deelde mede dat hij Zondagmiddag opstoom- de met neergelaten want, toen de periscoop van de duikboot verscheen tusschen de „Fermo" en de Vanilla" die op ongeveer een kwart mijl afstand van elkander zich bevonden, en welker bemanningen gelijk tijdig de netten begonnen in te halen Een vreeselijke ontploffing echter deed de „Vanilla" in duizend stukken in de lucht springen. De „Fermo" liet een reddingboot uit om overlevenden te redden, maar een andere duikboot verscheen langs zij en schoot een torpedo af die echter miste. De „Fermo" kapte het wanten nam de vlucht, achtervolgd door de twee onderzeeërs van welke alleen de periscopen zichtbaar waren. De invallende duisternis was oorzaak dat de „Fermo" kon ontsnappen. De Britsche admiraliteit noemt „dit doo- den van visschers met geen enkel militair deel" en „de tweede moord van dezen aard binnen een week". Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit In3terburg, dat een vijandelijke vlieger vier bommen op de stad wierp, waardoor een vrouw gedood en twee jongens gewond werden. Naar beweerd wordt, zou de vlieg machine van het kenteeken der Duitsche vliegmachines, een kruis, voorzien zyn ge weest. Van het westelijk front meldt het Fran- sche legeibericht dat een Duitsche tegen aanval vroeg in den morgen bij Les Eparges werd afgeslagen. Onze aanvallen aan beide oevers van de Fecht in de Vogezen nood zaakten den vijand Eselsbrucke boven Met zeral overhaast te ontruimen, waarbij veel materiaal werd achtergelaten. De vlieger Garros was Zondagavond te Ingelmunster ten noorden van Kortryk ge dwongen, te landen en werd gevangen ge nomen. De Duitschers melden dat zij vorderingen maakten bij hun aanvallen in Champagne. In de ArgODne mislukte een Fransche aan val ten noorden van Four de Paris. Tusschen Maas en Moezel waren de artil leriegevechten slechts op enkele plaatsen levendig. Een Fransche aanval bij Flirey werd gefnuikt. Bij het Crois de Carmes dron gen de Duitschers na het doen springen van eenige blokhuizen in de vijandelijke hoofd positie binnen. In het voorpostengevecht ten westen van Avricourt hernamen zy het dorp Embermenil, na dit korten tijd te hebben ontruimd. In de Vogezen op den Sillacker heuvel ten noordwesten van Metzeral mislukte een Fransche aanval onder zware verliezen voor de Fransche Alpenjagers, bij een aanval op den top bij den Hartmannweilerkopf won nen de Duitschers aan de noordoostelijke helling eenige honderden meters terrein. Over den aanval op Konstantinopel meldt een officieel Turksch communiqué dat een üottille vijandelijke torpedobooten de Darda- nellen trachtten t.e naderen. Twee vijande lijke torpedobooten werden getroffen, waar na de üottille zich terugtrok. Een Turksch vlieger wierp by een verkenningstocht over Tenedos met succes bommen op de vijan delijke schepen en keerde trots het op hem geopende vuur behouden terug. De beman ning van de „Timur Hissar" liet bet schip in de lucht vliegen, teneinde te beletten, dat het in handen van den vyand vallen zou. De bemanning werd door de Grieksche autoriteiten zeer vriendelijk ontvangen. Gemengd Nieuws. PUTTE. Het gerucht gaat dat de heer Dubois, directeur van de Spoorwegen te Gent door de Duitschers wegeDsspionnage is gefusileerd. ANTWERPEN. Al de vliegmachines uit de vliegloods te Braschaeten zyn door de Duitschers opgeladen en naar het station te Antwerpen vervoerd. ANTWERPEN. Het college van Burge meester en Wethouders zal aan den Raad voorstellen, de afhouding van een kwart op de jaarwedden derwijze te beperken, dat gehuwde gemeentebeambten een loon van minstens fr. 1200 ontvangen en geen afhouding zal worden toegepast op de wed den en loonen van werklieden en bedienden, wier have en goed by de beschieting vernield werd. Deze nieuwe maatregel zal on mid dellijk in