„VOORUIT!" TWEEDE BLAD. No. 25. 5 Mei 1915 5 Officiëele Mededeelingen. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Middelharnis brengt ter kennis, dat de Brandmeester Generaal de beproeving der brandspuiten heeft bepaald op Dinsdag, 11 Mei 1915, en wel: Spuiten 1 en 3 des avonds 5,/2 ure 2, 4 en 5 6i/2 Voorts: dat bet brandpiket, de toortsdra gers, klokluiders en bewaarders der kaarsen niet behoeven op te komen dat de spuitgasten met voorkennis van bun brandmeester zich kunnen doen ver vangen; dat zy die door wettige redenen ver hinderd mochten zyn deze beproeving by te wonen hiervan vóór die beproeving aan hun brandmeester kennis moeten geven „dat zy voorzien van hun onderschei- dingsteekens vóór den aanvang der be proeving op het bepaalde uur by het oplezen hunner namen bij de bergplaats der spuiten moeten tegenwoordig zijn en de plichten vervullen, waarvoor zy worden geroepen; dat hij, die niet vóór den aanvang bij de bergplaats der spuiten, waar heel nauwkeu rig appèl zal worden gehouden, tegenwoor dig is, geacht wordt afwezig te zyn dat plaatsvervangers beneden 20 jaar niet worden aangenomen en dat zonder kennis geving aangestelde plaatsvervangers niet zullen worden uitbetaald. Zy, die hun onderscheidingsteeken niet zichtbaar dragen, zullen hunne belooning verbeuren. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort den 4 Mei 1915. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Ambachtsschool te Middelharnis. Uitreiking van Eind-diploma's en Hoofdprijs. Te ruim 8 '/i uur nam de Vice Voorzitter der Ambachtsschool de Heer W. C. van As het woord, opende de vergadering en heette daarbij Ouders, Leerlingen en verdere be langstellenden welkom. Het is, zeide spreker, weer de tradilioneele dag, waarop het Bestuur der Ambachtsschool voor een oogenblik de taak van Directeur en leeraars overneemt en geadviseerd door dezen wil overgaan den uitslag van het driejarig verblijf der vertrekkende leerlingen aan onze Ambachtsschool hetwelk in de diploma's is vastgelegd - bekend to maken. Daaraan was vroeger altijd het uitreiken van prijzen verbonden. Met deze gewoonte hebben we evenwel gemeend te moeten bteken, eensdeels omdat we overtuigd waren dat een opleiding, waarbij voor iedere leer ling jaarlijks een groote tweehonderd gulden betaald moet worden voor deze zeer zeker reeds belooniog genoeg mag heeten en vol doende rede moet wezen om zonder meer ernstig zijn plicht te betrachten, anderdoels omdat we niet de ervaring opdeden dit op de van nature minder ijverigen deze pryzen een bijzonderen invloed uitoefenden. Wel be merkten we dit van den hoofdprijs voor een geheel blanco boekje wat verzuim en straf betreft, waardoor tot ons genoegen ook dit jaar weer een zilveren horloge met inscriptie kan worden uitgereikt en omdat we daar wel de goede invloed van constateeren, de wen8ch by velen bemerken om te trachten dit ook te bereiken daarom ook zullen we dit handhaven. Ik kom evenwel, zei spreker straks daar nog op terug. Alvorens ik even wel overga tot het belangrijke gedeelte van deze vergadering, de uitreiking der Eind diploma's, wil ik aan de leerlingen mede- deelen, dat zij. die niet op de kamer van den Directeur zyn geroepen en van dezen een anderen uitslag hebben vernomen allen zyn over gegaan. Ik feliciteer jelui van harte met dit succes, ik moedig jelui aan met denzelf- den ijver zoo vooit te gaan en twijfel niet of de bespreking, welke de Directeur op zijn kamer met dengeen, die niet of voor- waardelyk over gingen, heeft gehouden, zal door