„VOORUIT!" TWEEDE BLAD. No. 11. 27 Jan. 1915 Laatste Telegrammen, 21 Januari. Plaatselijk Nieuws. MIDDBLUAB.VIS. Tor geruststelling van hen, die medewerkten voor de zending be stemd voor de noodlijdende Nederlanders in Belgis deelen wy mede, dat de Alg. Secr. v/h Kon. Nat. Steun-Comité heeft bericht, dat 't gedelegeerd lid van de Nederl. vereeni- ging voor Weldadigheid in Brussel, wonende Koninginnegracht 74 te 's-Gravenhage de zendingen voor Brussel in ontvangst neemt en verzendt. Ze worden geadresseerd aan den Consul-Oeneraal en zijn daardoor be veiligd tegen vergissingen en moeilijkbe den, terwyi ontheffing van uitvoerverbod wordt verleend. Wij kunnen op deze wyze van veilige aankomst te bestemder plaatse verzekerd zijn. 1 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer L. Koote in dienst trad bij de post en telegraphie alhier. Zaterdag arriveerde alhier schipper J. de Klerk, schip Maria, van Antwerpen, groot 360 ton, met pulp van Sas van Gent, voor den heer J. C. Born. Woensdag zijn te IJmuiden binnen gekomen de vischsloepen Voorlichter, sch. J. de Korte en Paul Kruger, sch. L. Koster. Woensdag werd vanwege het bestuur van het Algemeen Begrafenisfonds alhier zitting gehouden tot stemming van een Commissaris in plaats van den heer L. Koote aftr. en herkiesbaar. De heer J. v. d. Slik Jz. komt als tegen-candidaat te staan. SOMMFLSDIJK- Het aantal leerplichtige kinderen bedroeg op 15 Jan. jl. in deze Gemeente 644. Aan den heer Chr. Tieleman is eervol ontslag verleend als hoofdman over dege- aflecteerden aan de slang van spuit I. De heer J. A. Slis heeft zyno benoe ming als lid van den Gemeenteraad aange nomen, zoodat die thans bestaat uit 7 anti revolutionairen en 4 liberalen. MELISSANT. Donderdag droef op de slik ken onder deze gemeente een myn aan. Den volgenden morgen lieten enkele mili tairen deze springen, wat met een hevigen knal gepaard ging. Stukken ijzer werden honderden Meters weggeslingerd. Een daar van kwam terecht op enkele centimeters afstand van den sergeant, die de ontstekings batterij bediende en met vele nieuwsgierigen achter den zeedijk lag. In het slik word een gat geslagen van ruim 2 Meters diepte en 5 Meters middellijn. De myn was vermoede lijk een Engelsche. De kohieren der grondbelasting, afdee- ling Melissant, Onwaard en Koxenisso dienst 1915, zijn invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter band gesteld. HERRINGEN* Tot telegrambesteller alhier Is benoemd A. Noordijk in de plaats van P. Dale, die tegen 1 Januari ontslag heoft aan gevraagd. Door dartelheid geraakte oon paard van den landbouwer J. M. van Eek alhier op hol. In volle vaart rende het dier over het dorp naar zijn stal, zonder dat eonig ongeval daarbij voorkwam. Naar men zegt is op het adres door eenige ingezetenen bij het bestuur der Pos terijen ingediend ter verkrijging van een avondbestelling (derdo postbestelling) afwij zend beschikt, zoodat onze gemeente de eenige op dit eiland blijft waar een derge lijke bestelling niet plaats heeft. Door den gemeen! sraad is besloten tot het aangaan eener geldleening van f 1000 voor den aanleg eener nieuwe begraafplaats. Door de gemeente is aan "den Heer J. W. Bruggetnan onderhands een strookje grond verhuurd achter do woning van den Heer Ch. Bruggeman. Tot leden van het stembureau voor de eerstvolgende verkiezing in dit jaar zijn ge kozen de Heeren Jb. van der Velde, voor zitter, J. den Boer en A. Mans, terwijl als 4de lid is gekozen de Heer L. v. d. Velde. Verbeterd bericht. Tot