Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overfiakkee en Goedereede TWEEDE BLAD. I5de Jaargang. Woensdag 26 Mei 19 J 5. No. 28 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, VOBAVEKIIKiG. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiën van 1 6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Ofliciëele Mededeelingen. HERZIENING DER LIJST TIN INKWARTIERING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente MIDDELHARNIS maken bekend, dat op beden is aangeplakt en gedurende veertien dagen, van den 26 Mei tot en met den 8 Juni aanstaande, ter Gemeentesecre tarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lyst, bevattende de namen der in woners, die voor hetverleenen van inkwar tiering en onderhoud aan krijgsvolk in aan merking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning, en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst zijn ter Gemeente secretarie te bekomen. Middelharnis, den 26 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NUGH. ULBO J. MIJS. Rijksinkomsten-belasting. Men verzoekt ons belanghebbenden in herinneriDg te brengen, dat de aangifte biljetten der inkomsten belasting binnen twintig dagen na de uitreiking ten kantore van den Ontvanger ingevuld en ondertee kend moeten worden terugbezorgd. Ze wor den niet opgehaald, maar men kan koste loos gebruik maken van de post. Opzettelijk onjuiste of onvolledige in vulling, indien daaruit nadeel voor het Rijk kan ontstaan, wordt met geldboete gestraft. Belasting betalen. Zy, die elders grondbelasting hebben te voldoen, kunnen deze, mits in ééns en vóór 1 Juni nog betalen bij den Ontvanger hunner woonplaats. Plaatselijk Nieuws. HlnilKI.ll WIMS Bij een inwoner dezer gemeente, een 21 jarige manspersoon doet zich besmettelijke ziekte Febris Typhoidea voor. - Op Woensdag 26 Mei 's namiddags 7'/i uur zal in de zaal van den heer Brinkman een ledenvergadering worden gehouden van i-Het Groene Kruis", afdeeling Middelharnis - Sommelsdijk, te behandelen: Rekening Groene Kruis, RekeningWijkverpleging, ver kiezen van 2 bestuursleden uit Middelharnis. Vacaturen de heeren Dr. J. a. de Vries Reilingh en P. a. van Buuren. Voorstel tot benoeming van een 6e lid uit Sommelsdijk. - Zaterdag had de bakker Braber bij het uitspoelen van een dweil het ongeluk zijn evenwicht te verliezen en in de kaai te vallen, hij wist zich spoedig op het drooge te brengen. - Maandag had de Gans uit deze gemeen te het ongeluk op een fietstocht te vallen en zijn arm te breken. - Onder de gevonden voorwerpen alhier, bevinden zich een klein zilver armbandje et een sleutel de laatste is gevonden op de Voorstraat te Sommelsdijk. Inlichtingen zijn te bekomen by de politie. Do 2de Pinksterdag bracht een buiten gewone drukte in deze gemeente. Met de tram van 3 ure in de namiddag kwamen een massa menschen uit het eiland hier heen waarvan het grootst gedeelte de ge meente met de tram van 7 ure weer verlieten. De drukte duurde tot laat in den nacht, geen oogenblik werd de orde verstoord, allen verkeerden in een goede stemming. Maandag had de Wed. Zwarts het on geluk in haar woning te vallen en een been te breken. Naar men verneemt is het grasgewas langs de wegen in den Oudelandschen polder bij inschrijving verpacht voor ruim f300.— SOMMELSDIJK- Terwyl de vrouw van C. L. op een trap stond, had zü het ongeluk daaraf te vallen en haar enkel te breken, waarvoor geneeskundige hulp noodzakelyk was. Dinsdag werd vanwege het Gemeente bestuur aan de houders van broodkaarten in deze Gemeente het eerste ongebuild brood en meel verstrekt. Door den Raad dezer Gemeente is in zyne vergadering van 20 Mei tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim herbenoemd, de heer K. Doornbos. Tot leden voor de Schattingscommis sie voor de Rijks-inkomstenbelasting in deze Gemeente zijn benoemd de heeren J. Bou- man, J. Timmerman Mz. W. van Beek en A. Verbrugge. Zondag 30 Mei,'s morgens 10 uur, zal