11 uur is in het logement „De Gouden Leeuw" alhier eene vergadering van stem gerechtigde Ingelanden van den polder „De Oude Oostdyk" belegd. Te dezer plaatse wordt door verschei dene gezinnen gebruik gemaakt van de van gemeentewege te verstrekken kaarten tot het bekomen van het z g. Regeeringsbrood. NIEUWE Tüi\GE. Vrijdagavond jl. had^in het hotel van den heer Holleman de aan besteding plaats van het bouwen van een woonhuis en schuur voor den heer A. Kievit alhier. Architect de heer P. Korteweg. Be grooting f 3150. In massa voor timmer- en metselwerk was ingeschreven door: Jan Holleman Az. f 3375 Johs. Mosselman 3048 AFZONDERLIJK VOOR TIMMERWERK. J. A. Rober f 1489,89* I. J. v. d. Broek 1655,— C. A. Lambert O. T, 1745,— I. J. Mosselman 1774,— METSELWERK. S. Kanters O. T. f 1275* J. de Later O. T. 1330 J. O ver weel 1334 J. B. Nuchteren 1340 SCHILDERSWEEK. L. Kareis f 120* P. C. van Dongen O. T. 120 J. Holleman 121,25 SMIDSWERK. A. van den Doel f 234,70* A. Nieuwland 273,70 Aan de met is het werk gegund. O. T. wonende te Oude Tonge, andere inschrijvers wonende alhier. De collecte voor het fonds der gewapen- den dienst heeft in deze gemeente opgs- bracht de som van f 8,87'/2* Door bet Bestuur van de Oudepolders loozende op de haven van Middelharnis is Maandagavond in het Gemeentehuis alhier aanbesteed het éénmaal kroozen der Wate ringen in den polder Duivenwaard. De laag ste inschrijver was H. Felsbourg alhier voor f 25,25 aan wien het werk is gegund. De Burgemeester dezer gemeente brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij die bij de aanvraag van nieuwe broodkaarten, van bakker wenschen te veranderen daar van kennis moet geven op Maandag 28 Juni a.s. des avonds van 6 7 ure op het Ge meentehuis. Zonder kennisgeving wordt bij de invulling der nieuwe kaarten geacht bij den zelfden bakker te zullen blijven. Door dat de kaaigasten te Battenoord voor het lossen der grint vijf cent per M3 meer eischten van een schipper van Oud dorp als dat zij tot hedeD hadden bedongen van andere schippers, bracht deze schipper gisterenmoigen eigen werkvolk uit Ouddorp mede. Gisterenmiddag stapte de hoenderkoop man H. N. uit den tram alhier met een partijtje jonge kippen. Zoodra hjj deze op de kar had geladen werden zij door den Deurwaarder in beslag genomen, zoodat H. N. zonder kippen tehuis kwam. OUDE TONGE- In de haven te dezer plaatse zal een afsluitdam met bijbehoorende keer sluis worden aangelegd. Tot assistent bij de gasfabriek alhier in aanbouw voor de Mij. tot Exploitatie, van Gemeentebedrijven te Utrecht is be noemd de heer G. Yorsterman van Oyen te Aardenburg, Op 18 Juni had de zoon van de wed. van Es het ongeluk, dat doordat zyn paard van de tram schrok, met wagen en al in de sloot terecht te komen. Alhoewel hij veel schade aan wagen en tuig had kwam hij er gelukkig met de schrik af. DEN BOMMEL- B. en W. brengen ter alge meens kennis, dat het cohier derPers. bel. No. 2 invorderbaar is verklaard, en aan den heer ontvanger is ter hand gesteld. Woensdag jl.,sloeg het paard van den heer Jk. gespannen voor een karretje, op hol. Van Stad holde het over den Bommel, en werd in den schaapsweg gegrepen door eenige militairen, die het op de hofstee brachten. Aan 142 gezinshoofden zyn in deze gemeente broodkaarten verstrekt, terwijl nog steeds nieuwe aanvragen inkomen. Door de politie is tegen eenige per sonen procesverbaal opgemaakt, wegens het lijden langs de trambaan. Als een bijzonderheden mag vermeld worden dat in den tuin van den heer L. Mijs alhier een Yucca staat, die eenige stevige bloemstengels heeft gevormd. Bin nen enkele dagen zal deze plant in vollen bloei staan. STAD