Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD. I5de Jaargang. Woensdag 3 Februari 1915. No. 12 „V00RU1TI" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid v*n de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-Ci KV VK\ II1GK. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te middelharnis. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie*Bureauz nemen Advertentiön aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Dinsdag 26 Januari gaf de vereeniging .Kunstgenot" haar eersten avond in dezen winter. De zaal vaD Meyer was goed bezet en die er waren hebben ge noten van hetgeen mejuffrouw Truida de Groot, violist uit Rotterdam, en de Heer en Mevrouw van Hees—Amsel van hetRotter- damsch Tooneel hun aanboden Mej. de Groot deed zich kennen als een talentvol artiste. Haar heerlijk spel boeide het publiek bovenmate en verwierf telkens een hartelijk dankbaar applaus. Haar groote technische vaardigheid kwam overal, en gunstig, uit in de .scène de ballet" van de Bériot en .Fantasia Appassionata" van Vieux- temps, terwyl zij na de pauze in .Humo reske" van Doorvdk, „Madrigale" van Simo- netti en een „Serenade" van Didla met succes toonde hoe vol gevoel haar voordracht tevens is. De Heer en Mevrouw van Hees zorgden voor de noodige afwisseling en wisten hun publiek te boeien, dan weer de lachspieren in beweging te brengen en... te houden. Kostelijk, vooral wat typeering en voordracht betreft, was het professoraal geografisch college over de Aarde van Speenhoff, of schoon ik betwijfel of we er veel geleerder door geworden zijn. In een tweetal blijspel letjes „Meneers verleden" en „Vredig thuis" vond het echtpaar gelegenheid hun niet- alledaagscbe kunstenaarsgaven te doen uit komen. Ook deze artisten viel herhaaldelijk een warmen, welgemeend en welverdiend ap plaus ten deeL Een woord van hulde aan Mevr. van Hees voor de wijze, waarop zij Mej. de Groot aan de piano begeleidde, raag hier niet achter wege blijven, 't Was voor een dilettante een buitengewone prestatie. Dinsdag was het water in de Kaai zoo laag, als het door ouden van dagen nog niet zoo was gezieD. Naar men verneemt bestaat bij eenige Militairen uit de stelling Oofigensplaat het voornemen, om wanneer zy het noodig ver lof verkrijgen, op Zaterdag 12 Februari, in het Hotel Zaayer, eenige voordrachten te geven, waarvan de opbrengst, na aftrek der kosten zal worden gegeven aan het Steun-Gomité, de uitvoering zal plaatsheb ben onder leiding van den beer Hagenaars van Bergen op Zoom, eveneens Militair in genoemde stelling. Zaterdag keerde in de ouderiyke wo ning alhier terug Joh. v. d. Tol die als stoker op het stoomschip „Admiraal de Ruiter" dienst deed. Dit schip is in het begin Augus tus 1914 in Rusland te Novorossisk aan de Zwarte Zee opgehouden. Maandag heeft hij zich by den Militairen Commandant te Helle- voetsluis aangemeld. i Zaterdag is te IJrauiden binnen ge komen de vischsloep „Theodora Emerentia" sch. A. Jongejan met een besomming van f 1000.-. Donderdagavond a.s. zal door den heer P. Koudyzer een zanguitvoering worden gehouden in de Geref. kerk alhier. Maandag wist aan het Sas alhier by aankomst der tramboot een stier aan zyn geleider te ontsnappen. Hij geraakte in de haven en was op het punt te verdrinken, toen het gelukte hem nog meteen haak om een touw, waarmede by gekniepoot was, te grijpen, eenmaal op het drooge, ging hij opnieuw aan den haal. Een medepassagier die hem vaat greep, werd tegen den grond gestooten, en ging toen zelf veel harder aan den haal dan de stier. - Door de bakkers zyn Maandag de brood prijzen verhoogd en gesteld voor blank brood 21 en voor tarwe brood 17 cent per K.G. - Door den heerA.Verbruggewordteen Sigarenmakerijl opgericht in een pand aan den Westdyk alhier. SOMMELSDIJK. Zondag 7 Februari, 's mor gens 10 uur zal voor de Afd. van Vryz. Herv. op Goeree en Overflakkee in de zaal van den heer S van Leeuwen aan de Langeweg al- bier optreden Ds J.C. Kater van Sliedrecht. - Door den Raad dezer gemeente is tegen Donderdag 4 Februari a.s. een Openbare vergadering belegd. - De beer A. L. D. Damen, vroeger onder wyzer aan de O. L