DE OORLOG. 31 Mei 1916. Een Engelsch blad vernam uit Washing ton, dat het antwoord van Duitschland op de Amerikaansche nota inzake de „Lusitania" een ongunstige indruk wekte. Een antwoord van president Wilson zou niet verwacht worden vóór den Kabinetsraad van Dinsdag. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Zürich, dat de interventie van Italië een militaire samenwerking met de geallieerden met zich brengt en derhalve een uitwisse ling van militaire attaché's noodzakelijk maakt. Uit Lugano bereikte on3 het bericht dat er te Milaan gedurende de laatste dagen 700 personen zijn gevangen genomen wegens onluste welke hebben plaats gehad. Ook te Constantinopel zou men onlusten vreezen, in verband waarmede het garnizoen Constan tinopel aanmerkelijk zou worden versterkt met troepen uit Damascus. Volgens het Parysche communiqué hebben de geallieer den alle Duitsche loopgraven veroverd aan den rechteroever van het Yserkanaal in het district Pilkem. Ten N.O. van Neuville vor derden zij 400 meter en maakten veel krijgs gevangenen. Den Duitsche aanval opSchnep- fenrieth in den Elzas werd door de geallieer den afgeslagen. In Rome heeft het bericht van de bezetting van Ala, welke met geringe verliezen zou hebben plaats gehad, groote voldoening ge wekt. De oorlogszóne is nu uitgebreid tot de provinciën Bologna, Ravenna, Forli en Rovigo. waar het militair gezag thans de macht uitoefent. Op het Oostenlijk Oorlogstooneel schijnt wederom groote activiteit te heerschen. Het Peterburgsche communiqué meldden daar omtrent o.m.In de streek van Schawli bleven de Russen de Duitschers, die de toegangen van dorpen Tsjakiasy enKolmy verdedigen van nabij bestrijden. Bij Tafdenil werden den 28en Mei meerdere kanonnen, zeven machinegeweren en ander oorlogsma teriaal door de Russen veroverd. Aan midden- en beneden-Dubissa hervatten de Duitschers het offensief. In Galiciö duurt de strijd voort. Den 29en dwongen de Rus sen den vijand van de San tot de monding van de Lubaksdofka te ontruimen en deden een reeks succesvolle tegenaanvallen tegen de hoofdmacht van den vijand, welke zich aau deze rivier en in de dorpen Kolnikof en Neko aan beide oevers van de Wiesnia handhaafde Op één dag maakten de Russen ongeveer 5000 man krijgsgevangen, waar onder 60 officieren en veroverden machine geweren, schijnwerpers en een trein. Aan de Soliua gingen de Russen tot het offensief over en verdreven den vijand van den rechteroever van de rivier Swice. Door de Russen, zoo luidde het commu niqué verder, werden op den 27en en 28en Mei bij Sieniawa veertien kanonnen veroverd en 6000 man krijgsgevangen gemaakt. Uit het Berlijnsche hoofdkwartier werd gemeld, dat de Franschen op 30 Mei zoowel ten Noorden van Atrecht als in het Priester- woud met sterke strijdkrachten door het Duitsche front trachtten heen te breken. De verliezen der geallieerden zouden daarop zeer groot zijn geweest. Bij Ostende schoot een kustbattery een vyandelyken vlieger neer. De spoorwegviaduct bij Dammerkirch werd door de Duitschers weer vernield, na dat het den Franschen gelukt was, dezen voor het gebruik gereed te maken. Het Duitsche communiqué meldde voorts, dat er op het Oostelijk oorlogstooneel geen bijzondere gebeurtenissen hadden plaats ge had. 1 Juni. Er hebben de laatste dagen weer heel wat Zeppelin-aanvallen plaatsgehad op En geland. Boven eenige voorsteden van Londen, evenals bij Ramsgate en Brentwood zouden Zeppelins bemerkt zyn, waarna tal van bran den werden waargenomen. OokbovenLon- den vertoonden zich Duitsche luchtschepen, die door het werpen van bommen branden veroorzaakten. Ut Parijs werd gemeld, dat een Zeppelin die verleden week deelnam aan den luchtraid op Southend door een granaat werd getroffen en tengevolge daar van ter hoogte van Helgoland in zee stortte. Aan de „Daily Chronicle" werd uitChiasso gemeld over het oorlogsenthousiasme in Italië, dat er Zondag o. a. drie groote school meisjes aan de