AAN T HARINGVLIET Zaterdag avond had S. v. d. M. alhier, een knaap van twaalf jaar het ongeluk in de kaai te val len G. v. d. B. die aan de kaai woont, had dit bemerkt, snelde ter hulp en mocht het genoegen smaken, den drenkeling weder op het droge te brengen. Naar men verneemt heeft beurtschip per C. J. Goumare alhier ziju motorvaar tuig verkocht aan iemand uit Belgis. Met September a.s. hoopt hy een nieuwe groo- tere motor in de vaart te brengen. De Burgemeesterdezer gemeente maakt bekend, dat het kohier no. 2 der personeele belasting over het belastingjaar 1915 invor derbaar is verklaard en aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Jacs van Antwerpen, thans agent van po litie te Dordrecht is benoemd tot gemeente veldwachter te Nieuw Beyerland. Zondag jl. viel een jongetje van twee jaai van den beer C. M. alhier van de stoep in de vaat achter de woningde dienstbode, die het ongeluk bemerkte, kon nog juist het kind met een bezem naar zich toehalen en op den kant brengen. Het kind hadin- tusschen reeds zooveel geleden, dat men verplicht was geneeskundige hulp in te roepen. Door het bestuur der liberale kiesver- eeniging alhier is gekozen tot voorzitter de heer J. Koert Mz. en tot secretaris de heer Jb. Joppe. DE OORLOB. 21 J u n i 1915. De „Daily Chronicle* vernam uit Athene dat Venizelos in de nieuwe volksvertegen woordiging een meerderheid van ongeveer 80 stemmen zal hebben. De Vtmizelos-bla- den „Patrie" en „Hestia" bevatten een krach tige campagne om eene beslissing te nemen. Beide bladen dringen er b'u de Regeering op aan, dat de Duitsche propagandisten uit het land zullen worden verwijderd. Het schijnt de geallieerden thans ernst te worden met de ammunitiequaestie welke klaarblijkelijk, reeds een voorname factor is geweest vooral op het Oostelijk oorlogs- tooneel. Uit Bazel werd gemeld, dat 150 stoom- booten met ammunitie voor Rusland te Archangel zijn aangekomen. Aan den ande ren kant heeft Rusland graan naar Engeland1 verzonden. Naar uit Ciasso wordt bericht rukken de Serviërs met groote troepenmachten op Scutarie aan en hebben zy reeds de bruggen over de Zwarte Brin overschreden. Het doel van hun voortrukken zou zyn zich in het blijvend bezit van de haven San Giavanie di Medua te stellen. In Montegrynsche kringen heerscht le vendige opgewondenheid over de houding der AlbaneezeD, die alle levensmiddelen transporten op de Bojanarivier aanhouden en in beslag nemen. Gemeld wordt, dat Albaneesche benden ter sterkte van 4000 man onder leiding van Issa Boljetintaz de Montegrynsche grens overschrijden. Een ge vecht ontstond tusschen Albaneezen en Montegrynen, waarby eerstgenoemden over de grens werden teruggedrongen. De ver liezen ziin beiderzijds betrekkelijk groot. LONDEN, 21 Juni. De Morning Post ver nara uit Kopenhagen dat het Duitsche leger in Galicie voor den grooten opmarsch wer den versterkt met47 Regimenten infanterie van welke or 23, met inbegrip v.d.Pruisische garde van het Oostelyk front kwamen, ter wijl de 24 andere regimenten bestonden uit versche, dit jaar geoefende troepen. Het totale aantal der nieuwe strijdkrachten be droeg 141.000 man. Op het Westelijk front blijven de geali- eerden steeds vorderingen maken. Van de laagte van Buval vielen de Fransehen in Oostelijke richting van Souchezaacen maak ten ongeveer 1 K M. vorderingen. Zü hebben een hevigen tegenaanval van den vyandin het Westen van Argonne afgeslagen en daar bij eenige krijgsgevangenen gemaakt. Bij Caldone deden wij een aanval op een loop graaf op hoogten aan de Maas, bezetten 2 vijandelijke linie's en 70 Duitschers gevan gen genomen. Het Italiaansche leger heeft, naar de Ita- liaansche