Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD. I5de Jaargang. Woensdag 2-1 Februari 1915. No. 15 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid ran de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-GBAVENDIGK. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te MIddelharnIs. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. De prijsstijging. In de Tweede Kamer is Vrijdag der vo rige week de bespreking aangevangen over den economischen toestand van ons land. Het ontwerp, waarbij de regeering een crediet vraagt van ruim vier millioen tot dekking van het nadeelig saldo van den aan- en verkoop van Regeerings- wege van graan, meel en veevoeder, tot steun van de kas van het Steuncomité, voor bijdragen aan werkloozenkassen enz., geeft de Kamer gelegenheid de maatregelen te bespreken, die de regee ring betreffende de voedingskwestie heeft genomen. Het kan de regeering niet on bekend zijn, dat in breede kringen on gerustheid beerscht. Men is er lang niet algemeen van overtuigd, dat de regeering zorg draagt, dat een voldoende voorraad voedsel in ons land voorradig blijft. Of om het anders te zeggenMenigeen ziet met groote verbazing en ontstemming, hoe enorme voorraden voedingsmidde len de grens overgaan, zonder dat men weet, of een voldoende hoeveelheid voor ons eigen land overblijft. De onbelem merde uitvoer van meerdere artikelen leidt tot een buitensporige stijging der prijzen. Rund- en varkensvleesch, groen ten, aardappelen, zij noleeren thans reeds het dubbele van den prijs van Februari 4914. Men zie eens naar de prijzen uit Han delsberichten van 41 Februari jl. Pril» op 9 Fobr. prijs op 0 Fobr. 8UJ- 19141916: ging: Rundvl. 0,80-0,85 0,92—0,96 45% Varkens 0,43—0,46 0,820,89 92% Aardapp. 2,25-2,60 2,80—3,^- 20% Roode kool per 100 4,506,50 5,4022,f Zie volgende Witte kool cijfers. 1,50—5,25 2,40-24,— J Bokking. 2,20 4,25 bijna 400% De stijging in de groenteprijzen blijkt nog veel duidelijker uit de opgaven der Loosduinsche veiling: criJ« op prils op ll.Fannarl: 13 Februari Stijging: Roode kool f 11,50 f 25,— 117 Savoye f 11,— f 20,— 80 FEUILLETON. GANZEN-LIZE. \aar lic( Duiisch van NATALY VON' ESCHSTRUTH. 37) Gedurende de ouverture hielde zg zicb tame lijk rustig; slechts eenmaal schrikte de kapel meester door een doordringend, doch snel ge smoord geschrei, en wel toen Renaatje op tyrannieke manier de kleine Lise den neus liet snuiten. Anders liep de avond hoven verwachting af. tot op het oogenblik, dat de Oosterlingen in hun lange witte gewaden op het tooneel ver schenen en Renaatje verontwaardigd uitriep; .0. kgk, allemaal in hun hemd!" De geheele zaal stikte van lachen en keek meer naar de loge dan naar het tooneel. In de pauze Hel prinses Sylvia een groolen zak bonbons nnar -die kleine plaag aan de linkerband van graaf Lehrbach" brengen, waarop Renaatje levendige kushanden naar de hertogelijke loge wierp en die vergezeld liet gaan van een duidelijk ver staanbaar: -Dank je vriendelijkI" Men had zich nog nooit zoo goed geamuseerd met Joseph in Egypte" als op dezen avond, ofschoon ettelijke door Renaatje mishandelde Voor uien, koolrapen enz. vinden wij een even groote stijging. De oorzaak dier stijging is bijna uit sluitend de reusachtige uitvoer. Daardoor wordt de Nederlandsche ver bruiker genoodzaakt bij voor velen sterk verminderd inkomen het dubbele voor groente te offeren. Men zie bovendien niet over het hoofd, dat de door ons genoemde stijging de marktprijzen be treft en de stijging in de detailprijzen nog veel aanzienlijker is. Er is tegen deze enorme prijsstijging slechts één afdoend middel Men verbiede ten spoedigste den uitvoer. Niemand zal zich vleien, dat door zoo danig uitvoerverbod een aanzienlijke da ling der prijzen zal plaats hebben. Door de veel hoogere productiekosten men denke slechts aan de hooge prijzen van het veevoeder kan dat eenvoudig niet. Het voordeel van een uitvoerverbod zal zijn: 4e. dat nog grootere prijsstijging voorkomen wordt en 2e. dat de voor raden voor ons eigen land beschikbaar blijven. Er zijn prijsverhoogingen, waartegen de regeering machteloos staat nl. die van voedingsstoffen, welke wij uit het buiten land moeten betrekken. De enorme stij ging van den tarweprijs en als gevolg daarvan de gruwelijke stijging der brood prijzen, kan de regeering niet voorkomen. Doch wel heeft zij het in haar macht, voor