Offlciëel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD. 15de Jaargang. Woensdag 10 Maart 1915. No. 17 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 'g.GRAVElVIItOE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Adverjentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Plaatselijk Nieuws. MlDDELDARNIS- Door den burgemeester word bekend gemaakt dat de kohieren No. 1 en No. 1 B der personeele belasting aan den ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld. Door de vertegenwoordigers der ver schillende suikerfabrikanten is deze week weer aanvang gemaakt, met het Contrac teeren van Suikerpeen compagne 1915 de prüzen loopen tot f 14,50 per 1000 Kilo gram. De Burgemeester van Middelharnis brengl ter kennis dat de goederen als dekens en dergelyke, die destijds ten behoeve van de Belgische vluchtelingen zjjn afgestaan voor zoover nog aanwezig, door de vroegere eige naars kunnen worden teruggehaald aan de Ambachtsschool op Vrijdag 12 Maart a. s. des n. m. tuascben 2 en 4 uur. Door de Burgemeestersop dit eiland zul len in het vervolg geen „bewijzen" of „ver klaringen" tot bet verkrijgen van verlof of andere voorrechten -aan de militairen wor den afgegeven. De militairen hebben zich daartoe te wenden tot hun Chefs, die bij de Burgemeesters alle gewenachte inlichtin gen kunnen verkrijgen. Do „Volksxang". Op Donderdag 18 Maart a. 8. geeft de Zangvereeniging de .Volkszang" haar jaar- Hjksche uitvoering in de concertzaal van den beer K. J. Meijer. Velen zullen dezen avond zeker met genoegen te gemoetzien, als we nagaan, dat dezen winter nog niet veel uitvoeringen zijn gegeven en dat de Volkszang ons altijd iets schoons doet ge nieten. Bij deze uitvoering zal eene Solo zangeres optreden. Om niet teleurgesteld te wordeD, raden wij het publiek aan, zich vroegtijdig van kaarten te voorzien, daar bij de laatst ge houden uitvoeriDg de kaarten reeds op den dag der uitvoering des middags waren uitver kocht. Kaarten vanaf Zaterdag 18 Maart verkrijg baar. SoMMELSDIJK- Tot onderwijzer aan de O. L. School is benoemd de heer van der Valk van Vlaardinge^-Ambacht. De besmettelijke ziekte, diphtentus, welke heeft geheerscht bij J Buakop, is geweken. Het kohier der belasting op bedryfs- en andere inkomsten no. 4 over het belasting jaar 1914/16, en de kohieren der Pers. Bel. no. 1 en 1 B over het dienstjaar 1915 zijn heden aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld en is ieder daarop voor komende verplicht op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Het afschrift van het kohier van het schoolgeld voor het lager onderwys 1« kwar taal 1915 ligt gedurende vijf maanden ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing. Een voordeel. Door oneenigheid van de bakkers onder elkander in deze gemeente zyn de prijzen vaD het brood zeer verschil lend. Bij een der bakkers is het bakken van z. g. mekbrooden 2 cent lager, terwijl by een ander de prijs van het brood 1 cent lager is gesteld. Dinsdag jl. slaagde te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken, Mej. L. Thlelman alhier. STELLENDAM- De zendingscollecte, Don derdagavond in de Ned. Hervormde Kerk alhier gehouden, heeft opgebracht f 17,02. Het busje, dat langs de deuren gaat, leverde op f 40,— zoodat dit voor de Zendeng totaal bedraagt de som van f 57,02. Tot tijdelijk lantarenaansteker is aan gesteld C. Zeedyk, die dit werk gedurende de ziekte van zijn vader zal verrichten. Vrijdag a.s. vertrekken van de 10 nog in deze gemeente vertoevende Belgen «r S naar België, terwyl er nog 2 hier blijven. Deze twee vallen in de termen om door de Belgische regeering te worden opgeroepen voor den dienst. C. de R. alhier heeft zich, naar men ons mededeelt, gedwongen gezien om heele party varkens te verkoopen, daar de dieren lijdende waren aan longziekte. Tegen Maandag a.s. worden de brood prijzen alhier verhoogd als volgt: Tarwebrood van 16 op 17 cent, brood van gebuild meel van 18 op 19 cent, witte brood van 22 op 24 cent, krentenbrood van 25 op 28 cent, alles per kilo, terwijl het bakken van z.g. mekken met één cent wsrdt verhoogd. De Heer van Hattum, volontair aan de bijzondere