Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD. I5de Jaargang. Woensdag 17 Maart 1915. No. 18 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 'a-G RA VEN II AGE. Prijs der Advertentiën van 1 6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te middelharnis. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Naar wy vernemen is de volgende circulaire namens de gezament- lyke suikerfabrieken tot de verbouwers van suikerbieten gericht In het Beetwortel-koopcontract zijn sedert jaren bepalingen opgenomen, betreffende het controleeren door den kooper van de bezaaide oppervlakte in verband met het genoten voorschot. In verband met de garantie, welke door ons in het bietenkoop contract wordt ver leend betreffende het kwijtschelden onzer zijds van dat voorschot indien de oogst van dit jaar mocht teloorgaan, hebben wij meer dan ooit belang, dat dit jaar niet minder wordt uitgezaaid dan gecontracteerd. Wij hebben derhalve de eer U mede te deelen, dat dit jaar hier en daar waarschijn lijk tot de bedoelde controle zal worden overgegaan. Alsdan zal bij loting een zeker percentage contracten op verschillende laadplaatsen worden aangewezen, waarop die controle zal worden toegepast. Zij is dus tegen nie mand in het bijzonder gericht en niemand zal bezwaar mogen maken, indien ook zijn contract onder de te controleeren perceelen mocht vallen. Wij verzoeken hiervan goede nota te nemen en U daarnaar by het contracteeren nauwkeurig te gedragen. Zaterdag had mej. Koudyzer het on geluk terwyl zjj op een trap stond daaraf te vallen en haar been zoo ernstig te be- zeeren dat zy niet loopen kon. Dinsdag is te IJmuiden binnen geko men de vischsloep Orauje Nassau sch. D. Koster met een besomming van f 800, Zondag kregen eenige militairen, die hier uit Oude Tonge en Ooltgensplaat ver toefden, twist met elkander, wat tot een vechtpartij aanleiding gaf. Een daarvan werd eon zoo hevigen slag op het hoofd toegebracht, dat hij voor een oogenblik be wusteloos tegen de straat viel. De Nufsspaarbank te Middelharnis- Sommeisdyk, in het jaar 1914. Blijkens het verslag dezer instelling over het afgeloopen jaar hebben de inlagen bedragen f 16006,79, de terugbetalingen f80361,28, zoodat voor het eerst sedert lange jaren een vermindering valt te con- stateeren van het aan de Inleggers ver schuldigde Saldo, en wel van f 115446,40% op f 104376,451/2 als een onvermijdelijk ge volg van de tijdsomstandigheden, waarvan zoo goed als in alle Spaarbankverslagen, die ons onder de oogen kwamen, melding wordt gemaakt. Dat hel verschil tusschen inlagen en terugbetalingen nog niet grooter is, zal vermoedelijk wel een gevolg zyn van de coulante wyze, waarop het bestuur der Spaarbank in de critieke Augustusdagen, waarop zoo menige instelling, tot zelfs de Rijkspostspaarbank incluis, hare inleggers slechts by kleine bedragen tegelijk kon uit betalen, aan alle aanvragen om terugbe taling ten volle en zonder uitstel kon vol doen. Ongetwijfeld geeft dit blyk van goed beleid by de keuze van de belegging van de gelden, die haar door inleggers waren toevertrouwd. Zelfs was de Bank nog in de gelegenheid eene zuster instelling, die in moeielykheden dreigde te geraken, doordat zy haar kapitaal byna uitsluitend in hypo theken had belegd, te helpen toen zij hier door in de onmogelijkheid verkeerde, aan de aanvragen om terugbetalingen harer in leggers te voldoen. De balans op 31 December geeft de vol gende cijfers te zien BEZITTINGEN. Effecten (met rente) Hypotheken idem Obligatiön idem Voorschot aan de Hulp of Voorschotbank Andere Voorschotten Kantoormeubilair Kassa Totaal SCHULDEN. Inleggers f 104376,45% Bel. (met rente)12022,28 Opgen. kasgeld 300,— 66722,92 57266,40 3999,90 2861,50 3000,- 30,- 250,10% f 134180,82% f 116698,68'/» 17432.14 zijnde bijna 17% van het aan inleggers verschuldigde bedrag. Naar wij vernemen, is door het bestuur der Spaarbank voorgesteld het reglement zoodanig te wijzigen, dat de rente zal wor den verhoogd tot 3.6 'sjaars, in