werking treden met terugwerken de kracht. Verdacht van Spionnage. VLISSINGEN. Vrijdag is een vreemde ling, verdacht van spionnage, in de nabij heid van de Sloedam gearresteerd en naar Vlissingen gebracht, In zyn bezit moeten verschillende teekeningen zyn gevonden. Zaterdagmorgen is op de Boulevard te Vlissingen iemand gearresteerd bezig met het maken van teekeningen. Toen h\j door militairen zou worden gearresteerd, zag hy kans, verschillende papieren, vanaf de hooge Boulevard-muur in de Schelde te gooien. Verblijf ontzegd. GENDRINGEN. Aan den landbouwer Schmitte Wickermann is het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied ont zegd. Bij hem waren verleden week twee paarden „gestolen." AMSTERDAM. Hedenmiddag omstreeks drie uur brak brand uit op de kapokzolder van 't beddenmagazyn van den hr. Leeuwin, St. Anthoniusbreestr. 1. Een bediende, welke aldaar aan het werk was, wist zich nog by'tyds langs de trappen te redden. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch de brandweer, die binnen enkele mi nuten aanwezig was, wist Jhet vuur spoedig te bedwingen, zoodat er weliswaar veel waterschade werd veroorzaakt, doch de brand zelf zich beperkte, tot den zolder. Alles was verzekerd. De oorzaak isonbekend Bet torpedeeren van de Ellis Pontos". VLISSINGEN, Zondagmiddag werden al hier door het loodstransportvaartuig „Vlis singen" aangebracht de kapitein en 23 man van het Grieksche stoomschip „EllisPontos", ledig varende van Amsterdam naar Buenos Aires, gistermiddag omstreeks vier uur ge torpedeerd zonder waarschuwing. Men zag den onderzeeBr naderen. Deze dook onder, tot alleen de periskoop zichtbaar bleef. Plotseling werd een schot waarge nomen in het ruim. Het tweede schot trof het schip midscheeps. Het schip werd let terlijk in tweeön geschoten en zonk direct. De kapitein werd door een stuk bout ernstig aan het hoofd getroffen en werd in het ziekenhuis alhier opgenomen. Te zes uur had de bemanning het licht" schip „Noord-Hinder" bereikt. Een andere VD-correspondent te Vlissin gen meldt: De bemanning van het getorpe deerde Grieksche stoomschip de „Ellis Pon tos" kwam hier te half drie Zondagmiddag met het loodsvaartuig „Vlissingen" aan. Zy bestaat uit 23 man. De kapitein was door een scherf zwaar aan het hoofd verwond en moest dan ook onmiddellyk naar het ziekenhuis worden vervoerd. De bemanning heeft niets kunnen redden en heeft ter nauwernood tjjd gehad in de booten te springen. Enkelen hadden nauwelijks klee- ren aan. Het gebeurde had plaats Zaterdag middag te vier uur. Door de eerste torpedo, welke het schip trof, viel het vaartuig over zy. De twee volgende torpedo's werd het schip doorgebroken. Van den onderzeeër was slechts de periskoop te zien. In twee sloepen is de bemanning naar de „Noord- Hinder" geroeid". Allen spreken Griekscb, alleen de kok sprak een weinig Hollandsch. AMSTERDAM-UITHOORN. Zooals men weet is de opening van de locaal-spoorweg A msterdam-Uithoorn thans definitief bepaald op 1 Mei. De locaal-spoorweg heeft een gezamenlijke lengte van 21.881 KM. Er zyn aan gelegen de stations, halteD en stop plaatsen Amsterdam, Willemspark, Koe- nenkado, Kalfjeslaan, Amstelveen, Boven kerk, Legmoerpolder, Kanaalweg, Schinkel- dijk, Kerkweg, Oosteinde. Te Aalsmeer en Uithoorn komen ze uit in de daar reeds bestaande stations. Wat de dienst zelf be treft vernemen wy dat deze lyn zal res sorteeren onder den inspecteur van het ver voer H. IJ. S M. Mr. A. Bogaert en voor het Rykstoezicht onder den heer R. van Haren- carspel, district-inspecteur, beiden te Haar lem. Bond van Minder Marine-personeel. Aan den Minister van Marine is door den Bond van Minder Marine-personeel het vol gend adre3, vergezeld van een Memorie van Toelichting gezonden Aan den Minister van Marine te 's