Vleeschhouwerij 1 J. LEUW, voorheen M. DE HAAS, E Internationale Hypotheekbank M. ÜE GAST ZOON OPRUIMING! Tandarts REGENSBURG, Draineerbuizen dMer witter- 2 druk der opcenten. Spreker xuraakt ze alleer deugt geen enkele van. Spreker heeft zelf medegewerkt aan het verkrij gen van gegevens voor den druk der in voerrechten op de bevolking, maar steeds gewaarschuwd tegen het hanteeren daar van. Hoe weet men welke druk opcenten op de belasting op het gebouwd uitoefe nen? Op het ongebouwd Dat is eenvou dig onmogelijk. De ruwe schattingen van den Minister verhoogden de waarde van zijn betoog niet. Deze ging nogmaals over tot de ver dediging van opcenten op invoerrechten, ten betooge dat die druk niet hoog is. Ditzelfde betoog alleen de cijfers zijn wat lager werd tijdens de verkiezingen van 1913 van den heer van Best ver nomen. Voor spreker en zijn vrienden gaat het niet om verhooging, maar over een diep inwerkend beginsel van han delspolitiek, een beginsel, dat hen destijds ook Minister Pierson deed bestrijden. De Minister gaf een verdediging der opcen ten maar vergat, dat de bedragen gansch aDders worden als men alle opcenten bij elkander telt. Over het ombuigen onzer handelspolitiek in verkeerde richting echter sprak de Minister geen woord, en het doet leed den Minister in dezen geest te hooren spreken als hij gisterenavond deed. Wij herinneren ons nog den tijd, toen den Minister in de Kamer is gekomen, in 1904, toen hij stond tegenover Minis ter Pierson, dien hij bestreed wijl deze de invoerrechten met 1 pet. wilde ver- hoogen. Thans bezigt de Minister dezelfde argumenten, en dat doet ons zeer. Aan het slot van zijn rede ontvouw de de minister een breed opgezet plan van belastinghervorming, dat echter zeer koel werd ontvangen. Na de algemeene beschouwingen werd bij de artikelen weinig gesproken. De heer de Meester had een amende ment ingediend om de eerste aflossing der leening pas in 1918 te doen plaats hebben. De aanneming van dit amende ment zou den druk der opcenten in de drie komende jaren, die ongetwijfeld de zwaarste voor de natie zullen zijn, met eenige millioenen verminderd hebben. Het amendement viel met 40 tegen 42 stemmen, doordat de Unieliberalen mr. Patijn en mr. Dolk tegen stemden. Het ontwerp werd ten slotte aange nomen met de stemmen der soc.-demo- craten, de vrijzinnig-democraten en de Unieliberalen, de Jong, de Muralt en Otto tegen. Up voorstel van mr. Beaufort werd besloten dit jaar geen algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooling te houden. Jhr. Mr. Dr. A. Roëll. Jhr. Antonie Roell werd geboren te 's Gra- venbage den 21 Augustus 1864. Hij is de zoon van den oud-zeeofficier W. F. Baron Roöll en volbracht zyn studiën aan de Uni versiteit te Leiden. Daar promoveerde by in April 1892 tot doctor in de Staatsweten schappen op een proefschrift getiteld „Wetgeving op de huisvesting van arbei dende klassen". Daarna begon de heer Roöll zyn loopbaan als adjunct-commies le klasse aan de provinciale griffie van Gelderland en spoedig daarna werd hy reeds commies chef van de provinciale griffie van Overijssel. Weldra onderscheidde h\j zich door zijn bijzonder groote kennis van het Staats- en Administratief recht. In 1898 kwam de betrekking open van Burgemeester van Leeuwarden, doordat de toenmalige burgemeester dier plaats