7 kert de berichtgever van de Times, dat de Franschen, sedert het begin van het gevecht meer buit aan oorlogsvoovra&d gemaakt heb ben, dan zy bij de overwinning aan de Marne gedaan hebben. Zy hebben meer dan 10.000 gevangenen gemaakt sedert het offensief begon en den vijand zeer zware verliezen aan dooden en gekwetsten toegebracht. Een correspondent van de Times, die, als gast van het Fransche departement van oorlog, een toer gedaan heeft langs het front van Verdun naar Toul en Nancy, vertelt o. m. van den onafgebroken strijd in het bosch bij Fay-en Haye, waar sedert het eind van October de Duitsche strijdmacht voort durend besnoeid wordt. Er is geen dag voor- byg6gaan, dat er niet voor een millioen frank aan granaten op de vyandelyke linie geworpen is. De correspondent van de Times heeit met verscheidene hooge officieren over de munitie kwestie gesproken, en allen waren het er over eeDS dat het een eerste vereischte was de Duitsche loopgraven met brisante grana ten te overstelpen vóór de infanterie een aanval op de Duitsche stellingen kon onder nemen. De overwinningen in Galiciö hebben de redactie van de Neue Freie Presse in hooge stemming gebracht. Zij verbeeldt zich, dat de Ent.ente staten reeds den moed gaan ver- liezeD, blijkende uit ontevredenheid en tweedracht.Zij beweert, dat in Frankrijk Jof- frohet vertrouwen begint kwijt te raken. Als de Duitschers en Oostenrijkers door de linies der Russen kunnen breken, vragen de Franschen, waarom dan Joffre niet door die van de Duitschers? Eu de vreeselijke veniezen, waarop hun in het Westen bet veroveren van wat loopgraven te staan komt, worden verzwegen. Rusland mokt, omdat het Fransche leger niet de kracht heeft, Duitschland door zijn aanvallen van Galiciö af te trekken. De oorlog in Italië duurt al vier weken 6ii wat heeft hy opge ieverd? De Dardenellen is een groot graf voor Eugelscben en Franschen. Servie is vergramd op den nieuwen bondgenoot en de Grieken zijn vol wantrouwen tegen het volk, dat hen met zijn landhonger zelfs de Egöisohe Zee wil versperren. Zoo ziet het Weensche blad nu den toestand in De Tijd verneemt uit Boedapest, dd. 16 dezer: Een Tsjechisch regiment is wegens hoog verraad, gepleegd bij het Gallicischo front, ontbonden. De soldaten gedroegen zich tijdens den grooten slag in de Karpathen op de lafbartigste wijze, en zelfs maakten sommigeD gemeene zaak met den vijand. Ziehier het outbindingsbevel, door den keizer bij legerorder uitgevaardigd „Van smart vervuld gebied ik, dat het 27e rogiment infanterie wegens lafhartigheid en hoogverraad in den strijd tegen den vijand uit mijn leger worde gestooten. Het regimentsvaandel moet aan het regiment worden ontnomen en in het legermuseum worden opgeborgen. De geschiedenis van het regiment, dat, van stonde af aan ver giftigd, naar bet slagveld is getrokken, is van heden .af geOindigd. - Frans Jozef." Zoowel te Boedapost als te Weenen heeft hot bevel een pijnlijken indruk gemaakt, au de trouweloosheid dor Tsjechen, welke tot dusver officieel geheim werd gehouden, aan de openbaarheid is prijsgegeven. Itc moet hier nog het eveneens verborgen pijnlijko nieuws aan toovoegen.dat talrijke Tsjechen niet hebben voldaan aan hun op roep om onder de wapenen te komen. Velen zijn naar het buitenland gevlucht,andereD zijn met dr. Kramarsch, den leider der Tsjechen, gevangen genomen. De Times bevat het eerste van een reeks artikelen „over de groote daden door het, Fransche leger en de FranBche natie vol bracht tijdens de eerste fazen van den oor log". Deze geschiedenis, zegt de Times in haar inleiding van de serie, wordt in Enge land nog verre van algemeen begrepen. Het Engelsche volk heeft thans iets vernomen van den terugtocht der Engelschen uit Ber gen en het aandeel, dat de Engelsche troe pen in den slag aan de Marne genomen hebben, het ziot niet in, gelijk het behoorde te doen, dat de Franschen toen ongeveer anderhalf millioen man onder de wapenen hadden, terwyl de Engelsche strijdmacht te velde minder dan 100,000 