Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD. 15''" Jaargang. Woensdag 23 Juni 1915. No. 32 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, d vnu de Tweede Kamer Mtaten-Geiirraal, '«.GBAVKKIIIOE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te mddelharnls. Prijs der Advertentiën van 1 6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slecfats tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. ifficiëele Mededeelingen. De Burgemeester van Herkingea maakt kend, dat op DiDSdag 29 Juni e. k. namiddags van 6-8 uur ten Gemeente- ize gelegenheid zal zyn de oude broodkaar tegen nieuwe te verwisselen. Wie dan t zyn kaart inwisseld, kan gedurende n week geen goedkoop brood betrekken De inwoners van Herkingen kunnen alleen Gemeentehuize van Herkingen bun arten inwisselen. Herkingen den 23 Juni 1915. e Burgemeester voornoemd, C. ZAAIJER. Burgemeester van Herkingen maakt end, dat wie voor het eerst een brood rt verlangt, daartoe in het vervolg op sdagen, gedurende de kantooruren in de egenheid zal worden gesteld. Herkingen den 23 Juni 1915. )e Burgemeester voornoemd, C. ZAAIJER. Ir. Jan Pieter Adolf Vereeniging. Gevestigd te Arnhem. Goedgekeurd bij Koninklijk Beluit d.d. 28 Juli 1912 No. 86. BESTUUR: 'rof. Mr. P. A. Diepenhorst, Amsterdam, irzitter; J. Knottenbelt, Rysaen, Secre- *;jsJ. W. Mekking, Gorincbem, Penning- JSter; Mr. P. E. Briöt, Leiden; Mr. A.J. fan Beeck Calkoen, 's Gravenhage; Mevr. C. Brummelkamp-Esser, 's Gravenhage le Graaf, Leiden; J. C. Baron Haersholte, ihemMevr. R. Mander Smyth, Arnhem kvr. C. Gravin van Limbnrg Stierum, ihem; Mr. H. B. Verloren Themaat, ravenhage; C. Roeterdink, Gorsel. e Mr. Jan Pieter Adolf Vereentging stelt ten doel valide armen door landarbeid te heffen, drankzucht te bestrijden losbandige aan geregelden arbeid gewen- klein grondgebied to bevorderen enz. y heeft haar werkzaamheden aangevan- Reeds zyn tal van mannen opgenomen ran den arbeid getogen. Zij werken thans r bun brood. Spitten, graven, poten, iten en doen wat er gedaan moet worden, ibeen werden deze menschen bedeeld of sten bedelen. Voor vele wordt opname aagd zoowol door burgerlijke Armbe- en als andere instellingen van wel gheid. r is veel arbeid. Veel handen kunnen productie ven arbeid vinden Men ver- 1t dit, men schijnt dit te weten, want stuuTt 0D8 menschen van heinde en e, soms 2, 3, 4 per dag. lest" zouden we zeggen, maar we kun- ze niet helpen. En dus maken die achen de reis te vergeefs. Dat is treurig vant de meesten zyn doodmoe, afgetobd ze aankomen. Ze denken nu, als we maar zyn, dan zijn we ouderdak. Do Jte krachten spannen ze dan in. Voort reien ze met kapotte schoenen e maag, vuil en vervuild doornat een eindje en dan dan ja dan we er. Zoo denken ze dan daaruit 9n ze kracht; de bange, eindelooze weg lt korter en korter, eindelijk aan de met het witte hek - waarop „Mr. JAN PER ADOLF STICHTING" - gelukkig, is hetl En o, bittere, grievende, out- tide teleurstelling! Ze kunnen nietge- en gorden er is geen plaats voor Radeloos, moedeloos, krachteloos, £öos en hulpeloos. Kan het verschrik ker, ontzettender, Lezer? Neen,driewerf Gaarne zouden we ze helpen, als we maar konden. Hadden we ook voor deze stumpers waut dat zyn ze toch maar een pavil joen, een gebouw, dan zouden we ze kun nen helpen, hen in staat stellen zoo al niet geheel, dan toch gedeeltelijk door arbeid hun brood te verdienen. Onze vraag is beleefd doch dringend, help ons zulk een gebouw bijeenbrengen. Draag, lieve lezer, een steentje bij, 't Is noodig. Het geldt onzen armen medemensch. Anders móeten ze, ja moeten ze weer terugvallen tot hun vroegere ellende, om maar niet anders te spreken en worden een gevaar voor de Maatschappij. En dan vraagt men ons, of we geen plaats hebben voor drankzuchtigen, om die te red den, om die te maken tot mannen van sta vast. En één vraagt voor een kennis, die voor een neef, een ander voor een broeder, een kind voor zijn vader, eene moeder voor haar zoon, enz. En ook hen willen we helpen, als er maar plaats was om ze te herbergen. Terrein