Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD. I5de Jaargang. Woensdag 21 April 1915. No. 23 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid t«o de Tweede Kooicr Slalen-Generaal, 'a.GBAVKIVIllGK. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Hlddelharnls. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels ƒ0,60 Iedere regel meer„0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Plaatselijk Nieuws. MIDDELUARNIS- Zaterdag geraakte hond ran den heer K. J. Meijer bij het station alhier onder de locomotief der R.T.M. om dat de hond tusscben de rails liep. Men dacht met anders of de hond zou dood zijn gereden, echter sprong deze zonder eenig letsel bekomen te hebben van tusschen de wielen van den passagierswagen. Doordat de kinderen van den heerT. van Hoften Zaterdag een brandend lichtje omvertrokken, ontstond een begin van brand in diens woning, wat door toegescho ten hulp intijds werd gebluscht. Zaterdagavond werd de zoon van Joh. Smit door een hond zoodanig in zijn been gebeten, dat hij bloedend werd verwond, waardoor proces verbaal tegen den eigenaar van dien hond is opgemaakt. Te IJmuiden is binnengekomen de vischsloep TheodoraEmmerentiascb. A. Jon- gejan met een besomming van f 1870. Door Ds. Bruining ia Zondag aan het kerkbestuur alhier te kennen gegeven, dat het plan bij hem bestaat om met 1 Augustus a.s. zijn ambt neer te leggen. Woensdag 28 April zal van hiernaar Antwerpen vertrekken een gezin van zes personen dio vanaf 11 October hier hebben vertoefd. Dit gezin is zoo goed als al dien tijd op kosten van den beer J. D. de Qraaff verzorgd. Vrijdag 23 April a.s. 's middags tweo uur, gemeenteraadsvergadering. De minister van landbouw, nijverheid en bandol beeft: I. do aanwijzing van dr. J. A. de Vries Reilingh, te Mifldelharnis, als deskundige belast met het onderzoek van het gezichts orgaan en van bet gehoororgaan ingevolge de Schepenwet, ingetrokken II. in do plaats van genoemden deskundige te Middelharnis aangewezen den heerP. C. Cleyndert Jr., arts III. do onder II genoemde arts Cleyndert zal voor het instellen van het onder I be doelde onderzoek zitting houdeu alle werk dagen, des voormiddags te9.30uur te zynen huize te Middelharnis, Voorstraat A 10. (St.ct.) SUMMKLSDI.JK- Bij het vallen bekwam het 4 Jarig dochtertje van J. L. alhier een wonde aan haar hoofd, waarvoor geneeskundige behandeling noodzakelijk was. De landbouwer M. Groenendijk reed Maandag met een met twee paarden bespan nen boerenwagen naar het land, vooraf reed een hem toebehoorende rolblok bespannen met een paard. Aan den Molenweg werd een der paarden van den wagen schichtig met bet gevolg, dat beide paarden op het rolblok sprongen, waardoor het paard met rolblok in een sloot terecht kwamen gevolgd door de andere twee met den wagen. De bestuurders konden zich bijtijds redden. Na de paarden met wagen en rolblok uit de sloot gebaald te hebben, bleek dat een paard, hetwelk het eerst in de sloot terecht kwam, verdronken was. De eigenaar bekwam daarbij veel materi- eele schade. Door Dijkgraaf en Gezworenen der polder St. Christoffel zal op 4 Mei a.s. schouw worden gehouden over slooten, dammen, hekken, vleuken, liggende in voormelden polder. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer D. de Mooy (aftr.), terwijl Donderdag 22 dezer opnieuw een vrije stem ming zal worden gehouden ter vervulling van de vacatures A. Verbiest en M. Peekstok. DIKKSLAND- De goederen van de Erven J. van Loo werden bij de openbare verkoo- ping op 19 dezer iDgezet als volgt: perceel L een woon- en winkelhuis op f 2410 door Mr. A. Zaaijer, perceel 2 de noordelijke helft van den tuin grenzende aan de begraafplaats op f 600 door Mr. A. Zaaijer, perceel 3 de zuidelijke helft van dien tuin op f 610 door C. MarkeDstein Sr., perceel 4 de noordelijke helft van den tuin aan den Pilipshoofjesweg op f560 door P. L. van Loo, perceel 5 de zuidelijke helft van dien tuin op f 680 door Mr. A. Zaaijer, perceel 6 bouwland en watering 8 gem. 92 roeden op f 640 per gemot of f 2116 in massa door Mr. A. Zaaijer, perceel 7 bouwland en watering 8 gem. 93 roeden op f 690 per gemet of f 2284 in massa door Mr. A. Zaaijer. Dinsdagmiddag is door den Gemeente raad alhier benoemd tot onderwijzer