„VOORUIT!" TWEEDE BLAD. 5 No. 36. 21 Juli 1915 Oliiciëele Mededeelingen. Op verzoek der Regeering maakt de Burgmeester an MIDDELHARNIS bekend, dat bet herhaaldelijk oorgekomen ie, dat Nederlanders by hetoverechnj- en der Duitsche grens moeilijkheden ondervinden, ?iil zij allerlei brieven en andere papieren, ala ge- nigschriften en*., mede willen nemen. Daarom wordt er de aandacht op gevestigd dat et aan personen, die zich naar Dditschland be- even, verboden is, om, behalve het vereischte aspoort, eenig ander papier mede te nemen. Men kan getuigschriften en andere dergelijke stuk en steeds per post aan een der Nederlandsche onsuls zenden en ze daar weder afhalen. Middelharnis, 21 Juli 1916. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. De jongeheer A. Hobbel aagde voor het toelatingsexamen tot de L B. S. 6 j. c. te Rotterdam. Onze vroegere dorpsgenoote dejonge- .ffrouw Louise de Jong, werd op een zeer ildoend rapport toegelaten op de H. B. S. j. c. te 's Qravenhage. Onze vroegere dorpsgenoot de jonge- jer Egbert de Jong, werd bevorderd van erllng 2°- klasse tot leerling 3°- klasse op >t Lyceum te 'a Qravenhage. Te IJmuiden z(jn binnengekomen de schsloepen Paul Kruger, sch. L. Koster, ibatros sch. J. de Waard, Theodora Eme- ntia sch. A. Jongejan meteen besomming ,n f 1240, f 1260 en f 1200. Door den Jongenheer L. Gebuie, is met led gevolg het overgangsexamen van de Ie naar de 3de klasse der H.B.S. te Dor- echt afgelegd. Het verbouwen der Geref. Kerk met .storie alhier, is als laagste inschrijver gund aan den heer D. v. d. Kamp, van oemendaal voor 10040 gld. en voor by- mende werken f 700. De gemeente-veldwachter Vermeulen aangewezen tot het controleeren van de ngebrachte gedoode zeehonden, tot het rkrygen van de daarop gestelde premiGn. Zaterdag vertrokken de kinderen uit t Geref. Weeshuis naar hun farallle.om ar de v&cantietljd door te brengen. 1- Door den beurtschipper G, Zoon wer- n Zaterdag de eerste mudden Aardappe- i (Eigenheimers) geladea voor den prijs n f8,60 de 70 kilogram. Uit den tuin van den heer van Bau- werden de vorige week 11 postduiven bun bok vermist. Door den schipper J. Essebagger werd ijdag in bet Haringvliet een zeehond lood en hier aangebracht. Tot het beko- «n van de daarvoor van Rijkswege toe tende premie is denoodige kennisgeving laan. DE PROEFTUIN. 3et doel van den Proeftuin is vooral, om ons eiland den tuinbouw te bevorderen. Den van de middelen is o. a. ook, het vroegen van groenten en het kweeken i gewassen ondor glas. Die glascultures nat wekken veler belangstelling, wat ook ligzina kan blijken uit bet getal bezoekers, nu sedert 1 Januari van dit jaar is ge- gen tot 800. )a tomatenteelt en de perzikkas trekken •ral de aandacht en ook de komkommer- lt is voor velen belangwekkend. De groot- komkommers waren bijna 70 cM. lang. vorige week zijn 1560 stuks verzonden eerste soort en 680 tweede soort. De jgste prijs, die bedongen werd was f4,50 r 100 stuk», de laagste f 1,80. Den ander doel van den Proeftuin is, om »r het verstrekkeu van zaden, stekken, hout enz. aan leden en donateurs den nbouw te bevorderen. )it heeft men o. a. toegepast met de teelt i bloemkool en wordt tegenwoordig weer laan met de teelt van aardbeziën, door verstrekken van aardbeziën planten. I van bezoekers willen jonge planten uit i Proeftuin betrekken en er zullen zeker inigen teleurgesteld behoeven te worden. ?en één ding mag zeker wel gewaar- mwd worden en dat is tegen de gewoonte, i de planten, na afloop van den oogst, ijk met den grond af te snijden. Daardoor rdt het gewas te zeer verzwakt en de Ier1*3* Va° T0'®90(' ^aar er Tee' loe de grond tusschen de aardbeziën nut- en met voordeel kan worden aangewend, rdt ln den Proeftuin aangetoond en be- ghebbenden wordt aangeraden, ook daar- goede nota te nemen. 