„VOORUIT!" TWEEDE BLAD. 5 No. 5 16 Dec. 1914 Officiëele Mededeelingen, BEKENDMAKING. De Burgemeester van Middelharnis brengt ter kennis, dat de Raad der gemeente op Vrijdag 18 December 1914. 's namiddags 2i/2 ure, openbaar zal vergaderen. Middelharnis, 16 December 1914. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Evenals vorig jaar kunnen NIEUW- JAARSWENSCHEN in ons blad ge plaatst worden a f 0.25 per annonce van 5 regels. DE UITGEEFSTER. Milituiren van ons eiland kannen indien zij hun adres opgeven, GRATIS „YOORÜITI" en ONZE EUANDEN ontvangen. Men gelieve zich op te geren aan de administratie te Middelharnis. Plaatselijk Nieuws. MlODEUiARNIS. Het Comité van het Ne- derland8cbe Roode Kruis van Overflakkee en Goedereede te Middelharnis ontving het volgende schrijven Het is ons zeer aangenaam u, onder her nieuwde dankbetuiging voor uwe zeer ge waardeerde medewerking, de ontvangst te berichten van uwe nazending buikbanden van 12 dezer, ten behoeve van onze mili tairen. Ook deze zending is hoogst welkom I Namens het Hoofdcomité van het N. R. K. E. G. WIECHERS. - Met medewerking van het dames-zang koor te Middelharnis, Mejuffrouw van den Heuvel (zang) Breda en den HeerJ.Kleeu- wens (declamatie) zal op Dinsdag 22 dezer in de zaal van den Heer Meijer een concert worden gegeven, waarvan de opbrengst strekken zal tot aankoop van wol voor te breien bivakmutsen. Wij wekken alle belangstellenden tot een trouw bezoek op. Toegangsbewijzen ad f 0.60 zullen zoo spoedig mogelijk verkrijgbaar worden gesteld in den boekhandel van W. van der Schenk alhier. - Doze week zal door het bestuur van het Onderling Begrafenisfonds alhier, aan de leden worden terugbetaald de som van 3234 gulden, wat overeenkomt met een gul den per lid. - Het winkelhuis aan den Westdijk al hier, laatste eigenaar de heer Joppe uit Sommelsdijk, is onderhandsaangekocbtdoor den heer Bruinsel, er zal nu in plaats van een bazar een modistezaak van worden gemaakt. - Door den heer C. Tiggelraan uit deze gemeente is mot goed gevolg het examen afgelegd in de Vrije- on Ordeoefening. SOMMELSDIJK- Verleden week slaagde de heer H. Pen voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. - Tot diaken in de plaats van M. v. d. Stad is door den Kerkeraad der Nod. Herv. Kerk alhier benoemd de heer G. Joppe L.zn, en als ouderling in de plaats van wijleD C. H. Dijkman do heer M. v. d. Stad. Als ouderling werd benoemd A. Breeman. - Het 8-jarig kind van Joh. v. d. N. had het ongeluk van een 6 M.hooge tilt te vallen zoodat ze op de steenen neerkwam. De ge neesheer, die dadelijk ontboden was, kon geen verwondingen constateeren, zoodat dit ongeluk goed afliep. - De prjjs van de melk is alhier door eenige landbouwers met 2 cent per Liter verhoogd en alzoo gebracht van 8 op 10 ets. Terwijl er niemand thuis was, werd by P. G. alhier eon bankbiljet vanf25ont- vreemd. Het Is de politie nog niet gelukt de dader op te sporen. - Aan den heer W. C. van As is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorz. der Commissie tot wering van school verzuim. 