voldoendde, arbeid in overvloed, en dat alles in een rustige, stem mige omgeving, waar de natuur reeds een weldadigeu invloed uitoefent, maar er moet herberging voor zyn. Daarom vragen we uwe bijdragen, uwen zoo gewaardeerden steun. Het thans reeds gebouwde paviljoen is bestemd voor valide armen, cooddruftigen enz., die niet bedeeld wenschen te worden, noch willen bedelen, maar hun brood met arbeiden willen verdienen. En arbeid is er in overvloed, doordat een groot gedeelte der gronden nog in cultuur moet gebracht of intensiever bebouwd. Een gelegenheid voor burgelyke en andere Armbesturen om menschen, die ze anders bedeelen moeten, hier te plaatsen, om ingevolge artikel 29, 2de lid der Armenwet, onderstand te ver- leenen door arbeid. De Regeering steunde dit plan, moedigde door den steun van f 10.000 hiertoe aan en U weet het. 't was noodig, heel noodig. Zelfs een t weede pavil joen hiervoor is ook reeds noodig. Neen.Geen brood in ledigheid, „Maar arbeid moet hen sterken; „De hollandsch arm weet ook Voor hollandsch brood te werken". En we voegen er bij, niet alleen arbeid, straks ook een stukje grond met eigen huis en haard, 't Noodig hoog noodig. Ziedaar de plannen der Mr. J. P. A. Vereeniging. We vragen naast giften, bijdragen, contri buties, ook kapitaal tegen 4'ƒ2 °/o- Een be hoorlijke rente, 't Is eens hypothecaire leening 100 hectaren grond met 2 flinke boerderijen en andere gebouwen strekt tot waarborg. En 100 Heet. kan er nog bflge- kocht worden, 't Is een soliede geldbeleg ging. - Wil de plannen der Vereeniging helpen verwezenlijken. Velen gaven reeds giften, zeiden jaarlyk- wche bijdragen toe of namen een of meer obligaties. Ook Uwen gewaardeerden steun stellen wu op prys en daarom hopen wy ook en mitsdien veroorloven we ons de vrijheid ook U te vragenverblijd help ons door een gift - een jaarlyksche bijdrage - of wel neem een of meer obligaties van f 1000-, f 500 - of f 100.— 4'/2 °/o rente, betaling 2 Januari 1 Juli. Het geldt hier niet alleen den arme den ellendige maar ook het die bf zouden bezwijken voor de verleiding öf ook die gevaar loopen een verkeerden weg in te slaan. Het is om het behoud de redding van onzen medemensch te doen. J. WILBRINK Wz. Directeur. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Mej S. J. Beversluis, uit deze gemeente, slaagde Vrijdag te Rotterdam voor de acte lager onderwijs. Door de leden van de vereeniging het Groene Kruis afd. Middelharnis Sommels- dijk is Dr. Cieindert gekozen tot penning meester dier vereeniging. Maandag is de Vischsloep .Voorlich ter" sch. J. de Korte ter Haringvisscherij van hier uitgevaren. Ten bewyze van het goede onderwijs aan de Normaalschool alhier kan worden gemeld, dat alle 7 candidaten alhier dit jaar voor de onderwijsacte slaagden. Daar de inschry ving van de ambachts lieden aan wien het verbouwen van de Geref. Kerk zou worden opgedragen te ver boven de begrooting ging, is het werk nog aan niemand gegund. Door de politie werd Vrijdagnacht wegens dronkenschap en het veroorzaken van nachtrumoer, een zwervend koopman in het arrestanten lokaal opgeborgeD. Maandag werd de hulp der politie in geroepen voor een twist tusschen inwoners van de Visscherotraat alhier, broodnyd schijnt de oorzaak daarvan te zyn. Door een slaapsteehoudster alhier is een aanklacht ingedieDd tegen een logeer gast, die haar voor een belangrijk bedrag aan geld heeft opgelicht. Door het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland is aan Ds. J. G. Bruining alhier, eervol Emeritaat verleend op 18 Aug. a.s. By Kon. besluit van 2 dezer is aan de gemeente, boven en behalve de bydrage, bedoeld by art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs een subsidie verleend, van f 810. De stukken, bedoeld in art. 63 der wet tot regeling van het lager onderwys zyn opgenomen in de St. ct. no. 144. By eeu van wege de suikerfabrikanten- bond ingesteld onderzoek naar de deugdelijk heid der gemeente fairbariken alhier, is ge bleken dat beide in goeden staat verkeeren. Door den heer J. v. d. Baan is te kennen gegeven