hetgeen ons land zelf voortbrengt, prijsstijging en voorraadtekort te voor komen door uitvoerverboden uit te vaar digen. In de bladen hebben herhaaldelijk berichten gestaan omtrent conferentie's tusschen den minister en belanghebben den. Wat hieromtrent is medegedeeld, heeft ons in geen enkel opzicht geschokt in onze overtuiging, dat uitvoerverbod voor verschillende artikelen dringend noodzakelijk is en elke dag uitstel een ongeoorloofde vermindering der aanwezi ge voorraden beteekent. Hun houding na den Godsvrede. In zijn bestrijding van de dwaze raotie- Enkhuizen, schrijft de heer Roodhuyzen personen vertoornd de schouders ophaalden en vonden, dat graaf Lehrbach van baldadigheid niet meer wist. wat hg deed. -Nu, „de kruik gaat zoolang te water totdat zg breekt" en „vorstengunst en vogelgezang klinkt heel mooi, maar duurt niet lang 1" zeggen oude spreek woorden. Wjj zullen eens zien hoe lang hij nog zoo impertinent den scbepter zwaaien zal! ZESTIENDE HOOFDSTUK. Prinses Sylvia hield woord. Er werd een „Soirée Musicale" gearrangeerd, welke grooter en prachtiger beloofde te worden dan ooit te voren. De uitnoodigingen waren ten minste in grooten getale rondgezonden en hadden het hevel .gala-toilet" met zich gebracht. Men verbond het geven van dit feest met de komst van den erf prins Karl Theodoor, welke daags te voren dan ook werkelgk zgn intrek had genomen in het hertogelijk palcis. Zooals men hoorde, zou de regeling van den avond zeer eigenaardig zgn en had Sylvia zich er in eigen persoon mee be last zg had slechts dilettanten uit de hoogste aristocratie verzocht mede te werken, om door hun muzikale uil voeringen aan haar eigen voor drachten het noodige relief te geven de tusschen pauzen zouden worden aangevuld door de hof kapel, die het bevel had in den aangrenzenden wintertuin eenige potpourriesten beste Ie geven, zeer terecht in „de Vaderlander": Men vergete het toch niet, en er zij hier nogmaals op gewezen. Wij, vrijzin nigen, zijn in Concentratie vereenigd op een bepaald program, en onze taak zal weldra zijn, naar wij hopen, om schou der aan schouder naast elkaar te staan, om het ministerie Cort van der Linden te steunen bij zijne tweeledige hoofdtaak De Grondwetsherziening en de Ouder domsvoorziening. En om die taak goed te vervullen, is in de eerste plaats noo- dig: eensgezindheid, en deze wordt toch zeker Diet aangekweekt door aan te stu ren op hetgeen verdeelt, iDplaats van op dat wat vereenigt. En men verbeelde zich niet, omdat in dezen tijd ook van de oppositie aan het Ministerie alle lof wordt gegeven voor zijne taak, dat dit zoo blijven zal als nor male toestanden zullen zijn teruggekeerd en het politieke leven weer zijn gang zal gaan. Dan zal de Rechterzijde tegen het Ministerie een feilen strijd beginnen en Treub's sociale wetten zullen het meest bestookte mikpunt zijn. Niet, dat wij daartoe der oppositie het recht be twisten, maar het is goed, nog eens op die daadzaak te wijzen, die wel eens ver geten wordt, nu het Godsvrede is, of al thans heet. Reeds nu zijn er teekenen te over, dat de vele elementen in de Rechterzijde, die de nederlaag van 4913 maar steeds niet kunnen verkroppen, smachten naar het oogenblik, waarop de politieke strijd te gen het Kabinet weer zal kunnen worden hervat. In de Eerste Kamer, waar de Rechterzijde in de meerderheid is, werd over de overbrenging van de sociale ver zekeringen van Landbouw naar Finan ciën, met Rechts tegen Links een be sliste vijandige motie tegen Minister Treub aangenomen, en op den dag zelf, dat Minister Cort van der Linden daar het middenpunt was van eene algemeene ovatie vanwege zijne benoeming tot Mi nister van Staat, zou daar zijn noodwetje „Tijdelijke afwijking van de Kieswet", door de Rechterzijde met behulp van Re- gout en Golijn zijn verworpen als eenige leden daarvan dit toch niet al te erg had den gevonden. Waarlijk, men behoeft dit alles slechts een soort van muziek, die bijzonder in Sylvia's smaak viel. In de kleine zaal naast den wintertuin was een tribune gemaakt, waarop Hare Hoogheid voor het eerst voor een meer uitgebreiden, doch zeer exclusieven kring zon optreden. De glazen wand, die de concertzaal van den wintertuin scheidde, was teruggeschoven en verleende een vrgen blik in het weelderige groen der palmen en andere tropische planten, die in schilderach tige groepen hg elkaar geplaatst