Door de liberale kiesvereeniging alhier zijn tot bestuursleden herkozen de heeren Jb. Joppe en M. Koppenaal en inplaats vaD den heer D. Born, die niet meer in aanmer king wenschte te komen, gekozen de heer P. J. van Nierop. DE 00RL06. 7 Juni 1915. De nota van Amerika aan Dnitschland zal wel eenige dagen later op de plaats harer bestemming aankomen dan aanvan kelijk werd gedacht. Zulks, zooals men weet, tengevolge van een ongesteldheid van Pre sident Wilson. Waarschijnlijk zal zy eerst Donderdag worden gepubliceerd en door den gezant te België worden overhandigd, waarna meD dan zich zal vergewist hebben, dat zij woordelijk juist is. Van het Westelijk front werd heden mor gen vroeg reeds gemeld, dat naby Gent een Zeppelin, door een Pransche en Engelsch vliegtuig met bommen bestookt in brand is gevlogen en neergestort. Het kwam daarbij terecht op het Reggiuklooster waardoor twee religieusen werden gedood. Van het lucht schip kwam de geheele bemanning om, Naar het Fransch Commiqué meldt duurt de slag ten Noorden van Atrecht nog heftig voort. De Franschen gingen belangrijk voor uit door verschillende goedgeslaagde aan vallen. Zij veroverden loopgraven in het labyrinth en hebben zy 2 daarvan in hun bezit. Het gevecht duurt thans onafgebro ken gedurende acht dagen. Ten Noorden van de Aisne en ten Oosten van de Tracy- Le Mont hebben zy na een hevige beschieting twee linie's loopgraven over een leDgte van 1 kilometer veroverd. De Parijsche bladen zyn gisteren te Zürich niet aangekomen, evenmin als de Parysche avondpost. In verband hiermee gaan ge ruchten dat het verkeer op de FraDsshe spoorwegen gestremd is, daar Italiaansche troepen naar het Westelijk front onder weg zy'n. Van het Oorlogsterrein meldde het Russi sche comminqué dat de Duitschers by Rafka op 5 JuDi gebruik maakten van verstikkende gassen. Ten Noorden van Lejarok trokken de Russen de San over en versterkten daar 't terrein. Aan de rechteroever sloegen de Russen op 4 Juni en den volgenden nacht tal van tegenaanvallen van krachtige Oos- tenryksche reservetroepen af. In het Tiroolsche en Karintische grens gebied beperkteD de Italianen zich tot artil- leriegevuur. In het gebied Lavarone-Folgarie opende zy aan deOostenryksch-Hongaarsche zijde het vuren met zware stukken geschut op de grensforten. Aan het front in het kustland begint het artillerievuur heviger te worden. Het Duitsch communiqué maakte mel ding van hervatte Fransche aanvallen aan de rand van den Loretteheuvel, welk door het Duitsche vuur werden gestuit. Verdere nachtelijke aanvalspogingen werden in de kiem gesmoord. Ten Zuid-Oosten van He- buterne (ten Oosten van Doullon) vielen de Franschen zonder succes aan. Het gevecht is hier nog niet beslist. Verdere Fransche aanvallen te Noord-Westen van Moulin sous Touvent (ten Noord-Westen van Soissons) werden grootendeels afgeslagen. Slechts op een plaats bereikten zy de Duitsche voorste loopgraven, waarom nog gestreden wordt. Ook werd de Duitsche positie bij Vauguais ten Z. O. Vareunet aangevallen waarby de Franschen brandbommen gebruikten. Op het Oostelijks tooneel forceerden de Duitsche ca- velerie den overgang over de Windau ten Noorden van Kurschany en rukte ten Zuid oostelijke richting op. Ten zuidoosten van Kurtowania en in de streek ten Oosten van Sawdyniki schreed het Duitsch offensief voorwaarts. Nog 3340 gevangenen en 10 machinegeweren vielen daarbij in Duitsche handen. Tolausin Sapicziska zyn van Russen gezuiverd. By de gevechten om Przemysl werden 2805 gevangenen gemaak. Ten Oosten van Przemysl zetten de verbonden troepen den strijd voort en wierpeD de Russen ten Zuid westen van Moskiska op de Wysnia terug. Gedeelten van het leger van generaal von Linsingen zyn by Zurawno de Dnester over getrokken en hebben de hoogten van den noordoostelijken oever bestormd. Verder noordwaarts is by de vervolging de