Agenten gevraagd streed, vond het verkeerd in dezen tijd een halve ton op te offeren. De commissie van rapporteurs stelde voor ook bananen van invoerrecht vrij te stellen. De minister nam het amen dement over. De stemming over de wet heett na Pinksteren plaats. De Kamer is met vacantie tot 3 Juni. Dan komt allereerst het ontwerp tot instelling van een gezantschap bij den paus aan de orde. De toestanden in het ansjovisbedrijf. Verschenen is als no. 10 der mededeelin- gen en verslagen van de Visschery-inspectie een rapport omtrent de toestanden in het ansjovisbedryf, ten doel hebbende om aan de hand van het bestaan der Ansjovis con- tröle-vereeniging verkregen, een overzicht te geven van het ansjovisbedrijf, zoomede een uiteenzetting van de diepere oorzaak der daarin bestaande misstanden en van de richting, waarin maatregelen genomen die nen te worden, ten einde de Ansjovis con- tröle-vereeniging aan haar doel te doen be antwoorden. Uiteengezet wordt hoe de ansjovisvis- scherij een seizoenbedrijf is met zeer wissel vallige uitkomsten, terwijl het product een groote duurzaamheid heeft, en het zich daarom uitstekend er toe leent, om in jaren van overvloedige vangsten bewaard te blij ven tot jaren, waarin de visschery weinig oplevert. De bewaargever krijgt dan een ceel, waarin verklaard wordt, dat een met name genoemd persoon, of, hetgeen veelvuldiger voorkomt, toonder gerechtigd is, van het veem te ont vangen óf zooveel ankers als hü (de bewaar gever) heeft aangeboden, in welk geval hy tot aanvulling van hetgeen bö spoelen te weinig aanwezig bleek te zyn, gehouden is, öf zooveel ankers, als waarop de party op grond van het spoelen berekend is. Hij doet daarmee afstand van den eigendom zijner ankers en krygt daarvoor in ruil een vor dering voor een bepaald aantal ankers op het veem. De ceel i3 alleen de acte, waaruit de verplichting van het veem om een zeker aantal ankers te leveren, voortvloeit. De ceelen dienen niet alleen by beleening als onderpand voor den credietgever, doch zijn ook gemakkelijk verhandelbaar. Hoe veelheid en aard der waar, waarop de ceel recht geeft, staan hiermede volkomen vast en aan de hand van de noteering van den dag, kan de kooper der ceel dus precies nagaan, welke waarde deze voor hem op een bepaald oogenblik bezit. De ankers, welke rechtstreeks door den exportbandel naar buitenlandsche firma's gezonden worden, bevatten vaak niet meer dan een hoeveelheid van 25 26 KG. Over deze praktijken is herhaaldelijk door buiten landers geklaagd en ook is er in consulaire rapporten o.a. die van den consul-generaal te Berlijn meermalen de aandacht op ge vestigd. Uiteengezet wordt verder hoe het stelsel, waarbij de veemhouder niet verplicht is de oorspronkelijk in bewaring genomen ankers af te leveren, ten gevolge heeft, dat de zou tere meestal er geen belang by hebben, dat hun product uitmunt door kwaliieit. Bij den inkoop der visch worden velen nage noeg uitsluitend geleid door de overweging, hoeveel ankers de te koop geboden visch kan opleveren en of met het oog daarop de pry'3 niet te hoog moet worden geacht. Tot dusver werd de visch duurder betaald, naar gelang zy zwaarder van stuk was. Gewezen wordt ook op de besparing op het arbeidsloon ten koste van de kwaliteit van het product, waartoe de zouters zich te eerder laten verlokken omdat bezuiniging op andere kosten veelal niet mogelijk is en de onderlinge concurrentie hen tot zuinig heid drijft. Onder al deze omstandigheden moest de kwaliteit van het Nederlandsche product na 1886 geleidelijk achteruitgaan. In het rapport wordt echter op nog een ander nadeel gewezen, nl. op het verval- schen van Nederlandsche met vreemde (Spaansche) ansjovis, welke veel goedkoo- per, doch minderwarig is. Deze practyken wustzyn en de spraak langzaam terugkeerden. Veel werd er in de residentie over gesprokeo. Iets zekers wist niemand, doch het gerucht ging, dat Hattenheim het slot Lehrbach onderhands, en zonder dat iemand het vermoed had, had verkocht aan een