Officiéél Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD. L5de Jaargang. Woensdag 3 Maart 1915. No. 16 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DB JONG, Ltd van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 'a-U HAVE!* II1GE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Mlddelliarnls. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Plaatselijk Nieuws. UIDDELUARNIS- Donderdag 4 Maart des avonds van half 8 tot half 9 zullen de ge reedgekomen kleedingstukken bestemd voor het Kon. Nat. Steuncomité tentoongesteld zyn om den daaropvolgenden dag naar Amsterdam en Rotterdam te worden ver zonden. Gelukkig zijn er nog veel wollen goederen bij, die met deze koude wel noodig zullen zijn. Allen, die nog werk onder handen hebben worden vriendelijk dringend verzocht, dit zoo mogelijk in te leveren, opdat het nog bij de zending kan gevoegd worden. Verder deelen wij mede, dat, daar de meeste onzer trouwe werksters in haar vrijen l\jd aan ons werk konden deelnemen en velen van haar thans door schoonmaak, eigen werk enz. enz. geen beschikbaren tijd voorloopig zullen hebben wij thans allen voorstellen eenigen tijd te staken. Wy brongen onzen warmen dank aan allen, die steunden met arbeid, met geld of met goed en aan de plaatselijke bladen die zoo trouw onze berichten opnamen. Ook betuigen wij van harte die dank voor de gastvrijheid, die wij in het catechisatie lokaal mochten genieten evenals voor de goede zorgen, waardoor wij dat lokaal steeds verlicht en verwarmd vonden. Zéér velen steunden en bielpeD onafge broken gedurende de vijf maanden van ons werk. Door dien steun konden wij 1350 stuks afleveren. Maar de ellende duurt voort, de nood blijft aanhouden, men leze slechts wat de N. R. Ct. van Maandag 1 Maart omtrent het tekort aan kleeding en dekking meldt. En al bopen wij vurig, dat binnenkort de vrede een eind moge maken aan den oorlog daarmee zal in de drukkende behoefte, die allerwege heerscht en heer scben zal nog niet zoo gauw zijn voorzien. Neon, 'tlaat zich aanzien, dat nog véél en véél meer zal moeten worden gedaan dan tot nog toe is geschied. Daarom eindigen wij met den oprechten wensch, dat wij, als wij over eenigen tijd opnieuw kunnen beginnen, ook d;\n weer al onze trouwe werksters van nu en vroeger, bereid zullen vinden en dat ook do steun van hen die bijdragen in geld of goed zon den, niet mogen uitblijven. Namens de leidsters van het etettnwerk A. L. G. v. d. BROEK Bosboom. Doordat de tram Maandagmorgen een ongeluk te Achthuizen trof, moest het reizend publiek de reis tot 9 ure opgeven. Daardoor vertrok de tram inplaats van 6i/2 eerst om 7*/« uur naar Ouddoip. Dinsdag was het 25 jaar geleden dat J. Albregts in dienst trad by de familie van der Koogh alhier. Wegens vernieling en beschadiging van eenige cementen en andere buizen van den heer C. Esselink alhier is tegen eenige baldadige jongens procesverbaal opgemaakt, hoewel zy eerst in de gelegenheid zijn ge stold om de gemaakte schade te vergoeden. De heer J. Bom L.Mz. alhier is aan gesteld als sub-Agent voor de gemeenten Dirksland en Melissant voor de Suikerfa briek van de firma de heeren Dolk en van V08S. Te IJmuiden is binnengekomen de vischsloep Theodora Emerentia, schipper A. Jongejan, met een besomming van f 1600.- In de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk zal Vrijdagavond een vergadering worden gehouden ten doel hebbende eene Confessioneele vereeniging op te richten. Dinsdag 9 Maart a.s. hoopt in de Zon dagschool alhier op te treden Ds. Paauwe uit 's Gravenhage. Mej. W. v. d. Meer slaagde fe Rotter dam voor het examen nuttige handwerken. SOMMELSDIJK. De bij A. H. geheerscbt hebbende besmettelijke ziekte diphteritus is als geweken verklaard. Verleden week had de werkman A. S. alhier een wondje aan zijn bandbekomeD. Zondag echter begon de hand zoodanig op te zwellen dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. De geneesheer constateerde bloedvergiftiging. Met het oog op het voorkomen van