man telde De artikelen, die de Times in haar num mer van Maandagochtend begint te publi- ceeren, zijn gekeurd door den Franschen generalen staf, die er gedeeltelijk de stof voor geleverd heeft. Zij zullen, zegt het blad, er toe bijdragen een begrip van de verhou dingen te geven, want het is van het groot ste belang, dat de Engelschen zich voort durend herinneren hoe klein naar verhou ding het aandeel is, dat het Engelsche leger 2elf8 tot op den huidigen dag genomen heeft in den oorlog op het vasteland. Wy, zegt do Times, houden nog maar een heel kleinen sector van bet front in Frankrijk en Vlaan deren bezet en het is sedert geruimen tijd niet grooter geworden. Wij moeten veel meer doen dan wij nog gedaan hebben, willen wy ons geheele aandeel dragen van den last, die bestaat in het overwinnen van Duitschland. Wij hebben nog niet de volle kracht van onze mannelijkheid in de schaal geworpen en het ia geen antwoord om te zeggen, dat wij niet blootgesteld zijn aan dezelfde gevaren of dat wy veel meer gedaan hebben dan wy aanvankelijk van zins waren. Er staat voor ons evenveel, misschien meer op het spel dan voor Frankrijk en voor ons beiden is de uitslag van den oorlog een levenskwestie. Ons heele bestaan als natie hangt af van het behalen van de overwin ning en wy vechten even goed voor Enge land aan het Nauw van Calais als wy zouden doen op den bodem van Kent. Hoe groot onze inspanniog en onze opofferingen ook geweest zyn, wij moeten nog ver gaan voor we ons voor voldaan kuDnen houden. Aldus de Times. Het doel van de artikelen, die het blad openbaar begint te maken is „aan Engeland als in een aanschouwelijke les te laten zien de dappere daden en de bittere opofferingen van Frankrijk, voor een gemeenschappelijke zaak gedaaD en evenzeer in Engelands als in Frankrjjks belang". Het Engel8cb-Fransche opperbevel aan de Dardanellen heeft, naar Duitsche bladen zeggen de te ontleenen aan de Nouveliste van Lyon, besloten om verscheidene oude schepen in het smalle gedeelte van de zee- öngte te doen zinken in 't geval dat de Duitsche en Turksche duikbooten hun aan vallen op de FraDsche en Engelsche vloot hervatten, teneinde de Dardanellen zoo doende voor de doorvaart te versperren. Generaal d'Amade is volgens een telegram uit Kairo aan het Giornale d' Italia bij een landing aan de Dardanellen verwond. D'Amade was aan boord van 't stoomschip Savoie, dat de landing zou steunen. Een granaat viel op de Savoie en sprong in de nabijheid van den generaal uit elkaar. Twee vingers van de rechterhand werden hem afgescheurd eD hy kreeg een verwonding aan den rug. De Pruisische minister van landbouw heeft het volgende bekend gemaakt: Om te verhinderen, dat er in den aan staanden herfst en winter schaarschte ont staat aan voeder, zie ik my genoodzaakt de bezitters van bosschen te wijzen op de mogelijkheid, om van de bosschen gebruik te maken tot het verkrijgen van voeder. Het is bekend, dat in vele bergstreken het loof van de woudboomen, vooral van den ahorn, esch, linde, olm, eik, populier, wilg, acacia en berk geregeld gebruikt wordt voor het winnen van loofhooi. Het loof van alle boomen, ook dat van den rooden beuk, is biervoor geschikt. Wanneer by de thans heerschende droogte groote hoeveelheden loof ingezameld en tot hooi gedroogd wor den, dan kunnen op deze wyze aanzienlijke hoeveelheden voeder voor den 'winter wor den verkregen. Het zou goed zyu, indien ook de burgemeesters hierop bun aan dacht vestigden. Ik heb reeds de noodige maatregelen getroffen om ook op deze wijze de Pruisische staatsbosschen productief te maken. (Tijd.) In Oost Friesland is van overheidswege bekend gemaakt, dat weer als voorheen petroleum te verkrygen is, nu sedert eenige dagen de toevoer uit Roemenie weer geregeld is en ook plaats heeft naar Duitschland. De Politische Correspondenz verneemt uit Saloniki, d.d. 9 dezer, dat daar het En gelsche stoomschip Earl of Elgin is aange komen met 8000 ton spoorwegmateriaal voor den Serviscben spoorweg Paracsin Rakowa, alsook