7 „Voor hen beidjes" dacht ze ineens schrik kend „en Lili dan? Lili?" wont-il Neen, Lili zou niet meegaanWant ai was ze nu om het kind aan zee gaan wonen ze zag wel dat het meer en meer achter- uitging. Ze voelde al te best, dat Lili met bij haar zou blijven, dat ze het kind zou moeten afstaan, want te teer was het voor deze wereld, waar veel gestreden moest worden; ze voelde dat zy zou moeten be rusten. Toen ze na dagen van hevig lyden voor het arme kinderlijfje voor het sterfbedje zat vau 'r kleine lieveling, toen ze het schok ken zag, de benauwde ademhaling van t bijna uitgemarteld lichaampje, was het, of ze niet meer bedroefd mocht zijn, dat het kind nu rusten ging een zalige rust, na wreed, wreed lijden Aan het zonnige strand was Hilda nu alleen. Ze had het Hans geschreven, dat Lili was gestorven, dat ze zich eenzaam en onge lukkig gevoelde. Nu had ze niemand meer, met wie ze spreken kon. Ook schreef ze in haar brief, dat ze een betrekking moest zoeken, want het beetje geld, dat ze nog hadden, was door Lili haar ziekte geheel verdwenen. Ze had nog maar weinig van Hans ge hoord, enkel een korten brief had ze ont vangen, toen hü goed was overgekomen en een mooie betrekking had gekregen. O ze was er wel heel gelukkig mee ge weest, dat hij zoo goed was aangekomen maar wat had ze nu nog hier, waar zjj alleen was en niemand had, die haar troos ten kon in haar smart en Lili, die dood was. Daarom ook was zy zoo blij, toen ze eindelijk na lang vrucbteloos zoeken een betrekking had gevonden op 'n kantoor. Heel groot was het salaris er niet, maar het werk was licht en wat ze kreeg was netgenoeg voor haar om mee rond te komen. Een kamer had ze gehuurd en met 'r overgebleven meubeltjes had ze alles gezel lig ingericht, met bloemen en plantjes er tusscben. Dat stond warm en Hans vond het ook zoo mooi. Altijd was het Haus die in haar gedachten leefde, op kantoor bij haar werk, thuis in hare eenzaamheid, al tijd was ze van hem vervuld. Op een morgen zat ze heel kalm te ty pen op kantoor, toen er even aan de deur getikt werd 't Was de juffrouw, bij wie ze op kamers woonde, met een telegram voor haar. Ze beefde toen ze het papier openscheurde ze moest gaan zitten, 't geluk dat er in stond, het overweldigde haar„Ik kom je halen, Hans", Moer stond er niet, maar ze wistze wist, dat Uaar geluk nu zou aan breken, dat haar leven nu eerst beginnen zou Gemengd Nieuws. DEN HAAG. Naar wy vernemen is do Duitscbe gezant alhier, de heer F. von Müller, sedert eenigen tijd ernstig ongesteld, zoodat hi) behoefte heeft aan langdurige rust, welke hij zich onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden, die zeer veel van zijn werkkracht vorderden en nog vorderen, niet kan gunnen. In verband biermede onder werpt de gezant zich thans reeds aan een geneeskundige behandeling. Men seinde ons Zaterdagavond uit IJmui- den: Hedenavond is alhier een soldaat,die op wacht stond bij don in aanbouw zijnde watertoren nabij de Visschershaven, aan gevallen en doodgeslagen. De soldaat heeft veimoedelük nog twee schoten uit zijn ge weer kunnen lossen, althans men heeft twee schoten gehoord. Door de politie zijn twee der vermoedelijke daders gearresteerd. BUDAPEST. Uit Bukarest wordt aan de „Adeverul" geseind, dat de Rumeensche Minister van Oorlog tegen 17 Maart a.s. de 3de laatste reserveklasse heeft opge roepen. De leerlingen van de militaire academie werden tot onderofficieren bevorderd en zullen 15 Maart in hunne regimenten wor den geplaatst. GENÈVE. Uit Cordova (Spanje), de hoofd plaats van de provincie van dien zelfden naam, wordt geseind, dat een ernstig mijn ongeluk heeft plaats gehad door een ont ploffing. In de myn Kabese-del-Buey werden 1600 mijnwerkers bedolveD. Er zijn reeds vele dooden tevoorschijn gehaald. BERLIJN. Het „Berliner Tageblatt" pu bliceert een interview