linie Nowica-Kalusz-Tomaszowce bereikt. De Morning Post bevatte een bericht uit Athene meldende dat de Firma Krupp een groote fabriek van ontplofbare granaten ea bommen in de nabijheid van Constan- tinopel heeft opgericht. Er werken daar 4000 Duitsche arbeiders. Vanuit het Vaticaan heeft de Matin de medodeeling ontvangen dat Koning Ferdi nand van Bulgarije besloten heeft tot de Katolieke Kerk over te gaan. 8 Juni 1915. De toestand van de Koning van Grieken land was dermate verergerd, dat er slechts weinig hoop overbleef op het behoud van zijn leven. Duitsche bladen melden zelfs reeds het overlijden van Koning Constatyn. Het Giornale d'Italia vernam uit Scutarle, dat de Serviërs in Centraal Albanië langs twee fronten oprukken. In de richting Dibra hebben zy Stareu en in de richting Elbassen de streek van Golsbade bezet. De regeering zal tegen deze militaire maatregelen van Servie, die uit voorzichtig heid voortspruiten en dus tydelyk zyn zich niet verzetten. Van het Westelijk gevechts terrein melden het Fransche communiqué, dat de Duitschers ten Noorden van de Aisne hevige aanvallen deden, waarby zy in auto mobielen versterkingen aanbrachten. Het gevecht ten Noorden van Atrecht duurde met groote hevigheid voort. In de richting voor het centrum Lobgrinth werd de centrale stelling bereikt. Van het Oostelijk oorlogsterrein meldde bet officieele Peterburgsche communiqué, dat by hoogte 295 ten Zuid-Westen van Radwitz een langdurig gevecht van man tegen man plaats. In den streek van Dura- wiso slaagde de vijand erin in den nacht van 5 op 6 Juni met eenige afdeelingen de Dnjester over te trekken. In het dal Lubka sloegen de Russen vijan delijke aanvallen af en maakten daarbij meer dan 400 krijgsgevangenen. Ten Westen van Kolomea staakten de Duitschers hun hardnekkige aanvallen en werden met groote verliezen teruggeslagen. Voor het front van een Russische afdeeling lieten de Oostenrijkers vijf duizend dooden achter. By een aanval in die streek maakten de Russen ruim 700 krijgsgevangenen waar onder 20 officieren. Volgens telegiammen uit Dedeagatsj wordt de toestand in Konstantinopel ern stiger; de hospitalen zyn oyervuld met ge wonden in typhuslyders die dagelijks by hon derden sterven. Bulgaarsche families ver laten de stad uit vrees voor uitspattingen der Muzelmannen. Na de val van Przemysl heeft de Rus sische legerleiding krachtige versterkingen tegen de Oostenrykscha posities aan de Pruth linie tot stand gebracht, vooral in de streek Kolomea Delatyn. De gevechten ten Oosten van Przemysl en Jaroslaw duren voort. Ten noorden van Moskiska moesten de Russen wijken. Aan de Dardanellen heeft een Turksche artillerie een vijandelijke stelling vernield. Twee vijandelijke kruisers beschoten het dorp Ajanus; later moesten de kruisers zich echter terugtrekken. Het Belgische hoofdkwartier meldde van het Westelyk oorlogstooneel, dat aan den Oostelyken rand van den Loretteheuvel de aanvallen der geallieerden mislukken. Ook ten zuiden van Neuville werden de aanval len afgeslagen. In de streek ten Zuid Oosten Hebuterne duurt het gevecht voort. Een vijandelijke aanval ten Noord Westen van Soissons, by Moulin sous Touvent is door een tegenaanval gefnuikt. By Ville au Bois ten Noord Westen van Berry au Bac, leed de vyand, by een vergeefsche poging om de in Mei verloren posities te heroveren, zware verliezen. By Douai wordt een vijan delijk vliegtuig neergeschoten. De aanval lende beweging der Duitschers indestreek Schawli en ten Oosten van de Dubissa neemt vooruitgang. Ten Zuiden van de Dnjester hebben de verbonden legers Liefka-Sector overschreden en bereikten Myslow—Wojni- low—Serdne—Koloziefow. De onderhandelingen tusschen Roemenië en Rusland werden slechts onderbroken, zoo meldde de „Kreusz" daar de Roemeenscbe eischen welke het bezit bedongen van Bes- Arabiö en van het gebied dat Rusland voor