School alhier, thans te Zand voort, is aldaar tot leeraar in het teekenen benoemd. - Aan de O L. School alhier hebben zich naar de betrekking van onderwyzer 7 solli citanten aangemeld. - De stierenkeuring voor deze gemeente zal plaats hebben te Middelharnis op 1 April a.s. - Het kohier van de Grondbelasting dienstjaar 1916. voor deze Gemeente is op 2b Januari 1916 invorderbaar verklaard aan den Ontvanger ter invoderiog ter band ge steld en is ieder daarop voorkomend be lastingschuldige verplicht zynen aanslag op den bfj de wet bepaalden voet te voldoen. - De uitgekeerde vergoedingen over De cember ter uitvoering van de militie- en landweerwetten zynde een bedrag van f 1205,35 zyn door den Minister van Oorlog goedgekeurd. Het totaal der uitgekeerde en goedgekeurde sommen bedragen tot nu toe f 4262,46. MELISSANT. 4 Februari. Hedenavond zal de heer C. A. Backer voor de alhier geves tigde afdeeling Volksonderwijs een voor dracht houden over het onderwerp: het Straffen. Toegang voor belangstellenden is vry. DEKKINGEN. Aan den Heer P. Dale Is met ingang van 1 April a. s. eervol ontslag verleend als telegrambesteller dezer Ge meente. Verslag van het verhandelde in de Open bare Raadsvergadering der Gemeente Hcrkingen op Vrijdag 22 Januari j l. de8 voormiddag8 te 10 uur. Afwezig de heer Jb. v. d. Velde. Voorzitter de Ed. Achtb. Heer Mr. C. Zaay er, Burgemeester. De Voorzitter opent de vergaderiDg en verzoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen, die daarna worden goedgekeurd en geteekend. Op de gebruikeiyke wyze wenscht de Voorz. de leden en hunne gezinnen in deze eerste vergadering des jaars het beste toe, de belangen der gemeente opnieuw in hunne belangstelling aanbevelende, In verband met de mobilisatie zag hy dan ook niets liever dan dat de heer L. van der Velde mede als raadslid in zfo'n militair pak tegenwoordig, hy dit zeer spoedig kon verwisselen en in burgerpak de raadsvergaderingen weder kon bOwonen. Worden behandeld le Mededeeling ingekomen stukken. o. Een missive van Ged. Staten goedge keurd terugzendende de Gemeente begroo ting dienst 1916. b. Procesverbaal van opname van boeken en kas van den Gemeenteontvanger, waar uit bleek dat deze in orde waren bevonden met een kassaldo van f780,89ty* Tegelijker tijd is opgenomen de armenkas met een saldo van f 956,76. 2e Een in de vorige vergadering aange houden verzoek van P. Dale om eervol ont slag uit zijne betrekking van telegrambe steller, wat met algemeene stemmen tegen 1 April a. 8. wordt verleend. Deelt de Voorz. mede dat naar deze be trekking zich twee sollicitanten hebben aan gemeld en dat door B. en W. de aanbeveling als volgt is opgemaakt no. 1 ArieNoordyk N. 2 Aren Speelman. Bü' eerste steramiDg verkregen beiden 3 stemmen. Bij tweede stemming en herstemming verkregen beiden gelyk aantal stemmen en wordt by loting A. Noordyk benoemd. Wordt bij algemeene stemmen besloten aan J. W. Bruggeman onderhands voor den tyd van tien jaren te verhuren ongeveer 4 roeden gedempte sloot langs de begraaf plaats f 2, aanvangende 16 Februari a 8. 4e. Wordt besloten in verband met den aanleg van een nieuwe begraafplaats en mede tot dekking der kosten onderzoek gasaan3\uiting eene geldleening aan te gaan groot f 1000— d 5%, met een jaarlykscbe aflossing van f100.— 6e. Alsvoren tot het in erfpacht nemen van grond voor den aanleg der begraafplaats van het armbestuur, tegen een jaarlukschen canon van f 40, 6e. Wordt goedgevonden het overige deel dier grond in huur by L Kaashoek over te boeken op zyn zoon tegen de vastgesielde buurprys en nog loopende huurtyd (Sept. 1924) en aan L. Kaashoek f 100,— beneficie te betalen. 7e. Eenige af- en overschry vingen te doen op de Gemeente begrooting dienst 1914. 