school alhier is benoemd tot onderwijzer aan een bijzondere school te Katwijk. By de Gereformeerde Kerk alhier is beroepen Ds. Esselink, predikant te Wate ringen. GOEDKREEDE- Sedert jl. WoenBdag is de scheepvaart op het Noord Pampus verboden terwijl atoom- en motorschepen, welke naar zee vertrekken of uit zee komen, zullen worden geloodst. Door den Raad dezer gemeente is één- parig besloten, om, wanneer de omstandig heden blijven zooals thans, de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Op de lijst, bedoeld by art. 18, eerste lid, der Leerplichtwet, komen in deze ge meente 186 kinderen voor. De lijst van stemgerechtigde Ingelanden van den polder „Het Oudeland" is gedurende veertien dagen ten huize van den Secretaris ter inzage gelegd. Door de grof- en hoefsmeden P. Renaud en C. van Wijk alhier worden in den laatsten tyd belangrijke hoeveelheden hoefijzers ver vaardigd ten behoeve van het Duitscbe leger. Inzake het onderhoud van den grint weg Ouddorp Sommelsdijk over 1914 be liepen de uitgaven in de sectie der gemeente Goedereede f 1491,776. De toestand van het benoorden den Nieuwen Waterweg gestrande stoomschip „Fix" is volgens mededeeling van den sleep dienst L. Smit en Co. van dien aard, dat van verdete berging van schip en lading afgezien is. De aandacht van de kustvisschers zij erop gevestigd, dat drenkelingen, welke af komstig zijn van vaartuigen enz. der oorlog voerenden, die in de Nederlandsche territo riale wateren wordeD gered, zoo mogelyk op Nederlandsch gebied aan land moeten worden gezet. DUDDtiRP. Aan het Noorderstrand alhier zyn 6 vaten olie aangespoeld, gemerkt Dix Co. Londen, en door den strandvonder opgeborgen. Donderdagavond 18 Maart hoopt de Zangvereeniging Halleluja onder leiding van den Heer P. van Eyk in hét oude School gebouw een uitvoering te geven. De netto opbrengst zal ten bate komen van het Natio naal Steuncomité. In de pauze zullen voordrachten worden gehouden. NIEUWE TONGE- Na een verblijf van ongeveer vijf maanden zijn Maandagmorgen van hier de laatste 32 Belgische vluchte lingen vertrokken, waarvan 8 personen naar Antwerpen zijn gegaan, terwijl de anderen zich naar het kamp Ede hebben begeven. Maandagmorgen geraakte een hit van den rijtuigverhuurder P. K. alhier by het inspannen achter zijn schuur in de diepe moddersloot. Het beest was er spoedig uit en kwam er zonder ongelukken af. Het aangeven van kindereD voor de toelating op de Openbare Lagere School is bepaald op Woensdag den 24 Maart a.i des v.m. te 10 ure in het Gemeentehuis. Op Dinsdag den 23 Maart a.s. des a.m. ten 2 ure zal in het gemeentehuis de ge legenheid zyD opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden. OUDE TONGE. By de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigen dommen in deze gemeente, noodig voor den aanleg van een afsluitdam met keeisluis in het havenkanaal. Ten einde de havenkom voor hooge livierstanden af te sluiten is de gemeente voornemens om in het havenkanaal een afsluitdam met keersluis aan te leggen. De noodige particuliere eigendommen zijn niet bij minnelijke schikking kunnen wor den verkregen. Tegen onteigening bestaat bfj den Minister van Waterstaat geen be zwaar, aangezien bedoeld werk van algemeen nut is te achten. Tegen het onteigeningspla» zyn geen be zwaren ingebracht. De tuinen in den Heerenpolder van den Heer M. Mys ziin onderhands verkocht aan de Heer C. Snyder Pz. Tot Secretaris van den kolenbond al hier ia benoemd de Heer H. Berk. Op j.l. Vrijdag is een kalfbeest van den landbouwer P. v. Kempen alhier afge maakt, en voor de consumptie goedgekeurd. De Ryksklerk by de belastingen F. Bus ten kantore Groningen wordt met ingang van 1 April ontheven van de tijdelijke waarneming van 't kantoor Oude Tonge, ierwyi dan in zyn plaats treedt de surnu merair E. H. v. Heiten, uit de directie Rot terdam, thans te Maastricht, eveneens tij delijk. Op de tweede buitengewone vergade ring van het Departement Oude Tonge der Maatschappij tot Nut van 't algemeen die Dinsdag 2 Maart j.l. plaats had voor leden en introduce's op de bovenzaal by den heer Geluk, werd door eenige dames en heeren een blijspel opgevoerd