Mr. J. S. Baron Harinksma thoe Slooten tot Bur gemeester van den Haag was benoemd. Leeuwarden en de Leeuwarders waren niet weinig verrast door de benoeming van den niet-Leeuwardenaar tot Burgemeester en het Friesche karakter verloochende zich dan ook geenszins by de eerste kennisma king met- en de houding tegenover den nieuwen Burgemeester. Zelfs in den Gemeenteraad was dit merk baar. Het duurde echter niet lang of de Leeuwardecaars en hun vroede vaderen ontdekten de bijzondere gaven van den heer Roell, die zeer goed op de hoogte bleek te zyn van het gemeentewezen, ofschoon hij nimmer burgemeester of zelfs gemeente raadslid was geweest. Jhr, Roell had ook een aantrekkelijke manier van presideeren. Hy sprak niet veel, maar wat hij zeide, bleek van groote waarde en men begon zeer te hechten aan zijn woorden. Dat is vooreen Burgemeester, voorzitter van den gemeente- teraad, reeds veel gewonnen! Bovendien werkte hy hard en deed liefst zelfs alles af. Ja, 'tls gebeurd te Leeuwarden, dat men meende dat hy te veel en de secretaris te weinig deed. Maar Burgemeester Roöll meende dat hij zijn gedachten zelf sneller op papier zetten kon en zoo kwamen soms voorstellen door hem alleen in den Raad. Natuurlijk hadden zulke voorstellen een uitmuntenden verdediger in den voorzitter. Voor het onderwijs te Leeuwarden, dat destyds verbetering behoefde, heeft jhr. Roöll zich zeer verdienstelijk gemaakt. Leeuwar den had nl. maar één burgerdagschool. Roöll zag direct in dat dit uit den tijd was. Een voorstel van hem werd ingediend en het gevolg daarvan was dat besloten werd aan de Regeering vrijstelling te vragen van de verplichting tot het hebben van een bur- gerdagscbool en voorts op te richten een school voor M. U. L. O. voor leerlingen van andere scholen en een daarby aansluitende avondschool voor handel administratie, met tweejarigen cursus. Dat alles was nog niet volmaakt maar,gegeven de omstandigheden, de goede middenweg. De Regeering verleende de vrijstelling en de nieuwe avondschool bleek alras voldoende belangstelling te trekken. De Burgemeester was spoedig met de Leeuwarder raadsleden op goeden voet. Hy kon goed het gezag hoog houden zonder militand te worden. Het was dan ook inder- daadmet veel leedwezen, dat men hem in Sep tember 1904 zag vertrekken naar Arnhem, waar hy toen Burgemeester was geworden. Het leedwezen was wederkeerig, want by zyn installatie te Arnhem verzekerde de heer Roell dat Leeuwarden steeds de eereplaats in zyn hart zou behouden. Te Arnhem leerde men den nieuwen burgemeester en zyn bi- zondere gaven ook spoedig kennen en waar deeren, zonder echter dat Jhr. Roöll zich daar bepaald populair maakte. By gelegen heid van zyn 12'/i-jarige huwelijksviering mochten hy en zyne echtgenoote Anna Adriana, baronnesse de Vos van Steenwyk zeer hartelijke blijken van sympathie te Arnhem ontvangen, Gedurende een vijfjarig burgemeester schap te Arnhem bleek ook wederom Roölls beleid om op de Raadsvergaderingen door zyn korle, doch goed gestyleerde adviezen het roer in handen te houden, iets dat ge durende zyn Burgemeesterschap te Amster dam ook herhaaldelijk opgemerkt kon wor den. Hy is echter en blijft een Roëll en wat dat beteekent begrijpt ieder, die bekend is met de staatkundige en politieke geschie denis van Nederland. Niettegenstaande ook te Amsterdam, waar