G Tot Voorzitter van het bestuur van den polder Klinkerland ia gekozen, de heer Dirk Breesnee alhier, en tot Lid van het Bestuur de heer M. Lokker van Herkingen. Door Stemgerechtigde Ingelanden van den polder Battenoord zal a.s. Donderdag 6 Mei een verkiezing plaats hebben voor een Lid van het Bestuur, wegens periodieke aftreding van den Heer M. C. Breesnee die wegens zijn hoogen leeftijd niet meer her kiesbaar is. Maandag 10 Mei zal in den polder Duiven waard schouw worden gehouden over hekken en vleuken en over alles wat bij' de keur is bepaald. Aan het hulptölegraaf en telephoon- kantoor zijn gedurende de maand April j.l. behandeld 78 telegrammen, 516 telephoon- gesprekken en 14 telephoonoproepberichten. Totaal behandeld 608 berichten. OUDE TUNGE- Verleden week had het zoontje van C. Osseweijer het ongeluk om van de trap te vallen en een been te bre ken. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De gemeenteraad heeft in zijne verga dering van 21 dezer het tractement van den heer van Wijhe, ambtenaar ter Seeretarie, met f 100 verhoogd. B. en W. hebben den heer D. Kosten die onlangs te Middelburg slaagdo voor de akte L. O. en voor vak j benoemd tot tij delijk onderwijzer aan de O. L. School al hier. Inmiddels worden sollicitanten voor eene definitieve benoeming opgeroepen. Een en ander is het gevolg van het besluit, van den Raad om een 7de leerkracht aan te stellen. DEN BOMMEL- Heden zijn tot de eerste openb. school in deze gemeente 7 nieuwe leerlingen toegelaten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vrijdag jl. zou de vrouw van S. C. K. alhier, bezig met het schoonmaken der Ned. Herv. Kerk op de stap in de kreek een emmer water schep pen. Zij verloor het evenwicht en viel met emmer en al in de kreek. Zonder hulp wist zij op het droge te komen en geheel bemod- derd kon zij huiswaarts gaan. De nieuwe cursus aan de openbare lagere school alhier is Maandag jl. met 28 nieuwe leerlingen aangevangen. Bij den landbouwer L. Soldaat alhier is een koe uit nood geslacht waarvan het vleesch evenwel voor de consumptie is goed gekeurd. Maandag had T. K. alhier, een goed half uur buiten het dorp, het ongeluk met zijn fiets in een sloot te geraken. Juist kwamen daar ter plaatse de officieren Gnir- rep en van Mierlo uit Oude Touge, die den drenkeling en zijn rijwiel uit de sloot hiel pen. Onder geleidde van de beide officieren werd de verdere tocht naar hier aanvaard. Op het telefoonkantoor alhier zijn in de vorige maand behandeld 54 telegrammen, 156 gesprekken en 6 telefoonoproepberich ten. DE FEESTDAG. Ze was beelemaal niet, zooais de andere vrouwen iD het groote huis, die, als ze ge zorgd hadden, dat haar man de deur uit was met het stukkenzakje gewapend, nog weer eens in bet bed kropen. Neen, als de wekker '3 morgens was afgeloopen begon ze dadelijk haar kringetje van dagelijkscbe bezigheden. Anders kwam ze niet gereed vóór den middag. Haar kinderen zagen er ook netter uit, hadden betere manieren dan al de andere kinderen uit het groote stadshuis, waar twintig families bijeenwoonden, op vóór en acüterkamertjes. En niemand kon zeggen, dat ze babbelde ran anderen, hoogstens een enkele keer. Als bijvoorbeeld vrouw Claessens de rijst, voor ze nog week was geworden, in drie ijzeren potten had laten aanbranden en dan van haar een paar te leen vroeg, die ze nooit terugkreeg zulke dingen vertelde ze wel eens in 't vertrou wen aan anderen maar dat W3S toch geen babbelen En vrouw Glaessens ver diende niet beter. Al bad zy ook steeds in een fabriek gewerkt, zooveel bad ze toch wel van de huishouding kunnen leeren. Trouwens die had geen roan als zij. En wie had er wel zoo een ?Zy lachte in stilte, terwijl ze de aardappelen schilde. Zoo flink als hy was in z'n werk! Dan moest je ook wel zelf je best doen om den boel bijeen