waren. Ilse von Dicnhcim had geschreven aan hen, die deelgenomen hadden aan den rit naar de „Mnrieénhfllte," en hun uit naam van haar door luchtige gebiedster om opgave gevraagd van de respectieve lievelingsliederen. Hattenheim schreef zeer humoristisch terug, dat hij hare Hoogheid toch onmogelijk verzoeken kon zijn eenig lievelinglied hg was in dit opzicht eenzijdig evenals de oude Dessauer „Ich halt' einen Kamcrade" voor te dragen, en dat b\j daarom afzag van het voorrecht eener eigene keuze. Verder voegde hg er de verzeke ring bij, dat elk lied, gezongen door de prinses, voor hem even schoon en onvergetelijk zou zgn I" -Ik mag dien dikken Hattenheim wel," had Sylvia gezegd, toen Ilse den brief bad voorge lezen. Algemeene sfilte beerschte in de rijk verlichte met gasten gevulde zaalslechts hel kraken van den satijnen waaier, die zacht door de hertogin moeder bewogen werd, was hoorbaarvoor den concertvleugel bad gravin Ange von Lattdorf te bedenken, om zich voor te stellen, boe het er uit zal zien, als de oorlogstoestand voorbij is; zoodra de oorlogsgeesel van Europa zal geweken zijn, zal de politieke oorlog met al zijn geweld over ons va derland losbarsten." De juistheid van deze opmerkingen wordt wel weer duidelijk bewezen door de houding, die de Heeren Regout en Co- lijn deze week in de Eerste Kamer aan namen. Op buitengewoon felle manier ging de heer Regout minister Lely te lijf en bet leek er alles op, of de heer Re gout geen dag en nacht meer kon wach ten, voor hij weer aan de ministerstafel zit.' Bij de behandeling van hoofdstuk XI (dept. van Koloniën) liet de heer Colijn een motie over het inlandsch onderwijs aannemen, die even onbegrijpelijk als onbehoorlijk in den Godsvredetijd is. Of anders gezegd: noch Colijn, noch Re gout hechten blijkbaar iets aan dien zoo- genaamden Godsvrede en gaan kalmpjes door met het Kabinet te bestoken, waar zij maar kunnen. Dat de Eerste Kamer daarmede bare bevoegdheid feitelijk ge heel te buiten gaat en nu in motie's gaat zoeken, wat zij niet kan gedaan krijgen door het gemis van het recht van amen dement, laat de heeren koud. Als hun partijpolitiek maar gediend wordt! Uit hetgeen men nu weer in de Eerste Kamer heeft kunnen waarnemen, is wel duidelijk op te maken, wat we bij terug keer van normale tijden van de rechter zijde te wachten hebben. Niet alleen zij, die tot bet vrijzinnig deel der linkerzijde behooren, doch allen aan dien kant gezeten, dienen er op be dacht te zijn, dat een overrompeling door Colijn of Regout de hervormingen in ge vaar brengt, waarvoor in 4913 werd ge vochten. Uit de Tweede Kamer. Het was Donderdag voor minister Pos- thuma al een heel slechte dag. Van de twee wetsontwerpen, die van zy'n departement afkomstig waren, werd het ééne met groote meerderheid verworpen, terwijl hy voor het andere wyselyk scborsiDg der behandeling vroeg, ten einde het ontwerp in te trekken. plaatsgenomen en accompagneerdeLéond'Ouchy baron de la Bruyère, die de ry der muzikale voordrachten opende met een wilden, onstui- migen czardas. Vlak voor de tribune waren de vorstelgke personen geplaatsthertog Franz Eginhard zat naast zgn moeder dan volgde de erfprins Karl Theodoor, een ernstig man met een vollen donkeren baard en doordringende oogen, in de uniform van bet garde-regiment huzarenlinks van hem had Sylvia plaats ge nomen na haar kwamen prins DetlefT en de grootmeesteres en eindelgk de verschillende hofdames, die zich hadden aangesloten, naar gelang haar rang en de étiquette het vorderde. De jonge meisjes zaten op de laatste ryen achter de echtgenooten der ministers,gezanten en hooge autoriteiten, terwgl geheei op den achtergrond tot ver in den wintertuin, de oude en jonge heeren door elkaar stonden. Naast de tribune, op een canapé tegen den muur zaten de medewerkenden. Ilse, Josephine, Hattenheim en Lehrbach hadden mede daar een plaats by elkander gevonden. D'Ouchy overtrof zichzelf, en Ange begeleidde hem meesterlijkhet was als een tooverregen vol gloed en vonken, die de viool van den jon gen diplomaat neer deed storten over de hoof den van zgn toehoorders. „Hg ziet er van avond interessant uil,"fluis terde gravin Aosta haar buurman in het oor; „de baron is een geboren kunstenaar, hg doet rog steeds denken aan Paganini 1" De hertogin-moeder gaf het teeken tot een

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 1