6 met het oog op het Mond- en Klauwzeer onder den veestapel, de stierenkeuringen voorlopig geen doorgang zullen hebben. De heer A. van der Plaat van Middel- harnis is tijdelijk benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier. OUDE TONGE. Vrijdag jl. is er in het Mili tair Tehuis, eene uitstekende voorstelling gegeven door den goochelaar Dobosco, die zeer veel succes had. Binnenkort zal er weer eene voorstelling plaats hebben, waar twee humoristen zullen optreden, terwijl de Militaire ZangclubJonge Kelen uit Oude Tonge(n) zich ook weer eens spoedig zal doen hooren. Ter zake het rijden over een overweg als de tram in aantocht is, isA.S.teOude Tonge tot een boete van f 2, subs. 2 dagen hechtenis veroordeeld. De huisvrouw van A. Kerpel is van een dorpel gevallen waardoor zij haar been bezeerde waarvoor geneeskundige hulp ver leend moest worden. STAD AAN' r HARINGVLIET. Op den koop dag van de Wed. van L. haalde M.v. d.V. alhier een jong paard van den stal. Het dartele dier drukte hem zoodanig tegen de weeg, dat zijn pols op twee plaatsen hevig gekneusd werd en hij verplicht was genees kundige hulp in te roepen. Burg. en Weth. dezer gemeente maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1915 gedurende vijf maanden van den 2den Maart 1915 tot den 2den Au gustus 1915 ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. In de vergadering van de Commissie tot wering van schoolverzuim op Maandag jl. werden respectievelijk tot Voorzitter en Secretaris herbenoemd de heeren J. C. Elvé en Johs van der Sterre. Op het telefoonkantoor alhier, zijnde vorige maand behandeld 106 telegrammen, 138 gesprekken en 18 telefoon-oproepbe richten. DE OORLOG. 1 Maart. De Russen blijven, zoowel in het Noorden, ten Noorden van Grodno en by Prasnysz als in Galicie bij hun tegenaanvallen vor deringen maken. Op 27 Februari werd de stad Prasnysz op de Duitschers heroverd, hetgeen door de tegenpartij reeds werd erkend. Ook bij Czer- nowitz rukken de Russen voorwaarts, zoo dat deze plaats opnieuw wordt bedreigd. Aan den linkeroever van de Njemen noor delijk van Grodno nemen de gevechten in hevigheid toe en breiden zich uit tot ver voor de vestingwerken. Heuvels en dorpen zijn nu eens in handen der Russen, dan weer in die der Duitschers. Op een der heuvels namen de Russen zes kanonnen en maakten honderden krijgsgevangenen. Deze heuvel en die in de richting van het dorp Kelbaski bleven op den avond van 27 Februari in Russische handen. De Duitschers, die groote versterkingen gekregen hadden, drongen in den nacht van 27 Februari opnieuw de stad Prasnysz binnen. De Russen hebben den geheelen dag een verbitterden strijd gevoerd om het bezit van die stad, welke zij in den avond heroverden. De Duitache troepen die de stad verdedigden, waren genoodzaakt zich over te geven. Het totaal aantal ge vangenen gedurende dien dag gemaakt be draagt ongeveer 60 officieren en 5400 sol daten. De Russische troepen hebben in Oost- Galicie den Oostenrijkers, die uit de Tsjetsj va- vallei oprukten, naar het front Jassinowetsj- Komatof een ernstige nederlaag toegebracht. Zij namen 4000 man gevangen en ver overden negen mitraileuses. De gevangenen en kanonnen, die ten Noorden van Grodno in handen der Russen vielen behooren tot het 21e Duitsche legercorps, het beste leger corps der Duitschers. De RusseD dwongen de Duitschers het gevecht bij Grodno aan te nemen. De aanvallen der Duitschers in de streek van Edvadno én Bobr duren voort, doch de Duitschers hebben daar ook weinig succes. Ook in de streek van Prasnysz duurt de stryd nog voort. In sommige sectoren in de streek van Prasnysz nemen de gevech ten het karakter van een besliste vervolging aan. Het eene dorp na het