aan de openbare school, de beer van Oosterom thans tijdelijk onderwijzer te 'sGravenhage. Nabij den watermolen is men bezig een noodbemaling te plaatsen, voor den tijd dat de molen afgebroken en de nieuwe machine nog niet in werking is. I1ERKINGEN- Door Gedeputeerde Staten dezer Provincie is goedgekeurd het raads besluit tot aankoop van een perceel grond voor den aanleg eene nieuwe begraafplaats. Met het scheepjevaren geraakte het zoontje van P. Kalle alhier in de volle Kaai met water en zou zeker verdronken zijn als zijn makkertje eeu zoontje van A. Wit vliet niet de noodige hulp had verleend. Met een nat pak kwam hij er na af. J. 1. Maandag giDg een paard met wielalede beladen met aardappelen van J. M. v. E. er van door en holde de St. Elizabeth- straat in. Iemand aldaar aanwezig mocht het gelukken zich nog intijds in veiligheid te brengen. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Op het eind der straat kwam bet paard tot staan. Vanbier zijn weder enkele arbeiders naar Spijkeuisse vertrokken om aldaar werk zaam to zyn. Schaarste van werk alsmede verbetering van den loonstandaard is daar van de redenen. Door den Raad dezer gemeente is in gevolge artikel 70 der Pensioenwet voor de Gemeente Ambtenaren uit 's Rijks kas een subsidie aangevraagd, groot f 211.— STELLENDAM. Ouders die hun kinderen op de O. L. School alhier willen geplaatst zien, moeten daarvan vóór 24 April a.s. aangifte doen bij het hoofd der school. GOEDEREEDE- Van den landbouwer T- Lodder alhier zijn aan den Mariadijk onder deze gemeente twee paarden, gespannen voor een veldkar, op hol geslagen en deze gemeente binnen gehold, waardoor de kar beschadigd werd, terwijl de paarden ver wondingen bekwamen. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Ter bereiding van kalk worden door den zuiger „Marie" uit Brielle voor het Springert schelpen gezogen, welke tegen 40 k 90 cent den M3 worden verhandeld. Ds. F. deGidtsalbier, heeft een beroep ontvangen bij de Ned. Herv. Kerk te Gar deren (Gelderland). B\j de beoefening der zeevisscherij heeft de blazerschuit GO 7 eene (vermoe delijk Duitsche) duikboot gepasseerd. Het risscher8vaartuig is ongemoeid gelaten. Bij de verpachting van een perceel weiland by inschrijving door het Diaconie- Armbestuur der Ned. Herv. Kerk werd f 42.50 per gemet besteed. DEN BOMMEL- De metselaar v. d. W. uit Ooltgensplaat, alhier werkzaam bij de bouw eener schuur, viel van de stelling en zeerde zich zoodanig, dat hij per rijtuig naar zijn woning moest worden vervoerd. Met ingang van 16 dezer is alhier tot brievengaarder benoemd de heer Barnat van Oude Tonge. Het kantoor is overgebracht naar het huis, gemerkt A 5. op de voor straat. In den loop dezer week zal ook hier het „Emmabloempje" te koop worden aan geboden. De opbrengst is bestemd voor be stryding van Tuberculose. Wie dus een kleiDe gave wil offeren voor dit doel, koope zoo'n bloempje, dat nimmer verdort, en waarvan de prijs is gesteld op minstens 10 cent. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De vorige week reed J. de W. alhier met kar en hit langs den molendijk. Om zooveel mogelijk de versche grint te vermijden reed hij bij de heg, waardoor de kar omsloeg. Dit onge val liep zonder materieële schade af, de bestuurder had zich evenwel leelijk aan een arm bezeerd. Bij de aanbesteding van het rijden van de grint voor de polders loozende door Oude Stad was laagste inschrijver G. Kaste- leyn alhier voor f 0,65 Nieuwe Stad 10,95, f 0,75 en f 0,45 Oude Stad. Bij de aanbesteding van het verbouwen der openbare school en onderwijzerswoning alhier, benevens het leveren van bet benoo digde meubilair werden de volgende geldige inschrijvingsbiljetten ingeleverd. a. voor school en woning. P. A. van Wijnen te Dordrecht f 191 J. Maliepaard te Stad aan 't Haringvliet f 19755. Qebrs. Le Comte te Sommelsdyk f 20600. M.A^vUo.p}'0 R°U6rdam t2H0°- J. Nodelijk te Dordrecht f 20679. N. Klaus te Dordrecht f 22197. A. Kcrvink te Goudswaard f 21600. W. Luijmes te Goudswaard f 21560. D. Simons le Oud Beierland f 21200. b. voor het benoodigde meubilaar voor de o. 1. school A. J. J. Nadorp te Delft f 2429. J. Maliepaard te Stad aan 't Haringvliet f 2043. D. Simons te Oud Beierland f 2200. Het geheele werk werd toegewezen aan den laagsten inschrijver J. Maliepaard alhier. Het vervoeren van 160 M3 grint van de kaai naar de bakken voor den pol der Oostmoer en den dijk van Van Dis is aangenomen door L. Braber Lz. alhier voor f 1,30 per M3. Koude liefhebberij. Maandagnamiddag j.l. was in de kaai alhier een schippers knecht aan het zwemmen, wat nogal eenige toeschouwers lokte. Waarschijnlijk viel het niet mee, want lang duurde de voorstelling niet. DE OORLOG. 