I Op Donderdag jl. werd in de openbare school alhier door den Weleerwaarden Heer Stok uit Dordrecht door lichtbeelden eene voorstelling gegeven van den Zendingsarbeid in Indie. De groote belangstelling in deze bleek uit het talrijk opgekomen publiek. De Zangvereeniging „Concordia" alhier gaf Vrijdagavond jl. de aangekondigde uit voering. De zangnummers werden afgewis seld door muzieknummers, gegeven door het muziekkorps der militairen uit Oude- Tonge, dat bereidwillig zijne medewerking verleende, wat niet weinig bijdroeg tot het welslagen yan dezen genotvollen avond. Na afloop der uitvoering bleef men nog gerui- men tyd gezellig bijeen. Dinsdagvoormiddag had hier eene bij zondere plechtigheid plaats. Onze gemeente werd, wat heel vaak gebeurt bezocht door de militairen uit Oude-Tonge. Voor het ver trek van de troep werd de Burgemeester uitgenoodigd voor het front te komen. De militairen presenteerden het geweer en de bevelvoerende luitenant hield tot hem toespraak, waarin hij namens officieren en manschappen zijn dank betuigde voor de wyze, waarop het corps hier altijd ontvangen wordt. Een driewerf „hoerahwerd inge steld op den Burgemeester en terwijl de muziek het Wilhelmus blies, werd deze in triomf langs het front gedragen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer D. Braber J.Lz., klerk aan de rekenkamer in Den Haag, overleed Maandagmorgen na een langdurig lijden in het Sanatorium te Son- nevanck. Op het telefoonkantoor alhier werden de vorige maand behandeld 81 telegrammen. 195 gesprekken en 17 telefoonoproepberich ten. Degenen, die hun ajuin hebben be waard, slaan hun slag, daar dit product hier thans gekocht wordt tegen zeven gulden per H.L. De voorraad is echter zeer gering. DE OORLOG. 1 Februari. De Duitsche onderzeeër „21" heeft Zater dagmorgen het ss. „Ben Gruachen" nabij Fleetwood in den grond geboord. Des mid dags boorde dezelfde onderzeeër het ss. „Linda Blanche" van Manchester naar Bel fast voor Liverpool in den grond, 's Avonds werd nog gerapporteerd, dat de onderzeeër een derde stoomschip by Liverpool in den grond heeft geboord. Het waren alle drie koopvaardijschepen. Telkens gaf de kapitein van den onderzeeër de bemanning tien minuten tyd om het schip te verlaten. De bemanning van de „Ben Cruachan" bestaat uit 21 koppen en is te Fleetwood in Ierland geland. De be manning van de „Linda Blanche" bestaande uit 10 koppen onderging hetzelfde lot als die van de „Ben Cruachan". Verder wordt nog door het Fransche ministerie van MariDe medegedeeld, dat het Engelsche stoomschip „Toko Maru" ter hoogte van kaap Antifer Zaterdagmorgen door een Duitsche onder zeeboot werd getorpedeerd. Dienzelfden dag '8 middags werd het Engelsche stoomschip „Igaria" getorpedeerd. Deze zonk Diet doch kon naar Havre worden gesleept. Telegram men uit Douglas ontvangen melden dat 30 Januari het stoomschip „Kilcoan" van Car- ston 18 mijlen ten noordwesten van de golf van Liverpool door een Duitsche onderzee boot werd getorpedeerd. De bemanning werd gered en aan land gezet. De Mailboot „Leinster" die Zondagmiddag van Holyhaed vertrok werd ter hoogte van het Kish vuurschip over een afstand van een mijl door een Duitschen onderzeeër achtervolgd. De Engelsche Minister van Marine heeft naar aanleiding van het torpedeeren van handelsschepen een nota uitgegeven, waarin hij zegt dat de Duitsche marine nu besloten is het volkenrecht stelselmatig en bewust te schenden. Zoo plaatst het zich buiten de perken der meoschelijkheid en in de ge- heele wereld zal afschuw worden gewekt voor daden, een beschaafde natie onwaardig. Van het Westelijk oorlogstooneel meldt het ofScieele Fransche legerberichtDen 29en Jan. hebben de Engelschen voor Cuincby by La Bassée den aanval van drie Duitsche bataljons afgeslagen. De vijand leed zware verliezen. By Neuville heeft ons zwaar geschut een