8e. Wordt aati den Rijksveldwachter J. van Helden voor bewezen politiediensten in het afgeloopen jaar een gratificatie ver leend van f 10,— 9e. Wordt voor de eerstvolgende verkie zing benoefhd tot leden van het stembureau de heeren Jb. van der Velde, plaatsvervan gend voorzitter, J. den Boer en A. Mans en tot 4de lid de heer L. van der Velde, terwyl de overige leden tot hunne plaats vervangers worden benoemd. Op de gebruikeiyke rondvraag niemand het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergaderiDg. STELLENDAM- Van den landbouwer W. van Rossum ging een eiDd buiten het dorp een paard op den loop. Dicht bij het dorp werd het dier gegrepen. Aan den wagen was groote schade toegebracht. De voerman zelf had een gezicht vol schrammen. De heer T. Trommel van Melissant doet wederom dienst als tydelyk onderwyzer aan de O. L. School alhier. Gedurende de vorige maand werden aan het postkantoor alhier behandeld 121 binnen- en 20 buitenlandsche telegrammen 170 telefonische gesprekken en 13 oproep berichten. GOEDEREEDE- In dezestreek worden nog voortdurend mynen in zee opgemerkt. Gis teren werd weder door een inkomend stoom schip gerapporteerd, dat dryvende mynen in zee waren gezien. Reeds is de loodsboot No. 10 uitgevaren, om te trachten, deze on- schadelyk te maken. Dinsdag, 9 Februari a. 8. wordt in het Goereesche Zeegat volgens mededeeling van het Loodswezen het roode en witte vaste licht der Hoornsche hoofden gewyzigd in een dito met verduisteringen, iedere 6 se conden door gasgloeilicht gedeeltelijk ver helderd gedurende 8 seconden, terwyl een mistsein wordt gegeven met eene authoma- tlsche mistklok, iedere 10 seconden één slag, van des voorm. 6.80 tot 's nam. 10 uur. Des nachts en tevens by defect aan 't mechanisme wordt de klok alleen geluid indien mistsein en van vaartuigen vernomen worden. Tot Bestuurslid van de alhier bestaande Vereeniging Het Groene Kruis" is benoemd de heer C. A. Vogel. Een huis met schuur en erf, een schuur met stalling en erf, een perceel bouwland en een perceel weiland, eigendom van de erven de Wed. C. van der Wende alhier hebben by publieke veiling f 3760,— opge bracht. Op de reis van Rotterdam bad de beurtschipper C. van Gelder Zondag 't on geluk, met de motorschuit op eene zandplaat benoorden de Stellendamsctae haven omhoog te varen. By vloed kwam 't vaartuig vloten kon de reis worden voortgezet. NIEUWE TONGE- Aan het hulptelegraaf en telephooDkantoor zyn gedurende de maand Januari jl. behandeld, 129 telegrammen,610 telephoongesprekken en 19 telephoonop- roepberichten. Totaal behandeld 768 berich ten. De stierenkeuring voor deze gemeente 7&1 plaats hebben te Middelharnis op Don derdag den 1 April a.s. des voormiddag» ten 9 ure. Maandagmiddag reed een zoon van den landbouwer J. v. d. V. meteen span paarden voor een wagen over den Duivenwaardschen dyk, de dieren waren zoo dartel dat een hunner zyn achterpoot over den draaiboom sloeg, en daardoor op bol raakte. Zy kwa men bet dorp ingerend, gelukkig werden zy op de Hoogte gegrepen door den arbeider A. Dekker Pz. die ze tot staan bracht en alzoo verdere ongelukken voorkwam. Het paard bad zyn poot leelyk aan den draai boom verwond. Dit jaar zyn aan de beurt van aftreding als lid van den Gemeenterand de heeren K. Prince en M. Vreeswyk. OUDE TONGE- Vooral ten belange der minder of meer ver van 't Postkantoor wonende ingezetenen zy'n te dezer plaatse 4 brievenbussen geplaatst, n.l. op den Molen- dyk, Oostburg, Zuiddyk en Stationsweg. De officier van Justitie te Rotterdam, heeft het beroep door hem ingesteld, tegen het vrysprek6Dd vonnis der rechtbank van den heer Tiesing, ingetrokken. VerscheneD week had alhier een droevig ongeluk plaats. Terwyl de 78-jarige T. Ree dy k kolen wilde halen van den zolder, viel toen ze de trap afging, door een of andere oorzaak bet zolderluik di^-ht, met het nood lottig gevolg dat ze 's morgens aan de be komen woDden, overleden gevonden werd. DEN BOMMEL- Tegen J. H. alhier is pro cesverbaal opgemaakt wegena ryden ronder licht. Over de maand Januari 1916 teekende de regenmeter 101.0 mM. neerelag. Bevolking: op 81 Dec. 1913 1705 Ingekomen 128 Geboren66 Vertrokken Overleden 183 27 160 Bevolking op 81 Dec. 1914: 1729 person air. STAD AAN 'T HARING VLIET-De collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de Evangelie* satie in de Langstraat heeft op Woensdag avond, tyden8 den dienst van den Weleer waarden Heer Hack opgebracht de eom va* elf gulden en vyf cent,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 1