Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede L5de Jaargang Woensdag 14 April 1915. No. 22 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kanier Staten-Generaal, VGBAYENUIGE. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Mlddelbarnls. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Zonderlinge opvatting. Het concentratieprogram van 1913 be vatte verschillende wenschen, die de vrij zinnige partijen bij een triomf der con centratie, verwezenlijkt hoopten te zien. De hoofdpunten van den politieken strijd in 1913 waren algemeen kiesrecht voor mannen en wegneming van de grond wettelijke belemmeringen tegen het vrouwenkiesrechtstaatspensioneering, vrijhandel en strijd voor de openbare school. Zonder de andere punten van het concentratieprogram minder belangrijk te achten, zal ieder, die aan Jden politie ken strijd deelnam, onmiddellijk toegeven dat deze vier kwestie's steeds naar voren werden geschoven. De overwinning van 1913 beteekende al dadelijk, dat twee doeleinden waren bereikt. Vrijhandel en de openbare school hadden alleen te duchten van een clericalen triomf, de Juni-overwinning der linkerzijde betee kende, dat de aanval op vrijhandel en school waren afgeslagen. Het extra-parle mentaire kabinet, dat uit de overwinning voortkwam, begreep zeer wel, waaraan de Junitriomf te danken was. Dadelijk na zijn optreden verklaarde de premier rekening te zullen houden met den uit gesproken volkswil en hij gaf te kennen, dat de volkswil zich had veïklaard voor het algemeen kiesrecht en het staats pensioen. Woordelijk zeide deheerCort van der Linden „De vraag, waar het nu op aankomt is dezehebben de jongste verkiezin gen inderdaad aangetoond, dat het volk één of meer hervormingen wil? De Re geering meent, dat het antwoord be slist bevestigend moet zijn. Er is een meerderheid in de Kamer gekozen, waarvan het niet twijfelachtig is, dat zij den tijd gekomen acht voor invoe ring van het algemeen kiesrecht voor mannen en voor het effenen van den weg in de grondwet voor het toeken nen van het kiesrecht aan vrouwen." er is dunkt mij niette ontko men aan het feit, dat de kiezersuit FEUILLET ON. GANZEN-LIZE. Naar bet Duitsch van NATALY VON ESCHSTRUTH. 44) Ja, de balkondenrcn waren geopend, doch de zachte voorjaarswind was niet in staat de zjjden gordijnen te doen opwaaien, die zwaar naar be neden hingen. Snel schoof Reimar de gordijnen weg en trad met een verlicht ademhalen naar buiten in den donkeren nacht. Slechts enkele sterren schitterden door de dikke regenwolken, eentonig vielen de droppels van het dak op het zink, waarmede het balkon hekleed was. Hat- tenheim trad dus niet ver naar buiten, doch leunde tegen de deuren van het balkon, ten einde niet nat te worden. Na eenige oogenblikken hoorde hij in de kamer snelle schreden, het ruischen van een sleep en Sylvia's stem, die uitriep: .Goddank! eindelijk eens een rustig plekje: het is daarbinnen om duizelig te worden. Wat een gewoel! Wat een levenLaat ons hier samen wat praten, Fortu- nates; het is Jaog genoeg geleden,dat we onge stoord eenige woorden hebben kunnen wisselen I" Hattenheim voelde zjjn hart kloppen, een on spraak hebben gedaan ten gunste van het algemeen kiesrechtbij alle ver scheidenheid overigens in het program ma der meerderheidscandidaten, is het algemeen kiesrecht het hoofdpunt waarin zij overeenkwamen. Bij alle overige verschillen in politiek en pro gramma hebben zij een band, die nen bindt; zij zijn het eens, dat het alge meen kiesrecht moet worden ingevoerd. En nu kan men denken over het samengaan van sociaaldemocraten en concentratie, hoe men wil, maar zon der een zeer sterke gemeenschappe lijke overtuiging, van de noodzakelijk heid van hel algemeen kiesrecht zou er geen verband gelegd zijn, tusschen die twee." De minister zeide over de pensionee ring: „Als tweede punt op het programma is opgenomen de invoering van een kostelooze ouderdomsrente aan behoef- tigen. Nu kan men zeggen, dat niet in dezelfde mate als voor kiesrecht- hervorming hiervoor een strooming in het land was, maar het is toch on miskenbaar, dat de gedachtengang in het land zich ook in die richting heeft bewogen, en tevens, dat het een van de hoofdpunten is geweest op de poli tieke programma'sdie de overwinning behaald hébben" (Handelingen der Tweede Kamer 10 Dec. 1913 blz. 185.) De regeering gaf terecht als baar