Duitsche batterij onder vuur genomen en de munitiewagens doen springen. In de sectoren van Albert, Roye, Soissons, Craonne, Reims en Perthes hebben vaak vry hevige gevechten plaats gehad, die van de zijde onzer batterijen groote uit werking hadden. In Woevres bij Flirey heb ben de Duitschers een mijn doen springen, welke, hoewel bestemd om onze loopgraven te verwoesten, slechts de hunne heeft ver nield. Ten noorden van de Meurthe tusschen Luneville en Raon is een Duitsch vliegtuig in onze handen gevallen. Van het Oostelijk front melden de Russen, dat de Russen voortrukken op het front Gumbinnen Pilkallen. Op den 31 Jan. hadden hevige gevechten plaats aan den linkeroever van den Weichsel. In het district Borjimoff slaagden de Russen erin de verloreD loop graaf weder te hernemen. Twee compagniën Duitschers werden aan bet front vernietigd. Aan deD rechteroever van den Weichsel bombardeerden de Russen de stellingen van den vijand met goed succes. In de streek bij het dorp Witciwice verdreven den vijand door een bajonetaanval. Het Duitsche Communiqué meldt slechts Ten noorden van den Weichsel in de streek ten zuidwesten van Mlawa hebben wy de Russen uit eenige dorpen, die zy den vorigen dag voor ons front bezet hadden, verdrongen. In Polen ten zuidwesten van den Weichsel wonnen wy weder terrein. Ten Zuiden van de Pilica hebben wij onze aanvallen ver nieuwd. De „Daily Mail" verneemt uit Kopenhagen, dat Burian, naar uit Berly'n wordt gemeld, in een conferentie met keizer Wilhelm zou hebben gezegd, dat de tyd gekomen was om de mogelijkheden van eenaannemelyken vrede te overwegen. Oostenrijk zouGalicië, en de Boekowina afstaan, terwijl Duitsch- land België en Noord- Frankrijk zou moeten ontruimen en het Fransche gedeelte van den Elzas benevens een deel van Duitsch Polen afstaan. Keizer Wilhelm zou gewei gerd hebben op deze voorstellen in te gaan en beloofd hebben Oostenryk een milioen man te leenen en Dog een half millioen naar Frankrijk te zenden als een laatste poging om den aanval der geallieerden te vernieti gen. 2 Februari. Van het Westelijk Oorlogstooneel melden de Fransche legerberichten De dag van den 31en Januari kenmerkte zich evenals de vorige door artilleriegevecht dat vooral hevig was in de streek van het noorden. Ten zuidoosten van Yperen hebben de Duitschers een aanval beproefd, die on middellijk door ons werd gestuit. Over het gebeele front van de Aisue heb ben onze batterijen gelukkige schoten ge daan, loodgraven die werden aangelegd ver nield, zoomede schuilplaatsen van mijnwer kers en bovendien het Duitsche geschut tot zwygen gebracht. In destreek van Mesnil- le-Hurens hebben wy onze positie om een bosch waarvan wy ons hadden meester ge maakt, bevestigd. In Argonne, waar de Duitschers veel schijnen geleden te hebben van de jongste gevechten, was het vrij rustig. In den morgen van 1 Februari hebben de Duitschers de loopgraven ten Noorden van den weg La Bassee-Bethune hevig aan gevallen. Zy werden echter teruggeslagen en lieten vele dooden achter. By Beaumont Hamel trachtte de Duitsche infanterie ten Noorden van Albert by verrassing een loop graaf te veroveren, maar werd afgeslagen. In het gebied van Fontaine Madame en het Bois la Craci werd een groote activiteit aan den dag gelegd. Yan het Oostelijk front melden de Russen o.m. dat zy in de streek van Borjenow in den nacht van 29 op 30 Januari na een hardnekkig bajonetgevecht een vooruitge schoven loopgraaf hernamen, welken den vorigen dag door den vyand was bezet. Twee compagniën Duitschers zyn daarbij vernietigd. In den loop van den volgenden dag heroieuwde de vyand zijn aanvallen in dezelfde streek, maar werd wederom teruggedreven na een hardnekkigen strijd. De vyand poogde eveneens een heuvel te bezetten op zes kilometers aistand van Vise- grad bij de lini van het Russische front, maar zij werd met