7 bondag a.s. hoopt alhier des voorin, «avonds in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Bloera van Chaam, lid van de Synode der Ned. Herv. Kerk in Noord- Brabant. SOMMELSDIJK. De jongedames A.A.Mijs en A. E. Mijs slaagdon de vorige week voor het toelatings-examen voor de H. B. S. te Leiden. De heer W. B. Sr. had bet ongeluk met zijn rechterhand in aanraking te ko men met een der messen van een vouw- machine in zijn drukkerij, waardoor de pees van den middelvinger werd afgesne den en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Verleden week is van J. Bienevelt een varken aan vlekziekte gestorven. Vrijdag jl. is een granaat op de gorzen alhier terecht gekomen en ontploft. Naar men verneemt heeft deze een gat gemaakt van ongeveer 3 M. lang, 11/2 M. breed en 1 M. diep. Hoewel zich in de nabijheid 1 persoon en ongeveer 40 koeien bevonden kwamen er geen ongelukken voor. Naar men zegt is de granaat verdwaald geraakt by de te Hellevoetsluis gehouden militaiie oefeningen. C. v. d. B. had bij het verrichten van zijn werkzaamheden het ongeluk zijn hand open te halen. Spoedig zwol deze zoo he vig op, dat geneeskundige behandeling nood zakelijk was. Tegen S. M. v. d. V. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. D1RKSLAND, Een week geleden werd hier opgericht een afdeeling van den Volksbond tegen Drankmisbruik, die een cursus wenscht op te richten voor huisvlijt. Er hebben zich reeds 20 leden aangesloten en het is te hopen, dat nog velen als lid zullen toetreden, opdat de cursus nog dezen winter een aanvang kan nemen. De contri butie bedraagt minstens 50 cent per jaar tot f 5 en hooger. Het bestuur bestaat uit Mevr. E. BoschloO- Sch waan huyser, Voorzitster, Mej. M. P. Koenraad, Secretaresse en den heer H. M. Roodzand, penningmeester. De heer H. C. Mol onderwyzer aan de openbare school alhier, slaagde Dinsdag voor de hoofdacte. IIEKKIXGEiV De uitslag der op jl. Vrijdag gehouden herstemming tot benoeming van een lid voor den Gemeenteraad is als volgt: Aantal ingeleverde stembiljetten 114. Van onwaarde 18. Geldige stemmen 101. Hier van verkreeg M. KeiJzer (aftr.) 51 en J. M. van Eek 50 stemmen. Alzoo gekozen de heer M. Keijzer. In deze gemeente circuleert thans ten tweede male een inteekenlyst tot inzame ling van gelden ten bate van het Ned. Steun comité. De Burgemeester dezer gemeente waar schuwt alhier de veehouders, die melk ver- koopen of gebruiken van koeien, die lijdende zyn aan mond- en klauwzeer in geen geval zulk geval geheim te houden, daar bij ont dekking de uitkeeringen van Rijkswege ach terwege zullen blüven en de zieke dieren door het Ryk verbeurd worden verklaard. De rijksveldwachter J. van Helden is thans weder voor de mobilisatie verplaatst en gedetacheerd naar Breda. Verleden week is onder politietoezicht een jong paard van den landbouwer D. v. W. alhier begraven. De heeren J. van Kempen en M. Keijzer, bonoemd tot leden van den Gemeenteraad hebben hunne benoeming aangenomen. GOEDEREEDE. Onze plaatsgenoote