7 Wii brachten hem niet tot zinken maar «tuurden 400 mannen en vrouwen aan boord en gaven den kapitein opdracht ben wal te zetten. Matrassen, linnengoed en eten gaven wij mee. Daar hadden we geenspyt VaMdua de kapitein. Andere offlrieren ver telden nog hoe bet Franscbe stoomschip Guadeloope en den 24sten Maart bet Britsche so. Tamar met 68.000 balen koffie tot zin ken waren gebracht. Vier dageyi a ®^w t^ de Coleby, met meel voor St. Vincent, tot zinken gebracht. Haar bemanning isnute New. York. Toen de Kronpnnz Wilhelm het anker uitwierp, stak de kapitein van de Coleby zijn hoofd over de reeling en nep naar de menschen aan wal Hei daar, lui, hebben de Engelsehen Dardenellen al genomen Ik heb in maan den geen nieuws gehoord." Gedurende de laatste dagen vernam de Xronprinz Wilhelm door onderschepte dra- delooze telegrammen, dat Eogelsche krui sers ijverig jacht op hem maakten. Volgens de gevangenen werd de hulpkruiser door een schot van de Berwick getroffen en was het voor het schip rampspoedig geweest dat de Odenwald niet Porto Rico mocht uitvaren. De Oldenwald zou de Kronprinz Wilhelm voorraad hebben verschaft. N. R. C. Een Duitsch officier klaagt in de KOlnische Volk8zeitung over de ongeloofelijke loop graafafbeeldingen in vele geïllustreerde bla den. Mogelijk dat er hier en daar op de enorm lange fronten zulke behagelyke inge richte loopgraven worden gevonden als de bladen veelal te zien geven. Maar dat zyn dan uitzonderingen, terwijl de lezer er den indruk uit krijgt dat zulke loopgraven het gewone type vormen. De officier beschrijft dan hoe armzalig zijn regimentscomman dant in Argonne is gehuisvest. Den heelen winter heeft het op zijn tafel geregend en zijn stroo heeft hij geen enkel maal kunnen verwisselen. Als de regimentscommandant zoo onpleizierig is behuiBd, hebben de ove rige officieren en de manschappen bet natuurlijk niet beter. „Ook ia het heel wat anders gesteld methetgemusiceer, waarvan zooveel wordt verteld. Ik benijd alle kamera den, die daar gelegenheid voor hebben en gun het hun van harte. Wij hebben het twijfelach tige genoegen sedert maanden dag aan dag (en sedert kort ook 's nachts) onder den druk te verkeeren van een uitmuntend ge richt Fransch artillerievuur, en dan heeft men, steeds met den aanblik van gewonden on dooden, heel andere gedachten." De Japansche kruiser Asama, die op de Kalifornische kust was gestrand, is blijkens berichten uit San Francisco, onherroepelijk verloren. Men heeft de pogingen om hem vlot te krijgen moeten opgeven. De Asama was een kruiser van 10,000 ton en liep 21 knoop. SCHETSEN UIT DE RECHTZAAL „T. b. c.-patlentje". „Goed gezien 7" Dokter'bad patiente een poosje zitten aankijken. Kin steunend op rechterband. Het oudo men8cbje stond naast hem bleek van angstige opwinding. Doktei bad een verdrietige uitdrukking op het gelaat. Hü wist eigenlijk niet wat te zeggen. Hij kende oud vrouwtjes verdriet. En ook wist-ie dat ze niet begreep, 't toch eenvoudige, hopolooze geval. Van vergevorderde tb.c. Het derde stadium was ingetreden. Meisje van even In de twintig lag hem aan te kijken met koortsglans in de mooie, blauwe oogen. En de verradorlijke klein-rossige vlekjes op de doorschijnende kleur der wangeD. Haar lange broodmagere vingers rustten op het heldere linnen van *t om deken netjea heengeslagen laken. Moeder zorgde altijd dat „alles in do puntjes" was tegen dat dokter kwam. Dag aan dag een temperatuur, schommelend tusschen 88° en 39®. Hardnekkige, hopeloos-onbestryd- baro koovte. Gem\3 aan eetlust; gebrekkige spijsvertering. Verzakkende maag. „Rood" was or betrekkelijk weinig geweest, maar toen dokter het laatst het spuwsel had on derzocht, vond bü een dusdanige veretging van 't geval, dat hij van verder-ausuilteeren afzag. Wegterend, wegstervend meisje - dat van uur tot uur bedreigd werd meteen acuut-worden van de kwaal, die het einde binnen enkele dagen, of misschien uren, zou brengen, lag in vr'O zuivore atmosfeer. Oud-moedortje paste haar prachtig op. Ge hoorzaamde zeer-stiptelijk dokters voor schriften - al maar geloovend, dat de ge nezing nog zou volgen. Met schrijning van weemoed zat dokter te kijken naar arm, hopeloos patientje. Hij had er meer van dat soort. Sommigen konden gaan naar de Riviera, of naar Davos. Anderen naar lighal- len in senatorium op vaderlandscben bodem. Maar patientje had halstarrig geweigerd om «voor de armen" verpleegd te worden. En geld om ook een verlaagd tarief te bekos tigen hadden ze niet. Moeder bezat een héél klein pensioentje van enkele guldens in de week, en ze naaide voor de menschen. Toen 't bekend werd, dat zij een t. b. c.-pat:ente thuis had, namen sommige klanten het goed weg. Dat werd, vanwege de baccillen, te gevaarlijk. Anderen vonden 't allemaal gekheid" maar schaê leed oud-vrouwtje er toch door. Maar zij was van de taaie soort. Drie kinderen had ze, behalve haar man, aan de t. b. c. verloren. Haar eenig- overgeblevene, haar Doortje, zou ze behou den. Als de buren of kennissen haar vroegen, hoe 't met Door ging, dan zei zy„O, best Prachtig hoor. Die haalt 't er door. De dokter is méér dan tevreden. Een sterk gestel als die meid heeft neen, dat zou je toch niet gelooven I Dat heeft ze van mijn-kant, zie-je. M'n man was altijd zwak van borst. Net als z'n vader. Toen we geëngageerd waren, hebben ze ine nog dikwijls genoeg gewaarschuwd„Kee" zei moeder dag aan dag" deDk toch wat je begint. Je bent een weduwvrouw, vóórdat je er weet van hebt!Maar ik mocht mijn Jan en dacht als-ie maar voorzichtig leeft, dan komt dat best terecht. Nou, Jan was een model van een vent, hoorMaar toch kreeg ik hem thuis met een bloedspuwing. Hy krabbelde er weer boven-op, maar een jaar later lag-ie in de kist. En myn Jan, myn Gerrit en myn Saartje heb ik ook aan de borstziekte verloren. Maar Doorl... Neen, die haalt't er-door. Als ze maar eenmaal boven de drie- en-twintig is, let op m'n woorden I Ze is nu al by de twee-en-twintig. We zyn er dus haast I Dokter voelde nog eens pols van t. b. c. patientje, 't Was een weeke, slappe, flauwe pols. „Heb-je geen trek in een lekker kopje bouillon met 'n eitje?" vroeg jonge medicus vriendelyk-hartelyk. Maar het meisje schudde van neen. Lachte erbij, en trok daarna het gezicht van iemand, die aan iets walgelyks wordt herinnerd. „Ja meid" zei de arts „maar je moet zorgen, dat je op-krachten blyft. Dat hebben we toch afgesproken „O-zoo 1" bevestigde moeder en en zy somde op, wat voor „versterkende middelen" zy in de laatste week had toegediend Koste- lyke eieren, zoo van de kip; heerlijke bouillon van lekker-versch vleescb, dat zij zelve „getrokken" had... Een paar fleschjes stout... Dokter luisterde half. Stond eensklaps op. „Nou Doortje" zei hij, patient de hand reikend „tot Vrijdag dan. Maar trouw doen wat ik gezegd heb. Niet veel praten.Rustig in je bed bly ven. Als 't lekker weer is met open-raam en dan het gaasgordyn ervoor. Dan komt alles best terecht 1" De mooie, glanzende, koorts-oogen keken dokter met iets-treurigs-twy felends, weemoe- dig-vragends aan Meende dokter wat hy zei En jonge arts wendde zich snel af bang, dat t.b.c.