voor nemen te kennen, deze twee hervormin gen te verwezelijken. De heer Treub diende reeds zeer spoedig na zijn optre den zijn ouderdomswet in en was de wereldoorlog niet uitgebroken, dan zou den wij omtrent de kiesrechtplannen der regeering allicht meer hebben gewe- teD. Waarom wij dit alles in herinnering brengen Wij waren tot dusverre van raeening, dat algemeen kiesrecht en staatspensioen in het concentratiepro gram zoozeer op den voorgrond waren gebracht en vooral door allen, die in den strijd van 1913 als vrijzinnige candida- ten waren betrokken, dat er geen sprake van kon zijn, of alle vrijzinnigen be schouwden het als uitgemaakt, dat deze uitsprekeljjke angst maakte zich van hem mees ter Daarbinnen zweefde het zwaard van Damo cles boven het geluk van Ganzen-Lize, boven de rust en den vrede van zjjn eigen ziel. Was het eerlijk Was het loyaal, dat bjj staan bleef? In den zin van een luistervink, neen 1 In den zin van een vriend, die tot alles besloten is. ja! En Reimar kruischte met vastberadenheid de armen over do borst en wachtte zonder zich te bewegen en met ingehouden adem. Elk woord kon hjj verstaandoor de smalle opening der gordijnen zog hjj Sylvia,die achter over in een sofa leunde en den blik opsloeg naar Lehrbacb. die tegenover haar stond. .Uwe Hoogheid was den laatsten t(jd al te zeer in beslag genomen door doorluchtig bezoek", antwoordde hjj met gedempte stem, .en in het gewoel van een residentie wordt de behoefte aan vertrouwelijk praten tot zwijgen gebracht door het profane marktgeschreeuw der openbare meening De prinses schudde ontkennend het hoofd. .Dal is nonsens; ik heb juist de ervaring opge daan, dat de stem van hel hart nooit luider spreekt dan te midden vaD het gewoel der groote wereld, welke zich als een scheidsmuur tusschen twee zielen dringt. Zelfs de gedachten komen daartegen in opstand en doen het smartelijk gevoelen, dat men in die bonte menigte eenzamer en verlatener is, dan in het stille thuis! Werd dus de begeerte, die tot vertrouwelijk praten dringt, bij u tot zwjjgen gebracht, dan is dat uw eigen schuld; het oude lied zegt zeer juist: hoofdpunten het eerst aan de orde moes ten komen. Of om het anders te zeggen deze twee programpunten waren de posi tieve inzet van den Junistrijd. Nu verschijnt te Amsterdam een vrij liberaal orgaan, luisterende naar den naam „de Fakkel". Wellicht is deze naam oorzaak, dat het licht, door dit oorgaan verspreid, zoo weinig helder schijnt. Sinds de Manasse redacteur is van de Soldaten- couraDt, staat het blad onder redactie van den heer Drion, lid der Tweede Kamer, voor het district Ridderkerk. In het laatste nummer van het blad staat een artikel, dat ons met verbazing heeft vervuld en doordevooruitstrevendenmet ontstemming zal worden gelezen. Wij citeeren o.a. de volgende uitspraken van de Fakkel: Na een beschouwing over het door minister Cort van der Linden ontvouwde program, heet het: „Bij dezen gang van zaken onder broken door ae crisis zijn concentra tieen ministerieel program elkander nagenoeg geheel gaan dekken. Te meer verbazing wekt het dan dat men tracht een enkelen eisch uit het concentra tieprogram te scheuren, en dien als den eisch, als het alles beheerschende vraagstuk, als den grondslag van het verbond voor tè stellen. Ware de con- centratie-evereenkomst zoo bedoeld ge weest, de vrije liberalen zouden zeker niet zijn toegetreden." „Doet ook maar één woord, ééne zinsnede vermoeden, dat de vrijzinni gen zich in 1912 groepeerden rondom het algemeen kiesrecht, dat het ver langen daarnaar de veer was, die hen in beweging bracht, dat het de spil van huo gemeenschappelijke beweging vormde?" De schrijver betoogde dan, dat het algemeen kiesrecht alleen als eersten eisch op het program kwam, „om geen andere reden dan omdat op ieder poli tiek program al wat met grondwetsner- ziening verband houdt, voorop komt te staan." Men moet toch maar durven 1 Toen de verkiezingsstrijd in het district Ridderkerk werd gevoerd, hebben wij daaraan een werkzaam aandeel genomen. l)e vrijzinnige candidaat, de heer Drion, .Wennwei sicb nur gut sind, dann find't sich der Weg!" .Pardon, Uwe Hoogheid, dat .oude lied" is niet voor ons gedicht", antwoordde Gflntber, terwijl hp zich oprichtte; een zonderlinge uit drukking lag op het schoone bleeke gelaat geen kloof te wijd, geen muur te hoog, heeft helaas slechts