7 T°ITe£entBurg- Armbestuur en Wees huis is herbenoemd de heer G. Joppe D.z. - Door den heer Jac. Leuw alhier is een vet beest aangekocht van 6 jaar. voor de som van f f 435, pe heer J. C. de Gaat is herbenoemd tot lid der Gascommissie. - In het personeel der Brandweer van Spuit I zjjn de volgende veranderingen ge bracht C. v. d. Velde Brandm. W. P. benoemd tot Brandm. S. P. A. v. d. Broek, Assistent Brandm. P. P. benoemd tot Brandm. P. P. G. v. d. Boogert Assistent Brandm. W.P. benoemd tot Brandm. W. P. P. v: d. Doel Jzn. benoemd tot Assistent Brandm. P. P. en Mar. Timmerman benoemd tot Assistent Brandm. W. P. Van den landbouwer P. Groenendijk stierf Zaterdag een beste koe. Het vleesch is voor de comsumptie afgekeurd. Het beest laag verzekerd. Voor de afdeeling Sommelsdijk Yan de Ned. Bond van arbeiders in het Land bouwbedrijf alhier zai a. s. Vrijdag in het koffiehuis van den heer van Leeuwen op treden den beerSchlosser met het onderwerp Onze vakbeweging en de oorlog." Maandagmiddag kwam, tengevolge van het schrikken van den hit, de wagen der Coöperatieve Broodbakkerij „Volharding'' uit Dirksland, hevig met een ijzeren hek in botsing aan de Binnenweg, tengevolge waardoor het hek uit de muur werd geduwd, en de burrie brak. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vrijdag 18 December zullen binnen deze gemeente de straten goten en sloppen moeten worden geschuurd. Deze week is men ook in deze gemeente begonnen met het bakken van wittebrood. UERKINGEN- In de plaats van den heer J. W. de Geus die tot diaken was verkozen is nu beuoemd de beer E. Slis, aangezien de Geus voor de benoeming heeft bedankt. Met Sint Nicolaas werden de kinderen der O. Lagere School op versnaperingen onthaald. Voor hen, ging dus die dag niet onopgemerkt voorbij. De twee huizen, die onlangs voor de erven L. van den Doel zijn geveild door J. Snyder voor f 950 en Jb. van der Velde Stz op f 990zyn gemynd door L. Wouters op f 1050, terwijl dat van Jb. v.d. Velde is worden. Men had het paard zoolang los ergens neer gezet. De zoon van de W. schoot zijn jas aan en zou het paard voorspannen, maar nauwelijks had de Blauwe dit gezien of hij zette het op een loopen, holde den Achterdyk over, zoodat de menschen ver schrikt naar buiten kwamen en bleef einde lijk staan voor het hek van het gors, waar het dier den geheelen zomer gegraasd had. Alles liep zonder ongelukken of schade af. De vorige week hielp M. Driesse alhier by het bieten snijden met een machine (een zoogenaamde rosmolen). Hij had hetongeluk dat zijn jas door de machine gegrepen werd en eer deze stilstond, was hem een arm op 'ee plaatsen gebroken. Onze vroegere dorpsgenoot de heer G. W. H. Esselink, thans te Zweelo is benoemd tot tweede ambtenaar ter Secreta rie te Delfzyl. Door de Antirevolutionaire kiesver- eeniging alhier zyn tot bestuursleden her kozen de heeren Johs. van der Sterre en A. Koppenaal en in plaats van den heer K. Vroegindewey, die niet herkiesbaar was, de heer J. Wagner. DE OORLOG. 14 December. 1914. Met ingang van 1 Januari a. s. is door P. Dale eervol ontslag aangevraagd als tele grambesteller. STELLENDAM. De suikerpeen campagne is voor hier weer afgeloopen. De laatste peen zijn van de kaai vervoerd. In deze gemeente zyn voor de soldaten een vijftigtal bivakmutsen vervaardigd waarvan het grootste deel is opgezonden en een kleiner gedeelte is bestemd voor de soldaten dezer gemeente. OUDDORP- De 15 jarige W. Emaus had het ongeluk zulk een trap van een koe te krijgen, dat zyn been brak. De voerman K. Flikweert had het on geluk by de Haven met een wagen pulp van het oprei in de sloot te geraken met eenige schade aan den wagen liep het af. OUDE TONGE- Verleden week sloeg door het schrikken een span paarden met wagen van de Wed. Hobbel op hol, ze