voor de Vrijzinnig Hervormden op Over fiakkee en Goedereede optreden, Ds. F. van Santen, van Hekelingen, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langen- eg alhier. STELLENDAM- Zondag werd een hond van den Heer C. Roon alhier door de tram overreden waarby de kop van den romp werd gescheiden. Het dier was naiuuriy'k oogenblikkeiyk dood. Maandag 2n Pinksterdag kwam een ge zelschap in een brik aangereden naar Oud- dorp. Vlak by ons dorp reed het voertuig tegen een paal aan, ten gevolge waarvan het omsloeg en zooveel schadebekwam, dat de smid Birkhoff er aan te pas moest ko men. Nadat het rytuig hersteld was, kon men verder ryden. In een vergadering van den raad de zer gemeente is met algemeene stemmen besloten de onderwyzerswoning, waarover zooveel te doen is geweest, nu te doen bou wen en het werk te gunnen aan den Heer K. Kroos te Middelharnis, die de laagste in- schryver was by de laatste aanbesteding. Door den Burgemeester dezer gemeente is een openbare vergadering van den raad uitgeschreven tegen Donderdag 28 Mei a. s. des namiddags 2 uur. GOEDERREDE- Het gemeenteverslag over 1914 is den Gemeenteraad aangeboden en tegen betaling der kosten algemeen ver- krygbaar gesteld. By de beoefening der zeevisschery had schipper J. van Dam, bevarende de blazer schuit GO 18 't ongeluk met het vischluig in een wrak vast te raken en de kor grooten- deels te verliezen. Een schadepost van f60. Tot Heemraad van den Grooten Zuidcr- polder is benoemd de heer D. Breen alhier. Door den schipper G. Tanis istydens de uitoefening van het zeevisschersbedryf op 100 M. afstand van zyn vaartuig een vliegmachine waargenomen. Op vertoon der Hollandsche vlag dreef het vliegtuig spoedig in. Westelyke richting af. Van den landbouwer C. vanErkelens alhier werd een in de weide loopend veulen door één der werkpaarden doodgeslagen. Door schipper J. Grinwis, bevarende de blazerschuit GO 31 werd by de zeevissche ry een in staat van ontbinding verkeerend lyk van een manspersoon in de kor getrok ken. De armen waren slechts tot de ellebogen en de beenen tot de knieën aanwezig. De heer D. Lodder is benoemd tot Heemiaad van den Bokkepolder onder deze gemeente. By het inkomen van het Goereesche Gat had schipper A. Bakelaar, bevarende de blazerschuit OD 6 't ongeluk een zwaard dwars af te breken. Een belaugrüke schade post 1 OUDDURP. Den landbouwer J. Voogd Mz. trof een zware slag door het verliezen van 2 beste werkpaarden. Oorzaak het gebrui ken van bedorven pulp. Op beide Pinksterdagen werdhetStrand alhier door duizenden personen bezocht. De werkman P. Meyer Pz. had Dinsdag morgen het ongeluk toen hy in de haven van Goedereede werkzaam was, zich zooda nig tu8schen de modderboot en een balk te klemmen dat hü zwaar gewond naar het Ziekenhuis te Rotterdam is vervoerd. NIEUM'E TONGE- Vrydagavond half tien ure arriveerde alhier een afdeeling militai ren uit Oude Tonge tot het houden van veldoefeningen. Aan den ring werd halt gehouden. Door de duisternis misleid ge raakte een soldaat in de kerkgrachtte ter, hy was spoedig op het drooge, doch kon hij druipnat naar zyn garnizoensplaats terug keeren. Hem werden drooge kleeding aangeboden, hiervan wenschte hy echter geen gebruik te maken, toen stond de heer d. W. welwillend zyn rywiel af. De heer W. Schuileman, onderwyzer aan de openbare lagere school alhier is als zoodanig benoemd te Vianen (Z. H.) OUDE TONGE- Alhier is op 20 Mei de oud ste inwoonster overleden, de huisvrouw van J. Pluim in den ouderdom van 98 jaar. Van de landbouwer Th. van Vucht alhier is op den Molendyk een span paar den met wagen op den hol geslagen, in de Nieuwstraat viel een der paarden, waardoor zy tot. staan werden gebracht. Zoo liep dit ongeluk met e6nige schade af. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De lieer A. Lokker, volontair ter secretarie alhier, is benoemd tot tydelyk ambtenaar ter secretarie te Emmen. - Door den gemeenteraad alhier zyn benoemd tot leden van de schattingscom missie voor de Ryksiukomstenbelasting de heeren Jb. Joppe, A. J. C. Silvius, L. Braber JLz. C. Magielseu. - Een zoontje van J. M. alhier had het ongeluk over een steen te struikelen, te vallen en een arm te breken. - Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat het verslag van den toestand der gemeente ep de secre tarie ter visie ligt. Wegens vertrek naar Emmen heeft de heer A. Lokker bedankt als tusschenper- soon voor de ongevallenwet (ouderdoms rente) voor deze gemeente. - Maandag j.l. reed H. v. R. alhier per fiets naar Oude Tonge. By dit dorp ging er een man voor hem uit. v. R. belde en belde, ja riep zelfs, maar de man week niet uit, voordat v. R. vlak by hem was gekomen en reeds op zy uitgeweken was. Om den man te sparen week de fietsryder nog meer uit, maar deze reed daardoor met zyn schouder tegen den hoek van eenschuur. Door de hevige pyn, welke hij daarop kreeg, was hy genoodzaakt de hulp van een dokter in te roepen en deze constateerde, dat de arm in het schoudergewricht uit de kom was. Door twee of drie man werd toen de arm weer in het lid getrokken. Gemengd Nieuws. De Tribune de Genève verneemt uit Wee- nen, dat een sterk Servisch leger met een geduchte artillerie voor een algemeen offen sief tegen de Oostenryksche grens optrekt. De Daily Mail verneemt uit Kopenhagen, dat daar uit Berlyn aangekomen neutrale reizigers vertellen, dat het ministerie van oorlog van plan is, onverwyid 2 millioen Duitschers onder de wapenen te roepen. Te Berlijn meent men, dat een half milli oen soldaten voldoende zullen zyn, om Oos- tenryk tegen Italië te verdedigen, en men verzekert, dat de helft van dat getal al uit Duitschland naar de Italiaansche grens op weg is. Duitschland en Oostenryk ontvangen nog eiken dag groote voorraden uit Roemenië. Een van de zegslieden van den correspon dent zeide, dat hy te Berlijn ongezouten kaviaar had gegeten, die niet anders dan over Roemenië uit Odessa gekomen kon zyn, aangezien zulke kaviaar maar acht dagen goed blyft Amerikaansche correspondenten te Berlyn melden, dat Duitschland in zyn antwoord aan de Vereenigde Staten zich bereid zal verklaren, passagierschepen ongemoeid te laten, indien de Amerikaansche regeering waarborgen wil geven, dat zy geen ont plofbare stoffen of contrabande vervoeren. De Corriere della Sera meldt, dat 8000 burgers van Italiaansche nationaliteit tus- schen Polo en Dignano in hechtenisgenomen en naar Leitmarits, in noordelyk Bohemen gebracht zyn. Men ziet. by dezen uittocht van boeren hartverscheurende tooneelen. Vrouwen, kinderen en oude mannen worden eiken dag in veewagens naar verre plaatsen weggevoerd. Alle winkels en restauratieszyn gesloten en de huizen door Hongaarsche en Bosnische troepen bezet. In Triest moeten alle mannen die tusschen 1872 en 1897 ge boren zyn en nog geen dienst hebben gedaan, zich by de militaire overheid aanmelden. STEENWIJK. Zaterdagavond ongeveer half negen had alhier met de laatste tram in de richting Frederiksoord een ernstig ongeluk plaats. Onmiddelly'k by de halte zou de vrouw van den kastelein Haveman van Eesveen op de in beweging zyn de tram stappen. In de eene hand had zy een kruik met-drank, in de andere een boodschapmand. Zy viel, en kwam onder het laatste rytuig terecht met het treurig gevolg, dat haar rechterarm geheel verbryzeld, en haar rechterbeen ge heel opengereten werd. Per auto naar Zwolle vervoerd, is daar naar wij vernemen, de arm geamputeerd. De tram loopt juist een jaar! Ontsnapt. AMSTERDAM. Maandagmorgen bemerkte men, dat zich op het dak van perceel 78 aan de Rozengracht alhier een groote vogel bevond. Men waarschuwde de Directie van den dierentuin „Artis" en toen bleek dat een Maraboe-vogel weggevlogen was. 's Middags werd de vogel teruggehaald. De gebeele morgen stonden vele menschen in deze volkrüke buurt naar den vogel te kyken.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 1