van den vroegeren Turkschen Minister van Financiën Dachawid bey. Deze zeide, wat speciaal de Dardanellen betreft: Tot nu toe is van Fransche of Engelsche zijde niet het geringste succes behaald geworden, want de aan den ingang bijoa in zee gelegen oude vestingen zijn voor verovering zonder belang. Ook de landingspogingen waren in Turkije lang vooruit gezien. Op het schiereiland Galipoü en rondom Constantinopel staan 250.000 man troepen. Over de militaire maatregelen is het niet noodig uit te wijden, omdat de Duitscbe overheid door Duitsch missie, welke sedert maanden aan de verdediging van de Dardanellen en van geheel Turkije mede werkte, voldoende informaties ontvangt. u i°iervi.ew S'Dg toen over politiek. Aan- gehaald zy slechts dat Dachawid uitdruk- kelyk beweerde bij zijn doorreis door itumenie een zeer goeden indruk heeft ge kregen. Hij gelooft niet aan complicaties dezerzijds. Van zijn finantieele missie hoopt Dachawid bey, wegens zijn vroegere uit stekende relaties tot den huidigen schat kistminister Helfferich en tot de leidende bankkringen in Duitschland het beste succes. Men meldt ons uit KatwijkH. M. de Koningin bracht Zaterdag per automobiel een niet-officieel bezoek aan Katwijk aan Zee, blijkbaar tot het houden van een in spectie-reis. Bij de buitensluis aldaar stapte H. M. uit, om vervolgens langs het strand haar weg te paard naar de Gemeente Noorüwijk te vervolgen. Een valsche wissel. Den 27sten Febr. 1915 des namiddags tusschen 1 en 2 uur, is op het Kantoor van de N0'meeg8Che Bank vereeniging te Nijmegen uitbetaald een wissel van het Technisch Bureau „Robbert Kalff en Co" te Arnhem, welke wissel valschelijk betaalbaar was ge steld bij genoemde Bankvereeniging door St. Arntz Nijmegen. De persoon, die het be drag van dien wissel groot f2860 bestaande uit 2 bankbiljetten van f 1000, 2 van f 300, 1 van 200 en 1 van f 60, waarvan de num mers onbekend zijn, in ontvangst nam, is naar gissing 20 jarenoud, klein, heeft blond haar en aankomend klein kneveltje, smal blozend gezicht, beschaafde spraak en is ge kleed met korte gryze overjas, bruine broek en donkeren slappen gleufhoed, waarvan de rand aan de achterzijde naar beneden geslagen is. De Commissaris van Politie te Nijmegen verzocht aanhouding en voorge leiding van dien onbekende. HAMBURG. „De Hamburgische Korres- pondent" (zooais men weet het vroegere lijforgaan van Bismarck) komt er tegen op de Bismarck-herdenkingsfeesten te verschui ven, hetzij wegens de goede week of wegens den oorlog en schrijft: „Juist in dit verschrikkelijke oorlogsjaar moeten wij de Bismarck's geboortedag tot ernstige inkeering komen. De vraag of niet door overmoedigheid en onbescheidenheid zeer veel is bedorven van wat de „eenige'' ons heeft gegeven, moet op dien dag ernstig besproken worden. De goede wil is waarlijk niet ongeöigend voor zulk een feit. De oorlog schijnt ons juist de rechte tijd Bismarck's aandenken te vieren. Niet alsof ons deze oorlog juist met stempel van Bismarck toont. De groote kanselier had de coalitie van hen, die in zijn tijd evenals thans onze verbitterde vijanden waren, weten te verhinderen. Doch slechts in het teeken van Bismarck kunnen wij overwinnen. En hoe past de „cberne' klank dan de wapens tot den eerdag van den ijzeren kanselier. Zelfs de geniaalste regisseur had voor het feest van Bismarck's honderdsten geboortedag geen gewyder tooneel kunnen vinden dan dezen oorlog. Op den len April 1915 zullen wy, opblikkend tot den grooten kanselier, de eer van trouw aan het vaderland vernieuwen en op de gevechtsterreinen zullen de kanonnen van de kracht en den duur van Bismarck1 levenswerk getuigen. Eon firma te Tiel had in Duitschland een stoommachine besteld. Dezer dagen ontving ze bericht, dat de machine zou geleverd worden, indien het koper en de gummi (30 pCt. méér dan het