Gra- venbage Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, het Hoofdbestuur van den Bond van Marine-Personeel, gevestigd te Den Helder, Stationsstraat 12; dat het op aandrang van een zeergroot deel der leden van genoemden bond in over weging heeft genomen de vraag op welke wyze het beste zou zyn te voorzien in de nadeelen, teweeg gebracht door de belang rijke prijsstijging der eerste levensbenoo- digdheden dat het, wel is waar, met er kentelijkheid kennis nam van een door de Regeering zelf reeds genomen maatregelen, om in dit nadeel zooveel mogelijk te voor zien dat evenwel die maatregelen slechts voor een klein deel effect zullen kunnen hebben dat het daarom, wil de marine-schepeling niet ernstige schade ondervinden van de tegenwoordige duurte, verhooging van het geldelijk inkomen noodzakelijk acht; RedeneD, waarom adressant Uwe Excel lentie eerbiedig doch driagend verzoekt te willen overwegen of eventueel een duurte- toeslag kan worden verleend. Hetwelk doende enz. Een comité van actie. Door de Nederlandsche Vereeniging van groententransporteurs te Rotterdam is ge vormd een „Comité van Actie" inzake vlug vervoer van groenten, aardappelen en fruit. Het comité stelt zich ten doel een geregelde en snelle verzending hunner waren, vooral in het komende, drukke seizoen per spoor naar het buitenland te verkrijgen. De deelnemers aan deze actie hebben elk een Dummer. Ze zullen driehoekige, oranje kleurige etiquetten, waarop de naam van het comité en het nummer van den deel nemer op de te verzenden waggons doen plakken. LONDEN. (V. D.) De admiraliteit deelt mede dat de by Keypaz gestrande onder- zeeör E. 15 gevaar liep in handen der Tur ken te vallen. Twee scbulpschepen van de „Majestic en de Triumph" slaagden er ech ter in 's nachts de E. 15 te vernielen, of schoon zy aan een hevig vuur der forten bloot stonden. Het hulpschip van de „Ma jestic" zonk, maar de bemanning werd door de andere boot gered. BERLIJN. De „Vossische Zeiting" meldt uit Hamburg d3t, volgens inlichtingen van een Hamburgsche bank, Sir Edward Grey zich momenteel te Kopenhagen bevindt, waarheen hij uit Londen is gereisd om daar een vertegenwoordiger van de Russische Re geering te ontmoeten. Gaarne voldoen wy aan het verzoek van het Intern. Vredescomité, hoofdafdeeling gevestigd te Amsterdam om het onderstaan de te plaatsen. Aan het Nederlandsche Volk. Het Internationaal Vredescomité, gevestigd te Amsterdam, meent in het belang van het doel, dat het beoogt, goed te doen hare meening te publiceeren betreffende de in cidenten, die zich dezer dagen voordeden. Het comité zou zyn taak te licht opvat ten wanneer het, terwyl ernstig gewerkt wordt aan het voorbereiden van maatrege len, welke kunnen leiden tot beëindiging der oorlogsgruwelen, verzuimde zich te doen hooren, na enkele gebeurtenissen van den laatsten tjjd de gelukkig kleine oorlogsgezinde party in ons land, aanleiding zouden kunnen geven tot propaganda voor haar denkbeelden. Het is hier niet de plaats, om de feiten stuk voor stuk na te gaan en conclusies te trekken, maar doel van dit schrijven is, er op te wyzen, dat een deel van het over groot aantal vredelievenden in den lande, den koers kwyt raakt en meent, dat op de bejegening ons aangedaan, ten slotte oorlog zou moéten volgen. Eu men redeneert zoo, of laat zich door de vechtersbazen ver leiden zoo te redeneeren, omdat men bang is, dat anders ons volksaanzien, onze eer zouden lijden. Niets is minder waar dan dat. Juiat de voor vallen der laatste maanden, de gruwelijke gevolgen van de menschenslachting, die niet eens den naam van „oorlog" verdient, geven elke regeering, geven elk volk het recht, alles te doen om te voorkomen dat nog andere landen en volkeren, aan de slachting deelnemen. Waaneer in het gewone leven twee man nen van