Mej. J. G. van den Berg slaagde de vorige week voor het tweede gedeelte van het notarieel staatsexamen. De jongejuffrouw A. van den "Berg slaagde de vorige week voor het toelatings examen tot de 2e Hoogere Burgerschool te Rotterdam. Van het gors onder deze gemeente ge raakte weder een rund in de haven, dat slechts met moeite op den wal kon wor den geholpen en aan de gevolgen bezwe ken is. Werd in deze streek vóór eenigen tijd voor de chalotten f 0,14 per Kilo geboden thans wordt slechts 10 cent de KG. besteed. De lijst van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk is gedurende drie we ken in de Kerkeraad8kamer ter visie ge hangen. De heer W. K. van der Wende alhier is geplaatst op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School. Al spelende had een dochtertje van W. Bruggeman alhier 't ongeluk, met de hand tusschen een wiel van een vrachtwa gen bekneld te raken, waarbij de vingertjes dermate verwoDd werden, dat geneeskun dige hulp moest worden Ingeroepen. Vanwege de Visschersvereeniging «Ons Belang" is alhier een schip, geladen met steenkolen, gearriveerd, zoodat de vrees ▼oor ateenkolennood in den a.e. winter ie opgeheven. De prijs bedraagt f 1.40 den H. L. Bij de hooibewerking had de landbou wer F. den Eerzamen alhier't ongeluk zich met een hooivork dermate aan de hand te verwonden, dat terstond geneeskundige hulp noodzakelijk was. Twee woningen met tuin en weg, ge legen in den polder „den Ouden Oostdijk" ondo deze gemeente, eigendom van de erven van de Wed. A. van Splunder, hebben bü publieke veiling f 1830.— opgebracht. NIEUWE TONGE- Zaterdagmorgen geraakte de dienstbode M. D. by het waterscheppen kopje onder in de Kerkgracht te water. Door toegeschoten hulp werd zij spoedig op het drooge gehaald, zoodat zij er met de schrik en een nat pak af kwam. De heer A. P. Neeteson eerste onder wijzer aan de O. L. S. alhier, is benoemd tot Hoofdonderwijzer aan de O. L. S. te Schore (Zeeland). Voor onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, hebben zich 9 sollici tanten aangemeld, waarvan er drie zyn opgeroepen om proefles te komen geven. OUDE TONGE. Op J. 1. Vrydag werden aan de weekmaikt aangevoerd 5 stuks hoorn vee. OOLTGENSPLAAT- Gevolg gevende aan een verzoek van den Minister van Land bouw, Ny verheid en Handel, maken Burge meester en Wethouders dezer Gemeente bekend, dat het van het hoogste belang is, de rogge van den komenden oogst alleen voor menschelyk voedsel beschikbaar te houden en niet te doen dienen voor vee voeder. Burgemeester en Wethouders dringen daarom ernstig aan, dat de landbouwers hieraan hunne vrijwillige medewerking ver- leenen, opdat de nieuwe oogst niet behoeft te worden in beslag genomen. De Burgemeester dezer gemeente heeft bekend gemaakt, dat op Maandag 26 Juli des namiddags van 6—3 uur of Dinsdag van des voormiddags 9-12 uur en des Da- middags van 2—4 uur de oude broodkaar ten voor nieuwe kunnen worden ingewisseld. Zy die nog geen broodkaarten gehad heb ben, kunnen deze alsnog aanvragen iederen Dinsdag van 9-12 uur v.m. en 2-4 n.ro. Buiten deze tijden worden geen kaarten afgegeven. Woensdag 14 Juli jl. maakten de kin deren van de hier bestaande afdeeling van den Kinderbond, onder geleide van de damesclubleidsters, via Numansdorp, een uitstapje naar Rotterdam, waar zy o.a. een bezoek brachten aan de diergaarde en een gezelligen rit per electrische tram door het voornaamste gedeelte