te houden. Haar huishouden zag er uit, dat allen jaloersch waren. Geen stuk waschgoed dat zij by het ophangen niet durfde te la ten zien en dat zij in stilte had moeten laten dragen. Ze kocht ook nooit overbodige dingen. Neen, zoo dom was ze niet. Er was anders verleiding genoeg voor in bet huis I Elk oogenblik kwamen er afleveringen van 't een of ander en dan dacht iederDie eene stuiver in de week doet geen kwaad Maar als men eens goed gaat rekenen dan kost: „Onschuldig veroordeeld" by de tien gulden, waarbij men, dat is waar, de groote plaat „Moedertranen"op den koop toe kreeg. „Gratis", zooals er boven stond. En „In den dood getrouw", dat zoo mooi was, dat allen op de trap er van spraken icwara nog duurder. En zoo kwam er geen eind aan. Dan weer werd er eens gescheld des voormiddags als alle mannen in het huis op hun werk waren en dan kwam er heel stil iemand met japon-stoffen op den rug binnen. En zy kwamen allen by een in een keuken en de meesten kochten. Hij moest heel in 't geheim komen, zei hy, en hy praatte ook heel zacht, omdat het zoo goed koop was. En omdat bij eigenlijk uit zijn zaak in 't geheel niet bij de el mocht ver- koopen. En terwyl hy het gevraagde uitmat, sprak hy steeds door en zuchtte, als 't te pas kwam, daarbij luid. „Een el, de stof is yzersterk, zoo waar ik leef! Twee el zy kost werkelijk het dub bele drie el ik ben een verkwister maar ik wil eraf vyf el ofschoon iemand het hart er van breekt. Zes el een gravin behoeft er zich niet voor te schamen Zy wist echter aan dit alles weerstand te bieden z\j wilde vooruit komen in het leven, zy en haar man. En zy wisten ook wat te sparen. Zy en haar man, zei ze trotsch tot zich zelf als niet als niet de Za terdag er geweest wasMaar als die er niet was, welke waarde zou het leven dan nog hebben?... Niemand, die haar heeft gezien en hun zou geloofd hebben. En dat voor ernstige, kalme menschen zonder hartstoch ten en dwaasheden. Eiken Zaterdag om vyf uur stond zy buiten voor de linoleumfa- briek, evenals vele andere vrouwen, die haar mannen thuis brachten. Zij nam zyn arm en drukte zich tegen hem aan, sidderde van genoegen en lachte als een gelukkig jong meisje. Meestal scheidden ze dadelijk van de an deren en laat kwamen ze thuis. En dan waggelden ze beiden in dronkenschap half bewusteloos. In huis steunden zij tegen de wanden van 't portaal voorbij de keuken en sloegen met 't hoofd tegen deuren en muren, tot dat ze eindelijk hikkend en stotterend op den vloer vielen Den volgenden morgen voelden zeeeni gen schroom voor elkaar misschien ook wel schaamte. Maar als zy 't waagden elkaar aan te zien, glimlachten zy allengs weer en verheugden zich over de stille, gemeen schappelijke vreugde, die zy genoten had den en vonden, dat het weer zoo mooi was geweest en spraken er over met vermoeide vochtige oogen. Zy kleedde met vriendelijke, zachte, als 't ware smeekende handen, die nog een beetje onvast waren eerst het kleine meisje dan den jongen aan, die er met de vroeg rijpheid van de arme kinderen al aan ge woon was, dat zij vroeg naar bed werden gezonden en dat vader en moeder lawaai maakten in den slaap. Dan nam zy ook 't zwarte kleed uit de kast; niemand zou van haar zeggen, wat in haar straatje het grootste verw'yt was; die draagt door de week en des Zondags dezelfde japon. Des middags, als hy van den barbier terug kwam, aten ze soep, die hun belden goed deed. En des namiddags gingen zij er op uit, zooals ze zeiden. Beurt om beurt duwden ze den wagen, waarin bet kleine meisje zat en den ander hield de jongen bij de hand. In een speeltuin dronken ze koffie, aten ze meegebrachte koekjes en begonnen aan de broodjes. Niets meer. Nooit dachten ze er aan, dat men nog iets anders kon drinken Daarna liepen ze de bosscben in en speelden met de kinderen, bly als dezen, vol gedachten voor hen. 