meening verschillen, doordat een hunner zich door den aDder slecht behan deld heeft gezien, brengt men het geval voor een eereraad van enkelen of voor den eereraad der publieke meening. Zou het hier anders moeten - Wordt eenig volk verongelijkt, gehinderd, getrei terd zelfs, laat het dan niet dwaselijk om verlies van eenig goed, of zelfs van enkele meuschenlevens, véél erger in de waagschaal stellen, nu de moderne oorlogvoering eiken flinken stryd heeft onmogelijk gemaakt, en laat het geen daad doen, die, hoe flink ook op zich zelf, zou tengevolge hebben, dat weer duizenden ongelukkig worden. De geschiedschrijver zal Nederland niet veroordeelen, omdat regeering en volk zich wete# te stellen boven het tot nu geldende begrip van volkeren-eer, het er op los gaan, wanneer men gehinderd wordt, omdat de wijze van oorlogvoeren is ontaard in slachten van measchen op een wyze, die strafvervolging zou eischen, wanneer die ren zoo zouden worden gedood. Het is de wyze waarop oorlog wordt ge voerd, die elk mensch moet doen zeggen: „dat niet". Wy lazen in het Handelsblad, (opge merkt zij, dat nog niet was opgehelderd van welke nationaliteit de duikboot was, wier bemanning de niet te kwalifleeeren daad beging de „Katwijk" in den grond te boren „Het is zeker te betreuren, dat onze in- „nige wensch om buiten den oorlog te blij- „ven, die uitwerking op onze Duitsche bu- „ren heeft gehad. En wy zyn overtuigd, dat „de Duitsche regeering toch een niet geheel „juisten indruk ontvangen heeft. Zeker, wy „wenschen buiten den stryd te blijven, wy „zullen veel verdragen, veel lijden en ver- „duren om niet onze zonen mede in den „verschrikkelijken krijg te zenden. Maar „het offer, dat wy aldus brengen, zou te „groot kunnen zijn; zoo de naburige landen „de overtuiging kregen, dat Nederland zich „haast alles, zich elke vernedering, elke „rechtsverkrachting zal laten welgevallen „en zy bij hunne handelingen ten onzen „opzichte daarmede rekening bieldeD, zou „de vrede te duur gekocht kunnen zyn." Doch dat behoeft Diet. De regeering zal t. h. t. middelen weten te vinden om den benadeelden recht te verschaffen, zonder dat zulks verdere ellende tengevolge heeft. Ons prestige zal daardoor niet lijden. In tegendeel, de beestmensch zal nu wel zijn laatste daden doen, althans voor zeer lan gen tijd en als men onze houding beoor deelt, zal men het noemen een wys beleid te voorkomen, dat de geschiedschrijver krygt te boekstaven, dat in hetjaarzooen zooveel wij in den stryd kwamen of anderen by ons kwamen strijden, ons land werd plat gebrand, het zooveelste gedeelte van onze bevolking verminkt of vermoord, een ander zooveelste gedeelte onteerd en wat er nog meer „geschiedde". Vertrouwen zy gesteld in onze regeering en daarbij vooral geen opwinding van een aard, die wy terecht in andere volken laken. Namens het Int. Vredescomité, C. F. J. BRANDS, Amsterdam. De duikboot- en mijnoorlog. BERLIJN; 20 April. (Bureau Emigista.) Te Berlijn klinken meer stemmen, welke op het eigenaardig samentreffen wijzen van het optreden van een Engelsche torpedo-en duikboot-flotilje Daby het lichtschip Noord- hinder en de geheimzinnige torpedeering van de Katwijk en de Grieksche Hellespon- tes door duikbooten van onbekende nationa liteit. Beide voorvallen zijn absoluut strijdig met het algemeen bekende humane optreden van de bemanning van Duitsche duikbooten. Zy zijn geschikt de publieke opinie in Hol land en Griekenland tegen de bedrijvers dier daden in te nemen. Men vermoedt hier algemeen een Engelsche intrigue tegen Duitschland, wyl juist Holland en Grieken land twee landen zyn, waarvan Engeland gaarne de neutraliteit zag opgegeven. N.R.C. LONDEN. (V. D.) Het rapport van Gene raal French bevat de veroveringen bet be houden van heuvel 60, niettegenstaande de