-patient merken zou hoe hy stond te liegenGing naar deur van slaap kamer. Door moedertje gevolgd. „Meheer!" zei vrouwtje, confuus en bang, dat dokter die 't zoo erg druk had, boos zou worden over de vrijpostigheid m neer, zou ik een enkel oogenblikje Eventjes maar En zy bad deurtje van voorkamer, waar Door hen onmogelyk kon hooren, al geopend. Dokter weifelde. Wist, dat zy hem vragen zou stellen Keek op z'n horloge „Eén secondetje maar I" zei moeder smee- kend. En hy ging. Ze bleven staan in 't vertrekje. En vrouw tje kwam dichter bij hem staan. Hy zag nu, heel duidelijk, de dolle angst over mogelyk- teleurstellend antwoord in haar oogen schreien „Ze wordt toch beter 1?" vroeg moeder. En ze wrong haar vingers samen om het trillen ervan niet te laten merkeD. Hy schrok er echt van. Maskerde z'n aandoening door boos te kyken Boos, dat zy wetend hoe druk dokter 't had nu toch op dit oogenblik „Ze wordt toch beter 1 herhaalde moe dertje, in wie het denkbeeld, dat hy haar zon teleurstellen, razende smart wekte. Hij wist niet, wat eigenlijk te moeten zeggen „Met gezonde lucht.Versterkende midde len Met rustMet stevige doelmatige voedingMot kalmte vooralDat heb ik je toch al zoo dikwijls gezegd juffrouw „Wordt nou ntet boos" zei moeder en zij legde een van haar afgewerkte roode handen op arm van jongen arts „zou zeOm heelemaal beter te worden .Zou Door dan toch naar buiten naar zoo'n inrichting moeten gaan Om heelemaal op te knap pen dat er geen aaaje, geen ziertje meer overbleef van diehoestery en dat opgeven..." Dokter dacht aan wat hy het laatst in het sputum van t.b.c.-patient had gevonden Was zóó bang, in z'n genereuse goedhartig heid, dat vrouwtje merken zou Bespeu ren, raden, gissen, begrijpen „Ja, dan moet ze weg - naar de lighallen 1 Zeker I Bepaald!", zei hü te-laat zich her innerd, dat Doortje niet „voor de armen" wou verpleegd worden en boe, als zü baar er met zachten drang toe noopten, het middel erger zou zyn dan de kwaal... En hoe ze geen geld hadden om ook het laagst-gestelde tarief te bekostigen „En anders?" vroeg de moeder „als Door dan niet?". Hü drukte de hoed op 't hoofd. Keek weer op z'n horloge, 't Gaf hem een sensatie van vlymende deernis, dat moedertje heelemaal niet begreep, niet inzag, hoe t,b.c.-patient „Tja!" zei hy, naar de deur gaand „tjal We moeten zien, hè?...'t Beste ervan hopen. Doen wat wij kunnen Het geval greep jongen 3rts echt aan. En hy her ademde toen-ie buiten stond. Niet-ziende hoe oud- moedertje de handen tegen 't hoofd klemde. Nu wist zü 'tl... De lighallen, het senato rium zouden radicale, volledige genezing brengen. DAn kreeg zy haar Door weer thuis van zessen klaar. Als de vroolflke meid, wier jolige zang het huisje vuldeEn toen Doortje lag te sluimerenmoeder lette op het zagende, moeizame, soms als-knarsende geluld van haar ademhalen, scheen oud vrouwtje te peizen ook over heel andere dingen dan het ly'stje, door dokter opge maakt, en vermeldende hoe laat Doortje haar pillen moest krijgen; hoe laat melk enzoovoorts Mevrouw Johnson had juist de afrekening van haar zakenman gekregen en was bezig den inhoud der enveloppe, die de be diende haar dien ochtend gebracht had, na te tellen met het blyde, zonnige gelaat van iemand, die een „meevaller" heeft gekre gen Eenvandedividendjesvan mevrouw de wedwue was een aardig tikje hooger dan ze gedacht had Toen Keetje, de naaister werd aangediend. Aan wie mevrouw voor de vereeniging, waarvan zij waarnemende presidente was een opdracht had. Mevrouw de wed. Johnson liet allerlei witte, groene en ver dere soort van „lapjes" door haar vingers glyden Ze was-van-jongs-af bekend als een Majoor Fransdie eigenlyk iets bohé- mien-achtigs in zich had „Keetje?" zei ze, plots uit haar gedach- tenkring gerukt... „Ah, ja, juist.Zeker.Ik moet dat menschje hebben. Laat maar bin- neD komen, Marie I" Oud-vrouwtje tikte, tikte... Maar mevrouw de weduwe was aan 't tellen van haarandërd. „lapjes". En eindelyk kwam vrouwtje bin nen. Bleef schuchter staan. Hoorde het schui felen van de kostelüke papiertjes. En zag den blanken arm van mevrouw Johnson met het mooie braceletje eraan zag de blanke vingers, met de prachtige ringetjes Me vrouw hield van jongs-af net als Santje uit de „Ferdinand Buyck" van al