's Avonds duwdeD ze den kinder wagen weer naar huis; daar hadden ze dan dennenappels in of bessen En rustig gin gen ze slapen, tegelijk met de kinderen, die moe waren van de buitenlucht en de zon en het groen. Ze moesten inhalen, wat ze verzuimd hadden den vorigen nacht. En als den volgenden morgen de wekker ben weer wakker rinkelde, vroeg in den morgen, dan waren ze weer frissche, vroo- lijke, arbeidzame menschen en bleven dat de heele week door. Tot Zaterdagavond zjj weer sidderde van verlangeD naar uitgaan, alsof ze de koorts bad en niets haar koo tegenhouden. En als hij in 't midden der week, wanneer by 't sterkst was, even beschroomd sprak van goede voornemens en niet meer uitgaan des Zaterdags, dan was zjj, die hem anders altijd ter wille was, het, die nu het hoofd schudde en zei „Ik zou het niet meer willen missen Ik voel me dan 700 gelukkig I DE OORLOG. 8 Mei 1915. De Rus3en vluchten naar Riga melden den de Duitschers en op de verdere ver dere vervolgingen maakten wjj gisteren vier stukken geschut en vier machinegeweren buit. Ten Zuiden van Mitau vielen nog 1700 gevangenen in haDden der Duitschers, waar door zy in het geheel 3200 gevangenen daar hebben gemaakt. De aanvallen der Rus sen ten Zuidwesten van Kalwarja misluk ten. De Russen werden over Szaszuppa ge drongen en lieten 350 gevangen in handen der Duitschers. Ten Noordoosten van Skier- newice leden de Russen eveneens een zware nederlaag. 100 gevangen werden daardoor de Duitschers gemaakt. De Duitsch-Oostenryksche troepen hebben onder opperbevel van generaal-overste von Mackenzen en in tegenwoordigheid van den opperbevelhebber Aartshertog Fried rich oen belangrijke overwinning behaald. Zij hebben na verbitterde gevechten in West-Galicie het geheele Russische front van nabij de Hongaarsche grens tot de plaatB waar de Dunejec in den Weiohsel valt op verschil lende plaatsen doorgebroken en overal inge drukt. Die gedeelten van de vijandelijke troepen, die niet gevangen genomen of vernietigd werden, moesten zich in groote haast terugtrekken naar het Oosten, steeds door de Duitsch Oostenrijksche troepen van dichtbij achter volgd. De oorlogsbuit laat zich nog niet geheel overzien. Van de zijde der Russen wordt in een comminiqué van den generalen staf gemeld dato 2 Mei, dus voordat het bovenstaande plaats had, dat vyandelyke afdeelingen de streek van Schauwli hebben bezet. Duitsche patrouilles verschenen den len Mei in de omtrek van Mitau. Vyandelyke torpedo booten brachten dezelfden dag een bezoek aan de golf van Riga. Ten westen van de Njemen werden de gevechten voortgezet. By het dorpTayenko, aan den rechteroever van de rivier de Nella, gaf een geheele compagnie van een Duitsch linie-regiment zich over. In Galicie zoo meldt dit Russisch le gerbericht openden in den nacht vaD 30 April op I Mei aanzienlijke Oostenrijksche troepenmachten het offensief in de streek Qauzkowitsj Het vuur der Russen nood zaakte den vyand zich te versterken op 600 pas voor hun loopgraven. In de Karpat hen sloegen wy een aanval der Oostenryksch- Duitsche troepen af in de nabijheid van Glowitsj en Sametsjof. In Russisch Polen zoo meldt het Ween- sche communiqué werden de Russen in eenige sectoren tot de voorste posities te ruggeworpen. Onze troepen geraakten hierby op eenige plaatsen tot de hindernissen van de vyandelyke hoofdposities. De Oostenrij kers gingen tot het offensief over en ver overden na een zwaar gevecht een sterk steunpunt der Russen ten oosten van de heuvel Ostryj Van het Westelijk Oorlogstooneel meldt het Duitsche communiqué dat de Duitschers m Vlaanderen ten Noorden van Yperenby de zyde van den straatweg Poelcappelle- Yperen met succes aanvielen en dat zy de hoogte van Fortuin ten Oosten van St. Julian namen. In Champagne richtten de Duitschers door succesvolle mynontploffingen aanzien lijke schade aan in de vijandelijke posities tusschen Souain en Parthes. Tusschen Maas en Moezel hadden Zondag slechts artillerie- gevechten plaats. By den Hartmannweiler- kopf maakten de Franschen Zondagnacht tevergeefs aaDvalspogingen tegen onze stel lingen. Een Fransche vlieger landde Zondag by Hündlingen ten westen van Saargemünd beide inzittenden werden gevangen geno men. Een Duitsche vliegereskader viel gisteren (Zondag) de luchtscbiphal en het station van Lipnal aan en naar het schijnt met goeden uitslag. 