de bajonet verdreven. Op den rechter oever van de Weichsel ondernam de Russische cavalerie een wel geslaagden aanval tusschen Bejoenen het meer Oraszelewp ten noorden van Serpets. Een poging der Duitschers op 30 Januari om tot het offensief over le gaan in de richting van Lipno en Dobrsein werd ver ijdeld. Tusschen Makef en Dyblin werd de vijand teruggedrongen op de lyn Weleze-Ma- signovo ten Noordwesten van Wloclawec. De Duitschers ontruimden Makowmetach terlating van Yeel dooden. Een volgenden nacht werden de Duitschers uit hun voorste loopgraven geworpen bij Borgimoff, waarbij allen, die zich in de loopgraven bevonden, mot de bajonet wer den afgemaakt. Op 81 Jan. ondernam de vijand by Sokhazef en Bo'.imof met een sterke artilleriemacht een hevige actie tegen onze stellingen. De Duitschers drongen door hun hevige aanvallen een onder afdeelingen terug op de tweede loopgravenlinie, maar in tegenaanval werden de Duitschers onder zware verliezen voor hen uit de bezette loopgraven teruggeworpen. Tusschen G®e- mine en Mogoly slaagden de Duitschers er in des middags een gedeelte onzer loop graven te bezetten, maar tegen den avond hield de vyand nog maar een kleine ge deelte van de voorste loopgraven bezet. Zoo was het succes van de Duitschers op den 3Ien Januari by Borgimof onbeteekenend in verhouding met hunne zware verliezen. Ondanks het optreden van nieuwe Oosten- ryksche strijdkrachten verijdelden wy de aanvallen bij de Beskiden-pas en Wysjkoi- pas; wy blijven terrein winnen op het front Nyciaca-Polianba-Locdofiska. Een vol half jaar offeren deze millioenen gewapenden, door het sterkst-gespannen menschelyk verstond en vernuft en door de hoogst-opgevoerde menscheljjke arbeidsin spanning voorzien van afzichtelijke vernie- lingswerktuigen ter eigen verdediging, alles wat hun in den weg treedt op aan hun eischen van zelfbehoud, vernietigen geheele landstreken en sparen ook kunstwerken niet. Wy zyner van overtuigd, dat niemand uwer zich de gruwelen van den modernen oorlog zoo groot heeft voorgesteld als zij nu in werkelijkheid zyn. Maar wy zyn er even zeer van overtuigd, dat er niet velen onder U zullen gevonden worden, die niet van harte verlangen, dat deze oorlog de laatste zal zyn in de geschiedenis van Europa, en die niet het hunne er toe zullen willen by dragen om te voorkomen dat na den thans woedenden wereldoorlog een nieuwe, nog geweldiger wereldoorlog zal kunnen uit breken. Die gevoelens, ge hebt die wel geuit, in persoonlijke gesprekken in eigen kring, maar op andere wyze Hebt gij deze gevoelens ook zóó uitge sproken, dat uw stem, doordat zy zich sa menvoegde in een koor van anderen, althans kans had te worden gehoord, misschien niet reeds gedurende den oorlog, maar dan toch wellicht later wanneer by den vrede over de toekomst zal worden beslist? Zoo gij dat nog niet gedaan hebt, doet het dan nu uog I Immers het verlangen naar een vrede, die niet een nieuwen oorlog met zich zal brengen, die gevoelens van protest en van afschuw, zy leven toch nog in U even sterk, als in de eerste dagen van Au gustus, toeu zy alle andere gedachten sche nen te hebben verdrongen? Laat dan nü Uw stem hooren! Gij kunt dit doen door U aan te sluiten bü den „Neder- landschen Anti-Oorlog Raad" (Secretariaat Theresiastraat 51, 's-Gravenhage), wiens streven er in de eerste plaats op is gericht, de vredesvoorstanders van alle richtingen in Nederland te vereenigen in óéne gemeen schappelijke organisatie, die in samenwer king met overeenkomstige organisatie's in alle andere landen, welke onmiddellijk be lang by den aanstaanden vrede zullen heb ben, zal verstrekken de openbare meening ten gunste van een zoodanigen vrede, dat daarin niet meer de kiem van een nieuwen oorlog aanwezig zal zyn. Wy wekken U op, aan deze beweging Uwen steun te geven; Uwen zedelijken steun door te zyn wederom een nieuwe medestander van dien Raad. Uwen flnan- ciëelen steun, door eene bijdrage van min. stens /"0.25 te zenden. Uwen daadwerke- lijken steun, door deze organisatie met nieuwe elementen zoodanig te verster ken, dat haar stem steeds grootere kans zal hebben te worden verhoord Het Bestuur van den Nedsrlandsche Anti-Oorlog Raad: Mr. H. C. DRESSELHUYS, Voorzitter. J. H. SCHAPER, Onder-Voorzitter. Prof. Dr. D. VAN EMBDEN. Mr. Dr. D. A. P. N. KOOLEN. Mr. V. H. RUTGERS Mevr. W. ASSER-THORBECKE, Penningm. Oosteinde 1, Amsterdam. Jhr. Mr. Dr. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK, Secretaris, Theresiastraat 51, 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. Naderlandsche Anti-oorlogsraad. (Opgericht 8 October 1914). Lezers van dit blad, heden is het eerste hal ve jaar van den oorlog vol. Een vol halfjaar staan nu millioenen mannen in de kracht van hun leven, ontrukt aaD hun gemeen- schappelijken arbeid en aan hun gezinnen, in twee reusachtige machtsgroepen tegen over elkander met geen ander onmiddellijk doel dan om zoovelen hunner „vijanden" ala slechts mogelijk is, dood, verminkt of gewond buiten gevecht te steil en. Vergeten. ZWALUWE. Dezer dagen was een spoor beambte bezig de trein die hier 's avonds uit Breda arriveert, te inspecteeren. Overal vroeg hij of iemand ook iets in decoupé's gevonden had. Alle netten werden onder zocht. De man had nl. de opdracht een kindje van drie maanden te zoeken, dat door iemand was vergeten. Een Belgische familie, die te Breda had moeten overstappen, had het kindje in de drukte vergeten, bet was in het bagagenet blijven liggen. Mobilisatiegrap. NAARDEN. Het is een onmiskenbaar feit dat onze gemobiliseerde landweermannen alle mogelijke pogingen aanwenden om er van tyd tot tijd eens een nachtje tusschen uit te komen. En de grootste behendigheid wordt soms aan den dag gelegd om de supe rieuren te verschalken en de afwezigheid van de mannen te verbergen. In een bivak alhier - tyd en plaats laten we ter wille van de betrokken personen achterwege - zijn eenige lieden, die vroeger voordat zij het beroep van Landsverdediger aanvaardden, ongetwijfeld hunne specialiteit moeten gemaakt hebben in het vervaardigen van stroopoppen. Maakt een hunner „a slip" dan wordt een dergelijke pop netjes onder de dekens gelegd en do man ontbreekt niet op het avondapöl. Zoo ook dezer dagen. Een oude lagebol werd tot raenschenhoofd gemaakt, de imitatie was bijna volkomen, 's Avonds om 11 uur houdt evenwel de strenge luitenant van de week nog even na- apèl. De mannetjes slapen als ossen. Bij de ragebol-landweerman gekomen wiens wel wat lange haren even boven dedekeDsuit- komeD, voegt de luitenant van de week zich tot de sergeant en voegt deze op barache toon toe „Sergeant, zorg dat deze man morgen zijn haar laat knippen", en van onder sommige dekens klonk een zacht ge grinnik. SAS VAN GENT. Aan de wyk „De Valk" is Zaterdagnacht door een Duitschen schild wacht doodgeschoten een smokkelaar, die niet voldeed aan de herhaalde sommatie om te blijven staan. MILAAN. (VD) Uit Athene wordt bericht' dat Prins George van Servië daar is aan" gekomen en zich met een diplomatieke zen ding naar Rome zal begeven. GENÉVE. Volgens een bericht uit Bastan- con aan de Zwitzersche bladen zou de reis van Generaal Pau naar Rusland ten doel hebben hem met het bevel over de Russi sche troepen in Polen te belasten. BAZEL (VD.) Volgens de Basler Nach- richten zouden van zeven Engelsche vlieg tuigen, die Ostende en Zeobrugge bombar deerden, drie niet zyn teruggekeerd. Zy werden by hun terugtocht door talrijke Duitsche vliegers omsingeld en naar de open zee gejaagd. Onder de vermiste vliegers moet zich ook de beroemde aviateur Sam- :on bevinden. LONDEN. (VD.) De Duitsche onderzeeër ,21" heeft het ss. „Ben Cruachan" gister morgen vroeg in den grond geboord naby Fleetwood. Des middags boorde dezelfde onderzeeër het ss. Linda Blanche" van Manchester naar Belfast voor Liverpool in den grond. 