een stoomschip vol zout voor Servie. Gelijk men weet heeft Zwedeu den door voer naar Rusland vei boden van goederen, waarop in Zweden verbod van uitvoer be rust. Naar aanleiding daarvan heeft Saso- nof zich, volgens de Temps, tegenover den Zweedschen professor Harteveld aldus uit gelaten Wij zyn door dat optreden van Zweden verrast en zyn er smartelijk door getroffen, dat Zweden ons wantrouwt. Wy denken er zoo min aan om Zweden aan te vallen als de maan. Alle mogelijke redenen tot misverstand waren by de laatste ont moeting tusschen den tsaar en den koning van Zweden in de Finsche Scheren uit den weg geruimd. Waarom dan dit wantrouwen Over de onlusten in Moskou vinden wy in een overzicht van wat de Roeskoje Slo- wo achryft nog het volgende: Ten gevolge van epidemische ziekten in de fabrieken, die het bygeloovige volk aan de Duitschers ten laste legde, verzamelden zich den 10en Juni 's ochtenls om 10 uur troepen arbei ders onder leiding van raddraaiers. Deze hadden ïysten van niet-Russische en ook Joodsche bedrijven, die vernield moesten worden. De menigte begon met de verwoes ting. Het gerucht verspreidde zich door de stad en de pogroms namen zoo'n omvang, dat de leiders geen macht meer over de menschen hadden, 's Avonds werd er met het verwoesten en plunderen geen onder scheid meer gemaakt tusschen niet-Russi sche en Russische zaken. De brandweer kon de vele branden niet meer blusschen. 'a Och tends brandden nog vele bedrijven. De on lusten duurden tot 's ochtends 5 uur. „Toen volgden de manifesten van de atedelyke overheid en van den metropoliet. De Roeskoje Slowo vermaant de Russische broeders niet den gemeenschappelyben vy- and te sterken, die op oproer en onlusten als zyn bondgeoooten rekent. Het stadshoofd van St. Petersburg heeft een manifest uitgevaardigd, waarin het heet: Er zyn zeer verontrustende berichten uit Moskou gekomen. Onder den schijn vau een patriotsche stemming heeft de bevol- kiug een tumult veroorzaakt en daardoor onze vijanden in de kaart gespeeld. Ik deel de bevolking mede, dat alle fabrieken en werkplaatsen, die aan onderdanen van vij andelijke staten hooren, onder strenge toe zicht van de regeering staan. Geen kopeke komt onze vyanden ten goede. Wy zelf echter hebben die fabrieken voor onze ver dedigingsmiddelen noodig. Personen en ver- eenigingen die dat niet willen inzien, bena- deelen het Russische Ryk in den strijd tegen zyn vyanden. Ik druk allen op het hart,, volkomen orde te bewaren en my niet tot buitengewone maatregelen te dwingen. Volgens het Petit Journal zouden prins Radoliü, de gewezen Duitsche gezant te Parijs, en zyn echtgenoote naar hun land goed in Posen verbannen zyn, omdat de prinses, die aan de Radziwills en de Talley- rands verwant is, blyk gegeven heeft van gevoelens, die in zeer hoogen kring misnoe gen gewekt hebben. Volgens Morgenbladet, van Kristiania, heeft de Russische regeering te Londen en in de Vereenigde Staten zes millioen solda tenschoenen en in Canada 22.000 spoorwa gens besteld. Ontsnapt. GROENLO, 21 Juni. Hedenmorgen kwam hier een Russisch krijgsgevangene aan, die het gevangenkamp te Wezel ontvlucht was. Met tien anderen was hy den gevaarlijken tocht begonnen. Twee werden er nog vlak by de grens door de Duitschers achterhaald. Vermoedelijk is het slechts één gelukt in Nederland aan te komen. De man droeg een kaartje by zich waarop de loop van den Ryn, en o. a. eenige Nederlandsche grensplaatjes waren aangegeven. Voor zoo ver uit zyu gebaren en woorden viel op te maken, had hy zich langen tyd voor de Nederlandsche grens opgehouden, voor hem de kans gunstig scheen, die over te trek ken, Begrijpelijkerwijze was hy zeer ver heugd zijn doel eindelijk bereikt te hebben. Ronselaar gearresteerd. VLISSINGEN. In de Badhuisstraat te Vlissingen is een Belg gearresteerd, die reeds geruimen tyd te Middelburg woon achtig was. Hy wordt verdacht militairen te werven voor het Belgische leger. De man, die reeds lang onder verdenking stond en daarom werdt nagegaan, is