Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD. L5de Jaargang. Woensdag 12 Mei 1915. No. 26 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid tad de Tweede Kamer Staten-Generaal, 'H-GBA VEMUGE. IJltgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te ffllddelharnls. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureau* nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Bruinbrood en Staatspensioen! Ingezonden. De bruinbrood-circulaire van minister Posthuma was een welkom agitatiemid del voor de S.D.A.P. Bruinbrooddwang, ondervoeding, ja wat werd er al niet van gezegd. Het brood dat door duizenden in den lande wordt gegeten en in som mige streken van ons land bij voorkeur, dewijl niet volgens de S.D.A.P. en de door den minister ingestelde regeling om ongebuild tarwemeel en dus bruin- brood voor zeer billijken prijs beschik baar te stellen, wordt uitgelegd als eene schandelijke bevoorrechting van de Bourgoisie? De Bourgoisie heeft geld om witbrood en cadetjes te koopen, maar de arbeider moet knauwen op een korst onsmakelijk bruinbrood. Maar toen te Amsterdam gedurende den tijd, dat nergens in ons land wit brood boven een zeker gewicht mocht worden gebakken, wel cadetjes verkrijg baar waren, toen bleek het, dat juist ae volksbakkerijen daar het grootste debiet aan cadetjes hadden. De Bourgoisie at naar verhouding meer bruinbrood dan de werkman 1 De Bourgoisie die zich zelf moet bedruipen en moest bezuinigen at het voedzame bruine brood, maar de Amsterdamsche arbeider at cadetjes! Dat de bruinbrood-circulaire van mi nister Posthuma millioenen aan de Staat zal kosten en dat, wanneer een soort gelijke maatregel ook voor wit brood en ongebuild meel werd genomen dat cijfer nog met een (link getal zoude moeten worden vermenigvuldigd, komt er niets op aan. Dat geld moet eenvoudig uit de zakken der „rjjken" komen. En onder -rijken" verstaat de S.D.A.P.-er ieder die z.g.n. meneer is, ook den midden stander die? niet beschermd, maar al te vaak een bitteren strijd heelt te voeren tegen het groot kapitaal. Welnu, die „rijken" brachten de milli oenen van het Kon. Nat. Steuncomité en van de Plaatselijke Coroité's voor FEUILLETON. GANZEN-LIZE. Naar het Duitsch van NATALY VON ESCHSTRUTH. 48) Hare Hoogheid dacht een oogenblik na en zei ik iT' ',a.aT za.c'lte. vriendelijke slem „De Lehrbachs zjjn öict katholiek; misschien zou men dus die keuze ongeschikt of van mijn kant aanmatigend vinden, - de wereld is zoo spoedig 5!üe!Fk YerJteerde uitlegging te geven ook aan de beste bedoelingen onder de protestant- sche diaconessen zün eveneens uitstekende ver pleegsters. Op mün verzoek zal de overste zuster Magda gaarne afslaan; haar kunnen wij de ver pleging van den minister gerust overlaten." Dankbaar knielde Josephine naast hel bed, boog het blonde hoofdje over de blanke hand der her togin, kuste tot afscheid desmalletengere vingers en begaf zich met freule Von Sacken op weg. Ien huize van den minister schenen allen hun tegenwoordigheid van geest verloren te hebben en verkeerde alles in rep en roer. De lijfarts van den hertog had zich laten ver ontschuldigen en zijn jongen assistent naar graaf ■Lebrbach gezonden, die bleek en roerloos, gelijk een goed deel bij elkaar, (alleen in Amsterdam meer dan 1 millioen), zij betalen in hoofdzaak de enorme belasting verhooging, de opcenten opgrondbelas ting, personeel, inkomstenbelasting enz. en zij ook zijn het die de oorlogs- beffing zullen hebben te betalen, die naar wij hopen het rijk van den zwaren fmancieelen oorlogslast zal bevrijden! Maar ook aan$ die draagkracht is een grens. Wanneer door het goedkoop ver krijgbaar stellen van wit- en bruinbrood de schatkist maandelijks millioenen zal moeten offeren boven en behalve hetgeen de mobilisatie kost, dan is het te voor zien, dat het bedrag van de staatsschuld zoo groot zal worden dat aan eene delging in ééns door eene hefflng, niet meer kan worden gedacht? Reeds de bruin brood-circulaire zal van het ryk een offer vragen van f 41.—- per 1(50 K.G. meel! En wanneer dan eindelijk de oorlogs vlam in Europa zal zijn gebluscht en geen mobilisatie bet staatsbudget meer drukt, dan zitten wij met eene jaarlijksche uitgave voor rente en amortisatie die feitelijk eiken socialen maatregel onmo gelijk maakt voor een lange reeks van jaren. Dan kunnen de voorstanders van het premievrije staatspensioen hun wen- schen, wie weet hoe lang nog opbergen, en het „oud en arm" blijft als eene herinnering aan den oorlogsgruwel. Maar wat komt dat er op aan? De tijd voor S.D.A.P.