zeer rjjke vreemdelinge, doch daarbij de voorwaarde had gesteld, dat Zjjne Excellentie levenslang den linkervleugel zou mogen blyven bewonen. Klaarblijkelijk was daarin toegestemd, want binnen eenige dagen zou de overtocht naar Lerhbach plaats vinden. Men haalde de schouders op over „Ganzen- Lize" die volmaakt handelde, nlsof ze lot de familie Lehrbach behoorde en zelfs besloten had ter wille van den minister de residentie te ver laten. Men nam zich ook voor aan „dat kleine waanwijze freuletje" duidelijk te keonen geven, dat zjj te veel geworden was. Prinses Sylvia moest zelfs gezegd hebben: ,De vriendio van zoo'n zwendelaar hoort niet in ons midden, kin deren. die krijgt haar congé!" eü daardoor was het teeken gegeven tot een algemeene demonstratie tegen freule Von Wetter. Slechts prins Detlelf toonde zich koppig en koos partij voor het jonge meisje, reed een paar malen daags langs haar venster en verklaarde, dat hij en zyn vrienden wel zorgen zonden dat de blauwoogige schoone de koningin van al de volgende hals zou zijn. Daarover ontstonden heftige debatten. Ongelukkig werd echter aan geen der partijen gelegenheid gegeven freule Von Wetler haar meening te toonen want Ganzen-Lize had zich sedert de ziekte van den minister geheel terug bleven den buitenlandschen afnemers op den duur niet onbekend; een der gevolgen was, dat zy zelf de vreemde ansjovis koch ten, hetzy van den Nederlandschen expor teur, hetzy door rechtstreekschen invoer uit Spanje of Frankrijk. En zoo werkten dus de Nederlansche handelaren zelf ertoe mede, de vreemde ansjovis op de buiten landsche markten te brengen, hetgeen na tuurlijk alleen mogelyk was ten koste van het Nederlansche product. Om aan deze praktijken een einde te maken werd de Ansjovis-Controle vereeniging gesticht. Het eenige middel, zoo besluit het rapport om verbetering in den toestand te brengen blykt dus te zyn dat een eind wordt ge maakt aan de overmacht der makelaars, aan hun monopolie van verkoop, dat aan han delaars en zouter gelegenheid wordt ge boden hun artikelen op andere wyze van de hand te zetten, dat m.a.w. een lichaam wordt gevormd bij voorkeur van coöpera tieven aard, dat zonder tusschenkomst van het veem en de makelaar en brekende met het visieuse stelsel, waardoor de ankers bun indentiteit verliezen en de kwaliteit by de prijsbepaling geen rol meer speelt, voor den verkoop en den opslag der ansjovis van de leden der ansjoviscontrole vereeniging zorg draagt. Als bijlage is aan het rapport nog toe ge voegd een Rapport van den Secretaris der Commissie uit de Ansjoviszouters-vereeni ging, de heer A. S. Groen, belast met het onderzoek naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid om ansjovis aaD de veemen te doen opslaan op naam en op merk der brengers, blijkens het welk de meerderheid meent, dat zulks inderdaad wenschelijk en mogelijk is, doch de minderheid, gevormd door een der voornaamste makelaars in de ansjovi3-branche van tegenovergestelde opinie was. SCHETSEN UIT DE RECHTZAAL Freule Daatje. Suggestie. 't Gebeurde wel, dat grootmoeder, die altijd met kleine Da op bijzonder goeden voet had gestaan, baar flescbje-stout niet kreeg Daar was omoe bijzonder op gesteld. Zooals oud-vrouwtje er altyd zeer dankbaar voor was, wanneer zij op verjaarsparty, en zoo, mee mocht proeven van de borreltjes die dan werden geschonken. Maar schoon dochter styf, stug, zuinig menschje hield niet van die dingen. „Geef dat nou niet aan jo moeder!" zei ze tegen Karei, haar man En het vuur van haat, van afkeer, lichtend in de grijze oogen van oud vrouwtje, als die zoo-iets verstaan had deerde haar nietAls vader er zelf was kreeg omoe haar fleschje stout. En dan smakten de slappe, kleurlooze, bloedelooze lippen van oud vrouwtje. Fleurde zij op In den schemer zaten zü dan bij elkaar. Omie en Daatje, kleindochtertje - zonder dat zy 't wist of besefte verwant aan groot moeder behalve naar den bloede, dicht bij de knieën der oude. Opziend in kamertje van avond-schemerlicht naar het oude gezicht. Luisterend naar wat omoe dan vertelde. 