Ofüciëel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD. I5de Jaargang. Woensdag 20 Januari I9J5. No. 10 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kanier Staten-fieneraal, 's-GBlYL.MItOL. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij <e Mlddelltarnis. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. De uitvoer van vleesch. Minister Posthuma heeft voor eenigen tijd den uitvoer van lovende runderen en leveude varkens verboden. Wie de uitvoercijfers der laatste maanden heelt nagegaan, zal begrepen hebben, dal er alleszins reden voor dit verbod was. De uitvoer toch was aanzienlijk hoogerdan in andere jaren. De hooge prijzen leidden er, toe, dat heel wat jong vee aan de markt kwam, dal allerminst nog geschikt was voor de slacht. Pr dreigde een bres te worden geschoten in on /.en veestapel, die in langen tijd niet gedicht zou kun nen worden. Het jonge vee, dat do boei den winter overhield, kwam in veel te groole hoeveelheid aan de markt. Het uitvoerverbod is daarom een te prijzen maatregel, doch nog geen afdoende. Wij schreven reeds voor langen tijd in hel Vaderland een artikel, waarin wij be weerden, dat het moment zou komen, dat in ons land geen karbonade meer beschikbaar z m zijn, als de regeering niet ingreep. Een optimistisch gestemde lezer heelt zich misschien om «lie be wering vroolijk gemaakt, doch thans zal hij toch wel moeten erkennen, dal wij de plank niet hebben misgeslagen. De vleeschprijzen stijgen in ons land met den dag. (leeds sinds lang een luxe op een arbeiderstalel, wordt het steeds meer een weeldeartikel, dat niet onder hel bereik van de middenstander valt. In de Slagerscourant wordt zoowel als door het Haagsche Slagerscomité er telkens opge- wezen, dat het binnen zeer korten tijd niet doenlijk zal bljjkcn in de behoeften voor ons eigen land te voorzien. Het laat zich verklaren I Alleen te Velzen-Bever- wijk worden dagelijks 50a 75 runderen voor export geslacht. Tc Amsterdam kreeg een grossier opdracht dagelijks 500 geslachte runderen te leveren. Er gaan voortdurend grooto hoeveelheden erwtensoep, voorzien van het noodige varkeusvleesch, naar het buitenland. Wat geeft het dan al ol de export van levende waar wordt vorboden. Zoolang de uitvoer van het geslacht geoorloofd blijft, wordt vleesch en spek eiken dag minder bereikbaar voor ons eigen volk. Men zal ons tegenwerpen, dut uitvoer noodig is om invoer te verkrijgen. Wij geven het grif toe, doch boven het be- laDg van uitvoer staat het belang der nalie en alleen de volbloed-vegetariër zal er zich misschien bij kunnen neer leggen, dat vleeschvoeding voor ons vulk voortdurend minder mogelijk wordt. In de pers circuleerde dezo week eeu bericht, dat te denken geelt. Een koop man te Vlaclitwedde smokkelde een var ken over onze grens, omdat de prijs in Duitschland zeer laag en ten onzent zeer hoog is. Dat bericht spreekt boekdeelen. Het vertelt ons, dat het buitenland zijn eigen voorraad spaart. Immers spijt de hooge prijzen hebben in ons land enorme opkoopen voor het buitenland plaats! De conclusie? Zij ligt voor de hand. Wij dienen den uitvoer te beletten in het belang van ons volk. Exportslagerijen en veehande laren zullen misschien heilig protestve ren. Zij maken goede zaken. Doen hooger dan dit particulier belang staat het nationale en gaat de export door als thans geschiedt, dan zal b nnenkort niet alleen de karbonade doch ook de goed- kooperedeelen van rund en varken steeds min ler/onder het bereik der massa val len. Bovendien dreigt onze veestapel ge vaar, als voortdurend jong vee om de hooge prijzen wordt opgeruimd. Om deze redenen meenen wij dat minister Post huma goed zal doen zijn uitvoerverbod van levend vee uit te strekken tot een verbod van het geslachte. F E U I LL E TON. GANZEN-LIZE. Naar hel Duitscli van NATALY VOX ESCHSTRÜTU. r» "m'ÜP hemel, heldert ons toch alles op!" riep OetlefT ongeduldig. Heen freule Von Wetter |e een hewjjjs van haar moed willen geven, Sylvia De prinses trad nader. .Niet van haar moed. maar van haar vriendschap!" sprak ze, Irok l.anzen-Lue naar zich toe en drukte haar een kus op het voorhoofd. „Ik heb respect voor ie. Josephine, en ik houd van menschendio mij ontzag inboezemen. We moeten elkaar van nu af aan veel zien wy beiden zullen dezen morgen niet vergeten. Daarna keerde zij zich naar den honlvesler „Nu. oudje, ontsluit nu de pronkkamer maar en gun ons een oogenblikje rust. Ik moet eerst een glas warm bier van