„VOORUIT r TWEEDE BLAD. 5 No. 29. 2 Juni 1915 Officiëele Mededeelingen. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Middelliarnis maakt bekend, dat op Vrijdag 18 dezer de gewone jaarlyksche Collecte zal plaats heb ben tot ondersteuning van het fonds voor den gewapenden dienst in de Nederlanden, welke Collecte in het belang van vele oud- strijders, die hun leven voor het vaderland veil hadden, by de burgerij ten zeerste wordt aanbevolen. Middelharnis, 1 Juni 1915. De Burgemeester, C. KOLFF Sr. L.B. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Te IJmuiden zijn binnen gekomen de vischsloepen Paul Kruger, sch. L. Koster, en Albatros, sch. Job. de Waard, met een besomming van f 1400 en 1100 gulden. Het dochtertje van St. Looy had het ongeluk te vallen en baar arm te breken. Zaterdagmorgen toen de dienstmeid van den landbouwer J. Koert oncjer deze gemeente werd gewekt, vond men'haar be wusteloos in het bed liggen. Het bleek dat eenig averij aan de Gasleiding was ontstaan waardoor gas in haar slaapvertrek was ge komen. Zij werd in de buitenlucht gebracht waar zij eeuigen tijd daarna het bewustzijn terugkreeg. Toen de koetsier C. Bakker Vrijdag langs den Oude Tongeschen langeweg kwam rijden schrok zijn paard van eenige tegemoet komende militairen en sloeg op hol. Ziende dat hij hot paard niet kon inhouden sprong by uit het voertuig en kwam er met eenige verwondingen aan z\jn handen af. Het voer tuig reed tegen een telefoonpaal en werd belangrijk beschadigd. Eene in de Qeref. Kerk gehouden col lecte (de z g. Pinkstereollecte) bracht ruim f 87- op, terwijl nog een bankbiljet van f 40 in de gewone collecte werd gevonden. Dinsdag werd alhier voor het eerst brood, van ongebuilde tarwe gebakken om in consumptie te worden gebracht. Maandag kwam de heer L. Hagens zoodanig met zijn fiets tegen de straat te vallen dat hy zich bloedig aan zUo banden verwondde. De landbouwer M. G. Bom vond dezer dagen 10 kippen en een haan dood in het hok. Vermoedelijk zyn de dieren door een hond doodgebeten. Weer naar zee! Het grootste gedeelte der visacbers uit doze gemeente, die den laatsten tyd zich met ter wood naar Rot terdam hebben begeven, zyn door gebrek aan werk weer ter visscbery, naar IJsland uitgevaren. Tegen enkele schippers die deze haven bevaren wordt In den laatsten tijd, als zy bij het verlaten of binnenkomen der buiten haven en daarbij wol eens verplicht zün, een oogenblik met hun vaartuig aan het Westhoofd te meeren, procesverbaal opge maakt. Naar men verneemt zal van wege Schuttevaer getracht worden, een verande ring in dien onhoudbaren toestand le krijgen. Onder leiding van den Heer A. Lok ker to Sommolsdljk had Maandagavond al hier de eerste vergadering plaats van den Neaerlandschen Anti-Oorlog Raad, ten doel hebbende een Plaatseiyke Groep te vormen van de gemeenten Middelharnis en Som- melsdijk. Na een korte uiteenzetting van doel en streven van den Raad, werd een Plaatselijk Bestuur gekozen, bestaande uit do hoeren: C. J. H. van den Broek, C. F. Hossen, T. Nipius, C. A. Tiemens te Middel harnis, J. Bouman, A. Lokker en J. vau Schouwen te Sommelsdyk. De vergadering was tameiyk bezocht, velen zyn reeds toegetreden als lid en zy die dit alsnog wenschen te doen, kunnen zich opgeven by de Heeren Höasen en Lok ker voornoemd. SOMMKLSDIJK. BU vonnis der Arr. Recht bank te Rotterdam is J. P. koopman te Rotterdam, wegens diefstal van varkeDs by a© wed. d. Kardux onder deze Gemeente, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 maanden, terwyi de medebeklaagden C. S. en J. V. van het hun ten laste gelegde zyn vrygesproken. De uitgekeerde vergoedingen in deze tiemeente over Januari, Februari en Maart overeenkomstig de railitiewetten, zynde een bedrag van f8049,50 zyn door den Minister van Oorlog goedgekeurd. Het thans uitgekeerde bedrag is een totaal van f 8486.50. Het kohier van de belasting op bedrijfs en andere inkomsten no. 5 over het belas jaar 1914/15 is invorderbaar verklaard aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en is ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht, zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Op