deze begrepen zyn en een reden wezen om met vernieuwden ijver aan te pakken opdat een volgend jaar hij ook voor bevor dering in aanmerking mag komen. Overgaande tot de uitreiking der Eind diploma's moet ik mededeelen, dat één leer ling, wel door Directeur en leeraren voor een Eind-diploma in aanmerking ls gebracht maar aangezien deze leerling niet steeds overtuigd is geweest dat w\j er belaDg in stellen, dat onze leerlingen ook begrijpen, dat ze doorloopend en ook in hun verdere leven een goed gedrag moeten toonen daar dit ook voor den patroon van grootbelang Is, houden we dit diploma voorloopig in, maar kunnen er tevens aan toe voegen dat deze leerling reeds toont dit in te zien en te begrijpen, zoodat we de gedachte heb ben dat we binnen afzienbaren tyd tot uit reiking zullen kunnen besluiten. De leerling K. Struijk uitGoedereede welke reeds verleden jaar aanspraak had op een goed diploma, heeft nog een jaar tot volle tevredenheid van Directeur en leeraren ge werkt en krijgt nu een Eind-diploma met voor alle vakken zeer goed. Ik feliciteer zoowel den hier aanwezigen vader als den leerling zelf met dit succes. Na deze bijzondere mededeelingen reik ik verder het diploma onzer Ambachtsschool uit aan; A. Vis, het diploma als leerling smid met voor Practyk goed, Yakteekenen zeer goed, Yak vorm teekenen zeer goed, The oretische vakken goed. P. Verra, het diploma als leerling timmer man met voor Practyk voldoende, Vak- teekenen goed, Vakvormteekenen goed, Theoretische vakken goed. J. Overvliet, het diploma als leerling tim merman met voor alle vakken zeer goed. N. Braber, het diploma voor leerling timmerman met voor Practyk, Vaktee- kenen en Vakvormteekenen goed en Theoretische vakken voldoende. van Bongen, diploma voor leerling smid met voor Practyk goed, Yakteekenen en Vakvormteekenen zeer goed, Theoreti sche vakken voldoende. A. Vaalburg, heeft aanspraak op een diplo ma als leerling schilder met voor alle vakken zeer goed, maar heeft de wensch te kennen gegeven ook nog een jaar te mogen blyven om zich nog verder te bekwamen waaraan we gaarne voldoen. Valk. Diploma voor leerling Schilder met voor Practyk zeer goed. Vakteekenen zeer goed. Vak vormteekenen goed. Theo retische vakken voldoende. Evenzoo zouden we tot slot aan den leerling Smid G. Verolme nog een goed Eind- Diploma uit kunnen reiken maar ook deze leerling wil nog gaarne een jaar blyven zoodat we nog geen afscheid nemen. Ik heb evenwel deze leerling voor het laatst bewaard omdat het me een bijzonder ge noegen is dat ik aan dezen leerling de hoofd- pry's welke ik daar straks heb besproken1 voor het bezit van een geheel blank boekje wat verzuim en straf betreft kan uitreiken. Verolme ik feliciteer je zoowel als Vader Verolme welke ik hier ook aanwezig zie met het behaalde succes en overhandig je dit Zilveren Horloge met inscriptie met de aansporing op het ingeslagen pad zoo voort te gaan. En nu geachte Vergadering ben ik aan bet eind van myn arbeid gekomen en rust nog op my als Voorzitter de taak een woord tot slot en afscheid te spreken. Alsvorens ik evenwel daartoe overga wil ik nog me dedeelen dat wy dit jaar voor proef hebben besloten de nieuwe leerlingen aan een toe latingsexamen te onderwerpen. Tedikwyls toch is men van oordeel dat voldoende ver mogens voor een goed Vakman niet noodig zijn, niets is evenwel minder waar dan dat; vakman te worden is het ge- delen is aan B. en W. aangevraagd om de jaarlyksche beproeving der brandspuiten te doen plaats hebben op Dinsdag 11 Mei, voor de spuiten 