bladen gemeld hebben, thans reeds meer Oostenrijkse!» gebied bezet dan Oosten rijk aan Italiö heeft aangeboden. In Italiaansche handen zouden zich 5000 Oostenryksche gevangenen bevinden. De Italiaansche terreinwinst werd Zondag by de Montenero uitgebreid. Zyn het eenerzyds op het Westelijk front de geallieerden, die gestadig voortgaan met het winnen van terrein, aan het Oostelijk front gaan de Verbonden legers zeker niet minder krachtdadig voorwaarts. Een nieuwe ontruiming was voor de laatste de slag by Magierof-Grodsch. De Russen trokken terug op Rawa-Ruska en Zeikieuw, terwijl zy nog krachtigen weer stand boden aan de Weraszyki. Vanaf Zondagmiddag waren dc Russen op het geheele slagfront op den terugtocht zoowel in de richting van Lemberg als Noordelyk en Zuidelijk van die stad. Zü worden door door de legers der Oostenry- kers en Duitschers vervolgt. Duizenden gevangenon en een groot aan tal oorlogsmateriaal vielen weer in de han den der vervolgers. De Russen begonnen aan den boven Dnjester hun stellingen te ontruimen. Aan het Belgische communiqué zy ont leend, dat teo Westen van Soissons ver schillende nachtelyke aanvallen der Fran- schen plaats hadden tegen de Duitsche stel ling ten Westen Mouillin -a-Touveöt. Op de Maashoogten richtten de Franschen tegen de Duitsche positie op de Grand, Franché. Ten Westen van Les Eparges de krachtige aanvallen. Gedurende den nacht ontruimden de Duitschers stelselmatig Metzeral welke plaats door de Fransche artillerie werd ver nield. 2 2 Juni. De „Courier della Sora" bericht uit Nisj dat het Bulgaarsch antwoord aan de Entente te Nisj als negatief beschouwd wordt, en derhalve het bestaan aangenomen wordt van een afspraak tusschen Bulgarije en Oostenrijk. Aan de Servische Regeering was ook niets betreffende de aanbiedingen aan Bulgarije medegedeeld, evenmin is zy om trent hare opinie gevraagd geworden. Na een hevig gevecht zyn de Franschen meester geworden van het Buvaldal en heb ben zy de glooiingen van heuvel 119 bezet, zoodat een optrekken naar Bouchez en Givencby-en Gohelle mogelijk zou kunnen worden en een voltooiing van de gevechten in Artois te verwachten is. Het Suvaldal is een ravy'n Zuid-Oostelyk van Notre-Dame de Lorette. Er was byzonder sterke vijan delijke bezetting gelegerd, terwy'l Gaud- mynen en mitrailleuses de vallei schier onneembaar maakten. Aan de Maashoogten bleven de Franschen vorderingen maken. In Lotharingen vonden Fransche patrouilles de Duitsche wachten ten Westen van Contrexon onbezet, terwijl de Duitschers zyn teruggetrokken ten Zui den van Cintrey. Het station van Metzeral werd eveneens door de Franschen genomen. Op het Italiaansch-Oostenryksch oorlogster rein was aan 't front Tirol en Tarentino weinig bijzonders voorgevallen. De Italianen bezetten Funta, Toska en bewerkten op de hoogte van de valei van Cordvale op ver schillende punten sterke vyandelyke linies waarvan meerdere met beton waren ver sterkt. In Karinthiö werd de beschieting van Malborghetto voortgezet. Van het Belgische hoofdkwartier wordt gemeld, dat aan den Westelijken kant van het Yserkanaal ten Noord-Westen van Dix muiden vyandelyke aanvallen op drie door de Duitschers gehuchten werden afgeslagen. Ten Noorden van Atrecht hadden gisteren alleen artilleriegevechten plaats. In het labirintb ten Zuiden van Neuvillo werd tegen middernacht een Fransche infanterie- aanval afgeslagen. Aan de Maashoogten duurde de stryd den geheelen dag onder zwaar geschutvuur. By Marcheville werd een zwakke Fransche aanval afgeslagen. Ten Oosten van Luneville by Leatry hadden voorpostengevechten plaats. In de Vogezen verlegden de Duitschers hun stellingen