, hoe voortreffelijk hij zijn moge, maar dan moet men het Zwitsersche referendum invoeren. Of men moet het stelsel der sociaal-de mocraten aanvaarden, met hun jaar- lijksch vrij Gongresdebateen stelsel overigens waarvan ook de onmogelijk heid in de toepassing steeds duidelij ker zal worden. Maar een vierjaarlijk- sclie Deputatenvergadering met een Veldheer en diens eigen zelfstandig blad, is nu reeds veroordeeld. Het blijkt onhoudbaar". De Nederlander schetst het Kuyperi- aansche stelsel zeer juist. In de Kuyper- partij geldt slechts één wachtwoord „trouw aan den leider". Wee, die het waagt, zich tegen zijn meening te ver zetten. De banvloek wordt dra in de „Standaard" uitgesproken, ontrouw is al het minste, waarvan hij wordt beschul digd, en zonder genade wordt hij gesig naleerd als onzuiver in de ware, anti revolutionaire leer. Mij, de heer Kuyper, weet alleen, wat zuiver antirevolutionair is; degene zijner partijgenoten, die anders dan hij durft vroolijkhcid was van de straat geweken, er waren slechts weinige ry tuigen te zien, en de menschcn, die zich daar bevonden, waren er alleen, omdat zy er zyn moesten. Intusschen geraakte Ellen, die zich ernstig voorgenomen had, alles, wat er voorbykwam opmerkzaam le beschouwen, al spoedig geheel in bare bezigheid verdiept, en terwyl hare gedachten langzaam van het eene voorwerp naar het andere afdwaalden, zat zy gedurende een geruimen tyd met haar gezichtje tegen bet kozyn van het raam geleund en lelie slechts op hetgeen daar buiten omging. Hel daglicht verdween allengs, en op slraat werd het al meer en meer duister. De regen viel bij stroomen neer, en slechts nu en aan verdoofde een rijtuig of een voetstap het geluid van liet aanhoudend gekletter. Ellen zat evenwel nog met het gezicht tegen het raam, alsof zij er aan getooverd was, en keek naar iedere duistere gedaante, die voorbijging, alsof zij er bjjzonder belang bij had. Eindelijk werden er in de verte lichten ontstoken, en toen eerst kwam het haar in de gedachten, dat er niet alleen een buitenshuis, maar ook een binnenshuis was. 7.y wendde haar gelaat van het raam af. In de kamer was het donker en eenzaam, en Ellen gevoelde zich stram en huiverig. Zy ging ter stond naar den haard, zocht den pook op en slaagde er zoo goed in, de Liverpoolsche kolen op te stoken, dal de heldere roode vlam omhoog steeg en hel gansche vertrek verlichte. Ellen glimlachte over het welgelukken van hare proef. «Dal lijkt, er n&ai", zeide zy by zich zelve; wie oordeelen, is gevangen in liberalistische strikken, op de dwaalpaden van revolutie en socialisme gekomen, of te wel hij is een opruier, die eigenlijk door het slag zwaard van den heer Kuyper zou moe ten sneven. De antirevolutionaire partij zal onge twijfeld op de eerste de beste Deputaten vergadering onder handgeklap en voet- getrappel, met gejubel en een lied van Da Cosla den heer Kuyper in alles zijn zin geven. Heemskerk, Anema, Diepen horst, Kofiieberg, Smeenk worden mors doodgeslagen. Met overweldigende meerderheid zal de heer Kuyper zijn weuschen ingewil ligd krijgen. Een door-dik-en-dunner als de jonge mr. de Wilde zal misschien met een roerende feestrede de Deputaten- apotheose opluisteren. Doch spijt dit schijnvertoon zal ook in de antirevolutionaire partij het ver zet tegen een persoonsvergadering, als de heer Kuyper heeft weten uit te lokken, groeien en in de toekomst de mislukking van zijn stelsel blijken. Voor zuivering fier politieke verhou ding kan men zich in het laatste slechts verheugen. De waarde van èèn stem. Door de ellendige lakschheid der Haagsche vrijzinnige kiezers zijn in het tweede district drie vrijzinnige zetels verloren gegaan. Honderden kiezers heb ben zich de moeite niet getroost te gaan stemmen. Dat zijn tnenschen van de soort, die als verontschuldiging altijd aanvoeren: „och, het komt er toch op één stem niet op aan. Als het alleen van mij afhangt, kan het toch niet gewonnen worden". Die sukkels vergeten, dat als honderd aldus redeneeren, de zaak juist glad verloren is. Meermalen is bij ver kiezingen gebleken, dat één stem den doorslag kan geven. We zien het nu weer bij de herstemming voor den ge meenteraad te Wijk bij Duurstede. Uitgebracht werden op de heeren H. Apfeld 188, A. A. Barentsen 187 (candidaten der Prot. kiesvereeniging), J. W. Stokman (R. K.) 18S en G. H. Telkamp (R. K. 184 stemmen. Zoodat zal nu nog zeggen, dat ik het vuur niet kan opstoken? Laat ons nu eens zien, of ik niet iets anders doen kan. Zie eens, hoe die stoelen staan men zou denken, dat wij