renden over den Molendijk, waar ze in aanraking kwa men met eon handkar met kolen geladen, waarvan heel den inhoud over den dyk rolde. Vervolgens reed hy tegen de polders kamer, aan het eind van den Molendijk werden ze gegrepen. Alles liep met eenige materieele schade zonder ongelukken af. De huisvrouw van Jobs Dingenous bad het ongeluk op de Middel-molendijk van een trap te gaan en kwam zoodanig te vallen, dat zij haar voet kwam te breeken, waar voor geneeskundige hulp werd ingeroepen. In de Ned. Horv. kerk zyn afgetreden A. v. Markensteijn als Ouderling en M. van Markensteyn als Diaken. Zijn benoemd A. van MarkensteUn als OuderlingenL.Mooy- aard als Diaken. DEN BOMMEL- Vrijdagmorgen omstreeks 9 uur brak er een felle brand uit op de bouwhoeve van den heer J. Koert. Binnen enkele uren lag de schuur in de asch. Door het flink optreden van de brandweer slaagde men er in, het huis te behouden. Het vee was in tyds in veiligheid gebracht. By de herstemming voor een notabele is gekozen de heer A. Zuydljk met 29 stem men, terwijl op den tegencandldaat, den heer W. Goemaat 23 stemmen waren uitge bracht. Van de 112 stemgerechtigden hadden slechts 64 hun briefje ingeleverd. Mejuffrouw A. van Toen, onderwijzeres aan de 2e Openbare schooi, heeft als zoo danig haar ontslag gevraagd. Aan deze gemeente is een buitengewone subsidie verleend van 1700 gulden. Gedurende de maand November zyn aan het telefoonkantoor behandeld 161 tele- grammen,256gesprekken en 22oproepingen STAD AAN 'T HARINGVLIET Door het College van Notabelen der Ned. Herv. ge meente alhier is tot kerkvoogd herbenoemd de heer T. J. de Wagter. Vrijdag j. 1. was F. J. de W. bezig een voer hooi te laden, dat vervoerd moest In het Oosten schynt de krijgskans lang zaam aan te keeren. Meer en meer blykt dat de Russen het in de gevechten hard te verantwoorden hebben. Maar ook in Zuid-Polen en in West Gali- cil, ten Zuiden en ten Oosten van Krakau schijnen zy op dit oogenblik aan de verlie zende hand te zyn. Het Duitsche legerbericht zegt: kort maar krachtig, dat de Duitschers in Noord Fran krijk een aantal stellingen namen en daarbij ongeveer 11.000 krijgsgevangenen maakten 1 43 machinegeweren veroverden. Het Oostenryksche communiqué meldt dat de zuidvleugel der Russen in West Ga liciö by Limanowo is verslagen en tot den terugtocht is gedwongen. De Oostenryksche troepen moeten reeds een aanvang nemen met de vervolging van den vyand. Van het front in de Kaï patben melden de Oostenrijkers dat de Oostenrijksch Hongaar scbe troepen over het gebergte zyn voort- gerukt en den vijand met kracht vervolgen. By deze vervolging werd herhaaldelijk slag geleverd. Nog belangrijker is echter de officieele Oostenryksche mededeeling datNeuSandec door de Oostenrijkers is genomen en dat de Oostenrijksclie troepen Grybuuw, GOrlllZO en Zimgrod opnieuw hebben bezet. Bovendien is volgens deze berichten het comraitaat Semplen geheel door de Russen ontruimd, terwyl in de Oostenryksche woud- karpathen de Russen er niet in slaagden voet te krygen ten Zuiden van de bergkommen, Over het algemeen houden de Oostenry kers de passen in de Bockowina aan de lyn van het Suczawa dal bezet. In Zuid-Polen hebben geen gevechten plaats gehad. In Noord-Polen daarentegen duwt de Stojd by Lowicj voort waarby de verbonden legers met succes de sterke Rus sische stellingen aanvallen. Het Russische communiqué daarentegen meldt succes in het