zonder daarin door den vij and te worden verhinderd. Op den Oostely- ken vechtoever ten Oosten van Sondernacbt. Duitsche vliegers bombardeerden Coucelies ten Westen van Rheims. De bommen, die de vyand op Brugge en Ostecde heeft ge worpen hebben geen schade aangebracht. Op het Zuid Oostelijk oorlogstooneel word het gevecht ten Oosten en Westen van Lem berg voortgezet. Ten Westen van Zol kieuw werden de Russen gedwongen uit hunne stellingen terug te trekken. De Duitsche troepen en de Oostenryksch-Hongaarsche legercorpsen maakten sinds den I2den Juni, toen het laatste offensief in de streek van Przemysl en Jaroslaw aanving 237 officieren en 58000-man gevangen en veroverden 8 kanonnen, 136 machinegeweren. Vervolgens zyn de Duitsche-Oostenryksche troepen Lemberg binnengerukt. Gemengd Nieuws. BRUGGE. Alle Duitsche gewonden te Brugge in openbare of particuliere gebou wen en in ziekenhuizen verblijvende, wor den door de Duitschers uit Brugge wegge bracht in Oostelijke richting. Dit belangrijk transport wordt in het Noorden van Vlaan deren als een eerste stap van een naderend offensief beschouwd. Reeds zyn 800gewonde militairen uit de zalen der Normaalschool te Brugge vervoerd. THIELT. Nog immer is het Hoofdkwartier der Duitschers te Thielt. Het is gevestigd in de groote huizen van ae Hoogstraat. lederen avond komen de auto's uit de verschillende richtingen van het Noordelyk front om hun instructies te ontvangen. Thielt ia de stad van officieren. Alle Fransche uithangborden zyn hier ook weggenomen. GENT. Met zekerheid kan worden bericht dat de Duitsche zwaargewonden in Gent worden verpleegd. De meesten komen in het nieuwe en reusachtige hotel van de Sint- Pieterstatie De Gentsche bladen Journal de Gand en de Bien Public zyn opnieuw ver schenen. De Bien Public werd gestraft met een maand schorsing. KNOCKE. (per koerier tot de grens). In tegenspraak met het bericht van den cor respondent van de „Tyd" over een kust- bombardement by Knocke, kan worden ge meld, dat geen enkele bom in de drie laatste dagen binnen of om Knocke viel. Het vuren der Duitsche snelvuurkanonnen op vyan delyke vliegtuigen komt byna iederen dag voor en er gaat büna geen avond of nacht voorby, dat er geen zoeklichten of licht bommen te zien zijn bij Zeebrugge en Knocke. BERLIJN. De bladen uit Bologna geven nadere berichten omtrent de beschieting van de Italiaansche kust. Zaterdagmorgen om 3.20 uur werd voor de haven van Kimini op 8 KM. afstand een vyandelyk eskader gezien bestaande uit de kruisers Sankt Georg en zeven torpedovernielers. De bevolking verborg zich op de kloksignalen in de kel ders. Om 4.45 uur opeDden de schepen in gevechtslinie het vuur dat hoofdzakelijk te gen de spoorbruggen over de Marecchia ge richt was. Om 5.15 uur eindigde de kanon- nade. Door de Anthoniuskerk ging een schot van groot kaliber. In de Via Mille werden verschillende huizen vernield, evenals in het kazernekwartier. By Pesaro beschoten een kruiser en torpedobooten een naarAn- cona op weg zijnden sneltrein, die echter snel omkeerde om een gedekte stelling te zoeken. Een schot vloog op de ballonhal van Pesaro en vernielde de linkermuur. De vuur toren werd beschadigd. By Fano trachtte het eskader de brug over de Misauro en de Arzila te vernielen. Eens naderde eeD schip zoo dicht de kust, dat men vreesde dat de matrozen zouden landen. De vloot keerde evenwel terug. In Ancona vernam men om negen uur kanongebulder aan de open zee. BERLIJN. Uit Lugano wordt gemeld, dat by een van de laatste gevechten generaal Pietro Manfredi, vroeger bevelhebber van een Romeinsch grenadier-regiment, geval len is. BERLIJN. Volgens een bericht van de „Tribune" zouden de Montenegrynen Skoe- tari bezet hebben en de Grieken Pira, en zyn er gewichtige gebeurtenissen op den Balkan te verwachten. Dq Frankfurter Zeitung schrijft over den strijd in Galicie Nu is ook de laatste vaste stelling der Russen, die nog Lembeig, de hoofdstad van Gallicie, beschermde, by de eerste bestot- ming gevallen. Als Nikolaj Nikolajewitsj zijn bedreiging, dat Lemberg ook ten koste van millioenen menschenlevens behouden zal worden, wil waar maken moet by zyn troepen millioenen heeft hy weliswaar niet meer te zijner beschikking in een vertwijfelden, tegenover het gewicht van den aanval der Duitschers geheel hopeloozen stryd voor de muren van de stad laten stand houden. Als rype vrucht van een zevenweekschen, onafgebroken voortgezetten veldtocht ligt de stad voor ons zegevierend leger. De grootschheid van dezen veldtocht kunnen wy nog niet in heel zyn omvang overzien. Eerst de geschiedenis zal dien naar waarde kunnen beschrüven. Lemberg zal niet het einddoel van dezen veldtocht zijn. De vernietiging van de vy andelyke legermacht, die ons de troepen den weg daar de stad versperde en de ver- dry ving van den vyand uit het gebied van onzen landgenoot, hebben een nieuwen stategiscben toestand gebracht, waarvan do laatste gevolgen nog niet zijn te overzien. Het Duitsche voorjaarsoffensief in het Oos ten Is het, die nu de geschiedenis van oen geheelen oorlog bepaald. Het brengt ons de groote eindbeslissing nader. Een correspondent van de Nieuwe Cou rant schrijft uit Calais dd. 15 dezer: Na een afwezigheid van ruim eon halve maand, bleek my dat Calais niet meer wordt gerekend tot do legerzone. Dit beteekent allereerst dat de bondgenooten niet meer vreezen dat de Duitschers zullen doorbreken langs den Yser of bü Yperen. In de tweode plaats stelt dit besluit in uitzicht een kor toren verkeersweg tusschen Engeland en Frankrijk. Dit bericht is ook van belang, omdat een brief, die anders van hier 10 en 11 dagen noodig had, er nu in 6h8dagen is. Men ziet, er is In velerlei opzichten ver betering. De stemming is hier opgewekt De bioscopen, die een korten tijd vanwege Zeppelin-bezoek gesloten waren, hebben alle hun deuren weer ontsloten. Desclaux, de betaalmeester in het Fran sche leger, die zich schuldig gemaakt heeft aan diefstal van voor het leger bestemde levendsmiddelen, die hij aan zyn minnares, mevrou/a Béchoff van de bekende Parijsche daraeskleermakers-flrma, zond, was in be roep gegaan tegen het vonnis van den krijgs raad, die hem, zooals wy indertijd gemeld hebben, veroordeeld had. Zyn beroep is on ontvankelijk verklaard. Ook mevrouw Béchoff was in beroep ge gaan. Maar zy is niet gelukkiger geweest dan Desclaux. Haar beroep is ontvankelijk verklaard, omdat zy niet-milltair is. maar tevens ongegrond. Als medeplichtige aan diefstal door een militair ten nadeele van het leger, valt haar misdrijf onder do com petentie, der militaire rechtspraak. N.RC. De correspondent van de Times te Parijs meldde Zondag, dat er geen teekenen van verslapping zijn waar te nomen in het woe dende gevecht, dat nu langer dan een maand duurt, om den sleutel op den weg naar Lens en Rijsel. Na een beschrijving gegeven te hebben van de in puin geschoten dorpen waar de stryd gewoed heeft, zegt decorrespondent: Gemeten in kilometers is de voortgang niet groot, maar bier, evenals in Les Eparges en op den Hartmannsweilerkopf ishetonmid- dellyk doel der krijgsverrichtingen niet vele kilometers voorwaarts te Tukken, maar in werkelijkheid slechts een honderd meter. De weg naar de vlakte is nu binnen het bereik van de bondgenooten. Verder verze-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 6