Jhr. Mr. Dr. A. Roöll bij Kon. Besluit van 26 Januari 1910 tot burgemeester werd benoemd en waar hy op 16 Maart het ambt aanvaardde, zyn ken nis van organieke wetten en Staatsrecht is gebleken, kon hy daar ook niet op die groote populariteit by het groote publiek roemen, welke zijn voorganger, burgemeester van Leeuwen (evenals ook Burgemeester van Tienhoven) zicht- en hoorbaar hadden ver worven. Het groote publiek in een groote stad gaat echter niet dagelijks met zyn bur gemeester om en dus is in dezen, op de vox-populi geen ander peil te trekken dan wat men in het algemeen daarvan obser veer en kan. Die hem nader kennen en in zyne onmid dellijke omgeving werken, roemen juist zijn gemakkelijken omgang. Jonker Von Reuenstein lachte luidkeels en mompelde een „die is goedJosephine begreep de prinses echter volstrekt niet. Daarna liep het gesprek over paarden en werd ook van de zijde van freule Von Wetter zeer geanimeerd, die veel vertelde van de stoeterij van Oom Bemd. „Rijdt ge paard Ja Dat moet ik eens zienGe kunt een van mijn beesten krjjgen en eens een lesje gevenHet zou uitmuntend zün als we een gecostumeerde quadrille met acht paren bjj elkaar konden krijgen!" Josephines gezichtje straalde van genot. „Ik ryd liever in het open veld," lachte ze„ik heb ruimte noodig om goed te rijden." „Ik waag mij aan een rit met u. Ilse en ik zijn van plan spoedig weer op een van onze ontdekkingstochten uit te gaan zooals wjj het noemen. Wilt ge dan met ons meegaan?" „Heel graag 1 knikte Ganzen-Lize verheugd. „Nu, ge zult nog verwonderd staan te kjjken want reken er op, het gaat door dik en dun I" —Sylvia legde haar hand zwaar op den schou der der jonge dame. „Als ge die vuurproef door staat, zal ik voor u een getuigschrift als sport man laten opstellen, want behalve Ilse heb iknog niemand gevonden, die het tegen mij uithoudt." Een onbeschrijfelijk spottende trek lag op bet hoogroode gelaat der spreekster, ze monsterde osephine van hel hoofd tot de voeten, knikte aar vluchtend toe en verwijderde zich. DetlefT 8.tond in de nabijheid en vroeg freule .Von Wet- ler ten tweede male om een dans. ADVERTENT IËN. BOERENLEENBANK MIDDELHAKNIS—SÜBMELSDIJK. De bank leent gelden aan leden tegen 41/2 'sjaars. Zy neemt gelden op tegen 3,6 o/0'sjaars, ook van met-leden. Voorschotten kunnen dage lijks aangevraagd worden by een der leden vaD het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maandagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier D. JOPPE Cz., te Sommelsdyk. BOERENLEENBANK „OÜDDORP". De Bank leent gelden aan leden tegen 5 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen Zl/2 jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks wor den aangevraagd bij een der leden van bet bestuur. KantoorurenDonderdag 10 en 24 De cember, namiddags van 5.307.30 uur ten buize van den Kassier J. BREEN Pz., Ouddorp. o St.Joris Doelstraat,Somiiielsdyk M S 1NTEBCOJOHTNJUL TELEFOON No. 1- RJ a lederen dag prima kwaliteit versch ig rundvleesch verkrijgbaar. Neemt proef S van onovertrefbaar Saucisse de Bou- g s logne en spiertjes rookvleescli. to P.S. Verzendingen geschieden in g luchtvrye verpakking. Beleefd. aan/foevolezA. lederen Donderdag versch Kalfsvleesch. Heden heb ik staan een party heerlijke oude Vorstenlanden Sigaren (Handwerk) per kistje van 100 stuks. 