't Waren vreemde dingen. Waarvan zy slechts een deel begreep. Er kwam van „voornaamheid" in Omoe vertelde van haar jeugd. Zy en de freules hadden met elkaar gedanst... Den „pas de shawls"... Menuetten. Heel-ouderwetsche dingen, waar groolmoeder nog prentjes van bad En als vader dan, naar zijn avondwerk, vertrokken was, sloeg de oude een van haar knokige, magere armen om het meisje en vertelde verderTelkens roet zekere schichtige onrust, met wat angst, kykend of niemand hen beluisterde. Eo dan praatte zij verder. Dan had de oude er lust in om zich over zekere dingen, te wreken. Over vader, burgerman, die haar te eten gaf Dan kwam er een grijns om de slappe lip pen van de oude vrouw „Ja" zei ze dan „zie-je, Da, mijn pa... Jou overgrootje, hè Ja, die was koek-en-ei met den ba ron. En wij hadden al eigenlijk rechtop een wapen in de familie... O jé, ik weet dat allemaal niet zoo precies. Haar oome-An- getrokken en geen der feeslen meer bezocht. Slechts by gelegenheid der fancy-fair, waarop Josephine met freule Von Sacken kant en bor duursel verkocht, was het opmerkelijk geweest hoe de meeste familiën, die aan het hof ver keerden, het goede meisje met afgewend hoofd waren voorbijgegaan, zonder van haar noch van haar uitgestalde waren notitie te nemen, tot dat eindelyk prins DellefT kwam en als met een tooverslag alles veranderde, De eenige inkoop, dien hy deed, bestond uil Josephines kanten! „Watstelt hy zich bespotte lijk aan," knorde Sylvia, toen zy zag, hoe haar broeder zich bezighield met Ganzen-Lize. Nadat DetlefT het teeken gegeven had. haasten zich zyne vrienden zijn voorbeeld te volgen en wel dra wemelde hel vau koopers om Josephine; ongehoorde pryzen werdeD betaald en binnen een paar minuien was alles uitverkocht, tot groote ergernis der meeste aanwezigen, en niet het minst van gravin Aosta, wie het wekenlang hoofdpijn bezorgde. Von Reuenstein bevond zich in een uiterst moeilijke positie en wist met den besten wil niet hoe er tusschendoor te zeilen. Toen hy met prinses Sylvia. Josephine voorbijging, negeerde hy haar "natuurlijk; en toen hy zag, dat prins Detleff bij haar kocht, liep hij haastig haartafeltje voorby en riep haar toe: „Freule Von Wetter, zoudt gij zoo goed wille» zijn voor ray een stukje kant van 50 mark te reserveeren Mij richtte dit echter zoo in, dat alleen de prins de bestelling hoorde en hem toeknikte: de vijandelijke party dries die had daar allemaal teekeningen van... In oude boeken. Er stond, geloof ik, nog een kroontje op. En myn grootvader- zaliger beeft nog wel verteld, dat zyn pa iets als officier is geweest by den stadhou der By den vader van Willem-Een Dat is zóó lang geleden IO, zoo lang 1 Maar" En hier daalde oma's stem haast tot gefluister„maar dal waren heel andere menschen dan jouw moederheel ander men8chen Voorname familie En omoe nam slokje uit fleschje-stout, dat schoondochter haar wel eens uit stugge zuinigheid weigerde. En 't vuurde weer— met felle haat in de oude gryze oogen. Als ze eraan dacht, hoe nu, wraak werd genomen op schoondochter. En Daatje blbef zitten by de knieen van grootmoeder. Peinzend, denkend half- begrypend Terwyl in haar, opleefden, vreemde gevoelens. Waarin zy de grove vrouw, die haar moeder was, begon te haten En zich inniger aangesloten voelde by grootje, dat anders kon doen, kon praten, zich be wegen, dan de menschen uit haar naasten kring. De illusie, dat zy een piano-virtuose zou worden was prijsgegeven. De techniek was haar te moeilyk geweest. De onderwijzer, by wien Da lessen van een gulden kreeg, was nu eens een eerlyk man. Hij had— na een poosje gezegd, dat Daatje't nooit tot „de hoogte" zou brengen, die men van haar droomde. Dat ging eenvoudig niet't Zou, op z'n allerbest, blyven by les-geven,— by ploeteren, by bonger-lyden als ze geen „voorname relaties" had... Waar moeten die vandaan komen Als daarover werd gesproken glimlachte Da Werd zij overstelpt door de oude suggestie van