I Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD. I5de Jaargang. Woensdag 14 April 1915. No. 22 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredactenr W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer .Staten-Gencranl, VGR.lVEMItGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Plaatselijk Nieuws. mOllELIIARNIS. D0 inschrijving om als leerling geplaatst te kunnen worden op de Ambachtsschool te Middelharnis, is dit jaar opengesteld van 13—17 April a.s. Oudere, Voogden of Verzorgers, die hun pupillen wenschen gebruik te laten maken van deze nuttige inrichting, verwezen wij voor nadere bijzonderheden, naar de in dit blad voorkomende advertentie. In den laataten tijd werden ten huize van een inwoner alhier op verschillende tijden ruiten van zijn woning stuk gegooid zonder dat de dader of daders ontdekt kon den worden. Dezer dagen bad de bewoner het geluk den dader te ontdekken, waardoor het spelletje wel stopgezet zal zijn, althans □a dien tijd is het niet meer gebeurd. Maandag geraakte een paard van J. van Heemst aan den Molenweg in de sloot. Met veel moeite werd het dier op het drooge gebracht. Maandag werd een kind van Klaas Vroegindeweij met een fiets zoodanig om vergereden dat bet aao zijn beentje werd verwond. De berijder had geen schuld aan het oDgeluk. Klaas Schilperoord, dekknecht op de stoomboot Middelharnis, bad het ongeluk zijn hand zoodanig te klemmen dat hü eenige tijd zijn werk niet kon verrichten. Zondag a. s. zullen in de Qeref. Kerk alhier niet minder dan 22 leden worden bevestigd. Do zoon van Jan Wildenboer had het ongeluk een spijkertje in zijn voet letrap pen, kort daarna deden zich verschijnselen van bloedvergiftiging voor. Zaterdag wisteen paard van A.Albregts aan z(jn geleider te ontsnappen en sloeg op hol. Hel werd in de Ring spoedig tot staan gebracht. Tegen J. van Dongen is proces verbaal opgemaakt wegens dronkenschap en bet verstoren van de openbare orde. Sedert de laatste opgaaf zijn te iJmui- den de volgende vischsloepen binnenge komen: .Oranje Nassau", sch. D. Koster f 800. .Voorlichter", sch. J. de Korte f 900. .Paul Kruger", sch. L. Koster 1460. .Albatros", sch. Job. de Waard f 1130. De collecte gehouden in de Geref. Kerk alhier gehouden voor de Gbr. School te Sommelsdijk, bracht ruim f22.— op. Maandag werd de 8-jarige B. van den Nieuwendijk al spelende zoodanig met een steen tegen zijn hoofd gegooid dat hij een oogenblik bewusteloos neer viel, hij werd daarbij een hevige bloedende wond aan zijn hoofd toegebracht. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. W. Kolff, thans onderwijzeres te Dordrecht dezer dagen voor de acte Slöjd, SOMMELSDIJK- In tegenwoordigheid van den Rijkslandbouwleeraarvan Zuid-Holland, den Burgemeester en het Hoofd der O. L. School van Sommelsdijk, het Bestuur der afdeeling Overflakkee en Goedereede der Holl, Maatsch. van Landbouw en twee be langstellende ouders van leerlingen werd jl. Vrijdag de eindles gegeven aan den alhier gevesiigden Rijkslandbouw-wintercursus. Met een toepasselijk woord werd door den heer Neeb, den Rij kslandbouwieeraar, een diploma uitgereikt aan de volgende leer lingenN. M.L. van Nieuwenhuijzen en J. J. H. Kardux van Sommelsdijk, J. Gous- waait van Middelharnis, M. J. den Boer, W. den Hollander, P. Koert en L. B. van Nieuwenhuyzen van Dirksland, J. van Ros- sum van Melissant, M. den Boer van Her- kingen, I. Vreeswijk Mz. van Nieuwe Tonge en A. Th. van Vugt van den Bommel. Aan bet hoofd van den cursus, den beer L. Pen, werd door de leerlingen als aanden ken een gouden horlogeketting aangeboden en aan den heer van Hemert een met goud gemonteerd barnsteenen sigarenpijpje. Blijkens achterstaande advertentie zal a.s. Yrjjdag 16 April de lieer Mr. B. J. II. PATIJN voor de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeni- ging als spreker optreden in do zual van het Hotel Spee, alhier. Aanvang 7'/i uur- Extra trams zullen om elf uur in beide richtingen uit Middelharnis vertrekken. Zondag 18 April a.s. des voorm. 