Zondag naar 'sGravenhage overgebracht. Een eigenaardig geval. Jl. Zaterdag kwam de reehter-commis saris uit Middelburg te Terneuzen om een onderzoek in te stellen naar aanleiding van de door een ingezetene gedane aanklacht, dat het lyk zijner vrouw, ter aarde besteld op de katholieke begraafplaats, was opge graven en naar een ander deel van dat kerkhof overgebracht. Er werden op de begraafplaats photo's gemaakt en de begra ven kist ontbloot. Het schijnt, dat het lyk was bygezet in een groeve op het gewijde deel der begraafplaats, wat de pastoor had te kennen gegeven, dat wegens de kerkelijke voorschriften niet kon geschieden. Na het verlaten vau de begraafplaats door den stoet, maar voor de begrafenis was voltooid, is toen op last van den pastoor, die voor die verplaatsing toestemming had verkregen van den burgemeester, het lyk begraven op het ongewijde deel der algemeene R. K. begraafplaats De echtgenoot kwam daarvan later op de hoogte, toen hy met familie het graf willende bezoeken, dit niet meer vond. Hy was niet genegen met het gebeurde ge noegen te nemen, en diende deswege een aanklacht in. Begrijpelijk heerscht by de velen, die met het gebeurde bekend zyn, belangstelling naar de uitslag van deze wel niet dikwijls voorkomende zaak. Petroleum. Toen in 1914 de oorlog uitbrak, trof de regeering met den Duitachen petroleum groothandel een overeenkomst, waarby de maximumprijs voor 1 liter petroleum in den kleinhandel op 25 pfg. werd vastgesteld. Die overeenkomst kon slechts worden ge handhaafd, lot de groothandel zelf gedwon gen werd, dien prys te overschrijden, om nog petroieum uit het buitenland machtig te worden. Langzamerhand stegen die prü- zen meer en meer en in den kleinhandel moest men den laatsten tyd 60, 70, ja 80 pfg. voor den liter betalen, voorzoover er nog petroleum te verkrijgen was. De regee ring wil thans met den groothandel een nieuwe overeenkomst omtrent dit artikel treffen, om een voortdurend atygen der prij zen, ook in 't belang van den kleinhandel, te voorkomen en een overzicht te verkrygen van de aanwezigen en nog te verwachten voorraden. Daarna zal de behoorlijke ver deeling der petroleum geregeld worden, en zal de Bondsraad bij een verordening den maximumprijs voor den kleinhandel vast stellen, waarnaar de groothandel zich be hoort te regelen. Het spreekt wel vanzelf, dat die maximum prijs hooger zal worden dan do nog bestaande van de 25 pfg. per liter. Wegens het heerschend gebrek aan petroleum worden de inwoners aangespoord, zooveel mogelijk gebruik te maken van gas. WEENEN. ffleieel) 's Middags. Gemeld wordt dat ons tweede leger na harden stryd Lemberg heeft veroverd. Aardappelen-overvloed. Een correspondent van de N. R. C. aan de Oostgrens schrijft: De vóór eenige maanden in Duitschland vastgestelde aardappel voorraad deed met grond de vrees ontstaan, dat er, voordat de nieuwe oogst op 't land was, gebrek zou komen aan aardappelen. Op last der regee ring werd het voederen van vee ermee ge staakt; 't slachten der varkens op groote schaal was er een onmiddelijk gevolg van. Verder werd met kracht aangespoord tot een zeer matig gebruik van dit volksvoed- sel: ja, er werd zelfs van verschillende zij den aangedrongen op het uitgeven van aar- dappelkaarten. En op 't oogenblik? Sinds een paar weken hebben onze naburen blijk baar te veel aardappelen. Er is thans ten duidelijkste gebleken, dat men op verstrekte opgaven van aanwezige consumptieartike len volstrekt niet kan bouwen. Bij verkre gen resultaten is dit ten opzichte van aard appelen ten duidelijkste geblekengeweten- looze speculanten hebben zich niet ge schaamd, hun enorme hoeveelheden inge kochte aardappelen niet op te geven, om ze later tegen hooge prijzen aan de hand te kunnen doen. Maar zy komen bedrogen uit. Plotseling is het aanbod van dit ver- bruiksartikel zoo ontzaglijk grootgeworden. dat de prijzen in verschillende plaatsen zelfs zyn gedaald beneden die, welke er in nor male tijden voor besteed worden. De spe culatie dezer