andere wordt door de Russische troepen veroverd en daar bij worden telkens 5 tot 800 Duitschers ge vangen gemaakt. In andere sectoren trachten de Duitschers tegenaanvallen te doen en versche troepen in het vuur te zenden. Ook in deze sectoren rukken de Russen iederen dag belangrijk voorwaarts, ofschoon enkele dorpen nu eens in handen der Russen dan weer in Duitsche handen zijn. Krijgsgevan genen verklaarden, dat op verschillende pun ten de Duitsche afdeelingen zoodanig door elkaar verward zijn, dat het onmogelijk werd liet bevel over hen te voeren en de patronenaanvoer werd gestaakt. De Russen drongen sedert 22 Februari in verscheidene sectoren den vijand 18 wersten terug. Elders, waar de Duitschers tegenstand boden, maak ten zy drie tot vier wersten vorderingen. Van het Westelijk Oorlogstooneel melden de Franschen dat een Duitsche aanval op Becourt by Albert werd afgeslagen. De Duitschers wierpen 200 granaten in Soissons. Op het geheele front in Champagne hebben de Franschen besliste vorderingen gemaakt. De vorderingen welke zij ten Noorden en ten Noordwesten van Beau Sejour maakten bedroegen 2000 meter loopgraven, welke den volgden dag nog vermeerderd werden. In Argonne namen de Franschen 300 meter loopgraven ten westen van Bourevilles en bereikten den rand van het Vanquoisplateau. Een Duitsche aanval bij Chapelotte in de Vogezen werd afgeslagen. Het Duitsche legerbericht meldt over bet Westelijk oorlogstooneel hun posities in Champagne verscheidene malen door min stens twee legercorpsen werden aangegre pen. De Fransche aanvallen werden na hevige gevechten van man tegen man afge slagen. Bij Vauguois deden de Franschen tot vijfmaal toe een poging om door te breken. Deze aanvallen mislukten echter. 2 Maart, Het bericht van de Temps" bleek waar heid te bevatten; in het Parlement heeft Minister Asquith Maandagmiddag een rede voering gehouden, waarin hij mededeelde, dat na 1 April de onkosten van de Marine twee millioen pond sterling per dag zullen overtreffen. Daarna sprekend over de Britsche zeepo- litiek in de toekomst zeide de Minister president: Duitschland heeft een stap ondernomen welke zonder precedent is in de geschiedenis, door het op touw zetten van een campagne van roof en vergrijpen niet op, doch onder de oppervlakte der zee. Zijn wy de mannen en hier richt ik mij tot de neutrale landen van de wereld om rustig te blijven, alsof wij nog onder bescherming stonden van de beperkte en menschelijke gebruiken van een beschaafde oorlogvoering? Wij gelooven dat wij dit niet kunnen. De vijand duidt zijn nieuw aangenomen maatregelen door een belachelijke en kinder achtige verdraaiing van taal als een blokkade aan. De heer Asquith deelde mede dat in het vervolg geen faciliteiten meer zullen worden toegestaan inzake het gaan en het komen van Duitschland van goederen, en dat het Britsche gouvernement heeft beslo ten om te beletten dat koopmansgoederen van welke soort ook aankomen in of ver trekken uit Duitsche havens. De Minister was het volkomen eens met den Franschen premier, die verklaarde, dat de oorlog niet zou eindigen, voordat Belgie de ruimst mogelijke compensatie had ont vangen en Frankrijk volkomen verzekerd was tegen een aanval en voordat de rechten der kleine naties onaantastbaar gegrondvest waren en de militaire overheersching van Pruisen geheel en volkomen vernietigd zou zijn. Naar uit Washington wordt gemeld hebben de ambassadeurs van Frankrijk aan Minister Bryan nota's overhandigd, waarvan de in houd overeenkomt met de rede, welke door Minister Asquith gehouden werd in het Parlement. Yan officieele Russische zyde wordt thans een overzicht gegeven van de gebeurtenissen van den nederlaag der Russen in Masuren tot aan