barig aan Servië beloofd golden. Gemengd Nieuws. HANSWEERT, 5 Juni. Hedenmorgen is te Schore een Duitsche balloncaptif, gemerkt „Köln. Ehrenfeld no. 943" naar beneden ge haald. Onder aan den ballon sleepte een staaldraad van ruim 200 Meter lengte, zoo dat vermoed wordt dat deze ergens is los gebroken. De ballon dreef van Z.W. naar N.O. en bleek doorzeefd te zyn van kogel gaten. OOSTENBURG, 5 Juni. Omtrent de Zep pelin", welke hedenmorgen alhier werd waargenomen, loopen de meeningen uiteen, Sommigen denken dal het een captif met zak (een zgn. „drachenballon") was, anderen hielden het voor een Zeppelin. Daar het met de hooge N.W. wind mede dreef, vermoedt men dat het onbemand was en ergens los geraakt was. (Blijkbaar i3 het de ballon-captif, die te Schore is gedaald. Red.) OOSTBURG. Te Breskens werd Zaterdag door een schipper het ljjk aangebracht, ver moedelijk van een Belg, dat in de Wielingen was opgevischt. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens,5 Juni. Het personeel van de lyn Terneuzen Gent mag niet verder dan Selzaete en wordt in Selzaete opgesloten. In Selzaete staat ander personeel gereed om den trein verder naar Gent te begeleiden. In omgekeerde richting wisselt het personeel weer te Sel zaete en degenen, die opgesloten waren mogen dan weer naar Terneuzen. Advocaten en de oorlog. Volgens de verlieslysten, voorkomende in de Deutschen Juristen Zeitung zyn tct en met 27 Mei sinds den aanvang van den oorlog 1646 Duitsche meesters in de rechten gesneuveld. Onder de gevallenen zyn acht professoren in de rechtswetenschappen en 358 regeeringabeambten en rechters, 420 as- sestoren 530 referendarissen, PARIJS. De senator Camille Pelleton, de ex-minister van Marine, is Vrijdagavond tengevolge van een hartverlamming over leden. Hy was juist bezig met; het schrijven van een artikel voor de „Radical". FRANKFORT. De „Frankfurter Zeitung" meldt uit Konstantinopel, dat da flotille van Duitsche onderzeebooten die naar de Middel- landsche zee in den morgen van den 4en in den Bosporus is binnengeloopen. De Duitsche booten paradeerden voor het Kei zerlijk Paleis van Dolmabagtsche. Het pu bliek bracht de onderzeebooten, die in zoo korten tyd by de Dardanellen, zulke bijzon dere daden hebben volbracht, een warme ovatie. LUXEMBURG. De regeering heeft een oproep tot de bevolking gericht, waarin zy wordt aangemaand zich in haar uitlatingen betreffende den oorlog voorzichtig te zyn en niet openlijk party te kiezen voor de een of andere oorlogvoerende mogendheid. De bewoners moeten er voor zorgen dat het neutrale karakter van het land ver zekerd blijft. Men zou wegens de eigenaardige ontwikkeling in de geschiedenis van het Lnxemburgsche volk, het volk kunnen misverstaan. Stoomtreilerbedrijf tijdelijk stil gelegd. Wegens vermissing van den stoomtreiler Rijnland en de zeer vermoedelijke vermis sing, wegens over tyd zyn, van nog eenige IJmuider stoomtreilers, hebben gisteren de opvarenden van de te IJmuiden binnen zijnde stoomtreilers in vergadering besloten tot a.s. Maandag niet met de treilers uit te varen, teneinde te controleeren, hoeveel en welke treilers vermist worden en zoo moge- l\jk de oorzaak van de vermissing te weten te komenverder, aan de reederyen te ver zoeken, de gage voor de stilliggende week uit te betalen; aan de oorlogvoerende zee mogendheden te doen verzoeken nieuwe en nauwkeurige opgaven van de door mijnen gevaarlijke gebieden, en bij de regeering aan te dringen op spoedige inwerkingtre ding van de Zeeongevallenwet. Aardappelen. Te Lexmond en omstreken waar veel aardappelen geteeld worden, staan aeze vruchten bijzonder mooi te veldede win terrogge en het zomerkoren ook heel goed, terwijl ook de suikerbieten het veel beter doen, dan men de laatste jaren gewoon was. De IJmuider vischhandel bedreigd. In de Vrijdagavond j.l. gehouden verga dering der Kamer