Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD. 15d6 Jaargang. Woensdag '24 Februari 1915. No. 15 „VOORUITI" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Gencranl, 'e-G RAVEN IIIGU. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Itllddelharnlg. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer„0,10 G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Mfddelharnis. Plaatselijk Nieuws. MIDDELUARN1S- De vereeniging „Kunst- genot" geeft op Donderdag 11 Maart haar tweeden kunstavond in dit seizoen, waarop de declamator Mr. A. W. Kamp uit s-Gravenhage zal optreden. Leden kun nen nog tot een beperkt aantal worden aangenomen. Men wende zich daarvoor tot den secretaris, den heer P. T. van den B te Goedereede. De teelt van de tomaten in de kassen van den proeftuin heeft het vorige jaar zeer de aandacht getrokken, zeker doordat de plant in onzo omgeving vrywel onbekend was. Toch hebben velen wel gehoord van de enorme opbrengsten, die dit gewas kan opleveren. In de kassen was de groei zeer bevredigend en de opbrengst van de 1100 planten, op een oppervlakte van ongeveer 88 Roeden was gemiddeld 2 Kilo per plant. Door het uitbreken van den oorlog op 1 Augustus bleef de opbrengst verre beneden de verwachtingde eerste 50 Kilo bracht f100 op, de rest was bijna onverkoopbaar. Een groot gedeelte ging denzelfden weg als de juin in de slechte jaren. Toch zal de teelt ook dit jaar worden voortgezet. Of schoon de tomaten als nateelt van sla of spinazie worden aangewend, is men in den proeftuin reeds geruimen tijd met de voor bereidende werkzaamheden voor het kwee ken van dit gewas aangevangen. De jonge plantjes zijn reeds verspeend in bakjes, dat wil zeggen, ze zyn al verpoot. Ook ia de voorgaande week al de plantenr\j voor de komkommers, die al mooi met 3 blaad jes staan, aangelegd. Een en ander heeft de laatste dagen veler aandacht getrokken, niet het minst ook de spinazie op den kou den grond. Dit gewas ataat ook werkelijk goed, in verhouding beter, dan de spinazie in de kassen. In plaats van a.s. Donderdag zullen dezen keer a.s. Vrijdagavond van half 8 tot half 9 goederen voor het Kon. Nat. Steun Comité worden ontvangen en uitgegeven. De eerstvolgende zending zal begin Maart geschieden, waarom allen zéér vriendelijk verzocht worden om wat zij nog in bewer king hebben öf op Vrijdag 26 Febr. bt op Donderdag 4 Maart te willen inleveren. Zaterdag onsnapte een koe van den landbouwer J. C. Bom aan haar geleider. Het dier sprong een ijzeren hek voor de woning van den heer J. J. Slis stuk en verbreizelde een groote ruit. Het verwond de zich daarbij zoo aan den kop dat het bioed over de straat vloeide. Maandag werd op verzoek alhier een minderjarig meisje aangehouden thuis be- hoorende in een woonwagen staande te Nieuw Beyerland, waarheen zy is overge bracht. De broodprijzen zijn nogmaals met 2 centen per kilogram verhoogd. Maandag had de smidsleerling R. Wit vliet het ongeluk een klein wondje aan zijn hand te bekomen. Kort daarna zwol de hand hevig |op en werd bloedvergiftiging gecon stateerd. SOMMELSDIJK- Op Zondag, 28 Febrnari a. s. 's morgens 10 ure, zal voor de Vrüz. Herv. op Goedereede en Overflakkee optre den. Ds. L. R. Oldeman, van Rotterdam in de zaal van den heer S. van Leeuwen! aan den Langenweg, alhier. De bakkers alhier hebben de prys van het wittebrood (2 pond) gebracht van 21 op 25 cent en het roggebrood (2 pond) van 15 op 19 cent Bij Jb. D. zyn verleden week 5 kippen ontvreemd, waarvan den dader nog niet bekend is. Van M. de Haasen Jn.Kransse moest een koe uit nood worden geslacht. Het vleesch was voor consumptie goedgekeurd. Van eerstgenoemde is de verzekering niet bekend, doch van de ander was het dier niet vezekerd. Door een wondje aan den duim ont stond bij W. B. Jr. bloedvergiftiging, waar door geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het aantal vorderingsplichtige paarden in deze gemeente bedraagt 226. Verleden week zyn door twee sollici tanten, naar de betrekking van onderwijzer aan de O. L. School, proefles gegeveD. Onze vroegere dorpsgenoot J. S. Frede- riks ontvangt vanaf heden een pensioen van f 205.