Voorzitter, Secre taris en Penningmeester-magazijnmeester van de afdeeling „het Groene Kruis" voor Herkingen en omstreken zyn herbenoemd, respectievelijk de Heeren D. van Weel A Munters Jr. en A. W. Korvink, terwijl'tot vice voorzitter benoemd werd in do plaats van den Heer Dr. C. van Gelder, die tot eere voorzitter is benoemd door de ledenvergade ring, de Heer C. v. d. Velde. STELLENDAM- Maandag bad schipper C. Zesdyk alhier het ongeluk een zwaard van zijn blazer te breken. Een leelykeschadepost. Dinsdag konden door de stilte van de 41 visschersvaartuigen niet meer dan 12 de haven binneukomen. Van de overige liep een groot gedeelte de haven van Goeree binnen, terwyl een ander gedeelte door een toevallig aanwezige sleepboot werd opgepikt en binnen gesleept. De garnalen visschers hebben den laat- sten tyd zeer voel last en schade van het vuil, dat met het opperwater hierheen komt. Hoewel er op 't oogenblik veel garnalen te vangen zyn, bederft soms het vuil de ge- heele visschery, zoodat een schipper gedwon gen is huiswaarts te keeren zonder dat het fornuis is aangeweest. GOEDEREEDE. De heeren D. de Koe en P. van der Wende Tzn. hebben hunne be noeming tot Voorzitter en Secretaris der Commissie tot wering van Schoolverzuim aangenomen. Het besluit van den Gemeenteraad tot verhooging van den post Hoofdelijken Om slag met f600.— is door Heeren Gedepu teerde Staten goedgekeurd. Tydens de Zendingsrede jl. Woensdag in de Ned. Herv. Kerk gehouden door Ds. Luteyn uit IJselmonde is f 9,84 gecollecteerd, terwyl 1,835 aan giften is ingekomen. De visschersvereeniging „Ons Belang" alhier heeft de rekening over 1914 vastge steld op f87,71 in ontvang en f9,76 in uit gaaf, alzoo met een goed slot van f77,95. Van dit bedrag is besloten, f 50.—ter rijks postspaarbank te beleggen. Dooronzen vroegeren dorpsgenoot, den heer W. A. van der Tak is het op 31 De cember 1914 tydens storm, onder Hoek van Holland gezonken Duitsche Rijnschip „San Nicolaus" gelicht en naar Rotterdam ge sleept. Twee perceelen bouwland in den pol der „Het Westnieuwland" en „Het Oude land" ter gezamentlyke grootte van 2,81,80 HA. van de erven van den heer Joh. Kas telein, hebben by publieke veiling ten over staan van Notaris P. A. van den Berg in totaal f7820.— opgebracht. OUDDOUP- Zaterdagmiddag kreeg het 9- jarig zoontje van J. de Mooij alhier terwyl het aan 't spelen was, per ongeluk een schot van een goweer, dat gedacht werd niet geladen te zyn, door zyn hand zoodat hij diezelfden avond nog naar het zieken huis werd vervoerd. De hagelkorrels werden ook nog in zyn arm en gezicht verspreid. Er is eenige hoop dat hy zyn arm kan be houden. Bij publicatie is aan de inwoners deze gemeente bekend gemaakt dat zy bun be lasting gelden als nog voor den 15 Febr. a. s. moeten voldoen ten kantore van den Gemeente Ontvanger. By niet voldoening zal tot vervolging worden. OUDE T0XGE- Aan den heer A. Slis ge meente-ontvanger alhier is een pensioen toegekend groot f 242. De heer B. Boelryk alhier is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. school te Aker sloot (Noord-Holland.) DEN B0MMF.L- Op de bouwhoeve van deo heer J. C. Borgdorff alhier is de vorige week mond- en klauwzeer uitgebroken. Vrijdag jl. is dc gebeele stal afgemaakt. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vrijdagj.l. stond de veerwagen van den koopman B. b(j de herberg van G. Smits alhier, toen K. v. L. met een voer stroo, dat breed ge laden was, voorby kwam ryden. Het slroo pakte den wagen van B. en deze kwam tegen een raam, verbrijzelde een groote ruit, werd nog een eind meegesleept eD viel vervolgensdwars over de straat, waardoor nog al materiéele schade aan het rijtuig werd toegebracht. Dinsdagmorgen vertrokken van hier zeven Belgische vluchtelingen naar het kamp te Nunspect, waardoor er thans nog acht vluchtelingen in 't geheel in deze gemeente verblijf houden. Het aantal leerlingen bedroeg op 15 Januari op de openbare school 81 jongens en 61 meisjes; op d9 Christelijke school 28 jongens en 83 meisjes Door gebroeders Goumare alhier werd een groote zeehond gevangen, welke klaarblijkelijk aangeschoten was, daar het dier gewond was. Om do premie ad 8 gul den te kunnen verkrijgen, werd hiervan ten gemeentehuize aangifte gedaan en wer den de voorvinnen afgesneden en aldaar gedeponeerd. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat het kohier der grondbelasting, dienst 1915, invorderbaar is verklaard en aan den ontvanger ter invordering is ter band gesteld. DE OORLOG. 26 Januari. Het laatste officieele Duitsche legerbericht is in zooverre belangrijk, dat het melding maakt van nieuwe Duitsche aanvallen aan het kanaal van La Bassée. Het gedeelte dat over het Westelijk Oor log8tooneel gaat, luidt De vijand nam als gewoonlijk Middelkerke en Westende-bad onder artillerievuur. Een groot aantal personen werden door dat vuur gedood of gewond, waaronder de burgemees ter van Middelkerke. Aan beide zijden van het kanaal van La Bassée vielen onze troe pen de posities van de Engelschen aan, ter wijl de aanvallen ten noorden van hetKanaal tusschen Givency en het Kanaal wegens sterke flankeering niet tot het nemen van Engelsche posities voerden, had de aanval van de Badensche troepen ten zuiden van het Kanaal groot succes. Hier werden de Engelsche posities en een frontbreedte van 1100 meter in storm genomen. Twee sterke steunpunten werden veroverd en drie offi cieren en 110 man gevangen genomen. Één kanon en drie machinegeweren werden buit gemaakt. De Engelschen probeerden tevergeefs de Yoor ons doel uitgebouwde posities ter her nemen. Zjj werden echter onder zware ver liezen teruggeworpen. Onze verliezen zijn betrekkelijk gering. Op de heuvels van Craone ten zuid-oosten van Laon hadden voor onze troepen succesvolle gevechten plaats. In het Zuidelijk deel van de Vogezen werden alle aanvallen der Franschen afge wezen. Meer dan 50 gevangenen vielen in onze handen. De Fransche berichten meldenIn Belgis hebben de Franschen eenige vorderingen gemaakt ten oosten van St. Joris. Van de Lye tot de Oise heeft een onafgebroken artillerieduel plaats. Aan de Aisne viel niets bijzonders voor, behalve bij Berry-au-Bac, waar een tegenaanval werd afgeslagen. In Champagnie vernielden de Franschen ver schillende versterkingen en schuilplaatsen der Duitschers. In Argonne werd een zeer levendig ge weervuur in het bosch van La Gruriedoor artillerievuur tot zwijgen gebracht. Aan de Maas voltooide Fransche artillerie het ver nielen der bruggen by St.Mihiel, In Lotha ringen bij Enbermonil namen de Franschen een detachement Beiersche troepen by ver rassing gevangen. Van het Oostelyk front melden de Duit schers: Ten noordoosten van Gumbinnen vielen de Russen de posities van onze artil lerie aan, doch zonder succes. Op het overige front in Oost-Polen hadden hevige artille riegevechten plaats. Kleine gevechten ten No:>rd-Oo8ten van Wloklawek waren gunstig voor ons. In Polen ten westen van den Weicbsel en ten oosten van do Pilica ge beurde niets bijzonders. Het Russische