Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD. 15de Jaargang. Woensdag 17 Februari I9J5. No. 14 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Gencraal, '«■CBHBSUVC.E, IJitgnve der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Plaatselijk Nieuws. MIDDELUAltNIS. De Algemeone Vergade- ring voor de leden der Boerenleenbank „Middelharnis—Sommelsdijk" zal gehouden worden op Woensdag 24 Februari 1916, in het hotel „Spee" te Sommelsdyk. Maandag zijn te IJmuiden binnenge komen de vischsloepen Voorlichter, schipper J. de Korte met een besomming van f 70. Theodora Emerentia sch. A. Jongejan met een besomming van f 2100. Door het bestuur van den rijksproef- tuin alhier is het plaatsen van een hek by inschrijving gegund aan Joh. Wijnhoff als laagste inschrijver. Door het bestuur van den Oost- en Westplaat polder is de levering van de on- derhoudsgrint gegund aan C. v/d Heuvel van Sliedrecht, voor f 2,06 per M3, terwijl het vervoer daarvan is gegund aan M. On- derdelinde en A. Vroegendeweij voor f 0,39 per M3. Terwijl schipper J. Smit Maandag met zijn vaartuig het Kanaal te Hellevoetsluis verliet werd zijn giek door de felle wind Btuk geslagen. Door Mej. S. L. Beversluis werd de vorige week te Rotterdam met goed gevolg examen afgelegd voor de acte nuttige hand werken. Wegens de buitengewone hooge prij zen der varkens, hebben de slagers het spek weer met 5 cent per Kilogram opgeslagen en nog zal het er niet bü kunnen blijven. De in het Evangelisatie-gebouw ge houden collecte, ten bate van het leerstoel fonds bracht f 28,— op. Zaterdag had de Weduwe Zwarts het ongeluk te vallen en haar arm te kneuzen. De meeste melkverkoopers hebbende pi ijzen der melk weer op den ouden pry's teruggebracht, en wel op 8 cent de liter. Onder gioote belangstelling vierde Ds. Bruining Zondagmiddag in de Ned. Herv. Kerk zijn 40-jarige Ambtsbediening naar aanleiding van 1 Sam. 7 vs. 12,2e gedeelte. Aan het einde zjjner schoone rede werd Z.Ew. toegesproken door Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet, welke de gemeente verzocht den leeraar uit Psalm 136 het 1 vs. toe te zingen. Ook werd Z.Ew. door de ge meente nog toegezongen uit Psalm 134 vs. 3 en uit Gez 96 2e gedeelte. Een 7- tal ring predikanten waren tegenwoordig. Dinsdag 23 Februari en Dinsdag 2 Maart, des namiddag 2 uur zal er ten huize van Dr. P. C. Cleyndert Jr. Arts aihier, gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. Maandagavond jl. werden de weezen in het Burgelyk weeshuis alhier onthaald op gebak en chocolade, gegeven door den WelEerw. Heer Ds. Briuning, ter gelegenheid van zijn 40-jarige ambtvervulling. SOMMELSDIJK- Op het Marktveld alhier werd een vischafslag gehouden, hetgeen veel nieuwsgierigen trok. Naar men ver neemt bestaat het plan 's Woensdagsmor gens geregeld een vischafslag te doen hou den. In het huis wijk A 131, bewoond door A. H. is by een 5-jarigjongetje diphtheritis geconstateerd. - Door den landbouwer L. J. de Graaff alhier werd aan elk zijner arbeiders een half mud tarwe ten geschenke gegeven wat in deze dure tyden zeer te stade komt. STELLENDAM- In de vergadering van den nieuw opgerichten Kolenbond, zyn tot be stuursleden gekozen, de heerenP. Biemond, voorzitter; P.Roon,secretaris-penningmees- ter; J. L. Koese, P. B. Crezee, A. Kreeft, Jobs. Koese en Jb. van Seters Wz., com missarissen. Dinsdagmiddag viel een 3-jarig kind van D. C. Birkhoö" alhier in de volle kaai. De visscher G. van Soest sprong het kind i en bracht het op den wal. - Door A. de Jager zyn 3, door C. Slis vaten met raapolie by den Burgemeester- strandvonder aangebracht. GOEDEREEDE- In het Goereesche Gat zyn Dinsdag door den garnalenhandelaar A. de Jager met behulp van eene jol drie en door schipper C. Slis, bevarende de blazerschuit S. L. 30, twee roodgeverfde vaten op stroom gevischt, inhoudende raapolie en alle ge merkt G N, vermoedelijk herkomstig van lietbenoordendeZuiderpier van den Nieuwen Waterweg gezonken en gebroken Noordsche stoomschip Fix. - De rekening over 1914 van de Diaco nie der Ned. Herv. kerk is gedurende acht dagen by den Voorzitter van den Kerkeraad ter inzage nodergelogd. - Dinsdag is aan het