'sAvonds werd nog gerapporteerd, dat de onderzeeër een derde stoomschip by Liver pool in den grond heeft geboord. Het waren alle drie koopvaardijschepen. Telkens gaf de kapitein van den onderzeeër de bemanning tien minuten tyd om het schip te verlaten. De bemanning van de „Ben Cruachan" bestaat uit 21 koppen en is te Fleetwood (In Ierland) geland. De bemanning van de Linda Blanche, bestaande uit 10 koppen onderging hetzelfde lot als die van de „Ben Cruachan" 'e Keizers verjaardag te Brussel. Men schryft ons uit Brussel: Voor het Koninklijk Paleis te Brussel kwamen op 27 Januari alle hoofdofficieren en hoofd officieren van de Duitsche bezettingstroepen bijeen om den verjaardag van den Keizer te vieren. Honderden Brusselaren hadden zich op het groote plein voor het paleis verzameld om dit ongewone schouwspel gade te slaan. Tegen 12 uur in den middag verschenen drie officieren in groot tenue, terwijl op het plein de militaire muziek speelde. Ook waren tal van geneesheeren en pleegzusters van de Roode Kruis-Ambu- lance en een afdeeling padvinders aanwezig. Toen de officieren zich in een ry hadden geschaard verscheen de gouverneur generaal von Biasing, die de aanwezigen toesprak en vervolgens eenige officieren het IJzeren Kruis uitreikte. Daarna inspecteerde dego- neraal de officieren, die hierop uiteengin gingen, terwijl de muziek hot volkslied speelde. DELFT. Bij de politie vervoegde zich alhier een Duitsch sergeant, die in burger- kleeren van het Belgische front was gedeser teerd. Hij had geen reisgeld, om z(jn ouders die in Holland wonen, te bezoeken. Door de politie werd bij van reisgeld voorziep. HEERENVEEN. Te'tMeorbij Heerenveon opgericht een klompenmakerij, waar de klompen machinaal gefabriceerd worden. Ongetwijfeld zal deze fabriek, ook uit Duitschiaud, niet weinig werk krijgen, im mers men vraagt 80.000 paren mansklom pen tegen contante betaling. NUAWIER. Te middernacht sloeg de dorps klok 300 maal achtereen. De bevolking was in minder dan geen tijd op de been Mon dacht aan zeppelins, vliegmachines on botsingen. Eindelijk wist men de mislei dende klok het zwijgen op te leggen. Uit het land dor Pharao's en Pascha's. Er geschieden ernstige dingen in Nieuw Egypte en de Sphinx staart nog ernstiger over de zandvlakten dan ernstiger? De zeepoort van Azië en naar de rijke Europeesche Overzeesche bezittingen wordt bedreigd. Hoe, en hoe hevig is, voor 't oogenblik, niet met zekerheid te beschrijven. Het schynt er op te gelijken of laatste stuip trekkingen van de Turkscho beenen, die liggen in Azië, nog zeer krachtig zich zullen doen gevoelen waar een der bolangrijkste kunstwerken van Europa zich uitstrekte dicht by de aloude Pyramiden en Pharao's. En de schoppen, die den Turk, wiens ziek hoofd nog op de Oostelüke kust van Europa ligt, daar kan geven, kunnen voor Europa hoogst belangrijke gevolgen hebben, vooral als hy daarby geholpen wordt door Duitsch- land, zooals volgens de belichten vrü zeker is aan te nemen. In ieder'geval is het zieke hoofd weer een weinig opgewekter gewor den. In Conatantinopel is men voor de zoo- veelste maal in zeer ongewonen toestand ge raakt. De levensader dier wonderlijke stad van oude heerschappij eu nieuwe denkbeel den, klopt weer zeer geducht. Voor 't eerst is de heerscher van Turkije, de sultan, jl. Woensdag wederom in het publiek versche nen. Het was toen, den 27sten Januari, de geboortedag van den profeet,die leeraarde; „81a dan dood een ieder, die afgoden naast Allah er op na houdt, waar ge hem ook vindt. Gryp hem, beleger hem, en leg hem lagen, op alle manier". En dan is er groot feest in Conatantinopel. Maar sedert jaren nam de sultan daaraan

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 11