vuurlininie werden ontdekt, die vervolgens aan haar ouders werden teruggezonden. Naar het Parysche avondcommuniquè meldde, maakten de Franschen wederom vorderingen ten noorden van Atrecht en namen loopgraven aan den weg Souchez- Darency. Afgeslagen werd een Duitsche legeraanval in de buurt van Labyrinth, ter wijl artilleriegevechten de streek aan den Yser in het Bois-le-Pritre deden dreunen. De verovering van Albain St. Nazaire, door de geallieerden, welk dorp voor de Duitschers de Lorette-stellingen verving, schijnt voor de geallieerden een groot suc ces te zijn, daar zij vandaar uit het voort rukken der Franschen naar Souchez, dat het middelpunt van het Duitsche verdedigings stelsel vormt, belemmeren. In Belgiö hadden artillerie-gevechten plaats op het Yzerfront. Aan den weg Souchez- Garency hebben de Franschen den molen van Malon veroverd en de Duitsche loop graven die zich uitstrekken van den molen tot de suikerfabriek van Bouchez. In den nacht van 31 Mei op 1 Juni had den hevige gevechten plaats. Ten Oosten van den weg van Mix-Nouletten naar Sou chez zijn de Franschen doorgedrongen in een boschje, waar zich een gevecht van man tegen man ontwikkelde. Op het Plateau ten oosten van Notre Dame de Lorette hebben de Franschen zich meester gemaakt van een Duitsch werk. In de Vogezen bij Fontenelle ten noorden van St. Dié werd in den loop van den nacht van 30 op 31 Mei een Duitsche aanval dóór twee compagnieön gedaan, teruggeslagen onder zware verliezen voor den vijand. Het Romeinsche hoofdkwartier deelde mede, dat op de grens van Tyrol naar Trentino de opmarsch der Italiaansche troe pen voortduurt. Ongeveer 10 KM. ten noor den van Ala werd een belangrijke hoogte Lugna bezet, die Ravcreto beheerscht en waar de Oostenrijkers eenigen tyd geleden bezig waren een fort te bouwen. Gevechten hadden plaats tusscben een regiment alpen jagers en de Oostenrijks-Hongaarsche stel lingen op de hoogvlakte van Lavarone, waarby volgens de Oostenryksche berichten de Italianen zware verliezen, volgens hun eigen berichten slechts geringe verliezen hadden te betreuren. Uit Constantinopel werd officieel gemeld aan de Dardanellen deed de vijand gisteren by Ari Burnu een aanval op onzen rechter vleugel doch werd teruggeslagen met een verlies van 100 dooden. Gisterenavond wilde de vyand een deel van de loopgraven in het centrum, die by den dag te voren genomen had, veroveren, doch werd op zijn oude stellingen terug geworpen en liet veel dooden, wapens en munitie achter. Gemengd Nieuws. Geen goederen voor Italië. Door de Nederlandsche spoorwegen wor den geen goederen bestemd voor Italië ten vervoer aangenomen. Tegen spionnage. Het stations en trampersoneel der H. IJ. S. M. heeft instructies ontvangen, waarby aan het personeel wordt opgedragen te letten op personen op de stations of in de treinen, die zich schuldig zonden kunnen maken aan spionnage en in voorkomende gevallen alle medewerking te verleenen voor aanhouding van den overtreder. Maandag is op Ameland door een strand jutter een ijzeren kistje aangespoeld gevon den, dathermetisch gesloten, met 12 schroe ven door het deksel, en by opening door de militaire autoriteiten, ammunitie bleek te bevatten, Het is toe verder onderzoek naar den Helder opgezonden, Merken of bizondere kenteekenen waren niet aanwezig, zoodat men geen afkomst kon bepalen. Maandag is de aak Wega uit Rotterdam gesleept door de Kenlschevaart X, stroom afwaarts met bestemming naar Kampen, te Deventer in aanvaring gekomen met het losse, niet uitdrijvende gedeelte der schip brug, dat geheel vernield werd. Ook kreeg 'nog de loopbrug van het nieuwgewestelyk zwembad schade. Boonenopkoopers. Een correspondent van het Berliner Tage- blatt te Sofia schrijft over den indruk, dien de Duitsche proviand-opkoopers in den Bal kan maken. De schrijver zat meteengroo- ten, breeden Bulgaar, die een dikke gouden horlogeketting droeg, in een loge van een tingeltangel. Hy luisterde