19 April. De Duitsche Regeering heeft uit eigen be weging inzake het incident met de „Katwijk" aan den Nederlandschen gezant een verkla ring van de volgende strekking gedaan: „Noch bij haar noch bij de Duitsche Marine heeft, zooals vanzelf spreekt eenige bedoe ling bestaan, dat een aanval opeenNeder- landsch schip zou worden gedaan. Zij neemt niettemin de mogelijkheid aan dat tenge volge van een ongelukkig toeval de „Kat wijk" door den Duitschen onderzeeër is in den grond geboord. Aanstonds na het be kend worden van het gebeurde is door de Duitsche Regeering een onderzoek bevolen en zij verzoekt aan die van Nederland om mededeeling te doen van de door deze ont vangen officieele rapporten betreffende de feiten, die aanwijzingen kunnen opleveren. Indien bet onderzoek uitwijst dat de „Kat wijk" door een Duitschen onderzeeër is in den grond geboord dan zal de Duitsche Regeering niet aarzelen aanstonds haar levendig leedwezen te betuigen en volledige schadeloosstelling toe te zeggen." Er zijn echter volgens bjj een der be trokken reederijen te IJmuiden ontvangen schrijven uit Hamburg verleden week zes stoomtrawlers naar Cuxhaven opgebracht, welke niet meer mogen uitvaren. De redenen en verdere bijzonderheden worden niet ver meld, doch er werd medegedeeld dat de trawlers binnen enkele dagen voor het prijs- gerecht te Hamburg zullen worden gebracht. Nadat men langen tijd over de houding van Italië niet veel bijzonders had gehoord, zeggen de telegrammen uit Parijs thans, dat de bladen aldaar bevestigende berichten uit Rome ontvingen, waarin gezegd wordt, dat Italië alle onderhandelingen met Oostenrijk en Duitschland heeft afgebroken. De „Figaro" meldt uit Milaan, dat aldaar bericht is ontvangen, dat zich een ernstig grensincident heeft voorgedaan tusschen Oostenrijksche en Italiaansche grenswach ten. De Oostenrijksche soldaten zouden de Italiaansche hebben aangevallen en er zou den 100 dooden zijn gevallen. Over het laatste Russische offensief in de Karpathen meldt een Russisch legerbericht, dat, ofschoon de Russen reeds op 5 April d. w. z. 18 dagen na hun stoutmoedig offen sief, de hun gestelde opdracht koDden ver vullen en zü zich meester maakten van de voornaamste keten der Karpathen over een lengte van 110 wersten, droegen de gevech ten een ondergeschikt karakter, die slechts dienden om het verkregen succes te hand haven. De vijand heeft aan het front in de KaTpatben van 19 Maart tot 12 April enorme verliezen geleden. Niet minder dan 70.000 man, waaronder ongeveer 900 officieren werden door de Russen gevangen genomen. 30 kanonnen en 200 mitraileusses vielen eveneens in de handen der Russen. Den 16en April concentreerden in de omgeving van Rostock. De vijand trachtte, niettegen staande zijn groote verliezen, in den loop van dien dag zestien vruchtelooze aanvallen op de hoogten welke de Russen Oostelijk van Telepolsj bezet hadden. De Russische troepen hebben zich in den nacht van den 17en April na een verbitterd gevecht meester gemaakt van een heuvel Zuid Oostelijk van het dorp Polen, waar den Russen vele ge vangenen in handen vielen. Drie tegenaan vallen der Oostenrijkers op dezeo heuvel werden afgeslagen. Op andere sectoren van het Oostelijk oorlogsterrein kwamen geen bijzondere gebeurtenissen vooi. Van Duit sche zijde wordt nog steeds gemeld, dat op het Oostelijk oorlogstooneel geen verande ring is. Van Fransche zijde wordt over den strijd aan het Westelijk front gemeld, dat de dag van Zondag betrekkelijk rustig voorbijging. De FraDschen hebben een bajonetaanval ge daan waarbij zij den vijand zware verliezen toebrachten. Opnieuw heeft de zeeoorlog leden van de „Fermo" ten offer gebracht. De kapitein van de „Fermo" te Grimsby geintervieuwd.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5