de herovering van Prasnysz door de Russen en de vervolging der Duitschers nadat by het Russische offensief op tal van plaatsen beslissende overwinningen waren behaald. Wij ontleenen aan dit overzicht het vol gende Wy beëindigden den 28en Februari onze operaties bij Prasnysz en versloegen twee legercorpsen en wierpen hen over de grenzen terug. Nadat het tiende leger door den vijand tot den terugtocht was gedwon gen ondernamen wy een actie tegen onze troepen in de streek van Mlawa. De Duit schers wenschten door een hevigen aanval onzen rechtervleugel bij Khorzele in de richting van de Weichsel terug te werpen. Maar den 16en en den 18en Februari hielden wij na hevige gevechten den op- marsch tegen. Tusschentyds concentreerden de Duitschers zich by Mlawa en gingen tot den aanval over. Op den 18en bemerkten ween groote activiteit der Duitschers by Korzele. Den 20en rukte een vijandelijke troepenmacht ontstuimig op en bereikte het dorp Stchaou- ka. Prasnysz was ons uiterste steunpunt in deze streek. Hieruit blijkt wel hoe belangrijk het Russisch tegen-offensief is geweest. Daar het juist op het goede oogenblik met gunstig gevolg den vijand wist te keeren. Gemengd Nieuws. Kerknimios. AMSTERDAM. De Eerwaarde V. Scblesin- ger voorganger der Ned. Israel. Gemeente te Amsterdam, die bij het uitbreken van den oorlog te Pressburg in Oostenrijk vertoefde, werd aldaar onder de wapenen geroepen. Hij werd echter onlangs afgekeurd. Thans heeft zijn pas gekregen en kan binnen eenigen tijd te Amsterdam worden verwacht. BERLIJN. De familie en de firma Krupp te Essen hebben weer 30 millioen mark voor de oorlogsleening geteekend. KEULEN. Uit Zurich wordt aan de „Köl- nische Ztg" gemeldVolgens berichten uit Basel hebben Donderdag in het Munster en Wesselingerdal weer hevige gevechten van man tegen man plaats gevonden, die onder zware sneeuwstormen piaats hadden. Ver scheidene malen zyn proviandwagens in de meter hooge sneenw bly'ven steken. Vrijdag hebben drie Fransche vliegers de heuvels van Volkensberg en Driehuizen overgevlo gen. Zy werden zonder succes beschoten. De Weensche correspondent van de Lokal Anzeiger meldt uit. Sofia. De bladen publi- ceeren met verlof van de autoriteiten een uitvoerig bericht over een samenzwering tegen het Bulgaarsche koningspaar, die nog intyds zouden kunnen zijn verijdeld en waarvau de aanstichters vrieDden van Rus land zonden zijn. De samenzweerders had den het plan niet slechts het koningspaar, doch ook andere persoonlijkheden van het land, die Rusland vijandelijk gezind zyn uit den weg te ruimen. Het is de politie gelukt eenige aanstichters achter slot en grendel te zetten. Verscheidene arrestaties worden nog verwacht. W. Hovy f. ZEIST. Zaterdag is op 74-jarigen leeftijd te Zeist overleden de heer Willem Hovy, Eerste Kamerlid voor de Provincie Zeeland. De heer Hovy werd op 17 Juli 1840 te Beverwijk geboren en genoot zyn opleiding aan de Technische school te Utrecht, waar hy tot zyn 18e jaar bleef. Daarna bekwaamde hy zich verder door eigen studie en practi- sche vorming. In 1867 werd hy hoofd van de Bierbrouwerij en Azynmakery „De Ge kroonde Valk" van de firma van Vollen hoven Co., waaraan hfi sedert 1858 was verbonden. Van 1881 tot 1899 was de heer Hovy lid van den Amsterdamschen Raad, van 1892 tot 1901 lid van de Eerste Kamer voor de provincie Zeeland. In 1913 trok de heer Hovy zich terug uit zyn zaken en ves tigde zich te Zeist, waar hy een werkzaam aandeel nam in het bestuur van verschillen de vereenigingen ter bevordering van Chris telijk Onderwijs, Zending en Philantropie. Bovendien werkte hy mede tot de oprichting van „Patrimonium" in 1876 en later van de patroonsvereenig „Boaz" en van de „Vrije