Mond- en Klauwzeer onder Oen veestapel in Zuid-Holland zullen de stierenkeuringen niet plaats hebben. Voor de op te maken kiezerslijst 1915/16 werden 9 aangiftebiljetten ingediend terwijl door 8 personen hunne belastingbiljetten werden overgelegd. DIRKSLAND. Zaterdag 11.slaagde voor de acte nuttigo handwerken te Rotterdam Mej. J. Penning alhier. De inteekenlijst voor het Steun-Co- mitó Curasao heeft opgebracht f 45. De ringsloot achter de Openbare waarschool is thans gedempt en gerioleerd tot aan de Kattewacht en loost nu op de Stationsweg in het groote gemeente-riool. Vrijdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier hare jaarvergadering. De Secretaris bracht het volgende verslag uit: Onze Vereeniging mocht zicb in betafge- loopen jaar verheugen in toenemende bloei. Haar wijkverpleegster kweet zich met ijver van haar taak, tot tevredenheid van het Bestuur. Uit waardeering voor haar hulp schonken enkele leden grootereen kleinere bijdragen aan de Vereeniging. Het aantal bezoeken door de verpleegster in 1914 afge legd bedroeg 3438, dit is byna 10 per dag, terwijl 116 maal hulp verleend werd aen den geneesheer en 2 maal een patient naar het ziekenhuis gebracht. Het aantal leden der Vereeniging steeg van 398 op 31 Dec. '13 tot 498 op gel ijk tydstip in '14 dauk zy de gewaardeerde hulp der dames A. de Graaff én M. Koenraad, welke hulp door het Bestuur op hoogen prijs wordt gesteld. De contributién stegen van f 622,25 tot f 640,25. Met dankbaarheid ver meldt het Bestuur dat aan gifien f 102 werd ontvangen, voor een deel van onbekende gevers. Met het oog op de mobilisatie werd enkelen leden uitstel van betaling gegeven terwijl 10 leden na herhaalde waarschuwing, moesten worden geroyeerd. Van de verplegingsartikelen werd in 1914 198 maal gebruik gemaakt. Over het gebruik kwamen geer.erlei klachten. Het aantal ar tikelen vermeerderde door het aanschaffen van 1 iigtent, 1 ruststoel, 2 ledikanten, 1 rottingligstoel, 3 windkussens benevens eenige kleinere voorwerpen. Versterkende middelen werden uitgereikt aan een 4 tal zieken, tot een bedrag van f 10,83. Ingevolge art. 17 werden de Statuten der Vereeniging gedrukt en aan alle leden ver zonden. De pogingen door het Bestuur aangewend om van de Diaconie der Herv. Gemeente een grootere subsidie te verkrijgen, bleven vruchteloos. Op verzoek werd den vorigen Magazijnmees ter T. Kats eervol ontslag verleend, terwyl in zyn plaats als zoodanig werd aangesteld de wijkverpleegster. STELLENDAM- Hedenmiddag kwam in de haven alhier de Torpedodienst I. De beman ning ging vervolgens per tram naar Oud dorp, waar een by den nieuwen toren aan gespoelde my'n onschadelijk werd gemaakt. Zaterdag stormde by schipper PI. van Es het zeil overboord. Een Goereesche schipper nam het vaartuig van van Es op sleeptouw en bracht het binnen. Schipper G. van Lenten passeerde vandaag bij Scheelhoek bij ton S. H. een my'n. Aan bet postkantoor alhier werden in de maand Pebruari behandeld 121 binnen- en 11 buitenlandsche telegrammen, 184te-, lephonische gesprekken en 11 oproepbe richten. By Kon. besluit van 22 Januari is krachtens art. 13 der wet op het Lager On derwijs aan deze gemeente f 5500 subsidie toegekend boven de bijdrage bedoeld by art. 48 dier wet. De lyst van stemgerechtigde ingelan den van den Woutrinapolder ligt gedurende 14 dagen t. w. van 3 Maart tot en met 16 Maart voor ingelanden ter inzage ten kan tore van den Secretaris. Door de landbouwers alhier is een nieuwe loonregeling ingevoerd voor hun arbeiders. Het loon dat tot nog toe 75 ct. per dag bedroeg, is n. 1. gebracht op f 1 Het anderhalf jarig dochtertje van I. Tr. alhier had het ongeluk uit een kinderstoel te vallen, tengevolge waarvan de kleine een sleutelbeen brak. Bij de aanbesteding door bet Bestuur van den polder „De Generale Dykagie van Stellendam" van 900 M3 grint werd de leve ring gegund aan A. Verschoor te Hardings veld voor de som van f 1,60 den M3. By Kon. Besluit werd de heer J. van den Broek alhier benoemd lot