Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD. 15de Jaar (fang. Woensdag 6 Januari 1915. No. 8 „VOORUIT!" Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-fleneraal, VOBAU'lUtCE. Uitgave der Flakkeesche Beek- en Handelsdrukkerij te middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Plaatselijk Nieuws. UIDDELÜAHMS- In bet laatste kwartaal van het jaar 1914 zyn door de schutsluizen alhier geschut 742 vaartuigen met een in houd van 69702 tonnen. Gedurende de Godsdienstoefening op Oudejaarsavond werden in de Ned. Her v. Kerk 2 bankbiljetten van 25 gld. gecollecteerd. Maandag ontstond ten huize van P. Faasse in de Nieuwstraat een schoorsteen brand die echter spoedig werd gebluacht. Zaterdag viel T. Koote uit Sommelsdyk van de trap aan den Westdyk alhier, blijk baar voor een oogenblik was hij bewusteloos, hij kwam spoedig weer bij en kon zijn weg vervolgen. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. Buiskool van Ketel en Spaland. Stand der bevolking op I Januari 1915 4176 inwoners. In 1914 göboren 98, levenloos aangegeven 6, overleden 34, alhier gevestigd 247, ver trokken 258. Er zyn 24 huwelijken gesloten. De catechisanten der N. H. K. ontvin gen Dinsdag allen een mooie kalender. Nieuwjaarsavond was het hier zeer rumoerig op straat en de herbergen waren tot laat in den avond afwisselend vol, allen vraren onder een vroolyke stemming. Tot spijt van velen werd op een oogenblik de orde in de herberg van den heer Johs. Hanson door een persoon gestoord, wal tot een vechtpartij ïydde, waarbij een bezoeker C. de Bloeme, een slag meteen glas op z(jn hoofd werd toegebracht, tengevolge waar van hjj nog het bed moet houden. De gesla gene is iemand die nooit aanleiding gaf tot twist. De vi8schere van de te IJmuiden lig- gende-vischsloepen, die Dinsdag zouden ver trekken, zijn allen weer van plan veranderd en zyn thuis gebleven. Ook de vlschsloep Theodora Emerentia, die Woensdag zou vertrekken moest ook weer blijven liggen, daar een der bemanning ziek was. Onze vroegere dorpsgenoot, de beer W. Taaie, thans wonende te 's Gravenhage is met ingang van 15 Januari a s. aldaar benoemd tot agent van politie 8de klasse. S0MHELSDIJK- Tot onderwijzer aan de Chr. School met U. L. O. te Klundert is benoemd de heer H. J. Maalderink, onder wijzer aan de Chr. School alhier. Aan de2d« O. L. School te Zwjjndrecht Is benoemd de heer J. Kriens, onderwijzer aan de O. L. School alhier. Door Ged. Staten dezer provincie is de Gemeente-rekening, dienst 1913, goedge keurd terug ontvangen. J.l. Vrijdag was het 12 >/2 jaar geleden dat de heer C. Vis als organist in de Ned. Herv. Kerk in functie trad. Staat van bevolking over 1914. Bevolking op 1 Jan. 1914, 1683 M., 1667 Vr., totaal 8290 inwoners. Vermeerdering: door geboorte 44 M. 46 Vr. Totaal 90. door vestiging 88 M. 104 Vr. Totaal 187. Samen 127 M. 160 Vr. Totaal 277. Vermindering: doorsterfte 17 M. 20 Vr. Totaal 87. door vertrek 100 M 188 Vr. Totaal 288. Samen 117 M. 159 Vr, Totaal 270. Aldus een vermeerdering van 10 M. en een vermindering van 8 Vr. of een vermeer dering in totaal van 7 personen, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1914 telde 1643 M. en 1654 Vr. of totaal 3297 inwoners. Er werden 21 huwelijken gesloten, 1 kind als levenloos aangegeven. Op Dinsdag 12 Januari a.s. zal de ver kiezing plaats hebben van een lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de plaats van den Heer M. Peekstok. De opgaven van candidaten kunnen des voormiddags van negen tot des namiddags vier uur worden ingeleverd. DIRKSLAND, De heerW. D.Kaat. vroeger onderwijzer aan de Chrieteiyke school al hier bah&alde op Oudejaarsdag de hoofdakte. Was gedurende de peencampagne het postkantoor alhier den geheelen dag open, thans is weer de oude dienst ingesteld. STELLENDAM- Een 4-jarig zoontje van den smid D. C. Birkhoff viel de vorige week van een trap, waarby het kind zulk een hoofdwond opliep, dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer D. van Gelder slaagde dezer dagen te's-Gra- venbage voor middelbaar boekhouden. In de vorige maand werden aan het post- en telegraafkantoor alhier behandeld 120 binnen- en 18 buitenlandsche telegram men, 118 telephoniscbe gesprekken