heftige tegenaanvallen van den vijand. De verliezen der Engelschen zijn zwaar, doch de hevige aanvallen van den vijand zyn weer opgehouden. PETERSBURG (Officieel.) In den Kauka- sus duren de kanonnades en fusillades in de richting van de kust voort. Op de andere fronten is de toestand onveranderd. PARIJS 20 April (Officieeél) communiqué van 3 uur: In de buurt van Soissoos, in den sector Reims en in de Argonnen hebben hevige artilleriegevechten plaats. Een Duitsche te genaanval bij Eparges in den nacht van 18 op 19 April werd geheel afgeslagen. In het Kortmarebosch had aan beide zyden de actie der infanterie geen noemenswaard succes. In de streek van Regnévillle had een hevig artilleriegevecht plaats waarbij wy voordeelen behaalden. SCHETSEN UIT DE RECHTZAAL ,.Toch nogl „t Telegram*.. Een huis-of wat voordat zij aan 't bewuste adres waren, liet zy z'n arm los. „Wacht jy nou hier ergens" zei Da, met beverige stem" anders zien zy, dat je op me wacht. En dat deugt niet". „Maak 't nu maar in orde" zei hij, en de blik van z'n donkere, vleiende oogen streelde haar „dan zyn we over drie maanden ge trouwd. Alles komt immers in orde. Je tante Eef houdt veel te veel van je om te weigeren, 't Is maar een formaliteit. Daar moet je allen nadruk op leggen. Ik garan deer, van mijn kant, de som. De driehon derd gulden zyn in anderhalf jaar Integraal terugbetaald, 't Zou al heel bar moeten loo- pen als 't nog langer moest duren. Ik maak in een oogwenk promotie. Werken kan ik, dat weet-je, Da!" Ze zag met trots op naar den flinken, boutigen kerel. Zij vertrouwden hem wel. Maar ze wist, dat 't een harde stryd zou wezen. Tante d'r tweede man was een van de oor-voorzichtige soort. Die was baas in huis. Taote Eef had bitter weinig te ver tellen. Dat oom Gerrlt geld zou goven - 't was uitgesloten. Maar borg blijven? Btf meneer Van Wijk, ia Haarlem, waar Da „als kind in huis" was? Die beloofd had haar te zullen helpen, mits h(j eenlgo „zeker heid" had De menschen waren in dezen tijd zoo bang voor hun duiten Zij schelde aan. En een oogenblik later deed tante Eef haar zelf open. Was blij verrast nichtje te zien. „Wel kind, daar doe je nu eens goed aan. We hebben je in zoo'n tijd niet gezien I Kom binnen, Dal.. Oom was thuis. Zeker. Deed zyn middagdutje. Zou wel gauw wak ker worden. En nichtje zat in de welbekende oude huiskamer. Heelemaal vervuld door de ge dachte aan wat zy te vragen had Zoekend naar aanleiding.. „Scheelt er wat aan?" vroeg tante, merkend hoe stil de anders levendige Da was. Even weifelde zy. Toen vond zfj 't best tante Eef in te wijdenVertelde van de zaak. Hoe haar Koenraad een mooie,vaste betrekking kon kry'gen, roet prachtige voor uitzichten. Maar hij moest driehonderd gul den garantie storten. Dat was conditie, waar niet van kon worden afgeweken. Hij had het geld niet. Zyn spaarduiten had Koenraad heelemaal opgeofferd om zyn moeder inder tijd te helpen. Zoo'n beste brave jongen. En zij kon, voor Koenraad bet geld krijgen. Wat tante daarvan wel zei „Gelukkig 1 Prachtig!" riep juffrouw Eef uit, wie een pak van 't hart viel, dat Da 't haar niet vroeg, heerlijk kind I Dan is alles in orde. Ik feliciteer je van harte hoor Waarop tante Eef opstond en Da op beide wangen zoende. „Ja, zei nichtje, dank U wel. 't Is ook heerlijk. Net zooals U zegt. Maarziet U..." Tante keek haar verwonderd-ongerust aan. „Maar? „WÜ moeten nu een borg hebben... O, 't beteekent niets. Absoluut niets. Een for maliteit. Binnen eenige maanden is alles geregeld. Maar ons levensgeluk hangt er van af!" Tante was nu druk met haar theepot bezig. De damp van 't kokende water scheen haar toch al blozende wangen nog rooder te maken. Zij begon te begrijpenIn t® zien Wist niet wat te zeggen

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 6