Noorden, doch erkent dat de Duitschers by Lowicz hevige aanvallen doen. Het Rus sische hoofdkwartier meldt dan dat in de streek Prasnyz-Lochanow de gevechten zich normaal ontwikkelen.De Duitschers begon nen den lOen enden llen dezer hevige aan vallen op het front Ilow Loviecz, zoowel by dag als by nacht. Zy werden met groote verliezen teruggeslagen. In de streek van Mlawa hebben wy onzen aanval over het geheele front met succes voortgezet. Op 12 December namen wy een vyandelyke stel- liDg iu de streek van Presnisch en Ysekanof. Wy vervolgden den terugtrekkenden vy and tot den grens. Onze cavalerie deed in deze streek een welgeslaagde charge waar by de vyand zware verliezen leed. Aan het front Lowicz-Ilef blyven de Duitschers hun offensief met hardnekkigheid volhouden. Onze troepen bebben hun belangryke ver liezen toegebracht en een nieuwe stelling veroverd ten Noorden der Basoera. Op andere punten aan den linker Weich- seloever hadden slechts plaatselyke gevech ten plaats. Ten Zuiden van Krakau hebben wy den 10 Dec. op één dag tyd vier kanonnen zeven mitraileuses en ongeveer 4000 gevan genen gemaakt. Den llen dezer werd de stryd met dezelfde hardnekkigheid voortge zet.. In de Karpathen zyn aanzienlyk ver sterkte Oostenryksche troepen verschenen, die trachtten het offensief te hervatten. Van het Westelyk Oorlogstooneel meldt het DuitBche communiquéd e vyand viel in een breed front overal aan. Zy werden echter teruggeslagen met verlies van 600 gevange nen en een groot aantal dooden en gewonden. Onze verliezen waren gering. De Franschen melden slechts, dat zy ten zuidoosten van Yperen drie aanvallen af sloegen en dat zy in het bosch van Le Petre vorderingen hebben gemaakt. Ter zee hebben de Engelschen onverwacht weer een belangryk succes behaald, ditmaal in de Dardenellen. De „Messaóieh" met byna 10.000 ton waterverplaatsing en ongeveer 600 man aan boord is Zondag door een Eogelsche onderzeeör, die in de Dardenellen door onder de mynen, welke de toegang versperren, door te duiken was doorgedron gen getorpilleerd. De onderzeeör keerde on gedeerd in Engeland terug. 15 December. Belgrado is door de Serviërs heroverd! Reeds eenige dagen te voren werd uit Nisj gemeld dat de Servische troepen binnen enkele dagen Belgrado zouden kunnen in nemen, daar de Oostenrykers in volle aftocht zyn. Het aantal gewonden te Belgrado is enorm. Er heerscht te Nisj groote ellende door overbevolking, veroorzaakt door de vluchtelingen. De Oostenrykers hebben zoo danig in Belgrado huisgehouden dat de nood der inwoners tot het uiterste is gestegen. Men hoopt op steun van buiten daar bijna iedereen hier den wanhoop ten prooi is. Merkwaardig is dat het Oostenryksche com muniqué van den vorigen dag dat een ern stige tegenslag in BoBnie erkennend, daar tegenover aan de bezetting van Belgrado her innert. Dat communiqué dat vooral merk waardig is omdat het zoo openlijk de neder lagen erkent, luidtOns van de Drina in zuidoostelyke richting voortgezet offensief stuitte ten zuidoosten van Valjewo op een overmachtige vyandelyke legermacht en moest derhalve niet alleen opgegeven wor den, doch wy zagen ons genoopt tot een verregaande achterwaartsche beweging on zer sedert vele weken schitterend maar onder (sic) zware verliezen strydende troe pen. Daar tegenover staat echter de ver overing van Belgrado. Meer en meer blykt dat de Serviërs althans in Bosnië in den laatsten tyd weer belangryke