verband waarmede de termijn voor inlevering der boekjes voor de jaarlyksche rentebyschrij- ving zal worden gesteld van 15 Januari tot 16 Februari. Wij twyfelen niet of mede tengevolge van dezen maatregel zal de bank, temeer waar zij in moeielyke tyden getoond heeft het in haar gestelde vertrouwen ten volle te verdienen, by herstel van meer normale toestanden een periode van nieuwen bloei tegemoet gaan. Do „VOLKSZANG". Deze week kregen w(j het programma ter inzage van de door de ZangvereeDiging de „Volkszang" te geven uitvoering op Donder dag 18 Maart a. s. Niet minder dan 24 nummers zullen ten gehoore worden gebracht, waaronder eenige nummers voor Mezzo Sopraan, die door Mej. J. C. Sonneveld zullen gezongen worden. Om een beschrijving te geven over de reeds door die vereeniging gegeven uitvoeringen lykt ons overbodig, daar ieder die jaarlijks de uitvoering der Volkszang by woont, zich wel bewust is welk een genotvolle avond die vereeniging ons verschaft. Wij twyfelen dan ook niet of een volle zaal zal de uitwerking zyn van het succes der laatst gehouden uitvoering. Plaatsbespreking des middags van 8-5 uur aan de zaal. SUMMELSDIJK- By Koninklijk Besluit van 10 dezer is aan J. S. Frederiks, vroeger alhier woonachtig een pensioen verleend van f 64 als gemeentebode, klokluider, klokluider by de begrafenissen en bewaarder der lykklee- den en baren. Op Zondag 21 Maart 's morgens 10 ure, zal voor de Vrijzinnig Hervormden op Goe dereede en Overflakkee optreden, Ds. E. J. van der Brugh, van Tiel, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langen- eg alhier. Alle vorderingen ten laste van het Ryk, de Provincie en de Gemeente over het dienst jaar 1914 moefen vóór of op den laatsten Juni aanstaande, by de besturen en de ambte naren, die het aangaat, zyn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehou den. Op een stuk land aan den Dorpsweg zijn aangebracht een aantal boren, buizen en machinerien, ten einde voor rekening van den Staat boringen te verrichten daar, vermoed wordt hier kolenbeddingen of kolenlagen te vinden. ."7 Zondagavond had alhier onder eenige militairen van Ooltgensplaat eene vechtpartij plaats welke zicb nogal ernstig liet aanzien. Door den gemeente-veldwachter is van een en ander rapport uitgebracht by hun Com mandant. Bij de Wed. D. Kardux onder deze gemeente kwam men tot de ontdekking dat by haar een drietal varkens ieder van 100 Kilo waren gestolen. Onmiddellijk werd hiervan aan den Burgemeester kennis ge geven, met het gevolg dat de varkens 's mor gens te Rotterdam werden aangehouden. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. De primitieve kohieren Yan den Hoof- delyken Omslag en belasting op de honden, dienstjaar 1915 liggen gedurende vijfmaan den vanaf 13 Maart tot en met 12 Augustus 1915, voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage. Op Donderdag 18 Maart a. s. des namiddags 2 uur, zal er gelegenheid zyn tot kostelooze Inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van den geneeskundige S. Knöps kunnen a melden. HERRINGEN- In deze gemeente zyn a gespoeld drie lichtkoperen bakken, vermoe delijk afkomstig van een boot, welke bak ken alhier zyn opgeborgen. Het Gemeentebestuur heeft aan A. Soeteman alhier vergunning verleent tot het oprichten van een graanmalery met benzinemotor. Het kohier No. 1 der Personeele belas ting is aan den Ryks-ontvanger te Middel harnis ter invordering ter hand gesteld. De Poldersrekeningen en begrooting van de Polders Sint Elisabeth en Oud Her- kingen liggen gedurende 14 dagen ter visie by den Penningmeester voor ingelanden dier polders. STELLENDAM- De timmerman G. van Koppen stak zich Zaterdag met een beitel zoodanig in de hand, dat onmiddellyk ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. By het spelen werd het zesjarig zoontje van A. Roon alhier omgeworpen met het gevolg, dat het ventje zyn arm brak. Het kohier No. 1 der Personeele be lasting, dienstjaar 1915, is aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. By