van Koophandel en Fa brieken in de gemeente Velsen werd door een tweetal leden by de rondvraag ter sprake gebracht de verstrekking van visch als volks- voedsel door bemiddeling van het Centraal bureau van de verschillende gemeenten en werd er op gewezen dat de vischhandel te IJmuiden hierdoor ernstig wordt bedreigd. Immers zal op den duur blijken dat de vischhandel niet tegen den inkoopbureau zal kuDnen concurreeren, wyl de visch in de verschuilende gemeenten beneden den kos- tenden prijs wordt verkocht. Als voorbeeld werd genoemd Nijmegen, waar een party schol, die met de kosten van vracht enz. 9 li 10 cent per pond had moeten opbren gen, voor 5 6 cent per pond werd ver kocht. De belastingbetalers zullen dus het tekort moeten bijpassen. Dit nu is voor de vischbandelaren een doodende concur rentie. Velen hebben dan ook reeds klanteu verloren. Het aantal gemeenten, dat visch gaat of laat Yerkoopen wordt steeds grooter, en werdeD door het bureau de eerste dagen een 1000 pond visch per dag gekocht, de vorige week werd op één dag 30.000 pond gekocht. Bovendien vreest men dat het bu reau zicb na de mobilisatie zal omzetten in een Naamlooze Vennootschap om de klan ten, op deze wyze verkregen te blijven be dienen. De leden der Kamer van Koophandel na men met groote belangstelling van deze mededeelingen kennis en zeker zal de Ka mer 't bare doen om te voorkomen dat de vischhandel, die o. i. een particulier bedrijf moet blijven, ernstig geschaad wordt. De Keulsche corresponpent van de Tijd meldt, van Duitsche zijde, dat de legers van de centrale mogendheden hun landen eer lang geheel van vijanden gezuiverd hopen te hebben en den strijd dan verder op vijan delijk gebied denken te voeren. Naar iemand hem verzekerde, die in dezen verantwoordelijkheid heeft te dragen, zal dan de tijd zijn gekomen voor een openlijke verklaring der Duitsche en Oostenryksche staatslieden over den gedetailleerder» vredea- wensch. „Niemand ter wereld zal op dat zegevierend uur ook maar in bet minste volhouden, dat de centrale mogendheden zich laten leiden door vrees voor een slech ten afloop van dezen hun opgedrongen oor log, dien zij zegevierend over de landsgren zen voeren. En terwijl dan bijzondere nadruk zal worden gelegd op de herhaalde ver klaring van den Duitschen rijkskanselier, dat Duitschland nietuitgaatop veroveringen, maar op het vestigen van de volkomen veiligheid der ryks, zullen de vijanden der centrale mogendheden door een even fiere als edelmoedige houding van het Duitsche rijk, dat zoozeer gesmaad is, wijl het om laag hartige motieven en niet uit zelfverdediging den stryd zou hebben begonnen, voor de verantwoordelijkheid worden gesteld, om de rampen, die sedert byna een jaar de menscbheid treffen, voort te zetten zonder eenige kans op succes. Zelfs, indien zij de voortzetting verkiezen van den oorlog, die binnen hun grenzen tot het bittere einde zal worden uitgevochten, zal de edele hou- diQg van Duitschland en Oostenrijk slechts winst opleveren, daar deze mogendheden zelfs by degenen, die vatbaar waren voor den uitgestrooiden laster, gerehabiliteerd zullen zyn. „Men weet in het buitenland voldoende, dat het niet de bedoeling is van Duitschland, binnen Europa zyn grenzen uit te breiden, doch slechts waarborgen te verkrijgen, om zich vreedzaam te kunnen ontwikkelen. Wie niet vrijwillig verblind wil zyn, moge hieruit de conclusie trekken, welke de basis kan worden voor een vrede, om welken de zegevierende verbonden mogendheden nie mand behoeven na te loopen, maar die hun opnieuw de gelegenheid zou geven om te toonen, welke bronnen van zedelijke kracht, grootheid, beschaving en vooruitgang zy in het belang der geheele menschheid zijn." Een opkooper van eieren, die wekelyks de Tielsche markl bezoekt, had sedert ge- ruimen tyd elke markteen tekort van soms f 30 f 40. Dit moest ontstaan zyn