1,90 501 Eéns geprobeerd, Altijd begeerd. Verder andere bekende merken in heele en halve kistjes. FOTO ARTIKELEN, IVENS Co. STEEDS VERSCH. PORTRETLIJSTEN in alle soorten. LAGE PRIJZEN. W. v. d. Heijden, Dirksland. Dit wa3 het teeken voor den ordonnance offi cier, die nu, zonder eenig gevaar le loopen, voor zyn goede meeniog omtrent Ganzen-Lize en hare mooie oogen kon uitkomen. Direct na den prins stormde hjj op haar toe en verzocht baar een extra toer, hy, de or- donnance-officier, jonker Von Reuenstein Na tuurlijk volgden de anderen zyn voorbeeld Zelfs Von Brocksdorff .begaf zich vrijwillig in den leeu wenkuil, zonder te denken aan de smet, die hy daardoor eens op zyn balboekje gemaakt had; want de onfeilbare hand van den prins had aan koningin „mode" een banier geschonken en op die banier prijkte de naam „Ganzen-Lize." Günther stond naast Sylvia, h» was slecht geluimd en had moeite zich te bedwingen. „Waar zyn uw sneeuwballen, Uwe Hoogheid vroeg hij, op het verwelkte groen blikkend, waar uit de witte bloesems op den grond gevallen waren. _,Op myn hart gesmoltenantwoordde ze bits en voegde er ironisch bij; „Het is goed, dat gij er geen schuld aan hebt 1" Daar hy bleef zwijgen, vertelde ze hem, dat den volgenden dag haar neef, de erfprins Karl Theodoor voor langen tijd in de residentie zon komen. Wel flikkerden zyn oogen even, doch met een vroolijk gelaat antwoordde hjj eenige beleefde woorden. „Hebt ge al met uw mooie vriendin gedanst?" vroeg ze eensklaps. „Neen 1 „En waarom niet?" Uw borst piept. Een hardnekkige hoest, veel vuldig fluimen, gebrek aan adem, ziedaar de kwellingen welke de asthma, de chronische bronchi tis, influenza en andere gevaar lijke borstziekten voorafgaan. Bemerkt gij deze gevaarvolle voorteekenen, dan is het hoog tijd krachtig In te grijpen, om de in aantocht zijnde ziekte te voorkomen en bestrijden. Hoevelen hebben niet, door tijdig de Abdijsiroop aan te wen den, erger voorkomen? Als gij de Abdijsiroop gebruikt, gij lij ders aan asthma, borst-, kool- en longaandoeningen, zal Uw borst verruimd worden. De slijm zal gemakkelijk en zonder pijn loskomen, de hoest zal verminderen en verdwijnen, zoodat gij spoedig niet meer zult weten wat asthma, bronohitis, of andere borstziekten zijn. Wacht ochter niet te lang, want uitstel kan gevaarlijk zijn. Denk er aan, dat een hoest de voorbode van tering kan zyn. Eén flesch Abdijsiroop heeft menig maal ernstige ziekten voorkomen. De duizenden attesten, welke wij in den loop der vele jaren dat de Abdijsiroop bekend is. publiceeren, zijn wel de zekerste bewijzen, dat de Abdijsiroop een af doend en grondig genezend geneesmiddel is, Prys per flacon f 1.—f2en f3.60. Eischt onze handteekening: L. I. Akker, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. te Apeldoorn. De Bank geeft 5 °/0 Pandbrieven uit tegen den koers van 100 °/0, plus loopende rente in stukken van f2500, f 1000,500,250,en f 100, Verkrijgbaar ten kantore der Bank en bij de heeren TE SOMMELSD1JK. Ondergeteekende geeft beleefd kennis van de OPRUIMING van alle soorten Aanbevelend A. VAN DER SCHENK Trechter - DIRKSLAND. Hy glimlachte zonderling en antwoordde uiterst bedaard .Om dat genot nog in het vooruitzicht le heb ben, Uwe Hoogheid I" Toch danste hy niet meer met haar en ver ontschuldigde zich by Josephine met de woorden dat