je hebben en dan zal ik heeren ons avontuur vertellen. Avanli!" En ze nam Lehrbachs arm en steeg de steenen trap op. die naar dc de houtvesters woning voerde. Zorgt voor de kiezerslijsten. Wij leven in den 1 ijd van den Godsvrede- De politieke strijd is slopgezel. Zoo heet het tenminste. De S 0. A. P.zelintus- scheu haar propaganda onverdroten voort en in meerdere plaatsen tracht de rech terzijde, met name het antirevolutionaire smaldeel, van de gelegenheid gebruik te maken om een winstje to behalen. Bij de verkiezingen voor dc kamers van koop handel te Leiden, Amsterdam en Velzen, VEERTIENDE HOOFDSTUK. In dc ruime pronkkamer der houlvestcrin vonden dc hooge gasten een welkome rustplaats. Groote geweien en herlenkoppcn. gekruiste buk sen en geweren en oude staalgravures sierden de met schel blauw papier behangen wanden, glad gewreven notenhouten meubels stonden slyl gerangschikt naast of tegenover elkaar en in de vensterbank bloeiden ecnige crocussen on hj-acinthen naast do hreedlokkige asclepin. „Grootje" de moeder der houlvestcrin daarjuist in den makkelijken rieten stoel voor de naaitafel en breide met den grooten bril op den neus een rood kinderpakje, dal bestemd was als eerste verjaarsgeschenk voor het schreiende kleinkind, daar ginder in den mnndenwagen, toen zij het. als ware het „Lfltzows wilde Jagd" plosscling op dc steenen had hooren stampen trippelen, en prinses Sylvia in eigen persoon onder den ouden eik stilhield. Achter haar en van de andere zjjde kwam lachend haar gevolg; ternauwernood had de hout vester tjjd zjjn groene uniformjasnanteschieten. Men was aan dergelijke plotselinge bezoeken in de houtvesterswoning reeds gewend en daarom had de houtveslerin slceds het wit geborduurde schort en de roodbruine zondagsche japon achter de kamerdeur gereedhangen. Grootje wierp snel een kleed ovef haar werk, wreef nog eens met haar mouw over de spiegel gladde, glimmende tafel en trok den oudsten kleinzoon, die op 't erf aan hel spelen was, bij de gemeenteraadsverkiezing te Har- li neen heeft de tegenpailij spijt den Godsvrede bij overrompeling getracht zich van zetels meester te maken. Dit moet ons aansporen tot waakzaamheid. In dit jaar zullen in meerdere gemeenten gemeenteraadsverkiezingen moeten plaats hebben. Niemand weet vooruit, hoe de toestand dan zal zijn. Wij dienen onzer zijds te zorgen zoo sterk mogelijk le staan en dat kan alleen het geval zijn, als we gezorgd hebben, dat al onze rnen- schen op de kiezerslijst zijn geplaatst. Er bestaat, wat de kiezerslijsten betreft blijkbaar misverstand. Van meer dan één toch hebben wij gehoord, dat het dit jaar niet noodig was voor de kiezerskweek le zorgen, omdat er immers een noodwet inzake het kiesrecht in de kamer was aangenomen, zij die zich op die noodwet beroepen, hebben het glad mis. Wat toch beoogt deze wijziging? Niet anders dan (e voorkomen, dat zij die door de abnormale omstandigheden het kiesrecht zouden verliezenterwijl zij het in normale tijden behouden zouden heb ben legen dit verlies te vrijwaren. Maar al degenen, die nu op grond der kieswet in aanmerking zonden komen om voor het eerst kiezer te worden, zul len zich precies als in normale tijden, tot het verkrijgen van dit burgerrecht moeien aanmelden. Met andere woorden gezegd dc taak der kiesvereenigingen ten opzichte van het werven van nieuwe kiezers is dit jaar geheel gelijk aan die van vorigejaren. Voor onze politieke organisatie's zijn Januari en Februari van dit jaar even belangrijk als anders. De kiezerskweek moet door de in te levgren formulieren tusschen 1 en 15 Februari even flink worden aangepakt, al we bet anders deden. Al is dan ook de partijpolitiek lijdelijk stopgezet, dan wil dit niet zeggen, dat wij niet alles hebben te doen om onze organisatie zoo sterk mogelijk te doen. Er is heel wal organisatorische arbeid te verrichten, die niet mag worden nage laten en daaronder mag wel in de eerste plaats de zorg voor de kiezerslijsten worden genoemd. Wij twijfelen dan ook niet of in het met zich mee id do. kr-ukën. „Sla daar nu niet Je .lanterfanten," sprak ze op strengen loon. „help liever het vuur oppoken, opdat de prinses niet zoolang behoeft t<! wachten. en vlug trippelde ze naar de provisiekamer, om de ingrediënten voor hel zoo geliefde en reeds bestelde warme bier hij elkaar te halen. Onderlusschen had Sylvia zich reeds op de groenripsen canapé laten vallen en leunde ge makkelijk en ietwat vermoeid achterover. Aan