4 Mei. Het offensief der Duitschers tusschen de Woudkarpathen en den Boven-Welchsel, zoo meldt het Duitsche legerbericht van 4 Mei, namen een goeden voortgang. De buit van den eersten dag beloopt 21500 gevan genen, zestien stukken geschut, 47 machi negeweren en nog niet te overziene voor raad oorlogsmateriaal van allerlei aard. Het Oostenrijksche coramuniqó voegt daaraan nog toe, dat de Oostenryksch-Hongaarscbe en Duitsche troepen in trouwe wapenbroe derschap verder oostwaarts zyn voortgerukt en sterke Russische krijgsmachten tot den spoedigen terugtocht hebben gedwongen. De beteekenis van het Duitsch-Oostenryksche succes van Maandag laat zich nog niet by benadering overzien. Het aantal van de tot nu toe gemaakte gevangenen steeg tot over de 30000 en vermeerdert elk uur. In de Russische posities werd een groote hoeveel heid oorlogsmateriaal door de verbonden troepen buitgemaakt. 22 stukken geschut en 64 machinegeweren bevinden zich reeds bij den eersten buit. Verder wordt nog over den stryd aan Oostelyk Oorlogstooneel door de Duitschers gemeld, dat het aantal gevangenen in de omgeving van Nitau tot meer dan 4000 is gestegen. Hernieuwde Russische aanvallen ten Zuidoosten van Kalwarja werden afge slagen. 170 gevangenen bleven in onze han den. Eveneens mislukten Russische aanval len ten Zuiden van Augustow onder sterke verliezen voor den vyand, die buitendien vier officieren en 420 man en twee machi negeweren verloor. Ook bij Jedwabno ten Noordoosten van Lomza werd een nachte- lyke aanval van Russische strijdkrachten afgeslagen. Van het Westelijk Oorlogstoo neel meldde het laatste Duitsche legerbericht dat de Duitschers in Vlaanderen hun aan vallen ten Noorden en Oosten met groot succes voorzetten. Dinsdagmorgen vielen Zevenkoete,Zonne- beke, Westhoek en Polygone, Veldwoud, Nonnenbossche alle sedert vele maanden hevig bestreden plaatsen in onze handen. De aftrekkende vyand staat onder bet flank- vuur van de Duitsche batterijen ten Noorden en ten Zuiden van Yperen.In de Argonnen trachtten de Franschen ten Noorden van Four de Paris tevergeefs een door de Duit schers op den eersten Maart veroverd loop graaf te hernemen. De artilleriegevechten tusschen de Maas en de Moezel hebben ook Maandag bun voortgang genomen. Van Fransche zUde wordt in hel laatste legerbericht niet veel nieuwe gezegd, Het meldt alleen, dat twee Duitsche aanvallen werden afgeslagen, een op de Engelschen, Zondagnacht ten Noorden van Yperen en een op de Franschen in het Bois lePrête. Op den 3en Mei had een Duitsch Marine- luchtschip in de Noordzee een gevecht met eenige Engelsche duikbooten. Het schip bestookte deze booten met bommen en bracht een der duikbooten tot zinken. De booten schoten met hun kanon nen naar het luchtschip zonder het te be reiken. Het luchtschip is dan ook behouden teruggekeerd. Het Noorsche stoomschip Balwinisinde Noordzee door een Duitschen onderzeeör tot zinken gebracht. De bemanning is te Leith geland. De trawlers Martaban en Mercuri uit Huil zyn eveneens door een Duitschen onder zeeör tot zinken gebracht. De bemanning werd gered. Drie andere trawlers, die door denzelfden onderzeeör werden achtervolgd, wisten ech ter te ontsnappen. Gemengd Nieuws. Een gezegend huwelijk. Op het