grootmoê, nu al gestorven. En over wier heengaan zij getreurd had met echten weemoed. Met echte, diepe schrijnende smartMaar dat begreep ze toch wel met de muziek zou 'tniet bereikt worden. Maar „dienen" wilde zy evenmin. En ook niet „winkeljuffen". Toen had ze leeren werken op schrijfmachine. En wat les-geno men by het schoolhoofd. Waszy einde lyk - in dienst genomen by een verzeke ring-maatschappij. Zat Da op de kamer vier-hoog met zes andere meisjes den ganschen langen dag te tik-tikken. Voor klein loontje. Maar zy was „juffrouw" gebleven. Droeg ook op gewone dagen een blouse. En kon d'r haar opmaken, zooals ze verkoos. En een kettinkje om den hals houden. En de portier van het huis tikte aan z'n pet als Da binnentrad. En zy had kamer-met-pension voor vijf-en dertig gulden per maand. Waarna zy - voor alles en alles drie riksen overhield. En zij hoefde niet om te gaan met anderen dan die zy tot vriendin of kennis verkoos. En dat na deze salectie niemand over bleef voor haar kring V3n kennissen of vrien dinnen kon Da niet schelen. Zy dacht al-maar aan grootmoê - met de oude camie op de borst, die h3ar had ver teld van de voorname vooroudersVan wie er een zelfs freule weid genoemd Toen kwam de vacantie. Da had kopjes chocolA uitsparend en op haar pension niet te komen „dineeren"' wat werd afgetrokken en die zij rempla ceerde door tochtjes op de huurflets, kren tenbroodje opknibbelend een klein som metje uitgespaard. Zou met vacantie gaan. Ze had volgens overeenkomst tien dagen recht op vrij-af. Had op advertentie geschreven. Ergens in het G6ldersche een aardig van luxe dorp af zou 't gaan. Was gecorrespondeerd. Heerlyk-landelyke omgeving. Melk vol op. Half-pension, half- hotel. Een beetje achteraf. Juist iets had de proprietaire" haar geschreven voor dame, die rust, verpoozing noodig had na langdurige winter campagne. En juffrouw Da ging. Werd ontvangen aan den ingang van zeer landelijk „hotel-pension" door ex-stadskell- ner in Achterhoek. Maar behouden hebbend zyn scherp snuggere ktfk op allerlei mensch- jes. Die snapte, wondersnel, welk soort van bemerkte echter niets en hem eveneens vriend schappelijk genegen. Baron d'Oucby had van den beginne nf aan post gevat aan de talel van freule Von Wetter het was de eerste maal. dat Josephine hem na zyn terugkomst zag, en onwillekeurig ontstelde ze by zijn aanblik. Zy vond hem veranderd hg zag er slecht en vermoeid uit, ook zyn blik was nog onrustiger dan ooit te voren. Hy vroeg naar den toestand van den minister en scheen oprecht deel te nemen in het ongeluk van den ouden man. „Wie had dat ooit kunnen denken zei hij terwyl bij medelijdend het hoofd schudde. Daarna bracht hy een bouquet violen, welken hy by Ange gekocht had, en overhandig de dien aan Josephine met een veelbeteekenen- den blik. „Komt gy dan nergens meer vroeg hy zacht. „Tevergeefs hoopte ik u op ieder leest te ont moeten ik heb n zooveel Ie zeggen Josephine zag hem ernstig aan. „Ik verkeer tegenwoordig slechts met die menschen, die den moed bezitten, de woning van den minister binnen te treden I" „Zoudt gy my daar willen ontvangen Ik ver zeker u, dat ik nog geheel andere bewijzen van moed j£u geven en de moeilijkste hinderpalen uit den weg zou ruimen, indien die mij den toegang lol u versperden. Men verzekerde my echter, dat niemand ontvangen werd en myn tocht te vergeefs zou zyn. Josephine boog het hoofd. „Voorloopig is ons de grootste rust aanbevolen." aas hij aan den bengel had. „Ah, freule I" zei kellner Z'n glimlachje verbergend, weg-moffelend met zeer-groote, rake handigheid. En juffrouw Da trilde. Dacht: hij heeft in my ontdekt, gezien, het meisje van goeden kom-af. Hoe is 't mo gelijk, hè?Grootmoê lieve, brave oma, van de vertelsels by haard, van het gefluis ter na zooYeelste slokje uit ffeschje-stout Lieve omoe had toch wel gelyk En zij ge noot dubbel van de vacantie-rust. En als Da fietstochtje maakte in de Gel- dersch streek, dan was 't alsof erstemmen in haar oor fluisterden van „freuletje