Universiteit". De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. PETROGRAD (VD). De „Nowo-Salinon" meldt dat de Oostenrijkers ia Galicie een belangrijkenederlaag hebben geleden. Woens dag werd Stanislaw, na eenwanhopig ba jonet gevecht in de straten door de Russen heroverd, terwijl 50 mijlen ten Noorden van Czernowits hevige gevechten plaats hadden. Czernowitz wordt opnieuw door de Russen bedreigd. Griezeligs vondst. HAARLEM. Een jongen trok uit een muur in de Groote Kerk te Haarlem een losge- raakten steen en tot zijn eigen niet ge ringe ontsteltenis en van de velen, die heel gauw waren samengeloopen, zag men een groot gat waarin niets dan menschenbeen- deren 1 Vanwege de overheid werd het gat later met den plank dicht gespijkerd. Te Reeuwijk is de knecht van den land bouwer C. T. vermoedelijk door een mis stap te water geraakt en verdronken. Legaten. Wijlen mej. de Wed. G. de Bruin, onlangs te Waarder (Z. H.) overleden, heeft gelega teerd, vrij van alle rechten: f 500.- aan de Chr, School te Waarder en f 500 aan deChr. School te Langeruigeweiden, f500.— aan de diaconie der Geref, Kerk te Waarder en f 1000. - aan de Geref. Kerk aldaar. Aan het laatste legaat is de voorwaarde verbon den, dat het graf van de overledene ervan onderhouden moet worden. EINDHOVEN, 27 Febr. Heden is onder Vaikenswaard een Duitsch officier geïnter neerd. Onder gewapend geleide is de officier naar Bergen overgebracht. BERLIJN. 27 Febr. Volgens een bericht uit Konstantinopel aan de „Vössische Ztg" is de commandant van de Engelsche oor logsschepen, die de vorige week de Darde- nellen bombardeerden zwaar gewond naar Saloniki overgeblacht. De Duitsche verklaring. LONDEN VD. 1 Maart. Minister Asquith deed hedenmiddag in het Parlement een zeer belangrijke verklaring. Hij bevestigde, dat na 1 April de onkosten voor de Marine twee millioen pond sterling per dag zullen overtreffen. Het goevernerrent legde bijzondere be vredigende verklaringen af omtrent de op leiding van het leger. De vorming yan de territoriale troepen zal blyken minstens even goed te zijn als van welke natie ter wereld ook. Het nieuwe leger zal aan onze stoutste verwachtingen voldoen. Tenslotte kondigde de Minister aan, dat, gezien de Duitsche blokkade het Britsche goevernement heeft besloten om te beletten dat koopmansgoederen van welke soort ook, aankomen in of vertrekken van Duitsche havens. LONDEN (VD). 1 Mrt. Minister Asquith verklaarde nog met nadruk en hij moest dit niet alleen tot de vijanden van Enge land zeggen dat er onder de huidige omstandigheden geen soort van economi- schen druk bestaat, die Engeland meent i niet gerechtigd te zyn uit te oefenen. De Minister was het volkomen eens met den Franschen premier, die verklaarde, dat de oorlog niet zou eindigen, voordat Belgiöde ruimst mogelijke compensatie had ontvan gen en Frankryk volkomen verzekerd was tegen een aaval en voor dat de rechten der kleine naties onaantastbaar gegrondvest waren en de militaire overheersching van Pruisen geheel en volkomen vernietigd zou zijn. De Belgische verliezen. HAVRE. De Belgische Regeering heeft de eerste verliezenlyst gepubliceerd. Deze doodenlyst bevat de namen van 245 officie ren en van 2628 onderofficieren en soldaten. Het groot aantal gesneuvelde officieren weer legt op schitterende wyze de kritieken van hen, die den heldenmoed der Belgische be velhebbers in twyfel trokken. Aan het hoofd der eerste verliezenlyst brengt de Belgische Minister van Oorlog een ontroeren de hulde aan de nagedachtenis der gesneuvelden. Daarin brengt de Regeering in de eerste plaats hulde aan het aandenken van hen, die zich voor de onafhankelijkheid van het vaderland opofferden. De Regeering hoopt dat allen, die deze