naar een aria, terwijl de Bulgaar hem van top tot teen opnam. De Bulgaar was het blijkbaar met zich zelf eens geworden over de persoon van zyn buurman, want midden onder de aria uit Rigoletto boog hij zich naar hem toe eo schreeuwde hem in de ooren: „Koopt ge boonen De Duitscher was zeer veront waardigd over deze storing, vroeg of de Bulgaar gek geworden was. En wat hy met zyn boonen te maken had. „Neem me niet kwalijk", zegt de Bulgaar, „maar alle Duitschers, die nu naar den Bal kan komen, koopen boonen.". Ik was verbluft, vertelt de correspondent, en gaf dezen handigen koopman de hand. Hij had me een nieuwen kyk gegeven op de volkspsychologie. Wy waren op den Bal kan werkelijk bekend als de menschon die de boonen opkoopen. Ongetwijfeld zyn witte boonen om oorlog te voeren eren noodza kelijk als blauwe. Natuurlijk moet men boo nen koopen. Maar men moest deze zaken, die in vele gevallen ook particuliere zakeu zyn, niet steeds met een nimbus als van een groote politieke actie omgeven. Op den Balkan reizen tegenwoordig in het geheel geen menscben meer die in politfek opzicht onverdacht zijn. In de treinen reizen alleen nog diplomaten, journalisten en ambtelijke koeriers. Altijd echter reist er nog een vierde man mee. Hij reist met keizerlijken pas, zeer veel bagage en alle andere attributen van een ambassadeur of een gevolmachtigd minister. Ala men hem iets vraagt, dan verbergt bij zich altijd zeer geheimzinnig achter een zeer gewichtige politieke zending. In het solide Sofia eet hij veel van het daar gebruikelijke schapenvleesch en in het luch tige Boekarest drinkt hy veel champagne. In het hotel echter telefoneert hij naar alle kaDten. Spoedig weet de heele wereld, dat hij boonen wil koopen. Vaak zyn bet ook scha penvellen en wol, en andere zeer nuttige en voor den oorlog onontbeerlijke dingen. Mis schien heeft hy werkelijk keizer en ryk gered, ondanks de millioentjes, die hy er by verdient. Maar van Preadal tot Dimotika gelooft nu de geheele wereld, dat „alle Duit schers boonen opkoopen". WEENEN, 31 Mei, (Officieel). Er hebben gisteren aan de San en ten Oosten van die rivier, geen ernstige gevechten plaatsgehad. Aan het Noord- en Zuid-Westfront van Przemysl, alsook aan de boven-Djnester wordt gestreden. De verbondenen hebben in de streken van Stry in heftige gevechten verschillende plaatsen genomenzij ver overden een Russische batterij. De toestand op het Zuid-Oostelijk oorlogs tooneel is verder onveranderd. Italiaansch Oorlogstooneel. Een aanval, gisterochtend door een regi ment Alpijnsche soldaten op een sector; onzer versterkingen op het plateau van Lavarone gedaan, is bloedig afgeslagen. Een vijandelijke afdeeling begon zich ten N. O. van Paneveggie te verschansen. Zy moest echter direct voor het vuur van onze patrouilles wijken. Weinig beduidende gevechten hebben plaats gehad aan de grens van Karenthie. De vijand trachtte tevergeefs de helliDgen van het bergland ten O. van Caporetto te bestygen. Onze zware artillerie begon in de grens gebieden aan de kust in te grijpen. ANTWERPEN, 28 Mei. De tabak toebe- hoorende aan Duitschers, neutralen of Bel gen, die in het land verblijven, mag uit de stelling Antwerpen zonder permis worden uitgevoerd. Voor uitvoer naar Duitschland is toestemming van het Generaal Gouverne ment noodig. Tabak, behoorende aan onderdanen van vijandelijke machten of aan Belgen die niet in het land verbly ven, mag niet van eigenaar veranderen noch uit Antwerpen worden uitgevoerd, hiervan kan op aanvraag van den betrokkene worden afgeweken, indien het doel is sigarenmakers werk te verschaf fen. In Antwerpen is aangeplakt, dat het prik keldraad langs de grens onder sterken elec- trischen stroom is gebracht en mijnen z(jn gelegd. KAIRO. (Officieel). 