dat by niet meer in aan merking wenscht te komen voor her nieuwing van zyn mandaat als lid van den gemeenteraad. Tegen den rondreizenden koopman C. Rossen zal procesverbaal worden opge maakt wegens dronkenschap en nachtelijk burengerucht. SOMMELSDIJK- Vrydag jl. werd het zoontje van T. v. H. door een flets zoodanig omver gereden, dat hij by zyn oog ernstig werd verwond en geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De op Vrijdag jl. gehouden collecte voor den Gewapenden dienst in de Neder landen heeft in deze gemeente/"14.77 opge bracht. Maandagmiddag lag van den landbouwer M. Groenendijk een zijner beste paarden dood in den stal. Het paard was verzekerd. Tegen J. V. uit Dirksland is proces ver baal opgemaakt wegens overtreding van bet Motor- en Rijwielreglement. Terwijl de fletsryder A. K. jl. Woens dagavond voor een wagen wilde uitwijken, reed hy met voilé vaart in een grintbak. Door de schok tuimelde hy hals over kop over het stuur en kwam in een volle sloot, met water. Gelukkig kwam hfl er met de schrik en een nat pak af. Maandagmiddag ontstond er een begin van brand in de schilderwerkplaats van C. van Beek alhier. Toen de jongste knecht alleen op de werkplaats was, kwam hy met een brandende lucifer te dicht by een bus met benzine, waardoor deze vlam vatte en in de winkel nog «enige schade aanrichtte. Den brand werd door toegeschoten hulp spoedig met een paar emmers water ge- bluscht. Dinsdag werd L. K., terwijl hy een paard in de weide voortjoeg, door dat dier zulk een ernstige slag tegen zyn hoofd toe gebracht, dat hy zicb onder geneeskundige hulp moest stellen. Zaterdagavond lag het varken van de Wed. 1. Kievit, dat lijdende was aan vlek ziekte, dood in het hok. Van de landbouwer I, van H. sloeg het paard gespannen voor een wagtn op hol, door dat het een stuk blik tegen een zijner pooten kreeg. Spoedig werd het bij de molen yan Pape tot staan gebracht, en liep het zonder ongelukken af. DIRKSLAND. De oude broodkaarten moe ten op Dinsdag 29 Juni a.s. des namiddags tusschen 6 en 8 uur ten Gemeentehuize worden verwisseld tegen nieuwe. Wie dan zyn kaart niet inwisselt, kan gedurende ten minste één week geen goed koop brood betrekken. De inwoners van Dirksland kunnen alleen ten Gemeentehuize van Dirksland hun kaart Wie voor het eerst een broodkaart ver langt, kan die voortaan op Dinsdagen ge durende de kantooruren verkrijgen. HERKINGEN- Jl. Vrijdagavond is de brand spuit dezer gemeente beproefd en is geble ken dat deze alsnog aan redelijke eischen voldoet. Bij T. Bestman onder deze gemeente is een kuiken geboren met 4 pootjes en 4 vleugels, wat zeker wel als iets zeldzaams kan worden vermeld. Het kuiken is echter na slechts een poosje geleefd te hebben, gestorven. Ook in deze gemeente wordt gebruik gemaakt van de z g. n. Regeeringsvarkens, waarvan het spek en vleesch tegen vermin derden dan den gewonen prijs wordt ver kocht. In deze gemeente doet zich een geval van besmettelijke ziekte „Febris typhoidea" voor. Het vereischte kenteeken is aan de woning bevestigd. Van den landbouwer Jn. van der Velde onder deze gemeente is één zijner melkkoeien iu een sloot verdronken, wat voor hem een aanmerkelijk schadepostje is. A. s. Dinsdag moeten alle in de gemeen te afgegeven broodkaarten ter secretarie worden ingeleverd tusschen 6 en 8 na middags. STELLENDAM- Op Dinsdag 29 Juni a. s. zal de verkiezing plaats hebben van drie leden van den Gemeenteraad door de perio dieke aftreden der Heeren P. D. Holleman J. van Oostenbrugge en Jb. van Beters. Als een bewys, hoe droog de mond van de haven wordt, kan dienen het feit, dat Maandag 15 vaartuigen, die wilden uit zeilen om te gaan visschen by den mond van de haven terug moesten keeren, daar zij niet over de droogte heen konden ko- Deze week zyn in onze gemeente de eerste regeeringsvarkens geslacht. - Een huis en erf, toebehoord hebbende aan Johs. Visser is Vrijdagavond afgemijnd door S. van den Hoek alhier voor de som van f 1856. GOEDEREEDE. Tegen Vrijdagvoorraiddag

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 9