benoodigde gewicht) van Tiel zouden worden toegezonden. De firma berichtte den fabrikant daar aan- koopen van deze grondstoffen bier te lande en het uitvoeren er van groote bezwaren meebrengt dat deze de levering kon uit stellen tot na den vrede. Of men dezen ter mijn... te lang achtte, of anderszins, bleek niet, maar wel volgde enkele dagen later de mededeeling dat de Duitsche Regee ring den uitvoer van de machine had toe- Men seint ons uit Hoek van HollandHet hier binnengekomen stoomschip Colchester van de Harwiclilyn rapporteert, in de Noord zee een onderzeeër te hebben bemerkt, doch echter niet door dat vaartuig te zyn aan geroepen. Men seint ons uit Hoek van Holland Het kanongebulder heeft zich heden middag weder berbaald. Dit geluid wordt wel vaker hier waargenomen, doch dan komende uit Zuide lijke richting. Heden echter kwam de wind uit Noord Oostelyke richting zoodat het absoluut is uitgesloten, dat bet gebulder van de landzyde kwam. Hieruit kan toch niet met zekerheid worden afgeleid of een zee slag gaande is. AMSTERDAM. Door een defect aan de electiische centrale ondervond het tramver keer over het geheele Amsterdamsche net Dinsdagmiddag heel wat vertraging. In verschillende straten stonden ryen trams achter elkaar op stroom te wachten. Nadat omstreeks vier uur stroom verkregen was, viel kort daarna de spanning weer neer. Ook in verschillende bedrijven werkte de storing belemmerend. Het electriscbe licht ging hier en daar even uit maar flikkerde weldra weer op. Om vyf uur was bet defect blijkbaar weer geheel hersteld. De trams reden overal weer. Nader vernemen wy, dat de storing in het electriscbe bedryf te wijten is aan het springen van een stoompijp van een der machines. Opvoering verboden. HARDERWIJK. Een reizend tooneelgezel- schap onder directie van de heeren Roelofs en Hendriksen uit Den Haag, had vergun ning van de militaire autoriteiten weten te bekomen, tot het geven van een tooneel- avond, waarop o.a. zou worden opgevoerd de Revue „Vrij Nederland" (Zooals men weet is Harderwijk in staat van beleg). Deze opvoering had Vrijdag plaats en zou Zaterdag herhaald worden, doch de autori teiten verboden plotseling een herhaling, van de opvoering, zoodat het gezelschap moest vertrekken. VAKIA. De Fransche vrouwen en Engeland. 't Schijnt, als men de Parysche corres pondente van de „Times", iemand die in vredestijd zeer goed blyk hoeft gegeven, dat de Fransche dames niet al te goed zyn te spreken over de prestaties van de En gelsche soldaten. Vermoedelijk komt dat-, doordat zy te veel met hun eigen Fransche piotten te doen hebben, maar ook zyn er andere redenen voor. De Engelsche Times- correspondente wyst er op, dat de Fransche dames der aristocratie erkennen, dat Enge land veel heeft gegeven. Maar dat de groote massa in dat land toch nog niet aangespro ken is geworden. De Fransche bourgeoisie, afhankelijk van haar stuivers-lijfblad, ge loofd vast en stellig al de verhalen, die daarin worden opgedisebt en richt verder haar oordeel naar de brieven, die zy van haar Fransche vrienden aan het front kry- geD. Daar deze wel in contact zijn met de Engelsche, maar onder abnormale en alles behalve aangename omstandigheden is nu en dan die critiek over den Engelschman minder gunstig. De vrouw uit het volk gelooft nog het meest in het goede en harde werk dat En geland verricht heeft, ook wat België be treft. Zy is minder achterdochtig en minder critiek. Alleen verbaasd zy zich bijzonder over de luxe waarmee, volgens de geruchten, de Engelschman op het oorlogsterrein zich omgeeft. Daarover gaan de meest fantas tische verhalen rond. Omdat een Engelsch man gesteld is op wasschen, thee, spek of ham, vindt de Fransche vrouw hem on geschikt ora te vechten, daar zij 't beeld voor zich heeft van slordig gekleede, non chalant doende, niet al te Fransche