de vastgestelde kiezerslijst 1915—16 komen voor 628 kiezers voor de 2de Kamer, 624 voor de Prov. Staten en 612 voor den Gemeenteraad. Door het breken van het zwing sloeg een paard bespannen voor een wagen van den landbouwer J. L. Koert te Middelharnis aan den Oudelandschen dyk alhier op hol. Het dier werd spoedig tot staan gebracht, doch de materieele schade was nog al groot, n.l. de wagen lag byna in stukken onder aan den dijk. Terwijl de vrouw van J.S. een ketel met aardappelen van het vuur haalde, kantelde deze, waardoor zy zich ernstig aan hare voeten brandde, en geneeskundige hulp □oodig was. Tot toegang naar de Openbare Lagere School zy'n 82 kinderen aangegeven. D1RKSLAND- In deze gemeente komen enkele gevallen van mazelen voor. Den 11 Juni zal het 26 jaar geleden zijn dat I. Pape werd aangesteld als agent van politie alhier. IIERKINGEN. Tot leden der schattings- commissie voor de inkomstenbelasting z|jn benoemd de heeren Jb v. d. Velde, L. v. d. Velde, H. Noordyk en Jn den Boer, allen leden van het bestaande College van Zetters. Gedurende 14 dagen ligt ter Gemeente secretarie ter visie de herziene lyst vaD inkwartiering voor den dienst 1916. Door bet Gemeentebestuur is aan den Raad verslag uitgebracht omtrent den toe stand der Gemeente over 1914, welk verslag ter Secretarie ter lezing zal worden gelegd. STELLENDAM- Donderdag had hetzesjarig zoontje van C. Klink het ongeluk met het hoofd op een steen te vallen, wat zoo aan kwam, dat de jongen hersenschudding kreeg en geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De Heeren J. Lokker, Jb. Meyer en G. van Koppen, die door den raad waren benoemd tot leden van de Schattingscommis sie, hebben deze benoeming nietaangenomen. In hun plaats benoemde de raad nu de Heeren M. van Seters Lz., Dr. P.J.Mulder en J. L. Bosschieter. In den raad dezer gemeente is aange nomen het voorstel den belastbaren op brengst van huurland te brengen op f 26 per gemet. Van eigen land zal bovendien gerekend worden 6 van de waarde. Verleden week hadden de beide schip pers C. Slis en A. Troost het ougeluk beiden met een gebroken zwaard van de visscherij te moeten komen, wat voor beide schippers een leel(jke schadepost is. BU de Gereformeerde gemeente alhier is bericht gekomen, dat de Heer Dam van Zuid-Beierland voor het beroep naar deze gemeente bedankt heeft. Zaterdag heeft men getracht den blazer van Joh. Noordhoek, die de vorige week in het Goereesche Gat op het strand ge slagen Is, af te brengen. Het moebt echter niet gelukken. Gebleken is, dat het vaartuig totaal uit elkaar is gestampt eD geslagen, zoodat men de pogingen om het vlot te breDgen heeft opgegeven en men begonnen is, het vaartuig af te takelen en te sloopen. Noordhoek was nog slechts 14 dagen eigenaar van den blazer. Maandagmiddag ongeveer 12 uur werd hier een vliegtuig waargenomen. Het vloog zeer hoog, doch do motoren waren zeer goed te hooren. Hot vliegtuig verdween in N.N.O.-richting. Maandagavond werd een bestuursver gadering gehouden van de vereeniging B. Z. O. D. alhier. Uit de rekening bleek, dat de stand der kas is als volgt: In kas op 1 Januari 1915 f 1068,40 Ontvangen contributie tot 15 Mei f 128,406 Ontvangen contributie van Do nateurs f 20,00 Totaal f 1211,806 Uitgaven aan ziektegelden tot 15 Meif 107,95 Uitgaven aan bodeloon f io,00 Uitgaven aan drukwerk f 1.26 Totaal f 119,20 Batig slot dus f 1211,80» f 119,20 f 1092,606 Aan het postkantoor alhier zyn de vorige maand behandeld 184 binnen- en 66 buitenlandsche telegrammen, 216 tele- phonische gesprekken en 13 oproepberich ten. Aan het gemeentehuis alhier zyn aan gevraagd 48 broodkaarten voor 260 personen. De kaarten zullen Donderdag worden uit gegeven, zoodat Vrijdag het brood zal wor den verkrygbaar gesteld. Vergadering van den raad der Gemeente Stellendam op Donderdag 27 Mei 's na middags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burge meester. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelyke wijze, waarna de notulen worden gelezen van vier vorige veigade ringen. Na lezing worden deze onveranderd goedgekeurd en geteekend. Aau de orde zyn: Ingekomen stukken. Vau Heeren Gedeputeerde Staten terug ontvangen het goedgekeurde kohier van de Hondenbelasting, dienstjaar 1915. Van Heeren Gedeputeerden goedgekeurd terugontvangen de aanvulling der begrooting dienst 1915. Van Heeren Gedeputeerde Staten ontvan gen de goedkeuring op een raadsbesluit betreffende het aangaan eener geldleening van f 400. Ingekomen een schrijven van den Heer P. D. Holleman, waarin deze mededeelt, dat hy zyn benoeming tot lid der schattings commissie aanneemt. Ingekomen van den Heer F. Troost, café houder, een schrijven, inhoudende verzoek om vermindering van zijn aanslag voor vergunningsrecht. Wordt besloten hieromtrent bij den Heer Troost nadere gegevens te verzoeken, al vorens een beslissing te nemen. De Voorzit ter deelt nu mede, dat de Heeren J. Lokker, Jb. Meyer en G. van Koppen bun benoeming tot lid der schattingscommissie niet hebben aangenomen, zoodat drie nieuwe leden moeten worden gekozen. Na verschillende stemmingen worden benoemd de Heeren J. L. Bosschieter, Dr. P. J. Mulder en M. van Seteis Lz. Komt vervolgens aan de ordeDe Hoof- deiyke Omslag, voor zoover als dit betrek king heeft op den aanslag der boeren. Het voorstel van B. en W. is, dat de belastbare opbrengst per gemet pachtland zal worden geacht te bedragen f 80, dat van eigen land f 55. In een vorige vergadering is dit voorstel reeds in stemming gebracht, doch daar de stemmen staakten, komt hetzelfde voorstel weder in stemming. En even als toen staken ook nu weer de stemmen. Vóór de Heeren Mey'er, Holleman, Ke(jzer, tegen de Heeren van Seters, Biemond en van Oostenbrugge. Nagtegaal onthoudt zich van stemmen. Het voorstel is dus verworpen. De Voorzitter meent, dat het beste zal z(in het voorstel te splitsen en eerst de belasting van het pacht land te behandelen. Daar dit wordt goedgevonden, stelt hy voor de belastbare opbrengst per gemet pachtland te brengen op f 26. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Voor: MeUer, Holleman, Biemond en van Oostenbrugge. TegenVan Seters, Ke(jzer. (De laatste zegt, tegen te hebben gestemd, daar by f 25 te laag acht). Nagtegaal blijft weder buiten stemming. Deze stelt voor de belasting te heffen als de Inkomstenbelas- sting, doch de Voorzitter zegt, dat dit niet kan. Trouwens het voorstel van f 25 was reeds aangenomen, zoodat een nieuw voor stel geen zin heeft. Er wordt dus niet over gesproken. Op de vraag van den Voorzitter boe nu de eigenboeren aan te slaan, stelt de Heer van Seters voor het eigen land te belasten als andere eigendommen. Keizer en Holle man zyn hier tegen, doch daar ze bemerken, dat ook Mey'er dit voorstel goed vindt, wordt het aangenomen zonder stemming, zoodat dan eindeiyk deze zaak als afgedaan is te beschouwen. De openbare vergadering wordt hierna geschorst om over te gaan in geheime ver gadering. Na heropening wordt besloten de aanslag van den heer F. Troost voor vergunnings recht te verlagen. Van G. van Oostenbrugge wordt de aan slag in den Hoofdelijken omslag verminderd. De vergadering wordt hierna gesloten. GOEDEREEDE- De kiezerslyst met de aan gevulde kiezerslijst 1914-1916 is van kracht geworden tot 16 Mei 1916; afschriften zyn tegen betaling der kosten verkrijgbaar ge steld. By de beoefening der zeevisschery be- noordwesten het lichtschip Maas had schip per P. Sperling, bevarende de blazerschuit OD 21, 't ongeluk, tengevolge van het uit slippen der reep het geheele visebtuig te verliezen. Een schadepost vac f 200,-. By het verrichten van werkzaamheden te velde is door den veldarbeider P. R. alhier een vreemd zilveren geldstuk gevonden ter grootte van een ryksdaalder.Op betgeldstuk, dat een scheeven rand heeft, Is alleen het jaartal 1S97 te onderscheiden. Van den veehouder D. E. alhier ge raakte eene koe in de haven te water. Een zich in de nabijheid bevindende militair be gaf zich te water en slaagde erin, het dier spoedig op den wal te brengen. NIEUWE TONGE- Den heer B. v. d. Broek heeft voor zijne benoeming tot lid der Schat tingscommissie voor