1 en 3 's avond 5'/i uur en de spuiten 2, 4 en 5 om 6*/a uur. Door het bestuur van den polder het Ouöeland zal op 12 Mei a.s. schouw over dien polder worden gehouden. Aan J. Struik en G. Verhage is door het polderbestuur vergunning verleend, om hun vee gedurende dezen zomer des nachts aan den Oudelandschendyk op te bogten. De rekening over het dienstjaar 1914 en de begrooting over 1915 van den polder het Oudeland en het Waterschap, liggen ter secretarie voor rechthebbenden ter inzage. De op Zondag j.l. gehouden Collecte in het Evangelisatiegebouw alhier, ten bate van de Cbr. Scholen te Middelharnis en Sommelsdijk bracht op des morgens f 20,40 en des avonds f 32,02. Donderdagavond zal in het voormalige postkantoor een huishoudelijke vergadering worden gehouden door de vereeniging land arbeiders, om een bespreking te houden om tot een billijke loonsverhooging te komen. Onze vroegere dorpsgenoot de Heer P. Dey8 slaagde dezer dagen voor het Diplo ma bouwkundig opzichter. Te IJmuiden zyn binnen gekomen de vischsloepen Paul Kruger ach. L. Koster en Albatros sch. J. de Waard met een be somming van f 1050 en f 1020. Vrydag a.s. zal de raad dezer gemeente des namiddags 2*/a ure in het openbaar vergaderen. SOMMELSDIJK. De heer L. van der Wekke te Dirksland is ter gemeente-secretarie alhier toegelaten als volontair. De landbouwer J. K, ging verleden week met een kweekhaak naar zijn hofland. Bij het landhek gekomen, stak hjj eerst zyn haak daar onder door, waarna hy over het hek klom en ter vrijwaring van zijn klee ding voor aan het hek zittend prikkeldraad, achteruit daaiaf spiong. Daar de tanden der haak naar boven gekeerd lagen, had hy het ongeluk daar juist in te springen, waardoor een tand door zyn schoenzool heen in zyn voet drong en er aan de boven zijde weer uit kwam. Met behulp van zijn broeder slaagde hy er in, de tand uit het vleesch te trekken. Terstond was genees kundige behandeling noodzakelyk. Dinsdag avond een week na dit ongeluk is hij over leden. weDscbt dat men normale vermogens bezit en het Lager Onderwijs niet in naam maar inderdaad met. vrucht heeft doorloopen.Zy die dit niet hebben gedaan vormen in de Ambachtsschool een rem, welke doorloopend de normale leerlingen tegenhouden. In het belang van deze hebben wij dit besluit nomen en we twijfelen niet of dit zal door Ouders en leerlingen gewaardeerd worden en daarby de bloei en ware gezondheid van onze school ttn goede komen. Ik wys er daarom alle leerlingen op om die jongens waarvan ze weten dat ze gaarne op de Am bachtsschool willen komen te zeggen dat ze zorgen op de Lagere School hard hun best te doen. opdat ze in staat zullen zy'n aan ons werkelyk niet moeielyk toelatings examen te voldoen. En nu myn slot en afscheidswoord. Jongens jelui zult wel overtuigd zyn dat we Bestuur, Directeur en Leeraren steeds bet boste met jelui voorgehad hebben, we hopen dat jelui daar by je vertrek wel allen van overtuigd zult wezen maar dat je dit ook na je vertrek zult toonen, daarom wil ik er dit nog aan toe voegen. Denk niet dat je er nu al bent, maar houdt je overtuigd dat alleen een goede grond is gelegd om op verder te bouwen, werkt dus met yver verder om zoodra de wereldkrtfg welke nu nog overal woedt haar einde zal hebben genomen, gereed te wezen. Er is veel ver nield ©t moet veel opgebouwd en weer ge maakt worden. De vakken, alle vakken gaan voor de goede vaklui een uitstekend tijd perk te gemoet, gü zult dan de vruchten kunne* plukken van de zorg waarmede Directeur en Leeraren U hebben opgeleid en daarom is het me een genoegen tot Di recteur en Leeraren een woord van waar deering te spreken voor de wyze waarop ze met elkaar de zaak van het Arabachtson- derwys op Flakkee tot volle tevredenheid van ons als Bestuur behartigen. Tevens be dank ik Oudey en Belangstellenden voor de waardeering door hun aanwezigheid be toond en sluit ik deze vergadering. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS Zaterdag viel bet vijfjarig dochtertje van T. van Dongen in een onbe waakt oogenblik in de Sommelsdyksche haven, het werd nog intijds door toegescho ten hulp op het drooge gebracht. - Dit jaar zijn aan de beurt van aftre ding als lid van den Raad, de heeren D. Slis, J. J. Nipius, J. v. d. Baan en J. Zaayer. - Door het bestuur der brandbluschmid- Tegen T. "W. uit Dirksland is door den gemeente-veldwachter J. Uyl proces verbaal opgemaakt wegens het ryden zonder licht. Vrydag j.l. ontstond er een begin van brand in de woning van een knecht van Gebroeders Zeedijk onder deze gemeente. De brand werd door toegeschoten hulp met eenige emmers water spoedig gebluscbt, wat anders nog al wat materials schade ver oorzaakte. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. B. uit Oude Tonge, wegens het ryden met een rijtuig, dat niet voorzien was van een licht. Tegen T. H. en C. S. alhier is door de rijksveldwachters J. Damen, M. v.Esen L. Nagtegaal proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding der Visscherywet. De ontvanger der Registratie en Do meinen, de heer H Vriesendorp is in ge lijke betrekking benoemd te Oosterbout. Tegen P. W. v. D. te Dirksland is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van het Motor- en Rywielreglement. OudeTS, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op 1 Juni wenschen te zien toegelaten te worden op de Open bare Lagere School alhier, moeten zich ter Gemeente-secretarie aanmelden van 10 tot en met 22 Mei a.s. Dinsdag moest van M. H. een koe uit nood worden geslacht. Het vleesch werd voor de consumptie goedgekeurd. Door J. M. Elenbaas is tegen B. deB. uit Dirksland proces verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap en verzet tegen genoemde politie. DIRKSLAND- Tot directrice der industrie- en huishoudschool te Leerdam is benoemd onze vroegere dorpsgenoote mevrouw A. A. Hartevelt-Roodzant, aldaar. De heer J. Tanis zou Dinsdag een motor beproeven op het erf van den timmerman J. Both. De motor werd verbonden aan een zaagmachine en er werd ook werkelyk ge zaagd. Terwijl de zaag met een ontzettende snelheid in het rond draaide kwam de heer Tanis hiermee in aanraking zoodat hem vier vlagers zwaar beschadigd werden. Dadelyk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Er bestaat kans dat de vingers behouden zullen blyven. In verband met den Hemelvaartsdag zal de Ryksontvanger te Dirksland zitting houden op 20 Mei a.s. STKLLKNDAII- De vorige maand werden aan het post- en telegraafkantoor alhier be handeld 174 binnen- en 41 buitenlandscbe telegrammen, 213 telefonische gesprekken en 13 oproepberichten. By de aanbesteding voor het bouwen eener onderwyzerswtning waren ingeleverd 6 biljetten w. van G. van Koppen en K. A. van Wageningen te Stellendam voor f 7212. van J. Both te Den Bommel voor f 7467. van J. Spee te Sommelsdyk voor f 7580. van C. A.F. H.Lambert te Oude Tonge voor f 7220. van K. Kroos te Middelharnis voor f 6825,25. van J. Both te Dirksland voor f 7400. Vrijdagmiddag zou C. Holleman eenige vriendinnetjes, die een fietstochtje van uit Dirksland hadden gemaakt, een eindje per flets wegbrengen. Ruim een half uur, bui ten Stellendam reed het meisje by een af rit pardoes in een diepe sloot, zoodat de vriendinnen konden keeren en haar natte vriendin weer naar Stellendam konden te rugbrengen. Maandag is de geheele vloot van gar- nalenvisschers weer uitgezeild om te vis- schen. 