lijsten doorbladeren zich een oogenblik die helden met ontroering herdenken. De ly'st bevat naam en voornaam van den gesneuvelde met opgave van de plaats waar hy stierf en begraven werd. Aan de weduwe H.Buunk te Wijnbergen, wier man in het begin van de mobilisatie te Zutfen is overleden, is een voortdurend pensioen toegekend van f 110 per jaar. VLISSINGEN. Nader vernemen wij nog dat het passagiersvervoer met de booten van de My. „Zeeland" uiterst beperkt is. Er mogen slechts 100 passagiers eerste klasse vervoerd worden De Britsche maatregelen. De Fransche legatie deelt ons mede: De Regeering van Frankryk en Groot- Btittanie hebben heden aan de Regeeringen van onzijdige landen de volgende verkla ringen doen toekomen. Deze begint te her inneren aan de verklaring van Dnitschland tot Oorlogsgebied van het Kanaal, de Noord westkust van Frankrijk en de wateren welke de Britsche eilanden omgeven en zet uiteen dat een en ander in stryd met het volkeren recht is en op den grond beschouwen bo vengenoemde regeeringen zich vry om de schepen inhoudende koopwaren, welke ver ondersteld worden bestemd te zyn van den vyand aan te houden en naar hare havens op te brengen. Deze schepen en hare ladin gen zullen niet verbeurd verklaard worden ten ware zy om andere redenen mochten blootstaan. De behandeling der schepen met ladingen, welke voor dit tijdstip zee moch ten hehben gekozen, zullen geen wijziging hebben ondergaan. DEN HAAG. De Engelsche legatie deólt medeDe Duitsche Regeering beweerde, dat de Engelsche regeeriug alle Engelsche ha vens tot versterkte plaatsen of zeehavens had verklaard. Deze bewering is geheel on waar. Verondersteld moet worden dat dit een opzettelijk uitdenksel is met het doel onzijdige staten een soort verontschuldiging aan te bieden voor het onwettige optreden der Duitschers tegen koopvaardij in de Brit sche wateren. LONDEN. Te Glasgow is de groote staking van machinisten op de rivier de „Clyde" geöindigd. Zij hebben besloten Donderdag morgen aan het werk te gaan. VLIELAND. Aan het Noorderstrand komen vaten olie, kisten met vet en boter en kaas en aardappelen aandrijven. De drie aangespoelde mijnen zijn vernie tigd. Do ramp in do haven van Zierikzee d.d.2 Maart. Men seint ons uit Zierikzee: Aan den kant van den zeedyk bij de Nol twintig minuten gaans van Zierikzee was heden morgen vroeg een mijn aangespoeld. Deze was door de drie zoons van den in de na bijheid wonenden landbouwer Cashoek be speurd. Eén er van trachtte met Verburg den knecht van zyn vader, en met den 12- jarige knaap De Haan door te trekken aan aan den staaldraad, waaraan de mijn be vestigd was, deze boven op den berm te wer ken terwijl de twee anderen, de zonen van Cashoek, de mijn naar boven trachtten te duwen. Plotseling sprong de mijn met een geweldigen knal, die de huizen in Zierikzee deed trillen, uit elkander en veroorzaakte een ontzettende ramp, waarbij alle vijf op verschrikkelijke wijze het leven verloren. Van hen, die aan den staaldraad getrokken hebben, werden de lijken gevonden. Van den gehuwden 66-jarigen knecht werden beide beenen afgeslagen. De lijken van hen, die gepoogd hebben de mijn naar boven te duwen, zijn tot nu toe nog niet gevonden. Vermoedelijk zyn deze in de Oo9terschelde geslingerd Het terrein is thans door landweermannen af gezet. Het ongeluk veroorzaakte in Zierik zee groote onsteltenis. JOHANNISBURG VD. Het officieele rap port over den jongsten opstand in Zuid- Afrika, dat. heden is verschenen, bevat ge gevens die zich uitstekend leenen voor een roman. Gebleken is, dat de opstand voor namelijk in hel leven ie geroepen door pro- fetiön van Van Rensburg, die verklaarde

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 6