hier eene naaischool gehad hadden, daar, gaat naar uwe plaatsen terug, nu ziet het er iets beter uil; nu de gordynen neergelaten, en ik mag de blinden ook wel sluiten; ziezoo en dit tafelkleed mag ook wel ldy zijn, dat het rcchl hangt, en hel werk doosje en de hoeken van ma moeten op hunne plaats en niet zoo door elkander liggen. Nu wonschle ik maar, dal ma wakker werd; ray dunkt, dat hel nu tyd wordt. Ikgeloofniet.dat zy slaapt; zy ziet er althans niet uit, alsof zij slaapt". Hierin had Ellen gelijk; bet gelaat harer moeder droeg gcene sporen van slaap, noch vaD eenigc rust hoegenaamd; de lippen waren op elkander geklemd en liet voorhoofd niet kalm. Om echter te weten le komen, of zy sliep of niet, en half by zich zelve besloten haar in allen gevalle wakker te maken, knielde Ellen naast haar neer en ging met haar gezicht dicht by dal van hare moeder op het kussen liggen. Hierdoor kreeg zy echter faal nog leeken. Na een paar minuten streelde Ellen zachtjes langs de wangen harer moeder, en dit gelukte, want Mevrouw Montgomery greep de kleine hand, terwijl deze langs hare lippen gleed, en kusle haar een paar malen feeder. Ik heb u immers niet gestoord, ma, heb ik wel? zeide Ellen. Zonder hierop te antwoorden, ging Mevrouw fekozen zijn de heeren H. Ampield en W. Stokman. De beer Barentsen viel af, hij kwam één slem te kortDoor dezen uitslag is de raad om en bestaat thans uit 6 Katho lieken en vijl liberalen. Eén stem werd oorzaak, dat de meer derheid voor de liberalen verloren ging. Zouden kortzichtige kiezers, als wij sig naleerden, nu nog niet begrijpen, dat dan hun eene stem wel degelijk van in vloed kan zijn op den uitslag? We heb ben dit soort kiezers in alle gemeenten, ook op Flakkee en in Middelharnis hebben ze bij de laatste herstemming ook niet ontbroken. Wij vreezen dat wij deze zwakke broeders speciaal moeten zoeken onder de vrijzinnigen. Rechts is gewoon om al zijn manschappen in het vuur te brengen. Juist wij, vrijzin nigen, hebben telkens te kampen met de hopelooze lakschheid van velen. O, ja, als het erg gaat spannen, dan loopen ze soms te hoop. Doch dan is het ge woonlijk te laat! Landbouw. Kunstmestvoorziening. De vooruitzichten voor den aanvoer van kunstmest zijn ongunstig. Van sommige stoffen is de productie zoo danig ingekrompen, dat de landen van voort brenging slechts hunne eigen behoefte kun nen dekken. Voorts hebben meerdere landen den uitvoer van kunstmeststoffen verboden en het is zeer waarschijnlijk dat zij dezen uitvoer ook ja het vervolg niet zullen toe staan. Wy zullen alleen dan kunstmest in be hoorlijke hoeveelheden kunnen krijgen, indien w(j werkelijk goede waarborgen geven, dat het aangevoerde voor den land bouw noodig is en door den landbouwer, (met welken titel de Kunstmest-Commissie ook tuinbouwers en andere grondgebruikers aanduidt), op zjjne gronden wordt uitgezaaid; slechts in dat geval is er zekerheid dat het niet meer uitgevoerd kan worden' De Kunstmest-Commissie kan die zeker heid alleen geven, wanneer de landbouwers er mede zorg voor dragen, dat geen kunst mest naar het buitenland wordt verzonden, zoolang de uitvoer verboden is en met voor andere doeleinden wordt verbruikt. Van deze Montgomery overeind zillen en streek ziel) met beide handen het haar van het voorhoofd en de slapen weg met eene beweging, die Ellen maar al te goed kende, als aanduidende, dat hare moeder haar iels onaangenaams of pyulyks le zeggen had. Wat vroegt ge iny zooeven. lieve kind? Ma, ik meende, dal ik pa vanochtend hoor de vertellen, dat hij dat proces verloren bad. Ge hebt goed gehoord. Ellen, hy lieeflhet verloren, zeide Mevrouw Montgomery. Zyt gij er bedroefd over, ma Spyt het u Ge weet, lieve kind, dat ik my over het winnen of verliezen van geld niet zeer veel bekommer. Ik geloof, dat myn hemelsche Vader my geven zal, wat goed voor my is. Maar, ma, waarom zyt ge dan zoo bedroefd Omdat ik dezen stelregel niet op andere gevallen kan loepassen en mij niet geheel in zijne handen overgeven. Wat scheelt er aan, beste ma Wat maakt u zoo droevig? Dit proces, Ellen, heeft ons meer droefheid veroorzaakt dau ik ooit gedacht had, dal een proces doen kon, ik bedoel namelyk het verlies daarvan. Hoezoo, ma? Het heeft eene geheele verandering in al onze plannen gebracht. Uw pa zegt, dat hij nu te arm is om hier langer te blijven, en hy beeft besloten spoedig eene militaire betrekking bij de een of andere regeering in Europa te zoeken. Wel, ma, dat is erg; maar by is vroeger

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 1