-propaganda is te mooi, juist nu de partijstrijd is geluwd bij de „bourgoisie,' nu, hef woord is nog wel van mr. Troelstra, „de nationale gedachte overheerscht.'' In plaats van op matiging van hun eischen aan te dringen en er op te wijzen dat wij allen, dus ook de arbeider, ons wat zullen moeten ontzeggen om te zorgen dat wij dezen tijd zoo door komen, dat wij bij den terugkeer van den nor malen toestand het werk der sociale hervorming met kracht kunnen voort zetten, een werk, dat in de eerste plaats hun zelf ten goede komt, wordt hij in beweging gezet tegen het algemeen be lang, maar in 't partijbelang der S.D.A.P. Er sta tegenover het duurdere leven van den werkman thans eene billijke loons- een doode, op zyn leger uitgestrekt lag. De ont- stelteDis der bcdieDden was zoo groot geweest, dat ijj het niet gewaagd hadden den graaf te ontkleedendeze droeg dus nog de uniform, waarin h(j naar het paleis gereden was, eerst na Iwee uren had men graaf Gflnther in de stad gevonden hy déjeuneerde met eenige zyner kameraden. By het droevige bericht washy doods- bleek geworden, was, zonder een enkel woord te zeggen, opgestaan, bad Hattcnhcim gewenkt en op diens arin geleund de restauratie verlaten. Den geheelen dag en nacht waakten de beide officieren in gezelschap van den dokter aan het ziekbed van den minister. Slechts eenmaal had de oude kamerdienaar uit de kamer van den jongen graaf een zonderling lachen gehoord, dat overging in een steunend klagen, waardoor Hattenheims ernstige, gerust stellende stem klonk. Daarna was alles stil geworden; en toen hy later de lamp in de kamer bracht, zat graaf Gflnther voor de tafel en liet het hoofd op zyn armen rusten; waarschynlyk was hy ingeslapen Von Hattcnheini had tegenover hem plaatsge nomen en was bezig te schryven. Den volgenden dag droeg de zoon van den minister de burgerkleeding, en de onde-dienaar staarde vol aandoening op het kleurlooze gelaat, dat in dien enkelen nacht zoo veranderd was. Alle zonneschijn en vroolykheid was er uit ver dwenen, donkere schaduwen lagen om Gtlnthers oogen. een ernstige, weemoedige trek plooide zich om zyn mondVoor de eerste maal in verhooging, maar wij hebben het recht te vragen, dat ook de arbeider mee helpt dezen tijd door te komen zonder de toekomst op te offeren aan een partij- propaganda die slechts welig groeit op aen wortel der ontevredenheid! S. M. De triomf der reactie. De wijziging van de Wet op de Ver mogensbelasting is in de Eerste Kamer met een stemming van rechts tegen links verworpen. Met. rechts stemde slechts één liberaal mede, mr. Fokker, voorzitter naar wij meenen van de Centrale Vrij zinnige kiesvereeniging te Zierikzee. Toen het wetsontwerp in de Tweede Ka mer in stemming kwam, stemden alle leden der linkerzijde er voor. In de Eerste Kamer was het alleen de heer Fokker, die zich bij de rechterzijde voegde. De houding van dezen Senator is al meer zonderling geweest, doch zijn laatste votum wijst uit, dat hij, zooals het Vaderland geestig zegt, zijn record van zonderlingheid nog heeft weten te verbeteren. De clericale meerderheid der Eerste Kamer heeft de zonderlingste uitvluchten aangevoerd om de billijke en rechtvaar dige wijziging van minister Treub te verwerpen. De aanvullende vermogens belasting bedraagt f 0,50 van elke f 1000. Voor een bepaling dier belasting zou het onroerend goed worden aangeslagen naar de verkoopwaarde. Nu is het wel moge lijk, dat bij de taxatie de aanslag eens te hoog werd gesteld. Doch bij welke rege ling is dit niet zoo? Een christelijk ge- heeten groot-grondbezitter, de Overijsel- sche baron de Vos van Steenwijk, vond in die mogelijkheid, dat er wel eens een paar kwartjes meer door te hoogen aan slag konden worden betaald, aanleiding om te spreken van „diefstal door de Overheid gepleegd." En zalvend voegde hij er aan toe, dat de overheid als diena resse Gods geen diefstal mag plegen. Zulke menschen gebruiken Gods naam telkens om hun conservatisme te dekken. Het Vaderland zegt het zeer juist: „De Coalitie in de Eerste Kamer heeft hiermee opnieuw getoond, dat ze deze zyn leven maakte Gflnther den indruk vaneen ernstig, beproefd man. Diepe stilte heerschte in de ziekenkamer,slechts by korte tusschenpoozen klonk een lichte tred over het zachte tapyt en boog een blozend meis jesgelaat zich met zorgelyken blik over de slapen de, om de