en 0 oproepberichten. Woensdag 6 Januari des avonds 8.80 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier een vergadering worden gehou den van het Bestuur van het Hulpfonds tot verbetering van het traktement van den Predikant. GOEDEltEEDE- Volgens mededeeling van het Loodswezen is in het Se District de zo- merbetonning verwyderd en door de win- terbetonning vervangen. De gezonken boot van den kuilvisscher P. Rodert, bevarende de blazerschuit G, 0.16, welke vóór de Stellendamsche haven is ver- boeid, is weder opgevischt. De witte spitse ton met bol „Noord- Steenbank" (N. S. B.) is volgens mededee ling van het Loodswezen weder op hare plaats gelegd. Wegens stormweer is in het Goereesche Zeegat de rood en zwart verticaal gestreepte verkunningston met staand kruis „Slykgat" weggeslagen. Door schipper Jn. van Dam, bevarende de blazerschuit G. 0.18 is in het Bokkegat gevlscbt de verkenoingston uit bet Goeree sche Gat en te Hellevoetsluis aagebracht. Volgens mededeeling van het Loods wezen is het witte licht met verduisteringen op den dukdalf 2 W weder ontstoken, tor- wyi de wrakteekens verwijderd zijn. UUDDORP- Woensdagavond 6 uur zal in de Ger. Kerk alhier optreden, de heer Post van Vlaardingen, om voor den nood der tijden een bidstond te houden. NIEUWE TONGE- Aan het hulptelegraaf en telefoonkantoor zijn gedurende de maand December 1914 behandeld, 123 telegrammen, 473 telefoongesprekken, en 13 telefoonop roepberichten. Totaal behandeld 609 be richten. OUDE TONGE- Op de 80 December jl. ge houden ledenvergadering der afdeeling Oude Tonge en omstreken van Schuttevaór werd in plaats van den heer J. v. d. Tol die be dankt heeft tot bestuurslid, gekozen de heer van Wyhe na herstemming met den heer L. Kosten, De eerstvolgende uitbetaling van ver goeding aan vrouwen van Militie-en Land- weerplichtigen vindt plaats op Zaterdag 9 Januari a.s. 's namiddags 2 uur. De kostelooze inenting zal plaats heb ben op Woensdag 13 Januari a.s. n.m. 4 uur ten huize van den heer Di. Parree. DEN BOMMEL. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer J. Bakker en gekozen de heer C. Fokker, terwijl tot diaken gekozen werd de heer J. Donker sloot. De heer Huijgens, die voor ons geen onbekende, is zal Vrijdag a. s. in de zaal van de wed. Lokker eene bioscoopvoorstel ling geren. Zijn programma biedt eene ryke afwisseling. Gisteren werd proefles gegeven aan de 2e O. L. school alhier. Drie dames, die hiervoor waren opgeroepen, namen eraan deel. Een gezin der Belgische vluchtelingen wilde naar het vaderland terug keeren. In Rotterdam vernamen zij van bevoegde zy de dat bun plan niet kon worden uitgeroerd, en moesten zy weer naar hier terug komen. STAD AAN T HARINGVLIET- By de Gere formeerde gemeente alhier is tot diaken gekozen de heer J. Trommel Mz., in plaats van den heer G.Kasteleijn, die tot ouderling gekozen is, De vrouw van J. P. alhier had met Nieuwjaarsdag bet ongeluk zich zoodanig aan een kapotte flesch aan de hand te ver wonden dat zij verplicht was de hulp van een dokter in te roepen. Op het telefoonkantoor alhier werden de vorige maand behandeld 101 telegram men, 166 gesprekken en 19 telefoonoproep- berichten. Over het geheele jaar 1914 wer den behandeld 1052 telegrammen, 1842 ge sprekken en 181 oproepberichten. Maandag j.l. had het zoonlje van schip per L. K. alhier, een jongetje van vijfjaar, terwyl hij over de loopplank- liep, het on geluk te struikelen en in de kaai te vallen. Eenige personen zagen het kind vallen, snelden toe en daar het nog geen half tij was, liet de broer van den schipper, vast gehouden door de anderen zich zoover zak ken, dat by het kind grijpen kon en het aldus van een anders wissen dood redde. HET KERSTKIND. door Julius. De week voor Kerstmis had het byna aanhoudend hevig gewaaid en geregend. Maar des morgens voor den éérsten Kerst dag verwonderde het Jopie by het wakker worden, dat het zoo licht was en toen ze opstond zag ze, dat de lucht volkomen hel der blauw en zonnig was en dat bet dien nacht gevroren had. De tuin, waarop haar kamer uitzag, leek wel schoongeveegd en de gladde rood bruine takken van de kale kerselaar glommen als goud in de zon. De jonge pereboomen staken hun fijne rechte