de Inkomstenbelasting bedankt. J.l. Vrijdagavond werden in het Ge meentehuis 176 broodkaarten uitgereikt, en Maandag is een aanvang gemaakt met het bakken van genoemd „Oorlogsbrood". Naar men zegt moet het nog al goed in den smaak vallen. - Aan het hulptelegraaf- en telephoonkan- toor zyn gedurende de maand Mei behan deld: 82 telegrammen, 817 telefoongesprek ken en 6 telephoonoproepberichten. Totaal behandeld 405 berichten. OUDE TONGE- Tot onderwijzer aan de openbare school voor M. U. L. O. te Vianen is benoemd de heer W. Schuileman te dezer plaatse. De verkoop van het ongebuild tarwe brood, zg. regeeringsbrood heeft 1 Juni al hier ook een aanvang genomen. Bij publicatie worden de ingezetenen gewaarschuwd tegen het gebruik van onge kookte groente van L. Driessen te Middel harnis, te wiens huize een geval van typhus heerscht. By de op Maandag jl. gehouden ver kiezing van bestuursleden der polders, loo- zende door het Oudeland van Oude Tonge zijn de aftredende leden; C. Z. van Loon (Oosteinde), B. van Hugt (Noordland Oude Tonge), D. J. Breesnee (Noordland Nieuwe Tonge), en J. Brabei (Oostmoer) herkozen. De militairen, welke hier sedert 1 Sept 1914 waren ingekwartierd, zyn Dinsdagmor gen van hier vertrokken, en zyn overge plaatst naar Oolgensplaat. DEN BOMMEL- De brievenbesteller P. Ba- kelaar van hier is met ingang van 1 Juni benoemd als zoodanig te Oude Tonge. B. en W. maken bekend, dat het cohier van den Hooïdelyken Omslag dezer gemeen te voor belangstellenden ter inzage ligt ten gemeentehuize tot en met 2 October a.B. Ook in deze gemeente zal gelegenheid geboden worden om regeeringsbrood te be komen. Reeds hebben zich 67 gezinshoofden aangemeld. Nadat door het polderbestuur vergun ning was verleend tot het ophoogen van het Spuidykje is men direct begonnen stap pen in die richting te doen. Bij de aanbe steding was ingeschreven door de heeren G. Dekker, van Sliedrecht f 8000 P. v. d. Keeken, van Made 8049 C. Klein, van Sliedrecht 3274 A. Koorevaan, van Dubbeldam 3888 J. Both, van den Bommel 8785 D. Noteboom, 3791 Gebr. Le Gomte van Sommelsdyk8810 Aan den laagsten inschrijver is bet werk gegund. Binnen 8 weken moet het werk gereed zyn. STAD AAN T HARINGVLIET- Een goed daggeld. De veldarbeider A. W. alhier vond b(j het wieden van suikerpeeën in het land een gouden tientje. In deze gemeente wordt van de 1100 inwoners door 800 personen regeerings brood gegeten. Er zijn 185 broodkaarten uitgereikt. De heeren Jb. Joppe, A. J. C.Selvius, L. Braber JLz., C. Magielsen hebben allen hunne benoeming tot lid van descbattings- commistie voor de Rijksinkomstenbelasting aangenomen. Op de stee van den landboawer J. K. Cz. by deze gemeente was een defect ontstaan aan de slang van het gaskookstel, woordoor in den nacht van Vrydag op Zaterdag een vrijaanzienlijke hoeveelheid gas naar buiten stroomde. Een der bewoners werd gewekt door bet geblaf van den hond, die zich in de keuken bevond. Deze persoon begaf zicb daarheen en merkte terstond een sterke ga8lucbt. Hij zette terstond deur en ven sters open, ging daarop naar den zolder boven de keuken, waar de meid sliep en vond deze in bewusteloozen toestand. De dadelijk gehaalde dokter constateerde, dat het geen kwartier langer had moeten duien of de dienstbode was niet aau de stikkiug door gas ontsnapt. Nu liep bet ongeval nog goed af. 2 Juni. Heden zal in openbare zitting van den Raad van Staten, afdeeling geschil len van bestuur, behandeld worden het be sluit tot opzegging van het gemeenschappe lijk grintwegcontract. Ook in deze gemeente zal Maandag a. s. door de slagers een aanvang worden gemaakt met den verkoop van regeerings- spek. By het schoonmaken van steen by het schoolgebouw had C. D. alhier het on geluk in de hand te hakken. Ofschoon ge neeskundige hulp werd ingeroepen, zal de man geruimen tijd geene werkzaamheden kunnen verrichten. De eventueele stemming en herstem ming van leden van den gemeenteraad zal alhier plaats hebben op 6 en 18 Juli a. s. Aftredende leden zyn de heeren A. J. Braber en A. Koppenaal.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5