freuletje En 's nachts droomde zij ervan. Lag zy er ook wakker aan te denken. Zagzy voor zich - oude kasteelen. Waarin ze voort schreed met kleed, waaraan deftig voort- ruischende satijnen sleep. En lakeien, die deuren openwierpen bü haar nadering. In postuur gingen staan Zooals zy gezien had, wel, bij oome-Toon, den tuinman. En de vertelsels, de fautastiscb-voorname van omoe namen, in haar verbeelöings-vorm aan van zekerheid. Zü klampte er zich aan vast. Da vond 't heerlyk om aan de illusie over te geven. En op zekeren dag was zy in plaatsje een paar kilometer slechts van het dorp waar zy pension had genomen. Toen de malle, dolle inval over haar kwam. Een meisje had haar o®k op de fiets— achterna gereden. Den weg gevraagd. Ze peddelden samen op. 't Meisje, nog haast bakvisch, vertelde van alles. Hoe pa, de baron-senator, in Overijssel woonde. En zy freule Ketty, was met lante gelogeerd hier in de vacantie. Maar ze kende den weg nog niet goed. Vond 't heerlyk dat zü een ken nisje vond. Toen kwam 't by Da op. Onweer staanbaar. Vertelde zij van vader, die in Antwerpen woonde. En een kasteel had ergens in de buurt van Gent. Héél oude, Belgische adel. 't Viel haar plotseling in - uit een roman, dien zy pas gelezen had „Vicomtesse de Vidour de St. Madenge Freuletje keek toen Da dien mooien, langen naam had gezegd - dadelyk heel- familiaar. Vond 't heerlyk standgenootje te hebben ontmoet. Da was voorzichtig tegen over Nederlandsch freuletje. Zei, dat mama van Franschen adel was. Maar door toeval lige omstandigheden was Da in Nederland vrywel grootgebrachtNoemde allerlei klinkende hoog-adellyke namen Da raakte, dieper en dieper onder heer- lyke suggestie van voornaam-zyn Liet zich inschryven in aangrenzend luxe-dorp met vele dure pensions en prachtige villa's- onder den schittereudon naam van vicom- tesse de Vidour de St. Madenge Genoot van het buigen der girantsende kellners. Ontspon zich in al dichter, al-meer ondoordringbaar wordend weefsel van leu gens en bedrog Ik heb haar zien terechtstaan wegens op lichting; gehoord den eisch, den zeer cle mente van zes maanden door hot O M. te gen haar ingesteld. Gezien de treurige, verbaasde kinderoogen van de beklaagde, wier onmiddellijke be vrijding uit de preventieve hechteDis de toe gevoegde verdediger vruchteloos vroeg aan de Rechtbank. Voor vlucht bestond hier geen vrees. Voor „herhaling vau misdryt" ook niet? Het was moeielük te beslissen. In het troebel-peinzende van de droevig blauwe oogen der beklaagde scheen de „suggesttie- ven voornaamheid" door dwaze grootmoê gewekt, nog steeds door te werken 't Leek een ernstig, een haast-desperaat geval I MAITRE CORBEAU. Adveutentiën. voor gemakkelijk In te voeren huishoudelyk artikel, geschikt voor flinke byverdionste. Br. fr. lett. N. Z. P. Njjoh Sc van Ditmar's Alg. Adv.-Bur., Rotterdam. „Zoo even vroeg ik gravin Ange, of wjj niet weder een9 muziek zouden maken. Zy veront schuldigde zich echter op grond van de zware hoofdpijn, waaraan zjj in den laatstcn tyd Ijjdl. Ik heb dus niel hel vooruilzichl u spoedig weer te zien „Waarschijnlijk niet I" „Hoe zwaar valt het geduld te moeten oefe nen, wanneer men zich zoo dicht bijzijn doel waant!" fluisterde hij somber. .Vergeet niet. freule, dat ik met ongeduld hel bericht wacht, dal my veroorlooven zal een bezoek te brengen in hel huis van den minister!" „Ik zal u schrijven Josephine zag hem dank baar aan zij geloofde niels anders, dan dat hij haar spreken wilde over de laatste gebeurte nissen. Sedert dien dag vond zij op Villa Caro lina vaak de schoonste bloemen, vergezeld van een korten groet van d'Ouchy. Zij beschouwde die als een kiesch bewns van deelneming. Ange had er in de laatste weken bleek en ernstig uitgezien langzamerhand waren echter de rust en kalmte teruggekeerd, dikwijls kon zy na lang peinzen met een zucht van verlich ting opslaan en uren lang voor het venster op de komst van Reimar wachten. Word vervolgd.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 2