der stad maakten. Bij aankomst met de laatste tramboot aan den steiger alhier werden zy opgewacht door het fanfarecorps „Uitspanning door In spanning" en het Militair muziekgezelschap, waarna in optocht, ondei de opwekkende tonen van beide muziekverenigingen naar den speeltuin van de bewaarschool werd gemarcheerd. Nadat de Burgemeesters tot de clubleid sters een woord van welverdienden dank had gericht, voor de opoffering, die zij zich haddeD getroost om de kindereu dezen recht genoeglijken dag te bezorgen, en ook de beide muziekcorpsen voor hunne medewer king had dank gezegd, werd de stoet ont bonden en togen de kinderen, zeker wel vermoeid, maar niettemin in opgewekte, vrooljjke stemming huiswaarts. De Heer M. L. van Putten ia bevorderd van de 4e naar de 5e klasse van een der Hoogere burgerscholen te Rotterdam. STA» AAN 'T HARINGVLIET- De vlekziekte onder de varkens neemt hier in hevigheid toe, reeds zijn een vijftal dieren aan deze ziekte gestorven, terwijl verscheidene zieke varkens verkocht worden. Naar men uit goede bron verneemt, is het regeeringsmeel voor deze gemeente met een gulden per honderd kilo opgeslagen. Q. S. alhier had een klein puistje op de band, dat hij open krabde. Eerst werd de hand dik en men raadpleegde een dokter. De band werd dunner en het puistje ging dicht, maar later zwol èn band èn arm op eene onrustbarende w»ze op en was men andermaal verplicht de hulp van een dokter ln te roepen. Men denkt aan bloedvergifti ging. DE OORLOG. 20 Juli. De terugtocht der Russen op het Oostelijk oorlogstoon eel duurt nog steeds voort. In het laatste Duitsche communiqué wordt ge meld, dat in het Koerland de Russen b(j Groot Schmarden. oostelijk van Toekkoer, bij Grundorf en by Usingon werden terug geslagen. De Russen trekken oostelijk van Koerschany voor de Duitsche aanvallen terug. Ten Noorden van Nowgrod aan de Narew hebben de Duitsche troepen een stel ling vermeeaterd ten noorden van de samen- vloeiing van Skroda en de Piessa. Ten noorden van de monding der Skwa hebben de Duitachera de Naref bereikt en het vea- tingwerk Ostrohemka bezet.. Ten zuiden van de Weichsel zijn zij tot Blonie-Grodisk in de vijandeiyke stelling doorgedrongen en by een nachtgevecht verloren de Russen 560 gevangenen en 2 machinegeweren. De Duitsche landweer en reservetroepen van generaal von Woyrsch hebben de Rus sen totaal uit hun stellingen aan de Ilsjonka verdreven. Alle tegenaanvallen van de met haast hierheen aangevoerde reserves zijn mislukt, waarbij meer dan 5000 gevangenen in handen der Duitscbers vielen. Duitsche cavelerie heeft reeds den spoor weg P.adom-Iwangorod bereikt, Deze suc cessen waren te verwachten na het com muniqué van den Russischen generalen staf. Over den strijd op het oostelijk oorlogs- tooneel wordt n.l. gemeld dat in destreek van Riga—Schwali de Duitsche colonnes het front Tuckin-Doblin hebben breikt. De Kozakken ondernamen in den avond van den 17 Juli ten noorden van het dorp Okniany een goedgelukte aanval op de vy- andelijke achterhoede waarby zy een be langrijk convooi meester maakten. De Duitschers zyn op het front van Marre tot het offensief overgegaan en hebben zich in den nacht van den I8den meester ge maakt van het dorp Poremdy aan den rech teroever van den Pisa. De vyandelyke aan vallen op de dorpen Vyck en Pchetchniak aan den linkeroever van den Skwa wer den met succes afgeslagen. Bij het dorp Karneve