gemeentehuis te 's Heerenbergdeed W. Kniest uit Zoddam, (gem. Bergh) aan gifte van de geboorte van zyn 25ste kind. By zyn eerste vrouw werden hem 10, by zyn tweede 15 kinderen geschonken, waar van in het geheel nog 16 in leven. Verloven voor den hooitijd. s'-GRAVENHAGE. Het bemiddelings-bu- reau voor den Landbouw in Zuid-Holland maakt aan belanghebbenden bekend, dat aanvragen van verlof voor den aanstaanden hooitijd direct aan het bureau moeten wor den ingezonden. Ter voorkoming van on- noodige correspondentie verzoekt hetBureau den belanghebbenden hunne aanvraag zoo eenvoudig mogelijk te stellen en dit te doen, liefst per briefkaart, waarop vermeld: Naam en voornaam (voluit geschreven), woonplaats, waarbij zoo noodig straat en nummer, regiment, bataljon en compagnie, waarbij men dient en de plaats, waar men gedetacheerd ia. Deze opgave is voldoende. De aanvragen van belanghebbenden wor den ingewacht uiterlijk 15 Mei a.s. aan het Bureau Buitenhof 42 's-Gravenhage. Voor later ingekomen aanvragen kan Diet worden ingestaan, dat zy nog zuilen worden behandeld. ABERDEEN (V.D.) De trawlers „Marta ban" en „Mercuri" van Huil zijn door een onderzeeör tot zinken gebracht. De beman ning werd gered. Drie andere trawlers, die door denzelfden onderzeeör werden achtervolgd, wisten to ontsnappen. Uit België. Men schryft on3: Vele Hollanders hebbon de vorige week in Belgiö een paar onrustige dagen gehad. Handelaars, die geregeld de grens overgaan of voor een of meer dagen in Belgiö te blyvon, konden niet terug, om dat de grens afgesloten was. Heen werd verzocht eiken morgen op de postbureaux te komen om te hooren of er van Brussel al order gekomen was weer passen uit te geven. Het kan wel een maand duren, ver telden de Duitsche officieren. Intusschen werd door den gouverneur moeite gedaan om enkelo Hollanders die goed aangeschre ven stonden over Duitschland naar Holland te kunnen laten gaan. Maar deze worden aan de Duitsch-Nederlandacho grens weer teruggestuurd. By na veertien dagen heeft bet geduurd, voor de pasbureaux in Belgiö weer last ktegen passen aan Hollanders uit te geven. Alle Hollanders moeten zich echter door hun handteekening verbinden zich niet schuldig te maken aan anti-Duitsche han delingen, zooals verboden couranten en brieven over de grens te brengen of berichten omtrent militaire zaken bekend te maken. Vooral jonge Hollanders hebben veel last om een pas te bekomen. Hun wordt vrien delijk verzocht niet terug te komen, een bepaald verbod is het echter nog niet. Er hadden de vorige week langs de geheele grens tal van arrestaties plaats, van „ver dachte" rersonen, meest Hollanders, waar van onkelen weer zijn vrijgelaten. De visi tatie aan de grens is uiterst stug. Hollanders worden erop gewezen dat plot seling de grens weer zal gesloten worden. Uit de aanvallen van vijandelijkeaviateurs op transporttreinen die naar het front ver trekken, hebben de Duitschers de conclussie dat de geallieerden daarover worden Inge licht door personen, die over de Hollandsche grens trekken. In de nieuwe door de Duit schers uitgegeven spoorboekjes voor de Bel gische spoorwegen staan wel de routes van deze uitsluitend voor militairen bestemde treinen, de uren van vertrek en aankomst echter niet, doch deze i\jn heel duidelijk te lezen op de perrons en in de wachtkamers van de groote stations in Belgiö. Luik en Namen zyn geheel verduitscht, in restau rants, theateTs, bioscopen enz treden Duit sche artisten op. Belgisch geld is in het zuiden van Belgiö zeldzaam. Nu en dan trekken Belgisch Fransche of Engelsche gevangenen door Luik. Eiken dag komen lange treinen met gewonden de sta tions van Luik, Namen en andere steden binDen, die doorgezonden worden naar Duitschland, In Dlnant worden gewonde

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 6