't Schynt dus, dat de vaart op Engeland weder is hervat, daar byna alle garnalen naar dit land worden verzonden. L. Huyzer, de baas in de vischmeel fabriek van de Heer P.Jansen, kreeg Maan dag, terwyl men bezig was een stoommachi ne in die fabriek in orde te maken, een zware Ijzeren plaat op den voet, zoodat Huyzer zyn werk niet kan verrichten. Een afschrift van het primitief kohier der belasting op de hoDden voor het dienst jaar 1915 ligt gedurende 5 maanden en wel vanaf 1 Mei 1916 tot en met 1 October 1916 ter gemeente Secretarie voor een ieder ter inzage. Dinsdagmiddag kwam uit zee hier biDnen de zeevisscher A. Spuy, die op de visschery in een wrak was vastgeslagen en met verlies van al zyn vischtuig huis waarts moest keeren. Een verschrikkeiyk ongeluk voor den armen kerel 1 Tegen den avond kwam in de haven de zeevisscher H. Brinkman met gebroken gaffel. In de haven borg men de zeilen op, zoodat bet gebroken gedeelte van den gaffel vlak aan den mast los raakte en naar be neden viel. De knecht W. Brinkman, broer van den schipper, kreeg het stuk hout op het hoofd. Bewusteloos moest men hem huiswaarts brengen. Des avonds was het bewustzyn nog niet teruggekeerd. GOEDEREEDE. In de afgeloopen week waren de uitkomsten der zeevisschery zéér bevredigend. De besommingen liepen tot f 200.— per vaartuig. De hoogste besom ming werd gemaakt door schipper W. Lok ker, bevarende de blazerschuit G. O. 22. De garnalenvisschery, welke alhier Wegens het stopzetten van het verkeer met Engeland eenige dagen geheel heeft stilgelegen, is thans weder aangevangen. Voor de toelating op de O. L. School alhier hebben zich 22 nieuwe leerlingen aangemeld. By de beoefening der zeevisschery had schipper W. Tanis, bevarende de blazer schuit G. O. 10, bet ongeluk met bet visch tuig in een wrak vast te slaan, waardoor ine nog nieuwe kor geheel verloren ging. Een leelyke schadepost. Bedankt voor het beroep naar Garderen (Gelderland) door Ds. F. de Gidts, predikant der Ned. Herv. Kerk alhier. Tegen Woensdag, 12 Mei a.s., des voorm. 9 uur is in het logement „De Gouden Leeuw" alhier eene Openbare Vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den polder „De Generale Dykagie van Stellen dam" belegd ter benoeming van twee heem raden wegens periodieke aftreding van de heeren C. A. Vogel en D. Lodder, vaststelling der rekening over 1914 en van de begrooting voor 1915 en ter benoeming van leden en plaatsvervangende leden der Commissie tot onderzoek der in 1916 af te leggen rekening. NIEUWE TONGE- Zaterdag jl. had in het Gemeentebuis alhier de aanbesteding onder de alhier gevestigde ambachtslieden plaats, van het verbouwen der Doctorswoning en het bouwen van een koetshuis. Iu massa was ingeschreven door J. A. Robör voor f 8322,44 J. J. v. d. Broek 3816,92 J. Mosselman 3226,— Johs. Mosselman 3194,— Afzonderlyk voor Timmerwerk. Jan Holleman f 1528,— J. A. Robör 1355,66 J. Mosselman 1354,— J. J. v. d. Broek 1350,-X Voor Metselwerk. J. B. Nuchteren t 1810,— J. Overweel 1300,— Johs. Mosselman 1198,—X Voor Schilderawerk f A. Schipper L. Kareis Jan Holleman Smidswerk. A. d. Doel 460,- 448,- 343,40X f 218,92X Aan de met X Is werk gegund.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5