heeft dat regiment een goedge slaagden aanval ondernomen. Op het front Vilkolase—Wycbawa in de streek van Lublin werden de Duitsche aan vallen volkomen afgeslagen. De vyand heeft zich hij het aanbreken van den dag van den I8den meester gemaakt van Krasnostaf. Op den rechteroever van Wieprz hebben de Russen by Drasnostaf verbitterde vijan delijke aanvallen afgeslagen. Bij de mon ding van de Woica en het dorp Gavniki zijn de Duitschers er in geslaagd vasten voet te kry'gen op den rechteroever van de rivier, zoodat de Russische troepen te rugtrokken naar de tweede verdedigings linie. Zooals het Weensche officieele bericht van gisteravond bleek,schynen deltalianen tot het offensief over te zyn gegaan. Dit blykt ook wel uit het Italiaanscbe legerbericht van heden. Daarin wordt 0. a. gemeld, dat de Italianen na een hevigen stryd aan bet Isonzo front op den 18den zyn overgegaan tot de bestorming van ver schillende loopgravenlinies op het plateau tan Carso, waarby zy 2000 man krijgsge vangenen maakten en 6 mitralleuses ver overden, benevens 1500 geweren en veel munitie. In den morgen van den 19den werd. de aanval met verdubbelde woede her vat. Het offensief van Italië heeft ook een gunstig verloop in Cadoro, waar drie blok huizen met de bajonet .genomen werden. Het fort „Hermann" ten N.O. van Plizzo in Korintie is'ernstig beschadigd door een bombardement. De Times ontvangt van haar correspon dent te Parijs bericht, dat Duitsche vlieg tuigen in de vorige week tweemaal hebben getracht Duinkerken te bereiken. Zoo heb ben er Dinsdag vyf vliegers pogingen ge daan om boven de stad te vliegen, maar ze zyn door de Fransche batterijen naar zee gedreven. Den volgenden ochtend is er opnieuw een afdeeling vliegtuigen gesigna leerd, koers zettende naar Duinkerken, waar van er slechts één in de buurt van de bui- tenwyken der stad wist te komen. Het moest echter spoedig de wyk nemen. Er wordt beweerd, zoo meldt de correspondent der Times nog, dat er bommen op de duinen gevallen zyn, zonder schade te veroorzaken. Het EngelBche gezantschap in den Haag deelt aangaande het geval van de Orduna nog het volgende mede: Het stoomschip Orduna van de Cunard- lyn, te Nieuw-York aangekomen,rapporteert dat het te 6 uur in den ochtend van 9 dezer, op 87 mijlen ten Zuiden van Queenstown aangevallen is door een Duitsche duikboot. Een torpedo werd afgevuurd, maar miste. Naar de raeening van den kapitein was dat te danken aan misrekening van de vaart snelheid van de CuDard-boot. Zes granaten werden toen afgevuurd, waarvan geen enkele uitwerking had. Fr was geen waarschuwing tot de passagiers gericht en byna allen sliepen. Logger overvaren. Men seint ons uit Maassluis De te Maassluis thuis behoorende logger „Sch. 217 Loeloe" is door een Eogelscb oor logschip op 70 myl afstand van bet eiland Fair overvallen en gezonken. De bemanning werd gered en le Wight aan land gebracht. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. „Het aflossen van de oudste landweer- lichtingen door Jongere krachten is zelfs populair," schreef de Sticbtsche courant ver leden week. „Ja, dat zal wel", zeide my een landweer man, dat lezende, „want we verlangen niets anders dan er zoo gauw mogelyk tusschenuit te zijn." Yele menschen zien veelal niet verder dan hun neus lang is. Er zyn evenwel ook ande* ren, en die beschouwen die in uitzicht ge-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5