door val- sche of vervalschte briefjes, waarop de koo- pers gewoon zyn te koopen en die na afloop van de markt uitbetaald worden. De politie werd gewaarschuwd en gistermorgen werd een welgestelde boerin uit Heerewaarden, op vermoeden van bovenbedoelde ver- valsching, gearresteerd en in het huis van bewaring opgesloten. Zondagmorgen is te Leeuwarden de tim merman v. d. Kamp bij de St. Bonifacius- kerk aldaar, by het aanbrengen van ver sieringen voor een processie, van de trap gevallengisteren is hy aan de bekomen verwondingen overleden. Te St. Joachimsmoer is Zondag de woning van H. Suys geheel afgebrand. Doordat er niemand thuis was, kwamen een kalf en een paar varkeüs in de vlammen om en kon van den inboedel niets gered worden. Alles was laag verzekerd, De Secoio verklaart van een welingelicht politiek personage vernomen te hebben, waarom Duitschland nog altijd met de oor logsverklaring aan Italië aarzelt. Volgen3 den zegsman van de Secoio, weet de Duit sche Keizer zeer goed, dat Oostenrijk een afzonderlijken vrede zou willen sluiten en weigert hy de Duitsche legers bevel te geven om tegen Italië op te tiekken voor Oosten rijk zich verbindt niets zonder Duitschland's toestemming te doen. Zondag zijn naar Przemysl reeds de nieuw benoemde Öostenrüksche bestuursambtena ren en de ambtenaren voor bet belastingwe zen, de post en de telegrafie vertrokken om hun ambstsvoorgangers, die na de inneming van Przemysl door de Russen op 22 Maart □aar het binnenland van Rusland gezonden waren, te vervangen. Het bestuurswezen van Przemysl zal weldra volkomen zyn hersteld. De Daily News verneemt uit Athene dat de geallieerden in de laatste dagen lucht- verkenningen boven de Golf van Smlrna hebben gedaan. Donderdagochtend om drie uur begeleidden twee kruisers mynzoekers naar die golf. De forten openden het vuur en dwongen de schepen terug te koeren. Deze leden geen schade. Te Konstantinopel zyn kortgeleden 163 Duitsche officieren en een aantal ingenieurs van Krupp aangekomen, om de beschadigde kanonnen te herstellen en toezicht te hou den op het maken van schietvoorraad. Bulgaarsche gezinnen trekken geregeld uit Konstantinopel weg. Om broodverspilling togen te gaan, heeft de politie te Konstantinopel verordend, dat ieder huishouden maar eenmaal daags brood mag koopen. De maatregel wordt reeds in enkele wijken, met name in Pera, toege past. Duitsche bladen beweren, dat de Russische regeering 6 raillioen roebels voor de bestry- ding van de hier en daar optredende builen pest heeft uitgetrokken. Duitsche bladen melden, dat de opmarsch van de verbondenen in Galicië dezen behalve de oliebronnen en raffinaderijen ook de aardwasmynen van Borislaw terug heeft doen krijgen. Die mijnen zyn de eenige in Europa en onmisbaar voor do kaarsenfabri- cage. Hun jaarlfiksche productie bedraagt 2.000.000 K.G. ter waarde van 3 millioen kronen. Uit Melbourne bericht Reuter, dat Pearce, de Australische minister van oorlog, gezegd heeft, dat het geraeenebest zooveel infante- rie-brigades naar het front zal zenden als het maar bij elkaar kan krijgen, in het Huis van afgevaardigden heeft de afgevaardigde Cook er over geklaagd, dat Australië te weinig manschappen aan het front had. Hij zeide, dat iedere man, die in staat was een geweer te handteeren, naar de vuurlinie gezonden behoorde te worden. Cook gaf in overweging alle lichamelijke geschikte man nen in Australië in te schrijven. WEENEN, 7 Juni. De Reichspost meldt dat het Zuiderleger ten Noorden van Rosp- wadon Lemberg tot op 80 mijlen genaderd is. Alle Galicische landsambtenaren ontvin gen order zich gereed te houden tot het weder aanvaarden van hun ambt. BERLIJN, 7 Juni. De bladen vernemen uit Stockholm dat 5 Juni uit do richting ten Z.O. van het eiland Gothland zwaar kanonvuur is vernomen. Er werden 23

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 6