solda ten met bemodderde slobkousen en scheeve petten of verkleurde jassen. De practische tegeu weer en wind bestand zijnde Engel sche kaki-kleeding, de lederen beenbeklee- ding en de steeds gemakkelijk te reinigen been windselen der Engelschen steken daar bij zeer af, doen iets dandy-achtigs. Doch dat zyn alles maar kleinigheden. Zij influenceeren echter op de algeraeene opinie der Fransche vrouwtjes van alle standen. Hoofdzaak is ook dat men zoo moeilijk verstaat. DeFranschen hebben zich nooit erg druk gemaakt om goed Eagelsch te leereu spreken. De Engelsche soldaten kennen maar een mondje vol Fransch en het zijn de officieren van goeden huize alleen die vlot Fransch spreken. Het aandeel van Engeland in den oorlog wordt ook nog niet goed begrepen. Engeland zond slechts een expeditieleger naar Frank rijk en dat leger is natuurlijk in verhouding met het Fransche betrekkelijk klein. Nu meent men in Fraukryk dat er te veel publiciteit en lof wordt gegeven aan de verrichtingen van het Engelsche leger. De Fransche vrouwen nemen het nu op voor hun eigen soldaten. Wat de verrichtingen der Engelsche Marine betreft, zoo weet de Fransche vrouw daarvan zoo goed als niets, volgens de „Times" correspondente, die er op aandringt dat vooral ook met hulp der Engelsche vrouwen de verhoudingtusschen de Engelschen en het Fransche volk beter mag worden. Als de verbondenen te Constantinopel zijn Een aantal voorspellingen kan men reeds booren over wat er gebeuren zal als de Engelschen en Franschen Constantinopel bezetten. Maar één legende wordt vooral daarbij weer in herinnering gebracht, die vast ge loof vindt onder de Turken. Ten tyde dat de Ottomaansche benden voor 't eerst de Christenkerk, de Aya Sophia binnentraden, werd daar juist door een priester de mis bediend. De soldaten wilden op hem toe- loopen om hem te dooden, maar de muur opende zich en de priester met de heilige voorwerpen in zijn handen verdween daar door. De marmeren wanden sloten zich direct en konden nooit weer geopend wor den. Echter zullen zij zich weer ontsluiten op 't oogenblik, dat de Kerk weer door de Christenen wordt heroverd en de halve maan op den koepel door een kruis wordt ver vangen. te hebben aan opneembare kali. Hij dient dit in de eerste plaats te zoeken in de kleur van het blad dezer gewassen. Neemt by b.v. by zijn aardappelen en bieten op het blad een abnormale zwart groene kleur waar, tien tegen één dat deze gewassen lijden aan kali gebrek. By erger gebrek gaan deze kleuren bjj enkele gewassen zelfs over tot bruine en koperroode, (grassen en klaver vooral). By sommige gewassen, b.v. uien, komen doode punten aan de bladeren. Te klein blad is dan ook dikwijls het gevolg. Wanneer men een stengel by bieten niet af kan knappen, maar daarentegen taai aanvoeld, kan men er by na zeker van zyn dat een kalibemesting noodig en voordeelig is. Moeilijker is het aan te geven hoe veel kali men moet geven. Er doen zich zooveel om standigheden voor die van invloed zyn daar op. Als leiddraad kunnen wij echter onder staande cijfers geven. De landbouwers kun nen deze naar omstandigheden wijzigen. Voor aardappelen geve men vroegin'tvoor jaar 300 a 400 K.G. kalizout (40 °/0) of 500 600 K.G. Patent-kali. Deze meststof kan men wat later aanwenden. Voor suikerbieten en voederbieten geve men 400 a 500 K.G. kali- zout. Voor wortelen en uien kan men 't beste patent kali gebruiken500 K.G. per H.A. Vlas geve men -300 K.G. kalizout, het chloor geeft een mooie vezel. Voor de wintergraven gebruikt men de kali mest bij voorkeur in 't najaar, ofschoon een overbemesting in 't voorjaar dikwijls goede resultaten gegeven heeft. Men zaaie dan b v. 200 h 250 K.G. kali zout, als 't gewas goed droog is. Voor haver kan men 200 300 K.G. kalizout uitstrooien. Gras en weiland geve men nu 250 K.G. kali zout. Over 't algemeen