31 Mei. De Turken kregen den 28sten Mei voet in eenige van onze loopgraven op het schiereiland Galli- poli. De EQgelsche troepen heroverden de loopgraven in een bajonetaanval. De Turk- sche colonnes die ter verscerkiog aanrukten, werden door ons artillerievuur verniotigd. De vijand verloor 2000 manonze verliezen bedragen 300 man. In den nacht van 28 op 29 Mei veroverden de Franschen een belangrijke Turksche stelling. VLISSINGEN. Met de booten der Mij. „Zeeland" komen hier nog dagelijks een groot aantal Duitsche vrouwen en kinderen uit Engeland aan. Velen komen aan zonder geld on worden dan door den Duitschen consul, die steeds by aankomst der booten op het station aanwezig is, aan geld geholpen voor de reis naar Duitschland. Te Vlissingen wordt telegrafisch aan den Stationscomman dant te Roosendaal gemeld, hoeveel Duitsche vluchtelingen met den boottrein vertrekken. Te Roosendaal worden zij dan onthaald op melk en broodjes. Onze soldaten zorgen voor de bediening. Dr. Maximilian Pfeiffer, lid van den Duit schen Rijksdag, maakt in de Bayeriscne Staatszeitung het verslag van een gesprek met den Beierschen kroonprins Rupprecht in diens hoofdkwartier openbaar. De Kroonprins sprak als zyn overtuiging uit, dat pas dan van een vrede gesproken zou kunnen worden, als de uitkomsten van den oorlog van dien aard zyn geworden, dat Duitschland in staat is, den vrede een vorm te gevon, die aan Duitschland's behoeften en aan de eischen van de welvaart, van het vaderland beantwoordt. Staatseischen van verschillenden aard moeten daarbij den door slag geven, nooit echter het een of aDdere gevoel of eeo opwelling van oorlogsmoeheid in het land of de opvatting, dat er nu ge noeg slachtoffers gebracht zyn.Duitschland's vijanden zullen daar nooit in hebben mee te spreken. Hoe de Duitsche grenzen in de toekomst moeten zijn, kan men aan de regeering overlaten. Wordt het gebied van het ryk uitgebreid, dan zal men hel aan het doorzicht van de staatslieden moeten overlaten, om het accomodate- en versrael- tingsproces wijselijk te bevorderen.Daarvoor bestaan verschillende mogelijkheden en we gen. In elk geval dient gezorgd, dat voor de offers van den oorlog een vergoeding ge schapen wordt, die volkomen voldoende moet zijn. Aan bet slot van het gesprek verklaarde de KroonprinsDe eischen, die aan het leger gesteld worden, zyn ontzaglijk. De trouwe uiting van onwrikbaar vertrouwen in het leger in Duitschland zelf moet meewerken, om de groote overwinning te behalen. De Reichspost te Weenen meldt, dat baron Leopold Chlumechy 10.000 kronen uitge loofd heeftvoor den Oostenrykschen soldaat, die het eerste Italiaansche vaandel verovert. De VorwArts hekelt de houding der groote landheeren, die aanvankelijk de aardappelen achterhielden om de prijzen in de hoogte te dry ven en thans luide roepen om regeerings- bulp, daar ze, nu de nieuwe oogst in aan tocht is, vreezen met het oude product te blijven zitten. Ze verlangen nu, dat de regeering hun de voorraden zal afkoopen en zullen dit, blijkens een mededeeling in de Deutsche Tageszeitung, waarschijnlijk ook gedaan krijgen. De Vorw&rts ziet in, dat de regeering wel niet anders kan doen dan ook op deze voorraden in't belang van de volksvoeding beslag leggen, maar vindt het een wonderlijk geval, dat dezelfde hee- ren, die vroeger hun aardappelen achter hielden, nu zoo luidkeels om afneming van diezelfde aardappelen roepen. Een Havas-telegram meldde uit Parijs, dat de Fransche bladen uit New-York had den vernomen „Page, de Amerikaansche gezant te Londen, seint dat de Amerikaan sche marine-attaché te Londen nu zekerheid heeft gekregen, dat de „Nebraskan" getor pedeerd is." Het Reuter-telegram uit Was hington luidt niet zoo stellig. Getuigenissen, door den attaché verzameld, heet het daarin, wijzen er op,-dat de Nebraskan is getorpe deerd. Dat is nog geen zekerheid. Het nieuwe ooi-logsterrein. De correspondentie Heer und Politik schryft: Het Dieuwe oorlogsterrein i3door zyn natuurlijke gesteldheid een buitenge woon moeilijk gebied voor een aanvallend Italiaansch leger, Men kent de veldtochplan- nen van het Italiaansche leger