10 uur hoopt voor de Afd. Goeree en Over flakkee van de Vryz. Herv. op te treden ds. W. de Voogd van der Straten van Abben broek, in de zaal van den heer S. van Leeu wen, alhier. Een opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en onge bouwde eigendommen, in deze gemeente gelegen, ligt gedurende dertig dagen ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage. Van Gebr. v. d. Meide is een rund uit nood geslacht, welke echter voor de con sumptie la afgekeurd en onder politie toe zicht begraven. STELLENBAM- Zondag had J. Melissant alhier het ongeluk een groote naald met een draad in zijn voet te trappen. Daar de voet erg opzwol, bleek het ook voor den geneesheer lang geeD gemakkelijk werk het voorwerp uit den voet te verwijderen, waar bij M. bovendien veel pijn leed. De vrouw van A. Brinkman had een puistje op haar hand, dat verschrikkelijk begon op te zwellen, zelfs zoo, dat genees kundige hulp werd ingeroepen. De dokter constateerde bloedvergiftiging. Maandag hadden de schippers A. Moer kerk en L. Spuü beiden het ongeluk bij het visschen de kor te verspelen, wat voor beiden een niet geringe schade beteekent. Maandagmorgen kwam S. K. meteen span paarden uit het land. In den nieuwen weg bij de O. School sloegen de dieren op hol. De voerman sprong van de wielkar af tegen een afrastering van prikkeldraad en sloeg achterover op den weg. Wonder, dat hü niet onder de kar kwam. Nu kwam hü er met gescheurde kleeren nog goed af. De paarden renden voorwaarts en werden op een stuk omgeploegd land tot staan gebracht zonder verdere ongelukken. Het bouwen eener onderwü'zerswoning zal voor den tweeden keer worden aanbe steed en wel op 30 April a. s. De opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en on gebouwde eigendommen in deze gemeente, ligt gedurende 80 dagen en wel tot 1 Mei a. s. ter inzage. GOEDEREEDE. De mosselvisscher A. van der Klooster bevarende het motorjacht O.D.2 had het ongeluk, de schroefas te breken en dientengevolge de schroef te verliezen. Gedurende dertig dagen is ter gemeente secretarie tor inzage nedergelegd eene op gaaf van de uitkomsten der meting en Schat ting van de gebouwde en ongebouwde eigen dommen. Bü verpachting van een perceel bouw land door het Diaconie-Armbestuurder Ned. Herv. Kerk alhier werd f 81,11 per gemet besteed. Bü de beoefening der Noordzeevisscherü had schipper P. Redert, bevarende de bla zerschuit G. O. 8, 't ODgeluk, een zeil ern stig te scheuren. Een schadepost van f 25.— Aan het Goereesche havenhoofd zün vier jonge paarden van den landbouwer D. Lodder alhier in de haven geraakt. Met veel moeite werden de dieren op den wal gebracht en kwamen deze met schrammen en verdere verwondingen aan de ledema ten vry. Schipper A. Sperling, bevarende debla- zerschuit O. D. 7, had by de beoefening der zeevisscherü 't ongelukeen zwaard te breken. Voor S. een schadepost van f 50.— Door ouders of voogden, welke hun kinderen of pupillen, die vóór of op den laatsten October 1916 den zesjarigen leeftü'd hebben bereikt, de O. L. School willen doen bezoeken, moeten aangifte doen by het Hoofd der School op Maandag, 26 April a.s. OUDDORP- Zaterdagavond werd in café Akershoek by afslag verkocht een huis, schuur en erf voor f 2100 staande aan de Hazerweg, gekocht door P. Boelaars. De alhier aangespoelde münen zyn Maandagmiddag door militairen ontploft. NIEUWE TONGE- B. en W. zullen opZa- turdag den lsten Mei a. s. des vm. ten 10 ure in het Gemeentehuis onder de alhier gevestigde ambachtslieden trachten aan te besteden bet verbouwen der woDing van den geneeskundige en bet nieuw te bouwen koetsbuis. De toelating van de nieuwe leerlingen op de openbare lagere school alhiet is be paald op Maandag den 3 Mei aanstaande. Door B. en W. is benoemd tot brand meester No. 1 den heer B. van den Broek en tot adsiet. brandmeester No. 1 den heer J. Overweel. De rekening over 1914 en de begrooting voor 1915 van den polder Battenoord lig gen voor belanghebbenden gedurende 14 dagen ten kantore van den Secretaris ter inzage. Zaterdagavend kwam de vrachtrüder L. H. alhier met een riek gewapend naar zün