Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD. I5Je Jaargang. Woensdag 7 April I9J5. No. 21 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kauier Slaten-Gencraal, 's-OBAVEIVII IfiE. Uitgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Mlddelharnla. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelhamis. Aan den strijkstok blijven hangen. Toen de leening van 62l/a millioen voor Indië geteekend was, verscheen Minister Gort van der Linden in de zit ting der Tweede Kamer om mededeeling van het resultaat der inschrijvingen te doen. De Kamer applaudiseerde, toen de Ministerzij ne mededeelingdeed. Zij zou dit zeker niet hebben gedaan, als zij had geweten, wat thans door het antwoord van Minister Pleyte op vragen van den beer Van Vuuren bekend is geworden. Wij zullen nog niet dadelijk zeggen, dat de Kamer bij de neus is genomen, doch het lijkt er toch heel veel op. Wat is het geval? De leening is aan de markt gebracht tegen 97 <>/o- Thans is gebleken dat de vaderlandslievende groep, die zoo welwillend was de leening o <er te nemen, zijnde de Nederlandsche llandel-Maat- schappij, de Nederlandsche Indische-Han delsbank en de Nederlandsche Indische Escomplo-Maatschappij de leening reeds geheel had genomen voor 95°/0. Toen net leeningsontwerp in de Kamer kwam, vroeg de heer Bogaerdt of het waar was, dat ae leening reeds was genomen. Hij had ook gevraagd „of de regeering zich verzekerd had van den steun van een consortium van bankiers die zich voor- loopig verbonden hadden tegen een vas ten koers garant te wezen van deze lee ning. De N. R. Ct. herinnert er aan dat Minister Pleyte antwoordde: „Dit is niet het geval'' „Ik heb mij met verschillende personen, vooraan staande op financieel gebied, in relatie gesteld verschillende alspraken zijn ge maakt, maar daarbij zijn steeds verschil lende resolutoireconditiesgemaakt.Z-'.ker- beid is er dus niet, dat de geheele (wij spatieeren) leening van 62Va millioen zal worden genomen." En iets later: pdeze leening is niet gegarandeerd; er is geen consortium hetwelk de geheele leening overneemt." En wat blijkt nu uit het antwoord van den heer Pleyte op de vragen van den heer Van Vuuren? FEUILLETON. GANZEN-LIZE. Naar hel Duitsch van NATALY VON ESCHSTRUTH. fleothorl.Mril. OTerdrak tui hrt rHIJkn.mlr k»*k, T,r ■cheaca bij d« Flnaa D. BOLLE te Botterdaai. 43) Ange was een allerliefste gastvrouw, die met verwonderlijken tact een voorname bevalligheid aan de zjjde van hare moeders de honneurs waarnam. Zij verscheen overal Ier rechter t|jd, tovgde voor de balkoekjes der jonge meisjes, onderhield rich met de andere dames, dirigeerde met een enkelen blik de verschillende lakeien, die bedienden, wist zeer behendig de Tyandige elementen te scheiden en de ietwat schuchtere toenadering der jongelui ter hulpe te komen; kortom, zy had den naam eene vol maakte gastvrouw te rijn. Slechts heden was f" zeer verstrooid, over hare geheele verschijning lag een waas van melancholie en alles wat zij deed geschiedde werktuigelijk of uil gewoonte. Slechts eenmaal, toen prins Detleff haar over baron d'Ouchy gesproken had, hadden licb hare wangen hooger gekleurd. Sedert acht dagen was d'Ouchy op reis naar Bretagne; een telegram had hem verwittigd van den dood van zjjn oom- Met een vrooljjk gelaat WM hfj in den coupé gesprongen en had erop Wij geven het woord aan de N. R. C. „Uit s ministers antwoord van giste ren blijkt nu, dat er met eene „groep bankiers" (die dan geen consortium mogen heeten 1) „afspraken" gemaakt waren dat „die groep" zich „verbonden" had, resolutoirlijk ot te wel „onder voor behoud" wij komen hierop aanstonds terug „een deel" der leening te nemen tot den koers van 95 pet. d. i. dus niet minder dan 5 pet. beneden den pari-koers terwijl was „overeenge komen", dat de koers van uitgifte aan het publiek zou zijn 97 pet. nog 3 pet. beneden den pari-koers dat die groep tevens zich „het recht bedongen" had, ook het andere deel van de leening tegen den koers 95 te nemen, „teneinde de uitgifte voor eigen rekening te doen geschieden". „De groep" heett van dit recht gebruik gemaakt. En zuo is dus voor „de groep", met inbegrip van de provisie aan commissionairs enz. een en een kwart miljoen aan den strijkstok blijven hangen." Terecht dringt de N. R. Ct. er op aan, dat nadere inlichtingen omtrent de „af spraken" met de .resolutoire conditie's" en het „voorbehoud" vau de „Groep" noodig zijn. De N.R.Ct. gaat dan over deze „vaderlandslievende" bankiers- groep (te weten de Nederlandsche Han delsmaatschappij en consorten) als volgt verder „Of de Kamer ertusschen genomen is, durven wij nog niet uitmaken. Letter lijk genomen, en de uitdrukking „den parikoers naderen" wat heel ruim opge vat, is in 's ministers uiteenzetting van 2 Maart geen onjuislhetd vervat. Op dien dae had inderdaad de groep de geheele leening nog niet genomen. Maar de vraag rijst toch, ot de minister, weten de dat een deel van de leening hoe gróót was dat deel en waren hier ook resolutoire of andere condities gesteld tegen den koers van 95 pet. was ge plaatst, en dat de rest van de leening tegen denzelfden koers volgen kon, met zijne mededeeliogen geen verkeerde in drukken gevestigd heeft, die gemakke lijk te vermijden waren geweest. Ten slotte kan ook de minister erin zijn gevlogen, niet alleen wat de geheele gezinspeeld dat hem een aanzienlijke erfenis wachtte. Nu, DetlefT gunde het hem gaarne, want, niet waar, niets ontbrak hem dan geld en een vrouwI Nul het een zou wel bel ander met zich brengen! En met deze woorden zette DetlcfTzyn monocle op en zag de koudeschoone" spottend aan. Ongelukkig werd juist de thee gepresenteerd en Ange boog zich diep over haar kopje. Toen zjj bet hoofd weer oprichtcen met enkele woorden zeide, hoe ze zich verheugde over het geluk van den jongen diplomaot, waren ?ilre','tCD s'rak un onveranderd als altjjd. •Hoe vervelend," dacht Detleff, keerde zich naar links cn ging tegenover gravin Aosla zitten om Ganzen-Line het hof te maken. Onder- tusscnen sprak hij zeer luid over „Spaansche vendetta" en vroeg Susanna of zy een Philippine met hem wilde doen. Hjj wilde haar zoo gaarne een dolk schenken. Daarop had de jonge hofdame het hoofd in den nek geworpen en spottend gevraagd „Om u met uw eigen wapenen te kunnen slaan?" Vervolgens was zj} opgestaan cn had zich naar de andere zaal begeven. „Wee den sterveling, op wiens hoofd de mete- oorsteenen van haar toorn zullen neervallen I" lachte Detleff, terwyl hy zich omkeerde en haar nakeek, zoolang hy kon. Na eenige oogenblikken was h(j haar echter gevolgd en had haar den waaier uit de hand genomen, om zich daarmede te waaien. „Hebt ge u werkelnk kunnen losrukken?" vroeg Susanna bits, „Ik dacht, dat ge voor van operatie betreft, maar in het bijzonder wat den aan „de groep" toegekenden koers van 95 pet. aangaat. Hierover zal het „voorbehoud", de resolutoire conditie door de groep voor de overneming ge maakt, opheldering geven. Ons kwam Ier oore, dal dit voorbehoud de strekking zou hebben gehad, de groep vau hel grootste risico, misschien beter gezegd: het eenige groote risico, dat aan de leening verbonden was, te ontheffen. Indien nl. Neder'and, onverhoopt, vóór de publieke inschrijving op de leening in den oorlog betrokken ware geworden, zou de groep krachtens dat voorbehoud niet gebonden geweest zijn, het door haar aanvaarde deel van de leening te nemen. Het lijkt intusschen haast onbe- grij pelij k, dat de minister onder zulk een voorbehoud misschien zijn er nog wel andere voorbehouden van dergelijke strekking geweest voor den Indischen staat niet beter voorwaarden zou hebben kunnen bedingen, dan voorwaarden, waarbij voor „de groep" een winstmarge van lVa pet. over 62 5 miljoen werd in het leven geroepen". Reeds het feit alleen, dat een zoo invloedrijk orgaan als de N. R. C. zich zoo kras over de manupulatie's, bij deze leening aangewend, uitlaat, geett te denken. De kamerleden, die bij een andere gelegenheid als hun meening uitspraken, dat de Volksvertegenwoordiging recht had op volledige informatie, kregen des tijds heel wat te slikken in de de pers. Thans blijkt, dat conlróle der Volks vertegenwoordiging moet gaan boven een vertrouwen, dat bij de Indische leening werd gevraagd bij een minis- terieêle verklaring, achteraf hoogstens als advocalcneerlijkheid kan wurden ge taxeerd. Onder de „groep" die de leenrng nam, vindt men de leden van de ver eniging „Onze Vloot", die ons land tien lallen millioenen wil doen offeren voor het watermililairisme en de aanhangers van d e ultra's, die een leger van een millioen manschappen een peulschilletje achten. Men boude liet ons ten goede als wij bij die propaganda herinnerd worden aan de 1 millioen 2Va ton, die bij de avond voorgoed wortel geschoten had in den Grosz-Stanffenschen bodem!" en met een blik vol coquetterie richtte zy haar oogen op prins Detleff, die den waaier tegen zyn hart drukte en op dweependen toon zcidc: „Myn bart zou breken, als het zich voorgoed moest scheiden van myn geboortelandI" .Is dal de residentie hier?" Detleff schudde het hoofd, boog zich naar baar toe cn fluisterde: „Ver in het zuiden ligt myn Spanje, Spanje is inyn vaderland 1" En daarmee was de vrede weder voor korten lyd gesloten. Haltenheim was heden avond ook stiller dan gewoonlijk. Vrijwillig had hy zich teruggetrok ken naast een groot chineesch vuurscherm, dal zy ne booge gestalte by na tot op de helft bedekte, en liet den blik varen over de beide zalen, die by van uit zyn hoekje gemakkelijk geheel over zien kon. GUnther en Josephine hield hy steeds in het oog, en toen de laatste in gesprok met Zjjne Exellc-ntie do lange ry kamers doorwandelde, voelde ook hy plotseling de grootste belangstel ling voor de schilderijen der Latldorfs,schreed met een peinzend gelaat van het eene naar het andere om het korter of langer te beschouwen, al naar gelang het vóór hem uit tredende paar dit deed. Hij had het onbestemde gevoel, als moest er heden avond iets beslissends gebeuron. Gflntber en Josephine hadden geen woord ge wisseld, De begroeting had „In het algemeen" plaats gevonden, slechts door een iwjjgcnd bui- Indische leening aan den strijkstok bleven hangen. De man met de twee tongen. Op den avond voor het Paaschcongres der S. D. A. P.is te Arnhem een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar de heer Duys de feestrede hield. Met de vrien delijkheid, die dit Kamerlid steeds aan den dag legt tegenover zijn tegenstan ders, vertelde hij de „bewuste" toehoor ders, dat de „bourgeoisie'' hoopte op verdeeldheid in de partij, dat het op een congres van tegenstanders was als op een kerkhof, waar alleen de doodgraver iets te zeggen heeft, dat na het Arn- hemsche congres het proletariaat „eens gezind zou optrekken enz. enz." De heer Duys is ook redacteur van het befaamde blaadje „De Voorpost". In het nummer van Zaterdag 3 April, den dag op welken de Zaandamsche deputaat zijn Arnhemsche feestrede hield, schreef hij o. a Wat hebben we nu al niet zien geheel of gedeeltelijk overboord gooien van de geestelijke bagage der S. D. A. P. tot voor den oorlog door de partijleiding en voor enkelen daarvan Dat de oorlog 't onvermijdelijk gevolg is van het kapitalisme weg er mee. Zenuwlijder is men en een halve idioot, als men dit ook thans nog aanneemt en er naar handelt. Het historisch materialisme staat al op de verschansing om door en kelen ook al in zee gesmeten te worden. De „Vaderlandsliefde" heeft, in een nieuw maskeradepakje gestoken, bij enkelen al de plaats ingenomen van hun vroegere overtuiging. Ja zelfs de verdediging van het vader land met wapengeweld, wordt straks nog een officieel programpunt 11" De beer Duys vertelt verder nog, dat „Hugenboltz het land rondtrekt met een redevoering, die de meest chauvinistische liberaal hem niet zal verbeteren," „dat Schaper een verwaande min achting toont te bezitten voor de gen, een omstandigheid, die niet in het oog liep, daar de jonge graaf sedert zyu korte ongesteld heid byzonder teruggetrokken was en weinig sprak; ternauwernood kwam hy de verplichte beleeldheidsvormen na. Hij scheen verstrooid, ontstemd, en zag daarhy zeer bleek, van de vroe gere opgewektheid en geestigheid, van de anec dotes en bon-mots, die vaak het geheele gezel schap deden lachen, was geen sprake. Men vond dit ualuurlyk. De arme jonge man was nog geheel invalide: stellig was hy weder veel te vroeg uitgegaan. Wat had hem eigenlyk gescheeld? Men zeideeen soort van zenuwkoorts, veroor zaakt door zware gevatte koude: de manége was ook zoo tochtig en koud; reeds verscheidene officieren hadden zich daar een ziekte op den hals gehaald. Men kon het den graaf aanzien, dat hy nog niet geheel hersteld was: zjjn donkere gelaatskleur scheen geweken, zyn oogen lagen diep en schitterden meer dan anders. Men was hel er over eens: Güother von Lehrbach zag er slecht uit, maar het stond hem uitmuntend en maakte hem interessanter, dan het onbezonnen lachje cn de uitdagende blik het deden. Prinses Sylvia nam hem geheel in beslag; ze was zelfs zoo attent, dat ze met den „armen Lazarus" slechts eenmaal de rondte van de zaal wilden dansen. Doch Lehrbach verzekerde, dat zulk een stiefmoederlijke behandeling hem meer zou schaden, dan de wildste galop: n(j was vol komen bersleld; als er iets ziek was. was het zjjn hart en daarvoor waa dansen het beste ge neesmiddel,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 1