haar rechterzijde had Dctleff plaats genomen én trok zyn handschoenen uit- Lchrbacli zat aan den anderen kant hchngelyk in een armstoel en wreef zich de verkleumde handen. Hattenheiin en d'Ouchy trokken den grooten leuningstoel voor Josephine uil den hoek en schoven die dichter hij. en freule Von Dienheim stond nog minden in dc kamer, maakte levendige bewegingen met. haar armen, geeuwde en rekte zich ongegeneerd uit, .even als een kraai, die met zijn vleugels slaat ."criliser- de Gflnthcr mol algenieene vroolijkheid. Daarop verhaalde Sylvia het ongeval in hel moeras, schimpte echt vrouwelijk op den ouschuldigen Caesar, noemde freule Von Wetter met groote waardeering .een kraan, die heter rydt dan wij allen met elkaar!" en twistte met haar broer, die de weddenschap onder deze omstandigheden voor ongeldig verklaarde, daar de hand der gerechtigheid en voorzienigheid de list der dames aan hel licht gebracht had. „Het was uitgemaakt, dal jc den weg door het bosch xoudt nemen, en je bent door de wei district Hoorn zal elke vrijzinnige kies- vereeniging daaraan haar volle aandacht wijden De Staatsloterij. In de „Vragen van den Dag'' heeft prof. van Geen onlangs een arlikel legen dé Staatsloterij geschreven. Wij zullen op zijn argumenten niet ingaan, want wij verdedigen die Staatsloterij alleen op dezen grond, dat zij, zooals het Roora- scbè Centrum eens terecht zeide veiligs- klep tegen de speelzucht is. Wij zouden het zelfs toejuichen als al die particu liere loterijen, zooals Tijdgeest en Loti- sico, die thans een "paar diricteuren en- aandeelhouders lijk maken, werden op geruimd en daartegenover het aantal loten in de Staatsloterij werd uitgebreid. Afschaflling der Staatsloterij, hetwelk zoover wij weten alleen wordt voorge staan door dc elf volgelingen, die de heer Kuyper in de kamer rijk is, zouden wij geheel verkeerd vinden. De Vaderlander teekent den toestand zeer juist, waar het blad hel volgende schrijft Wat zou het gevolg van de afschaffing van de Staatsloterij zijn, waardoor toch zeker niemand ooit geruïneerd werd? Dit, dat de kleine man, nog meer dan thans het geval is, in de handen van allerlei menschen valt, die geen enkelen waarborg geven, dat ze huu verplich tingen zullen nakomen; hel proces, dat op dit oogenblik tegen Lotisico aanhan gig is, kan in deze tot leering strekken. Ën rui hooren wij al zeggen, des te beter. Als de Staatsloterij afgeschaft is, heeft die kleine man maar een paar keer te ondervinden, dal de prijs, waarop bij recht heeft, hem niet wordt uitbe taald, en dan zal het met liet rijk der particuliere loterijen uit zijn. Maar wie zoo zou spreken, kent den aard van het Nederlatidsche volk niet, dat afstamt van de oude Germanen, die haven en goed, ja, zelfs soms eigen vrijheid, ver dobbelden. Zoo is het nu met onzen kleinen man gelukkig niet meer; zich te ruïneeren met het spel, laat hij gaarne aan d<> grooto spelers op dc beurs over, of aan hen, die zich dc weelde kunnen gegaan. In plaats van het te hebben gewonnen, moest jc eigenlijk bestraft wordenI" besloot hij zijn rede met een duchtige» Slag van zyn kar wats op de zorgvuldig ouderhouden notenhouten tafel der houtveslerin. „O, blinde, dwaze mannen, opent de oogen en ziet hoe ge door do vrouwen arslislig bedro gen wordt!" zuchtte Gflnlher, hief zyn smalle hand in dc hoogte en maakte daarmee een ontkennende beweging. Neen, neen. Hoogheid, van hel déjeuner komt ditmaal niets; we zulleu voorloopig met het brouwsel der houtveslerin op de beterschap der dauies. drinken." „Goed! als eerlijk en rechtschapen mensch geel ik me verloren," lachte Sylvia, „en ik zal betalen, al is hel dan ook niet met geborduurde vuurschermen of een oesterdéjeuner. Raadt eens. For tu nat ns, waarop ik je denk te onthalen 1" Günthev hief tiet hoofd meer beleefd dan be langstellend op; hy beschouwde juist Ganzen- Lite's hand, die blank en gesoigneerd, door niets meer herinnerd aan de kleine vuist van vroeger, op de breedo leuning van de» stoel rustle. Hy was verstrooid en trachtte dit door een interessant, nadenkend gelaal te verbergen. „Ik durf niet mijn onbescheiden wensen en uitspreken," glimlachte hy, „maar ik vertrouw blindelings op uw uitmuntenden smaak en juich reeds by voorbaat elk uwer origineelc invallen toe!" „Dat's mooi gezegd," merkte Ilse aan. Sylvia leunde roet haar hoofd op haar hand en keek den jongen graaf strak in de oogen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 1