Noorderstrand aan gespoeld gevonden het lyk van een naar schatting 80 A 36 jarig onbekend mansper soon, in verregaanden staat van ontbinding verkeerende. Aangezicht en handen zyn geheel ontvleesd, terwyl aan het lichaam zyn bevonden halve laarzen, dunlederen broek, dun buisje met koperen knoopen, wollen trui, elastieken bretels, gemerkt: MULLER. OUDDORP- Dinsdagmorgen is alhier aan gespoeld in verren staat van ontbinding een lijk van een manspersoon. Zaterdagavond werd in cafe Akershoek by inzet verkocht, een huis met schuur en inboedel, staante in Oostdyk, hoogste bieder was S. de Ronde voor f 720. NIEUWE TONGE- By de op Vrydag jl. gehouden stemming voor twee Notabelen in de Ned. Herv. Kerk alhier, werden uitge bracht 40 stemmen. Waarvan op zich had den vereenigd JohsLugtenberg 40 stemmen, Jaspert van Vliet 25,1. van Zielst 7, A. Voor dijk 2, L. Zweerus, P. Tyl en P. van der Mast ieder 1 stem. Zoodat. herkozen zyn de twee aftredende heeren JohsLugtenburg en Jaspert van Vliet. De lijsten van Stemgerechtigde Inge landen van den polder Duivenwaard en Battenoord, liggen van af 17 dezer voor belanghebbenden gedurende 14 dagen ten kantore van den Secretaris ter inzage. OUDE TONGE- Naar wy vernemen zal de tweede Nutsavond alhier te houden in de maand Maart alleen toegankelijk zyn voor leden en introducés. Mannelijke inge zetenen dezer en aangrenzende gemeenten kunnen niet geïntroduceerd worden. Men wordt dus aangeraden om als lid toe te treden. Men kan zich als lid aangeven bi) den heer Polée. - Het huis aan den Molendijk thans be woond door P. van den Boogaard is naar wij vernemen onderhands gekocht door den heer D. Verwey Jzn., Gemeente-ontvanger alhier. Tot directeur der Gasfabriek .Oost-Flak kee" alhier, is benoemd de heer F. Blaauw, die destijds by den bouw ook alhier werk en is geweest. De z. g. Grutterswei, aan den Kolf- en den Tonisseweg, thans in huur by gebrs. Gebraad is met ingang van het volgende pachtjahr verhuurd aan den heer A. de Haas van Dorsser, alhier. De vorige week is alhier overleden de oudste inwoner, mejuffr.dewed.T.Verheij. DEN BOMMEL- By Kon. besluit is aan deze gemeente eene buitengewone subsidie ver leend van 1700 gulden, overeenkomstig Art. 53 der wet op bet L. O. Zaterdag morgen zyn de laatste vluch telingen, van hier vertrokken naar 't kamp te Nunspeet. Naar wy uit goede bron vernemen zal aan de aandeelhouders der Coöperatieve suikerfabriek te Dinteloord voor geleverde suikerpeeën worden uitbetaald f 13.50 netto, per 1000 K.G. van 14°/0 suikergehalte. Elk percent hooger wordt betaald met 1 gulden meer. Onzes inziens kunnen de aandeel houders tevreden zyn met zulk een resultaat. STAD AAN 'T UARINGVLIET-DeDiakonie rekening der Ned. Herv. gemeente alhier over 1914 sluit in ontvangsten met f 2076,09 in uitgaven met f 21215,26 alzoo met een nadeelig saldo van f 49,17. A. v. B. alhier, werkzaan by den land bouwer J. Z. werd door een stier aangevallen, waardoor hy aan borst en rug bezeerd werd. Gelukkig voor hem kwam er spoedig hulp opdagen. Niettemin was hy verplicht genees kundige hulp in te roepen. Zaterdag j. 1. vertrokken van hier zes Belgische vluchtelingen naar het kamp te Gouda. Er vei toeven er tbans nog twee in deze gemeente, die evenwel bfj particulieren zfjn gehuisvest. Door het hangen van wasgoed bij de kachel ontstond by A. O. alhier een begin van brand, welke echter spoedig gebluscht werd, waardoor de aangerichte schade ring was. Naar men uit goede bron verneemt zal binnenkort hier een wekelüksche afslag van visch gehouden worden. DE OORLOG. 