getiteld: „Mijnheer de Senator," dat zooveel succes schijnt ge had te hebben, dat de spelers zyn aangezocht het ook voor militairen in de cantine op te voeren. Inplaats van eenige spelers die bezwaar hadden anders dan in een besloten gezelschap op te treden zyn nu eenige mili tairen bereid gevonden mede te doen, zoodat die opvoering toch kan doorgaan. STAK AAN 'T HARINGVLIET. Maandag jl. zou men by v. H. alhier de wasch doen. Nadat men buiten bet fornuis had aange maakt, ging men eten en toen men terug kwam was de bonte wasch, welke een eindje daar va* daan lag, geheel verbrand. Waar schijnlijk waren eenige vonken uit het for nuis op het droge goed gewaaid. De schade wordt berekend op 28 gulden. Het kohier der personeele belasting No. 1 is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. In deze gemeente hebben zich 12 nieuwe kiezers aangegeven om op de kiezerslijst geplaatst te worden 12 kiezers zyn wegens overlijden en vertrek daar van afgevoerd. Donderdagavond a. s. zal alhier eene algemeene vergadering van de Boerenleen bank gehouden worden. Aftredende bestuurs leden zyn de heeren D. Huizer, lk- Scherpe- nisse en de kassier J. G. Bom. ZIJN OPOFFERING. Toen ik besloot myn vacantie te gaan doorbrengen in het kleine Fransche bad plaatsje aan de kust van Bretagne, had ik niet gedacht nog eens betrokken te worden in een zoo tragische geschiedenis als de vol gende, Een vaD de eersten, waarmede ik kennis maakte, was de dorpsgeestelijke, pater Lanson. Hy was een man van groote be gaafdheid en het verwonderde my, dat iemand met zoodanige bekwaamheden als hy in zoo'n gat was terecht gekomen en er volgens zyn eigen zeggen reeds zes jaar zat en niet weg wilde. Ik vermoedde, dat hier achter iets anders moest schuilen, doch toen ik van dit vermoeden eeDs iets had doen doorschemeren, scheen hy daardoor zóó on aangenaam getroffen, dat ik niet meer er op terugkwam, ofschoon het myn vermoeden had doen toenemen. Myn leven ging er kalm en rustig voor bij en ik begon de rest van de wereld lang zamerhand te vergeten, toen ik plotseling daaraan herinnerd werd, doordat myn vriend Rapagne met zyn jonge vrouw myn afzon dering kwamen deelen. Zy hadden besloten den eersten tyd van hun huwelijk slechts met en voor elkaar te leven, en dit onbe kende plekje opgezocht voor huD ydille. Den volgenden morgen gingen wy gezamen lijk naar de kerk en weder was ik vol aan dacht en bewondering voor Lanson's schoone woorden. Plotseling stokte hy alle kleur week van zyn wangen en hy scheen het bewustzyn te zullen verliezen. Moedig over won hy echter dezen aanval van zwakte en zette zijn preek voort, ofschoon het nu lang zoo goed niet ging. Toevallig keek ik mevrouw Rapagne aan en toen trof myook haar buiteugewone bleekheid, terwyl een ze nuwachtig trillen van mond- en neusvleu gels haar aandoening verried. Haar man was vol aandacht en merkte niets van deze aan doening. 't Was voor my een voldongen feit, dat die twee zy en Lanson el- kaai meer ontmoet hadden, doch daar ook later noch zy, noch Lanson hierover spraken, dacht ik er verder Diet aan. Op een Zondag kwam mevrouw Lermean, de tante en pleeg moeder van Rapagne's vrouw het jonge paar opzoeken. Zy bleef een paar dagen, en daar ik haar een sympathieke vrouw vond, gin gen wjj veel samen wandelen. Op één onzer wandelingen, ontmoetten wy Lanson. Hy schrok zeer hevig zelfs, en ook mevrouw Lermean scheen onaange naam getroffen. Wie is dat? vroeg zy eenigszinsruw. De dorpsgeestelijke, antwoordde ik, verwonderd over haar vreemd gedrag. Een best mensch, die Zy lachte schamperdie een andermans diamanten steelt, vervolgde zy, de door my niet voleindende zin. Mevrouw, riep ik verbaasd en tevens verontwaardigd Lanson is myn vriend. Dan pleit dat niet voor Uw keus, ver volgde zy spottend. Ik zal U de geschiede nis verhalen en U kunt zelf oordeelen.Hij was "een zeven jaar geleden by ons als huis- Ieeraar. Lucie de vrouw van Uw vriend was pas in ods gezin opgenomen en zij, en mijn beide zoons, kregen les van hem. Hij scheen heel goed te zijn en ook deles sen bleken zeer vruchtbaar. Ik beschouwde

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 9