— voor gemeenteveldwachter en f 14 voor havenmeester. STELLENDAM- Donderdag had schipper P. van Dam het ongeluk by het visschen geheel kortuig te verspelen. Zaterdag mocht het hem gelukken het verspeelde tuig weer op te visschen. Woensdag 17 Februari was het water zoo buitengewoon laag, dat de geheele vis- schersvloot enkele uren in den mond der haven moest blijven liggen, eer ze naar haar ligplaats iD de kaai kon komen. In navolging van Ouddorp, waar de twee weervisscheryen goede uitkomsten opleveren, wordt ook thans onder onze gemeente en ook onder Melissant een weer- visschery geplaatst. Naar men ons mededeelt heeft de di rectie van de stoomboot maatschappij Maas- uymph een gedeelte van haar personeel ontslagen, wat er op zou wijzen, dat de 8toombootdienst Stellendam-Rotterdam wordt opgeheven. Voor de garnalen verzending is dit zeer te betreuren. Vergadering der visschersvereeniging Eensgezindheid" te Stellendam op Dins dag 16 Februari in de zaal bij den Heer F. Troost. Aanwezig 20 leden. De niet aanwezige leden waren afwezig doordat ze nog niet thuis waren van de visscherij. De voorzitter opent de vergadeiing, waar- Da de notulen worden gelezen en goedge keurd. Uit het jaarverslag van den Secretaris blykt, dat het afgeloopen vereenigingsjaar ongunstig was voor de vereeniging. De ge houden veigaderingen zyn weinig in aantal, terwijl de coöperatieve aankoop van eachou, touw enz. achteruit gegaan is. Als de voor naamste oorzaken van dezen ongunstigen toestand kunnen genoemd worden de slech te uitkomsten van de visschery en de oor logstoestand. Door den voorzitter wordt verslag gedaaD over zijn onderhoud met de bevoegde autori teiten over het verkrijgen van 2 tonnen in Bokkegat en Nieuwe Gat en over zyn pogingen tot het verkrijgen van vrijdom van vergunningsrecht voor de garnalenvis- schery. Op b9ide verzoeken is afwijzend be schikt. Door de geringe waarde als vaarwater zul len waarschijnlijk Bokkegat en Nieuwe Gat niet meer betond worden. Zoo dit werkelijk het geval mocht zyn, zullen door het Bestuur na afloop der mobilisatie pogingen worden gedaan nog een paar tonnen gelegd te krij gen. Wordt voorlezing gedaan van het ant woord van Heeren Gedeputeerde Staten op een adres der vereenigiDg, waarbij was ver zocht de uitbreiding der haven te doen plaats hebben nog in dit jaar. Uit dit antwoord blykt, dat bedoelde uitbreiding eerst zal plaats hebben in 1916. Volgt de rekening en verantwoording van den Penningmeester. Hieruit blykt, dat saldo contributie be dragen f 12.60. Onkosten beloopen f 5.83. Aldus is er een batig slot van f 6.77. Volgt de verkiezing van twee leden van het Bestuur. De beide aftredende P. van Dam en M. Troost Lz. worden herkozen. Daar het onmogelijk schijnt vrijgesteld te worden van de betaling van het vergunnings recht, worden de noodige gelden gestort en wordt het Bestuur verzocht voor de aan schaffing te zorgen. Vervolgens wordt overgegaan tot het bestellen van een party touw, garen en katoen, waarna de vergadering wordt ge sloten. GUEDEREEDE- De binnengekomen stoom schepen Lapwing en Zaanstroom zijn be oosten en bewesten de zandbank Noord- Hinder en 13 mijlen beoosten 'tMaaavuur- schip drijvende mynen gepasseerd. Op het aan het Noorderstrand aange spoeld gevonden lyk zyn geen identitetts- plaatje of papieren bevonden Woensdag is het lyk met militaire eer op de Algemeene Begraafplaats te Ouddorp begraven. Vanwege het „Schoolfonds voor Schip perskinderen in Zuid-Holland", gevestigd te Oude Tonge, bezocht in 't algeloopen jaar één kind de O. L. School alhier. Blijkens rapport is het stoomschip Waalstroom bewesten en beoosten het licht schip Noord-Hinder resp. twee en vier mijnen gepasseerd. Nog steeds ls de marktwaarde van het ajuingewas stijgende. In deze streek wordt thans f9.