16 Februari. Verschillende Duitsche bladen zeggen dat het antwoord aan Amerika niet toegevend kan zijn. De Kreuzzeitung zegt, dat de ver klaring van de Duitsche Marinestaf in alle onderdeelon wel overwogen is en dat het onmogelyk is in eenig opzicht iets terug Ie nemen. Amerika heeft twee wegen om zich voor schade te behoeden, do eene, is dat het Engeland verhindert de Amerikaansche vlag te misbruiken en het blad noemt de Amerikaansche nota aan Engeland de eerste schrede op dezen weg, zy het ook slechts een eerste schrede. De andere weg dien den Amerikanen openstaat is, dat zij met hun schepen, hun menschen en hun oorlogscon trabande het oorlogstooneel vermijden. De Deutsche Tagezeitung doet een beroep op alle neutrale staten om met klem van oor logvoerende partijen te eischen zich te hou den aan de Londensche declaratie. Daardoor zou de Engelsche versperring vervallen.de vraag der contrabande internationaal gere geld worden en de consequenties door Duitschland uit Engelands optreden getrok ken, zouden niet meer noodigzyn. Het bad reeds lang op den weg van Amerika gele gen het initiatief daartoe te nemen. De neutralen hebben te samen voldoende macht de oorlogvoerende staten daartoe te dwin gen. In een telegram uit Berlijn aan de „Kölnische Ztg." wordt gezegd dat de indruk verkregen moet worden dat de nota van Duitsch standpunt met onverdeelde bevre diging te beschouwen is. De „Berliner Lokal Anzeiger" zegt, dat zy het standpunt der nota als onjuist (ver felht) beschouwen moet, omdat de nota den oorlogstoestand, zooals deze zich ter zee nu eenmaal zonder Duitsche schuld ontwikkeld heeft, geen recht laat wedervaren. Het blad merkt op, dat elke erkenning van den toestand van noodzaaksdwang, waarin Duitschland in zijn verdediging tegen de Engelsche overmacht ter zee door het Engelsche optreden gekomen is, in de nota gemist wordt en zet uiteen dat z. i. de neutralen weinig of in het geheel niets tegen de Britsche maatregelen gedaan en zich daaraan onderworpen hebben. „Wij waren" zegt de Lokal Anseiger," en zyn dus uitsluitend op ons zelf aangewezen, en wy zyn gedwongen en besloten daaruit alle consequenties te trekken." Voorts schryft het blad niet te begrijpen, waarom de Engelsche oorlogsmaatregelen feitelijk aanvaard zyn, terwyl daarentegen de Duit sche maatregelen, hoewel zy precies het zelfde karakter dragen en ter rechtertyd met het oog op de belangen der neutralen zijn aangekondigd, als zijnde in strijd met het volkerenrecht afgewezen worden. Ten slotte merkt de Lokal Anzeiger op, dat de Duitsche Regeering alle ophelderingen zal geven, die men in Washington nog noodig schijnt te hebben. Inmiddels zal 18 Februari nader komen en daarmede eindelijk de tyd van handelen gekomen zyn. Naar uit Berly'n wordt gemeld, zou Maandag jl. reeds het Duitsche antwoord worden overhandigd. Het Russische legerbericht meldt: In de streek van Lyck, Raigrot en Crajewo heb ben zeer hardnekkige gevechten plaats. Zeer noordelijk trekken onze troepen terug op de versterkte linie van de Njemen voor den aandrang van sterke troepenmachten. In de Karpathen hebben de Russen zich meester gemaakt van de vyandelyke ver sterkingen bij Sniolnik ten Oosten van Lup- new en namen daar 18 officieren en ruim 1000 man gevangen. Het Fransche communiqué zegt 1 Tusschen de zee hebben geen infanteriegevechten plaats gehad. Wij hebben een tegenaanval gedaan op den vijand, die Norroy en de daarbij gelegen hoogte bezet had. 16 Februari. In de nieuwe nota van den Duitschen ge zant te Washington Graaf Bernstorö wordt gezegd dat Duitschland inlichtingen ontving waaruit gebleken is dat Engelsche koopvaar dijschepen gewapend zyn geworden en dat zy bevel hebben in groepen te varen om te trachten Duitsche onderzeeërs te doen zin ken. De Duitschers zullen hen derhalve als oorlogsschepen aanvallen. In de nota wordt verder meegedeeld dat Engeland het plan heeft neutrale vlaggen te gebruiken zoodat de neutrale scheepvaart, in gevaar komt, en de booten genoodzaakt zullen zyn Schotland om te varen. De „Daily News" meldt uit Rome, dat Italië weigerde zich aan te sluiten by den mogendhedenbond van neutrale staten, die ten doel zou hebben de verdediging der neu trale scheepvaart tegen de Duitsche blok kade-bedreiging. Italië wil zelf zyn scheep vaart beschermen. De Italiaansche regeering heeft Duitschland formeel medegedeeld dat z(j geen oorlogsdaden zal dulden tegen de Italiaansche scheepvaart. Naar de Nowoje Wremja uit Tokio ver neemt zijn 3 lichtingen van hetJapanscbe leger gemobiliseerd en is Korea in staat van oorlog verklaard. De Nowoje Wremja verneemt uit Peking dat de centrale regeering den Japanschen gezant heeft medegedeeld dat z(j zonder toestemming van het Chineesche parlement

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 9