be richt zegt: Dat Oostenrijkers grootej activi teit betoonen aan de Oostelijke passen der Karpathen. Bij Borjimof hebben de Duit schers een vooruitgeschoven loopgraaf ver overd. De Russen veroverden een loopgraaf der Duitschers, maakten machinegeweren buit en vernielden een gepantserde auto mobiel. Engelsche en Duitschers houden nog steeds tegenover elkander vol, de eerste, dat geen Engelsche schepen zyn gezonken in den slag by Helgoland, de laatste, dat een Eogelsch slagschip en volgens later bericht, dat nog twee torpedojagers in den grond zijn geboord. De Kölnische Zeitung schrijft over het beweeide zinken van dit slagschip Ons geschutvuur had het schip reeds ernstig beschadigd, zoodat het overhelde en daarna heeft een Duitsche torpedo bet door twee torpedoachoten tot zinken gebracht. Dit feit is zoowel door aan het gevecht deelnemende Duische schepen en door desbetreffende tor- pedoboot als ook door een Duitschluchtschip, dat zich in de nabijheid bevond, vastgesteld. Verder geloofd het blad dan te kunnen aannemen dat ook twee Engelsche torpe dojagers zijn vernield. Gemengd Nieuws. OVERSCHILD. (Gr.) De landbouwer H. N. werd, toen hij op weg naar huis was, door de wieken eener watermolen getroffen. En kele uren later ia de man, die gehuwd was, overleden. WIERINGEN. Hierzyn verscheidene wrak stukken van de visschersschuit „Wieringen 113", toebehoorende aan V. B., vergaan in den nacht van 28 op 29 December aange spoeld. Reeds is f 827 bijeengebracht om B. tegemoet te komen by het koopen van een nieuw schip. Mond- en Klauwzeer. 's-GRAVENHAGE, 27 Januari. Naar wij vernemen heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in een onderhoud dat de heer F. Lieftinck, Lid van de Tweede Kamer voor Zutphen gisteren met den Mi nister had, te kennen gegeven dat by denkt voort te moeten gaan met het thans ge volgde systeem in zake het mond- en klauw zeer. Op 1 Februari heeft de Minister wederom eene conferentie metlandbouw-autoriteiien om wederom hun gevoelen in deze te ver nemen. Mocht de ziekte tegen den weide tyd niet zijn bedwongen, dan zal van het thans gevolgde systeem natuurlijk moeten worden afgeweken en daarmee moeten worden op gehouden. Op dit oogenblik zal dus van een verdere poging om verandering te verkrijgen, hetzy door middel van eeno interpellatie, hetzy door bet richten langs een parlementairen weg van eene schriftelijke vraag tot den Minister, geen resultaat te verwachten zijn. KOOG a/d ZAAN. Dezer dagen is ingebro ken by de familie Pondman alhier, die zich in het Apollo theater te Zaandam bevond. Vermist wordt een bedrag aan geld en eenige gouden en zilveren voorwerpen. PARIJS. Off. 11 uur. De Engelsche troepen hebben hedennacht een aanval op Gifenchy bij La Bassée afgeslagen en heroverden de stellingen van den vorigen dag bij een tegen aanval. Op den weg by Bethunie la Bassée werd zeer hevig gevochten. De Duitschers lieten daar 300 dooden achter. Gisteravond slaagde de vijand er in door een hevigen aanval in onze loopgraven tusschen Hurtebise in het bosch van Coulon te dringen, nadat zij dit geheel hadden ver nield door luchttorpedo's. Volgens de laatste berichten deden onze troepen een tegenaan val waardoor het verloren terrein in het bosch van Coulon werd heroverd. In Argonne deden onze troepen 2 aanval len in de richting van St. Hubert en van Fontaine Modame. Zij slaagden er in vasten voet te krijgen in de loopgraven die zij on langs verloren en verschillende Duitsche versterkingen te vernielen. De vijandelijke