vertegen woordiger van den polder Nieuw Stellendam. Maandagavond 1 Maart werd een ledenvergadering gehouden van B. Z. O. D. Uit de rekening bleek dat het saldo van 1914 bedioeg f 875,25' ontvangen aan contributie 344,80 van donateurs 21,00 aan rente 10,53 totaal f 1251,58' De uitgaven bedroegen: aan ziekengeldf 131,93s uitkeering aan een weduwe 30,00 bodeloon 25,00 drukwerk 1,25 totaal f 188,18' Het totale bedrag der inkom sten bedroegf 1251,58s Het totale bedrag der uit gaven bedroeg 188,18s Batig saldo dus f 1063,40 Donderdagavond 4 Maart hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Lans uit Ooltgensplaat, die alsdan een rede zal houden over de zending. - De smid D. C. Birkhoff alhier heeft onverwachts veel werk gekregen. Hij heeft n.l. een groote bestelling gekregen voor Duitsche rekening, bestaande in de levering van een groote hoeveelheid hoefijzers. Naar men ons mededeelt kan hy nu ook nog een groote hoeveelheid ijzers maken voor het: Russische leger. Deze week werd weer druk juin afgele verd. Waarschijnlijk is het feit, dat de prijs van dit gewas van f 9 op f 8 per 60 kilo teruggeloopen is, de oorzaak, dat men zoo druk leverde. GOEDEREEDE- In de vergadering der Ver eeniging Aurora van 26 Februari j.l. trad als spreker op de heer J. Kleeuwens van Mid delharnis. Zooals steeds wist de heer Kleeu wens ook nu weer op aangename wijze ernst en luim af te wisselen. Spreker begon met op gloedvolle wijze „het Heksenlied" van E. v. Wildenbruch voor te dragen in eigen vertaling. Dan volgden eenige Wy- zangen van den Oosterschen dichter Fagora als proeve van de eigenaardige Oostersche dichtkunst, door F. v. Eden voor ons toe gankelijk gemaakt. Tot het meer komische gedeelte van het programma behooiden o.a. twee Flakkeesche schetsen van 'sprekers hand, in.dialectten gehoore gebracht, die door geestigen inhoud en uitstekenden voordracht eveneens veel by val verwierven. Eenige kortere gedichtjes besloten den gezelligen avond en een har telijk applaus toonde den spreker hoezeer zijn gave hier op prys wordt gesteld. Het ingekomen Nederlandsche Stoom schip ScheldeBtroom passeerde 26 my'l beoosten de zandbank Hinder eene mijnen bewesten het lichtschip der Maas een geel voorwerp met zwarte streepen, naar ver moed wordt eene luchtballon, in 't water drjjveDd. Onmiddellijk daarbij dreef eene zwarte my'n, die waarschijnlijk in 't touw werk dezer ballon verward zat. De lyst van stemgerechtigde Ingelan den van den polder „de Plas" is tot Maan dag 8 Maart a.s. ten huize van den Secretaris ter inzage nedergelegd. Door het stoomschip Randwijk zyn 2 mynen gepasseerd, n.l. één 15 myl beoosten het Noord-Hindervuurschip, gemerkt H 2, met een geel kruis en één N.N.W. van Scbouwenbank. Naar wy vernemen worden door den smid P. R. alhier in den laatsten tijd hoef ijzers vervaardigd met bestemming naar het buitenland. Van den veehouder W. de V., wonende in de buurtschap Oostdyk onder deze ge meente, werd een rund dood in den stal gevonden. Door den hevigen Westenwind is he denmiddag het zeewater in het Goereesche Gat dermate opgezweept, dat de uiterwaar den van de haven alhier geheel onderliepen. Vanwege den Stelling-Commandant te Hellevoetsluis is alhier telegrafisch bericht ingekomen, dat wegens mijnengevaar d6 scheepvaart in bet Noord-Pampus belem merd wordt OUDDORP- De heer Joh. Lodder Jc.z. is tijdelijk benoemd tot ambtenaar ter Secre tarie te Zwolle. Aan het strand by den Groeneweg is een mijn aangespoeld, vermoedelijk een Fransche. Dinsdagmiddag hebben militairen hem laten ontploffen. Aan het strand by Springer is een reddingsjol aangedreven. Door gamalenvis- schers van hier wordt getracht de boot in de baven te brengen-, hy is gemerkt Surrey London N. 5 Goedereede. NIEUWE TONGE- Aan het hulptelegraaf- en telefoonkantoor zijn gedurende de maand Februari jl. behandeld 155 telegrammen, 781 telephoongesprekken en 31 telephoon- oproepberichten. Totaal behandeld 967 be richten. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 9