woning, daar hy te veel van Bachus had gebruikt en ook in den namiddag ook al rusie met zün viouw had gehad en deze hem niet in de woning durfde ontvangen, oordeelde onze gemeente-veldwachter dat het maar bet beste was, om tot voorkomen van ongelukken hem in het arrestanten locaal op te sluiten, hetgeen onder een groote toeloop van volk geschiedde. Een proces-verbaal voor dronkenschap zal wel niet achterwege kunnen blüven. OUDE TONGE. De heer J. A. Barnat, brie venbesteller te Oude Tonge is met ingang van 16 April benoemd tot brievengaarder te den Bommel. Van den landbouwer den heer P. van Schouwen is een beest afgemaakt, doch voor de consumptie goedgekeurd. DEN BOMMEL- Aan belangstellenden wordt medegedeeld, dat eene opgave van de uit komsten der meting en schatting van onge bouwde eigendommen in deze gemeente ter inzage ligt op de Gemeente secretarie van 2 April tot en met 2 Mei e. k. STAD AAN 'T ÜARINGVLIET- De vorige week zette J. K. zy'n hit vast aan de muur by G. S. alhier. De knoop zat zeker niet goed vast, want toen de hit achteruit ging, schoot de knoop los en het rijtuig stootte een groote in, wat nog al schade veroor zaakte. De Burgemeester dezergemeente maakt bekend, dat de aangifte voor nieuwe leer lingen der Openbare Lagere School alhier moet plaats hebben vóór 25 April a.s. by het hoofd der School. De nieuwe cursus zal aanvangen op Maandag 3 Mei a.s. By de aanbesteding van 685 M3 grint voor de polders loozende aoor de „OudeStad" was laagste inschry ver schipper J. L. Ghysels alhier voor f 2.04 per M3, aan wien de leve ring gegund is. Door A. Melaard en J. van Rossum, werkzaam in de Brienenpolder werd Dinsdag een postduif gevangen. Het diertje heeft aan den rechterpoot een aluminium ringetje, gemerkt 18 C. en aan den linkerpoot een rood gummi ringetje. Rechthebbenden kun nen de duit terug ontvangen bü den heer G. Machielsen, opzichter van genoemden polder. De jongeheer Chr. Polhuys alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor de Kweekschool voor onderwy'zers Klokken- berg te Nymegen. OE OORLOG. 12 April. Van het westelyk Oorlogstooneel melden de Duitschers dat zy aan bet Yser-kanaal bü Poezele ten zuiden van Driegrachten die door Belgen bezette gehuchten namen en één officier en 40 man gevangen maakten. Bü kleine aanvallen tegen de Ancre-beek by Eloere namen de Duitschers vyftig Fran- schen gevaDgen. In het westelijk gedeelte van de Argonnen mislukte een Fransche aanval. De gevechten tusschen Maas en Moezel namen eerst 's avonds in hevigheid toe. In het woudterrein ten Noorden van de Combres heuvel verzamelden de Fran- acheu sterke strijdkrachten tot een nieuwe poging om de Duitsche heuvelposities te nemen. De aanval kwam eerst Zondag in de vroegte tot uitvoering en mislukte vol komen. Ten Zuiden van Ailly hadden gedurende den nacht hevige gevechten op korten af stand plaats. Iu de gevechten van Zaterdag namen de Duitschers den Franschen in het Friesterwoud vier machinegeweren af. De Duitschers maakten verder nog elf Fransche officieren en achthonderd en vier man krijgsgevangen en maakten ook nog zeven machinegeweren buit. De Franschen melden dat de Duitschers ten Noorden van Albert een aanval deden op hunne loopgraven. Zy werden Zaterdagnacht afgeslagen na een gevecht van man tegen man by Hamel naby' het bosch van Tbiepval. In Argonne is den geheelen nacht hevig gevocbteD. De Franschen hebben een blok huis vernield en 300 meter loopgraven ver overd. Zy' sloegen twee tegenaanvallen der Duitschers af en veroverden een nieuwe loopgravenlinie in bet Sillyboscb. De kruiser .Kroonprins Wilhelm" is in de haven van Newport News binnengeloo- pen. Volgens mededeelingen van den kapi tein beeft het schip gebrek aan kolen en levensmiddelen. Volgens andere berichten echter hebben zich aan boord drie en zestig gevallen van beri-beri voorgedaan. De .Daily Expres" deelt mede, dat de Engelsche Regeering de invoering van het staats-monopolie op bier zal voorstellen in het geheele KoninkrijkIerland inbegrepen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5