legeraanval werd afgeslagen. In den nacht van 25/26 Januari was het rustig in den Elzas en de Vogezen. LONDEN, Het persbureau publiceert een communiqué van de Russische maritieme- staf, meldende dat een Zeppelin 9 bommen op een onverdedigd deel der stad Libau heeft geworpen. De forten gaven vuur en de Zep pelin viel in zee. Het luchtschip werd door een torpedo vernield en de bemanning ge vangen genomen. ROTTERDAM. De bekende schryver W. Schürmann is hedenmorgen 3 uur overleden in den ouderdom van 38 jaar. KESTEREN. Gistermiddag omstreeks 4'/j uur is de 18-jarige K. de S. M. van het gymnasium te Tiel door de uitgaande trein van Kesteren naar Nijmegen bij het station overreden. Hij was onmiddellijk dood. BERLIJN. In een extra uitgave van het militaire wochenblad wordt medegedeeld dat de generaal overste von Bülouw die bevel voert over het 2e leger, bevorderd ie tot generaal veldmaarschalk, terwyl de gene raal der cavalerie Einem bevelhebber van het 3e leger tot generaal-overste is bevor derd. Verkoopingen. Zaterdag 30 Januari AFSLAG in het Loge ment vau Akersboek te Ouddorp, des avonds 6 uur van 1.71.70 H. A. of 3 G. 222 R. V. M. BOUW LAND te Ouddorp in den Noordhoek van den polder West-Nieuwland, kad. Sectie A. nummero 20 en van: 1.10.10 H. A. of2G. 126 R. V. M. BOUWLAND te Ouddorp in den polder het Oudeland aan den Breeden- weg kad. Sectie D. nummero 807, welke perceelenzijn verhuurd aan Corns. K. G. en J. Voogd tot 1 September 1917 ftf 228.68 '8 jaars, in perceelen en in coinbinatieên, ten verzoeke van de erven van den heer Johannes Kastelein. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 28 Januari INZET in bet Lo gement „deGoudeu Leeuw" te Goedereede en op Donderdag 4 Februari AFSLAG in bet Lo gement „de Gouden Leeuw" te Goedereede telkens des middags 2 uur, vaneen HUIS met SCHUUR, VARKENSHOK, en ERF te Goe dereede aan de Korte Zuidzijde, kad. Sectie A. No. 409, groot 92 centiaren of 6 R.V.M.; een SCHUUR met STALLING ec ERF te Goedereede aan de Molenstraat, kad. Sectie A. No. 163, groot 9S centiaren of 61/2 R- V. M. te aanvaardeD 1 Mei 1915; 0.40.60 H. A. of 265 R. V. M. BOUWLAND te Goedereede in den Piaspolder, kad. Sectie B. No. 513, dadelijk te aanvaarden; en 83 aren oflG. 242 R. V. M. WEILAND te Ouddorp in den polder Oude Oostdyk aan den Oosterweg, kad. Sectie C. n08- 473 en 477, verhuurd tot 1 November 1915 aan F. den Eerzamen Fz. k f 55. 'sjaars: ten verzoeke van de erven van de weduwe Corns, van der Wende Janszoon. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 28 Januari 1915 bij AFSLAG, des avonds 7 uur, in het Hotel Spee te Som- melsd\jk, ten verzoeke van de Erven van den Heer Joh8 Kastelein te Sommelsdyk van De perceelen BOUWLAND aan den Klei- burgschen Weg in den polder het Oudeland, gemeente Sommelsdijk, op den kadastralen legger dier gemeente bekend Sectie C. n09 283, 284, 285 en 280, samen groot 6.41.60 H. A. (16 gem. 251 roeden Sd. Maat) ver deeld in vier koopen. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 28 Januari 1915 des voormiddags 9i/2 ure te Middelbarnisaan de Kaaidreef in den tuin van den Heer D. Byleveld aldaar van BOOMGEWAS, w. 0. zware stammen en takken, erwten rys, brandhout enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Zaterdag 30 Januari 1915, 's namiddags 2 uur, verkoop vau SCHAARHOUT, op boscbland nabij de woning van- en voot dhr. Matth, Vreeswijk aan den Battenoordschendijk te Nieuwe Tonge. Notaris VAN ISPELEN,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5