— de 60 K.G. ajuin besteed, Alhier had D. B. bö' 't schoonmaken van een bietensnijmachine 't ongeluk, met de hand tusscheD de messen te geraken en dit lichaamsdeel daardoor zoodanig te ver- woDden, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Eene door torpedobooten en 't politie- vaartuig Zeehond tusschen de lichtschepen Noord-Hinder en Scbouwenbank aangetrof fen myn is terstond tot zinken gebracht en alzoo onschadelijk gemaakt. OUDDORP- Zaterdag werd in 't café Akers- boek by afslag verkocht een huis, schuur, erf en inboedel voor de som van f 760 door M. Groenendijk alhier. Het 7-jarig dochtertje van W. de Vogel in den Oostdyk had het ongeluk van de tafel te vallen en een barer armpjes te kneuzen. Door schipper M. Sperling werd op de Slikken onder Melissant een luchtballon ge vonden, zonder leesbare merken. Die hadden bout. Verleden week werden bij den landbouwer T. Tanis op een nacht 60 kippen gestolen. NIEUWE TONGE- By de Ned. Herv. Kerk alhier, zyn met algemeene stemmen tot kerkvoogden herkozen de heeren K. Kievit en J. Niekerb. De rekening van het jaar 1914 en de begrooting voor het jaar 1915 van den polder Duivenwaard zullen van af 24 dezer tot en met 9 Maart a.s. voor belanghebbenden ter inzage liggen ten kantore van den Secretaris. Ter gemeente-secretarie zyn 4 biljetten ingeleverd om voor plaatsing op de kiezers lijst in aanmerking te komen. Maandagmorgen vertrokken van hier vier Belgische vluchtelingen naar het kamp te Eede. De door het Bestuur van den polder Klinkerland vastgestelde lijst van Stemge rechtigde Ingelanden, ligt van den 24 dezer tot en met 9 Maart a. s. voor belangheb benden ten kantore van den Secretaris ter inzage. OUDE TONGE. Het stuk bouwland inden hoek van den Kalfweg den Fausseweg en het Smallepad, thans in huur bij Gebrs. Gebraad, is na openbare inschrijving ver huurd aan den Heer A. de Haas van Dosser alhier. De 22-jarige arbeiders J. B. P. en A. B. te Oude Tonge hadden op 1 Januari ieder een uniform van een miliciensoldaat by de ves ting artillerie aangetrokken en daarmee door het dorp geloopen. De jongens vertellen, dat zy slechts een grap hadden willen uit halen en niet hadden geweten van een strafbaar feit te plegen. Ter zake van het onbevoegd dragen van onscheidingsteeken werd tegen ieder hunner f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis geéischt, de uitspraak luidde heden voor ieder f 5,— boete of 5 dagen hechtenis. In de loop van de nacht van Zaterdag op Zondag j. 1. is er een luchtschip of vlieg tuig boven deze gemeente gezien. Zulks is, naar men ons bericht, door verschillende gezien. In de loop na deze week zullen naar men ons mededeeld alhier nog 40 militai ren worden ingekwartierd, in verband met de opleiding voor kadervorming. De laatste Belgische familie die hier voor eigen rekening een huis had gehuurd zal ook deze gemeente verlaten. Alhier is op 22 dezer weer de broodprijs 2 centen verhoogd. De militair Tor is j. 1. Zaterdag ver voerd naar het hospitaal te Ooltgensplaat wegens bloedvergiftiging. DEN BOMMEL- Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Stolk, thans onderwijzer in den Haag, is daar ter stede benoemd tot Hoofd eener openbare school. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Donderdag j. 1. vervoerde men op een wagen van den landbouwer A. v. D. 25 balen guano, elk van honderd kilo. Aan het eind van het dorp gekomen liep een band van een voor wiel, dat daardoor brak. Dit ODgeval ver oorzaakte veel oponthoud, want men was verplicht op stee een anderen wagen te halen en de guano daarop over te laden. Ten gemeentehuize alhier werd bericht ontvangen, dat de gewone Ryks-en Provin ciale subsidie, dienst 1915, voor den genees kundigen dienst in deze gemeente, is toe- Maandag jl. werd hier ten huize van den plaatselyken geneesheer opChr. H. een breukoperatie verricht door de heeren dok ters Cleyndert van Middelhamis en Gnirrep van Stad aan 't Haringvliet. Maandagavond hield de vereening het „Groene Kruis" alhier hare jaarlyksche ge wone algemeene vergadering. De opkomst der leden was zeer goed. De rekening van den Penningmeester sloot met een batig saldo van drie gulden vijftien cent. De twee aftredende leden van het bestuur, de hee ren J. C. Elvé en S. Kreeft, Voorzitter en Secretaris, werden beiden met algemeene stemmen herkozen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 8