Hattenheim in zoo ruime mate gebruik had gemaakt van zyn voorrecht als een van haar beste vrienden, dat anderen er door te kort wa ren gekomen En wat had zy er op geantwoord Een paar beleefde, niets beduidende woorden, zoo vroolijk en opgewekt, als had ze niet het minste leed wezen gevoeld. Daarna had Lehrbach zijn arm door dien van Hattenheim gestoken. „Je danst vanavond als een dolleman, dikke!" zei hy eenigszins bitter, Reimars blauwe oogen zagen hem lachend en van geluk stralend aan. „Daar komt men van zelf toe, als men de Cavalier is van zoo'n aller liefste dame. Je weet niet, Gflnther. tot welk een betooverende roo3 zich de kleine onbedui dende knop ontplooid heeltde onweerstaanbare nalve'.eit en frischheid van het kind uit StaufTcn veredeld door den meest degeljjken ernst, vol maakt door bevalligheid en gratie. Ach, beste jongen, je kunt je geen denkbeeld vormen, hoe het iemand te moede wordt, als die lieve oogen zoo oprecht, zoo vertrouwelijk zoozoo „Zoo verliefd kom er maar voor uit zoo verliefd iemand „aankijken!" sprak GOntherge- ergerd, lachte gedwongen en klopte zijn vriend op den schouder. „Ik feliciteer je, oude jongen I Laan ran Meerdervoort 180, Den Haag, TELL. 39*3, zal voortaan den EERSTEN DONDER DAG van iedere maand in het Hotel MEIJER te consulteeren zijn voor alle mondziekten en kunsttanden eüz. van 12 tot 5 uur. Machinale zuivering en bereiding van BEDYEEREN en KAPOK. GROOTE VOORRAAD Bedveereo, Kapok, Zeegras, Bedtfjkeo, Matrassen, eni. DagoüJks to ontbloden door bot goheolo olUnd. Boddon dos morzons ontvangen, worden nog doniolfdon dag boxorgd. SCIIKBP CONCL'RRKKBKSDK PRIJZEN Halve tramkoston wordon vorgood. Aanbovelond, I. DE WINTER ZONEN, Oude Tongc HolendUk A «95-198 MANS, B. o. Z. zijn de be9te. Agent L. NELISSE Az., Nieuwe Tonge. Uitvoering van drainages met Waterpaiinitruinent. Je bent een gelukskindik gun het je van harte I" En daarop had Lehrbach zyn vriend verlaten en was naar de andere zaal gegaan. Hattenheim zag hem na, en haalde diep adem, terwijl zijn lippen verradeljjk trilden „Gelukskind 1" mompelde hH. „Neen, dat ben ik niet, dat weet ik maar al te goed I" Hy had immers gezien, hoe „Haiderosleins"blik heimelijk dwaalde naar het schoonc gelaat van zijn vriend hy had immers gevoeld, hoe haar hand op zyn arm beefde, toen Gflntber baar aansprak. Neen, het gelukskind was hij niet I" Tot slot van het feest, dat op bevel der her togin-moeder vóór twaalf uren geöindigd moest zyn. werd er een rozengalop gedanst, en als af scheidsgroet werden aan de dames geen bouqet- ten, doch enkel losse rozen geschonken. Josephine was overladen met dergelijke hulde betuigingen. Zij danste juist met Jonker Von Reuenstein, die haar een sterk geurende jasmijn had aangeboden, echter niet dan nadat h| ticb eerst nog eens op de hoogte had gesteld van des prinsen opinie omtrent het j?.n8®X?®,sJ®; Deze scheen bijzonder gunstig te zijn. Hy heeft altijd iets voor. in smaak overeen te komen jnet de voornaamsten en meest machtigen, en daarom keurde hij freule Von Wetter zyn buide waardig, hij, de ordonnance-officier jonker Von Reu enstein, die anders slechts de invloedrijkste, oude 9taals- en hofdames door een bloem te kennen gaf, dat hü haar onderdanige dienaar was. Wordt vorvopfcl.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1914 | | pagina 2