overwinningen behalen, die de Weensche communiqué's slechts volko men konden verhelen. Ook de Montenegrin nen schynen weer actief op te treden, althans een communiqué uit Cettinje meldde, dat de Montenegrynen hun offensief voortzetten. Zij hebben Visegrad bezet en daarby een groote hoeveelheid levensmiddelen en mili taire kleeding veroverd en een groot aantal gevangenen gemaakt. Van het westelyk oorlogstooneel wordt officieel uit Parijs gemeld: Aan de Aisne woedt een hevig artillerie- gevecht. Wy brachten eenige loopgraven van de Duitschers in het ongereede en gin gen in de Argonne door het aanleggen van loopgraven vooruit. In den Elzas werden door de Franschen ook belangryke vorde ringen gemaakt. Wy maakten langs het kanaal van Yperen en ten westen van Hollebeke vorderingen tengevolge van de aanvallen van de Fran- sche troepen. De hevige tegenaanvallen, die de Duitschers hier ondernamen, werden afgeslagen. Het station van Commeroy is Maandag vanaf een grooten afstand hevig beschoten, doch de schade is niet zeer groot. Een vyandelyke aanval ten Noord-WeBten van Cerray in den Elzas werd door de rran- sche troepen afgeslagen. Het Duitsche communiqué meldt: De Franschen vielen op verschillende plaatsen vergeefs aan. Een aanval tegen onze stel lingen zuid-oostelyk van Yperen mislukte, onder hevige verliezen voor den tegenstan der. Een vyandelyke aanval iu de omgeving noordoostelyk van Ornes ten Noord-Oosten van Verdun onder zware verliezen voor de Franschen afgeslagen. In de omgeving van Ailly Spremont, zuid oostelijk van St.Mibiel, trachten de Franschen in stormloopen onze stellingen te nemen. De aanval werd echter door onze troepen verydeld. Eveneens mis lukte een hernieuwde vyandelyke aanval uit de richting van Slirey noordelyk van Toul. In de Vogezen zyn de gevechten nog steeds aan den gaDg. By de terugverovering van het dorp Steinbach westelyk van Sannheim maakten wy 800 gevangenen. Van het Oostelyk Oorlogstooneel melden de DuitschersIn Oost-Pruisen nietB nieuws. De uit Soldau over Mlawa in de richting van Ciezhanom voortgerukte colonne neemt voor een sterkeren vyand haar oude stellin gen weder in. In Oost-Polen verder niets by- zoDders. De ongunstige weersgesteldheid be- invloedt onze maatregelen. Gemengd Nieuws. Uit Engelsche bron De „Daily Sketch" levert onder een foto, waarop door water omringde huizeD gere produceerd zyn het volgend onderschrift: „Het eiland Marken in de Zuiderzee is onder water geloopen tengevolge van het openzetten der sluizen in Vlaandeien. De straten hebben het aanzien van kana len, doch de Hollanders klagen niet, daar z:j denken aan 't verwoeste Belgiö". (Naar wy nader vernemen ismen aan het Eierlandsche gat bereids begonnen, door pompen te trachten verder gevaar af te wenden.) Brand Zaterdagavond is te Enkhuizen brand uit gebroken by den visscherEdelenbosch, woon achtig aan de Bierkade aldaar. De brand werd spoedig gebluscht. De oorzaak ie bet omvallen van een lamp op netten. Een eigenaardige wijze van smokkelen. De grenswachten aan de Maas in Lim burg hebben den Laatsten tyd byzonderte letten op het smokkelen van petroleum. Op alle mogelijke manieren wordt getracht, dit in Belgié tegenwoordig zoo duur artikel, over de grens te krygen. In het dorpje Gre- ven wicht werd deze week de smokkelaarstruc ontdekt. Aan de overzijde van de Maas op

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1914 | | pagina 5