betrekking op hinderpalen, die in waarheid door een brug of een ladder overwonnen kunnen worden! Ik ken echter een kloof, die zich niet laat overschrijden, al is de wil nog zoo vast, de liefde nog zoo vurig, het verlangen nog zoo diep! Wat helpt dan vertrou welijkheid? Het toont juist dubbel, boe ver men van elkander gescheiden isI" Er lag een harde, koude klank in GQnthers stem, zijn blik ontmoette koel en vastdeoogen der prinses, die hem vriendelijker en teederder dan ooit te voren tegenlachten. .Ge vergist u, graaf!" zei ze, en boog het hoofd nog verder achterover. .Voor hen, die moed bezitten, i« er geen kloof ter wereld te diep! En een man, die den bijnaam Fortunatus draagt kan en mag vertrouwen op zijn geluk! Hij streeft omhoog, en zij daalt tot bem neer: dat is de machtige ladder, waarmede de liefde zelfs de meest duizelingwekkende hoogten be klimt!" „En toch zou bet vermetel zpn, haar te be stijgenantwoordde Lehrbach bjjna lomp. Sylvia haalde sneller adem, een stjjgerend ongeduld klonk door haar woorden been..Karl Theodoor is vertrokken, anders dan hjj ge werd als gebruikelijk is te doen, in strooi biljetten aanbevolen. In nagenoeg alle deze biljetten, werd de beer Drion ge recommandeerd als voorstander van algemeen kiesrecht en Staatspensioen. Zelfs de Ridderkerksche boomen prijk ten met biljetten Wilt gij algemeen kiestrecht, kiest dan Drion. Wilt gij Staatspensioen, kiest dan Drion. Dat bewijst, hoe ook in dit district de opvatting algemeen was, dat algemeen kiesrecht en Staatspensioen de hervor mingen waren, waarom het ging. De opvattingen, die de heer Drion blijkens het artikel van de Fakkel hul digt, gaan lijnrecht in tegen de opvatting, die in 1913 de kiezers zijn bijgebracht door alle vrijzinnige sprekers. Wij wijzen daarom de opvatting van den heer Drion met alle beslistheid af, als volkomen in strijd met de geschiede nis der verkiezing van 1913. Het is mo gelijk, dat wij in het artikel van de Fakkel niet anders hebben te zien dan een dier „philosophische studiën", waarmede de heer Drion zich blijkens het boekje „Vrije afgevaardigden" bij voorkeur bezig houdt. In dat geval zal de p/u'Zosoo Drion naar wij hopen bij de vragen van kiesrecht en Staatspensioen een etherisch wezen blijken, dat weinig uitstaande heeft met bet Kamerlid Drion en den heer Drion, secretaris van de Vrijliberale organisatie 1 Al kan men toegeven, dat de strijd van 1913 over tal van belangrijke kwes tie's liep, het staat als een paal boven water, dat de vrijzinnige partijen nimmer tot concentratie zouden zijn gekomen, wanneer niet als basis der samenwerking de strijd voor het kiesrecht was aan vaard. Het is daarom van groot belang te vernemen of de vrijliberale partij de opvattingen van den schrijver in de Fakkel deelt. Uit den aard der zaak draagt dit artikel een eenigszins persoonlijk karakter en daarom is het gewenscht dat de Fakkel weet, wie de schrijver is. W. J. E. H. M. de JONG. dacht hadfluisterde zjj met betooverenden blik, en boog zich naar hem toe. .Een bewijs, dat een hart ran meer invloed is, dan een vorstenkroon. Ge hebt daarover nog geen woord gezegd, Lehrbacb. Is bet je dan onverschillig, hoe mqn lot zal zijn?" „Ik wensch u een geluk, zoo volkomen als ge het u slechts denken kunt, prinsesklonk het Blijf eD gedwongen, „en ik hoop, dat het leven zoo vele rozen op uw pad zal strooien, als ik lauweren hoop te verwervenMogen u aan die bloemen de doornen bespaard blijven, die een trouw hart zoo menige wond slaan moge uw toekomst zoo gelukkig zjjn, dat ge het ver- ledene nimmer zult betreuren I" Een oogenblik fronste Sylvia de wenkbrauwen, daarna glimlachte zjj, zag hem bjjna schalks aan en legde haar hand vertrouwelijk op zjjn arm. „Zjjt ge nu nog altjjd boos?" „Hoe zou ik zoo vermetel durven zjjn, Uwe Hoogheid Nu klonk Gönlhersstem ongeduldig. „Ge durft het niet, en toch doet ge het", fluis terde zij; „gjj mannen wordt lyrannen, zoodra gjj bewust zjjt van uw machtlederen bloemtak, dien men u reikt, maakt ge tot een geesel, en onze gunstbewijzen wantrouwend, ontbladert gjj de roos zoolaDg, totdat slechts de doornen blij ven staan 1" Snel hief ze baar hand in de hoogte, plukte een haifontloken mandroos van de bloementafel, die naasl haar stond en reikte die den jongen officier. De uitdrukking van haar gelaat, haar

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 1