wat schitterde en briljeerdeVrouwtje zag hoe de blanke, schitterende vingers iets, met gouden potloodje, noteerden. En de witte, groene, roode „lapjes" wer den dan links van de tellende dame opgestapeld. Mevrouw keek eensklaps om. „Ah, Keetje, ja?... Goed-zoo. Wacht maar even. Ga daar maar even zitten. KeetjeAchtduizend veertigVijftig ZestigZeventig Rrrrrrt De telefoon. Vlak-naast het snoezige bureau van me vrouw de weduwe. „JaWie :daar Oh-grut, Mólanie, ben-jü 't... Dolletjes. Neen, kindlief, die hoed was mü toch, après, coup, wat te druk Ik beb dien gry'zen genomen Je weet-wel... Van tachtig... Neen, niet duur. Absoluut nietWat zeg-je Heb-je mü toch dat nieuwe boek gestuurd Maar 8cbatje, snoes, ik heb niks gekregen Wacht ik zal even informeeren. Dat Jan Kras zün... Een minuut. Ik schel je over vyf minuten op, is dat goed Telefoon aan haak. Mevrouw rood-opgewonden. Geagiteerd ia de kamer ronddrentelend. „'t Idee. Ze zouön mü dat boek niet heb ben Op haar electrisch sein was Marie ver schenen. En mevrouw-de-weduwe ratelde. Boos, by voorbaat-verontwaardigd Mevrouw De Graaf had haar een pakje gestuurd Waar 't was Ze had er juist zoo naar verlangd Marie haalde de schouders op. Zou direct gaan informeeren. „Ja, maar dat is eenvoudig ongehoord!" riep mevrouw de weduwe uit Marie op zü duwepd, dringend Wacht maar De deur bleefopen-slaan.Oud-vrouwtjedrong zich angstig in hoekje terug... De zachte parfum, van boudoir-verlatends dame uit stroomend, gaf haar een duizelig makend gevoel... Nu waren ze weg. Mevrouw en Marie. Vèr-weg, in het groote huis, hoorde zy praten... Deuren gingen dicht, 'tWas nu dood stil Mevrouw had, in haar opwin ding niet gedacht aan de „lapjes", die daar opgestapeld lagen, op haar bureau. Dien ochtend had Door weer „rood" opge geven. En dokter had toen van angst sidderend moedertje hem gevraagd had, of er nou toch-echt, heelemaal „geen gevaar was"Toen had dokter geen woord ge zegd Maar de lighallen, het sanatorium dat zou haar immers maken tot kerngezonde meid. Daar lagen de roode, groene en andere lapjes" op het bureau van mevrouw de weduwe. „Weet zoo'n mensch van d'r eigen rükdora!" dacht 't in't hoofd van vrouwtje. En op dat oogenblik werd Keetje slechts geleid, bestuurd en beheerscht door den wensch om bet laatste kind te behouden Haar Doortje. „Met yver en inspanning" zei de strenge, koude figuur, die de zitting der rechtbank presideerde, waar oude Kee, de naaister, terechtstond, beklaagd van diefstal, gepleegd in het. huis van dame, die haar wilde steu nen, toen deze enkele oogenblikken afwezig was geweest met yver en inspanning hadt gü er ruimschoots kunnen komen, beklaagde. Men trachtte U van alle zyden te helpen. Gij hadt een pensioen datzooal niet. ruim, dan toch voldoende was om niet arbeid - aan de behoeften te voldoen. Er is geen reden voor Uom U te beroepen op de ziekte in Uw gezin „Ze is dood 1" kermde oud vrouwtje" Ik had haar willen redden, myn Doortje. Ik wist niet wat ik deed Ik dacht En zy snikte 't uit haar oude, bleeke smarthoofd bonkend tegen de houten leu ning der bank van beschuldigden. Het gelaat van den strengen voorzitter, der Rechtbank bleef als van brons. Even wendde hy den blik zy'ner harde oogen van yzig-pliehtmensch naar de radelooze oude. En als we goed, scherp genoeg hebben ge observeerd MAITRE CORBEAÜ. Yan het Oostelyke gevechtsterrein. WEENEN, 13 April. (Wolff.) Officieel be richt van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier: Het Russische offensief in deKarpathen, dat den 20sten Maart was begonnen, is op het geheele front tot staan gebracht. Toen in de verwoede gevechten tydens de Paascbdagen de door de Russen met sterke strijdkrachten ondernomen poging om langs het dal van de Laborcza en van de Ondawa door te breken, was mislukt, hebben