nog niet, maar de vorm van het grensland tusschen Oostenryk en Italië is door zyn bergachtig karakter en de eigenaardige vooruitgescho ven ligging van Zuid-Tirol in ieder geval ongunstig voor de Italianen. Vooral maakt het bergland, zoowel in het Noorden van Italië als in het Oosten by een opmarsch naar de kust het ontplooien van groote strijdkrachten onmogelijk. In het Noorden dringt Tirol in een scherpen driehoek tot in het midden van het Garda-meer Italië binnen. Do Italianen kunnen een leger, dat hier staat, moeilijk aanvallen, daar de bergen den vereenigden opmarsch hinderen,zoodat een kleine, verdedigende strijdmacht hier gunstige vooruitzichten heeft. Van de spoor wegen komen hoofdzakelijk de lynen van Milaan naar Modena over Mantua en Verona in aanmerking. De lyn over Verona wordt beheerscht door stroomgebied der Etsj. De noordpunt van Italië wordt door de Julische Alpen van Oostenrijk gescbeideD. Ook hier hebben wü toestanden zooals aan de grens van Tirol. Het bergland maakt ook hier grootscheepscho operaties zeer bezwaarlijk. Bijzonder echter moet moD er rekening mee houden, dat het onmogelijk is, hier een groote strijdmacht te ontplooien tegen een vastberaden verdediger. Het kustgebied is eveneens niet bijzonder vooroorlogsterrein geschikt, daar het Karn gebergte mot "zijn ontzaglijke woestenijen en gekloofd bergland uiterst gevaarlijk is. Tegenover deze land streek ligt de Italiaansche provincie VenetiG met de sterke zeevesting VenetiO. Beteekenis hebben bier de dalen van 'fagliamento, Piave en Bronta, die belangrijke verkeerswegen vormen. De spoorwegverbindingen zijn hier niet slecht. Twee belangrijke lijnon gaan naar Villach en het kustgebied. Beido gaan van VenetiG uit, de oen loopt over Udine naar Villach en de andere over Gradisca naar Triest. De Oostenryksche en Duitsche troepen, die reeds sedert maanden in de Karpathen met den borgoorlog vertrouwd zijn geraakt, en bewezen hobbon, alle ont beringen en inspanning te kunnen verdra gen, zyn daarin zeer in het voordeel. Zes agenten van de Duitschers in New York, die via do neutraio mogendheden rubber hebben geëxporteerd naar Duitsch land, door die in vaten mot katoenafval te verbergen en zoo door do douane te krijgen, staan daarvoor in New York terecht. Het bedrog was ontdekt door onderzoek van de verdachte lading met X-stralen, De beklaag den hadden de beschikkingon over groote kredieten voor Weensche en Berlijnsche rekening. Uit brieven, in hun bezit gevon den, bleek dat in Duitschland en Oostenrijk- Hongarije groote behoefte aan rubber be staat. Wel wordt door rubber-surrogaten in een deel van de behoefte voorzien, doch er is nog enorme vraag naar echte rubber. Worden de beklaagden wegens smokke larij veroordeeld, dan zullen zij zich ook nog te verantwoorden krijgen wegens mis leiding van de havenautoriteiten en valsch- heid in geschriften, waarup gevangenisstraf staat en zy er niet met boete alleen kun nen afkomen. Britsche speurders in do Araorlkaanacbe havensteden hebben den laatsten tyd ont dekt, dat de Duitschers allerlei kunstgrepen toepassen om rubber te kunnen uitvoeren. Zoo werd onlangs door de douanemannen in New York een groote kist opengemaakt, waarop als de inhoud schrijfbehoeften ver meld stond. In die kist zat een groot blok rubber, groot genoog om er een autoband van te vervaardigen. Op het blok het woord „inkt-eraser" (inkt-gummi). Een van de ma nieren om le smokkelen was, rubberworstjes in inmaak-flesschen. Opsporen van duikbooten. Dagelijks blijkt, hoe moeilijk het voor den uitkijk is een duikboot, die alleen den peris coop boven water heeft, to zien. Dit is vooral zoo, omdat mon den kijker niet ge makkelijk op het zee-oppervlak gericht houdt, maar door het slingeren van het schip en de onophoudelijke veranderingen in stand van het dek telkens een ander gezichtsveld krijgt. Om het afzoeken van het water moge-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 6