dient gezegd te worden dat de kalimeststoffen zoo vroeg mogelijk uit gezaaid moeten worden. Ziet men echter aan een groeieDd gewas teekenen van kali-gebrek dan kan men nog veel helpen door een over bemesting, bij voorkeur met patent-kali. Verlioopingen. Landbouw. Kali op kleigrond. Naar aanleiding van mijn laatste artikel met bovenstaand opschrift ontving ik twee brieven van landbouwers welke mij nadere inlichtingen vroegen. Een daarvan vraagt my of men aan de gewassen zelf kan zien of er gebrek aan kali is. En de andere vraagt of ik eens wil opgeven hoeveel kalimest en van welke soort noodig is. De eerste vraag is gemakkelijk te beant woorden. Iedere landbouwer kan by eenige routine spoedig zien of zyn gewassen behoef-1 Op Donderdag II Maart 1915,'s voorin. 10 uur, onder Nieuwe Tonge, aan den Duivenwaard- scbendyk, van een PAARD, 13 stuks RUND VEE, LOOPVARKEN, LANDBOUW- en SCHUURGEREEDSCHAPPEN, ten verzoeke van Mejuff. de Wed. H. Vreeswijk. Notaris VAN DER SLUYS. Verhuring by inschrijving naar de bene ficie voor tien jaren vanaf blootschoof 1914 tot en met blootschoof 1924, van twee per- ceelen BOUWLAND aan den Oudeland- schendyk in den polder het Noordland te Oude Tonge, groot 3 H.A. 39 A. 30 c.A. of 7 Gem. 117 R. V. M. ten verzoeke vanMej. C. en M. Lukaart te Nieuwe Tonge, tegen de vastgestelde huursom. Onderteekendeen gesloten Inschrijvingsbiljetten te bezorgen vóór of op 13 Maart 1915 by Notaris J. VAN ISPELEN te Oude Tonge. Op Woensdag 17 Maart 1915, 'snam. 4 uur, te Melissant, ter herberge van A. v. d. Werf, veiling vanEen WOONHUIS met SCHUUR, WAGENHUIS en verdere getim merten, benevens het eeuwigdurend recht van erfpacht van den grond, waarop die staan en het erf. te Melissant, nabij den Molendijk, kad. Sectie A nommer 1272, groot 7 Aren 50 centiaren, bewoond door C. Nagtegaal Pz. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag, 17 Maart 1915, des namiddags, 3 uur, aan den Westhavendyk te Middelhar- nis: Ongeveer 25000 DRAINEERBUIZEN, in koopen van 1000 stuks, ten verzoeke van den WelEdelGe8tr. Heer Mr. A. Zaaijer, te Dirksland, curator in het faillissement van C. Pyl te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 18 Maart 1915 des voormiddags 9i/j uur aan de Kaai te Middelharnis en des voormiddags I0'/2 uur aan de Kaai te Sommels- dyk van SPARREN, ten verzoeke van W. Willart te Oosterhout. Notaris VAN BUUEEN. Op Vrijdag 19 Maart 1915 des voorm. 10 uur aan de Kaai te Oude Tonge, verkoop van eene party HEKKEN- en MESTPUTPALEN voor dhr. J. Legierse. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 24 Maart 1915, 'snam. 4 uur, te Melissant. ter herberge van A. Both, af slag van: Een WOONHUIS met SCHUUR, WAGENHUIS en verdere getimmeiten.be- uevens het eeuwigdurend recht van erfpacht van den grond waarop deze staan en het erf, te Melissant, naby den Molendyk, kad. Sectie A nommer 1272, groot 7 Aren 60 centiaren, bewoond door C. Nagtegaal Pz. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 24 Maart 1915 inzet en op Woensdag 31 Maart 1915 afslag telkens des namiddags drie nur in het Hotel Spee te Sommelsdyk, voor den heer Dr. J. M. van "t Hoff te Zeist van 4.45.40 H.A. (9 gemeten 210 roeden V.M.) BOUWLAND en DIJKWEILAND langs de haven van Dirksland, onder Sommelsdyk kad. Sectie D nrs. 11, 18 en 14 en Melissant kad. Sectie D nrs. 2, 10 en 240. 8.22.80 H.A. (17 gemeten 275 roeden V.M.) BOUWLAND en WEG in den polder Klin- kerland onder Herkingen kad. nrs. 246 tot en met 253. 8.84.40 H.A. (19 gemeten 78 roeden V.M.) BOUWLAND in den polder bet Oudeland onder Middelharnis kad. Sectie C nrs. 204, 205, 206, 210 6D 211. 3.13.50 H.A. (6 gemeten 81 roeden P.M.) BOUWLAND in den polder het Oudeland onder Ooltgensplaat kad. Sectie A nrs. 316, 317 en 318. Notaris Mr. A. MIJS.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 7