zy opnieuw getracht in deBosch-Kar- pathen, aan beide zyden van den Uzsoker- paB, vooruit te komen. Ook daar zyn de laatste dagen alle aanvallen der Russen onder groote verliezen voor hen afgeslagen. Voor het overige is de toestand onver- BERLUN, 13 April. (Korr. Norden.) De door de Russen voor dekking van den af tocht achtergelaten troepenafdeelingen ten Westen van den Wyszkower-paszy'n eanige kilometers achteruitgedrongen. Het Duitscbe leger ontwikkelt in het gebied ten Oosten van Uszok een levendige actie. De strijd ten Noorden van Tucholka, waarby de Russen in het nadeel zün gebleven, gaf aanleiding tot een reeks kleine en groote gevechten op het geheele front. De Russen zyn overal teruggeslagen. In bet centrum van het front en de Karpathen hebben kleine gevechten plaats gehad. De Boedapester A Nap verneemt uit Mar- maros Sziget dat na de gevechten, die tot de verovering van den Swinizheuvel door de Duitscbers leidden, daar alleen kleine gevechten zyn geleverd. De Duitschers namen meer dan 700 ongewonde Russen gevangen. Ook waren 7 Russische officieren gedwongen zich over te geven, onder hen was een kapitein, die mededeelde dat de Russen in de Woud-Karpathen zelfs ten koste van ontzettend verlies aan menschen- materiaal, niet het gewenschte succes kon den behalen, waarom het aanvalscentrum verder naar het Oosten is verlegd. N. R. Crt. De ontploffing te Lerwick. Men seint ons uit Londen. By de ontploffing te Lerwick (Shetland- eilanden) die gevolgd werd door een brand in verschillende winkels, zyn verschillende personen om het leven gekomen. De schade is zeer aanzienlük. MILAAN. De „Secoio" meldt uit Cairo, dat de bandelsscheepvaart door het Suez- Kanaal sinds Vrydag op bevel van den Engelschen commandant is stopgezet. Sterke Turksche strüdmachten moeten op den rech teroever van hetj Kanaal zün samengetrok ken. Verkoopingen. Donderdag 15 April, des voormiddags 9 nurte Ouddorp, vóór het sterfhuis van de weduwe Maarten Tanis Kommer Willemszoon, in de Westduinen van 10 STUKS HOORNVEE, 8 LOOPVARKENS, ongeveer 80 KIPPEN, diverse MEUBILAIRE GOEDEREN, LAND BOUWGEREEDSCHAPPEN, GOUDEN en ZILVEREN VOORWERPEN, enz. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrjjdag 16 April 1915 des avonds 6 uur, VEILING en AFSLAG van EEN HUIS be staande uit 2 WONINGEN en ERF a/dOost- züde van de Voorstraat tc den Bommel, kad. Sectie B. nos- 147 en 148 groot 45 cen tiaren, ten verzoeke van Mejuffr. de Wed. J. van Kempen Jz. by D. Mooyaart te den Bommel. Notarissen Mr. A. J. C. VAN WEEL en J. VAN ISPELEN. Op Maandag 19 April 1915 des nam. 4 uur, in het Logement van den Doel te Dirksland INZET vana. Het WOON- en WINKEL HUIS waarin een broodbakkery is gevestigd aan de Voorstraat te Dirksland, Sectie B. nummer 256 groot 1 are 19 centiaren; b. De perceelen TUIN- en HOFLAND, VOETPAD en WATERING nabü Dirksland, Sectie B. nummers 416, 416, 420, 421 en 422, samen groot 0.21.52 heet. (140'/j Voornscberoeden); c. De perceelen BOUWLAND en WATERING in den polder Dirksland, gemeente Dirks land kad. Sectie C. nummers 69, 70, 548 en 549 samen groot 3.08.85 heet. (6 gem. 186 roeden Voornsche maat) ten verzoeke van de erven van Mej. Wed. J. vanLoote Dirksland. Notarissen VAN BUUREN en VAN DER SLUYS. Op Dinsdag 20 April 1915, 's avonds 6 uur, te Meli88ant., aan den Nolledyk vóór het huis bewoond geweest door wy'len Jac. Goedege- buur, van MEUBILAIRE en andere ROEREN DE GOEDEREN. Notaris VAN DER SLUYS. Woensdag 21 April, 's middags 2 uur te Ouddorp iu de Weststraat vóór het sterfhuis van de weduwe Klaas Mastenbroek Corneliszoon, van EEN QEHEELEN HUISHOUDELIJKEN INBOEDEL, om contant geld, ten verzoeke van de erven van de Weduwe Klaas Masten broek Corneliszoon. Notaris VAN DEN BERG.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 7