personen is dus grootendeels mislukt, maar ook tal van gemeenten, die te gen de vastgestelde maximum-prijzen, aar dappelen voor de inwoners hebben gekocht, moeten ze thans met schade van de hand doen. Ja, men zit zelfs met zeer groote hoeveelheden verlegen De ryksregeering heeft zich dan ook andermaal genoopt ge zien, maatregelen te treffen, thans tegen den aardappelen-overvloed. In de eerste plaatsdan dringt zij er by de bevolking op aan, meermalen daags, b. v. ook 's avonds, aar dappelen te eten. Op die wijze spaart men tevens aan brood, dus aan graan, dat uit stekend bewaard kan blyveD en tot voed sel voor later ty'den kan dienen. Verder is het weer geoorloofd, de aardappelen als vee voeder te gebruiken. Dan worden de bak kers ernstig aangemaand, bij bet bakken van K. en K K. brood een flinke portie goede oude en ook nieuwe aardappelen te gebrui ken. Vervolgens stelt het Rijkscomité on der zekere voorwaarden weer belangrijke partyen aardappelen beschikbaar voor de branderijen of spiritusfabrieken. En ten slotte worden de huismoeders aangespoord, aardappelen te koken en ze daarna te dro gen, om ze in tyd van grooter behoefte te kunnen opdienen. Op al deze wijzen tracht men thans daD ook allerwege de aardap pelen te gebruiken of ze voor bederf te be waren. VAKIA. Nog een anecdote van Bismarck. Toen in 1840 Bismarck zitting bad in het Frankforter Parlement logeerde by aldaar in een hotel. Zyn knecht woonde in hetzelfde hotel, doch daar de staatsman geen bel op zyn kamer had, moest hü steeds naar boven gaan om hem te roepen. Het was natuurlijk bij zonder lastig en meer dan eens had hy den hotelhouder verzocht hem een schel te geven doch deze wilde dat niet doen. Eenige dagen later werd plotseling het geheele hotel op geschrikt door twee hevige ontploffingen. Men snelde naar Bismarcks kamer en vond hem daar zitten in een armstoel met een dubbelloopspistool in de hand. Alle ruiten waren gebroken en de kamer was vol kruit damp. Op de vraag waarop hy geschoten had antwoordde hij„Het was alleen een teeken voor myn knecht, dat ik hem noodig had." '8 Avonds had Bismarck zyn bel. Zonnexoarmte als voedingsmiddel. Het is een vastgesteld feit dat 's zomers onze behoeften tot het opnemen van voedsel geringer zijn dan 's winters. Wij eten in den zomer minder, omdat de ondervinding ons geleerd heeft, dat het ons „te warm" maakt. Van dit schijnbaar zoo natuurlijk verschijn sel hebben de Fransche geleerden een studie gemaakt, en getracht de oorzaken op te sporen hoe bet komt, dat de behoefte tot het nemen van voedsel afhankelijk is van de heerschende temperatuur. Men kan daarbij niet zeggen, dat Miramond de Larognette den kortsten weg gekozen heeft. Hij had de oude proef herhaald om marmotjes te ge bruiken, en daarbij opgemerkt, dat deze diertjes, evenals de menscb, ook 's winters meer voedsel tot zich nemen, dan's zomers. Hieruit maakte hy op, zy het ook meteen grooten sprong, dat zonnewarmte voor een deel in de plaats treedt van voedsel. Aan deze hypothese verbonden zich vragen in nationaal economische en voedings physiolo- gische richtiDg, hoe men zonnewarmte het beste tot voedsel kan omzetten. Er bestaat geen twijfel daaromtrent of alle dieren reageeren met verandering van voedings- hoeveelheden op kleine temperatuursver schillen. Zoo roept het dalen van den ther- momether van 26° by het. marmotje een groote behoette aan voedsel in het leven. Verder werd door proeven aangetoond.dat bij stijging van temperatuur een onmiddel lijke minder behoefte aan eten zich deed gevoelen. In aansluiting op de hypothese van Wirsmond voegde Maurel uit Toulouse erby, dat de behoefte aan voedsel in het warme jaargetijde en de tropen een gevolg is van het kleinere warmteverlies van het lichaam. De levende lichamen van warmbloedige stralen voortdurend warmte uit, daar de lichaamstemperatuur hooger is en deze van het hoogste punt naar het laagste stroomt. Het menschelyk organisme geeft dagelijks

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 7