aanplakbiljet is ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat alle vorde ringen ten laste van Ryk, Provincie en Gemeente over het dienstaar 1914 vóór of op den laatsten Juni a.s. moeten zyn inge diend, daar ze anders geacht worden te zyn verjaard. GOEDEREEDE. J.l. Vrijdag hebben de alhier gestationneerde Belgische vluchtelin gen de gemeentelijke Bewaarschool verlaten en zijn onder geleide van den gemeente secretaris en den gemeente-veld wachter naar Rotterdam en verder naar Antwerpen afge reisd. Aan onzen vroegeren dorpsgenoot, den EdelAchtb. Heer A. J. van Vessem, is als oud-secretaris der gemeente Stellendam, een jaarlyksch pensioen ad j 458.- toegekend. Door den bouwman H. J. S. alhier, werd een varken dood in het hok gevonden. Voor S. een leelyke schadepost. OUDDORP. Dinsdagmorgen werd alhier met goed gevolg de reddingsboot in de Noordzee beproefd. OUDE TONGE- De heer H. J.M. Nieuwen- huizen, kapelaan alhier ia als zoodanig be noemd te Bovenkarspel. Aan J. Kik, nachtwaker alhier, is een pensioen van f98.— toegekend. Voor het Haagsche Gerechtshof werd op 10 dezer met gesloten deuren behandeld de zaak van den 33-jarigen directeur van de gasfabriek te Oude Tonge, J. G. W. T. die door de Rotterdamsche Rechtbank is vrijgesproken van de aanklacht zich te heb ben schuldig gemaakt aan het misdrijf, strafbaar gesteld bij artikel 100 van het Wetboek van Strafrecht, (schending van de onzijdigheid des lands), tegen welke uit spraak het openbaar ministerie in hooger beroep was gekomen. De eisch luidde thans 3 maanden gevan genisstraf. Het huis en schuur van den landbou wer P. van Kempen, aan den Oostdijk is onderhands verkocht aan J. de Later, met selaar alhier. DEN HUMMEL- Vrijdag j.l. werd Joost K. van hier vervoerd naar het krankzinnigen gesticht te Loosduinen. Vrijdagavond zal de laatste les aan de landbouwcursus alhier worden gegeven, en hiermee voor dit seisoen de cursus worden gesloten. Mochten zich op ons eiland Belgische onderwijzers ophouden, die naar adressen hunner mede gevluchte collega's wenschen te informeeren, dan kunnen zy zich wenden tot den heer P. Bisschop alhier, by wien eene volledige lyst ter inzage ligt, zoowel van hen, die in Nederland, als van hen die in Engeland of Frankrijk vertoeven. De laatste vluchtelingen, die by de familie Buys was gehuisvest, zijn heden naar haar vaderland vertrokken. Aan den gemeenteveldwachter, den heer Witvliet is opgedragen, toezicht te houden op de grintwegen onder deze ge meente. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Bij de aan besteding door Burg. en Weth. van deleve ring van pl.m. 250 M3 grint was laagste inschrijver Mar8, de Wachter alhier voor f 2,11 aan wien de levering gegund werd. Het vervoer van de grint naar de bakken werd niet gegund, zoodat daarvoor een her besteding zal plaats hebben. In de vergadering van de Boerenleen bank alhier, werden herkozen de heeren Dk. Huizer, Izk. Scherpenisse en J. G. Bom. respectievelijk lid van bestuur, raad van toezicht en kassier. Het drie-jarig zoontje van D. H. alhier had het ongeluk by hoog water in de kaai te vallen. ArU°. v. S., die in de nabijheid bezig was waschgoed te spoelen, snelde er heen en had het geluk den knaap bij een voet te grijpen en op het droge te brengen, waardoor het kind aan het gevaar van te verdrinken ontsnapte. Naar men verneemt is de prijs van de ajuin hier thans tien gulden, van de paardepeeên drie en een halven gulden; terwyl voor de suikerbieten gecontracteerd wordt voor veertien gulden de duizend kilo. Door de gemeentepolitie alhier is pro cesverbaal opgemaakt tegen G. D. wegens overtreding der jachtwet. CONNIE VAN GROOTMOEDER. DOOR REGIEN FRANK. Gedroomd had het kindje zoo vreemd, dien nacht. In zyn smal, wit bedje, omkleed met kanten rood en blauw zijde lag-ie te staren, en met het rosig-witte handje, kleine, ronde figuurtjes op het kussen teekenend zei hy zachtjes:

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 9