takken om hoog in 't prille blauw. De kleine witte asters hadden zich weer opgericht alsof ze opnieuw begonnen te leven. Alles leek verjongd onder de schitterende win terzon. Dien morgen was Joop onophoudelijk in de weer om alles zoo mooi mogelijk te ma ken. Ze wist nog van vroeger hoe veel haar zuster om de kleine uiterlijkheden gafwat voor vaasje op den schoorsteen stond en boe de boeken langs den muur gerangschikt waren, 's Middags bakte ze zelf appelkoekjes voor den volgenden dag. Meta zou wel staan te kijken dat haar kleine Joop... Of zou ze 't misschien niet fijn genoeg vinden ze was Datuurlyk zoo verwend. Met den trein van zes uur kwam Meta en dan zouden ze 's avonds samen den Kerstboom optuigen net als vroeger. Dan konden zy weer eens heerlijk met elkaar pratefi en samen Meta's boy naar b9d bren gen hoe die er uit zou zien, hij was nu al een jaar geworden. Joop stond erop haar zuster alleen van den trein te halen. Hans had nog dienst en ze voelde wel dat papa liever niet den eer sten verzoenenden stap zou doen. Leo had uit beleefdheid aangeboden mee te gaan, maar het leek haar te pijnlijk, dat hij haar familie door zyn hartelijkheid zou bescha men. Met kloppend hart - in nog heviger spanning dan een week geleden, toen zij Leo van den trein ging balen liep zij dien middag veel te vroeg naar het station De trein was byna een half uur te laat en al dien tyd ging zij roekeloos op het per ron been en weer, terwyl het buiten de kap van het station al donkerder werd. Er waren ongewoon veel menschen, die vroolyk pratend op den trein stonden te wachten, ieder kreeg immers gasten met Kerstmis. Maar roor niemand was dat zoo'n groote gebeurtenis als voor haar: het was haar plan, dat nu verwezenlijkt ging wor den. Dit kerstfeest zou Neta na jaren weer met haar ouders verzoenen Eindelijk braken, heel in de verte en dicht bij den grond, twee vurige sterren door den duisternis. Een trein slingerde ratelend een hoek om. Even maar het leek Joop oneindig lang verdwenen de sterren ach ter de donkere loodsen en toen versche nen zy weer, nu vee! grooter en heerlijk dichtbij. Joop was alleen vooruitgeloopen en stond nu ademloos bij de eerste coupé's. Dicht by haar was het Meta Ja natuurlijk, de oude Meta was bet zoo weinig veranderd, dat ze bet byna niet ge- looven kon... Iemand hielp haar bij het uitstappen, gaf haar iets aan, terwijl Meta lachend bedankte... een wit kindje, dat- Du dicht tegen haar aan kwam leunen, op haar arm. Wat was ze móói geworden en die groote heerlijke jongen met zyn roode kleur en blonde wapperende krullen... „Joop riep ze en zonder zich verder te kommeren om den heer, die haar geholpen had en nu oog met haar bagage in de band op de treeplank stond, holde zij op haar toe, zoodat Jopie een oogenblik bang was dat zij den zwaren jongen zou laten vallen. Maar hem handig op een arm balanceerend, sloeg zy den anderen hartstochtelijk om het zusje heen en zoende haar, bestormde haar met vragen en dacht eerst aan haar koffers, toen Joop er haar aan herrinnerde. Vrijmoedig, een beetje ironisch lachend, nam zy afscheid van haar beduusten reis gezel, in wien Joop, tot haar schrik den nieuwen aardrykskunde-leeraar herkende. En toen ze onderweg daarover nog iels op merkte, zei Meta alleen„Zie je, ik dacht hoe kom ik met m'n boy en de heele rommel alleen uit de coupé. Ik herrinnerde me nog dat jelui hier zoo'n lang persoon hebben. Toen ben ik maar een beetje erg vriendelijk tegen hem geweest en heeft hy natuurlijk zoet voor kindermeisje gespeeld." Jopie wist niet of ze geschokkeerd moest zyn of 't geval grappig vinden. Ze was ge neigd tot het laatste, maar vroeg zich be zorgd af, wat mama van zoo iets zeggen zou. Een oogenblik kwam het in haar op. Meta voor te bereiden op een ietwat koelen ontvangst en haar te vragen thuis toch voor al niets buitensporigs te vragen of te doen. Maar in hetzelfde oogenblik schaamde zij zich over haar lafheid. Meta moest zich maar geven, zooals ze was. Wel zou de taak, die Joop zich opgelegd hadMeta met haar te verzoenen, haar daardoor veel moeilijker vallen, maar zonder dat zou het toch maar een uiterlijke verzoening zyn gebleven,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 9