yscompressen om zyn hoofd te ver nieuwen de zieke haalde dan diep adem, bewoog even den linkerarm en verviel dan weder in dezelfde bewusteloosheid, waarin hy sedert bet eerste oogenblik gelegen had. De dokter verklaarde, dat de rechterzijde vol komen verlamd was, en haalde bedenkelijk de schouders opmet dankbaarheid had hy de komst van freule Von Sacken en Josephine begroet, daar by vrouwelijke hulp en verpleging had ge mist. Josephine nam oogenblikkelyk haar plaats aan het bed in, terwyl freule Von Sacken volgens den wensch van Maria Christina naar het ge slicht der diaconessen reed. De schrik en ODlstellenis hadden merkbaar hunne sporen in de kamer achtergelatenalles lag bont dooreen. Onhoorbaar schreed Josephine op en neder en trachtte de orde eenigszins te herstellen. Ondertusschen weerklonken schreden in de aangrenzende kamer, haastig werden de portières opengeslagen en trad Gilnther op den drempel. Een onbeschryfelyke uitdrukking lag op zyn ge laal hy blikte hel jonge meisje aan als een wonder, dat men niet begrijpen kan, en bevend stak hy haar de hand toe. regeering in het algemeen en onzen be kwamen Minister van Financiën in het bijzonder, slechts duldt zoolang er oorlog is; dit zij echter slechts terloops opge merkt daar met de moties van Regout en Colijn voor dit Kabinet menè tekèl reeds lang aan de wand der Eerste Kamer is geschreven. Maar dat deze Christelijke hoogstaan geslagenen het in deze tijden, nu tien duizenden en nog eens tienduizenden kleiDe luiden en middenstanders het wicht van den oorlogstoestand in hooge mate gevoelen het zouden durven bestaan om als één man het offer, het zeer gerin ge offer te weigeren dat van hen voor de schatkist werd gevraagd is uitermate bedroevend, al is het dan ook geschikt om allen die het doel en karakter van de zoogenaamd Christelijke Coalitie nog niet voldoende hebben doorschouwd de oogen te openen. Daar is een Christendom van het woord en daar is een Christendom van de daad. En bet is onze trots dat bet laatste door de mannen van Links in de Eerste Kamer, van wie zoovelen in den termen vielen om zeer veel bij te dragen, blij moedig werd betracht, dat zij bereid waren den Keizer te geven wat des Kei zers is. Dat deden zij, aan wie het politiek Christendom den Christennaam ontzegt, terwijl zij die den naam op de politieke hoeken en straten wijd uitdragen, doof waren voor de vermaning in Matheus VI gegeven, dat men geen schatten op aarde moet vergaren, en dat men beden ken moet, dat waar iemands schat is daar ook zijn hart zal zijn." Uit de door de clericale coalitie in de Eerste Kamer aangenomen houding blijkt genoegzaam, hoe bet zal gaaD,als de groote ontwerpen van de regeering aan de orde zullen komen. Reeds nu is dc Godsvrede voor de rechterzijde niets dan een middel om buit binnen 1e halen. Het gebeurde in de Eerste Kamer moet dus duidelijk voor oogen stellen, dat wij ons niet in slaap moeten laten wiegen. De propaganda onzerzijds moet woorden bervat en krachtig doorgezet. Wie heeft nagegaan, hoe de houding van de clericale leiders de HH. Regout, Colijn, Kuyper sinds maanden is, zal „Dusis het waarheid, zjjt gij hier?" kwam met moeite van zyn lippen by wilde meer spre ken, doch het was hem als was zyn keel toe gesnoerd, als dreigde het kloppen van zyn hart hem te doen stikken. Met angstigen blik op den zieke legde Josephine, haar vinger op den mond en wenkte den jongen man te zwijgendaarna trad ze onhoorbaar Daar hem toe en legde haar rechterhand in de zyne. „Ja, ik ben hier, en zal graaf Lehrbach niet verlaten vóór hij weer gezond is," fluisterde ze en sloeg haar oogen naar hem op. „Dat recht moet ge my toestaanwaDt niet waar, goede buren helpen elkander steeds, en niets ligt Lehr bach nader dan Grosz-Stauflen." Zy voelde, hoe zyn klamme, koude hand de hare krampachtig omslootzy zag, hoe zyn lippen trilden. ,Ga nu, ik smeek het u," sprak ze zacht. Daarop boog hy zich en drukte een kus op haar hand. .0, Josephine." fiuislcrde liij, „moge God je zegenen voor hetgeen je deedtje hebl my het geloof aan de menschen teruggegeven 1" Toen hy zich oprichtte en hel jonge meisje zyn blik ontmoette, zag zy boe de tranen hem in de oogen gesprongen en aan de donkere wimpers waren bljjven hangen; ze waren de eerste dauwdruppels, die op het zwaarbeproefde hart van het gelukskind nedervielen. Daarna keerde hjj zich haastig om en verdween achter de portières.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 1